RSS دیگران
صفحه اصلیRSS سایت رهبریدرباره سایت رهبریتماس با مازبانهای دیگر
امروز پنج‌شنبه، ۱ فروردین ۱۳۹۸
  • يادداشت
  • گفتگو
  • خاطره
  • گزارش
  • پرونده
  • صفحات ویژه‌
  • مقالات جستار
پرونده «گام دوم انقلاب»

«شناخت تاریخی» و جبران عقب‌ماندگی‌ها

| عباس سلیمی نمین
یکی از محورهای بیانیه، بحث «ارزیابی عملکردها در چهار دهه‌ی گذشته» است. قطعاً بدون شناخت دقیق، امکان تقویت قوت‌ها و برطرف‌سازی ضعف‌ها نخواهد بود. این امر ضرورت توجه به تاریخ را برای ما مسلم می‌کند. کم‌توجهی ما به تاریخ باعث ضربه‌پذیری ما می‌شود.
گام دوم انقلاب و مسئله «سیاست‌گذاری رسانه‌ای»پرونده «گام دوم انقلاب»

گام دوم انقلاب و مسئله «سیاست‌گذاری رسانه‌ای»

| دکتر مجید سلیمانی
سخن از عدم امکان سیاست‌گذاریِ رسانه‌ای، وجهی از رویکرد «پسااستعماری» در رسانه‌ها محسوب می‌شود که جایگاه تعیین شده نظام جهانی رسانه‌ها را می‌پذیرد و به‌جای اتخاذ رویکردی مسئولانه، روشی «منفعلانه» را در پیش می‌گیرد.

«تربیت انقلابی» در «مدرسه انقلاب»پرونده «گام دوم انقلاب»

«تربیت انقلابی» در «مدرسه انقلاب»

|آقای عباس بیات
نظریه‌ی نظام انقلابی ما را به آموزش و پرورش و تربیت انقلابی، مدرسه‌ی انقلاب و مدرسه‌ی انقلابی هدایت می‌کند. گام دومِ خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی برای نیل به تمدن نوین اسلامی به نیروسازی و تربیتی گسترده‌تر و کیفی‌تر از جوانان تربیت شده در گام اول نیازمند است.

ورود به «مرحله پنجم»پرونده «گام دوم انقلاب»

ورود به «مرحله پنجم»

|حجت‌الاسلام میراحمدی
ما چهلمین سالگرد انقلاب را پشت سر گذاشته و وارد دهه‌ی پنجم شده‌ایم. در چنین شرایطی یکی از وظایف اصلی نخبگان تقریر و تبیین دستاوردهای انقلاب در مراکز علمی، حوزه‌ها و موقعیت‌های مختلف است. باید این دستاوردها مخصوصا برای نسل جوان کشور به صورت علمی ارائه شود ...

نکات کلیدی در تحلیل بیانیه گام دومپرونده «گام دوم انقلاب»

نکات کلیدی در تحلیل بیانیه گام دوم

| حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج‌علی‌اکبری
بیانیه گام دوم، نقشه‌ی راه روشنی مبتنی بر امید واقع‌بینانه و خوش‌بینی مومنانه است که در پی انتقال هوشمندانه میراث عظیم انقلاب به نسل جدید در کنار وظیفه‌سازی برای مسئولان و مدیران و مسئولیت‌آفرینی برای جوانان عزیز تلاش می‌کند تا این حرکت الهی را به تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای ظهور متصل کند.

راهیان نور، کارخانه کادرسازی استگفتگو با جناب آقای حسین یکتا

راهیان نور، کارخانه کادرسازی است

در اولین سفر رهبر انقلاب به مناطق عملیاتی که مربوط به سال ۷۸ و حضور ایشان در منطقه‌ی شلمچه بود، ایشان یک سخنرانی معروفی کردند و فرمودند اینجا قطعه‌ای از بهشت است. درواقع اولین کسی که پرچم هدایت و حمایت راهیان نور را به دست گرفت، خود ایشان بودند.

«دوگانه‌های گفتمانی هدایتگر»|یادداشت|

«دوگانه‌های گفتمانی هدایتگر»

|آقای سعید اشیری
در نگاهی فرانگر به منظومه‌ی فکری رهبر انقلاب، به طور کلّی دوگانه‌های گفتمانی متنوّعی مطرح شده‌اند که این صورتبندی‌ها را میتوان در دو گونه‌ی کلّی بیان کرد: دوگانه‌های گفتمانی تقابلی و دوگانه‌های گفتمانی تعاملی.

اعتماد به جوانان بر مبنای سیره نبوی استپرونده «گام دوم انقلاب»

اعتماد به جوانان بر مبنای سیره نبوی است

|حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی
تمام امید رهبر معظم انقلاب به جوانان است. این بیانیه را اگر کسی پیگیری کند، بیش از هر واژه‌ای، واژه‌ی جوانان در این بیانیه به کار گرفته شده است. این یک شعار از طرف رهبر معظم انقلاب نیست، یک باور است.

بیانیه گام دوم، سند فقه سیاسیپرونده «گام دوم انقلاب»

بیانیه گام دوم، سند فقه سیاسی

|دکتر محسن اسماعیلی
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بیانیه‌ی مهمی است که به نظر من می‌تواند یکی از اسناد فقه سیاسی در آینده به شمار برود.
متن فقه ما برای اداره‌ی یک جامعه است منتها اینکه در هر زمانی متناسب با گویش، ادبیات و مقتضیات خاص آن زمان خواسته‌های شارع مقدس در بخش اداره‌ی جامعه بازخوانی بشود...

استقلال و همکاری؛ یک اصل و یک مطالبهپرونده «تحول در قوه قضائیه»

استقلال و همکاری؛ یک اصل و یک مطالبه

|دکتر سید محمدهادی راجی
رهبر انقلاب در حکم انتصاب رئیس جدید دستگاه قضا خواستار آن شدند که وی «همکاری با قوای مجریه و مقننه و هم‌افزایی با آنان را» که سفارشی همیشگی است، در نظر داشته باشد و قوای دیگر نیز همراهی و همکاری با دستگاه قضا را وظیفه خود بدانند.

چهل سال بدونِ «خیانت به آرمانها»پرونده «گام دوم انقلاب»

چهل سال بدونِ «خیانت به آرمانها»

|دکتر مصطفی ملکوتیان
در انقلاب سال ۱۷۸۹ فرانسه
، شعار انقلابی‌ها در ابتدا آزادی و برابری بود،‌ هیچ معنی و مصداق روشنی نداشت و همراه با تفرقه‌ی رهبران انقلابی،‌ ابتدا به مشروطه‌ی سلطنتی میرابو (۱۷۹۱)،‌ سپس به جمهوری بورژوازی دانتون (۱۷۹۲) و بعد از آن به جمهوری مساوات روبسپیر ۱۷۹۳ انجامید.

«با عزم راسخ، رسیدن به قله تمدنی امکان پذیر است»تبیینِ رئیس قوه قضائیه درباره بیانیه گام دوم انقلاب

«با عزم راسخ، رسیدن به قله تمدنی امکان پذیر است»

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه‌ی قضائیه در حاشیه اجلاس مجلس خبرگان رهبری، در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به بیان تحلیل خود از محتوا و ابعاد مختلف بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» پرداخت. متن این گفت‌وگو را از اینجا بخوانید.

الگوی اجتماعیِ گام دوم انقلابپرونده «گام دوم انقلاب»

الگوی اجتماعیِ گام دوم انقلاب

|حجت‌الاسلام علی الهی خراسانی

یکی از بهترین و مهم‌ترین الگوهای اجتماعی برای تحقق توصیه‌ها و راهبردهای بیانیه، «گفتگو» است. «گفتگو» انسانی‌ترین، عقلانی‌ترین و اخلاقی‌ترین شیوه ارتباط است و باید با همه وجود برای کاربست آن در بخش‌های مختلف زندگی شخصی و به‌ویژه اجتماعی تلاش کرد.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی