news/content
1388/10/19

دیدار جمعی از مردم قم با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در دیدار هزاران نفر از مردم قم، حضور عظیم و تعیین‌کننده‌ی ملت مؤمن، بابصیرت و باغیرت ایران را در راهپیمایی سراسری نهم دی ماه امسال، تجلی دست قدرت خدا و حرکتی ماندگار در تاریخ انقلاب خواندند و تأکید کردند: سلطه‌گران و جریان‌های ضد دین که امروز در شرایط غبارآلود فتنه در مقابل نظام و انقلاب شعار می‌دهند، همان کسانی هستند که سال‌ها زیر پرچم مبارزه با امام و انقلاب صف‌آرایی کرده بودند و مردم نیز با درک همین شاخص و حقیقت، حضور تعیین‌کننده‌ی خود را در حفظ نظام و انقلاب، بار دیگر ثابت کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ابعاد مختلف حادثه‌ی عظیم ۱۹ دی سال ۱۳۵۶ در قم تأکید کردند: قیام ۱۹ دی مردم قم در ۳۲ سال پیش با ویژگی‌هایی همچون بصیرت، موقع‌شناسی، دشمن‌شناسی و مجاهدت، مبدأ تحول و ایجاد جریانی عظیم در ملت ایران شد که همچنان درس‌آموز و تأثیرگذار است.
ایشان اراده و مجاهدت انسان‌ها را زمینه‌ساز شاخص‌شدن برخی روزهای تاریخ، از جمله ۱۹ دی ۵۶ دانستند و خاطرنشان کردند: روز ۹ دی امسال نیز از جمله روزهایی است که به واسطه‌ی حرکت عظیم و فوق‌العاده‌ی مردم در تاریخ ماندگار شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شرایط غبارآلود کنونی تأکید کردند: در چنین شرایطی، این حرکت مردم، اهمیت مضاعفی داشت و روح ولایت و روح حسین بن علی علیه‌السلام در آن دیده می‌شود و همان‌گونه که امام راحل همواره می‌گفت، تجلی دست قدرت خدا بود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که در شرایط فتنه، کار، دشوارتر و تشخیص سخت‌تر است، به تبیین فتنه‌انگیزی جبهه‌ی مقابل امیرمؤمنان در جنگ صفین پرداختند و افزودند: در آن شرایط سخت و غبارآلود، جناب عمار یاسر که از یاران خاص و خالص و همیشگی امام علی علیه‌السلام بود، به روشنگری پرداخت تا به افراد متزلزل یادآوری کند که هیچ تفاوتی بین جبهه‌ی مقابله‌کنندگان با رسول خدا صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم و دشمنان امیرمؤمنان وجود ندارد جز این‌که جبهه مقابل حضرت علی علیه‌السلام در ظاهر ادعای اسلام و طرفداری از قرآن و پیامبر را می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و در تمام طول حیات امام خمینی رحمةالله‌علیه همواره امریکا، انگلیس، دیگر قدرت‌های استکباری، مرتجعین وابسته به نظام سلطه و منحرفان داخلی در زیر پرچم مبارزه با امام و انقلاب قرار داشتند و اکنون هم شرایط به همین صورت است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: از قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری تاکنون، امریکا، انگلیس و رسانه‌های صهیونیستی در کجا ایستاده‌اند؟ جناح‌های ضددین همچون توده‌ای‌ها، سلطنت‌طلب‌ها و دیگر مخالفان انقلاب و امام در کجا قرار دارند؟ آیا جز در زیر همان پرچم مقابله با نظام اسلامی قرار گرفته‌اند؟ بنابراین صف‌بندی‌ها هیچ تغییری نکرده و این یک علامت و شاخص مهم است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حماسه بزرگ ۹ دی را نتیجه‌ی هوشیاری مردم و درک این شاخص بسیار مهم دانستند و افزودند: اگر صدها بار برای نعمت هوشیاری این ملت، سجده‌ی شکر بجا آورده شود، باز هم کم است.
ایشان بیداری و حضور مردم را عامل اصلی حفظ انقلاب اسلامی و کشور و علت وحشت سران استکبار از حمله به ملت ایران دانستند و افزودند: بر خلاف برخی تبلیغات رسانه‌ای، مشکل اصلی دشمنان این سرزمین، بصیرت ملت و غیرت دینی جوانان کشور است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: با وجود این غیرت دینیِ جوشان، جوانان در مقابل برخی مسائل صبر پیشه می‌کنند که باید هم چنین باشد، ولی هرگاه که زمانِ حضور در صحنه باشد، در میدان حاضر هستند.
ایشان توجه به ناکامی استکبار در محاسبات جهانی و منطقه‌ای را در تحلیل صحیح حوادث ماه‌های اخیر کشور ضروری دانستند و خاطرنشان کردند: بیداری ملت ایران، محاسبات استکبار را بر هم زده و سلطه‌گران با هیاهو و جنجال و توطئه تلاش می‌کنند فریاد بصیرت و آمادگی این ملت به گوش امت اسلامی نرسد و موجب بیداری بیشتر ملت‌ها نشود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آزردگی و خشم جوانان عزیز و فرزندان بسیجی ایران را از بی‌حرمتی عده‌ای به عاشورای حسینی و اباعبدالله الحسین علیه‌السلام، امری طبیعی دانستند و افزودند: دل‌های همه‌ی مردم از این بی‌حرمتی به درد آمده است، اما همه باید مراقب باشیم که با کارهای بی‌رویه، به فتنه‌انگیزی دشمن کمک نکنیم.
ایشان تلاش همه‌جانبه دشمنان را برای طراحی فتنه‌ای پیچیده و یک بازی خطرناک خاطرنشان کردند و افزودند: در این شرایط غبارآلود باید خیلی با احتیاط و تدبیر و البته در وقت خود با قاطعیت عمل کرد تا دشمن در فتنه‌انگیزی ناکام بماند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دستگاه‌های مسئول را به اِعمال کامل و قاطع مُرّ قانون در برخورد با حوادث اخیر موظف کردند و در عین حال افزودند: افرادی که مسئولیت و وظیفه‌ی قانونی ندارند نباید در این قضایا دخالت کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به دعوت قرآن کریم به رعایت عدالت و اعتدال افزودند: عده‌ای دشمنی و خباثت می‌کنند و عدّه‌ای نیز از خباثت‌کنندگان حمایت می‌کنند، اما اگر در این قضایا بدون دقت و درک کافی عمل شود، ممکن است بیگناهانی که از این خباثت‌ها بیزارند، لطمه‌ی جدی ببینند. بنابراین همه باید از حرکت خودسرانه پرهیز کنند و همه‌چیز بر روال قانون انجام شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حرکت عظیم ملت در نهم دی ماه را اتمام حجتی برای همه دانستند و افزودند: مسئولان قوای سه‌گانه دیدند که ملت چه می‌خواهد. بنابراین باید وظایف خود را در مقابل مفسدان و اغتشاش‌گران به‌خوبی انجام دهند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با یادآوری وظایف مسئولان و دستگاه‌ها در مدیریت صحیح و استمرار حرکت رو به جلوی کشور تأکید کردند: دشمن درصدد است با حوادث ماه‌های اخیر، چرخ پیشرفت اقتصادی و علمی ایران و روند حضور قدرتمندانه‌ی جمهوری اسلامی در عرصه‌های بین‌المللی را تخریب کند و مسئولان باید با انجام مدبّرانه و قدرتمندانه‌ی وظایف خود در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، علمی، فرهنگی و سیاسی، این هدف را ناکام بگذارند.
ایشان حضور مردم در صحنه را بزرگ‌ترین ثروت و پشتوانه‌ی نظام خواندند و با اشاره به تبلیغات غلط و مغرضانه‌ی رسانه‌های بیگانه درباره‌ی حکومتی بودن راهپیمایی عظیم نهم دی افزودند: آن‌ها با این‌گونه تبلیغات، ناخواسته به قدرت مردمی جمهوری اسلامی اعتراف می‌کنند، چرا که هیچ حکومتی در جهان قادر نیست، ظرف ۲ روز چنین بسیج عظیم ملی را انجام دهد و ده‌ها میلیون نفر را به خیابان‌ها بکشاند.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان با تجلیل دوباره از بصیرت و آمادگی ملت عزیز ایران افزودند: در پرتو نَفَس گرم امام راحل عظیم‌الشأن و فداکاری شهیدان گرانقدر، مردم و حکومت، در این کشور بزرگ یک حقیقت واحد به شمار می‌روند و همه‌ی مسئولان، از جمله این‌جانب، فقط قطره‌های کوچکی هستیم در اقیانوس عظیم ملت.

در این رابطه بخوانید :
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی