news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
1388/12/08

دیدار رهبران گروه‌های جهادی و مبارز فلسطینی با رهبر انقلاب

در اولین روز از هفته وحدت و خجسته ایام میلاد پیامبر خاتم، حضرت محمد مصطفی صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم، رهبران گروه‌های جهادی و مبارز فلسطینی، در افتتاح همایش «همبستگی ملی و اسلامی برای آینده‌ی فلسطین»، در دیدار با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: فلسطین و قدس شریف در پرتو مقاومت و جهاد و استقامت به آغوش امت اسلام باز خواهد گشت و اسرائیل غاصب، سرنوشتی جز شکست و نابودی نخواهد داشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار و ضمن سخنانی مهم و امیدبخش، با تجلیل از مقاومت پولادین ملت فلسطین و مردم استوار غزه تأکید کردند: فلسطین قطعاً و یقیناً در سایه‌ی ادامه‌ی استقامتِ به‌یاد‌ماندنی ملت فلسطین، وحدت گروه‌های مبارز جهادی حول محور مقاومت، و ایمان و توکل به پروردگار، آزاد خواهد شد و حامیان رژیم صهیونیستی نصیبی جز روسیاهی و بدنامی تاریخی نخواهند برد.
ایشان ایستادگی تحسین‌برانگیز مردم فلسطین و غزه را پدیده‌ای عجیب و شگفت‌انگیز و عامل اصلی پیشرفت و استحکام موقعیت فلسطینی‌ها خواندند و با تشکر عمیق و تقدیر شایسته از ملت فلسطین افزودند: تحمل ‌مصائب و فشارهای بی‌پایان‌ در غزه و سراسر فلسطین، جز با هدایت و یاری پروردگار امکان‌پذیر نیست و ملت فلسطین‌ انصافاً شایسته‌ی لقب مقاوم‌ترین ملت تاریخ است.
رهبر انقلاب اسلامی حفظ و تقویت روحیه‌ی استقامت در ملت فلسطین را مهم‌ترین وظیفه‌ی گروه‌های جهادی و مبارز و زمینه‌ساز استمرار پیروزی‌های فلسطین دانستند و خاطرنشان کردند: دشمن صهیونیست و طرف‌های دیگر، با وارد‌آوردن فشارهای سنگین و مختلف به مردم غزه و ساحل غربی، در تلاشند آن‌ها را از مقاومت رو گردان کنند و به گزینه‌ی تسلیم سوق دهند، اما ملت فلسطین با روحیه‌ی مضاعف و امیدواری بیشتر، مطمئن باشد که حرکت عظیم آنان‌ حتماً به نتیجه خواهد رسید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقتدار روزافزون جبهه‌ی مقاومت در مقابل جبهه‌ی استکبار و کفر را واقعیتی مشهود و انکارناپذیر برشمردند و به رهبران گروه‌های فلسطینی خاطرنشان کردند: استحکام و پیشرفت نمایان جبهه‌ی مقاومت، نتیجه‌ی ‌وارد‌کردن عنصر معنویت به مبارزه، و ایمان و توکل بر خداوند است. بنابراین باید روحیه‌ی دینی و ایمان حقیقی را در ملت فلسطین عمیق‌تر کرد و ‌توکل، امید، حسن ظن به تحقق وعده‌های پروردگار صادق را افزایش داد.
ایشان پیروزی ملت ایران بر رژیم ستمشاهی را نمونه‌ای از تحقق وعده‌های صدق پروردگار خواندند و افزودند: تشکیل جمهوری اسلامی در کشوری که رژیم طاغوتی‌اش تحت حمایت همه‌جانبه‌ی امریکا و غرب بود، امری محال به شمار می‌آمد، اما توکل بر خدا، مبارزه‌ی متکی بر وحدت، ایمان و استقامت، و قاطعیت امام خمینی این امر محال را ممکن کرد و یقیناً آزادی فلسطین‌ دشوارتر از پیروزی ملت ایران بر رژیم ستمشاهی نخواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روشنگری و مقابله با تبلیغات دروغ غربی‌ها درباره‌ی مسأله‌ی فلسطین را مهم خواندند و با اشاره به رسوایی مفتضحانه‌ی آمریکا و دیگر مدعیان دفاع از حقوق بشر در جنگ ۲۲ روزه‌ی غزه افزودند: امریکا و دیگر حامیان صهیونیست‌ها‌ فجیع‌ترین و گسترده‌ترین نقض حقوق بشر در غزه را کاملاً نادیده گرفتند و فقط وقتی ملت‌های جهان با راهپیمایی و تظاهرات به میدان آمدند، برخی اروپایی‌ها و سازمان‌های مدّعی آزادی و حقوق بشر برای جلوگیری از رسوایی بیشتر، به محکوم کردن لفظی آن جنایات پرداختند.
ایشان‌ مواضع سازمان ملل را در قبال جنایات صهیونیست‌ها در جنگ ۲۲ روزه‌ی غزه، نوعی رسوایی دانستند و افزودند: بر اساس گزارش گلدستون، سران جانی و مجرم رژیم صهیونیستی باید محاکمه و مجازات شوند، اما چرا هیچ خبری نیست و حمایت‌ها از دولت غاصب و جعلی صهیونیستی، بیشتر هم شده است!؟
رهبر انقلاب اسلامی امتحان بسیار بدِ اکثر دولت‌های عرب را در جنگ ۲۲ روزه‌ی غزه یادآور شدند و افزودند: این دولت‌ها موضوع فلسطین را مسأله‌ای عربی می‌خواندند، اما آن‌گاه که پای کمک به فلسطینی‌ها پیش آمد، حتی بر این اساس هم عمل نکردند و برادران عرب فلسطینی خود را در مقابل دشمن و حامیانش تنها گذاشتند و این عملکرد در تاریخ ثبت خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی شعار تغییر رئیس‌جمهور جدید آمریکا را حرکتی برای ترمیم بدنامی و بی‌آبرویی واشنگتن برشمردند و خاطرنشان کردند: این تلاش دروغین نیز بی‌ثمر ماند، چرا که امریکایی‌ها در مسأله‌ی فلسطین و بسیاری مسائل دیگر، به‌صراحت دروغ می‌گویند و ملت ایران سی سال است که به این‌گونه دروغ‌ها عادت کرده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مسأله‌ی فلسطین را چالشی جدّی برای تمدن غرب و مدّعیان لیبرال‌دموکراسی خواندند و افزودند: مقاومت ملت فلسطین ادعاهای چند صد ساله‌ی غرب را درباره‌ی آزادی و حقوق بشر، کاملاً زیر سؤال برده و رسوا کرده و مسأله‌ی فلسطین امروز به شاخصی برای تشخیص مدافعان واقعی از مدعیان دروغین آزادی و حقوق بشر تبدیل شده است.
ایشان آینده‌ی آمریکا را مغلوب قطعی مقاومت ملت فلسطین دانستند و افزودند: بلاشک اقدامات ۷۰-۶۰ ساله‌ی اخیر دولت‌های امریکا در حمایت از صهیونیست‌ها، مایه‌ی بدنامی این کشور در تاریخ خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر تشکیل خاور میانه‌ی جدید -یعنی خاور میانه‌ی اسلامی- دفاع از ملت فلسطین را وظیفه‌ای انسانی و اسلامی خواندند و افزودند: دولت‌های اسلامی در این زمینه، وظایف سنگین‌تری دارند. ضمن این‌که ملت‌ها بیدار شده‌اند و خواهان حمایت بیشتر از فلسطین هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حمایت از فلسطین را برای جمهوری اسلامی و ملت ایران، مسأله‌ای عقیدتی دانستند و افزودند: مسأله‌ی فلسطین‌ برای ما و مردم ما‌ یک تاکتیک و حتی استراتژی سیاسی نیست، بلکه مسأله‌ی دل و ایمان است. به همین علت، ملت ایران در روز قدس نیز همچون ۲۲ بهمن که روزی متعلق به سرنوشت خودشان و کشورشان است، در سراسر کشور به صحنه می‌آیند و احساسات حقیقی خود را در دفاع از مظلومان فلسطین بیان می‌کنند.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، موقعیت و سرنوشت سازشکاران را نشان‌دهنده‌ی بی‌اعتباری و بی‌فایده‌بودن مذاکره با دشمن صهیونیست دانستند و خاطرنشان کردند: کسانی که راه حقیقی و اصلی نجات قدس و فلسطین، یعنی مبارزه و استقامت را نادیده گرفتند، مجبور به قبول مسائل تحمیلی دشمن شدند و اگر لحظه‌ای از آن تحمیلات، پا را فراتر گذاشتند، حذف و یا تحقیر شدند.
رهبر انقلاب اسلامی نفی مقاومت و مبارزه را -چه دانسته و چه ندانسته- موجب ضربه‌زدن به ملت فلسطین خواندند و افزودند: این واقعیات باید برای افکار عمومی مستمراً بازگو شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نصرت خداوند را شامل دنیا و آخرت مؤمنان دانستند و افزودند: امکانات اقتصادی، سیاسی، نظامی و تبلیغاتی ملت ایران از امریکا کمتر است، اما ما به علت نصرت قابل درک پروردگار، از امریکا قوی‌تر هستیم و این نصرت را در پیشرفت روزافزون خود و عقب‌نشینی امریکا کاملاً مشاهده می‌کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان تأکید کردند: إن‌شاءالله قدس شریف به آغوش مسلمانان باز خواهد گشت و مردم جهان و ملت مقاوم فلسطین این روز بزرگ را حتماً شاهد خواهند بود.

در ابتدای این دیدار، آقای متکی -وزیر امور خارجه- ضمن ارائه‌ی گزارشی از اهداف همایش «همبستگی ملی و اسلامی برای آینده‌ی فلسطین»، با اشاره به روند صعودی مبارزات مردم فلسطین بر ضد رژیم صهیونیستی گفت: اکنون شرایط به گونه‌ای شده است که پشتیبانان رژیم صهیونیستی در حمایت از این رژیم جعلی دچار تردیدهای جدی شده و سازمان‌های بین‌المللی نیز مجبور به بررسی گوشه‌ای از پرونده‌ی چند دهه جنایت‌های صهیونیست‌ها شده‌اند.
سپس آقای خالد مشعل -رئیس دفتر سیاسی حماس- با قدردانی از برگزاری نشست «همبستگی ملی و اسلامی برای آینده‌ی فلسطین» در آغاز هفته‌ی وحدت و در ایام میلاد پربرکت حضرت رسول اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم، شرایط کنونی منطقه را نسبت به گذشته بسیار متفاوت دانست و گفت: امروز به لطف خداوند و با مواضع شجاعانه و ایستادگی جمهوری اسلامی ایران، جبهه‌ی مبارزه و مقاومت، قدرتمند و صاحب چند پیروزی بزرگ در برابر رژیم صهیونیستی است که در گذشته تصور آن‌ها نیز غیر ممکن بود.
وی با تأکید بر این‌که رژیم صهیونیستی در مسیر نابودی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: مقاومت تنها راه پیروزی است و همه‌ی ما متحد و واحد در یک سنگر قرار داریم و کسانی که به دنبال ایجاد شکاف در جبهه‌ی مقاومت هستند، راه به جایی نخواهند برد و همان‌گونه که چند روز پیش در دمشق از زبان رؤسای جمهور ایران و سوریه شنیدیم، سخن، منطق و هدف جبهه‌ی مقاومت یکی است.
وی ضمن قدردانی از مواضع رهبر انقلاب اسلامی در حمایت از قضیه‌ی فلسطین و همچنین حمایت‌های مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران‌ در خصوص اقدامات رژیم صهیونیستی برای تخریب مسجدالأقصی و سایر اماکن مقدس فلسطین اشغالی هشدار داد.
آقای رمضان عبدالله -دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین- نیز در سخنانی برگزاری چنین نشستی را در شرایط حساس منطقه، بسیار مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: حل قضیه‌ی فلسطین تنها از راه اجماع امت اسلامی و اجماع مردم و گروه‌های مختلف فلسطین امکان‌پذیر است و امیدواریم نشست تهران زمینه‌ساز یک اجماع ملی قوی در مورد فلسطین باشد.
وی تأکید کرد: تنها راه حل قضیه‌ی فلسطین، مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمن صهیونیستی است، زیرا تجربه‌ی سال‌های گذشته نشان داد که راه‌های سیاسی نتیجه‌ای جز پایمال شدن حقوق مردم فلسطین ندارد.
دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین با قدردانی از حمایت‌های رهبر انقلاب اسلامی و همچنین مسئولان و مردم ایران از مردم فلسطین، تأکید کرد: مقاومت حق مردم فلسطین است و ما به عنوان رهبران گروه‌های فلسطینی که ادامه‌دهنده‌ی راه بزرگانی همچون عزالدین قسّام، احمد یاسین و فتحی شقاقی هستیم، مسیری به غیر از مقاومت را برنخواهیم‌ گزید.
احمد جبرئیل -دبیرکل جبهه‌ی خلق برای آزادی فلسطین (فرماندهی کل) - یکی دیگراز سخنرانان دیدار امروز بود که به رنج‌ها و مشقّات رسول اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم در مقابله با مشرکان و دشمنان اشاره کرد و گفت: ما ادامه‌دهنده‌ی راه همان رسول هستیم و مقاومت را به عنوان تنها راه پیروزی در مقابل دشمن صهیونیستی برگزیده‌ایم و به این انتخاب نیز افتخار می‌کنیم.
وی با اشاره به پیروزی‌های بزرگ مقاومت در لبنان و غزه تأکید کرد: شرایط کنونی منطقه با شرایط گذشته بسیار متفاوت است و دشمن صهیونیستی که فکر شکست را هم نمی‌کرد، اکنون در چند نوبت شکست را لمس کرده است.
دبیرکل جبهه‌ی خلق برای آزادی فلسطین (فرماندهی کل) خاطرنشان کرد: دشمنان ما در سال‌های گذشته به دنبال پایه‌گذاری خاور میانه‌ی جدید مورد نظر خود بودند، اما اکنون جبهه‌ی مقاومت، خاور میانه‌ی جدیدی را پایه‌گذاری کرده است که از تهران شروع می‌شود و به کل منطقه گسترش پیدا می‌کند.
احمد جبرئیل از جمهوری اسلامی ایران و رهبر انقلاب اسلامی به دلیل حمایت از مقاومت مردم فلسطین قدردانی کرد.
آقای سرهنگ ابوموسی -دبیرکل جنبش فتح (انتفاضه) - نیز در سخنانی به خطر بزرگی که قدس و اماکن مقدس فلسطین اشغالی را تهدید می‌کند، اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی با تخریب و اشغال مناطق و زمین‌های اطراف مسجدالأقصی و ساخت واحدهای مسکونی، عملاً قدس را محاصره کرده و در حال یهودی‌سازی کامل بیت‌المقدس و نابودی قدس است.
وی پیروزی انقلاب اسلامی را در شکل‌گیری مقاومت و پیروزی‌های آن در سال‌های اخیر بسیار تأثیرگذار دانست و با اشاره به دیدار اخیر رؤسای جمهور ایران و سوریه خاطرنشان کرد: مواضع آقای احمدی‌نژاد و آقای بشار اسد در دمشق، پاسخی شجاعانه به امریکا و رژیم صهیونیستی بود و قلوب همه‌ی مسلمانان به‌ویژه مردم فلسطین را شاد کرد.
آقای ماهر طاهر -مسئول دفتر سیاسی جبهه‌ی مردمی فلسطین- نیز با اشاره به نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و تأثیر پیروزی انقلاب اسلامی در شکل‌گیری مقاومت، گفت: همه‌ی ما می‌دانیم که فشارهایی که بر ایران وارد می‌شود، به دلیل موضوع هسته‌ای یا موارد دیگر نیست؛ بلکه فقط به دلیل حمایت ایران از موضوع فلسطین و مقاومت است.
وی با قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران و به‌ویژه آقای احمدی‌نژاد گفت: احمد سعدات -دبیرکل زندانی جبهه‌ی مردمی فلسطین- برای قدردانی از مواضع رئیس‌جمهور اسلامی ایران، پیام تشکری را از زندان‌های رژیم صهیونیستی ارسال کرده است.
آقای هیثم سطائی –نماینده‌ی ویژه‌ی رئیس‌جمهور سوریه در نشست تهران- نیز در سخنانی ضمن ابلاغ سلام آقای بشار اسد به رهبر انقلاب اسلامی تأکید کرد: سوریه با حضور در نشست تهران و در کنار گروه‌های مبارز فلسطینی، این پیام را اعلام می‌کند که جبهه‌ی مقاومت، یکصدا و متحد در یک سنگر و در کنار یکدیگر در مقابل دشمن صهیونیستی و پشتیبانان آن ایستاده است ...
وی با تأکید بر این‌که سوریه حمایت از مقاومت را وظیفه‌ی خود می‌داند، افزود: پیروزی‌های سال‌های اخیر مقاومت، شرایط جدیدی را در منطقه رقم زده است که باید با حفظ این واقعیت جدید، مستحکم‌تر از گذشته در مسیر مقاومت حرکت کرد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی