others/index
آرشیو سال
تعداد مطالب : 278
«مرجع تحقیق»

آشنایی با مرحوم آیت‌الله سیدمحمد محقق داماد؛

«مرجع تحقیق»

هوش مرحوم محقق داماد در فقه و اصول بسیار سریع و عمیق بود. حدیث را که برایشان می‌خواندی، بلافاصله یک چیزی به ذهنش می‌آمد که قبلاً‌ به ذهن هیچ‌کس نرسیده بود. ایشان فقط دو درس می‌داد و همّ و غمّش همین دو درس بود و هیچ کار دیگری نمی‌کرد. ایشان مرجع تقلید و مرجع مراجعات چندان نبود، اما مرجع تحقیق بود...

تقویت مداحان اهل‌بیت؛ سیره مبارزاتی ائمه

|یادداشت|

تقویت مداحان اهل‌بیت؛ سیره مبارزاتی ائمه

سنت اهل‌بیت همواره تشویق شاعران جبهه حق و برگزاری مجالس مدح بوده است. نکته اینجاست که شعرا سلمان زمان خودشان نبودند؛ اینها در مقایسه با اصحاب عالی‌مقام ائمّه، خیلی متوسّط بودند اما شما میبینید امام از اینها تجلیلی میکند که از خیلی از اصحاب بزرگوار خودش نمیکند...

«معامله قرن» فهرستی از آرزوهای زورگویانه رژیم‌صهیونیستی است

بررسی ابعاد طرح معامله‌ی قرن و راهکار جمهوری اسلامی برای حل مسئله فلسطین

«معامله قرن» فهرستی از آرزوهای زورگویانه رژیم‌صهیونیستی است

| مجید تخت‌روانچی

«معامله‌ی قرن» یک معامله نیست، بلکه یک اعلامیه و فهرستی از آرزوهای زورگویانه و دیرپای رژیم‌صهیونیستی است که بر دو پیش‌فرض بنا شده است: اول این که آرمان فلسطین را می‌شود با پول خرید و دوم این که مردم فلسطین و مسلمانان زیر بار حرف زور می‌روند.

راه‌حل مسئله فلسطین مقاومت و مراجعه به آراء فلسطینیان است

وزیر خارجه در گفت‌وگو با KHAMENEI.IR مطرح کرد:

راه‌حل مسئله فلسطین مقاومت و مراجعه به آراء فلسطینیان است

به‌نظر من این یک فرصتی برای جهان اسلام است تا به این واقعیت پی ببرند که راه‌حل مسئله‌ی فلسطین بر دو محور دموکراسی و مقاومت است. هدف مقاومت مشخص است و مردم فلسطین هم ایستادگی می‌کنند، اما امروز همه‌ی گروه‌های فلسطینی یک‌صدا با طرح «معامله‌ی قرن» مخالفت می‌کنند و این وحدت داخل فلسطین بر پایه‌ی مقاومت می‌تواند امر بسیار مبارکی برای خنثی کردن سیاست‌های صهیونیست‌ها باشد.

متن کامل «طرح برگزاری همه‌پرسی ملی در سرزمین فلسطین»

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR منتشر کرد:

متن کامل «طرح برگزاری همه‌پرسی ملی در سرزمین فلسطین»

با توجه به قطعنامه‌ی ۱۹۴ (۱۹۴۸) مجمع عمومی سازمان ملل «(A / RES194 ( III» در رابطه با حق بازگشت آوارگان فلسطینی به وطن اصلی خود، این طرح شامل تمامی فلسطینیان اصیل می‌گردد. براین اساس، برگزاری همه‌پرسی عادلانه و فراگیر، اساسی‌ترین سازوکار برای دستیابی ملت‌ها به حق تعیین سرنوشت است.

در مکتب حاج قاسم عقلانیت حرف اول را می‌زند

«مکتب حاج قاسم» در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام پناهیان

در مکتب حاج قاسم عقلانیت حرف اول را می‌زند

اگر او مهربان بود، بر اساس یک خصلت شخصیتی فردی نبود، بلکه عقلانیت دینی ایجاب می‌کرد که مهربان باشد و خدمت بکند. اگر ایشان نمی‌ترسید، به‌خاطر عقلانیت دینی است که کار را به دست خدا می‌داند. اگر شهید سلیمانی مذاکره‌کننده‌ی قوی در دیپلماسی بود، به‌خاطر عقلانیتی است که از دین پیدا کرده بود که باید مذاکره‌کننده‌ی قوی باشد...

پاسداشت «ایام‌الله»

|یادداشت تحلیلی|

پاسداشت «ایام‌الله»

روش خداوند در تقویت ایمان انسا‌ن‌ها به امور غیبی، نادیدنی و باورناپذیر، ارائه‌ی «نشانه‌ها» است. همان‌طور که برای ایمان آوردن به «خدا» و «معاد» ما را به نشانه‌های پیرامونمان متوجه می‌سازد، برای ایمان آوردن به «قدرت الهی» و «وعده‌ی پیروزی» ما را به نشانه‌های پیرامونمان یعنی «ایام‌الله»ها، متوجه می‌سازد.

«قوی شدن» یعنی بتوانیم به دشمن ضربه‌ای مهلک بزنیم

گفتگو با فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی؛

«قوی شدن» یعنی بتوانیم به دشمن ضربه‌ای مهلک بزنیم

| امیر سرتیپ خلبان نصیرزاده
 ما با تهدیدات فرامنطقه‌ای مواجه هستیم و ممکن است دشمن از لحاظ امکانات از ما قوی‌تر باشد و تعداد تجهیزات بیشتری داشته باشد. شاید ما نتوانیم پا به پای او حرکت کنیم؛ اما معنای «قوی شدن» این است که به یک توانمندی برسیم که اگر کسی به ما حمله کرد، ‌ضربه‌ی مهلکی به او بزنیم.

تحریم ایران؛ آنچه تحلیلگران از فرصت بودن تحریم می‌گویند

تحریم ایران؛ آنچه تحلیلگران از فرصت بودن تحریم می‌گویند

| سعید سیدحسین‌زاده
ایرانی‌ها از فرصت ایجاد شده از تحریم‌های بین­‌المللی برای ایجاد یک برنامه‌ی اصلاحاتی و آزادسازی اقتصاد و مصون کردن آن در برابر تحریم‌های خارجی استفاده کردند و درست در همان زمان ایران تلاش می‌کرد تا انسجام درونی را از طریق دعوت مردم به اقتصاد مقاومتی و پایان دادن به آثار تحریم‌ها از طریق دور زدن آنها افزایش دهد...

«معامله قرن» خودکشی سیاسی ترامپ است

تحولات غرب آسیا و مسئله فلسطین بعد از ترور سردار سلیمانی در گفت‌وگو با دکتر ولایتی؛

«معامله قرن» خودکشی سیاسی ترامپ است

اقدام ترامپ یک نتیجه مثبت دارد و آن هم واحد شدن صف گروه اهل مذاکره‌ با گروه اهل مبارزه است. آقای محمودعباس، حماس، جهاد اسلامی و... این طرح را رد کردند و فلسطینی‌ها به این نتیجه رسیدند که از راه مذاکره به‌جایی نمی‌رسند و راه پیشرفت مبارزه است...

درباره توجّه رهبر انقلاب به ادبیّات نوجوان

درباره توجّه رهبر انقلاب به ادبیّات نوجوان

| علی‌رضا مختارپور

پس از پایان دفاع مقدّس، اگرچه دشمنی‌های سیاسی و تحریم‌های اقتصادی و تهاجم فرهنگی دشمن متوقّف نشد امّا به همّت شیرزنان و دلیر مردان این کشور در عرصه‌های علمی و فرهنگی و سیاسی، راه اصیل انقلاب اسلامی ادامه یافت.

تمرکز بر «آبادانی»، «توانمندسازی اقتصادی» و «رسیدگی به محرومین»

«مسائل خوزستان»، «تأکیدات رهبر انقلاب» و «اقدامات ستاد اجرایی فرمان امام (ره)» در گفتگو با محمد مخبر؛

تمرکز بر «آبادانی»، «توانمندسازی اقتصادی» و «رسیدگی به محرومین»

| محمد مخبر
طی تمام این سال‌هایی که من در ستاد هستم، رهبر معظم انقلاب درباره‌ی مسائل خوزستان حساس بوده‌اند و مرتب پیگیری کرده‌اند که کار‌های مؤثری آن‌جا انجام شود. دراصل همین کارهایی که در این چند سال انجام داده‌ایم، با دستور و عنایت ویژه‌ی ایشان بوده است.

رمانی که مورد توجه رهبر انقلاب قرار گرفت

«آن مرد با باران می‌آید»

رمانی که مورد توجه رهبر انقلاب قرار گرفت

موضوع کتاب به داستان زندگی پُرماجرای خانواده‌ای از طبقهٔ متوسط در کوران نهضت اسلامی مردم ایران در مقطع هفدهم شهریور تا بیست‌و ششم دی‌ماه ۱۳۵۷ اختصاص دارد. شخصیت‌پردازی قوی،قلم روان،توجه به روحیات و خصوصیات رفتاری شخصیت‌های رمان ،و مستند بودن حوادث،توجّه به موضوع انقلاب اسلامی خصوصاً برای گروه سنّی نوجوان ، ازجمله عوامل جذّابیت این کتاب است.

خشم و مهر فاطمی

سخنرانی حجت‌الاسلام رفیعی در فاطمیه ۱۴۴۱ در حسینیه امام خمینی

خشم و مهر فاطمی

در روایت معتبری آمده است که خداوند به خشنودی فاطمه خشنود و به غضب فاطمه، خشمناک می‌شود. سؤال اینجاست که حضرت فاطمه در چه مواردی خشنود و یا خشمگین می‌شدند؟ و اینکه چرا خشنودی و خشم فاطمه، تابع خشنودی و خشم خداست؟

الگوی فاطمی

سیره حضرت زهرا(س) در زندگی خانوادگی

الگوی فاطمی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با در نظر داشتن دو وجه مقامات معنوی و سبک زندگی حضرت زهرا (س)، همواره معرفت نسبت به مقام حضرت زهرا (س) را طلیعه‌ای برای توجه به سیره‌ی عملی ایشان دانسته‌اند. ایشان همواره تأکید کرده‌اند که «ما باید راجع به حضرت زهرا (س) از این نگاه دوّم، یعنی اسوه بودن و مثال بودن نگاه کنیم.»

ترور شهید سلیمانی؛ پیدا و پنهانِ ابعاد حقوقی اقدام دولت آمریکا

|یادداشت|

ترور شهید سلیمانی؛ پیدا و پنهانِ ابعاد حقوقی اقدام دولت آمریکا

| صادق خرازی
واضح است که آمریکا دست به جنایتی زده که در محکمه‌های بین‌المللی باید به شدت محکوم شود. وزارت دفاع آمریکا و مسئولان آن کشور به هیچ وجه نتوانستند قریب الوقوع بودن حمله از جانب ایران را اثبات کنند. بنابراین ترور شهید سلیمانی را نمی‌توانند بر اساس قوانین حقوق بین‌الملل توجیه کنند.

«بزرگ‌ترین بدرقه‌ی جهان»؛ رویش معرفتی جدید در انقلاب

تحلیل جامعه‌شناختیِ تشییع سردار سلیمانی:

«بزرگ‌ترین بدرقه‌ی جهان»؛ رویش معرفتی جدید در انقلاب

| عباسعلی رهبر
اعتماد سیاسی مردم به نظام و ساختار سیاسی بسیار بالاتر از اعتماد به کارگزاران و نهادهای سیاسی در طول این چهل سال شده است. یک ترابط خاصی را بین مردم و نظام سیاسی و شهدا می‌بینیم و تجلّی آن را می‌توانیم در نوع نگاه به تشییع حاج قاسم و ارتباطی که با مردم و نظام سیاسی پیدا می‌کند در نظر بگیریم.

فرصت بی‌نظیرِ ارتقای «قدرت ملی»

تحلیلی درباره خطبه‌های نماز جمعه ۲۷ دی ناظر به مسائل اساسی کشور؛

فرصت بی‌نظیرِ ارتقای «قدرت ملی»

| علی آدمی
در این برهه‌ی حیاتی کشور، بررسی دقیق و عینی از قدرت این کشور و کشورهای اروپایی صورت پذیرد. برآوردهای علمی از وضعیت قدرت ایالات متحده هم از منظر اتاق‌های فکری و اندیشه‌ای این کشور و چه از منظر منتقدان جهانی آن بسیار کمتر از آن است که بعضی از نگاه‌های درون کشور ما نسبت به آن وجود دارد

عین‌الاسد و فروریختن هژمونی آمریکا

تحلیلِ ابعاد و اثرات پاسخ موشکی ایران به دشمن؛

عین‌الاسد و فروریختن هژمونی آمریکا

| محمد عبداللهی
آمریکا با ۷ تریلیون دلار هزینه‌ی نظامی در منطقه طی چند سال اخیر یقینا قدرت نظامی لازم برای پاسخ به حمله‌ی موشکی سپاه را داشت اما اینکه این پاسخ با تأخیری چند ساعته و محدود به یک نطق پرحاشیه و از سر وادادگی از سوی رییس‌جمهور آمریکا به نمایش گذاشته می‌شود، یعنی...

بر مَدار «ذکر»

نگاهی به بیم‌ها و امیدها در مواجهه با ایام‌الله

بر مَدار «ذکر»

قرآن در موارد متعدّدی به رسولان الهی امر نموده که در نقش «مُذکِّر» قرار بگیرند و مردم خویش را «متذکر» کنند. بر این اساس یکی از کارکردهای رهبران الهی در هدایت مردم خویش، «ذکر» است. آن چیزی می‌تواند سبب ذکر قرار بگیرد که نسبتی با الله داشته باشد. به همین خاطر است که «ایام‌الله» از اسباب ذکر در قرآن برشمرده شده است.

سپاه قدس، حافظ کرامت ملت‌هاست

نگاهی به کارکردها و دستاوردهای یک نیروی بدون مرز؛

سپاه قدس، حافظ کرامت ملت‌هاست

| سعدالله زارعی
آیا ما در زمان نظام دوقطبی به سر می‌بریم تا ناگزیر باشیم به اندازه اختیاری که داده‌اند تنفس کنیم یا در دوران گذار قرار داشته و با خطرات مضاعفی مواجه گردیده و ناگزیر، خود باید برای رفع آنها فکری بکنیم؟ سپاه قدس به عنوان یک نیروی برون‌مرزی برای رفع همین تهدیدات نوین طراحی شده...

بالاتر از جهاد نظامی

|یادداشت|

بالاتر از جهاد نظامی

مجاهدت در راه خدا یعنی یک مبارزه‌ِی درونی؛ هر جهاد بیرونی، در واقع تکیه دارد به یک جهاد درونی؛ یعنی آن مردی که میرود جلوی دشمن و واهمه نمیکند اگر در درون خودش در آن جهاد اکبر پیروز نشده بود، این جور نمیتوانست جلوی دشمن برود؛ پس مجاهدتهای بیرونی، متّکی به مجاهدتهای درونی است.

مروری بر شش خطبه تاریخی آیت‌الله خامنه‌ای

در چهلمین سالگرد نخستین اقامه نماز جمعه به امامت رهبر انقلاب

مروری بر شش خطبه تاریخی آیت‌الله خامنه‌ای

چهل سال عهده‌داری منصب امامت جمعه تهران و بیش از دویست خطبه، قطعا فصل مشروح و آکنده‌ای از تحولات سیاسی کشور است. در این گزارش کوتاه، چند مورد از مهمترین و مؤثرترین این خطبه‌ها را مرور می‌کنیم.

«دست قدرت خدا»

نکات جدید خطبه‌های نماز جمعه ۲۷ دی

«دست قدرت خدا»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات خود ضمن مروری بر حوادث و مسائل مهمی همچون ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی توسط دولت آمریکا، تشییع چند ده میلیونی پیکر این شهید، پاسخ موشکی سپاه پاسداران به آمریکایی‌ها و مسئله‌ی سقوط هواپیمای مسافربری به تبیین این رخدادها براساس تفکر اسلام ناب پرداختند. اما این سخنان حاوی چه نکات جدیدی بود؟

اینک نیروی بدون مرز قدس!

یادداشتی درباره بیانات روز جمعه رهبر انقلاب؛

اینک نیروی بدون مرز قدس!

| سعید اشیری
تمرکز رهبر انقلاب درباره‌ی مأموریت، نقش، جایگاه و کارکرد «نیروی قدس» نکته‌ی قابل تأمل و مهمّی است. اهمیت این فراز از سخنان رهبر انقلاب هم ناظر به برخی دیدگاه‌های مدافع سازش با استکبار جهانی است و هم ناظر به تهدیدهای پوشالی و پیغام‌های آمریکا.

اخراج آمریکا از منطقه؛ سیاست راهبردی ایران

مروری بر یکی از خطوط اصلی موردنظر رهبر انقلاب در حوزه سیاست خارجی؛

اخراج آمریکا از منطقه؛ سیاست راهبردی ایران

یکی از نکات مهم دیدار امیر قطر با رهبر معظم انقلاب اسلامی، تصریح حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر «نامناسب بودن وضعیت منطقه» ناشی از «فسادانگیزی آمریکا» بود. در این گزارش ضرورتِ خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا را با تمرکز بر دیدارهای بین‌المللی رهبر انقلاب بازخوانی می‌کنیم.

مسعود تغییر نکرده بود

گفتگو با همسر شهید دکتر مسعود علی محمدی

مسعود تغییر نکرده بود

۲۲ دی‌ماه ۱۳۸۸، سالروز ترور دانشمند هسته‌ای، شهید دکتر مسعود علی محمدی است. به مناسبت سالروز شهادت ایشان، بخش «ریحانه» گفتگوی مفصلی با همسر ایشان، سرکار خانم منصوره کرمی درباره‌ی سبک زندگی شهید در محیط علمی و خانوادگی انجام داده که بخش‌هایی از آن را می‌خوانید.

خون‌آوردهای حاج قاسم

شهادت سردار سلیمانی چگونه به تحولی عظیم تبدیل شد؟

خون‌آوردهای حاج قاسم

حاج قاسم سلیمانی در زمان حیات دنیایی خود ذیل تفکر و راهبرد مقاومت اسلامی توانسته بود برنامه‌ها و توطئه‌های مستکبرین را به شکستی سخت بکشاند اما شهادتش نیز زمینه‌ساز پیروزی‌هایی عظیم شد. اما این تحول تاریخیِ برآمده از حادثه‌ی شهادت حاج قاسم سلیمانی چه بود؟

آمریکا «جنگ اراده‌ها» را به ایران باخت

مولفه‌های راهبردی در یک عقب‌نشینیِ تاریخی؛

آمریکا «جنگ اراده‌ها» را به ایران باخت

| محمد جمشیدی
تصور آمریکا این بود که ایران از طریق نیروهای متحد منطقه‌ای خود به آمریکا ضربه می‌زند. آمریکایی‌ها هرگز انتظار ضربه‌ی مستقیم را نداشتند. درک آنها از الگویِ جنگ ایران این بود که جمهوری اسلامی از اقدام مستقیم و از خاک خود علیه منافع آمریکا استفاده نخواهد کرد...

معجزه اخلاص

راز محبوبیت حاج قاسم از نظر رهبر انقلاب چیست؟

معجزه اخلاص

اکنون به برکت خون شهدای اسلام، به ویژه شهادت سپهبد شهید سلیمانی، جوانان زیادی شوق شهادت دارند و همه یک پرسش مهم دارند: «راه شهادت چیست؟» سپهبد شهید سلیمانی خود پاسخ این سؤال را داده است. او به همه مشتاقان شهادت این‌گونه می‌گفت «بدانید تا کسی شهید نبود، شهید نمی‌شود. شرط شهید شدن، شهید بودن است.»

در موقعیت اُحدیم

از حمزه سید‌الشهدا تا قاسم سلیمانی؛

در موقعیت اُحدیم

ما در موقعیت مالک اشتر نیستیم، از دست دادن حمزه مقاومت، تلخ و سخت است، ولی نفس تازه کنیم که فتح‌الفتوح ها در پیش است؛ تشییع چند ده میلیونی فرمانده در ایران و عراق، بزرگترین گواه این اراده بی‌نظیر خداست!

تروریسم آشکار دولتی؛ نشانه قطعی زوالِ آمریکا

نگاهی به کارنامه سیاه جنایتهای تروریستی دولت آمریکا؛

تروریسم آشکار دولتی؛ نشانه قطعی زوالِ آمریکا

فروغلتیدن در باتلاق تروریسم نشانگرِ ضعف و استیصال آمریکاست و اقدام به هر حرکت تروریستی به همان میزان که بزرگتر باشد، به همان میزان  زوال و نابودی عاملان آن را سرعت می‌بخشد.

پیام خون حاج قاسم‌ها چیست؟

یادداشتی بر مبنای مفاهیم قرآنی پیام رهبر انقلاب

پیام خون حاج قاسم‌ها چیست؟

بزرگترین اجر و برکت خون شهید، این است که آنانی که باقی مانده‌اند و در حال مبارزه و مقاومت هستند، از این مسیر خسته نمی‌شوند، مبارزه و مقاومت را ادامه می‌دهند و خون شهید را ضایع نمی‌کنند. «فضل همین شهادتها و به برکت خون شهدا، ملت ما، ملت سربلند و آبرومندی است و ملتها آبرو و عزت را این‌گونه باید پیدا کنند.»

جهادِ حاج قاسم؛ شکست آمریکا

نقشه آمریکا در غرب آسیا چگونه شکست خورد؟

جهادِ حاج قاسم؛ شکست آمریکا

اما ماجرای شهادت سردار رشید اسلام را چگونه و در کدام چهارچوب فکری و تحلیلی باید دید و فهم کرد؟ ریشه‌های این ترورِ آمریکایی چیست؟ چرا دولت آمریکا در این مقطع زمانی و با چنین شیوه‌ی ناجوانمردانه‌ای چهره‌ی نمادین مقاومت اسلامی در جهان اسلام و منطقه‌ی غرب آسیا را هدف قرار داد؟ آیا موضوع آنچنان که رئیس جمهور و دولتمردان آمریکا می‌گویند نشانگر قدرت و تسلط آمریکایی‌هاست یا مسئله چیز دیگری است؟

«پیروزیِ نهایی» از آن ملت ایران است...

فقدان حاج قاسم تلخ است اما:

«پیروزیِ نهایی» از آن ملت ایران است...

راه پرافتخار و عزت‌مندانه‌ی ملت ایران و ناکامی دشمن ادامه داشته و دارد: «ملّت ایران با فداکارى شهیدانش و با صبر و پایدارى آزادگان و جانبازانش و با گذشت و بزرگوارى خاندان‌هاى آنان، توانست خود را به قلّه‌هاى عزّت برساند و راه روشن‌ خود به سوى آینده‌ را بگشاید.»

چرا آمریکا منطقی فکر نمی‌کند؟

|گفتار تحلیلی|

چرا آمریکا منطقی فکر نمی‌کند؟

| سیدمحمد مرندی
ترامپ می‌خواست با قتل‌عام نیروهای حشد‌الشعبی در نقطه‌ای که مرز مشترک سوریه و عراق است، این قهرمانانِ مردم عراق را تضعیف کند تا به تبع آن روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین این دو کشور تضعیف شود. ولی تکّبر آمریکا اجازه نمی‌دهد تا آنها تحلیلی واقعی از شرایط عراق داشته باشند.

زینب کبری، الگوی رفتار اجتماعی زن مسلمان

|یادداشت|

زینب کبری، الگوی رفتار اجتماعی زن مسلمان

شخصیت زینب کبری (سلام‌الله‌علیها) را می‌توان به نوعی بازتاب ابعاد وجودی ائمه‌ی هدی در کالبد یک زن دانست و از این رو بی‌شک زنان مسلمان به خوبی می‌توانند از رفتار ایشان الگو گیرند. در هنگام ورود به عرصه‌ی روابط اجتماعی در عین اهتمام به امر خانواده، در عرصه‌ی علم و دین فعال عمل کرده و همواره بر مشی انقلابی خود استوار بود.

فتنه ۸۸ و دوگانه «قانون‌شکنی» و «قانون‌گرایی»

رهبر انقلاب چگونه از «رأی مردم» در انتخابات صیانت کردند؟

فتنه ۸۸ و دوگانه «قانون‌شکنی» و «قانون‌گرایی»

 اصرار قانون شکنان بر ابطال انتخابات بدون دلیل و مدرک مستند به معنای از بین بردن «حق» و «خواست» مردم بود. رهبر انقلاب خواسته‌ی غیرقانونی و بدون سند و مدرک ابطال انتخابات را به «زدن توی دهان مردم» تعبیر کرده و موکدا آن را رد میکنند...

«چرا!؟»؛ روایتی برای اندیشیدن

چکیده یادداشت کتاب فتنه تغلب

«چرا!؟»؛ روایتی برای اندیشیدن

| علیرضا شمیرانی
آنچه در پی می‌آید چکیده روایتی مبتنی بر گزیده‌ی اخبار و مطالب درباره‌ی پیدا و پنهان فتنه‌ی ۸۸ است. در این یادداشت با تمرکز بر برخی رویکردها و تدابیر رهبر معظّم انقلاب، گردآوری سه دسته اطّلاعات مستند در این‌باره در کانون جستجو قرار گرفته است

«فتنه تغلب»؛ روایت‌هایی از متن و فرامتن فتنه ۸۸

به مناسبت ۹ دی بخوانید

«فتنه تغلب»؛ روایت‌هایی از متن و فرامتن فتنه ۸۸

انتشارات انقلاب اسلامی، سال گذشته کتاب «فتنه تغلّب» را منتشر کرد. این کتاب شامل روایت‌هایی است از بیانات و اقدامات رهبر انقلاب در جریان فتنه‌ی ۸۸ که می‌تواند لایه‌هایی تازه از واقعیت را نمایان کرده و رسوبات ابهام و تردید دراین‌باره را از ذهن‌ها بزداید...

تکیه‌گاه مردم

چرا حضور دولتمردان در کنار مردم خونگرم خوزستان واجب است

تکیه‌گاه مردم

بر همه‌ی دستگاه‌های مسئول در استان کرمان و در مرکز لازم است که با همه‌ی توان و با سرعت به یاری مردم زلزله‌زده بشتابند و وسایل مورد نیاز را به‌خصوص با توجه به فصل سرما برای آنان فراهم کنند...

«حاکمیت در اسلام»

معرفی کتابی که رهبرانقلاب از آن تجلیل کردند

«حاکمیت در اسلام»

کتاب «حاکمیت در اسلام یا ولایت فقیه»، اثر مرحوم آیت‌الله سیدمهدی خلخالی است که موضوع محوری آن «ابعاد ولایت معصومین و نحوه‌ی انتقال آن به فقهاى جامع الشرایط» است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره این کتاب فرمودند: «نوشته‌ئی متین در باب حکومت اسلامی مانند دیگر نوشتجات فقهی و اصولی از یادگارهای برجسته ایشان است.»

خانه‌داری با مسئولیت اجتماعی زنان قابل جمع است

خانه‌داری با مسئولیت اجتماعی زنان قابل جمع است

| دکتر فائزه عظیم‌زاده
اشتغال و ادامه‌ی تحصیل، فضیلت و یک امر نیکو برای یک زن مسلمان است، ولی فراموش نکنیم اصل اول، تشکیل خانواده، ایفای نقش مادری و ایفای نقش همسری است. تعادل‌بخشی به این مسأله را به وسیله‌‌ی الگوها می‌توانیم به جامعه نشان دهیم.

«جشن تشرف»

یادداشتی به مناسبت پاسخ رهبر انقلاب به دختر نوجوان

«جشن تشرف»

این روزها وقتی کودکان به سن نوجوانی پا می­گذارند برای آنها جشن تکلیف و عبادت می­گیرند و به برکت انقلاب، برگزاری آن رواج خوبی پیدا کرده است. خوب است بدانید این جشن، از سنت‌هاى عالم بزرگ مرحوم سیدبن طاوس است. ایشان وقتی وارد شانزده سالگی شد، گفت باید شاکر باشم از امروز خدای مهربان با من حرف می‌زند؛ مرا مخاطب قرار می‌دهد و...

در برابر تحریم، راهی جز «تقویت تولید» نداریم

بررسی مطالبات رهبر انقلاب در دیدار اخیر تولیدکنندگان در گفتگو با وزیر اقتصاد؛

در برابر تحریم، راهی جز «تقویت تولید» نداریم

| دکتر فرهاد دژپسند
رهبر انقلاب در ابتدای دوره وزرات من، در دیداری بحث تولید را به من مؤکداً گوشزد کردند و قریب به این مضمون فرمودند که «راه حل همین مشکلات ارزی و کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم ما هم همین رونق تولید داخلی است»...

«عدالت و پیشرفت» طرحی برای عبور از «شبه‌مدرنیته» است

راه سوم انقلاب اسلامی در مقابل مارکسیسم و لیبرالیسم در گفتگو با شهریار زرشناس؛

«عدالت و پیشرفت» طرحی برای عبور از «شبه‌مدرنیته» است

| شهریار زرشناس
پیش‌شرط رفاه مردم هر جامعه‌ای اولاً نیرومند شدن اقتصاد آن و ثانیاً حاکمیت عدالت بر آن اقتصاد است. ما هم همین را نیاز داریم. اقتصاد ما باید نیرومند شود و بر بحران عدم توازن ساختاری‌ غلبه کند و مدل عدالت‌محور بر آن حاکم شود. با مدل نئولیبرالی و با مدیران نئولیبرالی هیچ‌کدام از این‌ها محقق نمی‌شود.

مأموریت‌های اقتصادی دستگاه دیپلماسی چگونه محقق می‌شود؟

نگاهی تحلیلی به یکی از الزامات تحققِ «رونق تولید ملی»؛

مأموریت‌های اقتصادی دستگاه دیپلماسی چگونه محقق می‌شود؟

فارغ از شاخص‌های گزینشِ رایزنان بازرگانی و سازوکارهای ارزیابی عملکرد آنان، هم اکنون فقط در کشورهای عراق، پاکستان، ارمنستان و ترکیه رایزن بازرگانی وجود دارد! این در شرایطی است که ترکیه فقط در عراق ۲۲ رایزن بازرگانی در تمامی استان‌های این کشور دارد...

نوآوری‌های فقهی در جهاد اسلامی

روش‌شناسیِ اجتهادی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در کتاب «ثلاث رسائل فی الجهاد»

نوآوری‌های فقهی در جهاد اسلامی

| آیت‌الله عباس کعبی

یکی از ابداعات رهبر انقلاب در مبحث جهاد نوآوری در دسته‌بندیِ اقسام جهاد است. برخلاف مشهور فقها که جهاد را به ابتدایی و دفاعی تقسیم می‌کنند، ایشان معتقد است که این تقسیم‌بندی متعلق به فقهاء است و ایشان حدود ۶ تقسیم‌بندی جدید برای جهاد مطرح می‌کنند.

«جنگ اقتصادی»، واقعیت جهان امروز

ایدئولوژی لیبرالیسم زمینه‌ساز بی‌عدالتی اقتصادی در دنیا؛

«جنگ اقتصادی»، واقعیت جهان امروز

| دکتر سام ترابی
با روی کار آمدن ترامپ می‌توان گفت که رسماً به لیبرالیسم جهانی به رهبری آمریکا پایان داده شد و واقعیت جنگ اقتصادی که سال‌ها آن را در شعارهای دروغین کتمان می‌کردند، به وسیله‌ی رهبر کشورِ تجلیِ لیبرالیسم عیان شد. ترامپ جنگ اقتصادی علیه همه‌ی کشورهای دنیا را علنی کرده است.

برکت عترت

تحلیلی بر نقش حضرت معصومه(س) در عظمت یافتن قم

برکت عترت

حضور حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) در قم سبب شد تا برای نخستین بار ائمه (علیهم‌السّلام) به جمیع شیعیان سفارش سفر به این شهر را مطرح نمایند و به برکت حضور حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) مقدمات معرفی این شهر به عنوان مرکز علمی و فرهنگی تشیّع را فراهم نمایند.

مردم در جمهوری مؤمنین

نگاهی به جایگاه و نقش مردم در نظام مردم‌سالاری اسلامی براساس اندیشه رهبر انقلاب؛

مردم در جمهوری مؤمنین

منشأ، خاستگاه و مبنای پذیرفتن خواست و رضایت عامه‌ی مردم در نظام مردم‌سالاری اسلامی چیست؟ چرا در این نظام، به سازوکارهای ناظر به آراء عمومی مانند انتخابات توجه میشود؟ آیا این توجه، منبعث از پذیرفتن ــ به اصطلاح‌.ــ یک «بدِ ضروری» و «پذیرش یک اجبار سلبی» است یا بر اساس نوعی «نگاه ایجابی» به رأی مردم است؟

قبول مسئولیت؛ عرصه مؤاخذه الهی

|یادداشت|

قبول مسئولیت؛ عرصه مؤاخذه الهی

مسئولیت و مدیریت در اسلام به معنای وسیله‌ی کاسبی و طعمه نیست، امانتی است که فرد متعهد می‌شود در جهت خدمت به مردم و اهداف الهی فعالیت کند. از نگاه اسلام هر کس در میدان مدیریت وارد می‌شود در قیامت مورد مؤاخذه الهی قرار می‌گیرد و اگر خیانتی در امانت مسئولیت از او سرزده باشد تا ابد در آتش قهر الهی خواهد سوخت.

هفت صبحِ آشوب

هفت صبحِ آشوب

«آفت‌زُدایی از انقلاب» مأموریت جوانان در گام دوم

گفت‌وگوی تفصیلی با آیت‌الله مصباح یزدی پیرامون تبیینِ بیانیه گام دوم انقلاب؛

«آفت‌زُدایی از انقلاب» مأموریت جوانان در گام دوم

| آیت‌الله مصباح یزدی
برخی مسئولین ما به آفتی مبتلا شده‌اند که راه علاجش این است که جوان‌ترها بیایند و مسئولیت را بپذیرند. باید جوانانی بیایند که دلبستگیشان به دنیا کم باشد و قابلیت تربیت دارند و حاضرند فداکاری کنند و به شهادت برسند.

معنای حقیقی «مستضعفین» از منظر قرآن چیست؟

مفاهیم قرآنی تمدن‌ساز در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

معنای حقیقی «مستضعفین» از منظر قرآن چیست؟

مستضعفین به «مؤمنانی» می‌گویند که در برابر مستکبرین می‌ایستند و با اینکه از طرف آن‌ها مورد ظلم واقع می‌شوند، در برابر آنها مقاومت می‌کنند تا به پیروزی نهایی برسند. خداوند جوامع را به دو گروه مستکبر و مستضعف تقسیم می‌کند و از مستضعفان با عنوان «مؤمنان» یاد می‌کند...

زندگی شهید شهریاری مبتنی بر رضایت الهی بود

در گفتگو با همسر شهید بررسی شد؛

زندگی شهید شهریاری مبتنی بر رضایت الهی بود

مستضعفان، نجات‌بخش فرودستان جهان

|تبیین معنای کلمه مستضعفین در بیانات رهبر انقلاب|

مستضعفان، نجات‌بخش فرودستان جهان

| سعید اشیری
مستضعفین چه کسانی هستند؟ مستضعفین را بد معنا میکنند؛ مستضعفین را به افراد فرودست یا حالا اخیراً ــ یعنی این چند سال اخیر باب شده ــ اقشار آسیب‌پذیر معنا میکنند، یعنی آسیب‌پذیران؛ نه، قرآن مستضعف را این نمیداند...

دشمن، تو دهنی خورد...

سرمقاله خط حزب‌الله ۲۱۲

دشمن، تو دهنی خورد...

اوائل مهرماه امسال، روزنامهی لبنانی «الاخبار» گزارشی را منتشر کرد که موضوع آن افشای طرح جدید آمریکاییها و سعودیها بهمنظور ایجاد «آشوب» در ایران بود. این طرح البته بخشی از یک طرح کلیتر به نام «چارچوب شراکت راهبردی قرن بیستویکم بین ایالات متحده و پادشاهی عربی سعودی» بود...

نقش‌آفرینی بسیج در قلب جنگ نرم

سخنان فرمانده کل سپاه در دیدار رهبر انقلاب

نقش‌آفرینی بسیج در قلب جنگ نرم

| سرلشکر پاسدار حسین سلامی
چگونه انقلاب اسلامی برخلاف تمام انقلابهای پیشین جهان که با مرور زمان دچار استهلاک، میرایی، تحلیل و ذوب شدن در نظم موجود ساخته‌ی قدرتها شدند، متفاوت شد و بلکه بر عکس به حیات رو به پیشرفت خود ادامه داد و در گذر زمان به مثابه‌ی شجره‌ی طیبه‌ای قد کشید که ریشه‌های آن همینک در عمق ایمان و احساس مردم جای گرفته است.

دلایل عدم استحباب چندهمسری

تبیین علمی-فقهی فتوای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

دلایل عدم استحباب چندهمسری

| آیت‌الله کعبی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قائل به جواز تعدّد زوجات هستند؛ امّا اینکه تعدّد زوجات بنفسه مستحب نیست، دارای پشتوانه‌ی استدلالی عمیق فقهی است. اکثر فقهای متقدّم و برخی فقهای متأخّر نیز قائل بر آن هستند...

چرا چشم داشتن به خارج راهکار مسائل اقتصادی کشور نیست؟

انفعال اقتصادی و ظرفیت‌های بر زمین مانده اقتصاد ایران

چرا چشم داشتن به خارج راهکار مسائل اقتصادی کشور نیست؟

| محمد عندلیب
میتوان از طریق توسعه‌ی پتروپالایشگاه های کشور نفت را به داخل تزریق کرد و علاوه بر سود چندین برابری از فروش محصولات پتروشیمی، هم از خام فروشی کشور کاست و هم علاوه بر ایجاد اشتغال، تحریم نفتی را برای همیشه از بین برد...

کدام مشکلاتِ ساختاری مانع «رونق تولید ملی» شده است؟

تحلیلی درباره مسئله «تولید ملی» براساس رهنمودهای اقتصادی بیانیه گام دوم انقلاب؛

کدام مشکلاتِ ساختاری مانع «رونق تولید ملی» شده است؟

| ساجد صمدی قربانی
اگر تفکر درون‌زایی در نقطه‌ی کانونی تصیم‌گیری برای اقتصاد کشور قرار گرفت و همه‌ی اقدامات اجرایی دولت مبتنی بر آن دنبال شد متغیرهایی نظیرِ «بومی‌سازی فناوری‌های مورد نیاز برای تولید» و «بهبود فضای کسب وکار» و در یک کلام رونق تولید ملی موضوعیت پیدا می‌کند.

سخنان خانم شهین شهرکی مدیرعامل شرکت تعاونی سوزن‌دوزی بلوچ

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان خانم شهین شهرکی مدیرعامل شرکت تعاونی سوزن‌دوزی بلوچ

| خانم شهین شهرکی
میتوان بیش از پنجاه درصد زنان را توانمند کرد که بتوانند در خانه‌ها کار کنند و مهاجرت پیش‌آمده را برعکس کرد و مهاجرینی را به شهرهای دیگر رفته‌اند را به زندگی در روستا و تولید و اشتغال برگرداند. از آنجایی که ایران سومین تولیدکننده‌ی صنایع دستی و اولین رتبه‌ی ثبت ملی و جهانی شهرها را دارد.

سخنان آقای سید محمدحسین‌ دانا رئیس هیئت مدیره شرکت اکتشاف و تولید تأسیسات دریایی ایران

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای سید محمدحسین‌ دانا رئیس هیئت مدیره شرکت اکتشاف و تولید تأسیسات دریایی ایران

| آقای سید محمدحسین دانا
صنعت نفت ایران بالاخص در بخش بالادستی و مشخصاً اکتشاف و تولید از میادین نفت و گاز در حال حاضر در شرایط حساس و خطیری قرار دارد، تحولات جهانی این بخش طی دهه‌ی اخیر موجب گردیده تا جغرافیای سیاسی نفت از شکل سنتی به جهت پیدایش بازیگران جدید، فناوری‌های نوظهور و الگوهای مدیریتی پیشرفته به شکلی جدید تغییر ماهیت دهد...

سخنان آقای علیرضا حسین‌‌احمدی مدیرعامل شرکت طلا و جواهرسازی ریتون

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای علیرضا حسین‌‌احمدی مدیرعامل شرکت طلا و جواهرسازی ریتون

| آقای علیرضا حسین‌احمدی
برای اولین‌بار در تاریخ داروسازی کشور ما موفق به انتقال دانش فنی و فروش تکنولوژی شدیم و این برای حوزه‌ی اقتصاد دارو بسیار بسیار پر اهمیت و با ارزش میتواند باشد. به کشورهای ترکیه، مالزی، آرژانتین و روسیه انتقال دانش دادیم، نه فقط صادرات محصولات بلکه صادرات دانش و انتقال دانش فنی.

سخنان دکتر امیر فرشچی مدیرعامل شرکت داروسازی آریوژن فارمد

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان دکتر امیر فرشچی مدیرعامل شرکت داروسازی آریوژن فارمد

| دکتر امیر فرشچی
برای اولین‌بار در تاریخ داروسازی کشور ما موفق به انتقال دانش فنی و فروش تکنولوژی شدیم و این برای حوزه‌ی اقتصاد دارو بسیار بسیار پر اهمیت و با ارزش میتواند باشد. به کشورهای ترکیه، مالزی، آرژانتین و روسیه انتقال دانش دادیم، نه فقط صادرات محصولات بلکه صادرات دانش و انتقال دانش فنی.

سخنان آقای حسین یوسفی، مدیرعامل شرکت طرح توسعه نیکسا

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای حسین یوسفی، مدیرعامل شرکت طرح توسعه نیکسا

| آقای حسین یوسفی
یکی از، برنامه‌های اقتصاد مقاومتی که تمام مؤلفه‌ها را در خودش دارد، بحث دریامحور و توسعه‌ی پرورش ماهی در دریا به روش قفس میباشد که ظرفیت آن در سواحل دریای خزر، خلیج‌فارس و دریای عمان با آخرین مطالعات تکمیلی‌ای که انجام شده، سالیانه چهار میلیون و هشتصد هزار تن هست.

سخنان آقای محمد عرب رئیس هیئت‌مدیره شرکت شیماکفش

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای محمد عرب رئیس هیئت‌مدیره شرکت شیماکفش

| آقای محمد عرب
به عنوان زنجیره‌ی تأمین با تولید هشت میلیون زوج انواع کفشهای کشاورزی،‌ ورزشی،‌ چرمی و پوتینهای نظامی از دهه‌ی ۶۰ آغاز بکار نموده و درحال حاضر بیش از ۱۰۰۰ نفر نیروی کار در بخش تولید به صورت مستقیم و بالغ بر ۵۰۰۰ نفر غیرمستقیم ایجاد اشتغال نموده‌ایم.

سخنان آقای بابک ثقفی مدیرعامل شرکت مادیران

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای بابک ثقفی مدیرعامل شرکت مادیران

| آقای بابک ثقفی
در عصر دیجیتال صنعت الکترونیک به عنوان صنعت پایه برای هر کشور محسوب میشود، علیرغم ظرفیتهای مناسبی که در کشور به لحاظ نیروی انسانی، شرکتهای دانش‌بنیان و امکانات تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار مناسب داریم، توجه کافی به این صنعت نشده است.

سخنان آقای سعید زکایی، مدیرعامل شرکت پارسا پلیمر شریف

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای سعید زکایی، مدیرعامل شرکت پارسا پلیمر شریف

| آقای سعید زکایی
تکمیل زنجیره‌ی تولید و توسعه‌ی صادرات آنها اشتغال، ثروت‌آفرینی، و تحریم‌ناپذیری را به ارمغان می‌آورد. تعامل جدی صنایع بزرگ بالاخص پتروشیمی‌ها با صنایع تکمیلی در توسعه‌ی محصولات نوآورانه و دانش‌بنیان هم ضرورت بقا است و هم عامل توسعه...

سخنان آقای سیروس تالاری رئیس هیئت مدیره‌ انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای سیروس تالاری رئیس هیئت مدیره‌ انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران

| آقای سیروس تالاری
آنچه در طی سه دهه‌ی گذشته به‌ویژه در دهه‌ی ۹۰ توسط سازندگان اتفاق افتاد یک انقلاب صنعتی همراه با خلق یک فرهنگ مبتنی بر ارزشهای تولید است که خود شاخص‌ترین عامل پیوند اتحاد و وفاق سازندگان برای ادامه‌ی راه و مسیر مشترک میباشد.

سخنان آقای بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران

| آقای بهمن عبداللهی
علیرغم وجود اسناد بالادستی متقن و متعدد، از اصول قانون اساسی گرفته تا سیاستهای ابلاغی اصل ۴۴ برای توسعه و گسترش اقتصاد تعاون، همواره این سؤال مطرح است که چرا وضع موجود تعاون با هدف تعیین شده یعنی سهم ۲۵ درصدی در اقتصاد ملی فاصله‌ی بسیار دارد؟

سخنان آقای خسروی، مجری دیدار

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای خسروی، مجری دیدار

| آقای مهدی خسروی
جمع حاضر در جلسه مقامات و مسئولان اجرایی کشور و شماری از فعالان زنجیره‌های اصلی تولید در اقتصاد کشورند که به عنوان پیشگامان رونق تولید به حضور رسیده‌اند تا با انگیزه‌ی کافی، اراده و نشاط، اهتمام خود را به تحقق رونق تولید به عنوان شاه‌کلید حل بخش عمده‌ای از معضلات اقتصادی کشور اعلام کنند.

مجموعه مطالب دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی

مجموعه مطالب دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «ای‌کاش در این جلسه تعداد بیشتری از مسئولین دولتی -بخشهای مختلف دولت- و همچنین تعدادی از [نمایندگان] مجلس شورای اسلامی بودند و این حرفها را می‌شنفتند.» پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن و فیلم صحبتهای فعالان اقتصادی  در دیدار سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ با  رهبر انقلاب اسلامی را برای استفاده عموم مخاطبان منتشر میکند.

عمل صالح تمدن‌ساز است

تبیین مفهوم قرآنی عمل صالح در بیانات رهبرانقلاب؛

عمل صالح تمدن‌ساز است

عمل صالح باید متناسب با زمان باشد. لذا «ممکن است چیزی برای امروز صالح باشد، برای یک روز دیگر نباشد.» با این قید، انسان برای انجام عمل صالح، همیشه باید به خلأهای زمان خود توجه کند و ببیند چه چیزی در این زمان، مورد نیاز است و به همان عمل کند...

وحدت؛ تکلیف فردی یا جمعی؟

گفتگو با دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی

وحدت؛ تکلیف فردی یا جمعی؟

| حجت‌الاسلام والمسلمین اراکی
ما در فقه نظام یک حرفی داریم، می‌گوییم تکالیف فقهی دو گونه است، یکی تکالیف افراد است، مانند نماز خواندن. دیگری تکالیف جامعه است، یعنی اگر همه مردم با هم این کار را انجام ندهند آن تکلیف ادا نمی‌شود، وحدت از این‌گونه تکالیف است...

قله آزاداندیشی و تعبد

گفتگوی ویژه درباره علامه طباطبایی

قله آزاداندیشی و تعبد

| دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی
یکی از عجایب علامه‌ی طباطبایی این است که ایشان در سه شهر سنتی سکونت کرده بود؛ در تبریز متولد شده بود، در نجف درس خوانده بود، در قم هم تدریس کرده بود. ولی روشنفکری ایشان از هانری کربن فرانسوی بیشتر بود. کربن به گرد او هم نمی‌رسید...

اصل وحدت، ضرورت راهبردی امت اسلام

|یادداشت تحلیلی|

اصل وحدت، ضرورت راهبردی امت اسلام

وحدت از منظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نه امری تاکتیکی و استراتژی، بلکه یک اصل اسلامی است، ایشان وحدت را از واجبات و ضروریات دین مبین اسلام معرفی می‌نمایند و می‌فرمایند: «وحدت بین مسلمین، به صد دلیل واجب، و به صد دلیل ممکن است»

آمریکا کجا و کی در گوشه رینگ قرار گرفته است؟

یادداشتی در تبیین بیانات اخیر رهبر انقلاب؛

آمریکا کجا و کی در گوشه رینگ قرار گرفته است؟

| مهدی فضائلی
انقلاب اسلامی راهبرد دفاع فعال را در پیش گرفت یعنی فقط به دفع شیطنت‌ها و توطئه‌های دشمن از خود بسنده نکرده است. «گوشه رینگ» اصطلاحی است وام گرفته از ورزش بوکس و زمانی به‌کار می‌رود که طرف مقابل در موقعیت نامناسب، منفعل و ضربه‌پذیر قرار گرفته باشد و حریف بر او مسلط شده باشد.

مواجهه سه لایه

تبیین منطقِ رفتاریِ جمهوری اسلامی در برخورد با دولت آمریکا از منظر آیت‌الله خامنه‌ای؛

مواجهه سه لایه

یکی از مهم‌ترین و چالشی‌ترین مسائل در تاریخ معاصر ایران مسئله‌ی «مواجهه‌ی ایران و آمریکا» بوده است. این مسئله طی سالیان متمادی در بین مردم، نخبگان و رسانه‌ها محل بحث بوده و به‌خصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بیش از پیش مطرح شده است.

آخرین راه‌حل آمریکایی‌ها برای شکست انقلاب اسلامی چه بود؟

تاریخِ تحلیلیِ جنایات آمریکا به‌روایت حسن رحیم پور ازغدی؛

آخرین راه‌حل آمریکایی‌ها برای شکست انقلاب اسلامی چه بود؟

| آقای رحیم‌پور ازغدی
آخرین اسناد لانه مال یکی دو روز قبل از اشغال است؛ یازده و دوازده آبان ۵۸. چهل سال پیش دقیقاً‌ در چنین روزهایی. آخرین تحلیل‌های کارشناسان سیا و پنتاگون که از تهران فرستادند به واشنگتن. می‌گوید الان تنها راه ما این است که...

سیره امام حسن عسکری (ع)؛ الگوی جوانان

|یادداشت تحلیلی|

سیره امام حسن عسکری (ع)؛ الگوی جوانان

امام حسن عسکری‌(علیه‌السلام) میتواند الگوی همه‌ی مؤمنان، بخصوص جوانان باشد. این امامی که موافقان و مخالفان، همه، اعتراف کردند به فضل او، به علم او، به تقوای او، به طهارت او، به عصمت او، به شجاعت او در مقابل دشمنان، به صبر و استقامت او در برابر سختیها.

حضور خانم‌ها در تسخیر لانه «حضور واقعی» بود

روایت فائزه مصلحی یکی از دانشجویان حاضر در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی:

حضور خانم‌ها در تسخیر لانه «حضور واقعی» بود

| خانم فائزه مصلحی
حضور دختران دانشجو در تسخیر لانه‌ی جاسوسی نشان می‌داد همه‌ی اقشار دانشجویان به نمایندگی از همه‌ی اقشار جامعه چه زنان، چه مردان در این نقش‌آفرینی حضور دارند. از طرفی این قضیه جنسیتی نبود.

سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد

تحلیلی درباره بیانات امروز رهبر انقلاب

سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد

| امیرحسین یزدان‌پناه
در سال ۲۰۱۹ آمریکا حتی از کمک به تأمین امنیت متحدانش در منطقه که میلیاردها دلار به این کشور پرداخت می‌کنند، عاجز مانده است و حتی در قبال سرنگونی پهپاد متجاوزش توسط جمهوری اسلامی نتوانست هیچ اقدامی انجام دهد و در «گوشه‌ی رینگ» گرفتار شده است.

غفلتی که به بزک آمریکا کمک می‌کند

یادداشتی درباره اعتراض رهبر انقلاب به نبود اسناد لانه جاسوسی در کتب درسی؛

غفلتی که به بزک آمریکا کمک می‌کند

| محمد عبداللهی
جوان ایرانی با مطالعه‌ی این اسناد به خوبی در می یابد چرا ایران از لحاظ راهبردی و جغرافیایی و اقتصادی تا این حد برای آمریکا و دیگر قدرتهای استکباری اهمیت دارد و علت آن همه تقلا برای حفظ پهلوی و ضدیت با جمهوری اسلامی، نه فقط ایدئولوژی که علاوه بر آن، خود ایران است.

چرا صحبت از «مذاکره با آمریکا» فشارها را بیشتر می‌کند؟

تحلیل دکتر فواد ایزدی از آینده تقابلِ ایران و آمریکا؛

چرا صحبت از «مذاکره با آمریکا» فشارها را بیشتر می‌کند؟

| دکتر فؤاد ایزدی

زمانی که ما صحبت از مقاومت می‌کنیم، اعلام این است که سیاست آمریکا شکست خورده است. لذا در این شرایط اگر مستقیماً یا غیر مستقیم و تلویحی صحبت از مذاکره بشود، تفسیر واشنگتن از این صحبت، تردید در شکست‌خوردگی سیاست دوره‌ی ترامپ خواهد بود.

مؤلف جامع‌ترین سیره پیامبر از نگاه شیعی

روایتی از آثار و اخلاقِ حجت‌الاسلام سیدجعفر مرتضی؛

مؤلف جامع‌ترین سیره پیامبر از نگاه شیعی

| آقای سیدعلی میرشریفی

مرحوم سیدجعفر مرتضی یک موسوعه «الصحیح من سیرة النبی الاعظم» دارد. ما از علمای مکتب اهل‌بیت کتابی جامع درباره سیره پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) نداشتیم. برای اولین بار یک ۳۵ جلدی عربی به دنیای اسلام عرضه کرد که این یک مشکل بزرگ فرهنگی ما را حل کرد...

«بنیاد تاریخ‌نگاریِ انقلاب دوم» نیاز داریم

نگاهی به اهمیت و محتوای علمی اسناد لانه جاسوسی آمریکا و ضرورت مطالعه آن؛

«بنیاد تاریخ‌نگاریِ انقلاب دوم» نیاز داریم

| آقای حسن بهشتی‌پور
باید یک مؤسسه و بنیاد فراجناحی و فراقوه‌ایِ تاریخ‌نگاریِ انقلاب دوم شکل بگیرد. یعنی واقعاً موضوع این‌قدر ضرورت و اهمیت دارد که یک بنیادی یک بار برای همیشه شروع کند به تدوین تاریخ انقلاب دوم یا به تعبیر امام، انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول. چون مبارزه علیه استعمار بوده و خشکاندن ریشه‌ی آن.

کتابِ «راهنمای دشمنیِ آمریکا»

رهبرانقلاب و مطالبه‌ی مطالعه‌ی اسناد لانه‌ی جاسوسی

کتابِ «راهنمای دشمنیِ آمریکا»

| محسن سام
تسخیر سفارت آمریکا در سیزده آبان ۱۳۵۸، مؤثرترین رویداد سیاست خارجی مرتبط با تحولات سیاسی ایران پس از انقلاب اسلامی است. اثرگذاری این رویداد به ‌اندازه‌ای بود که تا امروز نیز بخش قابل توجهی از مباحث سیاسی پیرامون نسبت انقلاب و ایران با نظام بین‌الملل، روابط خارجی و حتی مسائل و مشکلات داخلی کشور را با ارجاع به آن تفسیر و تحلیل می‌کنند.

غرب بدنبال الگوی «بی‌دولت‌سازی» در عراق و لبنان است

تحلیلی درباره حوادث اخیر لبنان و عراق؛

غرب بدنبال الگوی «بی‌دولت‌سازی» در عراق و لبنان است

| سیاوش فلاح‌پور
قدرت‌های جهانی و غربی و رژیم صهیونیستی از دهه‌ها قبل و حداقل از سال ۱۹۴۸ به این سو که رژیم صهیونیستی تأسیس شده، یک الگوی ثابت را دنبال می‌کنند که الگوی «بی‌دولت‌سازیِ» کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا و عموماً جهان اسلام یا حداقل تضعیف حاکمیت مرکزی این کشورها است.

حمایت از «امنیت و حاکمیت ملت‌ها»

تحلیلی از مواضع رهبر انقلاب درباره حوادث اخیر لبنان و عراق؛

حمایت از «امنیت و حاکمیت ملت‌ها»

| دکتر سعدالله زارعی
آنچه در مقوله‌ی امنیت در فرمایشات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آمد در واقع توجه دادن به خطری فراروی لبنان و عراق بود و این موضوع از یک‌سو بیان‌کننده‌ی فعلیت داشتن خطر ناامنی گسترده در این دو کشور نیست و از سوی دیگر بیانگر خطری است که این دو ملت را تهدید می‌کند...

سیره سیاسی امام رضا(ع) پیش از ولایت‌عهدی چه بود؟

|یادداشت تحلیلی|

سیره سیاسی امام رضا(ع) پیش از ولایت‌عهدی چه بود؟

از موضوعات مهم در سیره‌ی امام هشتم که به‌طور شایسته مورد توجه قرار نگرفته، مجموعه اقدامات ایشان در دهه‌ی نخست امامت و همزمان با خلافت هارون عباسی است. این بزرگوار توانستند در همان شرایط دشوار، خطّ روشن سیره‌ى نبوى و معارف قرآنى و اسلامى را بین جامعه‌ى مسلمین توسعه بدهند...

قیام امام حسن علیه‌السلام

بررسی تحلیل حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره زندگی ائمه؛

قیام امام حسن علیه‌السلام

| یادداشت |

در اذهان عامّه‌ی مردم کمتر کسی از واژه‌ی نهضت حسنی و قیام حسنی برای حرکت سیاسی امام مجتبی (علیه‌السّلام) استفاده می‌کند، ولی با دقّت در متون و اسناد تاریخی بارقه‌های قیام حسنی در این رویداد تاریخی چشم اندیشمندان را خیره و زوایایی از یک حقیقت نامکشوف را عیان می‌سازد...

اقتصاد دانش‌بنیان در برابر اقتصاد نفتی؛ این یک مبارزه است

گفت‌وگو با دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور؛

اقتصاد دانش‌بنیان در برابر اقتصاد نفتی؛ این یک مبارزه است

واقعیت این است که رشد علمی کشور جزو آن حقایقی است که کسی نمی‌تواند انکارش کند. البته بستگی به این دارد که ما منظورمان از رشد علمی چیست، ولی به هر شکلی هم که آن را ارزیابی کنیم، مثل تعداد مقالات، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان، فروش محصولات، صادرات محصولات های‌تِک و ... در واقع ما رشد قابل توجهی در این سال‌ها داشته‌ایم...

رهبری را عمود خیمه انقلاب می‌دانست

آشنایی با زندگی انقلابی مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی و رابطه ایشان با رهبرانقلاب؛

رهبری را عمود خیمه انقلاب می‌دانست

| حجت‌الاسلام سعید مهدوی کنی

حاج آقا یک مبنا داشتند، می‌فرمودند من شخصاً قائل بر ایجاد وحدت و وفاق هستم اما وحدت ما ملاک دارد، ملاک ما رهبری است، عمود خیمه‌ی ما رهبری است، شاید این خیمه‌ی ما یک جاهایی از آن پاره یا خراب شده باشد، ولی همه‌اش قابل اصلاح است. این عمود باید حفظ بشود...

«کلان‌هویت اربعین»، طلیعه تمدن اسلامی است

بررسی اثراتِ هویتی و ژئوپلیتیکی پدیده راه‌پیمایی اربعین؛

«کلان‌هویت اربعین»، طلیعه تمدن اسلامی است

| دکتر احمد نادری

اربعین و کلان هویت مبتنی بر مناسبات مقاومت، شکل جدیدی از معادلات مبتنی بر ژئوکالچر و تمدن محوریِ آن است. پدیده اربعین سمبل گذار جهان به نوعی نظم نوین چندقطبی مبتنی بر بازیگری تمدن‌هاست و تمدن اسلامی و جغرافیای عظیم آن نقشی جدی در معادلات آینده جهان خواهد داشت...

اربعین؛ فراخوان جهانی برای وحدت در مقابل ظلم

اربعین؛ فراخوان جهانی برای وحدت در مقابل ظلم

| دکتر تاج الدین الهلالی

انقلاب حسینی فقط فراخوان مسلمانان برای وحدت در برابر ظلم و سرکشی مستکبران نیست، بلکه فراخوانی جهانی است برای اینکه تمام کشورها و ملت‌های مستضعف در برابر ظالمان و مستکبران متّحد شوند و در یک صف در مقابل یزید کاخ سفید و شیطان زمان بایستند...

دستیابی به قدرت بازدارنده دستور قرآن است

نگاهی به آیه ۶۰ سوره انفال در بیانات رهبر انقلاب؛

دستیابی به قدرت بازدارنده دستور قرآن است

| یادداشت |

قسمت اول آیه ۶۰ سوره‌ی‌ مبارکه‌ی انفال یکی از آیات کلیدی قرآن درباره‌ی لزوم توانایی مسلمانان در مقابله با دشمنان است. این آیه تاکنون ۱۶ بار به طور مستقیم در بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به کار رفته است که اکثر آنها مربوط به دیدارهای نیروهای مسلح بوده است...

اربعین

اربعین

موکب‌های خدمت به زائران اباعبدالله؛ جلوه پیوند مردم ایران و عراق

برکات موکب‌داری ایام اربعین حسینی

موکب‌های خدمت به زائران اباعبدالله؛ جلوه پیوند مردم ایران و عراق

| آقای مهندس پلارک

سامان دادن به کار موکب‌داری را از سال ۱۳۹۰ شروع کردیم و از شصت یا هفتاد موکب اکنون به رقم و رشد چشم‌گیری رسیده است...

ایستگاه رسانه‌ای اسلام برای تمام بشریت

گفتگو با یکی از شخصیت‌های اهل سنت درباره راه‌پیمایی اربعین؛

ایستگاه رسانه‌ای اسلام برای تمام بشریت

| دکتر محمد سقاف الکاف

امروز جریان راهپیمایی اربعین میعادگاه و محل تجمع جان‌ها و یک ایستگاه رسانه‌ای اسلامی برای تمام بشریت است و همان‌گونه که حضرت زینب عقیله‌ی بنی‌هاشم علیهاالسلام نیز صدای رسانه‌ای قیام جاویدان امام حسین بود، امروز نیز صدای جمعیت زائران اربعین فریادی در برابر نیروهای استکبار است...

اجتهاد شیعی؛ پاسدار حقوق عامه

پرونده #حقوق_عامه

اجتهاد شیعی؛ پاسدار حقوق عامه

| دکتر محسن اسماعیلی
نگاه رهبری به حقوق عمومی، برگرفته از مبانی دینی است. این یک افتخار بزرگ برای اجتهاد شیعی است که خود را پاسدار حقوق عامه می‌داند؛ حتی مخالفان خود. حاکم شرعی نه تنها خود را موظف به تأمین و حفظ حقوق عامه می‌داند، بلکه انگیزه‌ی بیشتری نسبت به سایر حکام دارد...

جهاد علمی یکی از آئین‌های نبرد سپاه خواهد بود

سخنان فرمانده سپاه در دانشگاه امام حسین علیه‌السلام

جهاد علمی یکی از آئین‌های نبرد سپاه خواهد بود

| سرلشکر حسین سلامی
اساتید، پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه‌های سپاه سعی دارند با جبران عقب‌ماندگی‌های علمی ضمن حرکت در لبه‌های دانش و فناوری‌های مذکور، چشم‌انداز روشنی را از مرزشکنی در علم به تصویر کشانند.

محیط مناسب اخلاقی در رأس حقوق عامه است

پرونده #حقوق_عامه

محیط مناسب اخلاقی در رأس حقوق عامه است

| آیت‌الله کعبی
اصل سوم قانون اساسی در رأس حقوق عامه است که باید احیاء شود. نظام اسلامی وظیفه دارد یک محیط مناسب برای رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا را فراهم کند. این دوجنبه‌ای دارد؛ یکی ایجابی است، مثل آموزش و پرورش، دیگری سلبی است یعنی مبارزه با کلیه‌ی مظاهر فساد و تباهی.

شرط افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان چیست؟

|تحلیل دیدار|

شرط افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان چیست؟

| دکتر سوزنچی کاشانی
راهبرد افزایش تعداد شرکتهای دانش بنیان تنها در صورتی میسر است که تقاضا و منابع مالی توسعه آن، یعنی بنگاه‌های بزرگ، متقاضی دانش باشند و این مهم خود زمانی میسر است که سیاستگذاری صحیح شرکتهای بزرگ موجود را از مسیر مونتاژ به سمت نوآوری هدایت کند...

زیارت اربعین؛ محور امت‌سازی

زیارت اربعین؛ محور امت‌سازی

| حجت‌الاسلام والمسلمین میرباقری
عاشورا هزینه‌ای است که نبیّ اکرم صلوات‌الله‌علیه‌وآله برای امت‌سازی و شفاعت و عبوردادن امتش از فتنه‌ی جبهه‌ی کفر و نفاق داده‌اند. زیارت و بُکاء و عزاداری بر اباعبدالله‌ علیه‌السّلام محور اتصال امت به عاشورا است. زیارت هم محور تجمع تاریخی حول امام است...

دیدار نخبگان ۱۳۹۸

مجموعه محصولات

دیدار نخبگان ۱۳۹۸

سخنان آقای اخلاقی دکترای مهندسی نفت

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای اخلاقی دکترای مهندسی نفت

به نمایندگی از دهه‌ی شصتی‌هایی در خدمت شما هستم که پس از کسب تجربه در پیشرفته‌ترین مراکز علمی دنیا به میهن بازگشته و مشغول به خدمتیم ما خود را وام‌دار این دین، سرزمین، ملت و انقلاب میدانیم...

سخنان آقای حاتمی دارای مدال المپیاد جهانی ریاضی

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای حاتمی دارای مدال المپیاد جهانی ریاضی

من امید حاتمی‌ام ریاضی‌دان، پژوهشگر و کمی کارآفرین! چهار سال است برگشتم ایران و احساس کردم که یکسری خلاءهای قانونی، یکسری سازوکارهای نادرست در کشور وجود دارد در نهادهای مختلف دوست داشتم یکسری مثال بزنم در مورد یکسری‌شان صحبت کنم...

سخنان آقای کاظمی تبریزی دانشجوی دکترای صنایع چوب

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای کاظمی تبریزی دانشجوی دکترای صنایع چوب

از جمله‌ موضوعات مهمی که در سالهای اخیر نگرانی‌های بسیار گسترده‌ای در سطح جامعه و علی‌الخصوص در میان نخبگان دانشگاهی ایجاد کرده است تخریب و استفاده‌ی بی‌رویه از منابع طبیعی کشور است.

سخنان خانم صدیقه مدنی فوق تخصص بیماری‌های غدد

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان خانم صدیقه مدنی فوق تخصص بیماری‌های غدد

تولیدات علمی باعث شده تا توانایی بالقوه داخلی در تولید مواد اولیه دارویی از ۲۵ درصد قبل از تشدید تحریمها به ۷۵ درصد در وضعیت فعلی برسد، از طرف دیگر سیستم پزشکی با تحت پوشش قرار دادن کل مناطق جغرافیایی کشور هم خدمات آموزشی و درمانی ارائه میدهد ...

سخنان آقای انصاری فر کارشناس ارشد فناوری اطلاعات

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای انصاری فر کارشناس ارشد فناوری اطلاعات

امروز تفکر غالب در اقتصادمان تفکر سرمایه‌داری است و مدلهای اقتصادی‌مان از جمله مدل شرکت‌داری مبتنی بر همان آموزه‌های غربی است. در شرکتهایمان نظام مالکیت، نظام توزیع درآمد، نظام حقوق و نظامهای دیگر غالباً وارداتی‌ است و بیگانه از مبانی اسلامی است.

سخنان آقای محصولی دانشجوی منتخب دانشگاه برتیش کلمبیای کانادا

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای محصولی دانشجوی منتخب دانشگاه برتیش کلمبیای کانادا

دستگاههای دولتی و عمومی اغلب در حمایت از پژوهش دچار روزمرگی هستند و به پژوهشهای عمیق و بلند مدت برای ریشه‌یابی مشکلات و ارائه‌ی راه‌حلهای پایدار بهاء نمیدهند...

سخنان خانم شاکری دانشجوی دکتری پژوهش هنر

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان خانم شاکری دانشجوی دکتری پژوهش هنر

وطن یعنی هویت، اصل، ریشه، سرآغاز و سرانجام و همیشه، وطن یعنی چه آباد و چه ویران، وطن یعنی همین‌جا یعنی ایران...

سخنان آقای صلواتی دارنده‌ی مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای صلواتی دارنده‌ی مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی

توسعه‌ی آموزش‌های خاص برون مدرسه‌ای بعنوان یک اقدام ملی در سند ملی کشور در امور نخبگان مطرح شده است این آموزشها میتوانند در قالبهای متنوعی همچون کارگاه، دوره‌ی آموزشی، اردو، مسابقه، جشنواره و یا ترکیبی از اینها ارائه گردند

سخنان آقای فدایی دانشجوی دکترای مدیریت دولتی

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای فدایی دانشجوی دکترای مدیریت دولتی

اقتضای دیدار نخبگان و برگزیدگان علمی کشور با حضرتعالی، گفتگو حول مسئله‌ی نخبگی و طرح ایده‌های نو در این حوزه است. یکی از برجسته‌‌ترین عرصه‌های نخبه‌پروری و نخبه‌گزینی لایه‌ی مسئولان و مدیران دولتی است که از آن به شایسته‌سالاری تعبیر میشود،..

سخنان آقای قاسمی دانش‌آموخته‌ی برتر دکتری از پنجاه دانشگاه برتر جهان

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای قاسمی دانش‌آموخته‌ی برتر دکتری از پنجاه دانشگاه برتر جهان

از زمانی که توفیق داشته‌ام به کشور عزیزمان برگشتم یکی از افتخارات بزرگم این هست که در کنار شرکتهای دانش‌بنیان، نوآور، خلاق و استارتاپها در عرصه‌ی داخلی و بخصوص در عرصه‌ی بین‌المللی باشم.

ظرفیت‌سازی تمدنی در راه‌پیمایی اربعین

ظرفیت‌سازی تمدنی در راه‌پیمایی اربعین

| دکتر موسی نجفی

مهم‌ترین بحث راه‌پیمایی اربعین جلوه‌ای است از نظریه پیوستگی که توانسته یک امر سنتی را از گذشته آورده و با عبور از عالم مدرن، کاملاً در یک ظهور اجتماعی به این گستردگی و با این ابعاد نشان دهد. تمدن اسلامی -که یکی از جلوه‌های امروزش در جامعه‌ی مدرن، راه‌پیمایی اربعین است- قدرت نسبت برقرار کردن با همه چیز را دارد.

عملیات روانی دشمنان علیه محور مقاومت

یادداشتی درباره مصاحبه اخیر با دبیرکل حزب‌الله لبنان

عملیات روانی دشمنان علیه محور مقاومت

| آقای مسعود رضایی
گفتگو با جناب سیدحسن نصرالله و پخش آن در شبکه‌های تلویزیونی و اجتماعی، بازتاب‌های بسیار زیادی را به همراه داشت. اما در این میان، جا دارد به یک موضوع حاشیه‌ای نیز در این زمینه پرداخته شود و آن رویکرد نظام جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود بویژه شکل دادن به محور مقاومت در منطقه است.

دکترین دفاعی ایران چگونه برنامه‌های آمریکا را به شکست کشانید؟

تحلیلی از راهبردِ «دفاع رو به جلوی جمهوری اسلامی»؛

دکترین دفاعی ایران چگونه برنامه‌های آمریکا را به شکست کشانید؟

| دکتر محمد جمشیدی
منطقِ این موفقیت‌ها ریشه در «دکترین راهبردی جمهوری اسلامی» دارد که سیاست دفاعی آن صرفا دفاع از سرزمین خود نیست بلکه ایجاد و بسطِ «هویت مقاومتی فرامذهبی» در جغرافیای منطقه است.

هفت نکته درباره نقش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دوران دفاع مقدس

سردار سرلشکر پاسدار سیدیحیی صفوی در مراسم آغاز به کار بخش دفاع مقدس مطرح کرد:

هفت نکته درباره نقش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دوران دفاع مقدس

خوشحالیم که ۳۱ سال بعد از پایان جنگ تحمیلی می‌خواهیم راجع به این موضوع بسیار مهم و اساسی صحبت کنیم. از موارد مهم درباره‌ی رهبر معظم انقلاب، بخش حضور ایشان در دفاع از امنیت ملی ایران و ناگفته‌های جنگ و مسائل مکتوم مربوط به ایشان است. خیلی گذرا در مورد نقش حضرت آقا در مسائل دفاعی و امنیتی نکاتی را عرض میکنم...

چرا راه‌پیماییِ اربعین در حال جهانی‌شدن است؟

گفتاری کوتاه درباره ظرفیت‌های تمدنی پیاده‌روی اربعین

چرا راه‌پیماییِ اربعین در حال جهانی‌شدن است؟

| حجت‌‌الاسلام رهدار
معنویت‌هایی مثل نماز و روزه و دیگر مناسک معنوی در اسلام معمولاً یک مکان خاص و یک ثبات و تمرکزی دارد، اما منسک اربعین حسینی علیه‌السلام گویا یک اعتکاف سیار است.

ناگفته‌های جنگ ۳۳روزه در گفتگو با سرلشکر حاج قاسم سلیمانی

«در میانه آتش»

ناگفته‌های جنگ ۳۳روزه در گفتگو با سرلشکر حاج قاسم سلیمانی

روایت مشاهدات عینی فرماندهی که تا پایان جنگ ۳۳روزه در لبنان بوده، این گفتگوی دوساعته را بسیار جذاب کرده است. متن این گفتگوی خواندنی هم‌اکنون نیز در این مطلب در دسترس علاقمندان قرار دارد.

دعایی که رهبر انقلاب به مجاهدان حزب‌الله توصیه کردند

سپری مقابل دشمن

دعایی که رهبر انقلاب به مجاهدان حزب‌الله توصیه کردند

در کتاب‌های شیعه دو دعا با نام‌های «جوشن کبیر» و «جوشن صغیر» وارد شده است. جوشن به معنای زره و سپر است و این دعاها سپری برای مؤمنان در مقابل مشکلات خارجی بوده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: «این دعای جوشن صغیر حالت یک انسان مضطر است؛ انسانی که در یک اضطرار شدید است و می‌خواهد با خدا حرف بزند.»

اربعین هنگامه‌ بی‌نظیر و استثنائی در تاریخ اسلام

|پرونده دیدار موکبداران عراقی اربعین با رهبر انقلاب|

اربعین هنگامه‌ بی‌نظیر و استثنائی در تاریخ اسلام

| آقای ایرج مسجدی؛ سفیر ایران در عراق
واقعاً یک حادثه و یک هنگامه‌ی بی‌نظیر و استثنائی در تاریخ اسلام همین اربعین است و این به خون سیدالشهداء و کشش شخصیت ایشان برمی‌گردد. در حقیقت این راه و هدف ایشان است که روزبه‌روز زنده‌تر می‌شود و خداوند نمی‌گذارد مظلومیت ایشان به فراموشی سپرده شود...

سخنان آقای رجایی دبیر انجمن‌های علمی دانشگاه تربیت مدرس

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب؛ ۱۳۹۸

سخنان آقای رجایی دبیر انجمن‌های علمی دانشگاه تربیت مدرس

با افتخار بنده از شهر شهید محسن حججی در خدمتتان هستم و با توجه به این بار مسئولیت سنگین‌تری را هم روی دوشم احساس میکنم به احترام وقت دوستان هم سعی میکنم صحبتم را کوتاه‌تر کنم.

آیین معرفی کتاب «تفسیر سوره برائت» در مشهد برگزار شد

آیین معرفی کتاب «تفسیر سوره برائت» در مشهد برگزار شد

آیین معرفی کتاب «تفسیر سوره برائت» در مشهد مقدس برگزار شد. به گزارش دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد، این آیین در محل ساختمان شماره یک دانشگاه علوم اسلامی رضوی واقع در صحن هدایت حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام، با حضور اساتید حوزه علمیه، طلاب و دانشجویان برگزار شد.

سبک زندگی اموی، آفت ازدواج اسلامی

هشتمین نشست تبیینی گفتمانی «زن و خانواده» در اندیشه رهبر انقلاب؛

سبک زندگی اموی، آفت ازدواج اسلامی

زیارت اربعین؛ قوی‌ترین سلاح در مقابل دشمن

زیارت اربعین؛ قوی‌ترین سلاح در مقابل دشمن

| حجت‌الاسلام انصاریان

شیعه و مسلمان‌ها احساس کردند که دشمن و در رأسشان آمریکا و اسرائیل موضع گرفتند تا چراغ دین را خاموش بکنند. مردم هم مجالس را پربارتر کردند و این جمعیت عظیم بی‌نظیر جهانی را به‌وجود آوردند. اگر یک میلیون بمب سر دشمن بریزند نمی‌تواند به این قدرت عمل کند! چرا که اربعین علیه کفر و شرک یارگیری می‌کند.

پیام شهدا این است؛ «نترسید و غمگین نشوید!»

نگاهی به آیه ۱۷۰ سوره آل عمران در بیانات رهبر انقلاب

پیام شهدا این است؛ «نترسید و غمگین نشوید!»

آیه ۱۷۰ سوره آل عمران یکی از آیات پرتکراری است که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در یک سال گذشته در بیاناتشان به آن استناد کرده و در تفسیر آن، نکاتی را در تشریح پیام شهیدان خطاب به مردم بیان فرموده‌اند. در آغاز هفته‌ی دفاع مقدس پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR گزیده‌ای از ارجاعات رهبر انقلاب اسلامی به این آیه‌ی کریمه را در یادداشتی کوتاه مرور میکند.

میثاق تاریخی اربعین

تاریخچه زیارت اربعین و روایات معصومین درباره‌ی آن

میثاق تاریخی اربعین

در ایام اربعین یکی از زیباترین شاه‌راه‌های عالم، مسیر نجف اشرف به کربلای معلی است که زائران بسیاری این طریق را عمودبه‌عمود پای پیاده ره می‌پویند و برخی پای برهنه مشق عشق می‌کنند. این سنّت حسنه از دیرباز در میان شیعیان مرسوم و معمول بوده و امامان برای چنین زیارتی و چنین زوّاری اثرات و مواهب بسیاری ذکر کرده‌اند...

گره‌گشایی از کار زنان، دغدغه رهبر انقلاب

هفتمین نشست تبیینی گفتمانی «زن و خانواده» در اندیشه رهبر انقلاب؛

گره‌گشایی از کار زنان، دغدغه رهبر انقلاب

خدمت عاشقانه

ثواب عظیم خدمت به زائران اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام)

خدمت عاشقانه

توصیه به پیاده‌روی برای زیارت امام حسین (علیه‌السّلام) و تعدد روایات در این زمینه بسیار فراوان است اما در این میان همواره افرادی بوده و هستند که با از خودگذشتگی راه زیارت دیگران را هموار کرده، خود را از لقاء ظاهری به حرم محبوب محروم کرده و خدمت به زائرین و راهیان در این مسیر را انتخاب می‌نمایند...

هنر اولویت بندی نقش‌ها، ضرورت زنان جامعه

ششمین نشست تبیینی گفتمانی «زن و خانواده» در اندیشه رهبر انقلاب؛

هنر اولویت بندی نقش‌ها، ضرورت زنان جامعه

مقاومت؛ سیره مستمر اهل‌بیت علیهم‌السّلام

|پرونده «مقاومت حسینی»|

مقاومت؛ سیره مستمر اهل‌بیت علیهم‌السّلام

| حجت‌الاسلام محرمی
مقاومت و ایستادگی بر صراط مستقیم همواره مهم‌ترین سیره‌ی اهل بیت علیهم‌السّلام بوده و مشکلاتی هم اگر پیش آمده، به خاطر همین سیره و روش بوده است. فرمایش‌ها و سخنان امام حسین علیه‌السّلام از مدینه تا کربلا هم دقیقاً همین گونه است.

زن، عمود خیمه خانواده است

پنجمین نشست گفتمانی زن و خانواده در اندیشه رهبرانقلاب؛

زن، عمود خیمه خانواده است

| دکتر عادل پیغامی
باید بدانیم که اقتصاد خانواده سلول بنیادین اقتصاد مقاومتی است. این مساله باید به گفتمان همگانی تبدیل شود تا توجه و برنامه ریزی منسجمی در این حوزه صورت پذیرد. اگر اقتصاد آینده کشور، گام دوم انقلاب و اقتصاد مقاومتی را در نظر بگیریم بخشی مهم مربوط به نقش مهم زنان است.

بحران کشمیر؛ نتیجه معاهده انگلیسی

«مسئله کشمیر»، گذشته تاریخی و چشم‌انداز پیش‌رو؛

بحران کشمیر؛ نتیجه معاهده انگلیسی

آقای ابوالفضل زارعی
انگلیسی‌ها به‌تدریج کل هند را گرفتند و سعی کردند کشمیر را هم به تصرف درآورند، اما نهایتاً واگذارش کردند به قوم دوگرا؛ یعنی یک اقلیت هندو را حاکم کردند بر اکثریت مسلمان‌ها. قائله‌ی کشمیر از این‌جا شروع شد و تا امروز ادامه دارد.

اگر خانواده وجود نداشته باشد، جامعه معنا ندارد

چهارمین نشست تبیینی گفتمانی «زن و خانواده» در اندیشه رهبر انقلاب؛

اگر خانواده وجود نداشته باشد، جامعه معنا ندارد

«تجزیه یمن»؛ نقشه عربستان

معادلات میدانی و تحلیل وضعیت آینده

«تجزیه یمن»؛ نقشه عربستان

| آقای محمدرضا مرادی
به‌ نظر می‌رسد سناریویِ هماهنگی امارات و عربستان برای تجزیه‌ی یمن با واقعیت‌های میدانی هم‌خوانی بیشتری دارد، زیرا این دو کشور در ۵۲ ماه گذشته نتوانسته‌اند در یمن به اهداف‌شان برسند و به ‌همین دلیل سعی می‌کنند که منافع خودشان را از طریق تجزیه‌ی یمن تأمین کنند. 

«معادله نصر»

گفتگوی اختصاصی با دبیرکل حزب‌الله لبنان

«معادله نصر»

آنچه در زیر می‌آید متن کامل گفتگوی اختصاصی نشریه‌ی مسیر دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان است. این شماره‌ی نشریه‌ی مسیر با عنوان «معادله‌ی نصر»، به‌زودی و به همراه اسناد، تصاویر و گفتگوهای منتشرنشده در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

گزارشی از آیین رونمایی از کتاب «شرح نهج‌البلاغه»

گزارشی از آیین رونمایی از کتاب «شرح نهج‌البلاغه»

«مسائل اصلی زنان» را با گفتمان‌سازی باید تبدیل به مطالبه کرد

«مسائل اصلی زنان» را با گفتمان‌سازی باید تبدیل به مطالبه کرد

| فهمیه فرهمندپور
نخبگان باید دغدغه های اصلی حوزه‌ی زنان که تاکنون پاسخ مناسبی از سوی دستگاه های مسئول دریافت نکرده است را به گفتمان تبدیل کنند. از نظر رهبری برای اینکه گفتمان ایجاد شود ایستادگی، مقاومت، هوشیاری، اخلاص و شجاعت لازم است.

«توازن استراتژیک» به نفع انصارالله

تحلیل ابعاد سیاسی و میدانی جنگ عربستان سعودی علیه یمن؛

«توازن استراتژیک» به نفع انصارالله

| آقای سیدهادی افقهی
الان یمن در عمق عربستان می‌جنگد. ارتش یمن و کمیته‌های انقلابی و انصارالله در خاک عربستان می‌جنگند. نتیجه‌‌ی جنگ این شده که غلبه‌‌ی هراس میدانی باز به نفع انصارالله شده است.
 ائتلاف سودجویانه و نه سودمندانه در حال فروپاشی است.

حرکت انصاراللّه متکی به یک «جنبش اجتماعی» است

تحلیل سیر تاریخی مسئله یمن و زوایای مختلف قیام انصاراللّه؛

حرکت انصاراللّه متکی به یک «جنبش اجتماعی» است

| آقای سیدرضا صدرالحسینی
رهبر انقلاب در گذشته پیروزی ملت یمن به رهبری انصارالله را پیش‌بینی کرده بودند و الحمدلله انصارالله با این‌که کمترین تجربه‌ی مشارکت‌ها و مدیریت‌های مدنی را داشت، اما در این مدت توانست مدیریت خیلی خوبی را اعمال کند و موفقیت‌های بسیار خوبی در حوزه‌‌های سیاسی و میدانی کسب کند.

تجربه‌های عینی از گره‌گشایی‌های جوانان انقلابی

تجربه‌های عینی از گره‌گشایی‌های جوانان انقلابی

در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر نقش جوانان بسیار ویژه و پررنگ بوده است: «کشور و جامعه‌ی ما بعد از انقلاب، در تمام طول این دوران، لحظات حساسی را گذرانده است که نقش جوان‌ها و تأثیر حالت جوانی و استعدادهای جوانی در آن، یک نقش برجسته است.»

چرا نشر اندیشه‌های رهبر انقلاب به زبان‌های دیگر دنیا لازم است؟

به مناسبت رونمایی سایت‌های فرانسوی، روسی و اسپانیایی؛

چرا نشر اندیشه‌های رهبر انقلاب به زبان‌های دیگر دنیا لازم است؟

| سید کمال خرازی

شخصیت رهبر انقلاب که در این اقیانوس متلاطم سیاست توانسته‌اند کشور را هدایت بکنند و استقلال و شرف و عزت کشور حفظ شود و قدرت دفاعی کشور ارتقاء پیدا کند و در برابر تهاجم دیگران دفاع بکند، برای دنیا جذابیت دارد...

«مسئولیت‌پذیری» رکن اصلی تحکیم خانواده است

نخستین نشست گفتمانی زن و خانواده در اندیشه رهبرانقلاب

«مسئولیت‌پذیری» رکن اصلی تحکیم خانواده است

| حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان
زنان مسؤولیت بیشتری در خانواده دارند، هرکس قدرت بیشتری داشته باشد، مسؤولیت بیشتری دارد و زنان اینگونه‌اند، آن‌ها قدرت عاطفی و هوشمندی بیشتری دارند و زودتر بالغ می‌شوند، به‌همین دلیل مسؤولیت بیشتری نیز دارند.

غدیر بازگشت به اصل وحدت است

غدیر بازگشت به اصل وحدت است

| حجت‌الاسلام حامد کاشانی

وحدت مورد نظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مسأله‌ی غدیر یعنی باید مباحثه‌ی منصفانه‌‌ی علمی و دقیق صورت بگیرد. بدون مباحثه‌ی علمی وحدت رخ نمی‌دهد، اگر این نباشد درواقع توهّمات یکدیگر را داریم نقد می‌کنیم...

آیات پیام‌های حج

|به مناسبت پیام حج ۹۸|

آیات پیام‌های حج

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هر سال به مناسبت ایام حج ابراهیمی پیامی خطاب به حجاج و امت اسلامی صادر می‌کنند که از نظر اهتمام به آیات قرآنی در نگاشتن این پیام‌ها درخور اهمیت و بررسی است. در ۳۲ پیام حج از سال ۶۸ تا ۹۸، تعداد ۱۴۸ آیه‌ی قرآن کریم به کار رفته است...

خیانت به یمن شکست خواهد خورد

|یادداشت|

خیانت به یمن شکست خواهد خورد

| دکتر سعدالله زارعی
این دیدار اگرچه میان شخصیت‌های رسمی برگزار شد، به هیچ وجه در کادر دیدارهای رایج میان کشورها نمی‌گنجد. در یک سوی ملاقات، رهبر یک نظام سیاسی مقتدر جا افتاده و در سوی دیگر نماینده‌ای از یک جنبش انقلابی قرار داشت.

وظیفه جهادی‌ها پای کار آوردن مردم است

روایتی از دیدار جهادگران با رهبر انقلاب؛

وظیفه جهادی‌ها پای کار آوردن مردم است

| حجت‌الاسلام قاسمیان
آدم
ها باید خودشان گفتمان جهادی را راه‌ بیاندازند. یعنی خود مردم پای مشکلات مردم بیایند و این اصل آن گفتمان است و باید اتفاق بیفتد و ما هم باید همین کار را انجام بدهیم. یعنی وظیفه‌ی ما جهادی‌ها این است که این کار را انجام بدهیم.

آقا گفتند نمی‌توانیم و نمی‌شود نداریم!

روایت آقای صادق مفرد از دیدار جمعی از جهادگران با رهبر انقلاب؛

آقا گفتند نمی‌توانیم و نمی‌شود نداریم!

| آقای صادق مفرد
آقا گفتند نباید بگویید فکر نمی‌کنم، اصلاً‌ نداریم یک همچنین چیزی. یعنی این را اصلاً بیندازید دور که نمی‌توانیم و نمی‌شود و نداریم و نمی‌دانم و فکر نکنم؛ کاملاً امیدوارانه. اصلاً از جهادی یک چنین انتظاری می‌رود.

نباید منتظر کسی بمانیم...

روایت آقای مهدی مسکنی از دیدار جمعی از جهادگران با رهبر انقلاب؛

نباید منتظر کسی بمانیم...

| آقای مهدی مسکنی
در بحث گام دوم آقا فرمودند ما نیاز به یک حرکت عمومی و حلقه‌های میانی داریم که این‌ها کار بکنند. خب این در جهادی و ادبیات آن به عنوان یک گفتمان عمومی است. ما به عنوان آتش به اختیارها باید در راستای حل مسأله‌ی رزق و معاش و اشتغال مردم، کارمان را جلو ببریم.

دستاورد فعالیت‌های جهادی کادرسازی برای انقلاب است

روایت آقای مصطفی فروتن از دیدار جمعی از جهادگران با رهبر انقلاب؛

دستاورد فعالیت‌های جهادی کادرسازی برای انقلاب است

| آقای مصطفی فروتن
در واقع میوه‌ی کار جهادی بحث کادرسازی است. اگر قرار است در بیرون اتفاقی بیفتد و فضای جهادی گسترش پیدا کند، تا این کادرسازی انجام نشود، هیچ اتفاقی نخواهد ‌افتاد. 

حرکت‌های جهادی ثمره هدایت‌های رهبری است

روایت آقای حسین یکتا از دیدار جمعی از جهادگران با رهبر انقلاب؛

حرکت‌های جهادی ثمره هدایت‌های رهبری است

| آقای حسین یکتا
گروه‌های جهادی که ۱۰-۱۵ حتی بیست سال پیش برای آقا نامه می‌نوشتند، آقا توصیه‌ می‌کردند سر کار بایستید و خدا برکت می‌دهد و کار را رها نکنید. هر آن‌چه که داریم، همه‌ از امام و آقاست. آن‌چه که الان دارد اتفاق می‌افتد، همه‌اش از آقاست؛ کمک آقا، توصیه‌ی آقا و نگاه آقا.

رمزگشایی از دیدار مهم ۲۲ مرداد

تحلیلی درباره دیدار هیئت یمنی با رهبر انقلاب

رمزگشایی از دیدار مهم ۲۲ مرداد

| آقای حامد شیخ‌پور

مهم‌ترین دستاورد این دیدار را می‌توان تقویت جهشی انصارالله یمن، نه‌تنها به عنوان یک حلقه مهم زنجیره مقاومت اسلامی، بلکه به‌عنوان یک دولت تمام‌عیار دانست؛ تحولی که زمینه‌ساز اتفاقی بزرگ نخست در داخل یمن و سپس ایجاد تغییرات مهم سرنوشت‌ساز در منطقه و جهان خواهد شد.

خدمت‌رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت

خدمت‌رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت

۴۲ نفر از اعضای گروه‌های جهادی ۱۳۹۸/۰۵/۱۰ در دیدار با رهبر انقلاب اسلامی، به ارائه‌ی گزارش اقدامات خود در مناطق محروم و تشریح نظراتشان درباره‌ی این مسئله پرداختند.
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR زوایای مختلف این دیدار را در گفتگو با تعدادی از حاضرین بررسی کرده است.

یمن

یمن

معامله قرن، یک جنایت انسانی

|گفت‌وگویی درباره پیام حج ۹۸|

معامله قرن، یک جنایت انسانی

| آقای مسعود اسداللهی
درباره‌ی معامله‌ی قرن نکته‌ی مهمی که رهبر انقلاب در پیام حج بر آن تأکید کردند، این است که این معامله‌ی شیطانی فقط ضد ملت فلسطین نیست، حتی یک توطئه‌ی ضد عربی یا ضد اسلامی هم نیست، بلکه فراتر از آن، یک جنایت در حق انسانیت است.

آیات برائت

|به مناسبت پیام حج ۹۸|

آیات برائت

برائت از مشرکین، عبارتی قرآنی است و به معنای بیزاری و دوری از مشرکین و دشمنان خدا و قطع ارتباط با آنهاست. برائت از مشرکین، ریشه در تأکید قرآن مبنی بر دشمنی با دشمنان خدا در کنار دوستی با دوستان خدا دارد و در آیات بسیاری به این موضوع اشاره شده است.

تروریسم هفت رنگ

|گزارشی درباره شرکت تروریستی بلک واتر|

تروریسم هفت رنگ

| آقای سیاوش فلاح‌پور
کمپانی بلک واتر  Blackwater USA را اریک پرنس، سرمایه دار آمریکایی که پیشتر تفنگدار ارتش این کشور بود، در سال ۱۹۹۷ تأسیس کرد؛ چهار سال پیش از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و پیامدهای آن بویژه جنگ افغانستان و اشغال عراق. این کمپانی، که از سال ۲۰۰۱ «آکادمی» Academi نام گرفته...

مادری با فعالیت‌های علمی و اجتماعی قابل جمع است

|گفتگو با سرکار خانم زهرا هدایتی متین|

مادری با فعالیت‌های علمی و اجتماعی قابل جمع است

رهبر انقلاب در دیدار اخیر مدال‌آوران با اشاره به حضور یکی از بانوان نخبه فرمودند: «حضور این خانم محترم به همراه همسر و فرزند خود، نشان می‌دهد خانمها با داشتن همسر و فرزند نیز می‌توانند به موفقیت‌های بزرگ دست یابند.»

جنگ رسانه‌ای و مسئله «امید و یأس»

بررسی راهبرد دشمن در جنگ تبلیغاتی علیه ایران اسلامی و الزامات مقابله با آن؛

جنگ رسانه‌ای و مسئله «امید و یأس»

رهبر انقلاب در دیدار اخیر، با اشاره به صحبتهای یکی از جوانان نخبه که از مشکلات موجود بر سر راه نخبگان و عملکرد دستگاه‌ها گلایه داشت، گفتند: مشکلات نباید جوان را متوقف و نا اُمید کند، زیرا نا اُمیدی، سَم است...

مثل یک پدر

|روایت کوتاه|

مثل یک پدر

| سرمربی تیم ملی والیبال جوانان
رهبر انقلاب در این دیدار از مربیان ایرانی نیز حمایت کردند. به‌نظر من مربی‌های ایرانی در حال حاضر از لحاظ علمی و کاری در شرایطی قرار دارند که بتوانند والیبال ما را اداره کنند و باعث موفقیت و افتخار والیبال کشور در مجامع بین‌المللی باشند.

ازدواج یک معامله مالی نیست

|گفتگو|

ازدواج یک معامله مالی نیست

| سرکار خانم فروغ نیلچی‌زاده
بسیاری از جوانان مجرد و خانواده‌هایشان وجود برخی مشکلات مالی را مانع اصلی در مسیر ازدواج میدانند و یا توقعات مالی بیش از حد از شریک زندگی آینده‌شان دارند و به این بهانه‌ها، از تشکیل خانواده استنکاف میکنند.
تصورات مالی اشتباه به امر ازدواج چیست و چگونه باید حل شود؟

 

«مسکن» پیشران اقتصاد است

پرونده «سال ۱۳۹۸؛ سال رونق تولید»

«مسکن» پیشران اقتصاد است

| آقای مهندس علی نیکزاد
یکی از نکات مورد توجه رهبر انقلاب اسلامی برای رونق اقتصاد کشور و بهبود وضعیت تولید «رونق بخش مسکن» است. در همین زمینه ایشان بر استفاده از ظرفیت این بخش تأکید کرده‌اند که «رشته‌ی مسکن از جمله رشته‌های کارآفرین در کشور است. خود تولید مسکن صنایع زیادی را به خدمت میگیرد و به کار می‌اندازد؛ یعنی کارآفرین است، تولیدآفرین است».

چرا قانون «تسهیل ازدواج جوانان» اجرا نمی‌شود؟

بررسی عدم اجرای یک قانون پس از ۱۴ سال

چرا قانون «تسهیل ازدواج جوانان» اجرا نمی‌شود؟

| حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر

قانون تسهیل ازدواج یک قانون مصوب است و حدود یک دهه و نیم از عمرش می‌گذرد، اما هنوز اجرا نشده است. رهبر انقلاب در بهمن سال ۱۳۹۷ در این مورد تذکر دادند. سران سه قوه باید این موضوع را پاسخ دهند.

نگاه اسلامی به ابعاد مالی ازدواج

|گفتگو|

نگاه اسلامی به ابعاد مالی ازدواج

| حجت‌الاسلام علی سرلک

بسیاری از جوانان مجرد و خانواده‌هایشان وجود برخی مشکلات مالی را مانع اصلی در مسیر ازدواج میدانند و یا توقعات مالی بیش از حد از شریک زندگی آینده‌شان دارند و به این بهانه‌ها، از تشکیل خانواده استنکاف میکنند.
اما نگاه اسلامی به ابعاد اقتصادی ازدواج و تشکیل خانواده چیست و با نگاه‌های اشتباه در این حوزه چگونه باید مواجه شد؟

چرا «معامله قرن» به سرانجام نخواهد رسید؟

دیروز، امروز و فردای مسئله «فلسطین»:

چرا «معامله قرن» به سرانجام نخواهد رسید؟

| دکتر سعدالله زارعی
شکست اسرائیل در محیط منطقه‌ای در بعد نظامی کاملاً واضح است. هیچکدام از جنگ‌ها مطابق الگو و مُدلی که اسرائیلی‌ها در گذشته داشتند یا در برنامه‌ی خود ارزیابی می‌کردند پیش نرفت. 
دولتی‌ها و مردم در مقابل ارتش مطرح می‌کنند که شما قادر نیستید صحنه‌ی امنیتی را درست مدیریت کنید.

شهید وظیفه‌شناس

|گفت‌وگو|

شهید وظیفه‌شناس

| سرکار خانم پیرانی
اولین بار بود آرمیتا با چادر به بیت می‌آمد. قبلاً روسری سرش می‌کردم. آقا آنجا تشویق کردند و گفتند «حجابش هم قشنگ است.». بعد از آن، در تمام دیدارهایی که خدمت آقا رسیدیم، چادر سر آرمیتا می‌کردم.
 

«دولت‌سازی اسلامی» کارِ نسل جدید است

«تحلیلِ کلان» بیانیه «گام دوم انقلاب»؛

«دولت‌سازی اسلامی» کارِ نسل جدید است

| حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرباقری
بیانیه‌ی گام دوم مقیاس انقلاب اسلامی را فقط در مقیاس رنسانس می‌بیند که عصر جدیدی را انقلاب اسلامی آغاز کرده و در واقع آن انسداد تاریخی بعد از رنسانس و این مسیر یک‌طرفه را شکسته است. در واقع این یک انفتاح تاریخی است.

مفصل‌ترین درس خارج فقه در موضوع غناء

معرفی کتاب درسنامه غناء و موسیقی

مفصل‌ترین درس خارج فقه در موضوع غناء

| حجت‌الاسلام‌والمسلمین مختاری
میشود گفت هیچ درس غنایی در حوزه وجود نداشته که حدود ۷۰ جلسه طول کشیده باشد، یک سال درسی است، خود این کتاب می‌شود یک منبع تحقیق برای درس‌های خارج بعدی که اساتید می‌خواهند بگویند...

آفات نزدیکی ائمه جمعه به صاحبان ثروت و قدرت چیست؟

شرح نامه ۴۵ نهج‌البلاغه؛

آفات نزدیکی ائمه جمعه به صاحبان ثروت و قدرت چیست؟

| حجت‌الاسلام هدایتی
حضرت فرمودند من گمان نمى‌کردم تو دعوت جمعیتى را قبول کنى که نیازمندشان از نشستن بر سر آن سفره ممنوع باشد و تنها ثروتمندشان دعوت شود...

«غرب‌باوری» و «مرعوبیت» ویژگی تقی‌ زاده‌هاست

گفت‌وگویی تفصیلی درباره خاستگاه، خصوصیات و عملکرد جریان روشنفکری در ایران؛

«غرب‌باوری» و «مرعوبیت» ویژگی تقی‌ زاده‌هاست

| دکتر موسی حقانی
جریان روشنفکری در ایران تقریباً در مواقع بسیاری «دوزیست» بوده است. آن‌ها در حاکمیت نفوذ داشتند و از نفوذشان استفاده می‌‌کردند تا هم شبکه‌ی خودشان را گسترش دهند و هم بتوانند شاه و بخش‌های تصمیم‌ساز حاکمیت را با خود همراه کنند...

قلم روشنفکران؛ پشتوانه سرنیزه رضاخان

گزارشی درباره همکاری و همفکری روشنفکران با رضاخان

قلم روشنفکران؛ پشتوانه سرنیزه رضاخان

| آقای محسن سام
قانون استعماری «کشف حجاب» اگرچه با نام رضاخان پهلوی شناخته شده، اما واقعیت آن است که او چه در ایده و فکر و چه در اجرا و اقدام تنها نبوده است...

کشتار در سکوت تاریخ

گفتگو با نویسنده کتاب «قیام گوهرشاد»

کشتار در سکوت تاریخ

| آقای سینا واحد
بعد از قتل‌عام سیاست تبلیغاتی حکومت این بود که روزنامه­‌ها از نفسِ کشتار دفاع کنند و مردمی که در مسجد جمع شده بودند را به خرابکاری و به دنبال غائله بودن متهم کنند. روزنامه­‌های تهران هیچ واکنشی به این فاجعه نشان ندادند و تنها بیانیه‌ی وزارت کشور را منتشر کردند...

نقشه حجاب ممنوع

نقشه حجاب ممنوع

کاری که ۳۰ سال دیر شروع شد!

یک حرکت فرهنگیِ خودجوش و بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه آن؛

کاری که ۳۰ سال دیر شروع شد!

| آقای وحید جلیلی
در حاشیه‌ی یکی از ملاقات‌ها آقا اینگونه فرمودند که ای کاش این کار بیست سی سال پیش شروع می‌شد. مادر و خواهران من هروقت جمع می‌شدند یکی از نَقل‌های اصلی‌شان مرور خاطرات دوران کشف حجاب بود...

آقا گفتند اصل این است که کنار جوان‌ها باشید

روایت آقای سعید تشکری از گفتگو با رهبر انقلاب در حاشیه نمایشگاه «حماسه گوهرشاد»

آقا گفتند اصل این است که کنار جوان‌ها باشید

| آقای سعید تشکری

رمانی با مضمون واقعه‌ی گوهرشاد که در حسینیه‌ی هنر، همراه با جوانان نویسنده‌ای که آینده‌ی رمان‌نویسی ما هستند به‌صورت جمعی در حال نگارش است...

عدالت؛ محور قضاوت و حکومت

تفسیر آیه‌ای که رهبر انقلاب قرائت کردند

عدالت؛ محور قضاوت و حکومت

آیه شریفه ۵۸ سوره مبارکه نساء که به آیه «امانات» مشهور است دارای دو فقره است؛ یکى دستور به اداى امانات به صاحبانش (أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا) و دیگر به عدالت حکم کردن (أَن تَحْکُمُواْ بِالْعَدْلِ). در اینکه حکم به عدالت در آیه شریفه مربوط به جریان قضاوت است یا اعم از آن، بین مفسران اختلاف نظر وجود دارد...

هر اندازه که اروپا برجام را نقض کند ما هم واکنش نشان خواهیم داد

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل:

هر اندازه که اروپا برجام را نقض کند ما هم واکنش نشان خواهیم داد

اقدامات گام‌به‌گام ایران در واکنش به نقض تعهدات برجامی طرف اروپایی در جمهوری اسلامی کاملا مورد اجماع است. گام اول درباره غنی‌سازی بیش از ۳۰۰ کیلوگرم انجام شد، گام دوم نیز بدون تردید از ۱۶تیرماه برای غنی‌سازی اورانیوم بالاتر از ۳/۶۷درصد برداشته خواهد شد

ازدواج

ازدواج

فقه ابزاری برای اداره جامعه

| یادداشت |

فقه ابزاری برای اداره جامعه

فقه به معنای عام عبارت از آگاهی از دین است و شامل جمیع معارف اسلامی می‌شود اما فقه به معنای خاص، که ستون فقرات و بنیه اصلی حوزه‌های علمیه و به معنای وسیع‌تر، استخوان‌بندی زندگی اجتماعی و سیاسی است به آگاهی از علم دین و فروع دینی و استنباط وظایف فردی و اجتماعی انسان از مجموعه‌ی متون دینی تلقی می‌گردد.

فقه تخصصی؛ پاسخ به مسائل جدید

|گفت‌وگو|

فقه تخصصی؛ پاسخ به مسائل جدید

| حجت‌الاسلام احمد مبلغی
«فقه تخصصی» فقهی است که از فقه عام منشعب می‌شود و در آن سه تخصص لحاظ می‌گردد؛ تخصص موضوعی، تخصص روشی و تخصص ساختاری. البته همراه با این سه تخصص، یک «اختصاص» هم باید صورت بگیرد؛ مقصود از «اختصاص»...

راهبردهای گسترش آزادی‌‌های مشروع در دستگاه قضا

پرونده «تحول در قوه قضائیه»

راهبردهای گسترش آزادی‌‌های مشروع در دستگاه قضا

| دکتر اکبر طلابکی
اصل هشتم قانون اساسی به عنوان یکی از اصول کلی و مبنایی  «دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکرِ» «دولت» یعنی مسئولان حکومت را نه حق مردم، که یک «وظیفه» برای آنان دانسته است.

رویکرد دستگاه قضا را در جهت حفظ حقوق عامه تغییر میدهیم

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام رئیسی به مناسبت هفته قوه قضائیه؛

رویکرد دستگاه قضا را در جهت حفظ حقوق عامه تغییر میدهیم

حقوق عمومی باید دقیقاً رعایت شود. ما مدعی حقوق عامه هستیم. دستگاه‌های اداری کشور و دستگاه‌های مسئول و همگان باید خودشان را موظف بدانند که حقوق عمومی را پاس بدارند. ما با همین ابزاری که امروز دستگاه قضایی در اختیار دارد، می‌توانیم رویکرد دستگاه قضا را در جهت حفظ حقوق عامه تغییر دهیم...

راهبری بر اساس قرآن

مروری بر استنادهای قرآنی رهبر انقلاب در ۱ سال اخیر؛

راهبری بر اساس قرآن

بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از لحاظ استفاده مستقیم از آیات و روایات دارای بسامد بالایی است و این استنادها درباره‌ی موضوعات اجتماعی-سیاسی روز بیان شده است که مدیریت جامعه براساس قرآن را نمایش می‌دهد. در این مطلب استنادهای قرآنی بیانات یکسال اخیر رهبر انقلاب مرور شده است.

دستاوردهای یک دیدار دیپلماتیک

تحلیلی درباره دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر انقلاب

دستاوردهای یک دیدار دیپلماتیک

| دکتر ابوالفضل عمویی
جمهوری اسلامی ایران فهم دقیقی از سیاست‌‌ها‌ی آمریکا دارد و از این جهت نیازی به دریافت پیام از سمت آمریکا نیست. درواقع پیام‌‌ها‌ی اصلی را ما از اقدامات عملی آمریکا دریافت می‌کنیم و پیام‌‌ها‌ی کتبی و لفاظی‌‌ها‌ی رسانه‌ای ‌چیزی نیست که بتواند آن اقدامات عملی و عینی را تحت‌الشعاع قرار دهد.

ژاپن باید اراده قاطع خود را نشان دهد

تحلیل وزیر خارجه اسبق ایران از دیدار نخست وزیر ژاپن:

ژاپن باید اراده قاطع خود را نشان دهد

| دکتر منوچهر متکی
نخست‌وزیر ژاپن با ابلاغ پیام رئیس‌جمهور ‌آمریکا به رهبری به جای رئیس‌جمهور ایران، که احتمالا به دستور ترامپ انجام گرفت، به دنبال دست برتر در مذاکرات بود، اما پاسخ بی‌درنگ رهبرانقلاب مبنی بر این که «هیچ پاسخی به او نخواهم داد» آن‌ها را...

خصوصی‌سازی کارآمد، پیش نیاز رونق تولید ملی

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

خصوصی‌سازی کارآمد، پیش نیاز رونق تولید ملی

| سعید سیدحسین‌زاده
تغییر مالکیت بنگاه­های دولتی به مالکیت خصوصی یا همان خصوصی‌سازی در صورتی مفید خواهد بود که مقدم بر تغییر مالکیت، اقتصاد کشور از یک محیط رقابتی و یک دولت تنظیم گر بهره مند باشد. در غیراین­صورت خصوصی سازی بنگاه های دولتی به بحران بیشتر منجر خواهد شد.

پیشنهاد مذاکره ترامپ «طرح فریب» بود

گفت‌وگویی درباره دیدار شینزو آبه با رهبر انقلاب؛

پیشنهاد مذاکره ترامپ «طرح فریب» بود

| دکتر محمد جمشیدی
بر اساس برآوردها این‌چنین نبود که آمریکایی‌ها بخواهند امتیاز معناداری به ایران بدهند و ایران آن را از دست داده باشد. نه، این در واقع یک «طرح فریب» بود و آمریکایی‌ها هم‌چنان این را به وسیله‌ی برخی در داخل و برخی در خارج دنبال خواهند کرد.

عهدشکنی ویژگی ذاتی ساختار سیاسی آمریکاست

نگاهی تحلیلی به مواضع قاطعانه رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن؛

عهدشکنی ویژگی ذاتی ساختار سیاسی آمریکاست

| اصغر محمدی
بر خلاف تصویری که برخی القاء میکنند، رهبر انقلاب، اولین ناقض برجام را «اوباما» ذکر فرمودند. به دیگر سخن عهدشکنی ویژگی ذاتی ساختار سیاسی آمریکاست و نه یک فرد خاص؛ البته در این میان سهم ترامپ در رفتار کنونی آمریکا بیشتر است و به همین دلیل رهبر انقلاب، او را حتی شایسته‌ی تبادل پیام نمی‌دانند...

«راهبرد مقاومت» و پیام‌های یک دیدار دیپلماتیک

نگاهی تحلیلی به مواضع قاطعانه رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن؛

«راهبرد مقاومت» و پیام‌های یک دیدار دیپلماتیک

| مهران کریمی
بیانات صریح و قاطعانه‌ی رهبر انقلاب اسلامی در دیدار نخست‌وزیر ژاپن را در چارچوب کدام الگویِ تحلیلی می‌توان فهم و صورتبندی کرد؟ به‌بیان دیگر «منطقِ تحلیل» این موضع‌گیری قاطعانه چیست؟

دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب

| پرونده ویژه|

دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب

مجموعه محصولات تبیینی و تحلیلی شامل یادداشت، گفت‌وگو و تولیدات ویدئویی و صوت و گرافیکی درباره بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار بیست و سوم خرداد نخست وزیر ژاپن، در پرونده‌ی ویژه‌ای با این موضوع، در دسترس کاربران قرار گرفته است.

مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»

یادداشتی درباره دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب

مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»

| سیاوش فلاح‌پور
در شرایطی که افکار عمومی جهان منتظر اطلاع از جزئیات پیام رئیس جمهور آمریکا و پیشنهادات احتمالی وی برای تهران بود، سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر موضع ایران نسبت به مذاکرات و و بیان علل این موضع به خبر اصلی رسانه‌های جهان تبدیل شده؛ مهندسی معکوسی که تعجب بسیاری از رسانه‌ها را به همراه داشته است.

«راه‌حل»، مقاومت اقتصادی است، نه مذاکره و نه جنگ

یادداشتی در تبیین اندیشه مقاومت؛

«راه‌حل»، مقاومت اقتصادی است، نه مذاکره و نه جنگ

| دکتر سعدالله زارعی
این نکته را هم باید در نظر داشت که نیروی بازدارنده باید بتواند در عمل ثابت کند که قدرت مواجهه با خطر و مدیریت آن را دارد. این را ما می‌توانیم «قدرت مقاومت» بنامیم. قدرت مقاومت یک قدرت بازدارنده است و سبب می‌شود که طرفی که از نظر نظامی در موقعیت برتری قرار دارد، با نگاه به هزینه‌ها، عواقب و احتمالات، از درگیری نظامی چشم بپوشد و در واقع گزینه جنگ را کنار بگذارد.

تحریم، بهترین فرصت برای جراحی اقتصاد به نفع تولید است

گفتگویی درباره بیانات اقتصادی رهبر انقلاب در حرم امام؛

تحریم، بهترین فرصت برای جراحی اقتصاد به نفع تولید است

| دکتر عادل پیغامی
معمولاً‌ دولت‌ها نگاه و نگرش کوتاه‌مدت دارند و دنبال منافع کوتاه‌مدت حزبی و گروهی خود هستند و به جراحی‌های عمیق و ساختاری اقتصادی دست نمی‌زنند. هزینه‌هایی که دشمن در جنگ اقتصادی برای ما ایجاد می‌کند، این فرصت را فراهم می‌سازد که به‌ناچار دولت‌ها مجبور به یک سری اصلاحات و تغییرات ساختاری عمیق می‌شوند.

آیات مقاومت

بررسی نظریه «مقاومت» در قرآن

آیات مقاومت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سی‌امین سالروز رحلت امام خمینی فرمودند: «امام حقیقتاً بسیاری از آیات قرآن را با ایستادگی و مقاومت خود معنا کرد.» و در ادامه از جوانان مطالبه کردند که به آیات قرآنی در این زمینه مراجعه کنند. در این یادداشت شاکله مکتب مقاومت براساس آیات قرآن تبیین شده است...

چرا اجلاس منامه محکوم به شکست است؟

یادداشتی درباره بیانات رهبر انقلاب در دیدار عیدفطر

چرا اجلاس منامه محکوم به شکست است؟

| آقای محسن پاک آئین
رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا و کشورهای اروپائی بخصوص انگلیس، سرزمین فلسطین را اشغال کرده و بدون اعتنا به موازین بین المللی مرتکب جنایات عدیده و نسل کشی مردم مظلوم فلسطین شده است. قطعا تا رفع کامل اشغال و آزادسازی تمام سرزمین فلسطین، مردم این سرزمین با رژیم صهیونیستی سازش نخواهند کرد...

ثبات قدم؛ دعای همیشگی مؤمنان

شرح دعای رهبر انقلاب در سخنرانی حرم امام

ثبات قدم؛ دعای همیشگی مؤمنان

مرحوم آقای بهجت (رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) میفرمودند این دعا را زیاد بخوانید: «یا الله یا رحمان یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک» در هر طبقه‌ای که دل انسان و ایمان انسان و دینداری انسان هست، تنزل از آن طبقه، برگشت است...

آغاز «افول موریانه‌ای» آمریکا

درنگی در سخنرانی رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران نظام

آغاز «افول موریانه‌ای» آمریکا

| آقای فواد ایزدی
بعد از جنگ جهانی دوم حدود نیمی از اقتصاد دنیا دست آمریکایی‌ها بود. حدود پنجاه درصد. الان آماری که بانک جهانی داده می گوید الان ۱۵/۱ درصد اقتصاد دنیا دست آمریکایی‌هاست و همین بانک جهانی اعلام می‌کند که تا سال ۲۰۲۳ یعنی چهار سال دیگر این می‌شود ۱۳/۷ درصد.

روایت رهبری، روایت الگوی انتخاب رهبر در نظام اسلامی است

در گفت‌وگو با نویسنده‌ی کتاب روایت رهبری مطرح شد:

روایت رهبری، روایت الگوی انتخاب رهبر در نظام اسلامی است

در سالگرد انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ۱۴ خرداد ۶۸ به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران، کتاب «روایت رهبری» توسط دفتر حفظ و نشر آثار حضرت ایت‌الله خامنه‌ای منتشر می‌شود. این کتاب حاوی نکاتی جدید و منتشر نشده‌ای از خاطرات سیاسی رهبر انقلاب و نحوه‌ی انتخاب ایشان در چهاردهم خردادماه سال ۱۳۶۸ است.

چاره‌ای جز تولید قدرت ملی در فضای مجازی نداریم

سخنان اساتید دانشگاه‌ها در دیدار رهبر انقلاب

چاره‌ای جز تولید قدرت ملی در فضای مجازی نداریم

| دکتر رسول جلیلی
توسعه‌ی نامتوازن لایه‌های مختلف زیرساخت، خدمات،‌ محتوا و حتی ابزارهای حاکمیتی و سواد فضای مجازی در اقصی نقاط کشور و تمامی اقشار جامعه پس از گذشت نیم دهه، تنها نیم دهه آثار خود را در سبک زندگی و نگرش‌ها وضوح نشان داده است...

دانشگاه مبدأ تحولات و نهاد پیشران در گام دوم

سخنان اساتید دانشگاه‌ها در دیدار رهبر انقلاب

دانشگاه مبدأ تحولات و نهاد پیشران در گام دوم

| دکتر محمدرضا حسنی آهنگر
دانشگاه‌ها در پیروزی انقلاب اسلامی استقرار و تداوم چهل ساله‌ی نظام اسلامی، دفاع مقدس، سازندگی، جهاد علم و فناوری نقش مهمی داشته‌اند. همچنین در تبدیل جمهوری اسلامی به قدرت برتر منطقه‌ای و قرار گرفتن در میان ده کشور قدرتمند جهان ...

تعارضات برنامه‌های کلان، منابع آب را تحت تأثیر قرار میدهد

سخنان اساتید دانشگاه‌ها در دیدار رهبر انقلاب

تعارضات برنامه‌های کلان، منابع آب را تحت تأثیر قرار میدهد

| دکتر سعید مرید
برنامه‌ی ششم صراحتاً به بحران آب اشاره می‌دارد. اما به طور همزمان افزایش ضریب خودکفایی، ۹۵ درصد محصول زراعی، جبران بیلان منفی آب‌های زیرزمینی، تخصیص حقابه‌‌ی تالاب‌ها و کنترل ریزگردها را در دستور کار قرار می‌دهد...

مسئولان از فضای فرهنگی دانشگاه غافل شده‌اند

سخنان اساتید دانشگاه‌ها در دیدار رهبر انقلاب

مسئولان از فضای فرهنگی دانشگاه غافل شده‌اند

| دکتر سهیلا صادقی فسایی
سیاست بازی و مدیریت‌های بعضاً نحیف در حوزه‌ی دانشگاه‌ها باعث شده است که هیچ برنامه ریزی اصولی درباره وضعیت فرهنگی دانشگاه‌ها صورت نگیرد. حوزه‌ی معاونت فرهنگی در وزارت علوم و دانشگاه جزء کار، جزء ناکارآمدترین حوزه‌هاست...

مصرف‌گرایی بلای امروز ماست

سخنان اساتید دانشگاه‌ها در دیدار رهبر انقلاب

مصرف‌گرایی بلای امروز ماست

| دکتر علی عبدالعالی
جامعه‌ای که تولید نمی‌کند هیچ چیز در آن واقعی نیست و همه چیز در آن فانتزی است. و معنای همه چیز در آن با پسوند «زدگی» مشخص می‌شود.
امروز به برکت انقلاب آن جبر سیاسی در میان نیست. اما ما همچنان مصرف کننده‌ی ساخته‌های غربیم...

از سرمایه‌های فرهنگی‌مان غافلیم

سخنان اساتید دانشگاه‌ها در دیدار رهبر انقلاب

از سرمایه‌های فرهنگی‌مان غافلیم

| حجت‌الاسلام ابراهیم  کلانتری
کشور ما همان گونه که به لحاظ منابع خدادادی،‌ وسعت سرزمینی، موقعیت ویژه‌ی جغرافیایی، ضریب هوشی برتر شهروندان در رتبه‌های بالای جهان قرار دارد،‌داشته‌ها و سرمایه‌های بالقوه و بالفعل عظیم فرهنگی‌ای نیز دارد..

برای خانواده چه کردیم؟

سخنان اساتید دانشگاه‌ها در دیدار رهبر انقلاب

برای خانواده چه کردیم؟

| دکتر مریم بختیاری
نشاط از کوچه و بازار به خانه نمی‌رود. در خانواده‌ای که در آن عشق، قدرشناسی، بخشش، شکرگذاری برای جنبه‌های مثبت زندگی وجود دارد نشاط به جامعه می‌آید. وظیفه‌ی همه‌ی مراکز فرهنگی تفریحی تحکیم خانواده و ترویج ارزش خانواده با محوریت زن در نقش همسر و مادر است.

قرن حاضر قرن آسیاست

سخنان اساتید دانشگاه‌ها در دیدار رهبر انقلاب

قرن حاضر قرن آسیاست

| دکتر محمدرضا مجیدی
در چهار دهه‌ی گذشته در دولت‌های مختلف عمدتاً از سیاست همسایگی و فراتر از آن سیاست آسیایی در روابط خارجی بی‌بهره بوده و یا در اولویت نبوده است. گویا غرب به اینکه قرن حاضر قرن آسیاست از بُن دندان باور دارد...

باید از تمام ظرفیت‌های دانشگاه در گام دوم استفاده کنیم

سخنان اساتید دانشگاه‌ها در دیدار رهبر انقلاب

باید از تمام ظرفیت‌های دانشگاه در گام دوم استفاده کنیم

| دکتر نجفقلی حبیبی
ما از قابلیت‌های بسیار بالایی در حوزه‌های مختلف برخورداریم. در دانش‌های نو در رده‌های بالای جهان قرار داریم و از ساختار علمی و فنی و مهندسی و اقتصادی مستحکمی در پزشکی، راه، فرودگاه، گاز، برق و... برخورداریم...

بر علوم و فناوری‌هایی که مزیت نسبی دارند تمرکز کنیم

سخنان اساتید دانشگاه‌ها در دیدار رهبر انقلاب

بر علوم و فناوری‌هایی که مزیت نسبی دارند تمرکز کنیم

| دکتر امیرعلی حمیدیه
تأثیر و گسترش شتاب دهنده‌ها و مراکز رشد در پیرامون دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید نهادینه شود تا فضای کارآفرینی، شور و نشاط علمی و امید به آینده به خصوص در بین نسل جوان افزایش یابد...

«دیدار استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها»

«دیدار استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها»

جهاد کبیر راه مقابله با جنگ نرم است

درسنامه ترجمه قرآن | آیه ۵۲ سوره فرقان

جهاد کبیر راه مقابله با جنگ نرم است

در میان «جهاد»ها، آن جهادی که جامعه اسلامی همیشه با آن مواجه است و دائم در حال مبارزه و جهاد است، آن «جهاد کبیر» است. زیرا جهاد اکبر که جهاد با نفس است، یک مسئله‌ی عمومی است و همه با آن سر و کار دارند. جهاد اصغر، که جهاد نظامی است نیز همیشگی نیست و در بسیاری زمانها وجود ندارد.

بر مدار زبان و رسانه

نگاهی به رسانه‌ها و تأثیرگذاری آن‌ها بر زبان فارسی

بر مدار زبان و رسانه

رسانه محل ضریب‌دادن به مفاهیمی است که از طریق زبان منتقل می‌شوند. از آن‌جا که رسانه در پی جذب حداکثری مخاطب است در ذات خویش از به کار بستن کلماتی که از سوی عوام در جامعه رواج دارد ابایی ندارد. با این توصیف اصحاب رسانه باید در به کار بستن کلمات، بسیار محتاط باشند...

متن اشعار دیدار شاعران ۹۸

متن اشعار دیدار شاعران ۹۸

در شب ولادت کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی علیه‌السلام، جمعی از اهالی فرهنگ، شعر و ادب فارسی با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.
متن اشعاری که توسط شاعران خوانده شد به مرور در این پرونده در حال انتشار است...

معنای صبر، مقاومت است نه تسلیم شدن

درسنامه ترجمه قرآن | آیه ۱۵۳ سوره بقره

معنای صبر، مقاومت است نه تسلیم شدن

مترجمان صبر را سه گونه ترجمه کرده‌اند: ۱. صبر (بدون معادل) ۲. شکیبایی ۳. استقامت. تقریباً تمام استعمالات واژه صبر درباره مسائل اجتماعی، جهاد، مهاجرت و مبارزه با دشمنان است و موارد اندکی مربوط به امور فردی می‌باشد. لذا معنای «استقامت» با عرصه‌های اجتماعی، مبارزه با دشمنان و جهاد نیز سازگارتر است.

استواری ایران و شکست جنگ روانی آمریکا

درنگی در سخنرانی رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران نظام

استواری ایران و شکست جنگ روانی آمریکا

| آقای عبدالله شهبازی
آمریکایی‌ها حتی در اوج بحران روابط ایران و آمریکا -ماجرای لانه‌ی جاسوسی- طرح دخالت نظامی را اجرا نکردند. حداکثر در حد همان ماجرای طبس که طرحی بسیار محدود برای فراری دادن اعضای زندانی شده‌ی سفارت آمریکا در ایران بود که با آن وضع شکست خورد...

«در این چند سال اخیر...»

درنگی در سخنرانی رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران نظام

«در این چند سال اخیر...»

| دکتر فرشاد مهدی‌پور
سی‌امین دیدار سالیانه کارگزاران با رهبر انقلاب در حالی برگزار شد که کشور در کشاکش فشارهای شدید اقتصادی است. بازخوانی گفتارهای مطرح‌شده در این سخنرانی راهبردی، با عطف به این نکته که «در این چند سال...» چه تحولاتی رخ داده، موضوع بررسی این یادداشت است.

پرهیزمندی شرط رسیدن به هدایت قرآنی

درسنامه ترجمه قرآن | آیه ۲ سوره بقره

پرهیزمندی شرط رسیدن به هدایت قرآنی

تقوا اختصاص به انسانهای مؤمن ندارد مهمتر از آن مسیر رسیدن به ایمان و هدایت قرآن است. بر این اساس انسانهای بی‌ایمان نیز می‌توانند تقوا داشته باشند و همین تقوا و پرهیزمندی، باعث می‌شود، مورد هدایت قرآن واقع شوند و تبدیل به انسان مؤمن شوند.

درسنامه ترجمه قرآن

درس اول | آیه ۷ سوره حمد

درسنامه ترجمه قرآن

یکی از تفاوتهای معنایی در ترجمه آیه ۷ سوره حمد ترجمه «غیر» در عبارت «غیرالمغضوب علیهم» است. بنابر یک نظر معنای آیه این میشود که خدا انسان‌ها را سه گونه آفریده است: ۱. اهل نعمت ۲. مورد غضب ۳. گمراه. اما بر اساس نظر دیگر معنای آیه این می‌شود که انسان‌ها سه گونه نیستند...

نامه به جوانان غربی زمینه‌های مبارکی را فراهم آورد

|سخنان طلاب در دیدار رمضانی با رهبر انقلاب|

نامه به جوانان غربی زمینه‌های مبارکی را فراهم آورد

| خانم بلو
نامه‌های  شما به جوانان اروپا و آمریکا، زمینه‌های مبارکی را  برای تأمل و تحقیق بیشتر در باره اسلام عزیز، برای جوامع اروپایی و آمریکایی فراهم آورد. این پیام هرچند در ظاهر، برای جوانان ملیت­های خاص بود اما در حقیقت مخاطب آن، تمامی جوانان ملل مختلف هستند.

حوزه جلوی هنجارشکنی حجاب و عفاف را بگیرد

|سخنان طلاب در دیدار رمضانی با رهبر انقلاب|

حوزه جلوی هنجارشکنی حجاب و عفاف را بگیرد

| خانم یوسفی
اکنون که دشمنان انقلاب می‌کوشند با گسترش هنجار شکنی در زمینه حجاب و عفاف، سلامت جامعه، سبک زندگی و اعتقادات مردم را مورد حمله قرار دهند، انتظار از حوزه این است که در حرکتی جهادی در حل این معضل هر چه سریع‌تر چاره‌اندیشی کند.

حوزه‌های خواهران به حمایت جدی‌تری نیاز دارند

|سخنان طلاب در دیدار رمضانی با رهبر انقلاب|

حوزه‌های خواهران به حمایت جدی‌تری نیاز دارند

| خانم بهرامی
امروز حوزه‌های خواهران به حمایت جدّی‌تر و بیشتری نیاز دارند. به نظر می‌رسد بهره‌گیری از منابع پشتیبانی مشترک از جمله وجوهات و موقوفات و منحصر ندیدن آن به طلاب برادر، ثمره این تلاش‌ها را پر رنگ‌تر و مؤثرتر گرداند.

یکصد هزار طلبه خواهر معرف الگوی زن مسلمان ایرانی است

|سخنان طلاب در دیدار رمضانی با رهبر انقلاب|

یکصد هزار طلبه خواهر معرف الگوی زن مسلمان ایرانی است

| خانم صیادی

قطعاً می­توان امکان حضور نقش‌آفرین خواهران را در مجموعه‌های تصمیم‌ساز و تصمیم­‌گیر مراکز حوزوی و کشوری فراهم ساخت. اما متأسفانه استمرار و سیطره نگاه درجه دومی به طلاب خواهر در برخی مسئولان و بزرگان مانع آن شده است.

ضرورت بازنگری مفهوم خلاقیت در حوزه

|سخنان طلاب در دیدار رمضانی با رهبر انقلاب|

ضرورت بازنگری مفهوم خلاقیت در حوزه

| حجت‌الاسلام نظری
یکی از فاش‌ترین نیازهایی که جهت نیل به حوزه تراز انقلاب اسلامی پاسخ درخور می‌طلبد، ایجاد زمینه مناسب برای بروز خلاقیت طلاب جوان و بستری برای رشد و پرورش ایده‌های نو بر مبنای دانش و معطوف به حل مسائل پیش‌روی حوزه علمیه است...

لزوم تخصص‌گرایی در حوزه علمیه و راهکارهای آن

|سخنان طلاب در دیدار رمضانی با رهبر انقلاب|

لزوم تخصص‌گرایی در حوزه علمیه و راهکارهای آن

| حجت‌الاسلام آیت
در جنگ با نظام هزارپای سلطه، که به شدت مصر و متمرکز بر شیطنت‌های خویش است؛ چگونه ممکن است که بدون نظام‌سازی دقیق، بدون تربیت اصولی متخصصان و به کارگیری هوشمندانه‌ی آنان، و نیز بدون وحدت و انسجام و تمرکز کامل؛ به غلبه و پیروزی بر باطل فکر کرد؟

راهکارهای تبلیغ و نقش حوزه در حل آسیب‌های اجتماعی

|سخنان طلاب در دیدار رمضانی با رهبر انقلاب|

راهکارهای تبلیغ و نقش حوزه در حل آسیب‌های اجتماعی

| حجت‌الاسلام احدی
چند سالی است اتّفاق جدیدی با نام گروه تبلیغی شکل گرفته و مطمئنم بسیاری از مشکلات فرهنگی کشور را میتوان با حمایت و هدایت این حرکت خودجوش حوزوی حل کرد که نمونه‌ای از آن را در زلزله کرمانشاه و سیل اخیر مشاهده کردیم...

استفاده بیشتر از طلاب جهادی در ارکان حوزه

|سخنان طلاب در دیدار رمضانی با رهبر انقلاب|

استفاده بیشتر از طلاب جهادی در ارکان حوزه

| حجت‌الاسلام هاشمی
تیم متولیان اداره دستگاه‌های حوزوی نیازمند به تجدید حیات، با تزریق روحانیون و فضلای جوان‌تر با شاخصه روحیه جهادی و انقلابی و توانمندی‌های علمی و معرفتی و بصیرتی است.

نقش حوزه علمیه در فضای مجازی

|سخنان طلاب در دیدار رمضانی با رهبر انقلاب|

نقش حوزه علمیه در فضای مجازی

| حجت‌الاسلام یوسف‌زاده
ناهماهنگی و ناهمدلی در اجرای قوانین، چیزی به نام فیلترینگ را در این کشور به ارمغان آورد که امروزه استفاده از آن، که محدود به شبکه‌های مجازی هم نمی‌شود، به امری بهنجار تبدیل شده و به شکل خاموش در حال زدودن حساسیت‌‌‌های ارزشی ماست...

تحول در حوزه علمیه و لزوم کارآمدی دروس

|سخنان طلاب در دیدار رمضانی با رهبر انقلاب|

تحول در حوزه علمیه و لزوم کارآمدی دروس

| حجت‌الاسلام مسائلی
متأسفانه حوزه علمیه راه‌کاری برای وسعت دادن به معاش طلاب ممحض در حوزه ندارد، شهریه به رغم اصلاحات صورت گرفته بر اساس کارکرد تحصیلی و پژوهشی و تبلیغی طلاب تقسیم نمی‌شود...

دغدغه‌های حوزه علمیه در عرصه بین‌الملل

|سخنان طلاب در دیدار رمضانی با رهبر انقلاب|

دغدغه‌های حوزه علمیه در عرصه بین‌الملل

| آقای سیدهادی ساجدی
از جمله نقش‌های فراموش شده که حوزه‌های علمیه توانسته است در سال‌های اخیر فصلی نو برای آن باز کند، نقش‌آفرینی فعال و کارآمد در عرصه بین‌الملل است. راه‌اندازی مراکز آموزش زبان‌های زنده دنیا برای طلاب، دعوت از اندیشمندان بین‌المللی و رهبران ادیان و مذاهب...

نقش حوزه علمیه در تحقق بیانیه گام دوم

|سخنان طلاب در دیدار رمضانی با رهبر انقلاب|

نقش حوزه علمیه در تحقق بیانیه گام دوم

| حجت‌الاسلام رضایی
امروز زبان فارسی، زبان انقلاب است  و بقول بزرگی از بزرگان حوزه ما در انقلاب اسلامی مرثیه‌خوان زیاد داریم ولی فردوسی که حماسه‌های انقلاب را بسراید، نداریم! حوزه علمیه خود را باید مسئول این امر بداند.

«دیدار طلاب حوزه‌های علمیه»

«دیدار طلاب حوزه‌های علمیه»

رونق تولید در گرو اصلاح نرخ ارز

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

رونق تولید در گرو اصلاح نرخ ارز

| دکتر حسین صمصامی
بنابراین هدایت نقدینگی به‌سمت تولید یکی از اولویت‌های اصلی است و ابزار آن هم در شرایط موجود نظام مالیاتی است. نظام مالیاتی هم باید ارتقا پیدا کند و در کنار آن هم عدالت مالیاتی ایجاد شود تا ابزاری برای سیاست‌گذاری بشود و نقدینگی را به‌سمت تولید هدایت کند.

سند ۲۰۳۰: دروازه ورود استعمار فرانو

واکاوی ریشه‌ها، مبانی و اهداف سند آموزش ۲۰۳۰

سند ۲۰۳۰: دروازه ورود استعمار فرانو

| آقای حامد ملک‌زاده
سند توسعه‌ی پایدار روند حکمرانی جهانی را تا سال ۲۰۳۰ میلادی ترسیم نموده است. براساس این سند ‌همه‌ی کشورها باید در یک شیب زمانی و بر مبنای یک برنامه‌ی مدون، همه‌ی مؤلفه‌های اجتماعی «مدل حکمرانی غربی» را در جوامع خود پیاده و نهادینه نمایند.

کارویژه رسانه باید رونق تولید باشد

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

کارویژه رسانه باید رونق تولید باشد

| دکتر محمد خوش‌چهره

عصاره و هویتِ بخش اقتصاد، تولید ملی است که تحت عنوان جی.ام.پی یا جی.دی.پی در دنیا مورد ارزیابی و برنامه‌ریزی‌های مختلفی قرار می‌گیرد. اساساً تولید ملی شاخصی برای اندازه‌ گیری رشد، رونق و توسعه یا بر عکس عقب افتادگی، رکود و... است و در عین حال همه‌ی متغیرهای کلان اقتصادی که برنامه‌ریز، سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر انجام می‌دهد متأثر از تولید ملی است...

تنفس در هوای «بهار کتاب»

روایت‌هایی از ۲۲ دوره حضور رهبر انقلاب در نمایشگاه کتاب

تنفس در هوای «بهار کتاب»

| آقای علیرضا مختارپور
توصیه عمومی به مردم برای رفتن به سمت استفاده از وقت آزادشان برای مطالعه، از جمله مطالب مورد اشاره‌ی رهبر انقلاب در این بازدیدهاست. ایشان توصیه می‌کنند که مردم ما باید از وقت‌های کوچکی و کوتاهی هم که در بین برنامه‌های دیگر برایشان پیدا می‌شود برای مطالعه استفاده بکنند.

اتحاد در برابر دشمن مشترک

|پرونده دیدار نخست‌وزیر پاکستان|

اتحاد در برابر دشمن مشترک

| محسن پاک‌آئین
حدود پنج ماه پیش، شخص ترامپ طرحی را به میان آورد و در کشورهای غرب آسیا از ایران و پاکستان به‌عنوان کشورهای مخالف آمریکا نام برد. در واقع دولت آمریکا کشورهای ایران و پاکستان را در منطقه‌ی آسیا به‌عنوان دشمنان خود می‌داند که منافع این کشور را تأمین نمی‌کنند و به‌همین شکل به کشورهای دیگر مأموریت مقابله با ایران و پاکستان را محول کرد.

مثلث دشمنان روابط ایران و پاکستان

|پرونده دیدار نخست‌وزیر پاکستان|

مثلث دشمنان روابط ایران و پاکستان

| پیرمحمد ملازهی
پاکستان به‌عنوان یک کشور بزرگ اسلامی از لحاظ فرهنگی و گفتمان مطرح شده در ایران به ما نزدیک است. پاکستان نیز به‌دنبال این مورد است‌ تا کشورهای اسلامی در عین دستیابی به منافع خود با یکدیگر همکاری داشته باشند.

ریشه‌کنی تروریسم باید اولویت روابط ایران و پاکستان باشد

|پرونده دیدار نخست‌وزیر پاکستان|

ریشه‌کنی تروریسم باید اولویت روابط ایران و پاکستان باشد

| مهدی هنردوست سفیر ایران در پاکستان
دو کشور در معرض تبعات پدیده‌ی شوم تروریسم قرار دارند. تروریسم امروزه در منطقه از حمایت‌های بیرونی برخوردار است و همانگونه که مسئولین بلندپایه‌ی دو کشور همکاری‌هایشان را در این زمینه ...
 

«دیدار نخست‌وزیر پاکستان»

«دیدار نخست‌وزیر پاکستان»

قرار بود خاطرات صیاد را برای نوجوانان بنویسم!

پرونده کتاب «در کمین گل سرخ»

قرار بود خاطرات صیاد را برای نوجوانان بنویسم!

| محسن مؤمنی شریف
قرار بود یک کتاب کوچکی از خاطرات شهید صیاد برای نوجوانان بنویسم. من آنجا بود که فهمیدم که ما اصلاً‌ صیاد را نمی‌شناسیم، و صیاد خیلی بزرگ‌تر از آنی هست که ما راجع به او فکر می‌کنیم. عمیقاً فهمیدم که شهید ...

برنامه آمریکا استفاده از باقیمانده تکفیری‌هاست

|پرونده دیدار نخست وزیر عراق با رهبر انقلاب|

برنامه آمریکا استفاده از باقیمانده تکفیری‌هاست

| شیخ اکرم الکعبی، دبیرکل نجباء عراق
برنامه‌ی امروز آمریکایی‌ها حمایت از باقی‌مانده‌ی عناصر تکفیری‌ در سوریه و عراق و مرزهای این دو کشور است تا از آن به‌عنوان یک برگ برنده در فرصت مناسب بهره‌برداری کنند. آمریکایی‌ها حتی در انتخابات پارلمانی اخیر در عراق مداخله و تلاش کردند تا مهره‌های خود را روی کار آورند

کدام رشد اقتصادی به «رونق تولید» منجر می شود؟

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

کدام رشد اقتصادی به «رونق تولید» منجر می شود؟

| محمد امینی رعیا
افزایش حجم مبادلات اقتصادی و خرید و فروش کالاها بیش از حد نیاز و تقاضای مصرفی جامعه، هدفی است که سوداگران به منظور افزایش قیمت بعضی کالاها و کسب سود مضاعف از فروش مجدد آن دنبال میکنند. این ...

شهید صیاد، متفکر ارتشی و بسیجی مبتکر

شهید صیاد، متفکر ارتشی و بسیجی مبتکر

بسیجیِ بسیجیان، سپاهیِ سپاهیان و عزتِ ارتشیان

پرونده کتاب «در کمین گل سرخ»

بسیجیِ بسیجیان، سپاهیِ سپاهیان و عزتِ ارتشیان

| امیر سید حسام هاشمی
بسیجی‌ها او را بسیجی، سپاهی‌ها او را سپاهی و برادران همرزم ارتشی‌ام او را مایه‌ی عزت و برکت و اقتدار ارتش می‌شناسند. بزرگ‌ترین هنر شهید صیاد شیرازی در دفاع مقدس، وحدت بین ارتش و سپاه بود.

شهید صیاد، از بسیج مردمی تا ارتش انقلابی

پرونده کتاب «در کمین گل سرخ»

شهید صیاد، از بسیج مردمی تا ارتش انقلابی

| سرلشکر عطاءالله صالحی
کار دیگری که شهید صیاد انجام داد سر و سامان دادن به ارتش بود. که این کار را تدریجاً با عناصر همگام با انقلاب و بعد با عناصر انقلابی انجام داد. لیستی از این اشخاص تهیه می‌کرد که مثلاً  چه کسی فرمانده باشد و کجا مسئول باشد...

پاسخ شهید صدر به تلگراف امام خمینی

پرونده «متفکر نابغه»

پاسخ شهید صدر به تلگراف امام خمینی

شهید صدر خطاب به حضرت امام خمینی: حیات هر انسانی تنها به همان اندازه‌ای است که از وجود و زندگی و افکارش به امت می‌بخشد و شما از وجود و حیات و فکرتان آن‌چنان عطایی برای مسلمانان داشتید که در طول تاریخ الگوی عظیم مجاهدان خواهد ماند.

صدق و اخلاص صیاد

پرونده کتاب «در کمین گل سرخ»

صدق و اخلاص صیاد

| علیرضا مختارپور
در میان آثار منتشرشده‌ی مکتوب، البته کتاب «در کمین گل سرخ» اثری شاخص و برجسته است که با همکاری یاران آن شهید و به کوشش جناب محسن مؤمنی در طول سه سال تحقیق و تألیف، منتشر و تاکنون بیش از ۲۱ بار تجدید چاپ شده و مطالعه‌ی آن به همه‌ی اهل فرهنگ و قلم کشور و نیز به جوانان آینده‌ساز این کشور توصیه می‌شود.

روایتی از دیدار خانواده شهید صدر با رهبر انقلاب

پرونده‌ «متفکر نابغه»

روایتی از دیدار خانواده شهید صدر با رهبر انقلاب

| حجت‌الاسلام رحیمیان
در چهره‌های جوان حوزه آن روزگار، ممتازترین چهره که افق آینده‌ی شخصیتی آن را نشان می‌داد، مرحوم آیت الله صدر بود. اولاً بیان شهید صدر بیان ممتازی بود، ایشان علاوه بر ویژگی‌های خاصی که داشت، بیان بسیار شیوایی هم داشت. این بیان زیبا برای ما جاذبه داشت...

تیغ در دست زنگی مست...

درباره عربستان و فتنه انگیزی‌هایش در منطقه

تیغ در دست زنگی مست...

| سعدالله زارعی
بر خلاف رویه‌ی معمولی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مواجه با کشورها دارند و کمتر اسم دولت‌ها را با صراحت می‌برند، در این یک سال اخیر در چند نوبت از سعودی با عنوان رژیم یاد کرده‌اند و مستقیماً و بدون پرده‌پوشی دولت سعودی را مورد خطاب قرار داده‌اند. این به دلیل این است که ...

چرا اخراج سنتکام به نفع عراق است؟

|پرونده دیدار نخست وزیر عراق با رهبر انقلاب|

چرا اخراج سنتکام به نفع عراق است؟

| محسن پاک‌آئین
گروه تروریستی سنتکام در طول مأموریت خود در منطقه، داعش را برای پیش‌برد اهداف استراتژیک آمریکا در عراق و سوریه مورد حمایت قرار داد. حمایت نیروهای نظامی آمریکا از داعش به‌ویژه در موصل و الانبار موجب تصرف شهرهای عراق توسط این گروه و قتل، جراحت و آوارگی مردم این شهرها گردید...

شهید صدر؛ نظریه‌پرداز اسلامی و انقلابی

پرونده «متفکر نابغه»

شهید صدر؛ نظریه‌پرداز اسلامی و انقلابی

| حجت‌الاسلام‌والمسلمین تسخیری
پس از پیروزی انقلاب اسلامی شهید صدر سر از پا نمی‌شناخت و به شاگردانش نامه نوشت: «ذوب بشوید در شخصیت امام خمینی، همچنان که او در اسلام ذوب شده است.» مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیت ایشان چهار مورد است، ۱. نظریه‌پردازی، ۲. عمق مباحث، ۳. تربیت شاگردان ۴. اخلاص.

پاسخ‌گویِ نیازهای زمانه مردم

پرونده‌ «متفکر نابغه»

پاسخ‌گویِ نیازهای زمانه مردم

| حجت‌الاسلام اوحدی
دو کتاب «فلسفتنا» و «اقتصادنا» جاودانه است و هنوز بی‌نظیر است و در موضوعی که مورد بحث قرار داده حرف آخر را زده است، نظریه‌ی اسلامی را به عنوان یک نظریه‌ی اصیل و منسجم ارائه داده است...

دست آمریکا پشت همه حوادث تروریستی در عراق است

|پرونده دیدار نخست وزیر عراق با رهبر انقلاب|

دست آمریکا پشت همه حوادث تروریستی در عراق است

| حسن کاظمی قمی، سفیر سابق ایران
اینکه رهبر انقلاب تأکید دارند بر اینکه آمریکایی‌ها نباید در عراق بمانند به این دلیل است که حضور آمریکایی‌ها حضور توطئه‌آمیز است و این مغایر با منافع ملی خود عراقی‌هاست. واقعاً‌ پشت همه‌ی حرکت‌های تروریستی در داخل عراق و منطقه، دست آمریکا دیده می‌شود...

حشدالشعبی تبلور ظرفیت گرانبهای جوانان عراقی

|پرونده دیدار نخست وزیر عراق با رهبر انقلاب|

حشدالشعبی تبلور ظرفیت گرانبهای جوانان عراقی

| مهدی ازرقی
تأکید رهبر انقلاب اسلامی بر حفظ و تقویت حشدالشعبی عراق در شرایطی است که کشورهای غربی خصوصاً آمریکا به بهانه‌های مختلفی خواستار انحلال این تشکیلات مردمی شده و فشارهای زیادی را به دولت عراق وارد کرده‌اند. در این شرایط راهبرد اصلی برای حفظ و تقویت حشدالشعبی، ورود این تشکیلات به فعالیت‌های اجتماعی و خدمات عمومی است.

جلسه‌ای برای تذکر

روایت فرمانده کل سپاه از جلسه ویژه با رهبر انقلاب

جلسه‌ای برای تذکر

| سرلشکر جعفری
به‌نظر من در این جلسه بااهمیت‌ترین موضوعی که مدنظر رهبر انقلاب بود، این بود که می‌خواستند به مسئولین کشور تذکر بدهند تا در راستای اجرای صحیح وظایف و مسئولیتشان، اقدام پیشگیرانه و متناسب را برای جلوگیری از خسارت‌ها و تلفات سیل انجام بدهند.

«عزیز داشتن قاضی»؛ چرا و چگونه؟

پرونده «تحول در قوه قضائیه»

«عزیز داشتن قاضی»؛ چرا و چگونه؟

|دکتر جعفر صادق‌منش
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حکم انتصاب حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه بر عزیز داشتن قاضی و دادگاه تأکید کرده و «احساس عزت و شرافت در قاضی» را «سدّ محکمی در برابر انگیزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف» دانستند.

«متفکر نابغه»

«متفکر نابغه»

تببین و تحلیل محورهای دیدار نخست وزیر عراق با رهبر انقلاب

|مجموعه مطالب|

تببین و تحلیل محورهای دیدار نخست وزیر عراق با رهبر انقلاب

سه‌گامِ مجلس برای تحقق رونق تولید

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

سه‌گامِ مجلس برای تحقق رونق تولید

آقای دکتر محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگویی تفصیلی به بررسی نقش مجلس در تحقق رونق تولید پرداخته است. از نظر وی اصلاحات ساختاری و قانونی «نظام مالیاتی»، «نظام بانکی» و «نظام بیمه‌ای»، سه‌گام اصلی است که قوه مقننه باید آن را بپیماید.

راهبرد رهبر انقلاب، دستور کار قطعی وزارت نیرو

روایت دکتر اردکانیان از جلسه ویژه با رهبر انقلاب:

راهبرد رهبر انقلاب، دستور کار قطعی وزارت نیرو

رهبر انقلاب ضمن اشاره به عرض بنده فرمودند که سیل هم برکات دارد و هم صدمات و ما باید از ویرانی‌ها جلوگیری کنیم و تأکید داشتند باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی بکنیم و طرح‌هایمان را اجرا بکنیم که در شرایط آتی به‌طور قطع خسارت نداشته باشیم و این موضوع برای ما قطعاً در وزارت نیرو یک دستور کار قطعی خواهد بود.

اروپا را تحت فشار قرار می‌دهیم؛ تأکید بر تعامل با همسایگان و شرکای قدیمی ایران

وزیر امور خارجه در گفتگو با KHAMENEI.IR:

اروپا را تحت فشار قرار می‌دهیم؛ تأکید بر تعامل با همسایگان و شرکای قدیمی ایران

اروپایی‌ها را هم ما همچنان برای اجرای تعهداتشان تحت فشار قرار می‌دهیم. یعنی اروپا باید بداند که نمی‌تواند فقط با چند اظهارنظر و یا چند طرح اجرانشده از زیر بار مسئولیت‌هایش شانه خالی کند. لذا وظیفه‌ی ما به‌عنوان دستگاه دیپلماسی این است که کار اروپایی‌ها را پیگیری کنیم...

تأکید رهبر انقلاب بر آینده‌نگری در مقابله با حوادث طبیعی

روایت وزیر بهداشت از جلسه ویژه سیل با رهبر انقلاب

تأکید رهبر انقلاب بر آینده‌نگری در مقابله با حوادث طبیعی

| دکتر سعید نمکی، وزیر محترم بهداشت و درمان
از کلیدی‌ترین نکات بیانات ایشان، دلسوزی و توصیه‌ی همگان به رسیدگی عاجل به معیشت و حل مشکلات ناشی از سیلاب‌ها برای مردم بود.

براعت استهلالِ چهل سال دوم

پرونده «گام دوم انقلاب»

براعت استهلالِ چهل سال دوم

مهندس سید مرتضی نبوی
یک بیانیه‌ی راهبردی بایستی مهم‌ترین مسائل داخلی و خارجی را تشخیص داده، مسائل را شناسایی کرده و سپس مدیریت کند. همچنین بایستی قادر به شناسایی فرصت‌ها و تهدیدات بوده و با حداکثر استفاده از فرصت‌ها، تهدیدات را نیز به فرصت تبدیل کند. بیانیه‌ی گام دوم انقلاب تمامی این ویژگی‌ها را دارد.

تاریخ بدعهدی غرب؛ از فینکنشتاین تا اینستکس

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

تاریخ بدعهدی غرب؛ از فینکنشتاین تا اینستکس

| میلاد ترابی‌فرد
تاریخ ایران ما مشحون است از خیانت، بدعهدی، دوبه­‌هم­‌ریزی و خباثت اروپا و اروپایی، ناعهدنامه­‌های فینکنشتاین، مفصل و مجمل، آخال و قراردادهای مختلف پیش­کش روزگار؛ ولی شاید بررسی تنها دو برهه‌ی معاصر و تجربه‌ی ۵ سال گذشته ایران برای یادآوری کافی باشد.

آیا تحریم فرصتی برای ترمیم اقتصاد ماست؟

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

آیا تحریم فرصتی برای ترمیم اقتصاد ماست؟

| مهدی رزم‌آهنگ
بهره گرفتن از این فرصت‌ها، مستلزم وجود عزم و اراده جدی در مسئولین و مقامات کشور است و این عزم نیز تنها زمانی پدید می‌آید که زاویه نگاه به مقوله تحریم، درست و دقیق باشد. پیش‌شرط تبدیل تهدیدِ تحریم به فرصت، عدم تلقی آن به عنوان یک پدیده زودگذر است.

امروز اصلی‌ترین مانع رونق تولید چیست؟

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

امروز اصلی‌ترین مانع رونق تولید چیست؟

| دکتر احمد توکلی

ادامه سیاست های فعلی در باره ارز، و مبارزه نارسا و تبعیض آمیز با فساد، میتواند همه پیوندها را بگسلد. در عین حال روشن خواهد شد علت اصلی مشکلات، سوءمدیریت و فساد داخلی است، که با تحریم های غیرقانونی و ظالمانه غرب تشدید میشود.

نظامهای حامی رونق تولید در نظریه اقتصاد مقاومتی

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

نظامهای حامی رونق تولید در نظریه اقتصاد مقاومتی

| سعید اشیری
در نظریّه‌ی اقتصاد مقاومتی «رونق تولید ملّی» به عنوان رکنِ اساسی اقتصاد مقاومتی همواره مطرح بوده و تولید ملّی با انگاره‌هایی از قبیل «تولید به‌مثابه‌ی جهاد و حسنه» و «تولید به‌مثابه‌ی نیاز اساسی و عامل حفظ و امتداد نظام اسلامی» مورد تأکید بوده است.

سال ٩٨، فرصت­هایی که باید رُبود

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

سال ٩٨، فرصت­هایی که باید رُبود

| مجید شاکری

وقایع سه ماه آخر سال ٩٧ به وضوح تغییر روند سیاستگذاری را در بعضی از کلیدی ترین متغیرهای اقتصادی نشان می دهد. در واقع مشروط به کنترل بعضی از منابع ریسک(که یکسره داخلی هستند) سال ٩٨ فرصت های ویژه ای را در اختیار اقتصاد ایران قرار داده است. بخشی از روندهایی که این امید غیر منتظره را پدید آورده، به شرح زیر قابل بازنمایی است.

اولویت اول؛ مهار رقیب تولید

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

اولویت اول؛ مهار رقیب تولید

| مسعود براتی

برای رونق تولید ملی به چند مسئله باید توجه کرد تولید در درون اقتصاد ما دارای رقبای بسیار جدی و گردن کلفت است. باید رقبای سرسخت تولید را مهار کرد. رقبای تولید عبارتند از فعالیت‌های غیرمولد، واردات و قاچاق. مهار این غول‌ها به عهده حاکمیت است.

ظرفیت­‌های اقتصادی کشور؛ پیشران رونق تولید

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

ظرفیت­‌های اقتصادی کشور؛ پیشران رونق تولید

| محمد عندلیب
مطابق محاسبات، با افزایش حجم بار و تکمیل نقشه ریلی ترانزیتی کشور و اتصال ریلی چابهار به سرخس و خرمشهر به بصره و چند مسیر نسبتا کوتاه دیگر، کشور امکان کسب درآمدی ۲۶ میلیارد دلاری را داراست. این درآمد که بیشتر ازنصف درآمد نفتی سالانه­‌ی ایران است...

«سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

«سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

رهبر انقلاب در پیام نوروزی آغاز سال ۱۳۹۸ به آحاد ملت ایران، ضمن نامگذاری سال پیش‌رو به عنوان «رونق تولید»، مشکل اساسی و فوری کشور را همچنان «مشکل اقتصادی» دانستند. به همین مناسبت، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR پرونده «رونق تولید» را منتشر می‌کند.

الزامات مالیاتی «رونق تولید»

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

الزامات مالیاتی «رونق تولید»

| وحید عزیزی
با مطالعه‌ی گزارش‌های مربوط به وضعیت تولیدکنندگان به دو دغدغه‌ی مشترک برای حفظ و توسعه‌ی تولید می‌رسیم: «کمبود نقدینگی» و «فشار مالیاتی». به نظر می‌رسد اصلاح نظام مالیاتی کلید حل هر دو مشکل باشد.

اعتکاف نشانه جامعه اسلامی

اعتکاف نشانه جامعه اسلامی

| حجت‌الاسلام و المسلمین تکیه‌ای
امروز اعتکاف به عنوان یک فرهنگ عمومی جا افتاده است و شابد نزد کمتر کسی ناشناخته باشد.  وقتی گفته میشود، صدها هزار نفر، یعنی اعمّ از ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر جمعیت در اعتکاف شرکت میکنند، این یعنی یک صدم جمعیت کل کشور؛ این جمعیت کم نیست؛ ۸۰۰ هزار نفر خیزش عمومی است.

پاسخ به سه سؤال درباره رابطه رونق تولید و معیشت مردم

پرونده «سال ۱۳۹۸، سال رونق تولید»

پاسخ به سه سؤال درباره رابطه رونق تولید و معیشت مردم

| دکتر سیدامیر سیاح
نتیجه رونق تولید، رشد اقتصادی کشور خواهد بود، رشد اقتصادی کشور هم مستلزم و ملازم ایجاد اشتغال است. لذا وقتی که تولید در کشور فعال بشود، چرخه‌ی اقتصاد کشور هم فعال می‌شود و کالای بیشتری مبادله و مصرف می‌شود که نتیجتاً معیشت عمومی هم بهتر می‌شود.

سبک زندگی صحیح؛ عامل مهم تداوم انقلاب

پرونده «گام دوم انقلاب»

سبک زندگی صحیح؛ عامل مهم تداوم انقلاب

| رامین طیاری‌نژاد
خطرِ ترویجِ سبکِ زندگیِ غربی در توصیه‌ی هفتم از بیانیه‌ی گام دوم انقلاب گوشزد شد. آیت‌الله خامنه‌ای قبلاً تصریح کرده بودند که عده‌ای در داخلِ کشور درصدد ترویج اخلاق و سبک زندگی غربی با هدفِ به انحراف کشاندنِ انقلاب اسلامی هستند

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی