others/home
«آفت‌زُدایی از انقلاب» مأموریت جوانان در گام دوم

گفت‌وگوی تفصیلی با آیت‌الله مصباح یزدی پیرامون تبیینِ بیانیه گام دوم انقلاب؛

«آفت‌زُدایی از انقلاب» مأموریت جوانان در گام دوم

| آیت‌الله مصباح یزدی
برخی مسئولین ما به آفتی مبتلا شده‌اند که راه علاجش این است که جوان‌ترها بیایند و مسئولیت را بپذیرند. باید جوانانی بیایند که دلبستگیشان به دنیا کم باشد و قابلیت تربیت دارند و حاضرند فداکاری کنند و به شهادت برسند.
در برابر تحریم، راهی جز «تقویت تولید» نداریم

بررسی مطالبات رهبر انقلاب در دیدار اخیر تولیدکنندگان در گفتگو با وزیر اقتصاد؛

در برابر تحریم، راهی جز «تقویت تولید» نداریم

| دکتر فرهاد دژپسند
رهبر انقلاب در ابتدای دوره وزرات من، در دیداری بحث تولید را به من مؤکداً گوشزد کردند و قریب به این مضمون فرمودند که «راه حل همین مشکلات ارزی و کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم ما هم همین رونق تولید داخلی است»...
«عدالت و پیشرفت» طرحی برای عبور از «شبه‌مدرنیته» است

راه سوم انقلاب اسلامی در مقابل مارکسیسم و لیبرالیسم در گفتگو با شهریار زرشناس؛

«عدالت و پیشرفت» طرحی برای عبور از «شبه‌مدرنیته» ا...

| شهریار زرشناس
پیش‌شرط رفاه مردم هر جامعه‌ای اولاً نیرومند شدن اقتصاد آن و ثانیاً حاکمیت عدالت بر آن اقتصاد است. ما هم همین را نیاز داریم. اقتصاد ما باید نیرومند شود و بر بحران عدم توازن ساختاری‌ غلبه کند و مدل عدالت‌محور بر آن حاکم شود. با مدل نئولیبرالی و با مدیران نئولیبرالی هیچ‌کدام از این‌ها محقق نمی‌شود.
مأموریت‌های اقتصادی دستگاه دیپلماسی چگونه محقق می‌شود؟

نگاهی تحلیلی به یکی از الزامات تحققِ «رونق تولید ملی»؛

مأموریت‌های اقتصادی دستگاه دیپلماسی چگونه محقق می‌...

فارغ از شاخص‌های گزینشِ رایزنان بازرگانی و سازوکارهای ارزیابی عملکرد آنان، هم اکنون فقط در کشورهای عراق، پاکستان، ارمنستان و ترکیه رایزن بازرگانی وجود دارد! این در شرایطی است که ترکیه فقط در عراق ۲۲ رایزن بازرگانی در تمامی استان‌های این کشور دارد...
نوآوری‌های فقهی در جهاد اسلامی

روش‌شناسیِ اجتهادی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در کتاب «ثلاث رسائل فی الجهاد»

نوآوری‌های فقهی در جهاد اسلامی

| آیت‌الله عباس کعبی
یکی از ابداعات رهبر انقلاب در مبحث جهاد نوآوری در دسته‌بندیِ اقسام جهاد است. برخلاف مشهور فقها که جهاد را به ابتدایی و دفاعی تقسیم می‌کنند، ایشان معتقد است که این تقسیم‌بندی متعلق به فقهاء است و ایشان حدود ۶ تقسیم‌بندی جدید برای جهاد مطرح می‌کنند.
«جنگ اقتصادی»، واقعیت جهان امروز

ایدئولوژی لیبرالیسم زمینه‌ساز بی‌عدالتی اقتصادی در دنیا؛

«جنگ اقتصادی»، واقعیت جهان امروز

| دکتر سام ترابی
با روی کار آمدن ترامپ می‌توان گفت که رسماً به لیبرالیسم جهانی به رهبری آمریکا پایان داده شد و واقعیت جنگ اقتصادی که سال‌ها آن را در شعارهای دروغین کتمان می‌کردند، به وسیله‌ی رهبر کشورِ تجلیِ لیبرالیسم عیان شد. ترامپ جنگ اقتصادی علیه همه‌ی کشورهای دنیا را علنی کرده است.
برکت عترت

تحلیلی بر نقش حضرت معصومه(س) در عظمت یافتن قم

برکت عترت

حضور حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) در قم سبب شد تا برای نخستین بار ائمه (علیهم‌السّلام) به جمیع شیعیان سفارش سفر به این شهر را مطرح نمایند و به برکت حضور حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) مقدمات معرفی این شهر به عنوان مرکز علمی و فرهنگی تشیّع را فراهم نمایند.
مردم در جمهوری مؤمنین

نگاهی به جایگاه و نقش مردم در نظام مردم‌سالاری اسلامی براساس اندیشه رهبر انقلاب؛

مردم در جمهوری مؤمنین

منشأ، خاستگاه و مبنای پذیرفتن خواست و رضایت عامه‌ی مردم در نظام مردم‌سالاری اسلامی چیست؟ چرا در این نظام، به سازوکارهای ناظر به آراء عمومی مانند انتخابات توجه میشود؟ آیا این توجه، منبعث از پذیرفتن ــ به اصطلاح‌.ــ یک «بدِ ضروری» و «پذیرش یک اجبار سلبی» است یا بر اساس نوعی «نگاه ایجابی» به رأی مردم است؟
قبول مسئولیت؛ عرصه مؤاخذه الهی

|یادداشت|

قبول مسئولیت؛ عرصه مؤاخذه الهی

مسئولیت و مدیریت در اسلام به معنای وسیله‌ی کاسبی و طعمه نیست، امانتی است که فرد متعهد می‌شود در جهت خدمت به مردم و اهداف الهی فعالیت کند. از نگاه اسلام هر کس در میدان مدیریت وارد می‌شود در قیامت مورد مؤاخذه الهی قرار می‌گیرد و اگر خیانتی در امانت مسئولیت از او سرزده باشد تا ابد در آتش قهر الهی خواهد سوخت.
معنای حقیقی «مستضعفین» از منظر قرآن چیست؟

مفاهیم قرآنی تمدن‌ساز در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

معنای حقیقی «مستضعفین» از منظر قرآن چیست؟

مستضعفین به «مؤمنانی» می‌گویند که در برابر مستکبرین می‌ایستند و با اینکه از طرف آن‌ها مورد ظلم واقع می‌شوند، در برابر آنها مقاومت می‌کنند تا به پیروزی نهایی برسند. خداوند جوامع را به دو گروه مستکبر و مستضعف تقسیم می‌کند و از مستضعفان با عنوان «مؤمنان» یاد می‌کند...
دشمن، تو دهنی خورد...

سرمقاله خط حزب‌الله ۲۱۲

دشمن، تو دهنی خورد...

اوائل مهرماه امسال، روزنامهی لبنانی «الاخبار» گزارشی را منتشر کرد که موضوع آن افشای طرح جدید آمریکاییها و سعودیها بهمنظور ایجاد «آشوب» در ایران بود. این طرح البته بخشی از یک طرح کلیتر به نام «چارچوب شراکت راهبردی قرن بیستویکم بین ایالات متحده و پادشاهی عربی سعودی» بود...
نقش‌آفرینی بسیج در قلب جنگ نرم

سخنان فرمانده کل سپاه در دیدار رهبر انقلاب

نقش‌آفرینی بسیج در قلب جنگ نرم

| سرلشکر پاسدار حسین سلامی
چگونه انقلاب اسلامی برخلاف تمام انقلابهای پیشین جهان که با مرور زمان دچار استهلاک، میرایی، تحلیل و ذوب شدن در نظم موجود ساخته‌ی قدرتها شدند، متفاوت شد و بلکه بر عکس به حیات رو به پیشرفت خود ادامه داد و در گذر زمان به مثابه‌ی شجره‌ی طیبه‌ای قد کشید که ریشه‌های آن همینک در عمق ایمان و احساس مردم جای گرفته است.
کدام مشکلاتِ ساختاری مانع «رونق تولید ملی» شده است؟
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی