news/content
1388/08/06

دیدار جمعی از نخبگان کشور با رهبر انقلاب

شماری از نخبگان علمی، فرهنگی، ادبی کشور صبح امروز در دیدار صمیمانه صدها نفر از نخبگان علمی–فرهنگی کشور با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را درباره‌ی مسائل مختلف با ایشان در میان گذاشتند.
در ابتدای این دیدار، برخی حاضران به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند؛ آقایان و خانم‌ها:
- محمدهادی فروغمند عراقی؛ دارنده‌ی مدال طلای ملی و طلای المپیاد جهانی کامپیوتر، دانشجوی دکتری بیوانفورماتیک دانشگاه تهران
- راضیه طبائیان؛ دانش‌آموخته‌ی رتبه‌ی نخست رشته‌ی روانشناسی و دانشجوی دکتری دانشگاه اصفهان
- فرشید امیری؛ نفر برتر جشنواره‌ی شیخ بهایی و جشنواره‌ی جوان خوارزمی
- سیدپیمان شریعت‌پناهی؛ دارنده‌ی طلای ملی و نقره‌ از المپیاد جهانی فیزیک، دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه صنعتی شریف
- سماء گلیایی؛ دارنده طلای ملی و برنز المپیاد جهانی کامپیوتر، دانشجوی دکتری مهندسی کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس
- سیداحسان آذرم‌سا؛ دارنده‌ی طلای ملی و برنز المپیاد جهانی ریاضی، دانشجوی رشته‌ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف
- زهرا محمودی؛ دانشجوی نمونه‌ی کشوری در سال ۸۷ رشته‌ی هنر نقاشی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس
- محمود وحید‌نیا؛ دانشجوی ریاضی دانشگاه صنعتی شریف

نکات مهمی که نخبگان جوان در دیدار با رهبر انقلاب اسلامی مطرح کردند، به این شرح است:
- لزوم ترسیم تصویری روشن از آینده‌ی مبتنی بر تمدن اسلامی-ایرانی و تبیین نیازهای راهبردی کشور به منظور جهت‌دهی کلان به تلاش‌های نخبگان
- تقویت بیشتر فرهنگ، تعهد، مشکل‌گشایی اجتماعی و اصلاح و ارتقای جامعه در میان نخبگان
- توجه کامل به جوهره و متون اصیل اسلامی به عنوان منابعی بسیار قوی برای ارتقای سطح علوم انسانی در کشور و در جهان
- توجه به عنصر معنویت دینی در فعالیت‌های علمی پژوهشی
- تقویت و حمایت کافی از شرکت‌های دانش‌بنیان
- پیشنهاد تشکیل مرکزی برای سیاست‌گذاری‌های کلان و بلندمدت علمی
- ضرورت تعمیق و اثرگذاری بیشتر جنبش نرم‌افزاری و تولید علم
- برنامه‌ریزی برای حمایت دراز مدت از نوآوران و مبتکران بزرگ در دانشگاه‌ها و مراکز علمی
- استفاده از هنر و ظرفیت‌های آموزش و پرورش برای ایجاد و تقویت روحیه‌ی نوآوری در جامعه
- ضرورت اقدام برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند برای ایجاد تحول در دیدگاه جامعه نسبت به هنر
- ضرورت تقویت فضای نقد و نقادی
- لزوم اخلاقی‌شدن جامعه

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از سخنان این نخبگان جوان، دیدار با جوانان فرزانه را مثل همیشه بسیار شیرین و امیدبخش خواندند و تأکید کردند: جوانان نخبه و تحصیل‌کرده‌ای که فرزانگی را با تعهد و احساس مسئولیت همراه کرده‌اند، حقیقتاً امید اصلی کشور و عامل اساسی تحقق آینده‌ی درخشان ایران محسوب می‌شوند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به این‌که دیدگاه‌ها و پیشنهادهای نخبگان جوان هر سال در مقایسه با سال قبل برتر و عمیق‌تر می‌شود، افزودند: این واقعیت نشان‌دهنده‌ی توجه جوانان به مسائل اساسی کشور و نشانه و معنای پیشرفت است و مسئولان باید با توجه به این حقایق، برای آینده برنامه‌ریزی و اقدام کنند.
ایشان تأکید نخبگان جوان بر مسائلی نظیر ضرورت حرکت بر اساس نیازهای ملی و بومی، توجه به عنصر معنویت دینی، تقویت فرهنگِ صحیح نخبگی و اخلاقی‌شدن جامعه را نکاتی بسیار مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: شنیدن این نکاتِ بسیار تعیین‌کننده از زبان نخبگان جوان، هر انسان متفکر، آگاه و متعهد را به یقین می‌رساند که شجره‌ی طیّبه‌ی نظام اسلامی و این جامعه‌ی اصیل، در پرتو همین پیشرفت محسوس مادی، معنوی، علمی و اخلاقی، حتماً به اهداف خود خواهد رسید.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به روشن‌شدن تدریجی برخی حقایق خاطرنشان کردند: واقعیت این است که نظام اسلامی درگذر از حوادث پرفراز و نشیب سی سال اخیر، از جمله حوادث سیاسی اخیر و به علت مقاومت در مقابل هجوم بی‌سابقه، همه‌جانبه و مستمرّ قدرت‌های امنیتی، سیاسی، رسانه‌ای و تبلیغاتی جهان، از نوعی مصونیت برخوردار و به مجموعه‌ای مستحکم و ضد ضربه تبدیل شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توطئه‌های دشمنان ملت ایران را واقعیتی انکارناپذیر خواندند و یادآور شدند: البته ممکن است کسی که در داخل، محور و هم‌جهت با این توطئه‌ها قرار گرفته، خودش متوجه این ماجرا نباشد، اما این مسأله واقعیات را عوض نمی‌کند.
ایشان جنجال‌سازی و لفاظی را باعث پیچیده‌تر‌شدن مشکلات دانستند و با اشاره به برخی مسائل قبل و بعد از انتخابات افزودند: آزاداندیشی واقعی با اقداماتی مانند ایجاد کرسی‌های آزادِ فکری-سیاسی و معرفتی در دانشگاه‌ها و بحث منطقی دانشجویان برای درک حق و حقیقت محقق می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بحث منطقی، جوگیرنشدن و بی‌توجهی به تشویق‌ها یا تعریض‌های دشمنان، شنیدن سخنان مختلف، آزادانه فکرکردن و برگزیدن بهترین سخنان را مبنای پیشرفت حقیقی و عناصر آزادی واقعی دانستند و تأکید کردند: اگر غیر از این شد، باید منتظر حوادث و آشفتگی‌ها بود؛ همان‌گونه که جنجال قبل از انتخابات به جنجال بعد از انتخابات منجر شد. به‌خصوص وقتی که دست بیگانه هم در مسائل دخالت کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای انصاف در انتقاد را ضروری دانستند و افزودند: البته اگر صدا و سیما می‌توانست واقعیات و پیشرفت‌های کشور را به طور کامل، به‌درستی و با هنرمندی منعکس کند، امید نسل جوان به آینده و خشنودی و سرافرازی مردم، به‌مراتب بیش از وضع فعلی بود، اما به هر حال در انتقاد از هر مسأله و دستگاهی باید انصاف را هم در نظر گرفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اصلی-فرعی نکردن مسائل را از جمله عوامل غیر منصفانه عمل کردن برخی مطبوعات خواندند و افزودند: البته مسائل فرعی نیز کم‌اهمیت نیست، اما در حوادث پس از انتخابات، اصل انتخابات و حضور پرعظمت و نصاب‌شکن مردم، مسأله‌ی اصلی و بقیه‌ی مسائل فرع بود، اما عده‌ای با بی‌انصافی به گونه‌ای دیگر عمل کردند.
رهبر انقلاب اسلامی زیر سؤال بردن اصل انتخابات را بزرگ‌ترین جرم خواندند و با انتقاد از بی‌توجهی برخی به این جرم افزودند: همان فردای انتخابات عده‌ای بدون دلیل و استدلال، آن انتخابات عظیم را دروغ خواندند آیا این جرم کمی است؟
ایشان افزودند: دشمن هم از این بی‌انصافی حداکثر استفاده را کرد و در داخل هم عده‌ای که از اول با نظام اسلامی موافق نبوده‌اند، با توجه به صحنه‌گردانی و میدان‌داری برخی از عناصر خودِ نظام، فرصت را مغتنم شمردند و آن حوادث پیش آمد.
رهبر انقلاب اسلامی با اعلام برخی مسائل پشت صحنه، به دادن پیغام به عناصر صحنه‌گردان در اولین ساعات پس از انتخابات اشاره کردند و افزودند: در همان ساعات اول به آن‌ها پیغام خصوصی دادم که شما در حال شروع برخی مسائل هستید، اما دیگران از آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند و شما نمی‌توانید ماجرا را کنترل کنید و همان‌طور هم شد. در حالی که کسانی که وارد عرصه‌ی سیاست می‌شوند، باید مثل شطرنج‌بازِ ماهر، حرکات و تغییرات بعدی عرصه را نیز محاسبه و پیش‌بینی کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنانشان در نماز جمعه‌ی پس از انتخابات افزودند: ابتدا پیغام خصوصی و نصیحت لازم داده شد، اما وقتی انسان ناچار می‌شود، برخی مسائل را علناً نیز ابراز می‌کند.
ایشان با اشاره به مخالفت و خط‌زدن شعار مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا در برخی حوادث اخیر، سؤال کردند: معنای واقعی این مسائل چیست؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین مواجه‌کردن مجموعه‌ای از مردم با نظام و کشور را آن هم در حالی که این مجموعه، صادقانه و بدون سوء نیت وارد میدان انتخابات شده بودند، خلافی بزرگ دانستند.
ایشان درباره‌ی انتقاد از رهبری نیز خاطرنشان کردند: البته انتقادها هم‌اکنون نیز بیان می‌شود و بنده هم آن‌ها را دریافت می‌کنم.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود پیشرفت‌های کنونی کشور را برآیند برنامه‌ریزی‌های گذشته و تلاش‌های جاری برشمردند و افزودند: بینش سیاسی و رسوخ مفاهیم و مبانی دینی در عمق اندیشه‌های جوانان نشان می‌دهد که نسل جوان امروز را نمی‌توان متوقف کرد و این حقیقت ناب ضامن استمرار پیشرفت کشور است.
ایشان علم و تحقیق را رمز پیشرفت و اقتدار هر کشور نامیدند و خاطرنشان کردند: بیگانگان با درک این مسأله، محیط‌های دانشگاهی و دانشجویی را آماج توطئه قرار داده‌اند تا به هر شکل ممکن در روند فعالیت‌های علمی اختلال ایجاد کنند و جوانان عزیز و باهوش‌ نگذارند این تیر دشمن‌ به هدف بخورد.
رهبر انقلاب اسلامی استقلال حرکات و فعالیت‌های علمی، هنری و سیاسی کشور از خارج را لازمه‌ی استقلال واقعی ملت دانستند و با توصیه‌ی مؤکد به جوانان نخبه برای شکرگزاری نعمت هوش و استعداد خدا‌دادی افزودند: شناخت نعمت، درک الهی بودن آن و استفاده از آن در جهت صحیح، سه عنصر اصلی شکر نعمات الهی هستند.
ایشان مسئولان را هم به شکرگزاری نعمت وجود نخبگان فراخواندند و تأکید کردند: باید از مجموعه‌ی عزیز و محترم نخبگان در جهت صحیح و پیشرفت واقعی کشور بهره برد.

در این دیدار همچنین معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به برگزاری سومین همایش نخبگان جوان کشور اعلام کرد: بنیاد نخبگان برای شناسایی و حمایت مستمر از نخبگان علمی، فرهنگی، قرآنی و ادبی سراسر کشور برنامه‌های مختلفی را در دست برنامه‌ریزی یا اجرا دارد.
دکتر سلطانخواه ارتقا و ثمردهی عینی تلاش‌های نخبگان را در جامعه، محور سومین همایش نخبگان اعلام کرد و افزود: برای حمایت بیشتر از مبتکران و نوآوران، لایحه‌ای تهیه و تقدیم مجلس شده است که امیدواریم با تصویب آن گام مهمی برای حمایت از نوآوری علمی در کشور برداشته شود.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی