others/index
آرشیو یادداشت ها
آرشیو سال
تعداد مطالب : 135
ترور شهید سلیمانی؛ پیدا و پنهانِ ابعاد حقوقی اقدام دولت آمریکا

|یادداشت|

ترور شهید سلیمانی؛ پیدا و پنهانِ ابعاد حقوقی اقدام دولت آمریکا

| صادق خرازی
واضح است که آمریکا دست به جنایتی زده که در محکمه‌های بین‌المللی باید به شدت محکوم شود. وزارت دفاع آمریکا و مسئولان آن کشور به هیچ وجه نتوانستند قریب الوقوع بودن حمله از جانب ایران را اثبات کنند. بنابراین ترور شهید سلیمانی را نمی‌توانند بر اساس قوانین حقوق بین‌الملل توجیه کنند.

«بزرگ‌ترین بدرقه‌ی جهان»؛ رویش معرفتی جدید در انقلاب

تحلیل جامعه‌شناختیِ تشییع سردار سلیمانی:

«بزرگ‌ترین بدرقه‌ی جهان»؛ رویش معرفتی جدید در انقلاب

| عباسعلی رهبر
اعتماد سیاسی مردم به نظام و ساختار سیاسی بسیار بالاتر از اعتماد به کارگزاران و نهادهای سیاسی در طول این چهل سال شده است. یک ترابط خاصی را بین مردم و نظام سیاسی و شهدا می‌بینیم و تجلّی آن را می‌توانیم در نوع نگاه به تشییع حاج قاسم و ارتباطی که با مردم و نظام سیاسی پیدا می‌کند در نظر بگیریم.

فرصت بی‌نظیرِ ارتقای «قدرت ملی»

تحلیلی درباره خطبه‌های نماز جمعه ۲۷ دی ناظر به مسائل اساسی کشور؛

فرصت بی‌نظیرِ ارتقای «قدرت ملی»

| علی آدمی
در این برهه‌ی حیاتی کشور، بررسی دقیق و عینی از قدرت این کشور و کشورهای اروپایی صورت پذیرد. برآوردهای علمی از وضعیت قدرت ایالات متحده هم از منظر اتاق‌های فکری و اندیشه‌ای این کشور و چه از منظر منتقدان جهانی آن بسیار کمتر از آن است که بعضی از نگاه‌های درون کشور ما نسبت به آن وجود دارد

عین‌الاسد و فروریختن هژمونی آمریکا

تحلیلِ ابعاد و اثرات پاسخ موشکی ایران به دشمن؛

عین‌الاسد و فروریختن هژمونی آمریکا

| محمد عبداللهی
آمریکا با ۷ تریلیون دلار هزینه‌ی نظامی در منطقه طی چند سال اخیر یقینا قدرت نظامی لازم برای پاسخ به حمله‌ی موشکی سپاه را داشت اما اینکه این پاسخ با تأخیری چند ساعته و محدود به یک نطق پرحاشیه و از سر وادادگی از سوی رییس‌جمهور آمریکا به نمایش گذاشته می‌شود، یعنی...

بر مَدار «ذکر»

نگاهی به بیم‌ها و امیدها در مواجهه با ایام‌الله

بر مَدار «ذکر»

قرآن در موارد متعدّدی به رسولان الهی امر نموده که در نقش «مُذکِّر» قرار بگیرند و مردم خویش را «متذکر» کنند. بر این اساس یکی از کارکردهای رهبران الهی در هدایت مردم خویش، «ذکر» است. آن چیزی می‌تواند سبب ذکر قرار بگیرد که نسبتی با الله داشته باشد. به همین خاطر است که «ایام‌الله» از اسباب ذکر در قرآن برشمرده شده است.

سپاه قدس، حافظ کرامت ملت‌هاست

نگاهی به کارکردها و دستاوردهای یک نیروی بدون مرز؛

سپاه قدس، حافظ کرامت ملت‌هاست

| سعدالله زارعی
آیا ما در زمان نظام دوقطبی به سر می‌بریم تا ناگزیر باشیم به اندازه اختیاری که داده‌اند تنفس کنیم یا در دوران گذار قرار داشته و با خطرات مضاعفی مواجه گردیده و ناگزیر، خود باید برای رفع آنها فکری بکنیم؟ سپاه قدس به عنوان یک نیروی برون‌مرزی برای رفع همین تهدیدات نوین طراحی شده...

بالاتر از جهاد نظامی

|یادداشت|

بالاتر از جهاد نظامی

مجاهدت در راه خدا یعنی یک مبارزه‌ِی درونی؛ هر جهاد بیرونی، در واقع تکیه دارد به یک جهاد درونی؛ یعنی آن مردی که میرود جلوی دشمن و واهمه نمیکند اگر در درون خودش در آن جهاد اکبر پیروز نشده بود، این جور نمیتوانست جلوی دشمن برود؛ پس مجاهدتهای بیرونی، متّکی به مجاهدتهای درونی است.

مروری بر شش خطبه تاریخی آیت‌الله خامنه‌ای

در چهلمین سالگرد نخستین اقامه نماز جمعه به امامت رهبر انقلاب

مروری بر شش خطبه تاریخی آیت‌الله خامنه‌ای

چهل سال عهده‌داری منصب امامت جمعه تهران و بیش از دویست خطبه، قطعا فصل مشروح و آکنده‌ای از تحولات سیاسی کشور است. در این گزارش کوتاه، چند مورد از مهمترین و مؤثرترین این خطبه‌ها را مرور می‌کنیم.

«دست قدرت خدا»

نکات جدید خطبه‌های نماز جمعه ۲۷ دی

«دست قدرت خدا»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات خود ضمن مروری بر حوادث و مسائل مهمی همچون ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی توسط دولت آمریکا، تشییع چند ده میلیونی پیکر این شهید، پاسخ موشکی سپاه پاسداران به آمریکایی‌ها و مسئله‌ی سقوط هواپیمای مسافربری به تبیین این رخدادها براساس تفکر اسلام ناب پرداختند. اما این سخنان حاوی چه نکات جدیدی بود؟

اینک نیروی بدون مرز قدس!

یادداشتی درباره بیانات روز جمعه رهبر انقلاب؛

اینک نیروی بدون مرز قدس!

| سعید اشیری
تمرکز رهبر انقلاب درباره‌ی مأموریت، نقش، جایگاه و کارکرد «نیروی قدس» نکته‌ی قابل تأمل و مهمّی است. اهمیت این فراز از سخنان رهبر انقلاب هم ناظر به برخی دیدگاه‌های مدافع سازش با استکبار جهانی است و هم ناظر به تهدیدهای پوشالی و پیغام‌های آمریکا.

اخراج آمریکا از منطقه؛ سیاست راهبردی ایران

مروری بر یکی از خطوط اصلی موردنظر رهبر انقلاب در حوزه سیاست خارجی؛

اخراج آمریکا از منطقه؛ سیاست راهبردی ایران

یکی از نکات مهم دیدار امیر قطر با رهبر معظم انقلاب اسلامی، تصریح حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر «نامناسب بودن وضعیت منطقه» ناشی از «فسادانگیزی آمریکا» بود. در این گزارش ضرورتِ خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا را با تمرکز بر دیدارهای بین‌المللی رهبر انقلاب بازخوانی می‌کنیم.

خون‌آوردهای حاج قاسم

شهادت سردار سلیمانی چگونه به تحولی عظیم تبدیل شد؟

خون‌آوردهای حاج قاسم

حاج قاسم سلیمانی در زمان حیات دنیایی خود ذیل تفکر و راهبرد مقاومت اسلامی توانسته بود برنامه‌ها و توطئه‌های مستکبرین را به شکستی سخت بکشاند اما شهادتش نیز زمینه‌ساز پیروزی‌هایی عظیم شد. اما این تحول تاریخیِ برآمده از حادثه‌ی شهادت حاج قاسم سلیمانی چه بود؟

آمریکا «جنگ اراده‌ها» را به ایران باخت

مولفه‌های راهبردی در یک عقب‌نشینیِ تاریخی؛

آمریکا «جنگ اراده‌ها» را به ایران باخت

| محمد جمشیدی
تصور آمریکا این بود که ایران از طریق نیروهای متحد منطقه‌ای خود به آمریکا ضربه می‌زند. آمریکایی‌ها هرگز انتظار ضربه‌ی مستقیم را نداشتند. درک آنها از الگویِ جنگ ایران این بود که جمهوری اسلامی از اقدام مستقیم و از خاک خود علیه منافع آمریکا استفاده نخواهد کرد...

معجزه اخلاص

راز محبوبیت حاج قاسم از نظر رهبر انقلاب چیست؟

معجزه اخلاص

اکنون به برکت خون شهدای اسلام، به ویژه شهادت سپهبد شهید سلیمانی، جوانان زیادی شوق شهادت دارند و همه یک پرسش مهم دارند: «راه شهادت چیست؟» سپهبد شهید سلیمانی خود پاسخ این سؤال را داده است. او به همه مشتاقان شهادت این‌گونه می‌گفت «بدانید تا کسی شهید نبود، شهید نمی‌شود. شرط شهید شدن، شهید بودن است.»

در موقعیت اُحدیم

از حمزه سید‌الشهدا تا قاسم سلیمانی؛

در موقعیت اُحدیم

ما در موقعیت مالک اشتر نیستیم، از دست دادن حمزه مقاومت، تلخ و سخت است، ولی نفس تازه کنیم که فتح‌الفتوح ها در پیش است؛ تشییع چند ده میلیونی فرمانده در ایران و عراق، بزرگترین گواه این اراده بی‌نظیر خداست!

تروریسم آشکار دولتی؛ نشانه قطعی زوالِ آمریکا

نگاهی به کارنامه سیاه جنایتهای تروریستی دولت آمریکا؛

تروریسم آشکار دولتی؛ نشانه قطعی زوالِ آمریکا

فروغلتیدن در باتلاق تروریسم نشانگرِ ضعف و استیصال آمریکاست و اقدام به هر حرکت تروریستی به همان میزان که بزرگتر باشد، به همان میزان  زوال و نابودی عاملان آن را سرعت می‌بخشد.

پیام خون حاج قاسم‌ها چیست؟

یادداشتی بر مبنای مفاهیم قرآنی پیام رهبر انقلاب

پیام خون حاج قاسم‌ها چیست؟

بزرگترین اجر و برکت خون شهید، این است که آنانی که باقی مانده‌اند و در حال مبارزه و مقاومت هستند، از این مسیر خسته نمی‌شوند، مبارزه و مقاومت را ادامه می‌دهند و خون شهید را ضایع نمی‌کنند. «فضل همین شهادتها و به برکت خون شهدا، ملت ما، ملت سربلند و آبرومندی است و ملتها آبرو و عزت را این‌گونه باید پیدا کنند.»

جهادِ حاج قاسم؛ شکست آمریکا

نقشه آمریکا در غرب آسیا چگونه شکست خورد؟

جهادِ حاج قاسم؛ شکست آمریکا

اما ماجرای شهادت سردار رشید اسلام را چگونه و در کدام چهارچوب فکری و تحلیلی باید دید و فهم کرد؟ ریشه‌های این ترورِ آمریکایی چیست؟ چرا دولت آمریکا در این مقطع زمانی و با چنین شیوه‌ی ناجوانمردانه‌ای چهره‌ی نمادین مقاومت اسلامی در جهان اسلام و منطقه‌ی غرب آسیا را هدف قرار داد؟ آیا موضوع آنچنان که رئیس جمهور و دولتمردان آمریکا می‌گویند نشانگر قدرت و تسلط آمریکایی‌هاست یا مسئله چیز دیگری است؟

چرا آمریکا منطقی فکر نمی‌کند؟

|گفتار تحلیلی|

چرا آمریکا منطقی فکر نمی‌کند؟

| سیدمحمد مرندی
ترامپ می‌خواست با قتل‌عام نیروهای حشد‌الشعبی در نقطه‌ای که مرز مشترک سوریه و عراق است، این قهرمانانِ مردم عراق را تضعیف کند تا به تبع آن روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین این دو کشور تضعیف شود. ولی تکّبر آمریکا اجازه نمی‌دهد تا آنها تحلیلی واقعی از شرایط عراق داشته باشند.

زینب کبری، الگوی رفتار اجتماعی زن مسلمان

|یادداشت|

زینب کبری، الگوی رفتار اجتماعی زن مسلمان

شخصیت زینب کبری (سلام‌الله‌علیها) را می‌توان به نوعی بازتاب ابعاد وجودی ائمه‌ی هدی در کالبد یک زن دانست و از این رو بی‌شک زنان مسلمان به خوبی می‌توانند از رفتار ایشان الگو گیرند. در هنگام ورود به عرصه‌ی روابط اجتماعی در عین اهتمام به امر خانواده، در عرصه‌ی علم و دین فعال عمل کرده و همواره بر مشی انقلابی خود استوار بود.

فتنه ۸۸ و دوگانه «قانون‌شکنی» و «قانون‌گرایی»

رهبر انقلاب چگونه از «رأی مردم» در انتخابات صیانت کردند؟

فتنه ۸۸ و دوگانه «قانون‌شکنی» و «قانون‌گرایی»

 اصرار قانون شکنان بر ابطال انتخابات بدون دلیل و مدرک مستند به معنای از بین بردن «حق» و «خواست» مردم بود. رهبر انقلاب خواسته‌ی غیرقانونی و بدون سند و مدرک ابطال انتخابات را به «زدن توی دهان مردم» تعبیر کرده و موکدا آن را رد میکنند...

«چرا!؟»؛ روایتی برای اندیشیدن

چکیده یادداشت کتاب فتنه تغلب

«چرا!؟»؛ روایتی برای اندیشیدن

| علیرضا شمیرانی
آنچه در پی می‌آید چکیده روایتی مبتنی بر گزیده‌ی اخبار و مطالب درباره‌ی پیدا و پنهان فتنه‌ی ۸۸ است. در این یادداشت با تمرکز بر برخی رویکردها و تدابیر رهبر معظّم انقلاب، گردآوری سه دسته اطّلاعات مستند در این‌باره در کانون جستجو قرار گرفته است

تکیه‌گاه مردم

چرا حضور دولتمردان در کنار مردم خونگرم خوزستان واجب است

تکیه‌گاه مردم

بر همه‌ی دستگاه‌های مسئول در استان کرمان و در مرکز لازم است که با همه‌ی توان و با سرعت به یاری مردم زلزله‌زده بشتابند و وسایل مورد نیاز را به‌خصوص با توجه به فصل سرما برای آنان فراهم کنند...

«حاکمیت در اسلام»

معرفی کتابی که رهبرانقلاب از آن تجلیل کردند

«حاکمیت در اسلام»

کتاب «حاکمیت در اسلام یا ولایت فقیه»، اثر مرحوم آیت‌الله سیدمهدی خلخالی است که موضوع محوری آن «ابعاد ولایت معصومین و نحوه‌ی انتقال آن به فقهاى جامع الشرایط» است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره این کتاب فرمودند: «نوشته‌ئی متین در باب حکومت اسلامی مانند دیگر نوشتجات فقهی و اصولی از یادگارهای برجسته ایشان است.»

«جشن تشرف»

یادداشتی به مناسبت پاسخ رهبر انقلاب به دختر نوجوان

«جشن تشرف»

این روزها وقتی کودکان به سن نوجوانی پا می­گذارند برای آنها جشن تکلیف و عبادت می­گیرند و به برکت انقلاب، برگزاری آن رواج خوبی پیدا کرده است. خوب است بدانید این جشن، از سنت‌هاى عالم بزرگ مرحوم سیدبن طاوس است. ایشان وقتی وارد شانزده سالگی شد، گفت باید شاکر باشم از امروز خدای مهربان با من حرف می‌زند؛ مرا مخاطب قرار می‌دهد و...

مأموریت‌های اقتصادی دستگاه دیپلماسی چگونه محقق می‌شود؟

نگاهی تحلیلی به یکی از الزامات تحققِ «رونق تولید ملی»؛

مأموریت‌های اقتصادی دستگاه دیپلماسی چگونه محقق می‌شود؟

فارغ از شاخص‌های گزینشِ رایزنان بازرگانی و سازوکارهای ارزیابی عملکرد آنان، هم اکنون فقط در کشورهای عراق، پاکستان، ارمنستان و ترکیه رایزن بازرگانی وجود دارد! این در شرایطی است که ترکیه فقط در عراق ۲۲ رایزن بازرگانی در تمامی استان‌های این کشور دارد...

«جنگ اقتصادی»، واقعیت جهان امروز

ایدئولوژی لیبرالیسم زمینه‌ساز بی‌عدالتی اقتصادی در دنیا؛

«جنگ اقتصادی»، واقعیت جهان امروز

| دکتر سام ترابی
با روی کار آمدن ترامپ می‌توان گفت که رسماً به لیبرالیسم جهانی به رهبری آمریکا پایان داده شد و واقعیت جنگ اقتصادی که سال‌ها آن را در شعارهای دروغین کتمان می‌کردند، به وسیله‌ی رهبر کشورِ تجلیِ لیبرالیسم عیان شد. ترامپ جنگ اقتصادی علیه همه‌ی کشورهای دنیا را علنی کرده است.

برکت عترت

تحلیلی بر نقش حضرت معصومه(س) در عظمت یافتن قم

برکت عترت

حضور حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) در قم سبب شد تا برای نخستین بار ائمه (علیهم‌السّلام) به جمیع شیعیان سفارش سفر به این شهر را مطرح نمایند و به برکت حضور حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) مقدمات معرفی این شهر به عنوان مرکز علمی و فرهنگی تشیّع را فراهم نمایند.

مردم در جمهوری مؤمنین

نگاهی به جایگاه و نقش مردم در نظام مردم‌سالاری اسلامی براساس اندیشه رهبر انقلاب؛

مردم در جمهوری مؤمنین

منشأ، خاستگاه و مبنای پذیرفتن خواست و رضایت عامه‌ی مردم در نظام مردم‌سالاری اسلامی چیست؟ چرا در این نظام، به سازوکارهای ناظر به آراء عمومی مانند انتخابات توجه میشود؟ آیا این توجه، منبعث از پذیرفتن ــ به اصطلاح‌.ــ یک «بدِ ضروری» و «پذیرش یک اجبار سلبی» است یا بر اساس نوعی «نگاه ایجابی» به رأی مردم است؟

قبول مسئولیت؛ عرصه مؤاخذه الهی

|یادداشت|

قبول مسئولیت؛ عرصه مؤاخذه الهی

مسئولیت و مدیریت در اسلام به معنای وسیله‌ی کاسبی و طعمه نیست، امانتی است که فرد متعهد می‌شود در جهت خدمت به مردم و اهداف الهی فعالیت کند. از نگاه اسلام هر کس در میدان مدیریت وارد می‌شود در قیامت مورد مؤاخذه الهی قرار می‌گیرد و اگر خیانتی در امانت مسئولیت از او سرزده باشد تا ابد در آتش قهر الهی خواهد سوخت.

هفت صبحِ آشوب

هفت صبحِ آشوب

معنای حقیقی «مستضعفین» از منظر قرآن چیست؟

مفاهیم قرآنی تمدن‌ساز در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

معنای حقیقی «مستضعفین» از منظر قرآن چیست؟

مستضعفین به «مؤمنانی» می‌گویند که در برابر مستکبرین می‌ایستند و با اینکه از طرف آن‌ها مورد ظلم واقع می‌شوند، در برابر آنها مقاومت می‌کنند تا به پیروزی نهایی برسند. خداوند جوامع را به دو گروه مستکبر و مستضعف تقسیم می‌کند و از مستضعفان با عنوان «مؤمنان» یاد می‌کند...

مستضعفان، نجات‌بخش فرودستان جهان

|تبیین معنای کلمه مستضعفین در بیانات رهبر انقلاب|

مستضعفان، نجات‌بخش فرودستان جهان

| سعید اشیری
مستضعفین چه کسانی هستند؟ مستضعفین را بد معنا میکنند؛ مستضعفین را به افراد فرودست یا حالا اخیراً ــ یعنی این چند سال اخیر باب شده ــ اقشار آسیب‌پذیر معنا میکنند، یعنی آسیب‌پذیران؛ نه، قرآن مستضعف را این نمیداند...

نقش‌آفرینی بسیج در قلب جنگ نرم

سخنان فرمانده کل سپاه در دیدار رهبر انقلاب

نقش‌آفرینی بسیج در قلب جنگ نرم

| سرلشکر پاسدار حسین سلامی
چگونه انقلاب اسلامی برخلاف تمام انقلابهای پیشین جهان که با مرور زمان دچار استهلاک، میرایی، تحلیل و ذوب شدن در نظم موجود ساخته‌ی قدرتها شدند، متفاوت شد و بلکه بر عکس به حیات رو به پیشرفت خود ادامه داد و در گذر زمان به مثابه‌ی شجره‌ی طیبه‌ای قد کشید که ریشه‌های آن همینک در عمق ایمان و احساس مردم جای گرفته است.

چرا چشم داشتن به خارج راهکار مسائل اقتصادی کشور نیست؟

انفعال اقتصادی و ظرفیت‌های بر زمین مانده اقتصاد ایران

چرا چشم داشتن به خارج راهکار مسائل اقتصادی کشور نیست؟

| محمد عندلیب
میتوان از طریق توسعه‌ی پتروپالایشگاه های کشور نفت را به داخل تزریق کرد و علاوه بر سود چندین برابری از فروش محصولات پتروشیمی، هم از خام فروشی کشور کاست و هم علاوه بر ایجاد اشتغال، تحریم نفتی را برای همیشه از بین برد...

کدام مشکلاتِ ساختاری مانع «رونق تولید ملی» شده است؟

تحلیلی درباره مسئله «تولید ملی» براساس رهنمودهای اقتصادی بیانیه گام دوم انقلاب؛

کدام مشکلاتِ ساختاری مانع «رونق تولید ملی» شده است؟

| ساجد صمدی قربانی
اگر تفکر درون‌زایی در نقطه‌ی کانونی تصیم‌گیری برای اقتصاد کشور قرار گرفت و همه‌ی اقدامات اجرایی دولت مبتنی بر آن دنبال شد متغیرهایی نظیرِ «بومی‌سازی فناوری‌های مورد نیاز برای تولید» و «بهبود فضای کسب وکار» و در یک کلام رونق تولید ملی موضوعیت پیدا می‌کند.

سخنان خانم شهین شهرکی مدیرعامل شرکت تعاونی سوزن‌دوزی بلوچ

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان خانم شهین شهرکی مدیرعامل شرکت تعاونی سوزن‌دوزی بلوچ

| خانم شهین شهرکی
میتوان بیش از پنجاه درصد زنان را توانمند کرد که بتوانند در خانه‌ها کار کنند و مهاجرت پیش‌آمده را برعکس کرد و مهاجرینی را به شهرهای دیگر رفته‌اند را به زندگی در روستا و تولید و اشتغال برگرداند. از آنجایی که ایران سومین تولیدکننده‌ی صنایع دستی و اولین رتبه‌ی ثبت ملی و جهانی شهرها را دارد.

سخنان آقای سید محمدحسین‌ دانا رئیس هیئت مدیره شرکت اکتشاف و تولید تأسیسات دریایی ایران

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای سید محمدحسین‌ دانا رئیس هیئت مدیره شرکت اکتشاف و تولید تأسیسات دریایی ایران

| آقای سید محمدحسین دانا
صنعت نفت ایران بالاخص در بخش بالادستی و مشخصاً اکتشاف و تولید از میادین نفت و گاز در حال حاضر در شرایط حساس و خطیری قرار دارد، تحولات جهانی این بخش طی دهه‌ی اخیر موجب گردیده تا جغرافیای سیاسی نفت از شکل سنتی به جهت پیدایش بازیگران جدید، فناوری‌های نوظهور و الگوهای مدیریتی پیشرفته به شکلی جدید تغییر ماهیت دهد...

سخنان آقای علیرضا حسین‌‌احمدی مدیرعامل شرکت طلا و جواهرسازی ریتون

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای علیرضا حسین‌‌احمدی مدیرعامل شرکت طلا و جواهرسازی ریتون

| آقای علیرضا حسین‌احمدی
برای اولین‌بار در تاریخ داروسازی کشور ما موفق به انتقال دانش فنی و فروش تکنولوژی شدیم و این برای حوزه‌ی اقتصاد دارو بسیار بسیار پر اهمیت و با ارزش میتواند باشد. به کشورهای ترکیه، مالزی، آرژانتین و روسیه انتقال دانش دادیم، نه فقط صادرات محصولات بلکه صادرات دانش و انتقال دانش فنی.

سخنان دکتر امیر فرشچی مدیرعامل شرکت داروسازی آریوژن فارمد

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان دکتر امیر فرشچی مدیرعامل شرکت داروسازی آریوژن فارمد

| دکتر امیر فرشچی
برای اولین‌بار در تاریخ داروسازی کشور ما موفق به انتقال دانش فنی و فروش تکنولوژی شدیم و این برای حوزه‌ی اقتصاد دارو بسیار بسیار پر اهمیت و با ارزش میتواند باشد. به کشورهای ترکیه، مالزی، آرژانتین و روسیه انتقال دانش دادیم، نه فقط صادرات محصولات بلکه صادرات دانش و انتقال دانش فنی.

سخنان آقای حسین یوسفی، مدیرعامل شرکت طرح توسعه نیکسا

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای حسین یوسفی، مدیرعامل شرکت طرح توسعه نیکسا

| آقای حسین یوسفی
یکی از، برنامه‌های اقتصاد مقاومتی که تمام مؤلفه‌ها را در خودش دارد، بحث دریامحور و توسعه‌ی پرورش ماهی در دریا به روش قفس میباشد که ظرفیت آن در سواحل دریای خزر، خلیج‌فارس و دریای عمان با آخرین مطالعات تکمیلی‌ای که انجام شده، سالیانه چهار میلیون و هشتصد هزار تن هست.

سخنان آقای محمد عرب رئیس هیئت‌مدیره شرکت شیماکفش

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای محمد عرب رئیس هیئت‌مدیره شرکت شیماکفش

| آقای محمد عرب
به عنوان زنجیره‌ی تأمین با تولید هشت میلیون زوج انواع کفشهای کشاورزی،‌ ورزشی،‌ چرمی و پوتینهای نظامی از دهه‌ی ۶۰ آغاز بکار نموده و درحال حاضر بیش از ۱۰۰۰ نفر نیروی کار در بخش تولید به صورت مستقیم و بالغ بر ۵۰۰۰ نفر غیرمستقیم ایجاد اشتغال نموده‌ایم.

سخنان آقای بابک ثقفی مدیرعامل شرکت مادیران

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای بابک ثقفی مدیرعامل شرکت مادیران

| آقای بابک ثقفی
در عصر دیجیتال صنعت الکترونیک به عنوان صنعت پایه برای هر کشور محسوب میشود، علیرغم ظرفیتهای مناسبی که در کشور به لحاظ نیروی انسانی، شرکتهای دانش‌بنیان و امکانات تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار مناسب داریم، توجه کافی به این صنعت نشده است.

سخنان آقای سعید زکایی، مدیرعامل شرکت پارسا پلیمر شریف

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای سعید زکایی، مدیرعامل شرکت پارسا پلیمر شریف

| آقای سعید زکایی
تکمیل زنجیره‌ی تولید و توسعه‌ی صادرات آنها اشتغال، ثروت‌آفرینی، و تحریم‌ناپذیری را به ارمغان می‌آورد. تعامل جدی صنایع بزرگ بالاخص پتروشیمی‌ها با صنایع تکمیلی در توسعه‌ی محصولات نوآورانه و دانش‌بنیان هم ضرورت بقا است و هم عامل توسعه...

سخنان آقای سیروس تالاری رئیس هیئت مدیره‌ انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای سیروس تالاری رئیس هیئت مدیره‌ انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران

| آقای سیروس تالاری
آنچه در طی سه دهه‌ی گذشته به‌ویژه در دهه‌ی ۹۰ توسط سازندگان اتفاق افتاد یک انقلاب صنعتی همراه با خلق یک فرهنگ مبتنی بر ارزشهای تولید است که خود شاخص‌ترین عامل پیوند اتحاد و وفاق سازندگان برای ادامه‌ی راه و مسیر مشترک میباشد.

سخنان آقای بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران

| آقای بهمن عبداللهی
علیرغم وجود اسناد بالادستی متقن و متعدد، از اصول قانون اساسی گرفته تا سیاستهای ابلاغی اصل ۴۴ برای توسعه و گسترش اقتصاد تعاون، همواره این سؤال مطرح است که چرا وضع موجود تعاون با هدف تعیین شده یعنی سهم ۲۵ درصدی در اقتصاد ملی فاصله‌ی بسیار دارد؟

سخنان آقای خسروی، مجری دیدار

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای خسروی، مجری دیدار

| آقای مهدی خسروی
جمع حاضر در جلسه مقامات و مسئولان اجرایی کشور و شماری از فعالان زنجیره‌های اصلی تولید در اقتصاد کشورند که به عنوان پیشگامان رونق تولید به حضور رسیده‌اند تا با انگیزه‌ی کافی، اراده و نشاط، اهتمام خود را به تحقق رونق تولید به عنوان شاه‌کلید حل بخش عمده‌ای از معضلات اقتصادی کشور اعلام کنند.

عمل صالح تمدن‌ساز است

تبیین مفهوم قرآنی عمل صالح در بیانات رهبرانقلاب؛

عمل صالح تمدن‌ساز است

عمل صالح باید متناسب با زمان باشد. لذا «ممکن است چیزی برای امروز صالح باشد، برای یک روز دیگر نباشد.» با این قید، انسان برای انجام عمل صالح، همیشه باید به خلأهای زمان خود توجه کند و ببیند چه چیزی در این زمان، مورد نیاز است و به همان عمل کند...

اصل وحدت، ضرورت راهبردی امت اسلام

|یادداشت تحلیلی|

اصل وحدت، ضرورت راهبردی امت اسلام

وحدت از منظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نه امری تاکتیکی و استراتژی، بلکه یک اصل اسلامی است، ایشان وحدت را از واجبات و ضروریات دین مبین اسلام معرفی می‌نمایند و می‌فرمایند: «وحدت بین مسلمین، به صد دلیل واجب، و به صد دلیل ممکن است»

آمریکا کجا و کی در گوشه رینگ قرار گرفته است؟

یادداشتی در تبیین بیانات اخیر رهبر انقلاب؛

آمریکا کجا و کی در گوشه رینگ قرار گرفته است؟

| مهدی فضائلی
انقلاب اسلامی راهبرد دفاع فعال را در پیش گرفت یعنی فقط به دفع شیطنت‌ها و توطئه‌های دشمن از خود بسنده نکرده است. «گوشه رینگ» اصطلاحی است وام گرفته از ورزش بوکس و زمانی به‌کار می‌رود که طرف مقابل در موقعیت نامناسب، منفعل و ضربه‌پذیر قرار گرفته باشد و حریف بر او مسلط شده باشد.

مواجهه سه لایه

تبیین منطقِ رفتاریِ جمهوری اسلامی در برخورد با دولت آمریکا از منظر آیت‌الله خامنه‌ای؛

مواجهه سه لایه

یکی از مهم‌ترین و چالشی‌ترین مسائل در تاریخ معاصر ایران مسئله‌ی «مواجهه‌ی ایران و آمریکا» بوده است. این مسئله طی سالیان متمادی در بین مردم، نخبگان و رسانه‌ها محل بحث بوده و به‌خصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بیش از پیش مطرح شده است.

آخرین راه‌حل آمریکایی‌ها برای شکست انقلاب اسلامی چه بود؟

تاریخِ تحلیلیِ جنایات آمریکا به‌روایت حسن رحیم پور ازغدی؛

آخرین راه‌حل آمریکایی‌ها برای شکست انقلاب اسلامی چه بود؟

| آقای رحیم‌پور ازغدی
آخرین اسناد لانه مال یکی دو روز قبل از اشغال است؛ یازده و دوازده آبان ۵۸. چهل سال پیش دقیقاً‌ در چنین روزهایی. آخرین تحلیل‌های کارشناسان سیا و پنتاگون که از تهران فرستادند به واشنگتن. می‌گوید الان تنها راه ما این است که...

سیره امام حسن عسکری (ع)؛ الگوی جوانان

|یادداشت تحلیلی|

سیره امام حسن عسکری (ع)؛ الگوی جوانان

امام حسن عسکری‌(علیه‌السلام) میتواند الگوی همه‌ی مؤمنان، بخصوص جوانان باشد. این امامی که موافقان و مخالفان، همه، اعتراف کردند به فضل او، به علم او، به تقوای او، به طهارت او، به عصمت او، به شجاعت او در مقابل دشمنان، به صبر و استقامت او در برابر سختیها.

سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد

تحلیلی درباره بیانات امروز رهبر انقلاب

سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد

| امیرحسین یزدان‌پناه
در سال ۲۰۱۹ آمریکا حتی از کمک به تأمین امنیت متحدانش در منطقه که میلیاردها دلار به این کشور پرداخت می‌کنند، عاجز مانده است و حتی در قبال سرنگونی پهپاد متجاوزش توسط جمهوری اسلامی نتوانست هیچ اقدامی انجام دهد و در «گوشه‌ی رینگ» گرفتار شده است.

غفلتی که به بزک آمریکا کمک می‌کند

یادداشتی درباره اعتراض رهبر انقلاب به نبود اسناد لانه جاسوسی در کتب درسی؛

غفلتی که به بزک آمریکا کمک می‌کند

| محمد عبداللهی
جوان ایرانی با مطالعه‌ی این اسناد به خوبی در می یابد چرا ایران از لحاظ راهبردی و جغرافیایی و اقتصادی تا این حد برای آمریکا و دیگر قدرتهای استکباری اهمیت دارد و علت آن همه تقلا برای حفظ پهلوی و ضدیت با جمهوری اسلامی، نه فقط ایدئولوژی که علاوه بر آن، خود ایران است.

چرا صحبت از «مذاکره با آمریکا» فشارها را بیشتر می‌کند؟

تحلیل دکتر فواد ایزدی از آینده تقابلِ ایران و آمریکا؛

چرا صحبت از «مذاکره با آمریکا» فشارها را بیشتر می‌کند؟

| دکتر فؤاد ایزدی

زمانی که ما صحبت از مقاومت می‌کنیم، اعلام این است که سیاست آمریکا شکست خورده است. لذا در این شرایط اگر مستقیماً یا غیر مستقیم و تلویحی صحبت از مذاکره بشود، تفسیر واشنگتن از این صحبت، تردید در شکست‌خوردگی سیاست دوره‌ی ترامپ خواهد بود.

کتابِ «راهنمای دشمنیِ آمریکا»

رهبرانقلاب و مطالبه‌ی مطالعه‌ی اسناد لانه‌ی جاسوسی

کتابِ «راهنمای دشمنیِ آمریکا»

| محسن سام
تسخیر سفارت آمریکا در سیزده آبان ۱۳۵۸، مؤثرترین رویداد سیاست خارجی مرتبط با تحولات سیاسی ایران پس از انقلاب اسلامی است. اثرگذاری این رویداد به ‌اندازه‌ای بود که تا امروز نیز بخش قابل توجهی از مباحث سیاسی پیرامون نسبت انقلاب و ایران با نظام بین‌الملل، روابط خارجی و حتی مسائل و مشکلات داخلی کشور را با ارجاع به آن تفسیر و تحلیل می‌کنند.

غرب بدنبال الگوی «بی‌دولت‌سازی» در عراق و لبنان است

تحلیلی درباره حوادث اخیر لبنان و عراق؛

غرب بدنبال الگوی «بی‌دولت‌سازی» در عراق و لبنان است

| سیاوش فلاح‌پور
قدرت‌های جهانی و غربی و رژیم صهیونیستی از دهه‌ها قبل و حداقل از سال ۱۹۴۸ به این سو که رژیم صهیونیستی تأسیس شده، یک الگوی ثابت را دنبال می‌کنند که الگوی «بی‌دولت‌سازیِ» کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا و عموماً جهان اسلام یا حداقل تضعیف حاکمیت مرکزی این کشورها است.

حمایت از «امنیت و حاکمیت ملت‌ها»

تحلیلی از مواضع رهبر انقلاب درباره حوادث اخیر لبنان و عراق؛

حمایت از «امنیت و حاکمیت ملت‌ها»

| دکتر سعدالله زارعی
آنچه در مقوله‌ی امنیت در فرمایشات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آمد در واقع توجه دادن به خطری فراروی لبنان و عراق بود و این موضوع از یک‌سو بیان‌کننده‌ی فعلیت داشتن خطر ناامنی گسترده در این دو کشور نیست و از سوی دیگر بیانگر خطری است که این دو ملت را تهدید می‌کند...

سیره سیاسی امام رضا(ع) پیش از ولایت‌عهدی چه بود؟

|یادداشت تحلیلی|

سیره سیاسی امام رضا(ع) پیش از ولایت‌عهدی چه بود؟

از موضوعات مهم در سیره‌ی امام هشتم که به‌طور شایسته مورد توجه قرار نگرفته، مجموعه اقدامات ایشان در دهه‌ی نخست امامت و همزمان با خلافت هارون عباسی است. این بزرگوار توانستند در همان شرایط دشوار، خطّ روشن سیره‌ى نبوى و معارف قرآنى و اسلامى را بین جامعه‌ى مسلمین توسعه بدهند...

قیام امام حسن علیه‌السلام

بررسی تحلیل حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره زندگی ائمه؛

قیام امام حسن علیه‌السلام

| یادداشت |

در اذهان عامّه‌ی مردم کمتر کسی از واژه‌ی نهضت حسنی و قیام حسنی برای حرکت سیاسی امام مجتبی (علیه‌السّلام) استفاده می‌کند، ولی با دقّت در متون و اسناد تاریخی بارقه‌های قیام حسنی در این رویداد تاریخی چشم اندیشمندان را خیره و زوایایی از یک حقیقت نامکشوف را عیان می‌سازد...

«کلان‌هویت اربعین»، طلیعه تمدن اسلامی است

بررسی اثراتِ هویتی و ژئوپلیتیکی پدیده راه‌پیمایی اربعین؛

«کلان‌هویت اربعین»، طلیعه تمدن اسلامی است

| دکتر احمد نادری

اربعین و کلان هویت مبتنی بر مناسبات مقاومت، شکل جدیدی از معادلات مبتنی بر ژئوکالچر و تمدن محوریِ آن است. پدیده اربعین سمبل گذار جهان به نوعی نظم نوین چندقطبی مبتنی بر بازیگری تمدن‌هاست و تمدن اسلامی و جغرافیای عظیم آن نقشی جدی در معادلات آینده جهان خواهد داشت...

اربعین؛ فراخوان جهانی برای وحدت در مقابل ظلم

اربعین؛ فراخوان جهانی برای وحدت در مقابل ظلم

| دکتر تاج الدین الهلالی

انقلاب حسینی فقط فراخوان مسلمانان برای وحدت در برابر ظلم و سرکشی مستکبران نیست، بلکه فراخوانی جهانی است برای اینکه تمام کشورها و ملت‌های مستضعف در برابر ظالمان و مستکبران متّحد شوند و در یک صف در مقابل یزید کاخ سفید و شیطان زمان بایستند...

دستیابی به قدرت بازدارنده دستور قرآن است

نگاهی به آیه ۶۰ سوره انفال در بیانات رهبر انقلاب؛

دستیابی به قدرت بازدارنده دستور قرآن است

| یادداشت |

قسمت اول آیه ۶۰ سوره‌ی‌ مبارکه‌ی انفال یکی از آیات کلیدی قرآن درباره‌ی لزوم توانایی مسلمانان در مقابله با دشمنان است. این آیه تاکنون ۱۶ بار به طور مستقیم در بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به کار رفته است که اکثر آنها مربوط به دیدارهای نیروهای مسلح بوده است...

ایستگاه رسانه‌ای اسلام برای تمام بشریت

گفتگو با یکی از شخصیت‌های اهل سنت درباره راه‌پیمایی اربعین؛

ایستگاه رسانه‌ای اسلام برای تمام بشریت

| دکتر محمد سقاف الکاف

امروز جریان راهپیمایی اربعین میعادگاه و محل تجمع جان‌ها و یک ایستگاه رسانه‌ای اسلامی برای تمام بشریت است و همان‌گونه که حضرت زینب عقیله‌ی بنی‌هاشم علیهاالسلام نیز صدای رسانه‌ای قیام جاویدان امام حسین بود، امروز نیز صدای جمعیت زائران اربعین فریادی در برابر نیروهای استکبار است...

اجتهاد شیعی؛ پاسدار حقوق عامه

پرونده #حقوق_عامه

اجتهاد شیعی؛ پاسدار حقوق عامه

| دکتر محسن اسماعیلی
نگاه رهبری به حقوق عمومی، برگرفته از مبانی دینی است. این یک افتخار بزرگ برای اجتهاد شیعی است که خود را پاسدار حقوق عامه می‌داند؛ حتی مخالفان خود. حاکم شرعی نه تنها خود را موظف به تأمین و حفظ حقوق عامه می‌داند، بلکه انگیزه‌ی بیشتری نسبت به سایر حکام دارد...

جهاد علمی یکی از آئین‌های نبرد سپاه خواهد بود

سخنان فرمانده سپاه در دانشگاه امام حسین علیه‌السلام

جهاد علمی یکی از آئین‌های نبرد سپاه خواهد بود

| سرلشکر حسین سلامی
اساتید، پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه‌های سپاه سعی دارند با جبران عقب‌ماندگی‌های علمی ضمن حرکت در لبه‌های دانش و فناوری‌های مذکور، چشم‌انداز روشنی را از مرزشکنی در علم به تصویر کشانند.

شرط افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان چیست؟

|تحلیل دیدار|

شرط افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان چیست؟

| دکتر سوزنچی کاشانی
راهبرد افزایش تعداد شرکتهای دانش بنیان تنها در صورتی میسر است که تقاضا و منابع مالی توسعه آن، یعنی بنگاه‌های بزرگ، متقاضی دانش باشند و این مهم خود زمانی میسر است که سیاستگذاری صحیح شرکتهای بزرگ موجود را از مسیر مونتاژ به سمت نوآوری هدایت کند...

زیارت اربعین؛ محور امت‌سازی

زیارت اربعین؛ محور امت‌سازی

| حجت‌الاسلام والمسلمین میرباقری
عاشورا هزینه‌ای است که نبیّ اکرم صلوات‌الله‌علیه‌وآله برای امت‌سازی و شفاعت و عبوردادن امتش از فتنه‌ی جبهه‌ی کفر و نفاق داده‌اند. زیارت و بُکاء و عزاداری بر اباعبدالله‌ علیه‌السّلام محور اتصال امت به عاشورا است. زیارت هم محور تجمع تاریخی حول امام است...

سخنان آقای اخلاقی دکترای مهندسی نفت

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای اخلاقی دکترای مهندسی نفت

به نمایندگی از دهه‌ی شصتی‌هایی در خدمت شما هستم که پس از کسب تجربه در پیشرفته‌ترین مراکز علمی دنیا به میهن بازگشته و مشغول به خدمتیم ما خود را وام‌دار این دین، سرزمین، ملت و انقلاب میدانیم...

سخنان آقای حاتمی دارای مدال المپیاد جهانی ریاضی

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای حاتمی دارای مدال المپیاد جهانی ریاضی

من امید حاتمی‌ام ریاضی‌دان، پژوهشگر و کمی کارآفرین! چهار سال است برگشتم ایران و احساس کردم که یکسری خلاءهای قانونی، یکسری سازوکارهای نادرست در کشور وجود دارد در نهادهای مختلف دوست داشتم یکسری مثال بزنم در مورد یکسری‌شان صحبت کنم...

سخنان آقای کاظمی تبریزی دانشجوی دکترای صنایع چوب

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای کاظمی تبریزی دانشجوی دکترای صنایع چوب

از جمله‌ موضوعات مهمی که در سالهای اخیر نگرانی‌های بسیار گسترده‌ای در سطح جامعه و علی‌الخصوص در میان نخبگان دانشگاهی ایجاد کرده است تخریب و استفاده‌ی بی‌رویه از منابع طبیعی کشور است.

سخنان خانم صدیقه مدنی فوق تخصص بیماری‌های غدد

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان خانم صدیقه مدنی فوق تخصص بیماری‌های غدد

تولیدات علمی باعث شده تا توانایی بالقوه داخلی در تولید مواد اولیه دارویی از ۲۵ درصد قبل از تشدید تحریمها به ۷۵ درصد در وضعیت فعلی برسد، از طرف دیگر سیستم پزشکی با تحت پوشش قرار دادن کل مناطق جغرافیایی کشور هم خدمات آموزشی و درمانی ارائه میدهد ...

سخنان آقای انصاری فر کارشناس ارشد فناوری اطلاعات

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای انصاری فر کارشناس ارشد فناوری اطلاعات

امروز تفکر غالب در اقتصادمان تفکر سرمایه‌داری است و مدلهای اقتصادی‌مان از جمله مدل شرکت‌داری مبتنی بر همان آموزه‌های غربی است. در شرکتهایمان نظام مالکیت، نظام توزیع درآمد، نظام حقوق و نظامهای دیگر غالباً وارداتی‌ است و بیگانه از مبانی اسلامی است.

سخنان آقای محصولی دانشجوی منتخب دانشگاه برتیش کلمبیای کانادا

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای محصولی دانشجوی منتخب دانشگاه برتیش کلمبیای کانادا

دستگاههای دولتی و عمومی اغلب در حمایت از پژوهش دچار روزمرگی هستند و به پژوهشهای عمیق و بلند مدت برای ریشه‌یابی مشکلات و ارائه‌ی راه‌حلهای پایدار بهاء نمیدهند...

سخنان خانم شاکری دانشجوی دکتری پژوهش هنر

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان خانم شاکری دانشجوی دکتری پژوهش هنر

وطن یعنی هویت، اصل، ریشه، سرآغاز و سرانجام و همیشه، وطن یعنی چه آباد و چه ویران، وطن یعنی همین‌جا یعنی ایران...

سخنان آقای صلواتی دارنده‌ی مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای صلواتی دارنده‌ی مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی

توسعه‌ی آموزش‌های خاص برون مدرسه‌ای بعنوان یک اقدام ملی در سند ملی کشور در امور نخبگان مطرح شده است این آموزشها میتوانند در قالبهای متنوعی همچون کارگاه، دوره‌ی آموزشی، اردو، مسابقه، جشنواره و یا ترکیبی از اینها ارائه گردند

سخنان آقای فدایی دانشجوی دکترای مدیریت دولتی

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای فدایی دانشجوی دکترای مدیریت دولتی

اقتضای دیدار نخبگان و برگزیدگان علمی کشور با حضرتعالی، گفتگو حول مسئله‌ی نخبگی و طرح ایده‌های نو در این حوزه است. یکی از برجسته‌‌ترین عرصه‌های نخبه‌پروری و نخبه‌گزینی لایه‌ی مسئولان و مدیران دولتی است که از آن به شایسته‌سالاری تعبیر میشود،..

سخنان آقای قاسمی دانش‌آموخته‌ی برتر دکتری از پنجاه دانشگاه برتر جهان

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای قاسمی دانش‌آموخته‌ی برتر دکتری از پنجاه دانشگاه برتر جهان

از زمانی که توفیق داشته‌ام به کشور عزیزمان برگشتم یکی از افتخارات بزرگم این هست که در کنار شرکتهای دانش‌بنیان، نوآور، خلاق و استارتاپها در عرصه‌ی داخلی و بخصوص در عرصه‌ی بین‌المللی باشم.

عملیات روانی دشمنان علیه محور مقاومت

یادداشتی درباره مصاحبه اخیر با دبیرکل حزب‌الله لبنان

عملیات روانی دشمنان علیه محور مقاومت

| آقای مسعود رضایی
گفتگو با جناب سیدحسن نصرالله و پخش آن در شبکه‌های تلویزیونی و اجتماعی، بازتاب‌های بسیار زیادی را به همراه داشت. اما در این میان، جا دارد به یک موضوع حاشیه‌ای نیز در این زمینه پرداخته شود و آن رویکرد نظام جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود بویژه شکل دادن به محور مقاومت در منطقه است.

دکترین دفاعی ایران چگونه برنامه‌های آمریکا را به شکست کشانید؟

تحلیلی از راهبردِ «دفاع رو به جلوی جمهوری اسلامی»؛

دکترین دفاعی ایران چگونه برنامه‌های آمریکا را به شکست کشانید؟

| دکتر محمد جمشیدی
منطقِ این موفقیت‌ها ریشه در «دکترین راهبردی جمهوری اسلامی» دارد که سیاست دفاعی آن صرفا دفاع از سرزمین خود نیست بلکه ایجاد و بسطِ «هویت مقاومتی فرامذهبی» در جغرافیای منطقه است.

هفت نکته درباره نقش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دوران دفاع مقدس

سردار سرلشکر پاسدار سیدیحیی صفوی در مراسم آغاز به کار بخش دفاع مقدس مطرح کرد:

هفت نکته درباره نقش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دوران دفاع مقدس

خوشحالیم که ۳۱ سال بعد از پایان جنگ تحمیلی می‌خواهیم راجع به این موضوع بسیار مهم و اساسی صحبت کنیم. از موارد مهم درباره‌ی رهبر معظم انقلاب، بخش حضور ایشان در دفاع از امنیت ملی ایران و ناگفته‌های جنگ و مسائل مکتوم مربوط به ایشان است. خیلی گذرا در مورد نقش حضرت آقا در مسائل دفاعی و امنیتی نکاتی را عرض میکنم...

دعایی که رهبر انقلاب به مجاهدان حزب‌الله توصیه کردند

سپری مقابل دشمن

دعایی که رهبر انقلاب به مجاهدان حزب‌الله توصیه کردند

در کتاب‌های شیعه دو دعا با نام‌های «جوشن کبیر» و «جوشن صغیر» وارد شده است. جوشن به معنای زره و سپر است و این دعاها سپری برای مؤمنان در مقابل مشکلات خارجی بوده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: «این دعای جوشن صغیر حالت یک انسان مضطر است؛ انسانی که در یک اضطرار شدید است و می‌خواهد با خدا حرف بزند.»

سخنان آقای رجایی دبیر انجمن‌های علمی دانشگاه تربیت مدرس

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای رجایی دبیر انجمن‌های علمی دانشگاه تربیت مدرس

با افتخار بنده از شهر شهید محسن حججی در خدمتتان هستم و با توجه به این بار مسئولیت سنگین‌تری را هم روی دوشم احساس میکنم به احترام وقت دوستان هم سعی میکنم صحبتم را کوتاه‌تر کنم.

پیام شهدا این است؛ «نترسید و غمگین نشوید!»

نگاهی به آیه ۱۷۰ سوره آل عمران در بیانات رهبر انقلاب

پیام شهدا این است؛ «نترسید و غمگین نشوید!»

آیه ۱۷۰ سوره آل عمران یکی از آیات پرتکراری است که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در یک سال گذشته در بیاناتشان به آن استناد کرده و در تفسیر آن، نکاتی را در تشریح پیام شهیدان خطاب به مردم بیان فرموده‌اند. در آغاز هفته‌ی دفاع مقدس پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR گزیده‌ای از ارجاعات رهبر انقلاب اسلامی به این آیه‌ی کریمه را در یادداشتی کوتاه مرور میکند.

میثاق تاریخی اربعین

تاریخچه زیارت اربعین و روایات معصومین درباره‌ی آن

میثاق تاریخی اربعین

در ایام اربعین یکی از زیباترین شاه‌راه‌های عالم، مسیر نجف اشرف به کربلای معلی است که زائران بسیاری این طریق را عمودبه‌عمود پای پیاده ره می‌پویند و برخی پای برهنه مشق عشق می‌کنند. این سنّت حسنه از دیرباز در میان شیعیان مرسوم و معمول بوده و امامان برای چنین زیارتی و چنین زوّاری اثرات و مواهب بسیاری ذکر کرده‌اند...

خدمت عاشقانه

ثواب عظیم خدمت به زائران اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام)

خدمت عاشقانه

توصیه به پیاده‌روی برای زیارت امام حسین (علیه‌السّلام) و تعدد روایات در این زمینه بسیار فراوان است اما در این میان همواره افرادی بوده و هستند که با از خودگذشتگی راه زیارت دیگران را هموار کرده، خود را از لقاء ظاهری به حرم محبوب محروم کرده و خدمت به زائرین و راهیان در این مسیر را انتخاب می‌نمایند...

تجربه‌های عینی از گره‌گشایی‌های جوانان انقلابی

تجربه‌های عینی از گره‌گشایی‌های جوانان انقلابی

در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر نقش جوانان بسیار ویژه و پررنگ بوده است: «کشور و جامعه‌ی ما بعد از انقلاب، در تمام طول این دوران، لحظات حساسی را گذرانده است که نقش جوان‌ها و تأثیر حالت جوانی و استعدادهای جوانی در آن، یک نقش برجسته است.»

چرا نشر اندیشه‌های رهبر انقلاب به زبان‌های دیگر دنیا لازم است؟

به مناسبت رونمایی سایت‌های فرانسوی، روسی و اسپانیایی؛

چرا نشر اندیشه‌های رهبر انقلاب به زبان‌های دیگر دنیا لازم است؟

| سید کمال خرازی

شخصیت رهبر انقلاب که در این اقیانوس متلاطم سیاست توانسته‌اند کشور را هدایت بکنند و استقلال و شرف و عزت کشور حفظ شود و قدرت دفاعی کشور ارتقاء پیدا کند و در برابر تهاجم دیگران دفاع بکند، برای دنیا جذابیت دارد...

آیات پیام‌های حج

|به مناسبت پیام حج ۹۸|

آیات پیام‌های حج

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هر سال به مناسبت ایام حج ابراهیمی پیامی خطاب به حجاج و امت اسلامی صادر می‌کنند که از نظر اهتمام به آیات قرآنی در نگاشتن این پیام‌ها درخور اهمیت و بررسی است. در ۳۲ پیام حج از سال ۶۸ تا ۹۸، تعداد ۱۴۸ آیه‌ی قرآن کریم به کار رفته است...

خیانت به یمن شکست خواهد خورد

|یادداشت|

خیانت به یمن شکست خواهد خورد

| دکتر سعدالله زارعی
این دیدار اگرچه میان شخصیت‌های رسمی برگزار شد، به هیچ وجه در کادر دیدارهای رایج میان کشورها نمی‌گنجد. در یک سوی ملاقات، رهبر یک نظام سیاسی مقتدر جا افتاده و در سوی دیگر نماینده‌ای از یک جنبش انقلابی قرار داشت.

رمزگشایی از دیدار مهم ۲۲ مرداد

تحلیلی درباره دیدار هیئت یمنی با رهبر انقلاب

رمزگشایی از دیدار مهم ۲۲ مرداد

| آقای حامد شیخ‌پور

مهم‌ترین دستاورد این دیدار را می‌توان تقویت جهشی انصارالله یمن، نه‌تنها به عنوان یک حلقه مهم زنجیره مقاومت اسلامی، بلکه به‌عنوان یک دولت تمام‌عیار دانست؛ تحولی که زمینه‌ساز اتفاقی بزرگ نخست در داخل یمن و سپس ایجاد تغییرات مهم سرنوشت‌ساز در منطقه و جهان خواهد شد.

آیات برائت

|به مناسبت پیام حج ۹۸|

آیات برائت

برائت از مشرکین، عبارتی قرآنی است و به معنای بیزاری و دوری از مشرکین و دشمنان خدا و قطع ارتباط با آنهاست. برائت از مشرکین، ریشه در تأکید قرآن مبنی بر دشمنی با دشمنان خدا در کنار دوستی با دوستان خدا دارد و در آیات بسیاری به این موضوع اشاره شده است.

تروریسم هفت رنگ

|گزارشی درباره شرکت تروریستی بلک واتر|

تروریسم هفت رنگ

| آقای سیاوش فلاح‌پور
کمپانی بلک واتر  Blackwater USA را اریک پرنس، سرمایه دار آمریکایی که پیشتر تفنگدار ارتش این کشور بود، در سال ۱۹۹۷ تأسیس کرد؛ چهار سال پیش از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و پیامدهای آن بویژه جنگ افغانستان و اشغال عراق. این کمپانی، که از سال ۲۰۰۱ «آکادمی» Academi نام گرفته...

جنگ رسانه‌ای و مسئله «امید و یأس»

بررسی راهبرد دشمن در جنگ تبلیغاتی علیه ایران اسلامی و الزامات مقابله با آن؛

جنگ رسانه‌ای و مسئله «امید و یأس»

رهبر انقلاب در دیدار اخیر، با اشاره به صحبتهای یکی از جوانان نخبه که از مشکلات موجود بر سر راه نخبگان و عملکرد دستگاه‌ها گلایه داشت، گفتند: مشکلات نباید جوان را متوقف و نا اُمید کند، زیرا نا اُمیدی، سَم است...

مثل یک پدر

|روایت کوتاه|

مثل یک پدر

| سرمربی تیم ملی والیبال جوانان
رهبر انقلاب در این دیدار از مربیان ایرانی نیز حمایت کردند. به‌نظر من مربی‌های ایرانی در حال حاضر از لحاظ علمی و کاری در شرایطی قرار دارند که بتوانند والیبال ما را اداره کنند و باعث موفقیت و افتخار والیبال کشور در مجامع بین‌المللی باشند.

آفات نزدیکی ائمه جمعه به صاحبان ثروت و قدرت چیست؟

شرح نامه ۴۵ نهج‌البلاغه؛

آفات نزدیکی ائمه جمعه به صاحبان ثروت و قدرت چیست؟

| حجت‌الاسلام هدایتی
حضرت فرمودند من گمان نمى‌کردم تو دعوت جمعیتى را قبول کنى که نیازمندشان از نشستن بر سر آن سفره ممنوع باشد و تنها ثروتمندشان دعوت شود...

عدالت؛ محور قضاوت و حکومت

تفسیر آیه‌ای که رهبر انقلاب قرائت کردند

عدالت؛ محور قضاوت و حکومت

آیه شریفه ۵۸ سوره مبارکه نساء که به آیه «امانات» مشهور است دارای دو فقره است؛ یکى دستور به اداى امانات به صاحبانش (أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا) و دیگر به عدالت حکم کردن (أَن تَحْکُمُواْ بِالْعَدْلِ). در اینکه حکم به عدالت در آیه شریفه مربوط به جریان قضاوت است یا اعم از آن، بین مفسران اختلاف نظر وجود دارد...

فقه ابزاری برای اداره جامعه

| یادداشت |

فقه ابزاری برای اداره جامعه

فقه به معنای عام عبارت از آگاهی از دین است و شامل جمیع معارف اسلامی می‌شود اما فقه به معنای خاص، که ستون فقرات و بنیه اصلی حوزه‌های علمیه و به معنای وسیع‌تر، استخوان‌بندی زندگی اجتماعی و سیاسی است به آگاهی از علم دین و فروع دینی و استنباط وظایف فردی و اجتماعی انسان از مجموعه‌ی متون دینی تلقی می‌گردد.

راهبردهای گسترش آزادی‌‌های مشروع در دستگاه قضا

پرونده «تحول در قوه قضائیه»

راهبردهای گسترش آزادی‌‌های مشروع در دستگاه قضا

| دکتر اکبر طلابکی
اصل هشتم قانون اساسی به عنوان یکی از اصول کلی و مبنایی  «دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکرِ» «دولت» یعنی مسئولان حکومت را نه حق مردم، که یک «وظیفه» برای آنان دانسته است.

راهبری بر اساس قرآن

مروری بر استنادهای قرآنی رهبر انقلاب در ۱ سال اخیر؛

راهبری بر اساس قرآن

بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از لحاظ استفاده مستقیم از آیات و روایات دارای بسامد بالایی است و این استنادها درباره‌ی موضوعات اجتماعی-سیاسی روز بیان شده است که مدیریت جامعه براساس قرآن را نمایش می‌دهد. در این مطلب استنادهای قرآنی بیانات یکسال اخیر رهبر انقلاب مرور شده است.

دستاوردهای یک دیدار دیپلماتیک

تحلیلی درباره دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر انقلاب

دستاوردهای یک دیدار دیپلماتیک

| دکتر ابوالفضل عمویی
جمهوری اسلامی ایران فهم دقیقی از سیاست‌‌ها‌ی آمریکا دارد و از این جهت نیازی به دریافت پیام از سمت آمریکا نیست. درواقع پیام‌‌ها‌ی اصلی را ما از اقدامات عملی آمریکا دریافت می‌کنیم و پیام‌‌ها‌ی کتبی و لفاظی‌‌ها‌ی رسانه‌ای ‌چیزی نیست که بتواند آن اقدامات عملی و عینی را تحت‌الشعاع قرار دهد.

خصوصی‌سازی کارآمد، پیش نیاز رونق تولید ملی

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

خصوصی‌سازی کارآمد، پیش نیاز رونق تولید ملی

| سعید سیدحسین‌زاده
تغییر مالکیت بنگاه­های دولتی به مالکیت خصوصی یا همان خصوصی‌سازی در صورتی مفید خواهد بود که مقدم بر تغییر مالکیت، اقتصاد کشور از یک محیط رقابتی و یک دولت تنظیم گر بهره مند باشد. در غیراین­صورت خصوصی سازی بنگاه های دولتی به بحران بیشتر منجر خواهد شد.

عهدشکنی ویژگی ذاتی ساختار سیاسی آمریکاست

نگاهی تحلیلی به مواضع قاطعانه رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن؛

عهدشکنی ویژگی ذاتی ساختار سیاسی آمریکاست

| اصغر محمدی
بر خلاف تصویری که برخی القاء میکنند، رهبر انقلاب، اولین ناقض برجام را «اوباما» ذکر فرمودند. به دیگر سخن عهدشکنی ویژگی ذاتی ساختار سیاسی آمریکاست و نه یک فرد خاص؛ البته در این میان سهم ترامپ در رفتار کنونی آمریکا بیشتر است و به همین دلیل رهبر انقلاب، او را حتی شایسته‌ی تبادل پیام نمی‌دانند...

«راهبرد مقاومت» و پیام‌های یک دیدار دیپلماتیک

نگاهی تحلیلی به مواضع قاطعانه رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن؛

«راهبرد مقاومت» و پیام‌های یک دیدار دیپلماتیک

| مهران کریمی
بیانات صریح و قاطعانه‌ی رهبر انقلاب اسلامی در دیدار نخست‌وزیر ژاپن را در چارچوب کدام الگویِ تحلیلی می‌توان فهم و صورتبندی کرد؟ به‌بیان دیگر «منطقِ تحلیل» این موضع‌گیری قاطعانه چیست؟

مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»

یادداشتی درباره دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب

مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»

| سیاوش فلاح‌پور
در شرایطی که افکار عمومی جهان منتظر اطلاع از جزئیات پیام رئیس جمهور آمریکا و پیشنهادات احتمالی وی برای تهران بود، سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر موضع ایران نسبت به مذاکرات و و بیان علل این موضع به خبر اصلی رسانه‌های جهان تبدیل شده؛ مهندسی معکوسی که تعجب بسیاری از رسانه‌ها را به همراه داشته است.

«راه‌حل»، مقاومت اقتصادی است، نه مذاکره و نه جنگ

یادداشتی در تبیین اندیشه مقاومت؛

«راه‌حل»، مقاومت اقتصادی است، نه مذاکره و نه جنگ

| دکتر سعدالله زارعی
این نکته را هم باید در نظر داشت که نیروی بازدارنده باید بتواند در عمل ثابت کند که قدرت مواجهه با خطر و مدیریت آن را دارد. این را ما می‌توانیم «قدرت مقاومت» بنامیم. قدرت مقاومت یک قدرت بازدارنده است و سبب می‌شود که طرفی که از نظر نظامی در موقعیت برتری قرار دارد، با نگاه به هزینه‌ها، عواقب و احتمالات، از درگیری نظامی چشم بپوشد و در واقع گزینه جنگ را کنار بگذارد.

آیات مقاومت

بررسی نظریه «مقاومت» در قرآن

آیات مقاومت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سی‌امین سالروز رحلت امام خمینی فرمودند: «امام حقیقتاً بسیاری از آیات قرآن را با ایستادگی و مقاومت خود معنا کرد.» و در ادامه از جوانان مطالبه کردند که به آیات قرآنی در این زمینه مراجعه کنند. در این یادداشت شاکله مکتب مقاومت براساس آیات قرآن تبیین شده است...

چرا اجلاس منامه محکوم به شکست است؟

یادداشتی درباره بیانات رهبر انقلاب در دیدار عیدفطر

چرا اجلاس منامه محکوم به شکست است؟

| آقای محسن پاک آئین
رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا و کشورهای اروپائی بخصوص انگلیس، سرزمین فلسطین را اشغال کرده و بدون اعتنا به موازین بین المللی مرتکب جنایات عدیده و نسل کشی مردم مظلوم فلسطین شده است. قطعا تا رفع کامل اشغال و آزادسازی تمام سرزمین فلسطین، مردم این سرزمین با رژیم صهیونیستی سازش نخواهند کرد...

ثبات قدم؛ دعای همیشگی مؤمنان

شرح دعای رهبر انقلاب در سخنرانی حرم امام

ثبات قدم؛ دعای همیشگی مؤمنان

مرحوم آقای بهجت (رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) میفرمودند این دعا را زیاد بخوانید: «یا الله یا رحمان یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک» در هر طبقه‌ای که دل انسان و ایمان انسان و دینداری انسان هست، تنزل از آن طبقه، برگشت است...

آغاز «افول موریانه‌ای» آمریکا

درنگی در سخنرانی رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران نظام

آغاز «افول موریانه‌ای» آمریکا

| آقای فواد ایزدی
بعد از جنگ جهانی دوم حدود نیمی از اقتصاد دنیا دست آمریکایی‌ها بود. حدود پنجاه درصد. الان آماری که بانک جهانی داده می گوید الان ۱۵/۱ درصد اقتصاد دنیا دست آمریکایی‌هاست و همین بانک جهانی اعلام می‌کند که تا سال ۲۰۲۳ یعنی چهار سال دیگر این می‌شود ۱۳/۷ درصد.

جهاد کبیر راه مقابله با جنگ نرم است

درسنامه ترجمه قرآن | آیه ۵۲ سوره فرقان

جهاد کبیر راه مقابله با جنگ نرم است

در میان «جهاد»ها، آن جهادی که جامعه اسلامی همیشه با آن مواجه است و دائم در حال مبارزه و جهاد است، آن «جهاد کبیر» است. زیرا جهاد اکبر که جهاد با نفس است، یک مسئله‌ی عمومی است و همه با آن سر و کار دارند. جهاد اصغر، که جهاد نظامی است نیز همیشگی نیست و در بسیاری زمانها وجود ندارد.

بر مدار زبان و رسانه

نگاهی به رسانه‌ها و تأثیرگذاری آن‌ها بر زبان فارسی

بر مدار زبان و رسانه

رسانه محل ضریب‌دادن به مفاهیمی است که از طریق زبان منتقل می‌شوند. از آن‌جا که رسانه در پی جذب حداکثری مخاطب است در ذات خویش از به کار بستن کلماتی که از سوی عوام در جامعه رواج دارد ابایی ندارد. با این توصیف اصحاب رسانه باید در به کار بستن کلمات، بسیار محتاط باشند...

معنای صبر، مقاومت است نه تسلیم شدن

درسنامه ترجمه قرآن | آیه ۱۵۳ سوره بقره

معنای صبر، مقاومت است نه تسلیم شدن

مترجمان صبر را سه گونه ترجمه کرده‌اند: ۱. صبر (بدون معادل) ۲. شکیبایی ۳. استقامت. تقریباً تمام استعمالات واژه صبر درباره مسائل اجتماعی، جهاد، مهاجرت و مبارزه با دشمنان است و موارد اندکی مربوط به امور فردی می‌باشد. لذا معنای «استقامت» با عرصه‌های اجتماعی، مبارزه با دشمنان و جهاد نیز سازگارتر است.

«در این چند سال اخیر...»

درنگی در سخنرانی رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران نظام

«در این چند سال اخیر...»

| دکتر فرشاد مهدی‌پور
سی‌امین دیدار سالیانه کارگزاران با رهبر انقلاب در حالی برگزار شد که کشور در کشاکش فشارهای شدید اقتصادی است. بازخوانی گفتارهای مطرح‌شده در این سخنرانی راهبردی، با عطف به این نکته که «در این چند سال...» چه تحولاتی رخ داده، موضوع بررسی این یادداشت است.

پرهیزمندی شرط رسیدن به هدایت قرآنی

درسنامه ترجمه قرآن | آیه ۲ سوره بقره

پرهیزمندی شرط رسیدن به هدایت قرآنی

تقوا اختصاص به انسانهای مؤمن ندارد مهمتر از آن مسیر رسیدن به ایمان و هدایت قرآن است. بر این اساس انسانهای بی‌ایمان نیز می‌توانند تقوا داشته باشند و همین تقوا و پرهیزمندی، باعث می‌شود، مورد هدایت قرآن واقع شوند و تبدیل به انسان مؤمن شوند.

درسنامه ترجمه قرآن

درس اول | آیه ۷ سوره حمد

درسنامه ترجمه قرآن

یکی از تفاوتهای معنایی در ترجمه آیه ۷ سوره حمد ترجمه «غیر» در عبارت «غیرالمغضوب علیهم» است. بنابر یک نظر معنای آیه این میشود که خدا انسان‌ها را سه گونه آفریده است: ۱. اهل نعمت ۲. مورد غضب ۳. گمراه. اما بر اساس نظر دیگر معنای آیه این می‌شود که انسان‌ها سه گونه نیستند...

سند ۲۰۳۰: دروازه ورود استعمار فرانو

واکاوی ریشه‌ها، مبانی و اهداف سند آموزش ۲۰۳۰

سند ۲۰۳۰: دروازه ورود استعمار فرانو

| آقای حامد ملک‌زاده
سند توسعه‌ی پایدار روند حکمرانی جهانی را تا سال ۲۰۳۰ میلادی ترسیم نموده است. براساس این سند ‌همه‌ی کشورها باید در یک شیب زمانی و بر مبنای یک برنامه‌ی مدون، همه‌ی مؤلفه‌های اجتماعی «مدل حکمرانی غربی» را در جوامع خود پیاده و نهادینه نمایند.

اتحاد در برابر دشمن مشترک

|پرونده دیدار نخست‌وزیر پاکستان|

اتحاد در برابر دشمن مشترک

| محسن پاک‌آئین
حدود پنج ماه پیش، شخص ترامپ طرحی را به میان آورد و در کشورهای غرب آسیا از ایران و پاکستان به‌عنوان کشورهای مخالف آمریکا نام برد. در واقع دولت آمریکا کشورهای ایران و پاکستان را در منطقه‌ی آسیا به‌عنوان دشمنان خود می‌داند که منافع این کشور را تأمین نمی‌کنند و به‌همین شکل به کشورهای دیگر مأموریت مقابله با ایران و پاکستان را محول کرد.

کدام رشد اقتصادی به «رونق تولید» منجر می شود؟

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

کدام رشد اقتصادی به «رونق تولید» منجر می شود؟

| محمد امینی رعیا
افزایش حجم مبادلات اقتصادی و خرید و فروش کالاها بیش از حد نیاز و تقاضای مصرفی جامعه، هدفی است که سوداگران به منظور افزایش قیمت بعضی کالاها و کسب سود مضاعف از فروش مجدد آن دنبال میکنند. این ...

صدق و اخلاص صیاد

پرونده کتاب «در کمین گل سرخ»

صدق و اخلاص صیاد

| علیرضا مختارپور
در میان آثار منتشرشده‌ی مکتوب، البته کتاب «در کمین گل سرخ» اثری شاخص و برجسته است که با همکاری یاران آن شهید و به کوشش جناب محسن مؤمنی در طول سه سال تحقیق و تألیف، منتشر و تاکنون بیش از ۲۱ بار تجدید چاپ شده و مطالعه‌ی آن به همه‌ی اهل فرهنگ و قلم کشور و نیز به جوانان آینده‌ساز این کشور توصیه می‌شود.

چرا اخراج سنتکام به نفع عراق است؟

|پرونده دیدار نخست وزیر عراق با رهبر انقلاب|

چرا اخراج سنتکام به نفع عراق است؟

| محسن پاک‌آئین
گروه تروریستی سنتکام در طول مأموریت خود در منطقه، داعش را برای پیش‌برد اهداف استراتژیک آمریکا در عراق و سوریه مورد حمایت قرار داد. حمایت نیروهای نظامی آمریکا از داعش به‌ویژه در موصل و الانبار موجب تصرف شهرهای عراق توسط این گروه و قتل، جراحت و آوارگی مردم این شهرها گردید...

حشدالشعبی تبلور ظرفیت گرانبهای جوانان عراقی

|پرونده دیدار نخست وزیر عراق با رهبر انقلاب|

حشدالشعبی تبلور ظرفیت گرانبهای جوانان عراقی

| مهدی ازرقی
تأکید رهبر انقلاب اسلامی بر حفظ و تقویت حشدالشعبی عراق در شرایطی است که کشورهای غربی خصوصاً آمریکا به بهانه‌های مختلفی خواستار انحلال این تشکیلات مردمی شده و فشارهای زیادی را به دولت عراق وارد کرده‌اند. در این شرایط راهبرد اصلی برای حفظ و تقویت حشدالشعبی، ورود این تشکیلات به فعالیت‌های اجتماعی و خدمات عمومی است.

«عزیز داشتن قاضی»؛ چرا و چگونه؟

پرونده «تحول در قوه قضائیه»

«عزیز داشتن قاضی»؛ چرا و چگونه؟

|دکتر جعفر صادق‌منش
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حکم انتصاب حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه بر عزیز داشتن قاضی و دادگاه تأکید کرده و «احساس عزت و شرافت در قاضی» را «سدّ محکمی در برابر انگیزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف» دانستند.

تأکید رهبر انقلاب بر آینده‌نگری در مقابله با حوادث طبیعی

روایت وزیر بهداشت از جلسه ویژه سیل با رهبر انقلاب

تأکید رهبر انقلاب بر آینده‌نگری در مقابله با حوادث طبیعی

| دکتر سعید نمکی، وزیر محترم بهداشت و درمان
از کلیدی‌ترین نکات بیانات ایشان، دلسوزی و توصیه‌ی همگان به رسیدگی عاجل به معیشت و حل مشکلات ناشی از سیلاب‌ها برای مردم بود.

براعت استهلالِ چهل سال دوم

پرونده «گام دوم انقلاب»

براعت استهلالِ چهل سال دوم

مهندس سید مرتضی نبوی
یک بیانیه‌ی راهبردی بایستی مهم‌ترین مسائل داخلی و خارجی را تشخیص داده، مسائل را شناسایی کرده و سپس مدیریت کند. همچنین بایستی قادر به شناسایی فرصت‌ها و تهدیدات بوده و با حداکثر استفاده از فرصت‌ها، تهدیدات را نیز به فرصت تبدیل کند. بیانیه‌ی گام دوم انقلاب تمامی این ویژگی‌ها را دارد.

تاریخ بدعهدی غرب؛ از فینکنشتاین تا اینستکس

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

تاریخ بدعهدی غرب؛ از فینکنشتاین تا اینستکس

| میلاد ترابی‌فرد
تاریخ ایران ما مشحون است از خیانت، بدعهدی، دوبه­‌هم­‌ریزی و خباثت اروپا و اروپایی، ناعهدنامه­‌های فینکنشتاین، مفصل و مجمل، آخال و قراردادهای مختلف پیش­کش روزگار؛ ولی شاید بررسی تنها دو برهه‌ی معاصر و تجربه‌ی ۵ سال گذشته ایران برای یادآوری کافی باشد.

آیا تحریم فرصتی برای ترمیم اقتصاد ماست؟

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

آیا تحریم فرصتی برای ترمیم اقتصاد ماست؟

| مهدی رزم‌آهنگ
بهره گرفتن از این فرصت‌ها، مستلزم وجود عزم و اراده جدی در مسئولین و مقامات کشور است و این عزم نیز تنها زمانی پدید می‌آید که زاویه نگاه به مقوله تحریم، درست و دقیق باشد. پیش‌شرط تبدیل تهدیدِ تحریم به فرصت، عدم تلقی آن به عنوان یک پدیده زودگذر است.

امروز اصلی‌ترین مانع رونق تولید چیست؟

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

امروز اصلی‌ترین مانع رونق تولید چیست؟

| دکتر احمد توکلی

ادامه سیاست های فعلی در باره ارز، و مبارزه نارسا و تبعیض آمیز با فساد، میتواند همه پیوندها را بگسلد. در عین حال روشن خواهد شد علت اصلی مشکلات، سوءمدیریت و فساد داخلی است، که با تحریم های غیرقانونی و ظالمانه غرب تشدید میشود.

نظامهای حامی رونق تولید در نظریه اقتصاد مقاومتی

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

نظامهای حامی رونق تولید در نظریه اقتصاد مقاومتی

| سعید اشیری
در نظریّه‌ی اقتصاد مقاومتی «رونق تولید ملّی» به عنوان رکنِ اساسی اقتصاد مقاومتی همواره مطرح بوده و تولید ملّی با انگاره‌هایی از قبیل «تولید به‌مثابه‌ی جهاد و حسنه» و «تولید به‌مثابه‌ی نیاز اساسی و عامل حفظ و امتداد نظام اسلامی» مورد تأکید بوده است.

سال ٩٨، فرصت­هایی که باید رُبود

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

سال ٩٨، فرصت­هایی که باید رُبود

| مجید شاکری

وقایع سه ماه آخر سال ٩٧ به وضوح تغییر روند سیاستگذاری را در بعضی از کلیدی ترین متغیرهای اقتصادی نشان می دهد. در واقع مشروط به کنترل بعضی از منابع ریسک(که یکسره داخلی هستند) سال ٩٨ فرصت های ویژه ای را در اختیار اقتصاد ایران قرار داده است. بخشی از روندهایی که این امید غیر منتظره را پدید آورده، به شرح زیر قابل بازنمایی است.

اولویت اول؛ مهار رقیب تولید

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

اولویت اول؛ مهار رقیب تولید

| مسعود براتی

برای رونق تولید ملی به چند مسئله باید توجه کرد تولید در درون اقتصاد ما دارای رقبای بسیار جدی و گردن کلفت است. باید رقبای سرسخت تولید را مهار کرد. رقبای تولید عبارتند از فعالیت‌های غیرمولد، واردات و قاچاق. مهار این غول‌ها به عهده حاکمیت است.

ظرفیت­‌های اقتصادی کشور؛ پیشران رونق تولید

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

ظرفیت­‌های اقتصادی کشور؛ پیشران رونق تولید

| محمد عندلیب
مطابق محاسبات، با افزایش حجم بار و تکمیل نقشه ریلی ترانزیتی کشور و اتصال ریلی چابهار به سرخس و خرمشهر به بصره و چند مسیر نسبتا کوتاه دیگر، کشور امکان کسب درآمدی ۲۶ میلیارد دلاری را داراست. این درآمد که بیشتر ازنصف درآمد نفتی سالانه­‌ی ایران است...

الزامات مالیاتی «رونق تولید»

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

الزامات مالیاتی «رونق تولید»

| وحید عزیزی
با مطالعه‌ی گزارش‌های مربوط به وضعیت تولیدکنندگان به دو دغدغه‌ی مشترک برای حفظ و توسعه‌ی تولید می‌رسیم: «کمبود نقدینگی» و «فشار مالیاتی». به نظر می‌رسد اصلاح نظام مالیاتی کلید حل هر دو مشکل باشد.

سبک زندگی صحیح؛ عامل مهم تداوم انقلاب

پرونده «گام دوم انقلاب»

سبک زندگی صحیح؛ عامل مهم تداوم انقلاب

| رامین طیاری‌نژاد
خطرِ ترویجِ سبکِ زندگیِ غربی در توصیه‌ی هفتم از بیانیه‌ی گام دوم انقلاب گوشزد شد. آیت‌الله خامنه‌ای قبلاً تصریح کرده بودند که عده‌ای در داخلِ کشور درصدد ترویج اخلاق و سبک زندگی غربی با هدفِ به انحراف کشاندنِ انقلاب اسلامی هستند

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی