news/content
نسخه قابل چاپ
1388/08/12

دیدار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار هزاران نفر از دانش‌آموزان، دانشجویان و خانواده‌های شهدا با ایشان، ضمن اشاره به لزوم بصیرت برای شناخت استکبار، دولت آمریکا را مستکبر واقعی در دنیا دانستند و تأکید کردند: تا زمانی که دولت امریکا از روحیه‌ی استکباری خود و تهدید دست برندارد، ملت ایران فریب سخنان به‌ظاهر آشتی‌جویانه‌ی دولت امریکا را نخواهد خورد و به هیچ وجه نیز از استقلال، آزادی، منافع ملی و حقوق خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.
در این دیدار که در آستانه‌ی سیزدهم آبان -روز ملی مبارزه با استکبار جهانی- انجام شد، رهبر انقلاب اسلامی لازمه‌ی مبارزه‌ی صحیح، منطقی، معقول و در عین حال قاطع را چند پیش‌نیاز دانستند و افزودند: انگیزه‌ی برخاسته از ایمان، یکی از لوازم این مبارزه است، زیرا نمی‌توان ملتی را با دستور وادار به ایستادگی در صحنه‌های دشوار کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: به برکت تجربه متراکم سی ساله، نسل جوان امروز، از آن‌چنان انگیزه‌ی ‌ایمانی برخوردار است که اگر از انگیزه‌ی جوانان اول انقلاب بیشتر نباشد، کمتر نیست.
ایشان با تأکید بر این‌که باید حساب اندک انقلابیون فرسوده و پشیمان از مبارزه را از توده‌ی ملت و جوانان جدا کرد، افزودند: اگر امروز حادثه‌ای همچون جنگ تحمیلی در کشور اتفاق افتد، هجوم داوطلبانه‌ی جوانان برای مقابله با دشمن به‌مراتب بیشتر از سال‌های ۵۹ و ۶۰ خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی دومین پیش‌نیاز مبارزه‌ی صحیح، منطقی و قاطع را بصیرت دانستند و خاطرنشان کردند: علت تأکیدهای مکرّر اخیر بر مسأله‌ی بصیرت، شرایط کنونی دنیا و موقعیت استثنایی و ممتاز ایران است، زیرا در این شرایط، هرگونه حرکت عمومی به یک بصیرت عمومی نیاز دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بصیرت نسل جوان کنونی را نیز بسیار بیشتر از جوانان اول انقلاب و بعد از آن دانستند و افزودند: برای مبارزه با استکبار، مهم‌ترین مسأله، شناخت استکبار است.
ایشان تأکید کردند: استکبار یعنی قدرت، یا قدرت‌هایی که با امکانات مالی، نظامی و تبلیغاتی خود در امور داخلی دیگر کشورها و ملت‌ها دخالت مالکانه می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به عملکرد دولت آمریکا در کشورهای مختلف دنیا و به‌ویژه کشورهای اسلامی، این دولت را یک مستکبر به معنی واقعی دانستند و افزودند: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و آشکارشدن قدرت ملت ایران در برچیدن نظام پادشاهی فاسد و وابسته، دولت امریکا به جای عذرخواهی از ملت ایران و جبران ضربه‌ها و خساراتی که به این ملت زده بود و حل مسائل، از همان روزهای اول انقلاب اسلامی به طراحی توطئه بر ضد ملت ایران و نظام اسلامی پرداخت و سفارت امریکا در تهران به مرکز جاسوسی و توطئه بر ضد ایران تبدیل شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که فهرست جنایات سی ساله‌ی دولت آمریکا نسبت به ملت ایران، یک کتاب قطور است، خاطرنشان کردند: سال‌ها قبل یکی از وزرای دفاع امریکا، حرف دل دولتمردان این کشور را زد و خواستار ریشه‌کنی ملت ایران شد و هر کاری هم که توانستند، انجام دادند، اما امام بزرگوار رحمةالله‌علیه آن مرد استثنایی تاریخ در مقابل امریکا ایستاد و تأکید کرد ملت ایران عقب‌نشینی نخواهد کرد و امریکا هم هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
ایشان با تأکید بر این‌که آمریکا هر اقدامی را که می‌توانسته، بر ضد ملت ایران انجام دهد انجام داده است، افزودند: نتیجه‌ی این رویارویی، بالندگی هرچه بیشتر این ملت، پیشرفت جمهوری اسلامی و قدرت روزافزون کشور و نظام اسلامی بوده است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی اظهارات به‌ظاهر آشتی‌جویانه‌ی اخیر مقامات آمریکایی خاطرنشان کردند: هرگاه امریکایی‌ها لبخند ظاهری زده‌اند، پس از دقت و بررسی مشخص شده خنجری نیز در پشت خود مخفی کرده‌اند و نیت آن‌ها عوض نشده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که لبخند تاکتیکی، فقط کودکان را فریب می‌دهد، افزودند: اگر یک ملت بزرگ و باتجربه و مسئولان برگزیده‌ی این ملت، فریب چنین لبخندهایی را بخورند، یا باید بسیار ساده لوح و یا غرق در هوی و هوس باشند که بخواهند با دشمن سازش کنند.
ایشان خاطرنشان کردند: اگر مسئولان کشور باهوش، مجرّب، پخته و دل در گرو منافع ملت داشته باشند، فریب این لبخندها را نخواهند خورد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی سخنان به‌ظاهر زیبا و پیغام‌های مکرّر شفاهی و کتبی رئیس‌جمهور جدید آمریکا برای مذاکره با ایران و حل مشکلات، تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا تصمیم گرفت پیش‌داوری نکند و در عمل، شعار تغییر را ملاحظه کند، اما در این مدت هرچه در عمل دیده شده، خلاف سخنانی بوده که بر زبان جاری شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان خود در اول فروردین در مشهد مقدس مبنی بر این‌که اگر دستکش مخملی بر روی پنجه چدنی کشیده شده باشد، جمهوری اسلامی ایران دست خود را به سوی این دست دراز نخواهد کرد، افزودند: امریکایی‌ها از یک طرف صحبت از مذاکره می‌کنند، اما از طرف دیگر، به تهدیدهای خود ادامه می‌دهند و می‌گویند مذاکره باید به نتیجه‌ی مورد نظر ما برسد و اگر نرسد، فلان کار را خواهیم کرد.
ایشان تأکید کردند: این همان رابطه‌ی گرگ و میش است که امام فرمودند ما این رابطه را نمی‌خواهیم.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در دوره‌ای که دو ابرقدرت در جهان بود و در دشمنی با جمهوری اسلامی هم اتفاق نظر داشتند، ملت ایران در مقابل آن‌ها ایستاد و هر دو ابرقدرت را به زانو درآورد و این باید درس عبرتی برای امریکایی‌ها باشد، زیرا امریکا اکنون قدرت آن دوره را ندارد و قدرت نظام اسلامی نیز چندین برابر شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که ملت ایران به دنبال استقلال، آزادی، منافع ملی و پیشرفت در علم و فناوری است، خاطرنشان کردند: اگر کسی بخواهد به این حقوق ملت ایران تعرض کند، ملت با تمام وجود در مقابل او خواهد ایستاد و او را به زانو درخواهد آورد.
ایشان افزودند: زمانی که امریکا از روحیه‌ی استکباری و دخالت‌های بیجا در امور ملت‌ها دست بردارد، برای ما دولتی همانند سایر دولت‌ها خواهد بود، اما تا هنگامی که امریکا همچنان به دنبال طمع برگشت به ایران، به عقب‌بردن زمان و سلطه بر ایران باشد، با هیچ وسیله‌ای نخواهد توانست، ملت ایران را وادار به عقب‌نشینی کند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: امریکایی‌ها به برخی مسائل و غائله‌های بعد از انتخابات دل خوش نکنند، زیرا جمهوری اسلامی ایران عمیق‌تر و ریشه‌دارتر از این حرف‌ها است و نظام اسلامی بر حوادث بسیار سخت‌تر از این مسائل هم فائق آمده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: امریکایی‌ها بدانند، چند نفر با هر انگیزه‌ای، اعم از انگیزه‌ی خباثت‌آلود و یا انگیزه‌ی بد و همراه با ساده‌لوحی که با جمهوری اسلامی ایران مواجه شده‌اند، نمی‌توانند برای امریکا فرش قرمز پهن کنند، زیرا ملت ایران ایستاده است.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، کشور و آینده‌ی آن را متعلق به جوانان دانستند و افزودند: این کشور را باید با اراده و عزم مستحکم ناشی از ایمان دینی حفظ کرد و اقتدار واقعی ملت ایران در گرو علم و تحقیق است.
رهبر انقلاب اسلامی لازمه‌ی این اقتدار واقعی را قرارگرفتن علم در کنار انگیزه‌ی دینی دانستند و تأکید کردند: ابرقدرت‌ها و دنباله‌های داخلی آن‌ها در مقابل یک ملت مقتدر و باایمان، چاره‌ای جز عقب‌نشینی ندارند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان خطاب به جوانان خاطرنشان کردند: به خداوند متعال، اعتماد و حسن ظن داشته باشید و بدانید پیروزی و نصرت الهی با شما است و با اقتدار، عزم، تهذیب نفس و خودسازی علمی به پیش روید.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی