news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتصوتصوت
1378/01/23

دیدار جمعی از روحانیون و مبلغان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار جمع زیادی از روحانیون، فضلا، وعاظ و ائمه جماعات، ضمن سخنانی اهداف والای قیام امام حسین (ع) را تبیین کردند، و عمل به احکام دین را متضمن آزادی و آزادگی، امنیت، عدالت، معرفت، اخلاق حسنه، فضایل انسانی و تأمین نیازهای اصلی انسان دانستند.

مقام معظم رهبری در این دیدار که در آستانه فرارسیدن محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر انجام شد، از ماه محرم الحرام به عنوان یک فرصت بسیار بزرگ و استثنایی برای حوزه‌های علمیه و پیام آوران صادق دین نام بردند و فرمودند: هدف از تبلیغ دین، جایگزین کردن حقایق در دلها و اذهان مردم بر اساس محبت و دوستی، و نیز زنده کردن احکام الهی و اسلامی است؛ و امروز که دولتمردان و مسؤولان کشور درد دین و عمل به احکام الهی دارند، مبلّغین ما باید از منبر تبلیغ به عنوان یک عامل بسیار نافذ، مؤثر و مبارک برای تعلیم دین صحیح و پیراسته، ترویج فضایل اخلاقی در جامعه، انذار مردم از عذاب و قهر خدا و بشارت مؤمنین و صالحین و مخلصین به رحمت الهی استفاده کنند و روحانیون جوان، مؤمن، شجاع، آگاه و خوش فکر در محیطهای گوناگون اجتماعی، این جهاد فیسبیل‌الله را با اتقان و دقت و بالاتر از همه با اخلاص به انجام برسانند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بقا و حیات دین مبین اسلام را مرهون خونهای به ناحق ریخته شده حسین بن علی (ع) و یاران با وفایش دانستند و فرمودند: نسلی که فقط از مواریث افتخارات نسلهای گذشته خود ارتزاق کند، رو به انحطاط خواهد رفت و تا هنگامی که نسلهای مؤمن و مخلص بشری هر یک بر اساس اقتضای زمان، نقش خود را به درستی ایفا کنند، این حرکت، شتاب و پویایی خود را حفظ خواهد کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخشی از سخنانشان یاد امیر ارتش اسلام سپهبد شهید صیاد شیرازی را گرامی داشتند و فرمودند: این مرد سرافراز سعادتمند که به دست سیاه‌ترین عناصر و نفرین شده‌ترین دستها، دلها و چهره‌ها به شهادت رسید، انسانی صادق، با اخلاص، ذاکر و خاشع بود که در دوران جنگ و پس از جنگ وظیفه خود را به درستی انجام داد و سهم و نقش خود را در بقا و حیات دین ایفا کرد.

مقام معظم رهبری با استناد به سخنان گویا و روشنگر حسین بن علی(ع) درباره اهداف قیام آن حضرت فرمودند: امام حسین (ع) نه برای به دست گرفتن زمام قدرت و رسیدن به مال و ثروت دنیا و کام گرفتن از چرب و شیرینی زندگی بلکه برای برافراشتن پرچم دین، ریشه کن کردن فساد و تأمین امنیت حیثیتی، مالی و قضایی مظلومان و ستمدیدگان قیام کرد و این همان اهداف والایی است که حسین بن علی(ع) و اصحابش به عنوان پاکترین انسانها جان خود را در راه آن فدا کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برآورده شدن همه نیازهای اصلی انسان را تنها در زیر چتر احکام دین ممکن دانستند و فرمودند: عدالت، آزادی و آزادگی و بهجت روح انسانی در عمل به احکام دین، تحقق مییابد و نیازهای اصلی انسان تنها به برکت دین خداست که تأمین میشود؛ بنا بر این به جز دین خدا، هیچکدام از ایسمهای پر زرق و برق و مکتبهای جهانی نمیتوانند بشریت را نجات دهند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با محکوم کردن اقدامات جنایتکارانه علیه مسلمانان کوزوو فرمودند: اراده جمعی غرب بر این است که مسلمانان را در منطقه بالکان تار و مار و پراکنده کنند و مانع از آن شوند که یک دولت اسلامی و یا یک مجموعه مسلمان در این منطقه سر برآورد. آنها تصریح کرده‌اند که زنده شدن هویت اسلامی در میان مردم مسلمان بالکان، خطرناک است و متأسفانه آنچه اکنون در هیاهوی این زد و خوردها مورد توجه قرار نمیگیرد، وضع مسلمانان مظلوم این منطقه است.

مقام معظم رهبری توجه روحانیون، فضلا و وعاظ را به اهمیت منبر تبلیغ برای روشن کردن اذهان مردم جلب کردند و در پایان سخنانشان فرمودند: منبر تبلیغ مشعل فروزانی است که اگر از آن به شیوه‌های درست و مؤثر استفاده شود کارامدترین حربه علیه تهاجم فرهنگی و شبیخون نامردانه دشمن خواهد بود و این همان چیزی است که دشمن به شدت از آن نگران است.

بر پایه همین گزارش پیش از سخنان مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی بوشهری مدیر حوزه علمیه قم، فرارسیدن ماه محرم و شهادت امیر ارتش اسلام سپهبد علی صیاد شیرازی را تسلیت گفت و در سخنان کوتاهی نقش مهم منابر تبلیغ و چگونگی استفاده از آنها برای تأثیرگذاری بر مخاطبین را خاطر نشان کرد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی