RSS دیگران
صفحه اصلیRSS سایت رهبریدرباره سایت رهبریتماس با مازبانهای دیگر
امروز یک‌شنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۷
  • يادداشت
  • گفتگو
  • خاطره
  • گزارش
  • پرونده
  • صفحات ویژه‌
  • مقالات جستار
آرشیو سال


تعداد مطالب : 115

عکس / «انقلابیگری» لازمه تحقق گام دوم انقلاب1397/12/04پرونده «گام دوم انقلاب»
«انقلابیگری» لازمه تحقق گام دوم انقلاب
اساساً مشکل امروز انقلاب محافظه‌کاری است و نه جایگزینی محافظه‌کارِ پیر و جوان. انقلابی‌گری به‌معنای تغییرگرایی، بن‌بست‌شکنی و نماندن پشت سد وضع موجود است. انقلابی، مشکلات را می‌بیند و برای عبور از مشکلات برنامه‌ریزی کرده و مبارزه‌ی جهادی می‌کند.


عکس / انقلاب اسلامی؛ بازگشت دین‌گرایی به هندسه جهانی1397/12/04پرونده «گام دوم انقلاب»
انقلاب اسلامی؛ بازگشت دین‌گرایی به هندسه جهانی
یک‌قطب اسلامی با محوریت ایران در حال تشکیل شدن است و کارآیی خود را نشان داده است. این جبهه‌ی مقاومت که تشکیل‌شده در حقیقت یک سازمان منطقه‌ای کارآمد است؛ از جهاد گرفته تا همکاری‌های دفاعی و اقتصادی و سیاسی و فرهنگی.


عکس / «گام دوم» به مثابه «سیاست‌نامه»1397/12/03پرونده «گام دوم انقلاب»
«گام دوم» به مثابه «سیاست‌نامه»
این متن به درستی در یک سنت تاریخی اصیل نوشته شده که نام آن «سیاست‌نامه» است. سیاست‌نامه، چهارچوب عملی و نظری طرحِ «خرد سیاسی» در یک عصر است. این خرد سیاسی اما همچون فلسفه‌ی سیاسی در مقام انتزاع نیست.


عکس / نوزایی در چهل سالگی؛ از «حکومت» تا «نظام»1397/12/03پرونده «گام دوم انقلاب»
نوزایی در چهل سالگی؛ از «حکومت» تا «نظام»
رفتار سیاسی حضرت امام خمینی رحمه‌الله و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دوران چهل ساله بر «نظام‌سازی» استوار بوده است... به گمانم، رمز درک رفتار رهبری را باید در سیره نظام‌سازی دو رهبر نظام جمهوری اسلامی جستجو کرد و تلاش صبورانه برای نهادینه کردن حکومتی که باید «نظام» باشد نه «رژیم»


عکس / جبران اشتباه در همان ریل انقلاب1397/12/02پرونده «گام دوم انقلاب»
جبران اشتباه در همان ریل انقلاب
ما تجدیدنظر طلب نیستیم اما اشتباهاتی که در مسیر اصلی داشتیم را اصلاح می‌کنیم. در همین ریل انقلاب اسلامی خواهیم ماند و به ریلی که به جهت گفتمانی در مقابل جمهوری اسلامی است برنخواهیم گشت و این مورد تفسیری است از اصلاح‌طلبی در دهه‌‌های بعد از چهل‌سالگی انقلاب که اصلاح طلبی به معنای تجدیدنظرطلبی تلقی نمی‌شود.


عکس / تنها راه موفقیت در چله دوم!1397/12/02پرونده «گام دوم انقلاب»
تنها راه موفقیت در چله دوم!
تنها راه موفقیت و پیشرفت انقلاب در دومین چله از زندگی خود و نیز اصلاح عیب‌ها و نقایص موجود، ورود جوانان به عرصه‌های حاکمیتی و مدیریتی کشور است. حال این نقشه راه، دو مخاطب اصلی دارد: اول، جوانان هستند که باید با درک موقعیت کشور، خود را آماده این انتقال بزرگ کنند و دوم، سیستم حکمرانی کشور...


عکس / رفتارها و باورهای جوان مؤمن انقلابی در گام دوم1397/12/01پرونده «گام دوم انقلاب»
رفتارها و باورهای جوان مؤمن انقلابی در گام دوم
چنانچه تعریف درست و جامعی از «مؤمن انقلابی» ارائه نشود، ممکن است کج‌فهمی‌هایی ایجاد شود. بهترین منبع برای یافتن تعریف صحیح که قاعدتاً با استقصای ویژگی‌های انقلابی به دست می‌آید، مراجعه به بیانات حضرت امام خمینی (ره) و رهبر انقلاب اسلامی است.


عکس / مانیفست جمهوری اسلامی برای آینده1397/11/29پرونده «گام دوم انقلاب»
مانیفست جمهوری اسلامی برای آینده
این متن را می‌توان «مانیفست جمهوری اسلامی برای آینده» قلمداد کرد اما گام برداشتن به سوی این آینده به‌درستی در پرتو یک بینش تاریخی است. به تعبیر یکی از متفکرین، «برای آنکه تیری را بیشتر پرتاب کنیم لازم است تا دستان را بیشتر به عقب بکشیم».


عکس / مضمون مرکزی بیانیه؛ نظام سازی انقلابی1397/11/29پرونده «گام دوم انقلاب»
مضمون مرکزی بیانیه؛ نظام سازی انقلابی

مضمون مرکزی این پیام مفهوم نظام‌سازی انقلابی است. مقام معظم رهبری از تئوری نظام انقلاب اسلامی به عنوان تئوری اصلی گام دوم انقلاب صحبت کردند که مستلزم نظریه‌پردازی‌های جدی است و این تئوری ریشه دارد. تاکید امروز ایشان بر انقلابی ماندن است دقیقا در زمانی‌که دشمن تاکید انقلابی زدایی در ایران دارد.


عکس / تولید علم در چهارچوب جهان‌بینی توحیدی1397/11/29پرونده «گام دوم انقلاب»
تولید علم در چهارچوب جهان‌بینی توحیدی
با توجه به بیانیه‌ی رهبر انقلاب، می‌توان گفت که لازمه‌ی رسیدن به تمدن نوین اسلامی، حضور و حرکت جوانان از طریق مشارکت در شکستن مرزهای دانش و تولید علوم در چهارچوب جهان‌بینی توحیدی است، که در عرصه‌های فرهنگی، فنّاوری و اقتصادی مؤثر و تعیین کننده است.


عکس / «اصلاحات اقتصادی» در گام دوم انقلاب1397/11/28پرونده «گام دوم انقلاب»
«اصلاحات اقتصادی» در گام دوم انقلاب
مهم‌ترین نکته در بخش اقتصادی بیانیه‌ی گام دوم وجود یک طرح کلی در بافتار این نوشتار است. به بیان دیگر نویسنده‌ی متن در ذهن خود یک کلان‌تصویر عمومی با اجزای همساز با هم داشته و ما با طرح کلی یک سیاست توسعه مواجهیم.


عکس / نظریه‌ای که «راهنمای عمل» است1397/11/27پرونده «گام دوم انقلاب»
نظریه‌ای که «راهنمای عمل» است
رهبر انقلاب می‌خواهند نوعی «خودآگاهی تاریخی و انقلابی» در ما ایجاد کنند تا دریابیم که در کدام نقطه‌ی تاریخی ایستاده‌ایم و به کجا می‌رویم و چه مسئولیت‌هایی بر عهده داریم. ایشان این‌بار به‌مناسبت چهل‌سالگی انقلاب، «ارزیابی‌های راهبردی» خود را درباره‌ی گذشته‌ی انقلاب و «تجویزهای راهبردی» را درباره‌ی آینده‌ی آن، در اختیار ما قرار داده‌اند.


عکس / چرا بیانیه گام دوم انقلاب مهم است؟1397/11/27پرونده «گام دوم انقلاب»
چرا بیانیه گام دوم انقلاب مهم است؟

این بیانیه همچنین مهم است به‌دلیل محتوا و مضامین راهبردی آن که سخن اصلی همین‌جاست! در این بیانیه که می‌توان آن را منشور انقلاب اسلامی در نقطه عطف چهل‌سالگی ارزیابی کرد، محورها، فرازها و نکته‌های پُرمغز موج می‌زند و با تعمق و ژرف‌اندیشی در آن، این حقیقت روشن‌تر می‌شود.


عکس / خاکریزی به نام «جوان ایرانی»1397/11/27پرونده «گام دوم انقلاب»
خاکریزی به نام «جوان ایرانی»
رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه‌ی تاریخی‌شان، نزدیک به ۴۰ بار از «جوان ایرانی» نام بردند و در ۲۰ مورد از آن، امید و اعتماد خود را نثار جوانان و آینده‌سازان ایران مقتدر کردند. برآمدن یک نسل مؤمن، مستقل، آزاد، دانش‌پژوه، ضد استکبار، عدالت‌خواه و مبارز با فساد، کابوس ترامپ و نتانیاهو و اخلاف و اسلاف و متحدانشان است.


عکس / نگاه واقع‌بینانه؛ مغز بیانیه گام دوم1397/11/26پرونده «گام دوم انقلاب»
نگاه واقع‌بینانه؛ مغز بیانیه گام دوم
گاه واقع بینانه به نقاط قوت و ضعف چهل سال اول انقلاب و امید و خوش بینی به آینده، روح و مغز این بیانیه راهبردی است. رهبر انقلاب در چهل سالگی انقلاب، همچنان معتقد به چهره ای پویا و متحرک از انقلاب هستند، نه ماندن در گذشته و نه تصویری ایده آلیستی از چهل سال طی شده. بلکه...


عکس / هفت لایه «عقلانیت» در گام دوم1397/11/25پرونده «گام دوم انقلاب»
هفت لایه «عقلانیت» در گام دوم
عقلانیت حاکم بر متن بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» را چگونه می‌توان دریافت و نشان داد؟ آنچه در ادامه می‌آید البته یک احصای کامل نیست اما به زعم نگارنده، چهارچوب عقلانی و واقع‌بینانه‌ای است که از لابه‌لای تصریحات و اشارات متن برمی‌آید...


عکس / ماجرای پیر و جوان1397/11/25پرونده «گام دوم انقلاب»
ماجرای پیر و جوان
مخاطب بیانیه‌ی رهبر انقلاب، جوانان بودند. در این بیانیه هرجا که مشکل و معضلی در مسیر انقلاب تبیین گردیده، حل آن به جوانان سپرده شده است و روح اصلی همه‌ی این راه‌حل‌ها که روح اصلی کل این بیانیه نیز هست، «امید» است. اما چرا این میزان تأکید بر امید و بر جوانان؟


عکس / فراخوانیِ جهاد و شانه‌های زیر بار مسئولیت1397/11/25پرونده «گام دوم انقلاب»
فراخوانیِ جهاد و شانه‌های زیر بار مسئولیت
در بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران، یک مضمون سه بار تکرار شده است: «جوانان باید شانه‌های خود را به زیر بار مسئولیت دهند.» به دلایلی که در این نوشتار توضیح داده خواهد شد، به نظر می‌رسد که این مضمون باید مهم‌ترین مضمون بیانیه به حساب آید


عکس / امید به غرب باید از بین برود1397/11/24پرونده «گام دوم انقلاب»
امید به غرب باید از بین برود
رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب»، «ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمیٰ (ارواحنا فداه)» را «آرمان بزرگ انقلاب اسلامی» دانستند. واکاوی «نسبت انقلاب اسلامی و تمدن‌سازی نوین اسلامی» در گفتگو با جناب آقای اصغر طاهرزاده از اساتید و چهره‌های علمی و فرهنگی کشور...


عکس / کتاب خاطرات عربی رهبر انقلاب چگونه تدوین شد؟1397/11/20گفتاری از دکتر محمدعلی آذرشب
کتاب خاطرات عربی رهبر انقلاب چگونه تدوین شد؟

ایشان سال‌ها پیش جلساتی داشتند که در آن به زبان عربی صحبت می‌کردند. گاهی در لابه‌لای صحبت‌ها خاطراتی هم بیان می‌کردند. به ایشان گفتیم که شما که دارید به عربی صحبت می‌کنید، امکان دارد که این خاطرات را از اول شروع کنید و بگویید؟ ایشان پذیرفتند و همان لحظه بسم الله گفتند و شروع کردند...


عکس / نگاهی انتقادی به مبانی معرفتی لیبرال‌دموکراسی1397/11/19مجموعه یادداشت دستگاه محاسباتی توحیدی و غربی-۱
نگاهی انتقادی به مبانی معرفتی لیبرال‌دموکراسی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار مردم قم به بیان تفاوت دستگاه محاسباتی نظام معرفتیِ لیبرال‌دموکراسی و نظام معرفتیِ توحیدیِ اسلامی پرداخته و به ناکامی قدرت محاسباتی آمریکا در مقابل انقلاب اسلامی اشاره کردند. از این رو، در سلسله یادداشت‌هایی که به مرور منتشر می‌شود، به تبیینِ این مسأله پرداخته خواهد شد.


عکس / معرفی کتاب خاطرات رهبر انقلاب توسط سیدحسن نصرالله1397/11/18۱۷ بهمن ۱۳۹۷ در بیروت انجام شد:
معرفی کتاب خاطرات رهبر انقلاب توسط سیدحسن نصرالله

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، در مراسم جشن ۴۰ سالگی انقلاب در مجمع سیدالشهدا(ع) ضاحیه‌ی جنوبی بیروت، به معرفی کتاب خاطرات مبارزات رهبر انقلاب از زبان خودشان که به عربی گفته شده است، پرداخت.


عکس / تدوین مقالات فقهی با روشهای جدید1397/11/15نقش آیت‌الله شاهرودی در دایرة المعارف فقه اسلامی
تدوین مقالات فقهی با روشهای جدید
تأسیس دایرةالمعارف فقه اسلامی بر اساس مذهب اهل بیت (علیهم‌السلام) به بیش از ۲۵ سال پیش باز می‌گردد. فکر اصلی و محوری ایشان – با توجه و راهنمایی رهبر معظم انقلاب – این بود که فقه نیز با روش‌های جدیدِ تدوین در عالم همراه شود.


عکس / رابط امام خمینی و شهید صدر؛ سرباز انقلاب اسلامی1397/11/14نکاتی از سیره شخصی و انقلابی آیت‌الله هاشمی شاهرودی
رابط امام خمینی و شهید صدر؛ سرباز انقلاب اسلامی
در سال ۱۹۷۴ میلادی در سلسله بازداشت‌های علما و طلاب و ائمه‌ی جمعه و جماعت، آقای هاشمی هم بازداشت شد و شهید صدر از بازداشت ایشان بسیار متأثر شد... من به سید صدر گفتم إن شاءالله خدا فرجی حاصل می‌کند و ایشان آزاد می‌شود. ایشان گفت: «سید هاشمی نشانه‌ی وجود من است.»


عکس / هندِ دوستان؛ پیوند تمدنی دو ملت ایران و هند1397/11/13| گفتگو |
هندِ دوستان؛ پیوند تمدنی دو ملت ایران و هند

هم‌زمان با برگزاری کنفرانس بررسی اندیشه‌های رهبر انقلاب اسلامی در دهلی نو، در گفت‌وگویی کوتاه با آقای دکتر غلامعلی حدادعادل مشاور عالی رهبر انقلاب اسلامی، نگرش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را نسبت به مسائل هند و مراودات فرهنگی بین دو کشور، به صورت اجمالی بررسی شده است.


عکس / آیینه شهید صدر1397/11/11| چهلمین روز رحلت آیت‌الله هاشمی شاهرودی |
آیینه شهید صدر
این خیلی عجیب است که مرجعی مثل شهید صدر با آن وزن علمی در مورد جوانی که کمتر از سی سال سن داشته است بفرمایند «او آیینه‌ی وجود من است» و «هر چه پیش من هست، او هم دارد» یا «هر چه او بگوید حرف من است!»... روایتی از جلسات فقهی مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی را در این مطلب بخوانید.


عکس / «خطر سکولاریسم» حوزه را تهدید می‌کند1397/11/10گفت‌وگو با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه؛
«خطر سکولاریسم» حوزه را تهدید می‌کند

اما آن فرع عقلانیت سکولار، که جدایی دین از سیاست است، یعنی بی‌تفاوتی نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی، بی‌تفاوتی نسبت به مقدرات نظام و مسائل اجتماعی جامعه‌ی مسلمین، بی‌تفاوتی نسبت به مسائل سیاسی جاری و ساری در جوامع اسلامی، آن خطری است که الان وجود دارد. اما حالا چه چیز باعث می‌شود که این جریان در قم یا در بعضی جاها وجود داشته باشد؟


عکس / «گام دوم انقلاب»1397/11/10به‌مناسبت صدور بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب»در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی
«گام دوم انقلاب»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» که به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی خطاب به ملت ایران صادر کردند، «ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمیٰ (ارواحنا فداه)» را «آرمان بزرگ انقلاب اسلامی» دانستند.


عکس / هدایت و مدیریت نقدینگی کارآمد؛ عامل موفقیت سه اقتصاد بزرگ جهان1397/11/08پرونده نقدینگی - ۲
هدایت و مدیریت نقدینگی کارآمد؛ عامل موفقیت سه اقتصاد بزرگ جهان

با مرور تجربیات کشورهای مختلف مشاهده می‌شود که این کشورها برای دستیابی به اهدافی همچون رشد اقتصادی و افزایش اشتغال، از ظرفیت اعتبار و نقدینگی موجود در اقتصاد به‌صورت بهینه، کارآمد و عقلانی بهره جسته و آن را به دست نامرئی بازار نسپرده­‌اند...


عکس / مسئله رژیم صهیونیستی «بُحران موجودیت» است1397/11/06دلایل و شواهد زوال رژیم صهیونیستی:
مسئله رژیم صهیونیستی «بُحران موجودیت» است
دومین مطلب از پرونده «زوال رژیم صهیونیستی» به گفتگو با دکتر مجید صفاتاج کارشناس مسائل فلسطین می‌پردازد. وی در این گفتگو شکاف‌های اجتماعی، نابسامانی‌های اقتصادی و ضعف امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی را مورد بررسی قرار داده است.


عکس / مقروض‌ترین و گرفتارترین دولت‌های دنیا1397/10/26گزارشی درباره بحران بدهی آمریکا
مقروض‌ترین و گرفتارترین دولت‌های دنیا

بدهی ملّی آمریکا که نزدیک به ۲۲ تریلیون دلار است، به دو گروه عمده تقسیم می‌شود: یکی بخشی از بدهی که توسط مردم تأمین می‌شود و دوم، هلدینگ‌های درون‌دولتی. بخش اول بدهی ملّی آمریکا (قسمت آبی‌رنگ نمودار زیر) حدود ۱۵ تریلیون دلار است که عموم مردم جهان آن را تأمین می‌کنند...


عکس / وضعیت حجاب در جامعه امروز ایران1397/10/19| گفتگو با دکتر بانکی‌پور |
وضعیت حجاب در جامعه امروز ایران
اصلاً اینکه از پدیده‌ی بی‌حجابی عکس می‌گیرند یا به طور خاص در شهر مورد توجه قرار می‌گیرد، خود نشان‌دهنده‌ی این است که یک پدیده‌ی نادر است. اگر قرار بود بی‌حجابی، یک پدیده‌ی حاکم باشد دیگر مورد توجه قرار نمی‌گرفت.


عکس / تبیین قرآنی نابودی رژیم صهیونیستی در آینده نزدیک1397/10/18نابودی ظالم، سنتی قرآنی است
تبیین قرآنی نابودی رژیم صهیونیستی در آینده نزدیک
با توجه به تعیین سقف زمانی ۲۵ ساله برای نابودی رژیم اشغالگر صهیونیستی از سوی رهبر انقلاب، قریب‌الوقوع بودن این نابودی چگونه با آیات قرآن تبیین میشود؟ در این یادداشت، منطق پشتیبان «نابودی قریب‌الوقوع» رژیم صهیونیستی در آینده نزدیک تبیین می‌شود.


عکس / بررسی دشواری‌های حفظ حجاب زنان در دوران پهلوی1397/10/18بررسی دشواری‌های حفظ حجاب زنان در دوران پهلوی
درباره‌ی تاریخ حجاب در ایران از جمله مسئله‌ی کشف حجاب در دوره‌ی رضاشاه و نیز وضعیت حجاب در دوره‌ی پهلوی دوم، کتاب‌های بسیاری نوشته شده است اما یکی از مباحثی که به‌دلایلی مغفول مانده، مشکلات زنان محجبه در زمان کشف حجاب و واکنش‌های مختلف زنان در مورد کشف حجاب می‌باشد.


عکس / علل کلان و خُرد بدحجابی در جامعه ایران1397/10/16تحلیل جامعه‌شناختی «علل پدیده بدحجابی» در گفتاری از دکتر کرمی
علل کلان و خُرد بدحجابی در جامعه ایران
حجاب و پوشش اسلامی از موضوعات مهم جامعه‌ی امروز ایران است. موضوعی که علاوه بر اهمیت بُنیادین خود از جمله نقاطِ هدف در طراحی دشمنان است. دشمنان در توطئه‌گری‌های خود نابودی زمینه‌های ایمانی و اخلاقیِ ایران اسلامی را هدف گرفته و از همین‌رو «تخریب و تضعیف حجاب» را به‌عنوان زیربنایی مهم به‌شکلی جدی و مستمر دنبال می‌کنند...


عکس / «فتنه تغلب» به چاپ سوم رسید1397/10/14یک هفته پس از انتشار؛
«فتنه تغلب» به چاپ سوم رسید
با عرضه و اتمام چاپ اول و دوم «فتنه تغلب» پس از گذشت یک هفته از رونمایی کتاب، روز شنبه ۱۵ دی چاپ سوم این کتاب راهی بازار خواهد شد. این کتاب شامل روایت‌هایی است از متن و فرامتن فتنه‌ی ۸۸ که انتشارات انقلاب اسلامی (وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای) آن را منتشر کرده است.


عکس / آیت‌الله شاهرودی وفادار به اسلام و انقلاب بود1397/10/13گفت‌وگو با آیت‌الله شب‌زنده‌دار درباره مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی
آیت‌الله شاهرودی وفادار به اسلام و انقلاب بود
بنظر من می‌توان یک جنبه‌ی با وفایی ایشان را به این دانست که هر مسئولیتی که رهبر انقلاب اسلامی تشخیص دادند و از وی درخواست کردند، مرحوم آیت‌الله شاهرودی از انجام وظیفه نسبت به اسلام و جامعه‌ی اسلامی ابا نکرد...


عکس / اولین سخنرانی آیت‌الله مجتبی تهرانی پس از رحلت امام خمینی1397/10/11انتشار به مناسبت سالگرد ارتحال؛
اولین سخنرانی آیت‌الله مجتبی تهرانی پس از رحلت امام خمینی
حضرت آیت‌الله حاج‌آقا مجتبی تهرانی ۱۰ روز پس از رحلت حضرت امام خمینی در یک سخنرانی در تاریخ ۶۸/۳/۲۴ در پایان بحث پیرامون شکر به مسأله رحلت حضرت امام خمینی و مسأله‌ی ولایت فقیه اشاره کردند که گزیده‌ای از این سخنرانی به مناسبت سالروز ارتحال آیت‌الله تهرانی برای اولین بار منتشر می‌شود.


عکس / مجموعه مطالب درباره آیت‌الله هاشمی شاهرودی1397/10/09پرونده‌ای درباره فقیه عالی‌قدر حضرت آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی؛
مجموعه مطالب درباره آیت‌الله هاشمی شاهرودی

با تأسف و اندوه خبر درگذشت فقیه عالیقدر و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیةالله آقای حاج سیدمحمود هاشمی شاهرودی رضوان الله علیه را دریافت کردم. این ضایعه‌ی اسفبار که پس از حدود یک سال بیماری سخت و دردناک واقع شده است، مایه‌ی تألّم همه‌ی کسانی است که به مقام علمی و خدمات باارزش ایشان به نظام اسلامی و نیز به مجموعه‌های فقهی و اصولی و حقوقی حوزه‌های علمیّه آشنا میباشند...


عکس / نقش حوزه «تقویت نظام و رهبری» است1397/10/06گفتگو درباره آیت‌الله هاشمی شاهرودی
نقش حوزه «تقویت نظام و رهبری» است

بارها از آیت‌الله شاهرودی شنیدم که می‌گفت «ما نباید حوزه را خلاصه بکنیم در تعلیم و تعلم؛ بلکه حوزه و حوزویان باید نقش تدوینگری، نقش بیدارگری، نقش مطالبه‌گری، نقش احیاگری و نقش اقامه‌ی حکم‌الله و حفظ نظام اسلامی و تقویت نظام اسلامی را در کنار ...


عکس / تصمیم‌های بزرگ مدیران؛ راه تحقق تولید ملی1397/10/04گفتاری درباره توصیه اقتصادی اخیر رهبر انقلاب
تصمیم‌های بزرگ مدیران؛ راه تحقق تولید ملی
پاتریک کلاوسون، یکی از اقتصاددانان حلقه‌ی بنیاد واشنگتن است که همکاری مستمری با کنگره‌ی آمریکا دارد. وی معتقد است: اگر ایران وارد تصمیم‌های بزرگ شود به‌سادگی می‌تواند مردم را به سمت رشد تولید هدایت کند. اقتصاد ایران یک اقتصاد متنوع ...


عکس / یک سال جهش نقدینگی!1397/10/01پرونده نقدینگی - ۱
یک سال جهش نقدینگی!
آنچه در شرایط پیش‌رو باید دنبال کرد آن است که ضمن کاهش التهابات و نوسانات در بازار ارز، کنترل بیشتری روی نقدینگی موجود و خلق نقدینگی جدید صورت گیرد. کنترل و نظارت بر نقل و انتقالات سپرده‌ها امری است که در بسیاری از کشورهای دنیا صورت می‌گیرد...


عکس / کشتی نجات اهل‌بیت (ع)1397/09/28مضمون حدیثی که رهبرانقلاب در بیانات اخیر به آن اشاره کردند؛
کشتی نجات اهل‌بیت (ع)
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تاریخ ۹۷/۹/۲۱ به مضمون حدیثی درباره کشتی نجات بودن اهل‌بیت(علیهم‌السلام) اشاره کردند و فرمودند: «در این طوفانی که دنیا را و بخصوص منطقه را فراگرفته است، ملّت ایران به برکت اسلام در کشتی امن محبّت اهل‌بیت و اسلام قرار گرفته‌اند.»...


عکس / چگونه چین تبدیل به کارخانه دنیا شد؟1397/09/26گزارشی از شکوفایی اقتصاد چین با اتکا بر الگوی توسعه بومی
چگونه چین تبدیل به کارخانه دنیا شد؟
اگرچه در نگاه اول، یکی از عوامل پیشرفت اقتصادی چین، باز شدن درهای این کشور به روی همسایگان و جهان دانسته می‌شود، اما واقعیت این است که حضور این کشور در عرصه‌ی جهانی حضوری کاملاً هوشمندانه، برنامه‌ریزی‌شده و به‌موقع بوده است. چینی‌ها ...


عکس / چرا دشمن جمهوری اسلامی محکوم به شکست است؟1397/09/23تشریح یک قاعده‌ی قرآنی:
چرا دشمن جمهوری اسلامی محکوم به شکست است؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار خانواده شهدا به نقشه‌ی لو رفته دشمن در تابستان و زمستان ۹۷ اشاره کردند. از نگاه ایشان براساس یکی از آیات قرآن کریم، همه‌ی تلاشهای دشمن در مقابل جمهوری اسلامی ایران محکوم به شکست است ...


عکس / «تابستان داغ» و ۴۰ سال آرزوی ناکام آمریکایی‌ها1397/09/22| گفتگو با آقای صفارهرندی |
«تابستان داغ» و ۴۰ سال آرزوی ناکام آمریکایی‌ها
وقتی این‌ها می‌گویند تابستان داغ، توصیف وضعیت نمی‌کنند؛ بلکه دارند از یک برنامه‌ریزی حرف می‌زنند؛ برنامه‌ای که برایش پول گذاشتند و آدم استخدام کردند. مثلاً در همان سال ۸۲ کسانی از عناصر ضد انقلاب در خیابان‌های تهران دستگیر شدند که ...


عکس / اتحاد دوحزبی1397/09/20| یادداشت تحلیلی |
اتحاد دوحزبی
آیا مسئله‌ی جمهوری اسلامی ایران برای نظام سیاسی آمریکا یک موضوع حزبی و سیاسی است؟ آیا رویکردهای دو حزب اصلی آمریکا، یعنی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در قبال جمهوری اسلامی تفاوتی جدی دارد؟ به‌طور کلی سیاست خارجی آمریکا تابع چه مؤلفه‌هایی است؟


عکس / سرآغاز یک خروش1397/09/15یادداشتی به مناسبت سالگرد ۱۶ آذر
سرآغاز یک خروش
نخستین اعتراض پرخروش به کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، در تظاهرات روزهای ۱۴ تا ۱۶ آذر ۱۳۳۲ دانشجویان دانشگاه تهران تجلی یافت. این تظاهرات به دو دلیل بود: نخست، اعلامیه‌ی تجدید روابط ایران و بریتانیا که روز شنبه ۱۴ آذر ۱۳۳۲ هم‌زمان در لندن و تهران انتشار یافت ...عکس / ژاپن چگونه به یک قدرت اقتصادی تبدیل شد؟1397/09/10بررسی کشورهای موفق در اتکا به تولید ملی؛
ژاپن چگونه به یک قدرت اقتصادی تبدیل شد؟
الگوی واردات در ژاپن، مبتنی بر واردات مواد خام مورد نیاز صنایع است. اولویت در ذهن مدیران «تولید» است نه «سود کوتاه‌مدت»؛ بنابراین الگوی اقتصادی حاصل، مبتنی بر چهار گزاره است: «واردات مواد خام از خارج برای تولید در داخل به‌منظور مصرف کالای ساخت داخل و صادرات ...


عکس / دومینوی افول اقتدار اقتصادی آمریکا1397/09/07متن کامل گفتگو درباره شواهد و مستندات افول اقتصادی آمریکا
دومینوی افول اقتدار اقتصادی آمریکا

در آمریکا از سال ۱۹۹۵، یک درصد جمعیت حدود ۲۰ درصد از درآمد سالانه‌ی کشور را در اختیار دارند و ۵۰ درصد کم‌درآمد جامعه، حدود ۱۳ درصد از درآمد سالانه را دارند. این نسبت در اروپا برعکس است. همچنین در سال ۲۰۱۳ حدود ۷۸ درصد استارتاپ‌های بزرگ ...


عکس / دومینوی افول اقتدار اقتصادی آمریکا1397/09/07| گفتگو |
دومینوی افول اقتدار اقتصادی آمریکا
در آمریکا از سال ۱۹۹۵، یک درصد جمعیت حدود ۲۰ درصد از درآمد سالانه‌ی کشور را در اختیار دارند و ۵۰ درصد کم‌درآمد جامعه، حدود ۱۳ درصد از درآمد سالانه را دارند. این نسبت در اروپا برعکس است. همچنین در سال ۲۰۱۳ حدود ۷۸ درصد استارتاپ‌های بزرگ ...


عکس / چرا «ره‌نمای طریق» اثری سودمند و راهگشا است؟1397/09/06چرا «ره‌نمای طریق» اثری سودمند و راهگشا است؟
انتشار تقریظ کوتاه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در مورد کتاب «ره‌نمای طریق» اثر استاد محمدعلی جاودان، این پرسش را ایجاد می‌کند که ویژگی‌ها و امتیازات این اثر چیست که معظّم‌له با مطالعه «بخش عمده‌ای» از این کتاب ...


عکس / تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «ره‌نمای طریق» آیت‌الله جاودان1397/09/03تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «ره‌نمای طریق» آیت‌الله جاودان

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای این کتاب که حاوی پاسخ‌های مکتوب و عالمانه‌ی آیت‌الله جاودان به پرسش‌های مردم و به‌ویژه جوانان در مسائل مبتلابه آنان در حوزه‌های گوناگون اخلاقی و اعتقادی و معنوی است، مرقوم فرمودند: «بخش عمده‌ای از کتاب مطالعه شد، مطالب سودمند بسیاری در آن هست که برای جوانان دانستن آن لازم یا راه‌گشا است. خداوند به همه‌ی آن‌ها توفیق دهد و مؤلف محترم را محفوظ بدارد بمنّه و کرمه. مرداد ۹۷»


عکس / کتاب اخلاقی زندگی‌ساز1397/09/01گفتگو با حجت‌الاسلام تحریری درباره کتاب «ره‌نمای طریق»
کتاب اخلاقی زندگی‌ساز

رهبر انقلاب هم از اینکه مسائل معنوی و تربیتی به‌نوعی در جامعه پخش می‌شود اظهار خوشحالی کردند؛ از جمله حاج آقای جاودان را مطرح کردند که بحمدالله جوانان با ایشان مرتبط هستند. سپس از کتاب ایشان تعریف کردند و فرمودند «به‌عنوان مثال کتابی که سؤال و جواب دارد باید ...


عکس / افول آمریکا و انتقال قدرت از غرب به شرق1397/08/30| گزارش |
افول آمریکا و انتقال قدرت از غرب به شرق
جهان آبستن حادثه‌ی مهمی است: «افول آمریکا و انتقال قدرت از غرب به شرق». پدیده‌ی انتقال قدرت یک رویداد چند بعدی و با وجوه سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی است که اندیشمندان از سال‌ها قبل از وقوع، از آن خبر داده‌اند...


عکس / اهداف آمریکا در عراق محقق نشد1397/08/28تحلیل تحولات عراق در گفتگو با دکتر مسعود اسداللهی
اهداف آمریکا در عراق محقق نشد
آمریکایی‌ها از اینکه می‌بینند دولت عراق و دولت ایران با هم رابطه‌ی خوبی دارند بسیار ناراحتند و به دنبال این هستند که یک دولت مخالف ایران در عراق بر سر کار آید اما در همه‌ی این سال‌ها و پس از همه‌ی انتخابات‌ها ...


عکس / چگونه به «استقلال صنعتی» برسیم؟1397/08/25یادداشتی درباره بیانات اخیر رهبر انقلاب
چگونه به «استقلال صنعتی» برسیم؟
در حوزه‌ی اقتصاد هم مفهومی به عنوان اقتصاد مقاومتی به وجود آمد که با پیگیری سیاست­‌های آن، میزان وابستگی ما را در اقتصاد کاهش دهد. اما در دیدار اخیر ایشان شاهد شنیدن واژه‌ای دقیق­‌تر به نام ...


عکس / افول آمریکا1397/08/25افول آمریکا

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود با دانش‌آموزان و دانشجویان که به‌مناسبت ۱۳ آبان روز مبارزه با استکبار جهانی برگزار شد، با اشاره به چالش بلندمدت بین ایران و آمریکا و توطئه‌های «جنگ اقتصادی» و «جنگ رسانه‌ای» آمریکا علیه ملت ایران، ملت ایران را پیروز این چالش بلندمدت، و دولت آمریکا را بازنده‌ی آن معرفی کردند. علاوه بر این حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به بحث «افول قدرت آمریکا»، قرائن این زوالِ قدرت را در دو عرصه‌ی نرم و سخت تبیین نمودند.


عکس / ترامپ، نتیجه لیبرال دموکراسی است1397/08/22بررسی «افول آمریکا» در نشستی با حضور دکتر مرندی و دکتر جمشیدی؛
ترامپ، نتیجه لیبرال دموکراسی است
در زمان ترامپ، ادبیات ترامپ و از آن مهم‌تر شکاف‌های عمیقی که الان در آمریکا به وجود آمده و این به‌اصطلاح تصویری که از آمریکا در سراسر جهان ارائه می‌شود، موجب شده نگاه مردم آمریکا، هم به حکومتشان و هم ...


عکس / بنگاه­‌داری بانک­‌ها و اخلال در تأمین مالی اقتصاد1397/08/22| یادداشت |
بنگاه­‌داری بانک­‌ها و اخلال در تأمین مالی اقتصاد
بنگاه‌داری، بانک را با تعارض منافع در وصول مطالبات مواجه می‌کند که در بلندمدت موجب ورشکستگی و انجماد دارایی­‌های بانک خواهد گردید؛ بانک به‌واسطه‌ی روابط مالکیتی، انگیزه‌ی کافی برای اعمال فشار در وصول مطالبات ندارد؛ چراکه در برخی موارد ...


عکس / قصه ناگفته پدر1397/08/21گفتگو با دختر شهید حسن طهرانی مقدم
قصه ناگفته پدر
«از شغل پدر چه می‌دانستی؟» منتظر پاسخی مفصلم، اما یکه می‌خورم از جواب: «هیچ». متحیر نگاهش می‌کنم که می‌گوید: «پدر هرگز از کارش در خانه حرفی نمی‌زد. صحبتی اگر بود، حتماً در خلوت با مادرم بوده. من نه موشک می‌شناختم، نه اصلاً می‌دانستم چیست و نه می‌دانستم پدرم کجا کار می‌کند. گفتم ...


عکس / آغازی بر یک پایان1397/08/20تأملی بر اظهارنظر فوکویاما در باب پایان تاریخ
آغازی بر یک پایان
فوکویاما چندی پیش با حضور در یک برنامه‌ی تلویزیونی عنوان کرده که «من فکر نمی‌کنم جهت تاریخ هنوز هم به سمت لیبرال دموکراسی باشد. دموکراسی بسیار شکننده است و آنچه من در این ۲۵ سال به آن رسیده‌ام این است که ایجاد نهادهای دموکراتیک بسیار دشوار است به‌خصوص ...


عکس / نخبگان؛ تعیین‌کننده گرانیگاه سیاسی جهان1397/08/19اقدامات غرب در ترور نخبگان مخالف
نخبگان؛ تعیین‌کننده گرانیگاه سیاسی جهان
حذف نخبگان از سوی قدرت‌های استکباری فقط به دانشمندان و پژوهشگران علمی منحصر نمی‌شود، بلکه هر یک از افراد برجسته در حوزه‌های مختلف که با کانون‌های قدرت هماهنگ نباشند و یا اقداماتشان به‌نوعی موجودیت قدرت‌های بزرگ را به خطر اندازد ...


عکس / الگوبرداری از امام سجاد (علیه‌السلام)1397/08/10نگاهی به مضامین دعاهای رهبر انقلاب؛
الگوبرداری از امام سجاد (علیه‌السلام)

یکی از روش‌های انتقال معارف اسلامی، استفاده از زبان دعا است و ما این روش را مرهون حضرت امام زین‌العابدین (علیه‌السّلام) هستیم. رهبر انقلاب اسلامی نیز از این روش برای منتقل کردن معارف به مخاطب و تهییج او برای اقدام متناسب با اجابت ...


عکس / حباب اطلاعات؛ دستاورد غرب از «تصویرسازی غلط»1397/08/10گفتگو با دکتر شهاب اسفندیاری
حباب اطلاعات؛ دستاورد غرب از «تصویرسازی غلط»
ما نیازمند یک قرارگاه فراقوه‌ای برای مدیریت تصویر جمهوری اسلامی هستیم تا بتواند از یک موضع ملی و عالی به همه دستگاه‌ها و نهادها و قوا در خصوص رعایت حال جمهوری اسلامی و رعایت تصویر جمهوری اسلامی تذکر دهد. شاید لازم باشد به ...


عکس / بررسی ابعاد تمدنی راه‌پیمایی اربعین1397/08/07| گفتگو |
بررسی ابعاد تمدنی راه‌پیمایی اربعین
اساساً آنچه در اربعین مشهود است اینکه طراز زیارت اربعین یک طراز تمدنی است؛ یعنی نیازهای گم‌گشته‌ی بشرِ معاصر در زیارت اربعین ولو در یک زمان محدود به دست می‌آید. اگرچه جمعیت ۲۰ میلیونی زائران اربعین در یک بازه‌ی زمانی محدود حضور دارند، اما ...


عکس / دو روی سکه‌ی تصویرسازی1397/07/29یادداشتی درباره بیانات اخیر رهبر انقلاب
دو روی سکه‌ی تصویرسازی
علاوه بر احتیاط در مورد استفاده از محصولات و خدمات رسانه‌ایِ بیگانه -که ناشی از عدم اعتماد کلی نسبت به اهداف دشمن / رقیب است- یا افزایش آگاهی و مهارت در زمینه‌ی سواد رسانه‌ای و تفکر انتقادی، باید مقولات و اقدامات دیگری را نیز مد نظر قرار داد که همچون هر میدان نبردی، لازمه‌ی ...


عکس / تحول در علوم انسانی چگونه واقعیت می‌یابد؟1397/07/28سخنان نخبگان در دیدار با رهبر انقلاب
تحول در علوم انسانی چگونه واقعیت می‌یابد؟

مثلاً در رشته‌ی روان‌شناسی می‌توان به درس آموزه‌های روان‌شناختی در قرآن و حدیث اشاره کرد. نتیجه‌ی این گونه تحول‌های صوری، دستوری و ابلاغیه‌ای این بوده که معمولاً اساتید از چنین سرفصل‌هایی گذر کرده، دانشجوها نیز نگاه غیرهمدلانه و ...


عکس / انگاره‌های نادرست در مسیر پیشرفت ایران1397/07/26سخنان یکی از نخبگان در دیدار با رهبر انقلاب
انگاره‌های نادرست در مسیر پیشرفت ایران
بر خلاف تصور موجود، آنچه ضعف نظام پژوهش ماست، نه عدم صلاحیت اساتید و مشاوران و نه عدم کفایت راه‌حل‌هایی است که در طول این سال‌ها در بخش‌های مختلف کشور ارائه شده، بلکه ضعف نظام پژوهش را نخست باید در عدم صلاحیت کارفرمایی چاره‌جویی کرد!


عکس / زبان و ادبیات فارسی؛ آسیب‌ها و راهکارها1397/07/26سخنان نخبگان در دیدار با رهبر انقلاب
زبان و ادبیات فارسی؛ آسیب‌ها و راهکارها
«ابتذال و تنک‌مایگی زبان» در میان گویشوران ایرانی توصیفی راستین از حال زبان فارسی در میان صاحبان خود است. گواه آنکه فارسی زبانان امروز با هفتصد واژه زندگی می‌کنند، حال آنکه اتحادیه اروپا، دو دهه پیش، تعداد واژگان لازم برای گویشوران این اتحادیه را ...


عکس / محور امت واحده، اطاعت رسول خدا است1397/07/25یادداشتی از حجت‌الاسلام والمسلمین محسن اراکی؛
محور امت واحده، اطاعت رسول خدا است
مسئله وحدتِ جامعه اسلامی نه یک تاکتیک و نه حتی یک استراتژی بلکه بر اساس منابع دینی ما، هویت اسلامی امت رسول الله(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در گروی این مسئله است؛ یعنی اگر جامعه اسلامی دچار پراکندگی شود هویت خود را از دست داده است ...


عکس / انقلاب اسلامی، حلقه وصل گذشته و حال و آینده ایران است1397/07/24«جایگاه تاریخی و تمدنی انقلاب اسلامی» در گفتگو با دکتر موسی نجفی؛
انقلاب اسلامی، حلقه وصل گذشته و حال و آینده ایران است
اوایل مشروطه برخی از مشروطه‌خواهان می‌گفتند این تحول با گذشته ارتباط ندارد. در انقلاب اسلامی هم اول این‌طور شد؛ یعنی بعضی می‌گفتند با گذشته ارتباطی نداریم و گذشته‌ی ما تاریک و شاهنشاهی ...


عکس / منطق رهبری1397/07/18رهبر انقلاب با مسائل روز کشور، چگونه مواجه می‌شوند؟
منطق رهبری
از ابتدای انقلاب تاکنون، در نسبت با "تعریف وظایف و کارکردهای رهبری"، نظریات مختلفی وجود داشته ‌است. عده‌ای با نگاهی "تفریطی"، معقتد به "رهبری فرمایشی و نمایشی" هستند و عده‌ای با نگاهی "افراطی"، هرآنچه که در بخش‌های مختلف دولتی (به معنای عام آن در سه قوه) و حکومتی می‌گذرد را ...


عکس / «مرعوب دشمن نشوید»1397/07/17درباره‌ی آیه‌ای که رهبر انقلاب در ورزشگاه آزادی خواندند؛
«مرعوب دشمن نشوید»
«اَلَّذینَ قالَ لَهُمُ النّاسُ إِنَّ النّاسَ قَد جَمَعوا لَکُم فَاخشَوهُم فَزادَهُم إیمانًا وَ قالوا حَسبُنَا اللَّهُ وَ نِعمَ الوَکیلُ». این آیه درباره‌ی قضایای بعد از جنگ اُحد است. جنگ اُحد به دو بخش تقسیم می‌شود: بخش اول، خود جنگ اُحد است که ابتدا مسلمانان در آن پیروز شدند و سپس شکست خوردند؛ اما بخش دوم...


عکس / ناگهان سرباز شدن مردم ایران، کار دست دنیا داد!1397/07/09گفتاری از آقای مرتضی سرهنگی؛
ناگهان سرباز شدن مردم ایران، کار دست دنیا داد!

در جنگ‌های دفاعی مثل جنگ ما، مدافعان، دیگر زن نیستند، پیر نیستند، جوان نیستند، بچه نیستند، بلکه همه سربازند. این ناگهان سرباز شدن مردم ایران، کار دست دنیا داد. دنیا تمام محاسباتش برای حمله به ما درست بود؛ اما ...


عکس / آلمان چگونه به قدرت اقتصادی چهارم دنیا تبدیل شد؟1397/06/24| گزارش |
آلمان چگونه به قدرت اقتصادی چهارم دنیا تبدیل شد؟


فعال شدن کارخانه‌ها و به تبع آن افزایش تولید ملی، موجب خروج اقتصاد از شرایط رکود تورمی موجود خواهد شد. امری که پیش از این، در برخی از کشورهای دیگر هم وجود داشته و آن‌ها نیز توانسته‌اند با ترسیم یک «نقشه‌ی راه اقتصادی باثبات»، اقتصاد کشور را ...


عکس / روایتی از دیدار تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی با رهبر انقلاب1397/06/17روایتی از دیدار تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی با رهبر انقلاب
روز چهارم شهریور یعنی حدود یک هفته پیش، خدمت ایشان رسیدیم و پس از اقامه‌ی نماز ظهر و عصر، این دیدار اتفاق افتاد. پس از آنکه خودمان را معرفی کردیم که ما جوانانی هستیم درگیر تولید نوشت‌افزار ایرانی اسلامی، حضرت آقا لبخندی زدند و گفتند ...


عکس / چشم‌مان به دست دشمن نباشد1397/06/16الگوی رهبر انقلاب برای حل مشکلات اقتصادی
چشم‌مان به دست دشمن نباشد

در طول سال‌های بعد از انقلاب نیز همواره کشور با مشکلات و تهدیدهای بیرونی مواجه بوده است، اما تجربه‌ی تاریخی این چهل ساله نشان می‌دهد هرجا که مدیرانی انقلابی و کارآمد، و نترس و شجاع روی کار بوده‌اند، حتی با وجود مشکلات عدیده، باز هم توانسته‌ایم پیشرفت کنیم.


عکس / برترین منفعت حج چیست؟1397/05/29درباره تفسیر آیات قرآن پیام حج رهبر انقلاب
برترین منفعت حج چیست؟
پیام رهبر انقلاب اسلامی خطاب به حجاج بیت‌الله الحرام روز گذشته در صحرای عرفات و در مراسم برائت مشرکان در اجتماع حجاج قرائت شد. مطلع پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دو آیه از سوره‌ی مبارکه‌ی حج بود. ایشان در مجموع بیانات خود از سال ۶۸ تاکنون بیش از ۱۰ بار از آیه‌ی ۲۷ سوره‌ی حج و بیش از ...


عکس / تنگناهای دولتی تولید ملی1397/05/24| گزارش |
تنگناهای دولتی تولید ملی

به نظر می‌رسد بهترین شاخص برای سنجش چگونگی عملکرد دولت در حمایت از تولید داخلیِ کالاهای واسطه‌ای و سرمایهای، میزان واردات این کالاها باشد که در حال حاضر هشتاد درصد از کل واردات کشور را شامل می‌شود. بنابراین برای ارزیابی حمایت دولت از تولید ملی، یک عامل بسیار خوب، می‌تواند تحریمها باشد.


عکس / به همه بگویید...1397/05/18| گزارش |
به همه بگویید...

سؤال این است که چرا رهبر انقلاب برخلاف برخی از سیاسیون دیگر، این‌گونه با اطمینان نسبت به آینده‌ی انقلاب و ماندگاری آن سخن می‌گویند؟ پاسخ آن است که ایشان، شاخص‌ها و عواملی را می‌بینند که مبتنی بر آن می‌توان ثبات و ماندگاری انقلاب را تضمین کرد.


عکس / مردم استقبال می‌کنند1397/05/14گزارشی به مناسبت دستور اخیر رهبر انقلاب برای برخورد قاطع با متخلفین اقتصادی
مردم استقبال می‌کنند
به همین دلیل هم رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود با هیئت دولت، بر ضرورت برخورد قاطع با متخلفین از سوی دولت تأکید کرده و فرمودند: «وقتی کسی تخلّف میکند برخورد قاطع کنید... در همین شرکتهای صوری‌ای که درست کردند و آمدند به‌عنوان اینها ارز گرفتند، دستگاه امنیّتی باید دنبال کند، فعّال باشد، اینها را شناسایی کند، برخورد کند با اینها...


عکس / بن‌بست وجود ندارد1397/05/07چهار نکته از دیدار خارج از برنامه‌ی رهبر انقلاب با دولت
بن‌بست وجود ندارد
در زمانه‌ی جنگ، باید قرارگاه فرماندهی ثابتی وجود داشته باشد که همه‌ی بخش‌ها اقدامات خود را با آن هماهنگ کنند، وگرنه ممکن است هر یک از جبهه‌ها به سلیقه‌ی شخصی عمل کرده و خدای نکرده حتی منجر به صدمات به جبهه‌ی خودی شوند. در جنگ اقتصادی امروز نیز، ستاد فرماندهی جنگ اقتصادی، «تیم اقتصادی» دولت است...


عکس / راز یک حمایت1397/05/07| یادداشت |
راز یک حمایت
از جمله نکات خبرساز در دیدار اخیر هیئت دولت با رهبر انقلاب اسلامی، حمایت صریح حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از مواضع مقتدرانه‌ی رئیس‌جمهور در سفر به اروپا بود. این موضع در دیدار سفیران، کارداران و مسئولان وزارت امور خارجه با رهبر انقلاب نیز مورد تأکید قرار گرفت. اما راز حمایت‌های صریحی که ...


عکس / امروز آنچه پول از بلاد اسلامیه به بلاد خارجه می‌رود...1397/04/20مواضع علما در جنگ‌های اقتصادی؛
امروز آنچه پول از بلاد اسلامیه به بلاد خارجه می‌رود...
آیت‌الله عبدالحسین لاری که از زمره‌ی علمای شاخص‌ مشروطه است در پاسخ به سؤالی درباره‌ی استفاده از کالاهای بلاد کفر، چنین فرمود: «امروز آنچه پول از بلاد اسلامیه به بلاد خارجه می‌رود، اعانت به اعداء دین و استعداد کفار است برای ریخت خون [از] اسلام و مسلمین و حرام است استعمال آن‌ها...


عکس / مسئولین خالصانه بیایند و برای مردم کار کنند1397/04/17گفتگو با امام جمعه‌ی خرمشهر؛
مسئولین خالصانه بیایند و برای مردم کار کنند
در استان خوزستان در هشت سال دفاع مقدس، خرمشهر ما به ویرانه تبدیل شد؛ یعنی یک شهر تبدیل شد به ویرانه! بعد از پایان جنگ، اعتبار و سرمایه‌ی فراوانی آمد ولی با کمال تأسف سوء مدیریت سبب شد که خرمشهر ما ساخته نشود...


عکس / روایتی از تشکیل اتاق جنگ اقتصادی توسط رهبر انقلاب1397/04/14گزارش ویژه؛
روایتی از تشکیل اتاق جنگ اقتصادی توسط رهبر انقلاب
رهبر انقلاب، در هشتم اردیبهشت‌ماه، در جلسه‌ای محرمانه با مسئولان سه قوه، بر ضرورت تشکیل این اتاق جنگ اقتصادی تأکید کرده بودند. در آن جلسه، رهبر انقلاب مطرح کردند که رییس‌جمهور و قوه‌ی مجریه، مسئول شورای هماهنگی اقتصادی قوا هستند، به همین دلیل دبیر آن از سوی رئیس‌جمهور انتخاب شد...


عکس / «بن‌بست غرب‌گرایی»1397/04/09واقعیتی که بار دیگر ثابت شد:
«بن‌بست غرب‌گرایی»
مذاکرات گرچه با نگارش متنی موسوم به "برجام" به انتها رسید، اما نه تنها مشکل تحریم‌ها حل نشد، بلکه تحریم‌های جدیدی هم مشمول ایران شد. تجربه‌ی برجام بار دیگر نشان داد که با نسخه‌های وارداتی، نمی‌توان مشکل کشور را حل کرد و بنابراین...


عکس / اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟1397/03/27مردم‌سالاری در پناه مقاومت؛
اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟
در حالی که گروه‌های سیاسی مورد حمایت ایران، تجربه متفاوتی را رقم زده‌اند. از پیروزی حماس در انتخابات فلسطین و تشکیل دولت به دست این گروه تا پیروزی اخیر حزب‌الله در انتخابات پارلمانی لبنان، همگی گویای این حقیقت است که مردم‌سالاری واقعی جز در پناه مقاومت پدید نیامده و پایدار نمی‌ماند...


عکس / شعری که در مراسم نماز عید فطر قرائت شد1397/03/25شعری که در مراسم نماز عید فطر قرائت شد

مراسم باشکوه نماز عید سعید فطر، صبح امروز با حضور ملت و مردم در مصلای امام خمینی تهران برگزار شد. در ابتدای این مراسم و پیش از اقامه‌ی نماز، آقای میثم مطیعی مداح اهل‌بیت (علیهم‌السلام) اشعاری را در وصف ماه مبارک رمضان و دیگر مسائل اخلاقی و سیاسی قرائت کرد...


عکس / «جنگ؛ تهدید نامعتبر»1397/03/21درباره دروغی که به نفع دشمن است
«جنگ؛ تهدید نامعتبر»

آمریکا فقط در صورتی به ایران حمله‌ی نظامی خواهد کرد که ایران مؤلفه‌های قدرت خود از جمله «توان موشکی»، «نفوذ منطقه‌ای»، «انسجام داخلی» و «ایمان به خدا» را از دست داده باشد؛ هدفی که با لطائف‌الحیل آن را دنبال می‌کند. پس مادامی که جمهوری اسلامی ایران قدرتمند است و از این مؤلفه‌ها برخوردار ...


عکس / روایتی متفاوت از آنچه در دیدار شاعران میگذرد1397/03/19به قلم یکی از شاعران حاضر در دیدار؛
روایتی متفاوت از آنچه در دیدار شاعران میگذرد
اینجا شاعر در حین شعرخوانی اگر لازم باشد از سوی «آقا» تحسین می‌شود و اگر ایشان نکته‌ای را لازم بدانند حتماً متذکر می‌گردند؛ دقیقاً همان کاری که انجمن‌های ریشه‌دار شاعرپرور انجام می‌دهند. به عبارت دیگر رهبر انقلاب هرگز فقط به محتوا فکر نمی‌کنند...


عکس / پیوند شعر و حکمت؛ یک یادآوری و چند پرسش1397/03/18|یادداشت کوتاه|
پیوند شعر و حکمت؛ یک یادآوری و چند پرسش
تأکید دوباره‌ی رهبر فرزانه‌ی انقلاب بر این پیوند تاریخی و دعوت شاعران این عصر به سرودن حکمت‌آمیز، فرصتی مغتنم برای شاعران و متفکران امروز است تا میزان و کیفیت ظهور و حضور حکمت در شعر معاصر را مورد کنکاش قرار دهند و این پرسش را به‌طور جدی مطرح سازند که شعر فارسی امروز چقدر توانسته است پیوند...


عکس / گام‌های «نا استوار» اروپا در توافق هسته‌ای1397/03/12بررسی چندتجربه تاریخی؛
گام‌های «نا استوار» اروپا در توافق هسته‌ای
فرانسه و شخص فابیوس در شرایطی در برابر حقوق هسته‌ای ایران موضعگیری می‌کردند که در سال ۱۹۸۵ میلادی به تعبیری مرتکب یک رسوایی هسته‌ای شده بودند. دهم ژانویه ۱۹۸۵ کشتی موسوم به «جنگجویان رنگین کمان» متعلق به سازمان غیردولتی «صلح سبز» توسط سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه منفجر شد.


عکس / پنج پیشنهاد برای مقابله با نقض عهد آمریکا در برجام1397/03/09دکتر ولایتی در نشست «تجربه ماندگار» مطرح کرد:
پنج پیشنهاد برای مقابله با نقض عهد آمریکا در برجام
راه‌اندازی UF۶  اولین پیشنهاد ولایتی به مسئولان اجرایی بود؛ او تأکید کرد: ما UF۶ (هگزافلوراید اورانیوم) را می‌توانیم راه بیندازیم که در ۷۰ درجه به حالت گاز درمی‌آید و قابلیت چرخاندن سانتریفیوژ را برای غنی‌سازی دارد.


عکس / تحلیل مبارزات سیاسی امام حسن و امام حسین (علیهماالسلام)1397/03/08کتاب «دو امام مجاهد»
تحلیل مبارزات سیاسی امام حسن و امام حسین (علیهماالسلام)
در میان سیره‌ی برخی از ائمه‌ی بزرگوار گاه اختلافاتی در نگاه اول به نظر میرسد که از جمله مهم‌ترین این تفاوتها، نحوه‌ی رفتار امام حسن(علیه‌السلام) و امام حسین(علیه‌السلام) در رفتار با حکومت اموی است. امام حسن(علیه‌السلام) با معاویه صلح میکند و امام حسین(علیه‌السلام) علیه یزید قیام میکند ...


عکس / «ترس از تحریم»1397/03/08راهبرد آمریکا پس از خروج از برجام
«ترس از تحریم»
به جرأت میتوان گفت که دور نگه‌داشتن مسئله تحریم از جامعه ایران چیزی است که مورد خواست و مطلوب آمریکاست. نشناخته ماندن تحریم‌ها کمک بیشتری به ترسناک بودن آن میکند. وقتی جامعه ایرانی شناخت کمی درباره تحریم‌ها داشته باشد، ظرفیت ترسیدن بیشتری از آن خواهد داشت.


عکس / اروپا و برگی از تاریخ1397/03/07اروپا و برگی از تاریخ
امروز مجدداً میدان آزمونی برای این سه کشور اروپایی فراهم شده است و باید منتظر بود تا معلوم شود بدعهدی و بی‌صداقتی مستدل و قابل اثبات انگلیس، فرانسه و آلمان در مذاکرات سال های ۸۲-۸۴ آیا جبران می‌شود و یا برگ سیاه دیگری به آن بدعهدی و بی صداقتی اضافه می‌گردد؟


عکس / روش اجتهادی در تفسیر برای پاسخ به مسائل اجتماعی1397/03/06تفسیر سوره «برائت» رهبر انقلاب اسلامی؛
روش اجتهادی در تفسیر برای پاسخ به مسائل اجتماعی
یکی از ویژگی‌های دروس تفسیر آیت‌الله خامنه‌ای استفاده از روش اجتهادی در تفسیر آیات بود که در این روش مفسّر تلاش میکند تا با به‌کار بردن نیروی عقل، مقصود و مُراد آیه را دریابد. البتّه ایشان در کنار استفاده از روش تفسیر اجتهادی از روشهای ارزشمند دیگری همچون روش قرآن به قرآن و روش روایی نیز برای کشف مفهوم آیات بهره برده‌اند.


عکس / تحولات وزارت خزانه‌داری آمریکا برای مدیریت جنگ اقتصادی1397/03/06تحولات وزارت خزانه‌داری آمریکا برای مدیریت جنگ اقتصادی

شنیدن نام تحریم اقتصادی بیش از همه جای دنیا در ایران توجهات را به خود جلب می کند. از تحریم دلاری و نفتی تا تحریم بانکی، همه و همه علیه ایران به اجرا گذاشته شده است و بسیاری از سیاست های ایران را همین تحریم‌ها تحت تاثیر قرار داده است. اما طرف دیگر ماجرای تحریم‌ها علیه ایران آمریکا و طرح های تحریمی این کشور است. آمریکا در سال های اخیر، فشاراقتصادی با استفاده از تحریم‌ها را مهم ترین راهکار اعمال فشار بر ایران تعیین کرده است. اما سؤال اساسی اینجاست که این راهکار توسط چه کسانی و چگونه عملیاتی شد؟ جواب این سؤال را باید در عملکرد و تحولات وزارت خزانه داری آمریکا پیدا کرد.


عکس / آسیب‌شناسی قوانین حوزه حمایت از تولید داخلی1397/03/05آسیب‌شناسی قوانین حوزه حمایت از تولید داخلی

سال ۱۳۹۷، توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحت عنوان «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شد. تحقق این شعار الزامات و برنامه‌های مقتضی پیچیده‌ای را در شرایط فعلی کشور طلب میکند که از جمله آن توجه به نظام تقنینی نامطلوب کشور است.


عکس / تفسیری اجتماعی و انقلابی از قرآن1397/02/31کتاب تفسیر سوره «برائت»؛
تفسیری اجتماعی و انقلابی از قرآن
از پاییز سال ۱۳۵۰ جلسات تفسیر آیت‌الله خامنه‌ای برای طلاب در مدرسه‌ی «میرزا جعفر» مشهد آغاز شد. در این جلسات سوره‌های مبارکه‌ی مائده، انفال، برائت و آیاتی از سوره‌ی مبارکه‌ی یونس مورد تفسیر و تبیین قرار گرفت. تفسیر سوره‌ی مبارکه‌ی برائت از اوایل سال ۱۳۵۱ آغاز شد و حدوداً تا بهمن ۱۳۵۱ - برابر با محرم الحرام ۱۳۹۳ هجری قمری - ادامه یافت.


عکس / درسهایی از کتاب‌نگری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای1397/02/25یادداشتی از حجت الاسلام مهدوی راد
درسهایی از کتاب‌نگری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ از سی و‌ یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلای امام خمینی رحمه‌الله بازدید کردند، این بازدید که در حدود ۹۰ دقیقه به طول انجامید حاوی نکات مختلفی بود که پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بخش‌هایی از آن را به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدوی‌راد -که در جریان این بازدید حضور داشتند- در این یادداشت منتشر میکند.


عکس / ...اما لازم است ملت بیدار باشد!1397/02/23مروری اجمالی بر مواضع رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی مذاکرات هسته‌ای
...اما لازم است ملت بیدار باشد!
امروز مائیم و کوله‌بار پر از تجربه‌ی برجام؛ اگر از این تجربه‌ی گران و پرهزینه، درست استفاده کنیم، بیداری مورد نظر حاصل شده و این تجربه، ارزش به‌دست آوردن آن را داشته است. اما اگر خدای ناکرده، این درس و این بیداری حاصل نگردد و به کار بسته نشود، برجام، خسارت محض خواهد بود!


عکس / «روز قدر کتاب»1397/02/22یادداشتی درباره بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب
«روز قدر کتاب»
بیانات دیروز رهبر انقلاب شامل چهار بخش بود؛ اول: وضع فعلی نشر کتاب که شامل اشاراتی به برخی نواقص موجود و لزوم ایفای نقش قوی‌تر هدایتی و نظارتی به منظور بهبود نشر کتاب از نظر کمیت و کیفیت و همچنین قابلیت بسیاری از ناشران، نویسندگان و مترجمان جوان‌تر در هماهنگی با اهداف و سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی است...


عکس / نهضت تفسیر قرآن می‌خواهیم1397/02/18حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی در ابتدای درس خارج فقه رهبر انقلاب اسلامی:
نهضت تفسیر قرآن می‌خواهیم

در این مسئله‌ی محوریت قرآن، باید یک نهضت تفسیری ایجاد بشود. تجوید راه افتاده، حفظ قرآن راه افتاده، الحمدلله. یک آیه‌ی دیگر هم داریم، آن هم «تدبّر» است، میگوید: «اَفَلا یتَدبّرون القرآن‌»؛ در این آیه دو توبیخ هست: [اوّل] «اَفَلا یتَدبّرون»، دوم «اَم عَلى‌ قلوبٍ اَقفالُها»؛ حدیثی از امام رضا هست که ...


عکس / روایت یک روز ویژه‌ی درس خارج فقه رهبر انقلاب1397/02/18روایت یک روز ویژه‌ی درس خارج فقه رهبر انقلاب
خاطره که با این عبارت ایشان تمام شد، بعضی از طلاب حاضر در حسینیه گمان کردند سخنان استاد قرائتی تمام شده است و برای همین شروع کردند به صلوات فرستادن! و بعضی طلاب دیگر از اشتباه آنان به خنده افتادند! وقتی آقای قرائتی با حالت تعجب، از دلیل خنده‌ی حضار پرسیدند، آقا بلافاصله با لبخند توضیح دادند که ...


عکس / اتاق جنگ ایران کجاست؟1397/02/12گزارشی درباره بیانات اخیر رهبر انقلاب
اتاق جنگ ایران کجاست؟
دوشنبه‌ی هفته‌ی جاری، رهبر انقلاب درباره‌ی «اتاق جنگ آمریکا» علیه ایران صحبت کرده و فرمودند: «امروز آنچه مطرح است برای دشمنان ما، جنگ اقتصادی است. اتاق جنگ آمریکا علیه ما عبارت است از وزارت خزانه‌داری آمریکا که همان وزارت اقتصاد و داراییشان است؛ آنجا اتاق جنگ با ما است.»؛ حال سؤال این است: اتاق جنگ ایران کجاست؟ این گزارش را بخوانید...


عکس / خطر اشرافی‌گری1397/02/08خطر اشرافی‌گری
طی دو ماه گذشته، رهبر انقلاب، چهار مرتبه درباره‌ی خطر و آفت «اشرافی‌گری» در جامعه، و مخصوصا در بین مسئولین کشور هشدار دادند. اشرافی‌گری آفت انقلاب است و مسئولان همواره در خطر مبتلا شدن به این ارتجاع قرار دارند. راه‌حل فائق آمدن بر آن هم یک چیز است: بازگشت به روحیه‌ی مسئولان دهه‌ی ۶۰.


عکس / پیشنهادی برای مطالعه تاریخ پیامبر(ص)1397/01/25پیشنهاد کتاب به مناسبت بعثت
پیشنهادی برای مطالعه تاریخ پیامبر(ص)
یک کتابِ خوبِ فراموش‌شده برای مطالعه‌ی زندگی پیام اعظم(ص)؛ «پیامبری و انقلاب»، «پیامبری و جهاد» و «پیامبری و حکومت» عناوین این مجموعه‌ی سه‌جلدی است؛ کتاب‌هایی از جلال‌الدین فارسی که در دهه‌ی شصت منتشر شد و انتشارات «انجام کتاب» آن را چاپ کرده است.‌..


عکس / قانون اساسی و حرمت شرعی حریم خصوصی مردم1397/01/21|یادداشت|
قانون اساسی و حرمت شرعی حریم خصوصی مردم

موضوع حریم خصوصی و تفکیک آن از فضای عمومی از مهمترین موضوعات حقوق ملت در هر نظام حقوقی است وهر سیستمی با توجه به مبانی شکل دهنده قوانین و مقررات چارچوب های خاصی را برای این موضوع در نظر میگیرد.


عکس / آیا جدایی بودجه از نفت ممکن است؟1397/01/20|یادداشت|
آیا جدایی بودجه از نفت ممکن است؟
یکی از نکات مهم سخنرانی آغاز سال رهبر انقلاب اسلامی، مطالبه‌ی مجدد ایشان بر لزوم بی‌نیاز کردن اقتصاد ایران از درآمد نفت بود؛ با تأکید بر آنکه نیاز نداشتن به فروش نفت، لزوماً به معنای قطع فروش نیست اما امکان خروج اقتصاد ایران از انفعال ناشی از نیاز به حداقلی از فروش نفت را فراهم می‌آورد.


عکس / حمایت دولت‌ها از کالای داخلی؛ ظاهر و پشت پرده1397/01/06|یادداشت|
حمایت دولت‌ها از کالای داخلی؛ ظاهر و پشت پرده

مطالعات جدید و منتشر شده نشان می‌دهد حتی دولت ایالات متحده، که به ظاهر مشی اقتصادی لیبرال­‌تری نسبت به اقتصادهای اروپایی دارد، از دهه‌ی ۱۸۳۰ تا جنگ جهانی دوم، با افزایش تعرفه‌ی کالاهای وارداتی مشخصا به قصد حمایت از صنایع داخلی، یکی از حمایت‌گرترین کشورها در جهان بوده است.


عکس / مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی1397/01/02|راه حل برطرف نمودن موانع تحقق شعار سال|
مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی
تبیین سال‌های اخیر پیرامون نتایج حمایت از کالای ایرانی، جامعه‌ی امروز ما را به سطحی از رشد رسانده که شبهه‌ی علمی اندکی در باب آن دارد. کمتر انسان اهل مطالعه و انصافی است که تردید داشته باشد حمایت از کالای ساخت داخل، به نفع رونق اقتصاد است؛ اما...


پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی