news/content
1388/09/15

دیدار جمعی از اقشار مختلف مردم با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خجسته‌عید سعید غدیر خم در دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف ملت، مسأله‌ی غدیر را دربردارنده‌ی یک شاخص و معیار جاودان الهی برای مشخص‌شدن مسیر صحیح امت اسلامی خواندند و با اشاره به دروغ‌پراکنی گسترده‌ی صهیونیست‌ها و بیگانگان برای گمراه‌کردن افکار عمومی جهان در مسأله‌ی هسته‌ای ایران تأکید کردند: این دروغ‌بافی‌ها با روشن‌شدن حقایق، باعث بی‌آبرویی بیشتر دشمنان ملت خواهد شد.
ایشان عید سعید غدیر را به ملت ایران و همه‌ی مسلمانان جهان تبریک گفتند و در تشریح علت نامگذاری عید غدیر به عید‌الله‌ اکبر خاطرنشان کردند: واقعه‌ی غدیر پرمغزتر از دیگر اعیاد اسلامی است، چرا که بر اساس معیارهای الهی، تکلیف همیشگی مسلمانان را در زمینه‌ی هدایت و حکومت مشخص کرده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به آیات قرآنی درباره‌ی تکمیل‌شدن دین اسلام در واقعه‌ی غدیر خم و یأس دشمنان و کافران پس از این حادثه‌ی عظیم تاریخی افزودند: اعلام مسأله‌ی ولایت و انتخاب امیرمؤمنان به جانشینی پیامبر اعظم، در حقیقت انتخابی از جانب خدای متعال بود و نبیّ مکرم، با اعلام آن، رسالت خویش را کامل کرد.
رهبر انقلاب اسلامی با استناد به شأن نزول برخی آیات قرآن کریم و اسناد معتبر اسلامی، حضرت علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام را در علم، تقوا، ایثار، جهاد، انفاق و دیگر فضیلت‌ها، چهره‌ی برتر و برگزیده‌ی تاریخ اسلام خواندند و همه‌ی مسلمانان جهان را به مطالعه و تأمل در این حقایق دعوت کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تکرار تأکید همیشگی جمهوری اسلامی ایران بر وحدت اسلامی افزودند: ما هیچ اصراری نداریم که فرقه‌ای از فرق اسلامی، عقاید فرقه‌ای دیگر را قبول کند، اما درخواست منطقی داریم که همه‌ی مسلمانان جهان، در واقعیت‌ها و حقایقی که علمای بزرگ همچون علامه سید شرف‌الدین عامِلی و علامه امینی درباره‌ی امیرمؤمنان ارائه کرده‌اند، تأمل و تفکر کنند.
ایشان دوران پرصفا و پاکیزه‌ی جوانی امیرمؤمنان را الگوی کاملی برای جوانان دانستند و همه‌ی قشرها را به الگوگیری از رفتارهای آن امام همام در دوره‌های مختلف زندگی توصیه کردند.
رهبر انقلاب اسلامی تشیع را برآمده از اعتقاد صحیح، سالم و خالص به وحی الهی و ارزش‌ها و معیارهای قرآنی خواندند و با اشاره به تبلیغات سوء و اتهامات فراوانی که درباره‌ی جعلی‌بودن یا سیاسی بودن مسأله‌ی تشیع بیان می‌شود، تأکید کردند: مسأله‌ی غدیر که از مسلمات تاریخ اسلام است، بر همه‌ی این اتهامات خط بطلان می‌کشد و روح و ریشه‌ی تشیع را به‌روشنی بیان می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین علت تبلیغات ضد شیعه خاطرنشان کردند: مستکبران جهان به‌خوبی می‌دانند که ملت ایران با تمسک به روح ولایت و ایجاد نظام اسلامی، آرزوی همه‌ی مسلمانان دلسوز و همه‌ی روشنفکران دردآشنای جهان اسلام را محقق کرده است. بنابراین تلاش می‌کنند جمعیت عظیم شیعه را خارج از دنیای اسلام نشان دهند.
ایشان آمریکا را در رأس دشمنان ملت و انگلیس را خبیث‌ترین دشمنان ایران برشمردند و افزودند: صهیونیست‌ها امریکایی‌ها و بقیه‌ی مستکبران از الگو قرار گرفتن ملت ایران و بیدارشدن امت اسلامی در هراسند و به همین علت، سی سال است همه‌ی حیله‌ها و توطئه‌های خود را برای منزوی‌کردن این ملت و این کشور به کار بسته‌اند، اما نتوانسته‌اند و به فضل الهی از این به بعد هم نمی‌توانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به دروغ‌پراکنی صهیونیست‌ها و بیگانگان درباره‌ی مسأله‌ی هسته‌ای ایران افزودند: کار دشمنان ملت به این‌جا رسیده است که با دروغ‌سازی، افکار عمومی دنیا را گمراه کنند و فریب دهند، اما این دروغ‌ها درنهایت با روشن‌شدن حقیقت، به ضرر خودشان تمام خواهد شد و همچون برخی مواردی که در گذشته اتفاق افتاده باعث بی‌آبرویی بیشتر آنان خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رؤسای دولت‌های آمریکا، انگلیس و بعضی دیگر از دولت‌های اروپایی را به پرهیز از دروغ‌بافی و دروغ‌پردازی توصیه کردند و افزودند: همچنان که بارها گفته‌ایم ملت ایران در قضیه‌ی هسته‌ای به دنبال دانش مورد نیاز کشور است و اعتقاد دارد اگر امروز این دانش و فناوری و دانایی را به دست نیاورد، فردایی که چرخ‌های اقتصادیِ همه‌ی جهان، بر اساس نیروی هسته‌ای حرکت می‌کند، برای این کار دیر خواهد بود.
ایشان افزودند: مردم ایران، امروز برای کسب دانش هسته‌ای تلاش می‌کنند تا ۲۰ یا ۳۰ سال دیگر دست فرزندان ایران و نسل آینده‌ی این سرزمین جلوی غربی‌ها دراز نباشد، اما غربی‌ها با جنجال و تهمت و دروغ‌پردازی سعی می‌کنند مانع از تحقق این هدف ملی شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به شعارهای پرشور مردم که انرژی هسته‌ای را حقّ مسلم ملت ایران می‌خواندند، افزودند: هوشیار و بصیر باشید که مستکبران عالَم، همه‌ی ترفندهای سیاسی-تبلیغاتی خود را برای سلب حقّ مسلم ملت ایران در زمینه‌ی انرژی هسته‌ای به کار گرفته‌اند.
رهبر انقلاب در تبیین سیاست‌های فعلی مستکبران خاطرنشان کردند: زورگویان جهانی وقتی با تهدید، حمله‌ی نظامی و تحریم از عهده‌ی یک ملت برنمی‌آیند، با سوءاستفاده از هر بهانه‌ای، ایجاد اختلاف و دشمنی در داخل ملت را دنبال می‌کنند
ایشان تمرکز فعالیت‌های تبلیغاتی-سیاسی بیگانگان را بر ایجاد اختلاف در کشور یادآور شدند و افزودند: باید متوجه بود که دشمن چگونه از هر کلمه و کاری که بوی تفرقه بدهد، سوءاستفاده می‌کند و جری می‌شود.
رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه خاطرنشان کردند: عده‌ای باید پیش خدا جواب بدهند از این‌که کاری کنند که دشمن از آن، وجود اختلاف در کشور را برداشت کند و گستاخ شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مردم ایران را صبور، غیور و پراستقامت برشمردند و افزودند: سرکردگان استکبار در تبلیغاتشان از به پایان رسیدن صبر و حوصله‌شان سخن می‌گویند، اما همه می‌دانند که آن‌ها هیچ‌وقت در مقابل ایران صبر نکرده‌اند و در سی سال گذشته هر وقت که توانسته‌اند، همه‌گونه توطئه‌ی سیاسی، اقتصادی، نظامی، تبلیغاتی را برای شکست این ملت انجام داده‌اند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبر و پایداری ملت ایران را زمینه‌ساز استمرار راه پیشرفت و تعالی کشور خواندند و تأکید کردند: ملت صبور ایران، تبلیغات و هیاهوی بیگانگان را همچون گذشته نادیده می‌گیرد و با کمک الهی و همت جوانانش، راهی را که امام راحل عظیم‌الشأن به او نشان داده است، با هوشیاری و بصیرت ادامه می‌دهد و با رسیدن به قلّه‌ی نهایی افتخار، آینده به‌مراتب درخشان‌تر کشور را رقم خواهد زد.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی