RSS دیگران
صفحه اصلیRSS سایت رهبریدرباره سایت رهبریتماس با مازبانهای دیگر
امروز دوشنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۵
  • يادداشت
  • گفتگو
  • خاطره
  • گزارش
  • پرونده
  • صفحات ویژه‌
  • مقالات جستار

دولتمردان قاجاری چگونه اقتصاد ایران را فلج کردند؟

نتایج شوم و خانمان‌برانداز سلطه‌ی کالایی انگلستان بر صنایع ایران را می‌توان با دقت در گزارش فلاندن دریافت. فلاندن در سفرنامه‌ی خود (۱۸۴۰) می‌نویسد: «از کارخانجات نساجی و اسلحه‌سازی و زربفت و مخمل ایران که روزگاری به تمام مشرق‌زمین صادر می‌شد، خبری نیست و همه نابود شده‌اند. محصولات ایران از بین رفته و به‌ویژه همجواری با انگلستان نتیجه‌ی شومی بخشیده است...
پیامدهای منفی نمایش ثروتگفت‌وگو با استاد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه

پیامدهای منفی نمایش ثروت

خیلی از مفاسد اجتماعی که در جامعه وجود دارد، ناشی از اهمیت ثروت است. این همه پرونده‌هایی که در قوه‌ی قضاییه وجود دارد، همه ناشی از اهمیت یافتن ثروت و رفاه است که نسبت به گذشته، به‌ میزان قابل توجهی، جابه‌جا شده است. از میزان و نوع مغازه‌های موجود در سطح شهرها می‌توان فهمید چه چیزهایی برای مردم مهم است. در جامعه چند کتابخانه و مرکز علمی داریم و...

 

زمانه‌ اصلاح حکمرانانمخاطب اصلی سخنان رهبر انقلاب در جامعه چه کسانی هستند؟

زمانه‌ اصلاح حکمرانان

چرا بدون رسیدن به دولت اسلامی، نمی‌توان به جامعه اسلامی دست یافت؟ آیا نمی‌شود مردم یک جامعه از حکمرانان خود عبور کنند و خود را به شرایط یک کشور اسلامی برسانند؟ چرایی این موضوع را می‌توان در بیانات رهبری مشاهده کرد: «اگر من و امثال من اسیر هوی و هوس و دنبال طمع و بنده و ذلیلِ ترس و طمع خود بودیم، نمی‌توانیم مردم را با فضایل بار بیاوریم.»

شعبان ماه عاشقانه‌هافرصت یاد خدا به‌خصوص برای جوان‌ها

شعبان ماه عاشقانه‌ها

رهبر انقلاب در خاطره‌ای که از امام راحل نقل کرده‌اند به دو ابزار مهم استفاده از برکات این ماه و تقویت رابطه با خدا اشاره می‌کنند، دو ابزار مهم بهره‌مندی از این ماه که اتفاقا مورد علاقه امام راحل و عظیم‌الشأن ما است. مناجات‌هایی که رهبر انقلاب از آنها با صفت زیبای عاشقانه یاد می‌کنند...

اطلاعات جدید از چگونگی ساخت داعش توسط آمریکاگزیده‌ای از سخنرانی سیدحسن نصرالله به‌مناسبت روز جانباز

اطلاعات جدید از چگونگی ساخت داعش توسط آمریکا

داعش خطری برای آینده‌ی نوار غزه و کرانه‌ی باختری و تمامی جنبش‌های مقاومت در فلسطین است. داعش به منطقه آورده شده است تا با جمهوری اسلامی ایران مبارزه کند، تا روند مبارزه را به عراق بکشاند، تا با دولت مقاوم سوریه مبارزه کند.

طرحی که شاه با آن مردم ایران‌ را تحقیر کردبه‌مناسبت سالگرد لغو کاپیتولاسیون

طرحی که شاه با آن مردم ایران‌ را تحقیر کرد

فشار سفارت آمریکا برای تصویب این لایحه تا آن پایه بود که دولت و مجلس ناگزیر شدند بدون در نظر گرفتن آداب و رسوم قانونگذاری، آن را به رأی بگذارند. لایحه را نه به کمیسیون‌های دادگستری و نظام فرستادند و نه برای مطالعه در اختیار نمایندگان قرار دادند.

استعمار زبانی یا زبان استعمارچرا رهبر انقلاب دربرابر هجوم زبان‌‌های بیگانه و حفظ زبان فارسی دغدغه دارند؟

استعمار زبانی یا زبان استعمار

از نظر "رابرت فیلیپسون"، زبان‌شناس انگلیسی، ترویج زبان انگلیسی توسط دو کشور آمریکا و انگلیس در سایر کشورها، به‌منزله‌ی "نفوذ و استیلا" یافتن در آنها به شکلی نرم و آرام است. از نظر او، ترویج زبان انگلیسی از طرفی موجب افزایش منافع غرب در کشورها شده و از طرفی دیگر، فرهنگ‌ها و زبان‌های ملی و محلی را در بلندمدت به سمت تضعیف یا نابودی پیش می‌برد.

اهداف عربستان از به شکست کشاندن مذاکراتگزیده‌ای از سخنان سیدحسن نصرالله در مراسم شورای حمایت از مقاومت اسلامی

اهداف عربستان از به شکست کشاندن مذاکرات

آنها (عربستان و اسرائیل) تمامی پتانسیل تبلیغاتی و سیاسی و دیپلماتیک و میدانی و فرهنگی و اجتماعی خود را برای تقویت دشمنی با جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت و دولت‌های محور مقاومت و جنبش پایان ادامه می‌دهند. طبعا این همان مسیر همراه با اسرائیل است.

«استعمار نو» با طعم آموزش زبان انگلیسی| یادداشت |

«استعمار نو» با طعم آموزش زبان انگلیسی

گسترش و آموزش زبان انگلیسی در کشورهایی مانند ایران طی هفتاد سال اخیر، یکی از عوامل اصلی حفظ و استمرار سیطره‌ی دولت‌های استعماری در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی این کشورها بوده است و شرایطی را رقم زده است که به درستی می‌توان آن را «استعمار نو» نامید.

واکنش رهبر انقلاب به کدام اقدام امریکایی‌ها بود؟

واکنش رهبر انقلاب به کدام اقدام امریکایی‌ها بود؟

طبق متنی که کنگره آمریکا در وب‌سایت خود گذارده است در عباراتی کاملا مداخله‌جویانه بیان شده است که «عملیات نظامی ایران به گونه‌ای انجام می‌شود که تنش‌ها را افزایش می‌دهد، موجب تضعیف ثبات در منطقه خلیج [فارس] شده و خطر تشدید ناخواسته تنش‌ها را بالا می‌برد، و خطر را برای نیروهای مسلح ایالات متحده در فراسوی مرزها افزایش داده است.»

انقلاب چگونه استحاله می‌شود؟درنگی بر تهدیدهای درونی انقلاب در اندیشه استاد مطهری:

انقلاب چگونه استحاله می‌شود؟

شبه‌انقلاب، انقلاب بدلی و تقلبی است که تنها در پاره‌ای از ظواهر و نهادها با انقلاب مشابه است، اما در ماهیّت، همان ضدّ انقلاب است. بنابراین، نیروهای شبه‌انقلابی در مقایسه با نیروهای ضدّ انقلابی، بهتر و راحت‌تر می‌توانند هم در انقلاب نفوذ کنند و هم آن را استحاله نمایند.

مطهری‌های دهه ۹۰

مطهری‌های دهه ۹۰

فارغ از شخصیت انگشت‌شماری که هم‌اکنون چنین نقشی را ایفا می‌کنند، امروز جریان حوزه می‌بایست همان کاری را انجام دهند که مطهری انجام داد. امروز مطهری‌های دهه‌ی ۹۰ باید همان نسبتی را با انقلاب داشته باشند که مطهری داشت. یعنی اولا آنکه انقلابی باشند و نسبت به پروژه‌ی انقلاب‌زدایی از حوزه و جامعه حساس باشند. ثانیا حرف انقلاب را تا اقصی نقاط کشور و بلکه جهان امتداد دهند.

خدعه آمریکا پس از برجامایران‌هراسی، یکی از ۳ ابزار دشمن از دیدگاه رهبر انقلاب

خدعه آمریکا پس از برجام

پایگاه تحلیلی "لوب‌لاگ" در این رابطه می‌نویسد: "آمریکا می‌تواند تهدید جلوه‌دادن ایران را به‌عنوان ابزاری برای توقف رشد اقتصادی این کشور استفاده ‌‌کند. راهبردی که مقامات ارشد سابق آمریکا بارها بر آن تاکید کرده‌اند نسخه‌ی مدرن ایجاد خفقان علیه ایران است." از همین روی رهبر انقلاب در دیدار کارگران نقاب از این خدعه‌ی آمریکایی برمی‌دارند: «طرف -جناب آمریکایى- می‌گوید که علّت اینکه سرمایه‌دارها و...»

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی