news/content
1388/11/06

دیدار جمعی از مردم مازندران با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار هزاران نفر از مردم استان مازندران، از جمله مردم آمل و همچنین علما و مسئولان استان، حوادث تاریخی را درس‌آموز و عبرت‌انگیز برای ادامه‌ی مسیر آینده دانستند و با اشاره به بی‌اثر بودن طراحی‌های مختلف سی سال گذشته به دلیل ایمان و حضور هوشمندانه‌ی مردم در صحنه تأکید کردند: امروز نیز مهم‌ترین وظیفه‌ی آحاد مردم، به‌ویژه جوانان و افراد تأثیرگذار، حضور در صحنه‌ی دفاع از انقلاب و نظام اسلامی و اعتماد به مسئولان است و اصلی‌ترین وظیفه‌ی مسئولان هم تلاش و کار بی‌وقفه و همه‌جانبه و تدبیر برای حل مشکلات و سرعت‌بخشیدن به حرکت رو به جلوی کشور است.
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که به مناسبت حماسه‌ی ششم بهمن مردم آمل در سال ۱۳۶۰ برگزار شد، با اشاره به نقش‌آفرینی مردم مؤمن و انقلابی آمل در حادثه‌ی ششم بهمن ۱۳۶۰ افزودند: این موضوع آن‌قدر اهمیت داشت که امام رحمةالله‌علیه آن را در وصیت‌نامه‌ی تاریخی خود ذکر کردند تا فراموش نشود و برای آیندگان بماند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم درس و عبرت‌گرفتن از حوادث مختلف انقلاب اسلامی، به‌ویژه حماسه‌ی ششم بهمن مردم آمل، خاطرنشان کردند: تعبیر ظاهری «هزارسنگر» از شهر آمل به دلیل سنگربندی خیابان‌ها در حادثه‌ی ششم بهمن سال ۶۰ است، اما تعبیر واقعی آن به معنای سنگر دل‌ها است که با این تعبیر، به عدد هر انسان مؤمن و باانگیزه‌ای، سنگری در مقابل تهاجم دشمن وجود دارد.
ایشان ضمن آسیب‌شناسی از شکست حرکت برخی ملت‌ها در جهت اهداف و آرمان‌های بزرگ تأکید کردند: علت اصلی توقف و شکست حرکت این ملت‌ها، آماده‌نبودن برای مواجهه با خطرات بود و یکی از درس‌های حوادث تاریخی، آماده‌شدن برای خطرات پیش رو و شناخت دقیق آن‌ها است.
رهبر انقلاب اسلامی در تحلیل حوادث سی ساله‌ی انقلاب اسلامی و چگونگی انحراف برخی جریان‌ها و گروه‌ها و در نهایت ایستادگی آن‌ها در مقابل مردم، افزودند: در اوائل انقلاب برخی افراد و جریان‌ها که مدعی روشنفکری و طرفداری از رأی مردم و خلق بودند و شعار دموکراسی می‌دادند، در مقابل خلقی که نظام اسلامی را با بهای سنگینی برسر کار آورده و به آن رأی داده بودند، ایستادند و با مردم مقابله‌ی مسلحانه کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ترکیب این جریان‌ها و گروه‌ها که شامل منافقین، افراد کافر، طرفداران غرب و حتی متظاهرین به دین بودند، خاطرنشان کردند: این جریان‌ها ابتدا با سخنان روشنفکرانه به مبانی امام رحمةالله‌علیه و جمهوری اسلامی اعتراض کردند و سپس به‌تدریج میدان مبارزه‌ی فکری و سیاسی را به میدان مبارزه‌ی مسلحانه و اغتشاش‌گری تبدیل و برای مردم و مسئولان در زمان جنگ مزاحمت ایجاد کردند.
ایشان با تأکید بر این‌که هویت جمهوری اسلامی ایران همان هویت مردم و عزم و ایمان آن‌ها است، افزودند: در آن زمان با لطف و هدایت الهی، مردم در صحنه حاضر شدند و همه‌ی توطئه‌ها را خنثی کردند. البته این به معنای تمام‌شدن توطئه‌ها نبود، ولی مهم آن بود که مردم بیدار و در صحنه حاضر بودند و به حرکت خود تا به امروز ادامه دادند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین در تحلیل عملکرد جبهه‌ی معارضان نظام اسلامی در طول سی سال گذشته خاطرنشان کردند: در این جبهه همواره دو خطای فاحش وجود داشته است؛ نخست آن‌که خود را بالاتر از مردم می‌دانستند و دوم آن‌که به دشمنان ملت دل بسته بودند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین خطای اول معارضان نظام اسلامی افزودند: نتیجه‌ی بالاتر دانستن خود از مردم، این می‌شود که اگر مردم در یک حرکت قانونی، اقدام و یا انتخابی کردند، معارضان در مخالفت با اقدام مردم آن را عوام‌گرایی و مردم را عوام می‌خوانند.
ایشان با اشاره به دل‌بستن معارضان نظام اسلامی به دشمنان مردم خاطرنشان کردند: در طول سی سال گذشته دولت امریکا و رژیم صهیونیستی و صهیونیست‌های دنیا، دشمن‌ترین دشمنان ملت ایران بوده‌اند و امروز هم حقاً و انصافاً دشمن‌ترین دشمنان هستند و دل‌بستن به این دشمنان خطای بزرگی است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: وقتی دشمن وارد میدان شده است، باید متوجه شویم و اگر خطا و اشتباهی هم انجام دادیم، آن را تصحیح کنیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بی‌اثر بودن توطئه‌های آمریکا در سی سال گذشته را بسیار واضح و آشکار دانستند و تأکید کردند: دلیل بی‌اثر بودن توطئه‌ها این است که امروز جمهوری اسلامی ایران ده‌ها برابر قوی‌تر از روزها و سال‌های اولیه شده است و به حرکت خود با شتاب و قدرت بیشتر ادامه می‌دهد.
ایشان با اظهار تعجب از عبرت‌نگرفتن دشمنان ملت ایران‌ از بی‌اثر بودن توطئه‌های قبلی و تلاش برای برنامه‌های جدید و در عین حال تکراری افزودند: آمریکایی‌ها می‌گویند ۴۵ میلیون دلار بودجه تصویب کرده‌اند تا از طریق اینترنت جمهوری اسلامی ایران را شکست دهند که این نشان‌دهنده‌ی اوج درماندگی دشمن است، زیرا آن‌ها تاکنون ده‌ها ۴۵ میلیون دلار صرف مقابله با نظام اسلامی از طریق کار دیپلماسی، تحریم، اعزام جاسوس، استخدام مزدور و روش‌های دیگر کرده‌اند، ولی به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی ناتوانی دشمن در فهم واقعیت انقلاب اسلامی و قدرت مردمی آن را از سنت‌های الهی دانستند و خاطرنشان کردند: دشمنان ملت ایران مدت‌ها طراحی کردند تا بتوانند به بهانه‌ای در تهران آشوب ایجاد کنند، اما نتیجه‌ی این طراحی، آیا غیر از بیداری و هوشیاری بیشتر مردم در دفاع از جمهوری اسلامی شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: حوادث اخیر باعث شد تا همه‌ی مردم برای حضور بیش از پیش در صحنه‌ی دفاع از جمهوری اسلامی احساس وظیفه کنند.
ایشان خاطرنشان کردند: البته در مقاطعی برخی طراحی‌های دشمن برای وادار کردن نظام اسلامی به باج‌دادن بوده است، اما امام بزرگوار رحمةالله‌علیه هیچ‌گاه باج نداد و همه بدانند ما نیز از طرف ملت ایران و از طرف خود به هیچ‌کس باج نخواهیم داد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که ملت ایران بر حرف حق خود ایستاده است و از آن کوتاه نخواهد آمد، افزودند: ملت ایران می‌خواهد ملتی مستقل، پویا، حرکت‌کننده به جلو، عامل به احکام اسلامی و قدرتمند برای دفاع از حقوق و عقاید خود باشد. آیا این خواسته‌های بحق جرم است؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: ما بر اساس دستورات اسلام معتقدیم هرگاه حق و باطل در مقابل یکدیگر قرار گیرند، اگر اصحاب حق، صادقانه در مسیر خواسته‌ی حق خود ایستادگی کنند، قطعاً باطل شکست خواهد خورد و تجربه‌ی سی سال گذشته نیز همین موضوع را اثبات کرده است.
ایشان در تشریح وظایف مردم و مسئولان در شرایط فعلی خاطرنشان کردند: مهم‌ترین وظیفه‌ی آحاد مردم و مسئولان به‌ویژه جوانان و افرادی که سخن آنان در میان مردم تأثیرگذار است، حفظ احساس مسئولیتِ حضور در صحنه است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: امروز هیچ‌کس نباید بگوید من تکلیف و مسئولیتی ندارم، بلکه همه باید در دفاع از نظام جمهوری اسلامی که دفاع از اسلام، حقوق مردم و عزت کشور است، احساس مسئولیت کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مردم همواره این احساس مسئولیت را به اثبات رسانده‌اند که نمونه‌ی واضح آن، راهپیمایی نهم دی بود و در ۲۲ بهمن نیز مردم حضور، آمادگی و سرزندگی خود را همچون گذشته نشان خواهند داد.
ایشان وظیفه‌ی مسئولان کشور را نیز کار و تلاشِ همراه با تدبیر برای حل مشکلات دانستند و خاطرنشان کردند: مسئولان قوای سه‌گانه و همه‌ی مسئولان باید کار برای مردم و تدبیر در امور را وظیفه خود بدانند و لحظه‌ای از آن غفلت نکنند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: نباید حرکت رو به جلوی کشور لحظه‌ای کُند شود، بلکه باید با سرعت بیشتر و همه‌جانبه‌تر ادامه یابد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین وظیفه‌ی آحاد مردم در قبال مسئولین را، اعتماد به آن‌ها و پشتیبانی از مسئولان برشمردند و خاطرنشان کردند: یکی از هدف‌های دشمن، بی‌اعتماد کردن مردم به مسئولان است و همه باید در این خصوص هوشیار باشند.
ایشان افزودند: البته پشتیبانی از مسئولان به معنی تذکّرندادن و یا پرهیز از انتقاد بجا و صحیح نیست، اما این تذکر و یا انتقادِ لازم باید همانند تذکر دو همسنگر به یکدیگر باشد و نه به صورت مقابله و رودرویی.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: قرائن فراوان نشان می‌دهد که دست قدرت الهی پشتیبان این ملت است و خداوند متعال با فضل و عنایت خود و دعای مستجاب حضرت ولی عصرعج‌الله‌تعالی این ملت را به هدف‌های بلند خواهد رسانید و دشمن را در مقابل این ملت بزرگ ذلیل و خاکسار خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود در تجلیل از افتخارات و رشادت‌های مردم مؤمن مازندران به‌ویژه مردم آمل خاطرنشان کردند: چهره‌ی آمل در عرصه‌های مختلف از جمله عرصه‌ی مجاهدت فی‌سبیل‌الله و وادی علم، فقاهت، معرفت و عرفان چهره‌ی درخشانی است و امروز نیز بزرگان روحانی آملی از افتخارات حوزه‌های علمیه و از ذخائر باارزش روحانی کشور هستند.

در ابتدای این دیدار، آیت‌الله طبرسی -نماینده‌ی ولیّ فقیه در استان مازندران و امام جمعه‌ی ساری- در سخنانی ضمن اشاره به سوابق تاریخی و ارادت ویژه‌ی مردم مازندران به اهل بیت علیهم‌السّلام و جانفشانی مردم این منطقه در صحنه‌های مختلف دفاع از انقلاب اسلامی از جمله حماسه‌ی ششم بهمن آمل و دوران دفاع مقدس تأکید کرد: مردم مازندران همواره آماده‌ی دفاع از آرمان‌های امام رحمةالله‌علیه و ارزش‌های انقلاب و گوش به فرمان رهبر انقلاب اسلامی هستند.

در این رابطه بخوانید :
راه امام

باید از مردم آمل تشکر کنیم

ما باید تشکر کنیم از شهر آمل و آن مردم فداکار که مع‌الأسف، خوب عده‏‌ای را هم شهید دادند، لکن خوب این مطلب را ثابت کردند که آن‌جایی که شما تمام آمال‌تان به آن‌جا بود با شما مخالفند...

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی