news/content
1388/11/28

دیدار جمعی از مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار جمع بسیاری از مردم آذربایجان، حضور گسترده و خیره‌کننده‌ی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال را معجزه‌ی عظیم الهی خواندند و تأکید کردند: ملت ایران در روز ۲۲ بهمن با آگاهی، بصیرت، همت و توفیق الهی پاسخ کوبنده‌ای به همه‌ی مخالفان نظام جمهوری اسلامی داد و حجت را بر همه تمام کرد.
در این دیدار که در آستانه‌ی سالگرد قیام تاریخی مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامی با تجلیل از این حرکت انقلابی، مبتکرانه و تأثیرگذار مردم هوشیار و وفادارآذربایجان و تبریز، به تبیین دلایل ماندگاری انقلاب اسلامی ایران و گسترش نفوذ و اثرگذاری آن در میان ملت‌ها پرداختند و افزودند: از آن‌جا که انقلاب اسلامی، سخن حق و اهداف آن نیز که از طرف امام حکیم رحمةالله‌علیه ترسیم شد، با فطرت مردم مسلمان ایران هماهنگ بود، همچون شجره‌ای طیبه، با گذشت زمان پرفروغ‌تر و تأثیرگذارتر شد و با لطف و عنایت الهی، دل‌های بسیاری را به سوی خود جذب کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برجستگی روزافزون انقلاب اسلامی در داخل و در میان ملت‌های مختلف که بر خلاف سایر امواج و حرکت‌های اجتماعی که با گذشت زمان کم‌فروغ و بی‌تأثیر می‌شوند، خاطرنشان کردند: راز این ماندگاری، حقانیت انقلاب اسلامی است و به همین دلیل است که جمعیت شرکت‌کننده در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال و در سی‌و‌یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به‌مراتب از سال‌های قبل بیشتر، پررنگ‌تر و قوی‌تر بود.
ایشان افزودند: دشمنان انقلاب و برخی افراد دیگر که دانسته یا ندانسته با زبان دشمنان سخن می‌گویند، تلاش بسیاری دارند تا این‌گونه وانمود کنند که انقلاب اسلامی از راه خود منحرف شده است، اما واقعیت آن است که حرکت امروز انقلاب اسلامی و اهداف آن، همان حرکت و اهدافی است که امام بزرگوار رحمةالله‌علیه در روز اول انقلاب ترسیم کردند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر انقلاب اسلامی از مسیر و اهداف اصلی خود منحرف شده بود، این جمعیت عظیم و این همه دل، ایمان و انگیزه، با یاد و نام انقلاب به حرکت درنمی‌آمد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که نتیجه‌ی وفاداری به انقلاب و اهداف آن، عزت و اقتدار و رسیدن به آرمان‌های والا و أجر و ثواب الهی است، افزودند: اگر کسانی با انقلاب اسلامی سست‌عهدی یا بدعهدی کنند، به ضرر خود آن‌ها تمام خواهد شد، زیرا انقلاب اسلامی باقوّت به راه خود ادامه خواهد داد و آن افرادی که انقلاب را رها کنند و یا به خواست دشمن در مقابل آن بایستند، خود دچار خسران و زیان خواهند شد.
ایشان با اشاره به حضور خیره‌کننده‌ی مردم در روز ۲۲ بهمن و معجزه‌ی عظیم الهی در این روز خاطرنشان کردند: دشمنان و مخالفان نظام اسلامی -اعم از مخالفان معاند و مخالفان غافل- از مدت‌ها پیش برای ایجاد درگیری میان مردم در روز ۲۲ بهمن و القای روی‌گردانی مردم از نظام برنامه‌ریزی و طراحی کرده بودند، اما ملت ایران با آگاهی، بصیرت و همت و با دست قدرت الهی که دل‌های آنان را بیدار کرد، در روز ۲۲ بهمن مشت محکمی بر دهان همه‌ی مخالفان کوبید.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مردم در این روز حجت را بر همه تمام کردند و همه‌ی دشمنان نظام اسلامی -اعمّ از دشمنان خارجی و مخالفان داخلی- باید بیدار و از توهّم خارج شده باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: از مدت‌ها پیش برخی سردمداران غربی -از جمله رئیس‌جمهور امریکا- دائماً دم از مردم ایران می‌زدند، اما حضور گسترده‌ی مردم در ۲۲ بهمن، خذلان الهی و رسوایی را نصیب آنان کرد.
ایشان افزودند: عده‌ای هم در داخل از روی غفلت، یا عدم تعقل و یا عناد و دشمنی، دائماً بر ضد حرکت کلی نظام اسلامی سخن می‌گفتند و دم از مردم می‌زدند، اما ۲۲ بهمن نشان داد که مردم به دنبال چه هستند و چه می‌خواهند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: این عده بر اساس توهماتی که به آن‌ها القا شده بود، غرّه شدند و تصور کردند مردم از انقلاب اسلامی و راه امام رحمةالله‌علیه برگشته‌اند، اما ۲۲ بهمن پاسخ کوبنده‌ای به آن‌ها بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به توهّمات چند دولت مستکبر در مورد ایران افزودند: این دولت‌های مستکبر که غالباً ملت‌های خودشان هم آن‌ها را قبول ندارند، در سخنان خود این‌گونه وانمود می‌کنند که جامعه‌ی جهانی با جمهوری اسلامی ایران مخالف است. در حالی که جامعه‌ی جهانی به معنای ملت‌ها و بسیاری از دولت‌ها، از این دولت‌های مستکبر ناراضی هستند و به هیچ وجه با جمهوری اسلامی مخالفتی ندارند.
ایشان تأکید کردند: البته که این چند دولت مستکبر و تحت سلطه‌ی کمپانی‌های صهیونیست باید با جمهوری اسلامی مخالف باشند، زیرا نظام اسلامی فریاد عدالت را در جهان سر داده است.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: آن روزی که شبکه‌ی اُختاپوسی سرمایه‌داری جهانی از ما تعریف کند، آن روز باید عزا بگیریم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که جمهوری اسلامی ایران از موضع خود که سخن دل ملت‌ها و بسیاری از دولت‌ها است، کوتاه نخواهد آمد و به هیچ وجه از این مخالفت‌ها و تهدیدها نیز نمی‌هراسد، افزودند: به‌صراحت اعلام می‌کنیم ما با استکبار و نظام سلطه و تسلّط چند کشور بر جهان مخالفیم و با آن مبارزه می‌کنیم و نخواهیم گذاشت این چند دولت با سرنوشت دنیا بازی کنند.
ایشان علت اصلی بهانه‌گیری‌ها و دروغ‌پردازی‌ها در مورد موضوع هسته‌ای، حقوق بشر و دموکراسی را این موضع صریح و ایستادگی ملت ایران دانستند و خاطرنشان کردند: اکنون بار دیگر امریکایی‌ها مأمور خود را همچون دوره‌گردی به خلیج فارس فرستاده‌اند تا همان دروغ‌ها را تکرار کند، اما اکنون هیچ‌کس این سخنان را باور نمی‌کند، زیرا امریکا به فکر مصالح و منافع ملت‌های منطقه نبوده، بلکه بر عکس تا آن‌جا که توانسته است، منطقه را در زیر پای منافع نامشروع خود لگدمال کرده است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که جنگ‌طلب واقعی آمریکا است افزودند: امریکا خلیج فارس را به انبار تسلیحات تبدیل و به عراق و افغانستان حمله کرده و به جان پاکستان نیز افتاده است و در چنین وضعیتی به دروغ‌پردازی بر ضد جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: همه‌ی ملت‌های منطقه و بسیاری از دولت‌های منطقه می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران طرفدار صلح، برادری و عزت کشورهای منطقه و همه‌ی کشورهای اسلامی است.
ایشان اقدامات و اظهارات اخیر مقامات آمریکایی را حرکتی انفعالی خواندند و تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران امسال برای چند دهمین بار در مبارزه‌ی خود با مستکبرین پیروز شد و آن‌ها شکست خوردند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به بروز حوادث بعد از انتخابات به دلیل نادانی و محاسبه‌ی غلط برخی افراد افزودند: دشمن تلاش کرد تا با استفاده از این حوادث، جمهوری اسلامی ایران را تضعیف کند، اما این حوادث نه‌تنها موجب تضعیف نظام نشد، بلکه موجب قدرت بیش از پیش نظام اسلامی شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اگر قبل از انتخابات باید با استدلال گفته می‌شد که دشمن در کمین است، مردم بعد از حوادث انتخابات دیدند که دشمن چگونه در کمین است. بنابراین بلافاصله در میدان حاضر شدند و از این پس هم همین‌گونه خواهد بود.
ایشان خاطرنشان کردند: مردم از این پس در همه‌ی عرصه‌ها، از جمله عرصه‌ی علم و صنعت، کسب و کار، تجارت و کارهای گوناگون با انگیزه و جدیّت بیشتری حرکت خواهند کرد.
رهبر انقلاب اسلامی مسئولیت مسئولان را بَعد از حرکت عظیم مردمی و هوشیاری خیره‌کننده‌ی آنان در ۲۲ بهمن بسیار سنگین دانستند و تأکید کردند: مردم نشان دادند که آماده‌ی دفاع از انقلاب و کشور و ارزش‌ها هستند. بنابراین مسئولان کشور، مسئولان قوای سه‌گانه و همه‌ی خدمتگزاران باید با خضوع و احترام در مقابل ملت، با جدیّت و تلاش مضاعف به دنبال حل مشکلات و نابسامانی‌های جامعه باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: هیچ مشکل و نابسامانی وجود ندارد که با دست اراده‌ی متکی به ایمان قابل برطرف شدن نباشد و با لطف خداوند متعال، مسئولان کشور و مسئولان قوای سه‌گانه و آحاد مردم تلاش خواهند کرد تا این مشکلات حل شوند.
ایشان تأکید کردند: آینده‌ی ملت ایران آینده‌ی درخشانی است و این ملت تصمیم خود را برای رسیدن به اوج اهداف گرفته است و به این اهداف نیز خواهد رسید و الگویی برای همه‌ی ملت‌ها خواهد شد تا آن‌ها بدانند مسیر عزّت و عظمت چگونه است.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به دو ویژگی ممتاز مردم آذربایجان و تبریز اشاره کردند و افزودند: مردم تبریز همواره آغاز‌کننده بوده و ابتکار عمل را در دست داشته‌اند و قیام ۲۹ بهمن سال ۵۶ نیز از همین موارد بود، زیرا اگر مردم تبریز این کار بزرگ را انجام نمی‌دادند، سلسله‌ی اربعین‌ها در کشور ایجاد نمی‌شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وفاداری را ویژگی ممتاز دیگر مردم آذربایجان و تبریز دانستند و خاطرنشان کردند: در قضایای فتنه‌ی اول انقلاب در تبریز، امام بزرگوار رحمةالله‌علیه، همت، غیرت، آگاهی و بصیرت مردم تبریز را خوب شناختند و فرمودند: مردم جواب فتنه‌گران را خواهند داد و همین‌گونه هم شد.
ایشان با اشاره به استمرار این ویژگی‌ها در مردم آذربایجان و تبریز افزودند: امروز هم جوان‌های عزیز تبریز که نه امام، نه دفاع مقدس و نه باکری‌ها را دیده‌اند، با همان استقامت و بصیرتی در صحنه حاضر می‌شوند که جوان تبریزی در ۲۹ بهمن سال ۵۶ در میدان حاضر شد.

در ابتدای این دیدار، آیت‌الله مجتهد شبستری -امام جمعه‌ی تبریز و نماینده‌ی ولیّ فقیه در استان آذربایجان شرقی- در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره قیام ۲۹ بهمن سال ۵۶ مردم تبریز و سوابق انقلابی مردم این منطقه در مبارزه با ظالمان و ستمگران گفت: روحیه‌ی پیشتازی مردم تبریز در انتخابات دهم ریاست‌جمهوری با افزایش صددرصدی مشارکت بار دیگر تجلی یافت و بعد از حادثه‌ی عاشورا نیز مردم تبریز حماسه‌ای ماندگار آفریدند.
وی افزود: مردم آذربایجان با حضور کم‌نظیر خود در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال نیز با آرمان‌های امام راحل و با مقام معظم رهبری تجدید پیمان کردند.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی