• ۶ نكته خطاب به ملت و رئیس‌جمهور منتخب

  در پی حماسه‌ی با شكوه و تاریخی ملت در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام تشكر و قدردانی خطاب به مردم ایران صادر كردند.
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22951/C/13920326_0122951.jpg
  رهبر انقلاب اسلامی در این پیام ۶ نكته را خطاب به ملت و رئیس‌جمهور منتخب تشریح كردند. متن كامل پیام را از این لینك و اینفوگرافیك آن را از اینجا تماشا كنید.
  متن کامل
 • حماسه سیاسی محقق شد

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی امسال، كار بزرگ سال ۹۲ را انتخابات ریاست‌جمهوری دانسته و فرموده بودند «در واقع مقدرات اجرائی و سیاسی و به یك معنا مقدرات عمومی كشور را برای چهار سال آینده برنامه‌ریزی می‌كند. ان‌شاءالله مردم با حضور خودشان در این میدان هم خواهند توانست آینده‌ی نیكی را برای كشور و برای خودشان رقم بزنند.» این عبارات اولین اشاره‌های رهبر انقلاب اسلامی به حماسه سیاسی در سال ۹۲ بود.
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22937/smpf.jpg
  از ابتدای سال هرچه به خردادماه نزدیك می‌شدیم تحركات و فشارهای دشمن علیه ملت ایران بیشتر می‌شد. آن‌ها می‌خواستند ملت نیاید! در همین ایام بود كه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند «دشمنان جمهوری اسلامی پولها خرج كردند، زحمتها كشيدند، سياستها به كار بستند، به قول خودشان اتاقهاى فكر تشكيل دادند، براى اينكه راهى پيدا كنند تا ملت ايران را از نظام اسلامى جدا كنند. ملت ايران با حضور در پاى صندوقهاى رأى، با شركت در رأى دادن، ارتباط و اتّصال مستحكم خودش را با نظام اسلامى دارد اثبات ميكند.» البته پاسخ تحركات دشمن از طرف ملت نیز مشخص بود: «از اين ملت بزرگ به توفيق الهى، اين دفعه هم تودهنى خواهند خورد.»
  دو روز مانده بود به انتخابات یازدهم كه هزاران نفر از اقشار مختلف مردم با هبر انقلاب دیدار كردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز با تبیین اهمیت این دوره از انتخابات پیش‌بینی كردند كه «روز جمعه، روز اوج حماسه خواهد بود».
  و جمعه ۲۴ خردادماه حماسه سیاسی محقق شد.
  متن کامل
 • توصیه‌های رهبر انقلاب در پای صندوق رأی

  نكات انتخاباتی رهبر انقلاب در گفت‌وگو با خبرنگاران صداوسیما پس از شركت در انتخابات:
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif انشاءالله امروز ملّت ايران نشان خواهند داد كه به معناى حقيقى كلمه، حماسه به وجود خواهند آورد.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif توقّع بندهى حقير از ملّت عزيزمان اين است كه همه شركت كنند؛ و توصيه ميكنم كه زود حضور پيدا كنند، تأخير نيندازند - فى التّأخير افات - يعنى همين اوّل صبح، در نيمهى اوّل روز، نگذارند ديروقت بشود.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif من به 31 نفر براى شوراى شهر رأى دادم. البتّه بعضى از اين حضرات را از نزديك مىشناختم، بعضى را هم نمىشناختم، لكن اعتماد كردم به همين فهرستهايى كه پيشنهاد ميكنند و ميدهند؛ يكى از آنها را ما گرفتيم و به اعتماد آنها، بقيّهى كسانى را كه نمىشناختيم نامشان را نوشتيم.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif براى رياست جمهورى هم در بين اين حضراتى كه هستند، يك نفر را به نظرم رسيد و انتخاب كردم. به كسى هم نگفتم تا الان؛ حتّى كسانِ نزديك من - خانوادهى من، فرزندان من - مطّلع نيستند كه من به چه كسى رأى دادم. وظيفهى مردم است كه تحقيق كنند؛ لابد تا حالا تحقيق كردهاند و انتخاب كردهاند كسى را كه ميخواهند به او رأى بدهند.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif به اين حضرات محترمى كه مسئولان صندوقها و مسئولان بازشمارى و قرائت آراء و اينها هستند، يك توصيه به اين عزيزان دارم و آن اين است كه بدانند رأى مردم امانتى است دست آنها و حقّالنّاس است؛ يعنى حفظ امانت در اين مسئله، حقّالنّاس است. همانطور كه ميدانيد حقّالنّاس را انسان بيشتر بايستى رعايت كند و خروج از عهدهى حقّالنّاس سختتر است از خروج از عهدهى حقّالله. لذا است كه خيلى بايد در اين زمينه توجّه كنند.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif ملّت عزيز ما هم با شوق و انگيزه وارد بشوند؛ بدانند كه سرنوشت كشور دست آنها است، و سعادت اين ملّت بستگى دارد به انتخاب آنها؛ هم به اينكه فرد شايسته را انتخاب كنند، هم به اينكه اصلاً وارد مرحلهى انتخاب بشوند؛ خود اين ورود در مرحلهى انتخاب، تأثير دارد در سعادت كشور.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif مخالفين ملّت ايران و دشمنان ملّت ايران سعى ميكنند - از مدّتى پيش - كارى كنند كه مردم يا مأيوس بشوند يا بدبين بشوند يا تنبلى كنند يا اهمّيّت ندهند، لذا پاى صندوقها نيايند. ديگر حالا كارِ اين «كارشكنى» از مطبوعات و رسانهها و خبرگزارىها گذشته، به خود سياستمداران جبههى دشمن ملّت ايران رسيده؛ آنها هم حتّى دخالت ميكنند. شخصيّتهاى معروف سياسى غربى، آنهايى كه وابستهى به جبههى دشمنند، مىبينيد كه عليه حضور مردم فعّاليّت ميكنند.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif اخيراً شنيدم كه از شوراى امنيّت ملّى آمريكا كسى گفته كه ما اين انتخابات ايران را قبول نداريم. خب به درك كه قبول نداريد! اگر قرار بود ملّت ايران منتظر بماند كه شما چه چيزى را قبول داريد و چه چيزى را ميل داريد، آنطور عمل بكند، كه كلاهش پسِ معركه بود.
  متن کامل
 • كدام نامزد با شاخص‌های رهبر انقلاب تطابق دارد؟

  پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری محصول چندرسانه‌ای «انتخاب اصلح، تكلیف الهی» را در صفحه‌ی ویژه‌ی انتخابات ۹۲ منتشر كرد. این محصول به كاربران كمك می‌كند تا نامزدهای حاضر در رقابت انتخابات را با معیارهای مورد نظر رهبر انقلاب اسلامی بسنجند. برای دریافت این محصول و همچین راهنمای استفاده از این برنامه اینجا را كلیك كنید.
   
  متن کامل
 • ۲ روز مانده به انتخابات | نكات انتخاباتی رهبرانقلاب

  رهبر انقلاب صبح امروز (چهارشنبه) در فاصله ۲ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ در دیدار با جمعی از مردم استانهای مختلف كشور، نكاتی را درباره انتخابات پیش‌رو فرمودند كه از مهمترین این نكات می‌توان به جملات زیر اشاره كرد:
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif بنده اصرارم بر حضور حدّاكثرى و عمومى ملت ایران به‌خاطر این است كه مى‌بینم و میدانم كه حضور یكپارچه‌ى مردم، حضور پرشوق و امیدوارانه و قدرتمندانه‌ى مردم موجب میشود كه دشمن مأیوس بشود؛ وقتى دشمن مأیوس شد، كارآیى خود را از دست خواهد داد.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif بحمدالله روال انتخابات تا امروز روال خوبى بوده است. یكى از نكات برجسته و مثبتى كه انسان مشاهده میكند - با خبرهایى كه داریم، با اطّلاعات آشكارى كه وجود دارد - این است كه گفتمان مردم در این انتخابات، گفتمان قانون‌گرایى است ... از بى‌قانونى مردم لطمه دیدند؛ در سال ۸۸ عدم تبعیّت از قانون، لگد زدن به قانون، به كشور لگد زد؛ این را مردم دیدند.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif با حركتى كه صداوسیما انجام داد یك عدّه‌اى كه سالها است نعره میكشند كه در این كشور آزادى بیان نیست، خجالت‌زده شدند.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif آقایان هشت نفر بودند آن روز، هشت جور نسبت به مسائل كشور حرف زدند خب نظرات اشخاص محترم است. البتّه بنده حرفهایى دارم، در زمینه‌ى مسائلى كه آن آقایان گفتند بنده مطالبى دارم، وقتش حالا نیست؛ ان‌شاءالله بعد از انتخابات اگر من زنده بودم، حقایقى را به ملت ایران عرض خواهم كرد لكن این خیلى خوب بود، براى ما خوشحال‌كننده بود.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif سال ۸۸، آن روز هم شور و هیجان بود منتها همراه با فحش و فضیحت! ... در این انتخابات نه، شور و هیجان هست، احساسات هست، امّا بى‌ادبى نیست، بى‌احترامى نیست. این خیلى باارزش است؛ ما در چهار سال این‌قدر پیشرفت كردیم.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif من توصیه‌ى اوّل و اهمّم حضور در پاى صندوقهاى رأى است؛ این از همه چیز مهم‌تر است براى كشور. ممكن است بعضیها - حالا به هر دلیلى - نخواهند از نظام جمهورى اسلامى حمایت بكنند امّا از كشورشان كه میخواهند حمایت كنند، آنها هم باید بیایند پاى صندوق رأى. همه باید بیایند.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif هر كسى كه انتخاب خواهد شد  اگر چنانچه آراء بیشترى از مردم را داشته باشد، در صورتى كه داراى رأى سدید و خوبى باشد، بهتر میتواند از آن رأى دفاع كند؛ میتواند در مقابل معارضین كشور بایستد.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif این را ما تجربه كردیم؛ یك جاهایى عقب كشیدیم، دشمن ما جرى‌تر شد؛ یك چیزى او گفت، ما به خیال یك مصلحتى حرف او را قبول كردیم، دیدیم پایش را گذاشت روى آن حرف، یك قدم آمد جلو؛ دشمن این‌جورى است. در مقابل دشمن بین‌المللى، با اراده‌ى قوى، با احساس عزّت، با اعتماد به این ملت و با توكّل به خداى بزرگ و با حسن ظنّ به وعده‌ى الهى، بایستى راه را انتخاب كرد، با نگاه صحیح، عاقلانه، مدبّرانه پیش رفت.

  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22903/C/13920322_0322903.jpg
  متن کامل
 • شاخص‌های نامزد اصلح برای ریاست جمهوری یازدهم

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در طول ۲۴ سال اخیر همواره به اقتضای جایگاه رهبری جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی‌های ایام منتهی به انتخابات، شاخص‌هایی را برای شناخت نامزد اصلح، برای مردم بیان می‌كنند.
  پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، بخش‌هایی از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی شاخص‌های نامزد اصلح را كه برگرفته از ۶ سخنرانی ایشان در سال‌های ۹۱ و ۹۲ است، به ترتیب تاریخ سخنرانی منتشر می‌كند:
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif كار اجرایی بلد باشد و توانایی كشیدن بار سنگین اداره مملكت را داشته باشد ۹۱/۱۰/۱۹
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif نقاط قوت امروز را منهای نقاط ضعف موجود داشته باشد ۹۲/۰۱/۰۱
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif توانایی مدیریت اجرائی كشور را داشته باشد ۹۲/۰۲/۰۷
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif معتقد به قانون اساسی و دارای روحیه مقاوم در برابر دشمنان باشد ۹۲/۰۲/۰۷
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif با برنامه، باتدبیر و باحكمت باشد ۹۲/۰۲/۰۷
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشته باشد ۹۲/۰۲/۰۷
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif مهذب به اخلاق باشد، به حاشیه‌ها نپردازد و وعده بی‌مبنا ندهد ۹۲/۰۲/۰۷
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif  تدین، تعهد، آمادگى و توانائی انجام كار بزرگ مدیریت عالی اجرائی كشور را داشته باشد ۹۲/۰۲/۱۶
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif كارى، مردمى، مقاوم، ارزشى، باتدبير و قانون‌مدار باشد و درد مردم را حس كند ۹۲/۰۲/۱۶
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif پیش‌برنده كشور در عرصه‌های مادی و معنوی باشد ۹۲/۰۲/۲۵
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif انسانی شايسته‌، وارسته‌، باعزمِ، مؤمن، انقلابى و با همت جهادى باشد ۹۲/۰۲/۲۵
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif همتش بر حفظ عزت و حركت كشور در جهت هدفهای انقلاب باشد ۹۲/۰۲/۲۵
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif شعارهایی بدهد كه منطبق با واقعیات كشور باشد ۹۲/۰۲/۲۵
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif بتواند با امانتِ كامل بار سنگين ریاست جمهوری را بر دوش بكشد ۹۲/۰۲/۲۵
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif بتواند برای بازكردن گره مشكلات، ایستادگی، عزت ملی و آینده كشور تلاش كند ۹۲/۰۳/۰۶
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif ریخت‌و‌پاش و تبلیغات زیاد از اندازه نداشته باشد ۹۲/۰۳/۰۶
  همچنین می‌توانید گزیده صوتی این بیانات را از اینجا گوش دهید.
   
  متن کامل
 • اقتصاد مسأله‌ی اصلی كشور است

  «اقتصاد مسأله‌ی اصلی كشور است. اگر ملت بتواند اقتصاد خود را روبهراه كند، دشمن در مقابلهى با ملت ايران بىدفاع خواهد ماند». رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی حرم مطهر امام خمینی رحمه‌الله این نكته را گفتند و با اشاره به مشكلات اقتصادی كشور از جمله تورم و گرانی در خصوص رییس جمهور آینده افزودند «انشاءالله آن كسى كه بعداً خواهد آمد، بتواند حلاّل اين مشكلات باشد، اين گرهها را هم باز كند؛ اين كه آرزوى ملت ايران است».
  از طرفی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با كارگران فرمودند كه رئیس‌جمهور آینده باید در حوزه‌ی اقتصاد، دارای برنامه‌ای با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد. به همین مناسبت پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ی الزامات اقتصاد مقاومتی از نگاه رهبر انقلاب را در قالب اینفوگرافیك در صفحه‌ی ویژه‌ی انتخابات ۹۲ منتشر می‌كند. برای دریافت اینجا را كلیك كنید.
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22838/C/13920319_0122838.jpg
  [دریافت PDF]
  متن کامل
 • نقاط قوت و ضعف دولت‌های نهم و دهم

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح شاخص‌های فرد اصلح برای ریاست جمهوری یازدهم در سخنرانی روز اول فروردین امسال در حرم مطهر رضوی، «آنچه كه برای رئیس‌جمهور آینده نیاز داریم» را اینگونه توصیف كردند: «امتیازاتی كه امروز وجود دارد، منهای ضعفهائی كه وجود دارد. این را همه توجه كنند؛ رئیس‌جمهورِ هر دوره‌ای باید امتیازات كسبی و ممكن‌‌الحصول رئیس‌جمهور قبلی را داشته باشد، ضعفهای او را نداشته باشد.»۹۲/۰۱/۰۱
  پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR با بررسی بیانات هشت سال اخیر رهبر انقلاب درباره دولت‌های نهم و دهم، نقاط ضعف و قوت این دولت‌ها را استخراج و در صفحه ویژ‌ه‌ی انتخابات منتشر كرده است. علاقمندان می‌توانند گزیده‌ی این بیانات را در قالب جدول و متن از لینك‌های زیر دریافت كنند:
  جدول | نقاط قوت دولت | نقاط ضعف دولت

  دریافت جدول با اندازه بزرگتر > PDF
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif
  پیش از این، مجموعه توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی درباره انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در كتابچه‌ای با عنوان «كتابچه‌ی انتخاباتی KHAMENEI.IR» در دسترس كاربران قرار گرفته بود. این كتابچه را با حجم ۶ مگابایت از اینجا دریافت كنید.
  متن کامل
 • فواید مناظره‌های انتخاباتی

  انتخابات در جمهوری اسلامی فقط اثرات و بعد داخلی ندارد و جدا از رقابت‌ سیاسی بین افراد و گروه‌ها دارای ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی هم هست. رهبر انقلاب اسلامی در كوران رقابت‌های انتخاباتی مجلس نهم، خطاب به مردم ایران تاكید كردند كه "من مطمئنم كه اين انتخابات براى ملتهاى ديگر هم يك نشانه‌اى است...كشورهاى ديگر نگاه ميكنند ببينند اين پيشكسوت انتخاباتى و انقلابى چه كار خواهد كرد."۹۰/۱۰/۱۹
  فارغ از نتیجه انتخابات، نحوه برگزاری آن نیز برای ملت‌های منطقه مهم است و می‌تواند ارائه دهنده الگویی متفاوت با دیگر انتخابات‌های دنیا باشد. در این الگو یكی از ابزارهای اساسی تبلیغ، استفاده از رسانه ملی برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سه فایده حضور نامزدها در رسانه ملی را اینگونه می‌دانند:

  جلوگیری از اسراف در تبلیغات
  «يكى از كارهايى كه بنده - چه در تبليغات انتخابات مجلس و چه در انتخابات رياست جمهورى - هميشه نگران آن هستم، اين است. نه خودشان تبليغات پُرخرج كنند، نه به طرفدارانشان اجازه دهند. بعضى افراد ممكن است بگويند به ما ربطى ندارد؛ اين كار پُرخرج را ديگران مى‌كنند. شما بگوييد نكنند. خوشبختانه آن‌گونه كه اطّلاع پيدا كردم، ساعت‌هاى فراوانى براى نامزدها وقت گذاشته‌اند كه از طريق تلويزيون و راديو با مردم حرف بزنند... خيلى خوب؛ اين بهترين تبليغات است. راديو و تلويزيون همه‌جا وجود دارد؛ چه نيازى هست كه براى تبليغات گوناگونِ رنگينى كه بعضى جاها مى‌كنند، پول زيادى مصرف شود كه احياناً بعضى افراد هم نتوانند خودشان آن خرج را كنند و مجبور باشند از كسانى بگيرند و خداى نكرده وام‌دار شوند؟» ۸۰/۰۲/۲۸
   
  واقعی بودن رقابت‌ها
  «
  اين رقابتها و مناظرات، كه ابتكار مهمى بود؛ ابتكار جالبى بود؛ خيلى صريح بود، خيلى شفاف بود، خيلى جدى بود. اين مناظره‌ها تو دهن آن كسانى زد كه از بيرون تبليغ ميكردند كه اين رقابتها نمايشى است، واقعيت ندارد. ديدند نخير، واقعيت دارد؛ جدى در مقابل هم ايستاده‌اند، با هم بحث ميكنند، با هم استدلال ميكنند. بنابراين مناظره‌ها و گفتگوها بسيار از اين جهت مثبت بود. البته آثار مثبتى داشت، عيوبى هم داشت...» ۸۸/۰۳/۲۹

  استفاده از رسانه ملی به‌طور مساوی حتی برای چهره‌های گمنام
  «در كجاى دنيا به نامزدهاى گوناگون، از آن چهرههاى معروف تا چهرههاى گمنام، اجازه داده ميشود كه به طور مساوى از رسانههاى ملى و دولتى كشور استفاده كنند؟ كجاى دنيا چنين چيزى هست؟ در آمريكا هست؟ در كشورهاى سرمايهدارى هست؟ در كشورهاى سرمايهدارى اگر چنانچه عضو اين دو حزب يا سه حزب بودند و پشتيبانى سرمايهدارها و كارخانهدارها و پولدارها و مافياهاى ثروت و قدرت را با خودشان داشتند، ميتوانند تبليغات كنند؛ اما اگر نداشتند، اصلاً نميتوانند  تبليغات كنند. هر كسى كه انتخابات آمريكا را دنبال كرده باشد - بنده دنبال كردهام - اين را تصديق ميكند. افرادى بودهاند كه مورد حمايت صهيونيستها نبودهاند، مورد حمايت شبكهى سرمايهدارىِ خونخوارِ بينالمللى نبودهاند، هر كارى كردند، نتوانستند وارد ميدان انتخابات شوند؛ نه رسانهاى در اختيار آنها بوده، نه تلويزيونى در اختيار آنها بوده؛ براى هر ثانيه بايد چقدرها خرج كنند. در كشور ما نامزدهاى نمايندگى به طور مساوى و برابر، بدون خرج كردن يك ريال، مىنشينند آنجا، ساعتهاى متمادى، با برنامههاى گوناگون، با مردم حرف ميزنند؛ كجا چنين چيزى در دنيا وجود دارد؟» ۹۲/۰۳/۱۴

  شفاف شدن مواضع و آزادی بیان، قدرت انتخاب مردم را بالا میبرد
  «در اين مناظره‌ها و در اين گفتگوها و در اين گفتارهاى تلويزيونى، همه شفاف و راحت حرف زدند، حرف دلشان را بر زبان آوردند، يك سيلابى از نقد و انتقاد به راه افتاد و همه مجبور شدند پاسخگوئى كنند. به آنها انتقاد شد، آنها در مقام پاسخگوئى برآمدند و از خودشان دفاع كردند. مواضع افراد و مواضع گروه‌ها بدون ابهام، بدون پيچيده‌گوئى، عريان، در مقابل چشم مردم قرار گرفت؛ سياستهايشان چيست، برنامه‌هايشان چيست، پابندى‌هايشان كدام است، تا چه حد است؛ اينها در مقابل چشم مردم قرار گرفت و مردم توانستند قضاوت كنند. مردم احساس كردند كه در نظام اسلامى بيگانه به حساب نمى‌آيند، نظام كشور اندرونى و بيرونى ندارد. همه چيز در مقابل مردم آشكار، همه‌ى نظرات در مقابل مردم بيان شد و معلوم شد رأى مردم ناشى از همين دقتها و تأملات خواهد بود ... بنده هم مثل بقيه‌ى آحاد ملت نشستم پاى تلويزيون و اين مناظره‌ها را تماشا كردم و از آزادى بيان لذت بردم؛ از اينكه نظام جمهورى اسلامى توانسته است به كمك مردم بيايد تا بتوانند قدرت انتخاب خود را بالا ببرند، لذت بردم؛ اما اين بخش معيوب قضيه، بنده را ناخرسند كرد؛ متأثر شدم.» ۸۸/۰۳/۲۹
  متن کامل
 • ۱۰ روز مانده به انتخابات | نامزدها قول بدهند كه...

  سخنرانی سالیانه‌ی رهبر انقلاب در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی در حرم مطهر از مهمترین سخنرانی‌های ایشان در طول سال است. مراسم امسال در شرایطی انجام شد كه تنها 10 روز به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم باقی است و نامزدها گرم رقابت و نطق و تبلیغ و ارائه‌ی برنامه‌ها و وعده‌های خود به مردم هستند. حضرت آیت الله خامنه‌ای امروز در پایان بیاناتشان دقایقی درباره انتخابات سخن گفتند و خطاب به نامزدهای انتخابات فرمودند:
  آن كسانى كه امروز با مردم حرف ميزنند، آنچه كه توانائى انجام آن را دارند و مردم به آن احتياج دارند، آن را با مردم در ميان بگذارند.
  قول بدهند با عقل و درايت عمل خواهند كرد؛ اگر برنامه
  اى در هر موردى از مسائل دارند، آن برنامه را براى مردم ارائه كنند؛
  قول بدهند كه با پشتكار و ثبات قدم در اين ميدان پيش خواهند رفت؛
  قول بدهند كه از همه
  ى ظرفيتهاى قانون اساسى براى اجراى وظيفهى بزرگِ خودشان استفاده خواهند كرد؛
  قول بدهند كه به مديريت اوضاع كشور خواهند پرداخت؛
  قول بدهند كه به مسئله
  ى اقتصاد - كه امروز ميدان چالش تحميلى بر ملت ايران از سوى بيگانگان است - بخوبى خواهند پرداخت؛
  قول بدهند حاشيه
  سازى نميكنند؛
  قول بدهند دست كسان و اطرافيان خود را باز نخواهند گذاشت؛
  قول بدهند كه به منافع بيگانگان، به بهانه
  هاى گوناگون، بيش از منافع ملت ايران اهميت نخواهند داد. بعضى با اين تحليل غلط كه به دشمنان امتياز بدهيم تا عصبانيت آنها را نسبت به خودمان كم كنيم، عملاً منافع آنها را بر منافع ملت ترجيح ميدهند؛ اين اشتباه است.


  این كلیپ صوتی را از اینجا دریافت كنید.
  متن کامل
 • درس‌هایی از مناظره‌های سال ۸۸ به روایت رهبر انقلاب

  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22741/smpf.jpgمناظره‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم از ساعتی دیگر در رسانه ملی آغاز می‌شود. در سال ۱۳۸۸ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دو روز پس از آغاز مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری، در مراسم ۱۴ خرداد آن سال خطاب به نامزدها فرمودند كه «براى اثبات خود به نفى دیگرى متوسل نشوند» و مناظرات را «در چهارچوبهاى درست شرعى» انجام دهند تا به «دشمنى و ایجاد نقار منتهی نشود».

  بازخوانی این تذكرات در آستانه برگزاری مناظره‌های یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خالی از لطف نخواهد بود:
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif انسان نمى‌پسندد كه ببیند یك نامزدى، چه در نطقهاى تبلیغاتى، چه در سخنرانى، چه در تلویزیون، چه در غیر تلویزیون، براى اثبات خود متوسل بشود به نفى آن دیگرى.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif نامزدها همه براى یك هدف دارند كار میكنند. هر كسى به نظر خودش یك احساس مسئولیتى، تكلیفى دارد، مى‌آید میدان. من با مناظره و معارضه و گفتگو و انتقاد مخالفتى ندارم؛ اما سعى كنید این در چهارچوبهاى درست شرعى و دینى انجام بگیرد.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif مردم، مردم بیدارى هستند، میفهمند، میدانند. این چهار نفر نامزدى كه از شوراى نگهبان تأیید شده‌اند و در اجتماعات گوناگون سخنرانى میكنند، خودِ آن نامزدهاى محترم توجه كنند، مراقبت كنند كه در این سخنرانى‌ها، در این اظهارات، جورى نباشد كه منتهى بشود به ایجاد دشمنى و ایجاد نقار؛ با برادرى و با مهربانى پیش بروند.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif اختلاف نظر، اختلاف رأى، اختلاف سلیقه، در مسائل گوناگون، در مسائل شخصى، در مسائل عمومى، یك امر طبیعى است؛ اشكالى هم ندارد. نگذارید این به اغتشاش منتهى بشود.
  متن کامل
 • مطالبه اقتصادی رهبر انقلاب از دولت آینده چیست؟

  سال ۹۲ (سال حماسه سیاسی و حماسی اقتصادی) پنجمین سال متوالی است كه حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای نامی مرتبط با حوزه اقتصاد بر آن سال می‌گذارند. رهبر انقلاب درباره‌ی حماسه‌ اقتصادی می‌گویند: «دشمن با تحريم و با فشار اقتصادىِ گوناگون سعى كرد مردم را از ميدان خارج كند... اگر چنانچه حركت عظيم اقتصادى مورد توجه قرار بگيرد، همه‌ى اين فشارها خنثى خواهد شد.» ایشان همچنین در دیدار كارگران در تبیین شاخص‌های اصلح برای ریاست جمهوری فرمودند: «سياست‌هاى اقتصاد بايد سياستهاى «اقتصاد مقاومتى» باشد -يك اقتصاد مقاوم - بايد اقتصادى باشد كه در ساخت درونىِ خود مقاوم باشد، بتواند ايستادگى كند؛ اين چيزها لازم است».
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22739/smpf.jpg
  از این رو و با توجه به نزدیك‌شدن به ایام انتخابات و ارائه‌ی برنامه‌های نامزدها به مردم، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در كلیپ صوتی «اقتصاد مقاومتی و برنامه رئیس جمهور آینده» به اهم مطالبات اقتصادی رهبر انقلاب اسلامی از دولت‌ها از سال ۸۶ تاكنون می‌پردازد. برای دریافت این كلیپ را از اینجا را كلیك كنید.
   
  متن کامل
 • ۱۶ روز مانده به انتخابات | نكات انتخاباتی رهبرانقلاب

  رهبر انقلاب پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در فاصله ۱۶ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نكاتی را درباره انتخابات پیش‌رو فرمودند كه از مهمترین این نكات می‌توان به جملات زیر اشاره كرد:
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif آقايانی كه در تلويزيون به عنوان نامزد ظاهر ميشوند و حرف ميزنند، وظائف سنگينی دارند؛ آنها هم بايد مراقب باشند. حرفی كه میزنند بايد واقعی، صميمی، متكی به اطلاعات درست و برآمدهی از زبان صادق و راستگو باشد. اينجور نباشد كه حالا برای اينكه مردم به ما متوجه شوند، همهی آنچه را كه ماورای ما است، تخریب كنيم.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif ما بايد واقعاً تشكر كنيم از همهی اين نامزدها؛ آنهائی كه به نحوی صلاحيتشان احراز نشد. اينها گفتند از نظر شورای نگهبان تمكين ميكنيم، و به قول خودشان عمل كردند و تمكين كردند.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif نظام جمهوری اسلامی ريشه دارد؛ اين ريشه، مردمند. اجتماع مردم حول اين نظام، مايه‌ی عزت و بركت كشور و بركت نظام و بركت خود آن مردم است. مردم كمك ميكنند به اين كه نظام عزت پيدا كند؛ خود اين، عزت مردم است؛ خود اين، مصونيت و امنيت مردم است. بنابراين انتخابات كه مظهر حضور مردم است، بايد پرشور برگزار شود؛ همهی تلاش و همت مسئولان بايد اين باشد.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif اين حرفها هم كه رهبری طرفدار زيد است يا طرفدار عمرو است، از آن حرفهائی است كه هميشه بوده و واقعيت هم ندارد؛ اكثر آنهائی هم كه ميگويند، ميدانند كه واقعيت ندارد ... حدسياتی ميزنند؛ اين حدسيات هرچه گفته نشود، هرچه بر زبان آورده نشود، بهتر است.
   
  متن کامل
 • ۱۸ روز مانده به انتخابات | نكات انتخاباتی رهبرانقلاب

  نكات اصلی انتخاباتی كه رهبر انقلاب، امروز (دوشنبه) در فاصله ۱۸ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ در سخنرانی‌شان در دانشگاه امام حسین علیه‌السلام بیان كردند:
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif در انتخابات آن كسى كه ميتواند براى انقلاب، براى كشور، براى آينده، براى عزت ملى، براى باز كردن گره مشكلات، براى ايستادگى قدرتمندانه و عزتمندانه در مقابل جبهه‌ى معاندان، و براى الگو كردن جمهورى اسلامى در چشم مستضعفان عالم، بيشتر و بهتر تلاش كند، را ترجیح دهیم.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif حضور مردم در پاى صندوقهاى رأى بلاشك به دنبال خود، موفقيتهاى ديگرى را دارد؛ به كشور مصونيت، عزت و آبروى بين‌المللى ميبخشد.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif مردم با هم كدورت بيجا درست نكنند، به خاطر اينكه اين به آن علاقه‌مند است، اين به آن علاقه‌مند است.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif آن كسى كه يا از بيت‌المال هزينه ميكند، يا از پول مشتبه به حرامِ بعضى‌ها استفاده ميكند، نميتواند اطمينان مردم را جلب كند.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif در تبليغات و شعارهاى انتخاباتى، آنچه كه اهميت دارد، اين است كه مواضع عزت‌آفرين و صحيح و عاقلانه و حكيمانه‌ى انقلاب و نظام تثبيت شود.
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22710/C/13920306_0122710.jpg
  متن کامل
 • كتابچه‌ی انتخاباتی KHAMENEI.IR

  [ویرایش جدید تا ۱۴ خردادماه ۱۳۹۲]
  گزیده‌ای از بیانات و توصیه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره انتخابات ریاست جمهوری در «كتابچه‌ی انتخاباتی KHAMENEI.IR» منتشر شد.
  این كتابچه چهارده فصل دارد. «ویژگی نامزد اصلح، نقاط قوت و ضعف دولت نهم و دهم، شنبه‌ی بعد از انتخابات، پایبندی به سیاست‌های كلی نظام، نقش رئیس‌جمهوری در تحقق برنامه‌ی پنج ساله، ریاست جمهوری و چشم‌انداز ۲۰ ساله، وظایف شورای نگهبان در انتخابات، تاكتیك‌های دشمن، تجربیات انتخابات ۸۸، اصول رقابت سیاسی، اهمیت شورای نگهبان، بایدها و نبایدهای رسانه‌ها در انتخابات، وظیفه مردم در انتخابات و اهمیت انتخابات ریاست جمهوری».
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22684/smpf.jpg
  پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR با انتشار این كتابچه تلاش دارد در چهارده بخش ضمن معرفی شاخص‌های نامزد اصلح از نگاه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تاكتیك‌ها و اهداف دشمن برای این انتخابات را شناسایی كند و با ارائه‌ی دستورالعمل‌هایی به مخاطبینش، به عنوان یك دفترچه راهنما، عبور از امتحان انتخابات را تسهیل كتد.
  این كتابچه را با حجم ۶ مگابایت از اینجا دریافت كنید. [ویرایش جدید تا ۱۴ خردادماه ۱۳۹۲]
  متن کامل
 • هیچ‌كس از رأی من مطلع نخواهد شد

  كمتر از سه هفته به روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم باقی است. هرچه به انتخابات نزدیك می‌شویم بازار شایعات داغ می‌شود. یكی از شایعاتی كه می‌تواند در فضای انتخابات تأثیرگذار باشد، شایعه‌ی حمایت رهبری از نامزدی خاص و یا اطلاع از رأی رهبر انقلاب اسلامی در انتخابات است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چندین‌بار در ایام انتخابات‌ها این مسائل را تكذیب و نظر خود را صریحاً بیان كرده‌اند. برای آخرین بار نیز ایشان در ابتدای سال ۹۲ در حرم رضوی درباره این مسائل، این‌چنین فرمودند:
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22680/smpf.jpg
  «رهبری، یك رأی بیشتر ندارد. بنده‌ی حقیر مثل بقیه‌ی مردم، یك رأی دارم؛ این رأی هم تا وقتی كه در صندوق انداخته نشود، هیچ كس از آن مطّلع نخواهد بود. حالا ممكن است آن كسانی كه صندوق دست آنها است، بعد باز كنند، خط اين حقير را بشناسند، بفهمند بنده به چه كسی رأی دادم؛ اما تا قبل از رأی دادن، كسی مطّلع نخواهد شد. اينجور نيست كه كسی بيايد نسبت بدهد كه رهبری نظرش به فلان است، به بهمان نيست. اگر چنين نسبتی داده شد، اين نسبت درست نيست.» ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  [دریافت صوت]
  متن کامل
 • نظر رهبر انقلاب درباره چگونگی فضای تبلیغات انتخاباتی

  با اعلام نهایی اسامی نامزدهای حائز صلاحیت شركت در انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، زمان تبلیغات كاندیداها رسماً آغاز شد.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای كه روزگاری در سال‌های ۶۰ و ۶۴ خودشان به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری حاضر بوده‌اند، در ۲۴ سال اخیر نیز در جایگاه رهبر جمهوری اسلامی ایران توصیه‌هایی را در رابطه با فضای تبلیغات انتخاباتی ابراز داشته‌اند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در صفحه‌ی ویژه‌ی انتخابات ۹۲ به بازخوانی بخش‌هایی از این توصیه‌ها می‌پردازد:
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22639/khamenei-1.jpg
  «فضاى انتخابات، باید فضاى سالمى باشد؛ فضاى تبلیغات، باید با فضاى پروپاگاندهاى معمول دنیا تفاوت داشته باشد.
  امروز در دنیا، دمكراسى، یك دمكراسى حقیقى نیست؛ زیرا فشار تبلیغات پُر زرق و برق توخالى، با سخنان فریب‌آمیز، آن‌چنان بر ذهن مردم سنگینى مى‌كند، كه امكان انتخاب درست را به مردم نمى‌دهد؛ نمى‌گذارند مردم فكر كنند. هر كس كه مقداری از كارهاى انتخاباتى كشورهاى به اصطلاح دمكراتیك را مشاهده كرده باشد، این معنا برایش واضح است. حرفهایى كه مى‌زنند، وعده‌هایى كه مى‌دهند، قیافه‌هایى كه مى‌گیرند، تملقهایى كه از بعضى از قشر‌ها یا گروه‌ها مى‌گویند، ارتباطهایى كه با جناحهاى خاصى برقرار مى‌كنند تا نظر آن‌ها را جلب بكنند، این‌ها كارهاى سالمى نیست؛ كارهایى است كه وقتى در یك مجموعه‌ى مردمى انجام گرفت، فضا را مسموم مى‌كند و قدرت فكر كردن به آن‌ها نمى‌دهد.
  تبلیغ، صحیح و حق است؛ اما با معناى واقعى كلمه، با حفظ حدود شرعى كلمه، به دور از فریب، به دور از كارهاى دروغین و نمایشى، به دور از متهم كردن این و آن. نمى‌شود ما بگوییم كه مسؤولان انتخابات، نسبت به این قضیه هیچ مسؤولیتى ندارند؛ این شرط سلامت انتخابات است.» ۱۳۷۰/۰۹/۲۷

  متن كامل این توصیه‌ها را از اینجا بخوانید.

  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22315/jadval-reghabat.jpg
   
  متن کامل
 • نوار زمان بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات ۹۲

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در روز ۲۲ مهرماه ۱۳۹۱ در شهر اسفراین در جریان سفر به استان خراسان شمالی اولین بار درباره‌ی انتخابات ۹۲ سخن گفتند. از آن روز تا آخرین دیدار عمومی (۲۲ اردیبهشت‌ماه ۹۲)  و در طول هفت ماه، ایشان در ۱۰ سخنرانی بیش از ۸۰۰۰ واژه در خصوص یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان كرده‌اند. از این رو برای دسترسی آسان علاقمندان به بیانات انتخاباتی رهبر انقلاب، KHAMENEI.IR نوار زمان انتخابات ۹۲ را منتشر می‌كند.
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/home/1392/1392030123282e986.jpg
  كاربران می‌توانند این نوار زمان را در صفحه اول پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یا از این آدرس مشاهده كنند.
  این نوار زمان طبق بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدارهای آینده، به روز خواهد شد.
  متن کامل
 • نظر رهبر انقلاب درباره آنهایی كه صلاحیتشان احراز نشد

  | بازخوانی |
  «اين را من اعلام ميكنم، همه‌ى افراد بدانند؛ اينهائى كه رد صلاحيت ميشوند، لزوماً آدمهاى بى‌صلاحيتى نيستند. اينجور خيال نشود كه حالا چون فلانی در انتخابات رد صلاحيت شد، پس ديگر بكلى از صلاحيت ساقط است؛ نه، طبق قانون، در انتخابات نميتواند به عنوان نامزد شركت كند، اما ممكن است مقامى كه او را رد صلاحيت كرده، اشتباه كرده باشد. ممكن است براى اين كار صلاحيت نداشته باشد، اما صلاحيتهاى فراوان ديگرى داشته باشد. اينجور نباشد كه اگر كسى رد صلاحيت شد، اين معنايش اين باشد كه او ديگر از هستى ساقط شد؛ نه، صلاحيتهاى گوناگون ديگرى وجود دارد.» ۹۰/۱۱/۱۴
  [دریافت صوت]

  http://farsi.khamenei.ir/ndata/home/1392/139202311125f1c79.jpg
   
  متن کامل
 • برنامه‌ی نامزدها چه نسبتی با اسناد بالادستی نظام دارد؟

  با نزدیك شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری، كاندیداها با دیدگاه‌ها و برنامه‌های متفاوت خود، سعی در جلب آراء مردم دارند. یكی از نكاتی كه باید به آن توجه شود، این است كه برنامه‌ی كاندیداها چه نسبتی با اسناد بالادستی نظام و مهم‌ترین آنها یعنی سند چشم‌انداز ۲۰ ساله دارد؟
  رهبر انقلاب، رئیس‌جمهور را مسئول اصلی تحقق سند چشم‌انداز می‌دانند و از دولت‌ها خواسته‌اند كه جهت‌گیری حركتشان براساس سندچشم انداز باشد.
  پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR این موضوع را در گفت‌وگویی با دكتر مبینی دهكردی -دبیر كمیسیون خاص تدوین چشم‌انداز ملی در مجمع تشخیص مصلحت نظام- مورد بحث و بررسی قرار داده‌است كه این مصاحبه را می‌توانید از اینجا بخوانید.
  صوت: «لازمه دستیابی به سند چشم‌انداز»
  متن کامل
 • برنامه‌های عملیاتی دشمن برای انتخابات ۹۲

  انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نسبت به انتخابات گذشته دارای اهميتی مضاعف شده است. این نكته‌ای است كه رهبر انقلاب اسلامی، روز چهارشنبه (۱۳۹۲/۲/۲۵) به آن اشاره كردند: «امروز انتخابات شما به يك موضوع مهم بين‌المللى تبديل شده است. دستگاههاى فكرى دشمنان نشسته‌اند رصد ميكنند مقدمات اين انتخابات را، اين حادثه‌ى بزرگ را؛ دارند نگاه ميكنند؛ نقشه هم دارند، هدف هم دارند.»
  در میان سخنرانی‌های اخیر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌طور اجمالی می‌توان ۸ برنامه عملیاتی دشمنان را برای انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ شناسایی كرد:
  ۱- برنامهريزى و برنامهسازى رسانه‌های دشمن برای انتخابات ۱۳۹۲/۰۲/۱۶
  ۲- ناامیدكردن مردم از طریق مانع‌تراشی و كتمان پیشرفتها ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  ۳- ايجاد ترديد و دودلی در دل مردم تا همت آنها را كوتاه و ضعیف كنند ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
  ۴- ایجاد اختلاف بین مسئولین ۱۳۹۱/۰۸/۱۰
  ۵- برهم زدن ثبات و آرامش كشور ۱۳۹۱/۰۷/۲۴
  ۶- پرت كردن حواس مردم از انتخابات با یك ماجرای سیاسی، اقتصادی یا امنیتی ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
  ۷- سعی در اخلال در برگزاری انتخابات ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
  ۸- تشكيك در سلامت انتخابات ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
   
  پیش از این نیز ایشان درباره اهمیت شناخت نقشه دشمن، هشدار داده بودند كه «ترفندهاى دشمن را بايد شناخت، فهميد. او البته دشمنى‌‌اش را ميكند؛ امر طبيعى است، اما اينكه ما نفهميم دشمنى او را و از اين معنا غفلت كنيم، اين قابل قبول نيست.» ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
  گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب درباره نقشه دشمن در انتخابات آتی را از اینجا بخوانید.
   
  متن کامل
 • فتنه ۸۸ بخاطر تخلف از قانون بود / همه تابع قانون باشند

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز (چهارشنبه) در فاصله سی روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، برای سومین‌بار از ابتدای سال ۹۲، خسارات فتنه ۸۸ را ناشی از بی‌توجهی به قانون اعلام كردند. ایشان هفته گذشته نیز در دیدار با دست‌اندركاران انتخابات، راه اساسى پیش نیامدن مشكلات انتخاباتى -نظیر آنچه در سال ۸۸ رخ داد- را التزام همه به قانون دانسته بودند و در دیدار اول سال در حرم امام رضا علیه‌السلام، عدم تمكین از قانون را علت حوادث سال ۸۸ خواندند.  رهبر انقلاب اسلامی امروز در دیدار جمعی از مردم فرمودند:
  «شوراى محترم نگهبان طبق وظائف قانونى خود، آن كسانى را كه صلاحيت دارند، به مردم معرفى خواهد كرد. همه هم بايد تابع قانون باشند. آنجائى اشكال پيش مى‌آيد كه تخلف از قانون انجام ميگيرد.
  سال 88 اشكالاتى كه وارد شد، خسارتى كه به كشور وارد كردند و نگذاشتند كشور و ملت طعم آراء چهل ميليونى را درست بچشد، به خاطر تخلف از قانون بود. يك عده‌اى يا براى خاطر اغراض نفسانى، يا هدفهاى خلاف سياسى، يا هرچه - حالا در آن زمينه نميخواهيم قضاوتى بكنيم - از قانون تخلف كردند، خطا كردند، از راه غير قانونى وارد شدند؛ هم به خودشان صدمه زدند، هم به ملت صدمه زدند، هم به كشور صدمه زدند.

  راه درست، راه قانون است. همه تابع قانون باشند، همه تسليم قانون باشند. گاهى ممكن است يك قانون، صددرصد درست هم نباشد، اما از بى‌قانونى بهتر است. گاهى ممكن است در يك بخشى، يك خطائى هم از مجرى قانون سر بزند كه من و شما بفهميم او در اجراى قانون اين خطا را كرده است؛ اما اگر نتوانيم آن را از طريق قانونى اصلاح كنيم، تحمل آن بهتر است از اين‌كه باز بى‌قانونى كنيم.» [دریافت كلیپ صوتی]

  رهبرانقلاب از سال ۸۸ تا كنون بارها درمورد تجربیات كشور از فتنه ۸۸ صحبت كرده‌اند كه گزیده‌ای از این بیانات را از اینجا می‌توانید مشاهده كنید.
  متن کامل
 • درباره نقل قول‌های انتخاباتی

  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22554/smpf.jpg حدود شانزده سال پیش در ایام برگزاری انتخابات هفتمین دوره‌ی ریاست جمهوری اسلامی ایران بود كه اولین ملاقات‌های اختصاصی نامزدهای انتخاباتی به‌صورت جداگانه با رهبر انقلاب اسلامی انجام گرفت و رویه‌ای را بنا گذاشت كه به اقتضاء شرایط، افرادی از گروه‌ها و سلایق مختلف -كه خود را واجد صلاحیت برای ریاست قوه مجریه می‌دانند- قبل از حضور در عرصه‌ی انتخابات به درخواست خودشان با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار می‌كنند و یا به‌صورت غیرحضوری تصمیم خود را به اطلاع ایشان می‌رسانند. اغلب این افراد ضمن اعلام تصمیم برای كاندیداتوری در انتخابات، به ارائه رئوس برنامه‌های خود برای حضور در این عرصه می‌پردازند.

  رویه‌ی ثابت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز در این ملاقات‌ها آن است كه پس از شنیدن سخنان نامزدها به بیان نكاتی درباره‌ی مسائل كلان كشور در افق آینده می‌پردازند و با تأكید بر اینكه نفیاً یا اثباتاً نظری درباره‌ی كاندیداتوری افراد ندارند جمله‌ای را با مضمون زیر خطاب به همه‌ی این افراد می‌فرمایند:
  نه می‌گویم بیایید، نه می‌گویم نیایید و تكلیفی نمی‌كنم.

  اما گاهی اوقات در فرآیند رقابت‌های سیاسی، گمانه‌زنی‌ها و نقل قول‌هایی غیرواقعی و یا ناقص از این دیدارها صورت گرفته كه موجب بروز سوءتفاهم‌هایی میان مردم و رسانه‌ها می‌شود كه تبعات و پیامدهای نامناسبی در افكار عمومی جامعه دارد.
  رهبر انقلاب اسلامی بارها درباره سخنانی كه به ایشان منتسب می‌شود فرموده‌اند كه:
  «مبادا كسى تصور كند كه رهبرى يك نظرى دارد كه برخلاف آنچه كه به عنوان نظر رسمى مطرح ميشود، در خفا به بعضى از خواص و خلّصين، آن نظر را منتقل ميكند كه اجراء كنند؛ مطلقاً چنين چيزى نيست. اگر كسى چنين تصور كند، تصور خطائى است؛ اگر نسبت بدهد، گناه كبيره‌اى انجام داده. نظرات و مواضع رهبرى همينى است كه صريحاً اعلام ميشود؛ همينى است كه من صريحاً اعلام ميكنم.» ۱۳۸۹/۰۵/۳۱
  ایشان در خلال سخنرانی‌هایشان در روزهایی كه آرام آرام به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیك می‌شویم، درباره‌ی موضوعات مختلف انتخابات از جمله ویژگی‌های رئیس‌جمهور، التزام به قانون، وظایف شورای نگهبان، برنامه و نقشه دشمن و... توصیه‌هایی بیان كرده و در آینده خواهند كرد؛ لذا به نقل قول‌هایی كه به طور غیر مستند و خارج از مسیر رسمی مطرح می‌شود، نباید توجه كرد و آن را ملاك تصمیم قرار داد.
   
  متن کامل
 • بازخوانی تذكرات رهبر انقلاب برای ایام ثبت نام كاندیداها

  پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت ایام ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به بازخوانی تذكرات رهبر انقلاب درباره ایام ثبت نام نامزدها در اردیبهشت ماه ۱۳۸۰ می‌پردازد. همچنین بریده‌ای از جراید مربوط به ثبت نام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در انتخابات سوم ریاست جمهوری در شهریورماه ۱۳۶۰ در كنار این مطلب منتشر شده است.

  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22524/01.jpg

  «چون اين روزها فرصت ثبت نام داوطلبان رياست جمهورى است، چند مطلب را عرض مى‌كنم:

  اوّل، كسانى كه در خودشان اين توانايى و همّت را مى‌يابند كه بتوانند در آن موقعيت قرار گيرند، بايد بروند و خودشان را در معرض قرار دهند. اين يك وظيفه است. وظيفه آحاد عظيم ملت هم اين است كه در اين حادثه بسيار مهمّى كه به سرنوشت كشور مربوط مى‌شود، دلسوزانه و مسؤولانه شركت كنند...

  نكته بعدى در باب انتخابات اين است كه مردم بايد به فكر شناخت اصلح باشند؛ چون امر كوچكى نيست. مسأله انتخابات، مسأله سپردن سرنوشت بخش عمده امكانات كشور به يك نفر و يك مجموعه است. سرنوشت مسائل اقتصادى، مسائل فرهنگى، روابط خارجى و مسائل گوناگون ديگر تا حدود زيادى به اين قضيه وابسته است...

  نكته سوم در اين زمينه، خطاب به نامزدهاى انتخابات است. انتخابات در كشور ما بايد مسابقه‌اى براى خدمت باشد، نه مسابقه‌اى براى كسب قدرت. انتخابات اسلامى اين‌گونه است. آن‌جايى كه دعوا بر سر قدرت است، آن‌طورى مى‌شود كه شما در بعضى از انتخابات دنيا مشاهده مى‌كنيد... در منطق اسلامى، قدرت و عزّت و آبرو و خوشنامى و امكانات، فقط و فقط براى خدمت به مردم و حركت دادن خود و جامعه و كشور در راه نظام مقدّس اسلامى و رسيدن به آرمانهاى بلندى است كه انسانها نيازمند آنند. اين مسند، مسابقه براى خدمت و زحمتكشى است. هر كس كه آماده است تا بيش از ديگران زحمت بكشد و توقّعى را كه مسؤولان كشورهاى ديگر از مقام و موقعيت خود دارند، نداشته باشد، داخل اين ميدان شود. نبايد كسانى تصوّر كنند كه رسيدن به رياست يا فلان مقام - همچنان كه در دنيا معمول و رايج است - بايد با برخورداريهاى فراوان همراه باشد. ما امسال را به عنوان سال رفتار علوى نامگذارى كرديم. ما كجا، رفتار علوى كجا؟ اما بالاخره وظيفه داريم. چاره‌اى نداريم، جز اين‌كه در اين راه حركت كنيم. ما بايد فاصله خود و رفتار علوى را كم كنيم و تا آن‌جايى كه مى‌توانيم، جدّ و جهد نماييم. يكى از اوّلين قدمها در اين راه، همين است. افزون طلبى براى مسؤولان ممنوع است. مشى اشرافيگرايانه براى مسؤولان كشور، نقطه ضعف به شمار مى‌آيد. اگر ديگران اين را لازمه رسيدن به مقامات عاليه كشور مى‌دانند، در نظام اسلامى، اينها نه تنها لازمه‌اش نيست، بلكه نقطه ضعف هم محسوب مى‌شود. بنابراين داوطلبان بدانند كه اين راه، راه خدمت است؛ مسابقه و رقابت در اين راه هم رقابت براى خدمت كردن هرچه بيشتر است. اگر اين‌طور شد، آن‌گاه در تبليغات، در بيان مطالب نسبت به يكديگر يا نسبت به خود، حدود رعايت خواهد شد.

  آخرين نكته كه در باب انتخابات عرض مى‌كنم، اين است كه فضاى انتخابات بايد سالم باشد. نبايد عدّه‌اى با قلم و بيان و مطبوعات، و عدّه‌اى هم با ابراز مخالفت با فلانى يا طرفدارى از اين نامزد يا آن نامزد، فضا را آلوده كنند. كسانى كه به اسلام احترام مى‌گذارند، كسانى كه قدر و ارزش جمهورى اسلامى را ارج مى‌نهند، كسانى كه از ما حرف‌شنوى دارند، در هر جاى كشور هستند، از همين اوّلِ كار مراقب باشند. كارشكنى نسبت به ديگران، لجن‌پراكنى عليه اين نامزد يا آن نامزد، بدگويى كردن و افشاگريهاى بى‌پايه و اساس نسبت به اشخاص، همه اينها كارهاى ممنوع و ضدّ ارزش و خلاف مشى جمهورى اسلامى و خلاف حق است. از اين كارها اجتناب كنند.»
  متن کامل
 • شورای نگهبان نباید به جوسازى‌ها اعتناء كند

  نظارت شوراى نگهبان در مسائل انتخابات‌، يكى از مهم‌ترين كارهائى است كه انجام مى‌دهد؛ كار بسيار مهمى است، كار بسيار لازمى است. به جوسازى‌هائى كه عليه اين كار مى‌شود، ابداً نبايد اعتناء كرد. البته كار را بايد درست انجام داد. به همان اندازه كه كار مهم است، به همان اندازه سلامت كار مهم است. يعنى بايد معيارها را درست فهميد، و فقط بر اساس اين معيارها قبول كرد يا رد كرد. از اين معيارها نبايد تخطى شود، كوتاهى هم نبايد بشود، غفلت هم نبايد بشود. ۱۳۸۶/۰۴/۲۰
  فردا شنبه مهلت ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری یازدهم به پایان می‌رسد و بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان آغاز می‌شود. با توجه به اهمیت وظیفه‌ی این شورا در این برهه‌ی زمانی، پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای KHAMENEI.IR گزیده‌ای از توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی به شورای نگهبان را در صفحه‌ی ویژه‌ی انتخابات منتشر می‌كند. متن كامل را از اینجا دریافت كنید.
  متن کامل
 • خبر رهبر انقلاب از تدارك رسانه‌ای دشمن برای انتخابات ۹۲

  صبح دوشنبه و در فاصله سی و هشت روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، رهبر انقلاب در دیدار جمعی از دست اندركاران برگزاری انتخابات سال  ۹۲ در حسینیه امام خمینی رحمه‌الله فرمودند:
  «ما اطلاع داريم كه اين دفعه هم رسانه‌هاى رسمى و شناخته شده‌ى دشمن از مدتى پيش دارند طراحى ميكنند، برنامه‌ريزى ميكنند، برنامه‌سازى ميكنند، براى اينكه دل مردم را نسبت به انتخابات سرد كنند؛ شروع هم كرده‌اند، منتها برنامه‌ريزى‌شان خيلى وسيع‌تر از اين حرفها است؛ ميخواهند مردم پاى صندوق نيايند؛ ميخواهند مردم در اداره‌ى كشور و مديريت كشور سهيم نشوند؛ ميخواهند مردم در صحنه نباشند؛ لذا تلاش ميكنند. اگر حضور مردم نباشد، آنها براحتى ميتوانند تهاجم خودشان را چندين برابر كنند. حضور مردم است كه به نظام اسلامى و به كشور عزيز ما مصونيت ميبخشد. حضور مردم است كه عوامل قدرت و قوّت را در درون ما تقويت ميكند: علم ما پيشرفت ميكند، بصيرت ما پيشرفت ميكند، سازوكارهاى مديريت ما پيشرفت ميكند - همچنان كه در طول اين سالها پيشرفت كرده است - اين به خاطر حضور مردم است، به خاطر انگيزه‌هاى مردم است؛ ميخواهند اين انگيزه‌ها نباشد، لذا سعى ميكنند انتخابات را بى‌رونق كنند.»
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22503/smpf.jpg
  متن كامل بیانات را از اینجا بخوانید.
  متن کامل
 • ملت، مديرى می‌خواهد كه موانع اجراى برنامه ۵ ساله را رفع كند

  همانطور كه در مطلب قبلی صفحه‌ی ویژه انتخابات گفته شد، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس‌جمهوری را مسئول اصلی تحقق سند چشم‌انداز بیست‌ساله می‌دانند. انتظار رهبر انقلاب از رئیس‌جمهور این است كه او شخصی باشد كه بتواند برنامه‌های پنج‌ساله را در راستای چشم‌انداز پیش ببرد و موانع پیش روی برنامه را با قدرت از سر راه بردارد. رهبر انقلاب در سال ۱۳۸۴ و در آغاز راه بیست ساله‌ی چشم‌انداز مسیر دولت را این‌گونه ترسیم كردند:
  امروز كشور ما به حول و قوه‌ى الهى به اين توانايى و قدرت رسيده است كه بتواند آينده‌ى بيست ساله‌ى ايران را طراحى كند. اين مدت بيست ساله، يعنى چهار برنامه‌ى پنج‌ساله. اولين برنامه، امسال آغاز خواهد شد. در آغاز برنامه، يك مديريت كارآمد، با كفايت و پُرنشاط بايد سر كار باشد تا بتواند سازه‌هاى اين برنامه را مستحكم و استوار كند و پايه‌هاى اين برنامه را به طور عميق و محكم پى‌ريزى كند. اهميت اين انتخابات در اين است كه ملت ايران مى‌خواهد مديرى را انتخاب كند كه بتواند موانع اجراى برنامه را از سر راه ملت ايران بردارد؛ مثل بولدوزرى كه موانع را برمى‌دارد تا جاده‌يى را صاف كند.» ۱۳۸۴/۰۱/۰۱
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22476/840101.jpg
  برای مطالعه‌ی بیشتر درباره نظرات رهبر انقلاب در لزوم «پایبندی دولت و رئیس‌جمهور به برنامه‌‌های پنج‌ساله» اینجا را مشاهده كنید.
  متن کامل
 • رییس‌جمهور؛ مسئول اصلی تحقق سندچشم‌انداز

  در حالی به ایام انتخابات نزدیك می‌شویم كه نامزدهای احتمالی، سخنان و برنامه‌های خود را برای مردم بیان می‌كنند. از جمله مطالبات رهبر انقلاب از نامزدهای ریاست جمهوری «برنامه‌محوری» آن‌هاست. برنامه‌ی اصلی كشور، سند چشم‌انداز بیست ساله ایران است كه هدف‌گذاری حركت كشور تا سال ۱۴۰۴ را مشخص كرده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس‌جمهور را مسئول اصلی تحقق سند چشم‌انداز می‌دانند و از دولت‌ها خواسته‌اند كه جهت‌گیری حركتشان براساس سندچشم انداز باشد.
  اهمیت این مطلب به قدری است كه ایشان می‌گویند: «رسيدن به اهداف چشم‌انداز، به خاطر اين است كه اگر چنانچه به آنجا نرسيديم، ملت ما و كشور ما دچار ضربات سختى خواهد شد؛ احياناً ضربات مهلكى به ما وارد خواهد آمد. بايد به آنجا برسيم؛ اين نياز ماست... حقيقت اين است كه نظام اسلامى، امروز نظام استكبار و سلطه و الحاد را به چالش گرفته؛ اين يك حركتى است كه آغاز شده. شكست خوردن در اين ميدان، خسارتهايش غير قابل توصيف است و مخصوص به ملت ما هم نخواهد شد؛ لذا بايد در اين ميدان قطعاً پيروز شد.» ۱۳۹۰/۰۶/۰۶
  گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب درباره لزوم پایبندی دولت و رییس‌جمهور به سند چشم‌انداز ۲۰ ساله را می‌توانید از اینجا مشاهده كنید.
  متن کامل
 • خصوصیات مطلوب رییس جمهور آینده

  رهبر انقلاب روز شنبه در فاصله ۴۸ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ به شرح نكاتی درباره انتخابات پیش رو پرداختند.
  ایشان با تأكید بر اینكه انتخابات «در وقت مقرر» و با «شركت شوقآفرين مردم» انجام خواهد شد، كاهش انگیزه مردم برای حضور در صحنه انتخابات را طراحی بدخواهان ملت به‌منظور مقابله با حماسه‌ی سیاسی دانستند.
  رهبر انقلاب همچنین، اعتراضات به شورای نگهبان و ساز و كار انتخابات را غير منطقى خواندند و افزودند: حضور شوراى نگهبان در قانون اساسى - كه امامرحمه‌الله هم مكرر روى آن تأكيد ميكردند - حقيقتاً يك حضور مباركى است. تشخيص شوراى نگهبان، تشخيص يك عده انسانهاى عادل، بىطرف و بصير نسبت به صلاحيت‌هاست.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه خطاب به كسانی كه می‌خواهند برای نامزدی در انتخابات داوطلب شوند توصیه كردند كه «بدانند مديريت اجرائى كشور يعنى چه» و «نه در ارزيابىِ نيازى كه كشور به يك قدرت اجرائى دارد، اشتباه كنند، نه در ارزيابى توانِ خودشان اشتباه كنند».
  ایشان همچنین برخی از خصوصیات رئیس جمهور مطلوب را برشمردند كه جدول آن در زیر می‌آید:
  متن کامل
 • وظايف رسانه‌ها در انتخابات

  «رسانه‌هاى الكترونيكى و اينترنتى متأسفانه موجب شده‌اند كه افراد بى‌محابا عليه يكديگر حرف بزنند، بد بگويند. بايد از طرف مسئولين كشور براى اين هم يك جورى تدبير بشود. ولى عمده اين است كه خود ما مردم، خودمان را مقيد كنيم به اخلاق اسلامى؛ خودمان را مقيد كنيم به قانون۹۱۰۱۰۱... واقعاً يكى از چيزهائى كه ما همه‌مان باید توجه كنیم، به مردم هم بايد بگوئيم، ياد بدهيم كه توجه بكنند اين است كه: به صرف توهم اين كه حالا اين كار مصلحت دارد، دستشان را، يا قلمشان را، يا وبلاگشان را آزاد نكنند كه هر چه به دهنشان آمد، آن را بگويند.۸۹/۱۰/۰۷»

  جملات بالا بخش‌هایی از هشدارهای رهبر انقلاب به صاحبان رسانه‌های اینترنتی است. KHAMENEI.IR در صفحه‌ی ویژه‌ی انتخابات ۲۰ توصیه‌ی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رسانه‌ها را تحت عنوان «وظایف رسانه‌ها در انتخابات» منتشر می‌كند. برای مطالعه‌ی این مجموعه اینجا را كلیك كنید.


   
  متن کامل
 • وظایف شهرداری‌ها از نگاه رهبر انقلاب

  سومین مطلب مرتبط با انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، به وظایف شهرداری‌ها از نگاه رهبر انقلاب اختصاص دارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی در انتخاب شهردار را از مهمترین وظایف شوراها برشمردند و فرمودند:
  شوراهای‌ شهر و شهرداران‌ سراسر كشور بايد امانتدار «رأی‌، اعتماد، محيط زندگی‌ و اخلاق‌ و فرهنگ‌ مردم‌» باشند كه‌ يكی‌ از مصداقهای‌ مهم‌ امانتداری‌ رأی‌ مردم‌، انتخاب‌ شهرداران‌ «امين‌، قابل‌ اعتماد، با كفايت‌، پاكدامن‌، متدين‌، شجاع‌، ساده‌ زيست‌، مردمدار و مقيد به‌ انضباط مالی‌» است‌. ۱۳۸۱/۱۲/۱۹
  مجموعه‌ای از بیانات رهبر انقلاب درباره وظایف شهرداری‌ها در از این لینك در اختیار كاربران صفحه ویژه انتخابات KHAMENEI.IR قرار می‌گیرد.
  متن کامل
 • وظايف شوراهای اسلامی شهر و روستا چیست؟

  صفحه‌ی ویژه‌ی انتخابات KHAMENEI.IR در دومین بازخوانی بیانات رهبر انقلاب در باب شوراهای اسلامی شهر و روستا، به «وظایف شوراها» در سخنان ایشان می‌پردازد:
    مهمترين توصيه‌ى اينجانب اولاً مربوط به سياست‌ها و برنامه‌هاى كارى شما و سپس درباره‌ى گزينش مديريت شهر و روستا است. تسهيل زندگى مردم در كارهايى كه به شهرداريها مربوط است، برطرف كردن معضلات شهر و روستا، سالم‌سازى محيط زيست، حفظ اصالت اسلامى و ملى در ساخت و سازها، استقرار بخشيدن به جو اسلامى و فرهنگىِ سالم، پرداختن به نيازهاى فورى‌تر در عين اهتمام به كارهاى زيربنايى، اولويت دادن به مناطق مستضعف‌نشين، تأثيرناپذيرى از نفوذ ثروتمندان و جاذبه‌ى ثروت، رعايت دقيق قوانين و عدم تخطى از آن با حيله‌هاى شبه قانونى، رعايت ويژه‌ى محرومان، آلوده نشدن به اسراف و هدر ندادن بيت‌المال با تجملات زائد و سفرها و مراسم غيرلازم، و در يك كلمه رعايت تقوا و تدبير و پشتكار، و بهره‌گيرى از دانش و تجربه، مواد عمده‌ى توصيه‌ى نخست اينجانب است.
  پيام به نشست منتخبان دومين دوره شوراهاى اسلامى شهر و روستا ۱۳۸۲/۰۲/۰۶
  متن کامل
 • انتخابی برای حل مسائل جاری زندگی

  سال ۱۳۷۷، بند ‌صد قانون اساسی محقق شد و جمهوری اسلامی در زنجیره‌ی تكمیل دولت‌سازی‌اش، شوراهای اسلامی شهر و روستا را به عنوان نهادی نوپا در اوایل دهه‌‌ی سوم انقلاب در جهت ارتقای سطح كارآمدی نظام تأسیس كرد.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بارها در مناسبت‌های مختلفی اهمیت شوراهای اسلامی شهر و روستا را تبیین كرده‌اند و حل مسائل جاری و روزمره‌ی مردم به دست خود مردم را از اثرات تشكیل شوراها دانسته‌اند؛ امری كه اگر رخ دهد سبب افزایش «اعتماد عمومی» خواهد شد.
  انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه ۹۲ برگزار می‌شود. از این رو، مجموعه‌‌ی سخنان رهبر انقلاب درباره‌ی اهمیت شوراهای اسلامی شهر و روستا در دو قالب كتابچه و متن در اختیار شما قرار گرفته است كه می‌توانید آن را از لینك‌های زیر دریافت و مطالعه كنید.
  [دریافت كتابچه PDF]  - [مطالعه متن]


  جدول: هشت نكته رهبر انقلاب درباره اهمیت شوراهای اسلامی شهر و روستا؛ دریافت متن كامل
   
  متن کامل
 • اصول رقابت سالم

  یكی از سلسله مطالبی كه در صفحه‌ی ویژه انتخابات در اختیار شما قرار خواهد گرفت، مجموعه «توصیه‌های انتخاباتی رهبر انقلاب» است كه تا ایام انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به مرور در همین صفحه منتشر خواهد شد.
  http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif
  هرچه به خردادماه نزدیك می‌شویم كم‌كم فضای رقابت سیاسی بین گروه‌ها و رسانه‌ها گرم‌تر می‌شود. به همین دلیل «اصول رقابت سیاسی» اولین بخش از توصیه‌های انتخاباتی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است كه KHAMENEI.IR آن را منتشر می‌كند:
    بازیگران عرصه سیاسی برای اینكه رقابت سیاسی سالمی داشته باشند باید به مجموعه‌ای از اصول توجه كنند و رهبر انقلاب اسلامی نیز اصول رقابت سیاسی سالم را طی بیست و دو سال اخیر تبین كرده‌اند. به عنوان مثال ایشان در نماز جمعه بهمن‌ماه سال ۱۳۹۰ درباره فضای رقابت در آستانه انتخابات فرمودند: «آنچه در انتخابات لازم است، رقابت سالم است؛ رقابتِ بدون تهمت‌زنى و بدگوئى به يكديگر است. فضاى انتخابات بايد سالم باشد. ۱۳۹۰/۱۱/۱۴»
  برای دسترسی آسان كاربران به این اصول، مجموعه‌ای از بایدها و نبایدهای رقابت سیاسی از نگاه رهبر انقلاب در دو قالب كتابچه و متن در اختیار شما قرار گرفته است كه می‌توانید آن را از اینجا دریافت و مطالعه كنید: [دریافت كتابچه PDF]  - [مطالعه متن]
   
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22315/jadval-reghabat.jpg
  جدول: عناوین بایدها و نبایدهای رقابت سیاسی از نظر رهبر انقلاب؛ متن كامل را از اینجا بخوانید.
   
  متن کامل
 • صفحه‌ی ویژه‌ی انتخابات ۱۳۹۲ آغاز به‌ كار كرد

  با نزدیك‌شدن به ایام یازدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد ماه ۱۳۹۲، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از صفحه‌ی ویژه‌ای شامل دیدگاه‌های رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی انتخابات رونمایی كرد.
  در صفحه‌ی ویژه‌ی انتخابات KHAMENEI.IR، بیانات و دیدگاه‌های رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی انتخابات در قالب‌های مختلفی مانند «مجموعه‌ی توصیه‌های انتخاباتی»، «كتابچه‌های گزیده‌ی بیانات موضوعی»، «پیامك» و دیگر تولیدات به مخاطبان ارائه و تا ایام انتخابات به صورت منظم  روزآمد خواهد شد.
  كاربران می‌توانند برای ورود به این صفحه  به آدرس http://farsi.khamenei.ir/entekhabat92 مراجعه كنند.
  متن کامل