news/content
نسخه قابل چاپ
1388/09/22

دیدار جمعی از طلاب و اساتید حوزه های علمیه سراسر کشور با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در آستانه‌ی ماه محرّم در دیدار هزاران نفر از طلاب، روحانیون، فضلاء، اساتید حوزه‌های علمیه و جمعی از ائمه‌ی جماعات مساجد تهران، در سخنان بسیار مهمی، تبلیغ صحیح را ایجاد روشنگری و شاخص‌سازی در جامعه به‌خصوص در دوران فتنه دانستند و با اشاره به قضایای بعد از انتخابات به‌ویژه اقدام اخیر دشمنان ملت ایران در اهانت به امام راحل رحمةالله‌علیه، از حضور آگاهانه‌ی مردم در صحنه، قدردانی و همه‌ی آحاد مردم به‌ویژه دانشجویان را به آرامش دعوت و خاطرنشان کردند: این بنای استوار که هندسه‌ی آن الهی است و بنای آن هم با دست یک مرد الهی پایه‌ریزی شده و بقای آن نیز به پشتوانه‌ی یک ملت الهی است، استوار خواهد ماند و مخالفان آن به اهداف خود نخواهند رسید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین نقش تبلیغ و روشنگری صحیح در دوران فتنه به قضایای بعد از انتخابات اشاره کردند و افزودند: بعد از انتخابات، متأسفانه عده‌ای قانون‌شکنی و ایجاد اغتشاش کردند و زمینه‌ای را به وجود آوردند که دشمنِ مأیوس و ناامید، جان بگیرد و آن‌قدر جسارت پیدا بکند که در مقابل چشم انبوه دانشجویانِ علاقه‌مند به امام، انقلاب و نظام اسلامی به امام رحمةالله‌علیه اهانت کند.
ایشان خاطرنشان کردند: این اهانت بزرگ، نتیجه‌ی آن قانون‌شکنی‌ها و دل خوش کردن به تشویق‌های رسانه‌های بیگانه بود و حالا که این خطاها و کارهای اشتباه انجام شده، برای پنهان‌کردن آن، به فلسفه‌بافی و استدلال‌تراشی روی آورده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی این‌گونه فلسفه‌بافی‌ها بعد از خطاهای مکرر را عامل اصلی فتنه و غبارآلود شدن فضا دانستند و تأکید کردند: عده‌ای با شعار طرفداری از قانون، عمل خلاف قانون انجام می‌دهند، این عده شعار طرفداری از امام می‌دهند، اما کاری می‌کنند که نسبت به امام رحمةالله‌علیه چنین گناه بزرگی انجام شود و دشمنان با خوشحالی بر اساس این اقدامات، تحلیل کنند و بعد هم بر ضد مصالح ملی و ملت ایران، تصمیم بگیرند. مشکل اصلی همین حرف‌ها و عمل‌های فریبکارانه و غبارآلودگی فضا است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: آن کسی که برای اسلام، انقلاب و امام کار می‌کند، به محض این‌که ببیند، حرف و حرکت او موجب ایجاد جهت‌گیری بر ضد اصول شده، بلافاصله متنبه می‌شود و مسیر خود را اصلاح می‌کند، اما چرا این آقایان متنبه نمی‌شوند.
ایشان خاطرنشان کردند: وقتی از اصلی‌ترین شعار جمهوری اسلامی، یعنی استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، اسلام آن حذف می‌شود، آقایان باید به خود بیایند و بفهمند که راه غلطی را می‌روند، وقتی در روز قدس که اساس آن برای دفاع از فلسطین و مقابله با رژیم صهیونیستی است، به نفع رژیم غاصب و بر ضد فلسطین شعار داده می‌شود، باید متنبه شوند و تبرّی خود را از این جریان اعلام کنند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: چرا هنگامی که سران ظلم و استکبار که مظهر آن امریکا، فرانسه و انگلیس است از آن‌ها حمایت می‌کنند، متنبه نمی‌شوند؟ چرا هنگامی که افراد فاسد فراری و سلطنت‌طلب و توده‌ای از آن‌ها حمایت می‌کنند، به خود نمی‌آیند و متوجه نمی‌شوند که مسیر آن‌ها غلط و اشتباه است؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: چشم خود را باز کنید و از این جریان تبرّی بجویید. آیا می‌شود به بهانه‌ی عقلانیت، این حقایق روشن را نادیده گرفت؟ نادیده گرفتن این حقایق، درست نقطه‌ی مقابل عقل است.
ایشان خاطرنشان کردند: عقل حکم می‌کند، در قضیه‌ی اهانت به امام رحمةالله‌علیه، به جای آن ‌که منکر اصل قضیه شوید، اهانت را محکوم کنید و بالاتر از آن به حقیقت و عمق این اقدام پی ببرید و متوجه شوید که دشمن کجا را هدف گرفته و به دنبال چیست.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: این برادران سابق ما که اسم و رسم خود را مدیون انقلاب اسلامی هستند، چرا به خود نمی‌آیند و چرا نمی‌بینند که دشمنان انقلاب و امام چگونه از سخنان و اقدامات آنان خوشحالند و کف و سوت می‌زنند و عکس آنان را سردست گرفته‌اند؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که انتخابات بر اساس قانون انجام و تمام شد و اشکالی هم بر آن وارد نبود، خاطرنشان کردند: پایبندی به قانون اقتضا می‌کند که اگر رئیس‌جمهور منتخب را هم قبول نداشته باشیم، اما در مقابل قانون خاضع باشیم و به آن احترام بگذاریم.
ایشان با اشاره به جدایی برخی یاران امام و انقلاب در دوران امام و زاویه پیدا کردن آنان با امام رحمةالله‌علیه و مطرود شدنشان افزودند: این مسائل باید برای همه‌ی ما عبرت باشد. البته من همان‌گونه که در نمازجمعه گفتم، قائل به جذب حداکثری و دفع حداقلی هستم، ولی برخی افراد ظاهراً خودشان اصرار بر فاصله گرفتن از نظام و طرد شدن دارند.
رهبر انقلاب اسلامی عده‌ی قلیلی را که به واسطه‌ی سخنان و حرکات برخی افراد جسارت پیدا کرده و در مقابل نظام ایستاده‌اند، در برابر عظمت ملت ایران، صفر دانستند و تأکید کردند: این نظام، نظام الهی است و در طول ۳۰ سال گذشته، خداوند متعال بارها لطف و حمایت خود را در حق نظام اسلامی نشان داده است و اگر ما با خدا باشیم، قطعاً خدا هم با ما خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: مطمئناً دشمنان نظام اسلامی و جهانخوارانی که می‌خواهند با منطق‌های مغلوط بر دنیا مسلط شوند، از این ملت و ملت‌های مستقل تودهنی خواهند خورد.
ایشان با تأکید بر این‌که دشمنان نظام ما همچنان انقلاب اسلامی، امام راحل عظیم‌الشأن، ملت مقاوم ایران و جوانان این ملت را نشناخته‌اند، افزودند: دانشجویان امروز از لحاظ علمی و معنوی جزو برترین دانشجویان هستند و همواره هوشیارانه در صحنه‌ حضور دارند و در قضایای اخیر هم بارها امتحان خوبی داده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به خشم و ناراحتی قشرهای مختلف مردم، در پی اهانت به امام راحل رحمةالله‌علیه این واکنش‌ها و اعلام برائت‌ها را بحق و مناسب دانستند و تأکید کردند: همه باید آرامش خود را حفظ کنند و بدانند کسانی که در مقابل ملت قرار گرفته‌اند، بی‌ریشه هستند و در برابر عظمت ملت ایران و انقلاب اسلامی توانایی ماندن نخواهند داشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که اگر لازم باشد مسئولان و حافظان قانون، به وظیفه‌ی خود عمل خواهند کرد، افزودند: البته دانشجویان موظفند افرادی را که منشأ فساد هستند، شناسایی و به دیگران معرفی کنند، اما همه‌ی کارها باید باآرامش انجام شود.
ایشان حفظ آرامش و امنیت را مهم‌ترین وظیفه برشمردند و خاطرنشان کردند: دشمنانی که به دنبال ایجاد ناامنی و اغتشاش هستند، با مردم طرف هستند و البته دستگاه‌های قانونی هم وظایفی دارند که باید به وظایف خود عمل کنند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: دشمنان ملت ایران و نظام اسلامی همچون کف روی آب هستند که از بین خواهند رفت و آن چیزی که باقی‌می‌ماند، اصل نظام اسلامی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سه مناسبت مهم روز مباهله، ماه محرم و سالروز وحدت حوزه و دانشگاه، پیام اصلی این سه مناسبت را ابلاغ حقیقت و روشنگری مردم بیان کردند و افزودند: پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم در روز مباهله، به منظور روشنگری مردم و شاخص‌سازی برای حق و باطل، عزیزترین انسان‌ها را به صحنه آورد و در روز عاشورا نیز امام حسین علیه‌السلام برای بیان حقیقت و روشنگری در طول تاریخ، عزیزترین عزیزان خود را به وسط میدان آورد و با گفتار و عمل و با پرداخت هزینه‌ای سنگین، به ابلاغ حقیقت پرداخت.
ایشان هدف اصلی وحدت حوزه و دانشگاه را نیز برقراری پیوند حقیقی و استفاده از ظرفیت‌های معنوی و مادی این دو مجموعه اثرگذار دانستند و تأکید کردند: در این مناسبت نیز هدف اصلی تبلیغ پیام الهی و ابلاغ حقیقت است.
رهبر انقلاب اسلامی پایه‌های اصلی تبلیغ را بصیرت، یقین و عمل برشمردند و خاطرنشان کردند: در تبلیغ باید بصیرت و ایمان قلبی متعهدانه و یقین به پیام وجود داشته باشد تا بر اساس آن، عمل و حرکت شکل گیرد و در واقع چنین تبلیغی، عمل صالح خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که لازمه و شرط اصلی تبلیغ صحیح، جریان‌سازی، گفتمان‌سازی و شاخص‌سازی است، افزودند: این جریان‌سازی و شاخص‌سازی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و مستمر است و یکی از نیازهای اصلی حوزه‌های علمیه برای تبلیغ، لزوم وجود مرکز برنامه‌ریزی و نیازسنجی به منظور تبلیغ صحیح و جریان‌سازی است.
ایشان هدف از گفتمان‌سازی در تبلیغ را، ارتقای اندیشه و معرفت دینی در مردم دانستند و خاطرنشان کردند: رشد معرفت دینی مردم اگر همراه با تعهد باشد، عمل را در جامعه به وجود خواهد آورد.
رهبر انقلاب اسلامی ماه محرم را بهترین فرصت برای تبلیغ صحیح و شاخص‌سازی در جامعه به‌ویژه در دوران فتنه برشمردند و افزودند: در دنیایی که اساس کار دشمنانِ حقیقت بر فتنه‌سازی است، اساس کار طرفدارانِ حقیقت باید بر بصیرت و راهنمایی باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین دو شرط اصلی تبلیغ افزودند: تبلیغ و بیان حقیقت اگر در مسیر الهی و برای خدا و همراه با اخلاص باشد و در این مسیر هم از غیر خدا یعنی قدرتمندان و طواغیت هراسی به دل راه داده نشود، قطعاً نتیجه‌بخش و اثرگذار خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی موضوع تبلیغ صحیح و شرایط و لوازم آن تأکید کردند: اقدام همراه با یقین و شجاعت و حساب و کتاب آن را به عهده‌ی خدا گذاشتن، چهارچوب اصلی تبلیغ اسلامی است.
ایشان نکاتی را هم در خصوص تبلیغ و عزاداری در ماه محرم بیان کردند و افزودند: باید سعی شود همان‌گونه که امام راحل رحمةالله‌علیه در سخنی ژرف‌نگرانه فرمودند، عزاداری‌ها در محرم به شکل سنّتی و همراه با روضه‌خوانی و اشک برای مصائب امام حسین علیه‌السلام و خاندان ایشان باشد.
رهبر انقلاب اسلامی روضه‌خوانی و ذکر مصیبت را پیوند عاطفی با اولیاء الهی و پشتوانه‌ی بسیار ارزشمند برای پیوند فکری و عملی با معارف دینی دانستند و افزودند: این پیوند عاطفی در واقع همان مودّتی است که در قرآن کریم آمده و اگر این مودت نباشد، ولایت و اطاعت هم وجود نخواهد داشت و ممکن است همان بلایی که بر سر امت اسلامی در دوران‌های اول به دلیل کنار گذاشتن مودّت آمد، تکرار شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: تشریح حوادث عاشورا و ذکر مصیبت لازم است و عده‌ای از موضع روشنفکری نگویند که چه نیازی به ذکر مصیبت و گریه است.
ایشان در خصوص عزاداری سنّتی خاطرنشان کردند: انجام عزاداری به شکل متعارف آن و حرکت به صورت دستجات سینه‌زنی و ذکر مصیبت موجب بیشتر شدن ارتباطات عاطفی مردم خواهد شد، اما باید از برخی اشکال عزاداری، همچون قمه‌زنی که بد و ناصحیح است و قبلاً هم بر ترک آن تأکید شده پرهیز شود.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود و در تشریح اهمیت تبلیغ و روشنگری حقیقت، در زمان فتنه، به دوران پیامبر صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم و حضرت علی علیه‌السلام اشاره کردند و افزودند: در زمان پیامبر صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم بیشترین مسائل در خصوص روشنگری، مربوط به منافقین بود و در زمان حضرت علی علیه‌السلام هم اصلی‌ترین چالش، مواجهه با افراد مدّعی اسلام بود که به دلیل هواهای نفسانی در مسیر اشتباه حرکت می‌کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چنین شرایطی را دشوار و پیچیده خواندند و خاطرنشان کردند: در چنین شرایطی، مسائل برای مردم مشتبه می‌شود و خواص گرفتار شک و تردید می‌شوند و این شکِ خواص، پایه‌ی حرکت صحیح جامعه‌ی اسلامی را همچون موریانه می‌جود.
ایشان یکی از مشکلات کنونی جامعه‌ی بین‌المللی را در شرایط کنونی، همین مسأله دانستند و افزودند: در سطح بین‌المللی، دشمنان از همه‌ی ابزارها برای مشوّه‌کردن اذهان مردم، اعم از عوام و خواص استفاده می‌کنند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به شعارها و ادعاهای قانون‌گرایی، حمایت از حقوق بشر و طرفداری از مظلوم اشاره کرد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان چند روز پیش رئیس‌جمهور آمریکا که مدّعی لزوم پاسخگویی دولت‌های قانون‌شکن شده بود، خاطرنشان کردند: کدام دولت قانون شکن‌تر از دولت امریکا است که بر اساس یک دروغ، عراق را اشغال و این همه مصائب را بر ملت عراق وارد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دولت امریکا بر اساس کدام قانون به اشغالگری خود در عراق ادامه می‌دهد و بر اساس کدام قانون، نیروهای نظامی خود را در افغانستان افزایش می‌دهد و هر روز تعدادی از مردم بیگناه این کشور را به خاک و خون می‌کشد؟
ایشان با تأکید بر این‌که دولت آمریکا مظهر بی‌قانونی در جهان است، ولی در ظاهر به گونه‌ای دیگر عمل می‌کند، افزودند: معنی فتنه همین است و برای مقابله با این جریان گنداب فاسد که تلاش دارد با ابزارهای مختلف خود در افکار عمومی جهان رسوخ پیدا کند، تنها راه، روشنگری و بیان حقیقت است که وظیفه‌ای سنگین به‌شمار می‌رود.
رهبر انقلاب اسلامی ترویج اختلافات مذهبی را یکی دیگر از شیوه‌ها برای ایجاد تردید و اختلاف در میان مسلمانان دانستند و تأکید کردند: تنها راه مقابله با اختلافات مذهبی، بصیرت، روشنگری، تبلیغ صحیح و در دام دشمن نیفتادن است.

در ابتدای این دیدار، آیت‌الله مقتدایی -مدیر حوزه‌ی علمیه‌ی قم- در سخنانی، تبیین معارف اهل بیت علیهم‌السّلام و اسلام ناب و راه امام رحمةالله‌علیه را محورهای اصلی فعالیت‌های حوزه‌های علمیه و مبلّغان دانست و گفت: به منظور هماهنگی و سیاست‌گذاری کلان تبلیغ و استفاده از همه‌ی ظرفیت‌ها و پاسخگویی به نیازهای روز، یک شورای مرکزی تبلیغ طراحی و راه‌اندازی شده است.

در این رابطه بخوانید :
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی