others/home
ترور شهید سلیمانی؛ پیدا و پنهانِ ابعاد حقوقی اقدام دولت آمریکا

|یادداشت|

ترور شهید سلیمانی؛ پیدا و پنهانِ ابعاد حقوقی اقدام دولت آمریکا

| صادق خرازی
واضح است که آمریکا دست به جنایتی زده که در محکمه‌های بین‌المللی باید به شدت محکوم شود. وزارت دفاع آمریکا و مسئولان آن کشور به هیچ وجه نتوانستند قریب الوقوع بودن حمله از جانب ایران را اثبات کنند. بنابراین ترور شهید سلیمانی را نمی‌توانند بر اساس قوانین حقوق بین‌الملل توجیه کنند.
«بزرگ‌ترین بدرقه‌ی جهان»؛ رویش معرفتی جدید در انقلاب

تحلیل جامعه‌شناختیِ تشییع سردار سلیمانی:

«بزرگ‌ترین بدرقه‌ی جهان»؛ رویش معرفتی جدید در انقل...

| عباسعلی رهبر
اعتماد سیاسی مردم به نظام و ساختار سیاسی بسیار بالاتر از اعتماد به کارگزاران و نهادهای سیاسی در طول این چهل سال شده است. یک ترابط خاصی را بین مردم و نظام سیاسی و شهدا می‌بینیم و تجلّی آن را می‌توانیم در نوع نگاه به تشییع حاج قاسم و ارتباطی که با مردم و نظام سیاسی پیدا می‌کند در نظر بگیریم.
بر مَدار «ذکر»

نگاهی به بیم‌ها و امیدها در مواجهه با ایام‌الله

بر مَدار «ذکر»

قرآن در موارد متعدّدی به رسولان الهی امر نموده که در نقش «مُذکِّر» قرار بگیرند و مردم خویش را «متذکر» کنند. بر این اساس یکی از کارکردهای رهبران الهی در هدایت مردم خویش، «ذکر» است. آن چیزی می‌تواند سبب ذکر قرار بگیرد که نسبتی با الله داشته باشد. به همین خاطر است که «ایام‌الله» از اسباب ذکر در قرآن برشمرده شده است.
سپاه قدس، حافظ کرامت ملت‌هاست

نگاهی به کارکردها و دستاوردهای یک نیروی بدون مرز؛

سپاه قدس، حافظ کرامت ملت‌هاست

| سعدالله زارعی
آیا ما در زمان نظام دوقطبی به سر می‌بریم تا ناگزیر باشیم به اندازه اختیاری که داده‌اند تنفس کنیم یا در دوران گذار قرار داشته و با خطرات مضاعفی مواجه گردیده و ناگزیر، خود باید برای رفع آنها فکری بکنیم؟ سپاه قدس به عنوان یک نیروی برون‌مرزی برای رفع همین تهدیدات نوین طراحی شده...
بالاتر از جهاد نظامی

|یادداشت|

بالاتر از جهاد نظامی

مجاهدت در راه خدا یعنی یک مبارزه‌ِی درونی؛ هر جهاد بیرونی، در واقع تکیه دارد به یک جهاد درونی؛ یعنی آن مردی که میرود جلوی دشمن و واهمه نمیکند اگر در درون خودش در آن جهاد اکبر پیروز نشده بود، این جور نمیتوانست جلوی دشمن برود؛ پس مجاهدتهای بیرونی، متّکی به مجاهدتهای درونی است.
مروری بر شش خطبه تاریخی آیت‌الله خامنه‌ای

در چهلمین سالگرد نخستین اقامه نماز جمعه به امامت رهبر انقلاب

مروری بر شش خطبه تاریخی آیت‌الله خامنه‌ای

چهل سال عهده‌داری منصب امامت جمعه تهران و بیش از دویست خطبه، قطعا فصل مشروح و آکنده‌ای از تحولات سیاسی کشور است. در این گزارش کوتاه، چند مورد از مهمترین و مؤثرترین این خطبه‌ها را مرور می‌کنیم.
«دست قدرت خدا»

نکات جدید خطبه‌های نماز جمعه ۲۷ دی

«دست قدرت خدا»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات خود ضمن مروری بر حوادث و مسائل مهمی همچون ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی توسط دولت آمریکا، تشییع چند ده میلیونی پیکر این شهید، پاسخ موشکی سپاه پاسداران به آمریکایی‌ها و مسئله‌ی سقوط هواپیمای مسافربری به تبیین این رخدادها براساس تفکر اسلام ناب پرداختند. اما این سخنان حاوی چه نکات جدیدی بود؟
اینک نیروی بدون مرز قدس!

یادداشتی درباره بیانات روز جمعه رهبر انقلاب؛

اینک نیروی بدون مرز قدس!

| سعید اشیری
تمرکز رهبر انقلاب درباره‌ی مأموریت، نقش، جایگاه و کارکرد «نیروی قدس» نکته‌ی قابل تأمل و مهمّی است. اهمیت این فراز از سخنان رهبر انقلاب هم ناظر به برخی دیدگاه‌های مدافع سازش با استکبار جهانی است و هم ناظر به تهدیدهای پوشالی و پیغام‌های آمریکا.
اخراج آمریکا از منطقه؛ سیاست راهبردی ایران

مروری بر یکی از خطوط اصلی موردنظر رهبر انقلاب در حوزه سیاست خارجی؛

اخراج آمریکا از منطقه؛ سیاست راهبردی ایران

یکی از نکات مهم دیدار امیر قطر با رهبر معظم انقلاب اسلامی، تصریح حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر «نامناسب بودن وضعیت منطقه» ناشی از «فسادانگیزی آمریکا» بود. در این گزارش ضرورتِ خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا را با تمرکز بر دیدارهای بین‌المللی رهبر انقلاب بازخوانی می‌کنیم.
مسعود تغییر نکرده بود

گفتگو با همسر شهید دکتر مسعود علی محمدی

مسعود تغییر نکرده بود

۲۲ دی‌ماه ۱۳۸۸، سالروز ترور دانشمند هسته‌ای، شهید دکتر مسعود علی محمدی است. به مناسبت سالروز شهادت ایشان، بخش «ریحانه» گفتگوی مفصلی با همسر ایشان، سرکار خانم منصوره کرمی درباره‌ی سبک زندگی شهید در محیط علمی و خانوادگی انجام داده که بخش‌هایی از آن را می‌خوانید.
معجزه اخلاص

راز محبوبیت حاج قاسم از نظر رهبر انقلاب چیست؟

معجزه اخلاص

اکنون به برکت خون شهدای اسلام، به ویژه شهادت سپهبد شهید سلیمانی، جوانان زیادی شوق شهادت دارند و همه یک پرسش مهم دارند: «راه شهادت چیست؟» سپهبد شهید سلیمانی خود پاسخ این سؤال را داده است. او به همه مشتاقان شهادت این‌گونه می‌گفت «بدانید تا کسی شهید نبود، شهید نمی‌شود. شرط شهید شدن، شهید بودن است.»
در موقعیت اُحدیم

از حمزه سید‌الشهدا تا قاسم سلیمانی؛

در موقعیت اُحدیم

ما در موقعیت مالک اشتر نیستیم، از دست دادن حمزه مقاومت، تلخ و سخت است، ولی نفس تازه کنیم که فتح‌الفتوح ها در پیش است؛ تشییع چند ده میلیونی فرمانده در ایران و عراق، بزرگترین گواه این اراده بی‌نظیر خداست!
تروریسم آشکار دولتی؛ نشانه قطعی زوالِ آمریکا

نگاهی به کارنامه سیاه جنایتهای تروریستی دولت آمریکا؛

تروریسم آشکار دولتی؛ نشانه قطعی زوالِ آمریکا

فروغلتیدن در باتلاق تروریسم نشانگرِ ضعف و استیصال آمریکاست و اقدام به هر حرکت تروریستی به همان میزان که بزرگتر باشد، به همان میزان  زوال و نابودی عاملان آن را سرعت می‌بخشد.
خون‌آوردهای حاج قاسم
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی