news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتصوتصوتخاطراتخاطرات
نسخه قابل چاپ
1378/03/03

دیدار جمعی از فرماندهان و رزمندگان و جمعی از خانواده‌های شهدای عملیات بیت‌المقدس با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده معظم کل قوا امروز در دیدار هزاران تن از فرماندهان و رزمندگان عملیات پیروزمند بیت‌المقدس و جمعی از خانواده‌های شهدای این عملیات با ایشان، ضمن سخنانی از دانش نظامی، قوت فرماندهی، هوشیاری و استعداد رزمندگان اسلام و همچنین نیروی ایمانی و عشق به ارزشها و آرمانهای الهی و اسلامی به عنوان دو عنصر ترکیب شده در عملیات پیچیده و عظیم بیت‌المقدس یاد کردند و ایمان آگاهانه را عامل شکست‌ناپذیری ملت ایران دانستند.

مقام معظم رهبری در این دیدار یاد شهدای جنگ تحمیلی و از جمله فرماندهان شهید، محمد جهان آرا، صیاد شیرازی، محمد بروجردی را گرامی داشتند و فرمودند: هزاران انسان فداکار و آگاه، با درک صحیح از موقعیت و شناخت نیاز زمان در عملیات پیچیده بیت‌المقدس شرکت کردند که نتیجه آن شکل گیری حماسه تاریخی و ماندگار فتح خرمشهر بود؛ بنا بر این بزرگداشت اینگونه حوادث، وسیله‌ای برای تجدید حیات ملی و آسان کردن راه عزت و عظمت ملت ایران محسوب میشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر نقش مهم دانش نظامی، سازماندهی، فرماندهی، تاکتیک، دقت نظر و موقع‌شناسی در دوران دفاع مقدس تأکید کردند و فرمودند: دهها عامل در کنار هم قرار میگیرند تا دانش نظامی را به وجود آورند و استعداد و نبوغ نظامی یک نیروی مسلح را نشان دهند و این اتفاق در عملیات پیروزمند بیت‌المقدس که به آزادسازی خرمشهر منجر شد، به وقوع پیوست.

فرمانده کل قوا تلاش هزاران تن از نیروهای متجاوز دشمن برای تسلیم شدن به رزمندگان اسلام را بیانگر انجام عملیات هوشمندانه، همه‌جانبه و قدرتمندانه توصیف کردند و با تأکید بر عامل مهم نیروی ایمان در مدافعان اسلام و شجاعت ناشی از آن فرمودند: عشق به ارزشها و آرمانهای الهی و اسلامی، کشته شدن در راه خدا را به کام هر انسان با ایمانی، شیرین میکند و همین ایمان آگاهانه است که در میدانهای گوناگون، انسان را به روشن‌بینی میرساند و هر ملتی که چنین ایمانهای برجسته‌ای را در خود به وجود آورده باشد شکست‌ناپذیر خواهد شد.

فرمانده کل قوا، ایمان اسلامی را پدیدآورنده قوت فرماندهی و به‌جوشش‌درآورنده استعدادها در نیروی عظیم نظامی ایران دانستند و فرمودند: یک ملت هنگامی شکست‌ناپذیر خواهد شد که بتواند ایمان به خدا را در مردم و بویژه جوانان خویش تقویت کند و احساس فداکاری در راه آرمانهای بزرگ را در آنان به وجود آورد، بنا بر این هر کس که به سرنوشت این ملت و کشور علاقه‌مند است، باید در راه تقویت ایمان این ملت، تدین جوانان و پیوند آنان با آرمانهای اسلامی مجاهدت کند و هر کس که بر ضد آن عمل کند، فریب‌خورده دشمن و یا جزو نیروهای دشمن است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی توجه روشنفکران، گویندگان، نویسندگان و عناصر تأثیر گذاربر اذهان جامعه را به ضرورت تقویت غیرت دینی مردم و پایبندی جوانان به ارزشها و آرمانهای انقلاب جلب کردند و فرمودند: دشمن از ایمان و غیرت دینی مردم، سیلی خورده است. بنا بر این کین‌ورزی دشمن با غیرت دینی مردم، امری بدیهی است؛ اما کسانی که به عزت ایران اسلامی علاقه‌مند هستند، باید روز به روز غیرت دینی مردم را تقویت کنند و در جهت پایبندی نسل جوان به آرمانهای اصیل اسلام و انقلاب بکوشند.

مقام معظم رهبری نسل جوان کشور را یک نسل مؤمن و سالم توصیف کردند و فرمودند: کسانی که در گوشه و کنار کشور وتحت تأثیر تبلیغات دشمن رفتارها، گفتارها و ذهنیتهای غلطی را از خود بروز میدهند، نمایشگر نسل جوان ما نیستند، نسل جوان این کشور همان نسلی است که اگر امروز هم پای امتحان و صحنه خونین شهر پیش بیاید و عرصه‌ای برای مجاهدت در راه خدا پدیدار شود، باز هم نشان خواهد داد که عمیقا به اسلام پایبند است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انجام کارهای بزرگ را مستلزم برخوردار بودن جوانان از ایمان، صفا، غیرت دینی، ایستادگی در راه خدا و روحیه آشتی ناپذیری با دشمن دانستند و در پایان سخنانشان اظهار اطمینان کردند که به برکت و حرمت خونهای معطر و مطهر شهدای عالی قدر اسلام، ملت ایران برای همیشه در راه خدا ثابت قدم و استوار خواهد ماند و دشمن نیز قادر به یافتن هیچ جای پایی در ایران اسلامی نخواهد شد.

بر پایه همین گزارش پیش از سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ویژه برنامه‌هایی در گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر انجام شد و طی آن سردار مهدی چمران مسؤول بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس در سخنان کوتاهی فرارسیدن هفدهمین سالگرد آزادی خرمشهر را به فرمانده کل قوا تبریک گفت و ثمرات پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس را برشمرد.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی