news/photo/album
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتبياناتبيانات
1398/1/6نسخه قابل چاپ

سخن‌نگاشت | حادثه را مغلوب کنید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از دوره‌ی جوانی تاکنون در بسیاری از مناطق کشور که دچار بلایای طبیعی شده‌اند، حضور یافته‌اند. و یا اینکه در دوران مسئولیت رهبری و ریاست جمهوری، نمایندگان ویژه‌ای برای سرکشی به این مناطق اعزام کرده‌اند. هدف از این سرکشی‌ها کمک در تسریع امدادرسانی به حادثه دیدگان است و ارائه‌ی توصیه‌هایی برای حل و عبور از مشکلات پیش آمده است. ایشان در این بازدیدها معمولاً دو گروه را خطاب قرار می‌دهند: دسته‌ی اول مسئولان که باید با توان و سرعت بالا به مردم کمک‌رسانی کنند و آسیب‌ها را جبران کنند؛ و دسته‌ی دوم، مردم مناطق آسیب دیده که همواره آن‌ها را به نشاط و پشتکار و دوری از ناامیدی فرا می‌خوانند. آنچه در ادامه می‌خوانید گزیده‌ای از این توصیه‌ها به مردم مناطق آسیب دیده است:
«در مقابل بلایا و حوادث انسان‌های بزرگ و دلاور و پهلوان می‌ایستند؛ حادثه را مغلوب خودشان میکنند. زلزله بلا و مصیبت است... اما با استقامت و ایستادگی مردم، با تلاششان برای تجدید حیات و تجدید آبادی و عمران، میتواند تبدیل بشود به یک نعمت. خود مردم و خود شما عزیزان، چشم امید را بیشتر متوجه کنید به نیرو و تلاش خودتان و به قدرت خودتان و به غیرتی که خدای متعال در این استان به مردم مؤمن و پهلوان‌پرور این استان عطا کرده است؛ به اینها تکیه کنید. خدای متعال هم کمک خواهد کرد.»
بیانات درجمع مردم زلزله زده کرمانشاه ۱۳۹۶/۰۸/۲۹

«همیشه سفارش من به مردم مناطقی که دچار اینجور حوادث میشوند -مثل حادثه‌ی زلزله، یا بعضی جاها سیل- این است که از این حادثه یک سکوئی برای پرش درست کنید؛ بخصوص شما جوانها. این فشارها، این ضیقِ تنگ‌گرفتگىِ اوضاع -چه اوضاع طبیعی، چه اوضاع تحمیلی دیگران- باید موجب شود که ما بیشتر به خودمان متکی شویم، بیشتر کار کنیم، بیشتر تلاش کنیم؛ ضعفهای خودمان را بشناسیم، آن ضعفها را برطرف کنیم؛ این وظیفهی ماست. من میبینم که این منطقه ان‌شاءالله آینده‌ی بسیار خوبی خواهد داشت.»
بازدید از مناطق زلزله‌زده‌ی روستای اورنگ آذربایجان شرقی ۱۳۹۱/۰۵/۲۶

«این مصیبتها گاهی برای انسان، بلاست؛ گاهی برای انسان، نعمت است. اگر مصیبتها ما را بیدار نکند، بلکه تنبل کند، بلای مضاعف است؛ اما اگر مصیبتها ما را به خود بیاورد و ضعفها و کم‌کاریها و غفلتهای ما را به ما نشان دهد و ما همت کنیم و این رخنه‌ها را ترمیم نماییم، این بلا برای ما به نعمت تبدیل میشود.»
بیانات در دیدار مردم زلزله زده بم ۱۳۸۲/۱۰/۲۶
 
در این رابطه بخوانید :
لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *
سال 1400
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی