news/content
نسخه قابل چاپ
1388/08/04

دیدار کارگزاران حج با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار کارگزاران فرهنگی و اجرایی حج امسال، یکی از نیازهای ضروری این مقطع کنونی را اهتمام به وحدت اسلامی دانستند و تأکید کردند: حج باید مظهر عزم راسخ امت اسلامی در مقابل هر اقدام تفرقه‌افکنانه و مخالف وحدت و پیشرفت دنیای اسلام باشد
رهبر انقلاب اسلامی حج را یک فرصت عظیم و بسیار ارزشمند خواندند و افزودند: از فرصت حضور در کنار مسجدالحرام و مسجدالنّبی و مراقد ائمه هُدی و بزرگان صحابه، باید در جهت افزودن سرمایه‌ی ایمان، معنویت و خشوع در مقابل پروردگار استفاده کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: زائران باید مراقب باشند که این فرصت گرانبها، صرف کارهای کم‌ارزش دنیوی نشود.
ایشان یکی دیگر از امتیازات این فرصت کم‌نظیر را ارتباط با بدنه‌ی عظیم دنیای اسلام برشمردند و افزودند: زائر ایرانی می‌تواند با رفتار، حرکات و منش مبتنی بر آداب اسلامی، اسلام جمهوری اسلامی ایران را به زائران دیگر کشورها معرفی کند.
رهبر انقلاب اسلامی یک نمونه از آداب اسلامی و تربیت قرآنی را حضور در نمازهای جماعت مسجدالحرام و مسجدالنّبی بیان و خاطرنشان کردند: امام بزرگوار ما که انسانی بیدار و آگاه بود، همواره همه‌ی زائران خانه‌ی خدا را به حضور در نمازهای جماعت توصیه می‌کردند، زیرا این حضور یکی از مصادیق عملی نمایش وحدت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزاری مراسم دعای کمیل و مراسم برائت از مشرکین را بزرگ‌ترین تبلیغ در حج خواندند و تأکید کردند: مظهر توحید، حج است، زیرا در حج اثبات ولایت خداوند و نفی ولایت غیر پروردگار وجود دارد و این همان برائت است.
ایشان با تأکید بر اهمیت وحدت اسلامی در شرایط کنونی افزودند: اقدامات خونینی که در برخی کشورهای اسلامی از جمله عراق، پاکستان و برخی نقاط کشور انجام می‌شود، با هدف ایجاد تفرقه و اختلاف میان مسلمانان شیعه و اهل سنّت است. بنابراین موضوع اتحاد مسلمانان باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: کسانی که این اقدامات تروریستی و خونین را انجام می‌دهند، مستقیم یا غیر مستقیم، عوامل بیگانه هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: حجاج بیت‌الله‌الحرام نمی‌توانند در مقابل آن‌چه که در جهان اسلام به‌ویژه در عراق، افغانستان، فلسطین و بخشی از پاکستان روی می‌دهد، بی‌تفاوت باشند.
ایشان تأکید کردند: در حج باید نسبت به کارهای خلاف وحدت اسلامی و یا تلاش‌هایی که برای ضربه‌زدن به پرچم برافراشته‌ی دنیای اسلام که در ایران به اهتزاز درآمده است، حساس بود.
رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد از برخی اهانت‌ها و رفتارها علیه مسلمانان شیعه و حتی جسارت به نوامیس در بقیع یا مسجدالحرام و مسجدالنّبی خاطرنشان کردند: این‌گونه اقدامات بر ضد وحدت و در جهت اهداف و خواسته‌ی امریکا و سرویس‌های جاسوسی بیگانه است و دولت سعودی باید به وظیفه‌ی خود برای مقابله با این‌گونه اقدامات عمل کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان ضمن تشکر از زحمات همه‌ی دست‌اندرکاران حج و به‌ویژه حجت‌الاسلام‌والمسلمین ری‌شهری، آقای خاکسار قهرودی و وزرای ارشاد سال‌های اخیر، خاطرنشان کردند: باید برنامه‌ریزی‌های فرهنگی، سیاسی و مدیریتی کاروان‌ها بر اساس نیازهای هر دوره و اقتضائات آن باشد.

در این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ری‌شهری -نماینده‌ی ولیّ فقیه و سرپرست زائران ایرانی- گزارشی از اقدامات فرهنگی و پژوهشی انجام‌گرفته به‌ویژه برای آموزش کارگزاران حج، روحانیون و زائران خانه‌ی خدا و همچنین اطلاع‌رسانی مناسب پیام حج گفت: حج و انتظار، محور فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی حج امسال انتخاب شده است.
آقای سید محمد حسینی -وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- نیز در این دیدار، سخنانی درباره‌ی حج و آثار معنوی آن بر زائران بیان کرد.
همچنین آقای خاکسار قهرودی -رئیس سازمان حج و زیارت- گزارشی از امور اجرایی انجام‌گرفته به منظور ایجاد شرایطی مناسب جهت بهره‌مندی بیش از پیش زائران از برکات معنوی سفر حج ارائه کرد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی