news/content
1388/07/28

دیدار جمعی از بانوان قرآن پژوه و فعال قرآنی با رهبر انقلاب

همزمان با خجسته‌سالروز میلاد حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، هزاران نفر از بانوان قرآن‌پژوه و فعال قرآنی، امروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کردند.
در ابتدای این دیدار برخی حضار دیدگاه‌های خود را در خصوص مسائل مربوط به فعالیت‌های قرآنی کشور به‌ویژه بانوان بیان کردند. این خانم‌ها عبارت بودند از:
- دکتر فائزه عظیم‌زاده اردبیلی؛ استادیار و معاون پژوهشی واحد خواهران دانشگاه امام صادق علیه‌السلام
- دکتر صدیقه مهدوی؛ استاد دانشگاه و پژوهشگر برتر
- دکتر مریم حاج‌عبدالباقی؛ حافظ کل قرآن و استاد دانشگاه آزاد اسلامی
- پروین امیرآبادی؛ داور مسابقات قرآن و مدیرعامل مؤسسه انجمن قرآنی بانوان
- الهام غفاری؛ حافظ کل قران، مدرّس و پژوهشگر قرآنی
- و مائده ادیب زاده؛ حافظ کل قرآن و مدرّس دانشگاه و حوزه
محورهای مطالب این بانوان پژوهشگر و فعال در عرصه‌ی قرآن بیان کردند، عبارت بود از:
• تعمیق بیشتر رشته‌های علوم قرآنی دانشگاهی
• بهره‌مندی مناسب از هشت هزار پایان‌نامه و پژوهش‌های قرآنی بانوان
• اطلاع‌رسانی مناسب از پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های قرآنی با تأسیس پایگاه اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌ی تخصصی
• حمایت از بانوان قرآن‌پژوه و تشکیل کرسی نظریه‌پردازی در علوم دینی
• اهتمام بیشتر صدا‌و‌سیما به معرفی بانوان قرآن‌پژوه و پژوهش‌های آنان
• تأسیس مرکز تخصصی تفسیر برای انسجام‌بخشی به پژوهش‌های قرآنی و جلوگیری از پژوهش‌های موازی
• ایجاد رشته‌های تخصصی تفسیر در دانشگاه‌های الهیات
• ضرورت حضور بیشتر بانوان قرآنی در دستگاه‌ها و شوراهای قرآنی
• توجه به آموزش‌های تخصصی قرآنی در استان‌ها به‌ویژه مناطق محروم
• زمینه‌سازی برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ویژه‌ی بانوان
• اعزام بانوان قاری قرآن به حج و کشورهای دیگر جهت تبلیغ
• وجود دستگاه‌ها و مراکز قرآنی موازی و نبود انسجام لازم
• استفاده از ظرفیت بسیج برای گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه
• تقویت و تعمیق برنامه‌های قرآنی بسیج
• و لزوم گسترش فعالیت‌های هنری قرآنی و بهره‌گیری تولیدات نمایشی و هنری از مفاهیم قرآنی
در این دیدار همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر احمدی -عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی- گزارش کوتاهی از فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی بانوان قرآن‌پژوه کشور بیان کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، حضور برجسته و شگفت‌انگیز بانوان ایرانی در عرصه‌های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی و به‌ویژه حوزه مسائل قرآنی را از دستاوردها و افتخارات نظام جمهوری اسلامی دانستند و تأکید کردند: جهت‌گیری همه‌ی فعالیت‌های قرآنی باید به سمت ظهور و بروز عملی آموزه‌ها و دستورات قرآنی در جامعه و رفتارهای فردی و جمعی باشد و این هدف جز با آشنایی صحیح آحاد جامعه با مفاهیم و معانی قرآن و هدایت پژوهش‌های قرآنی در این مسیر، امکان‌پذیر نیست.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که نگاه غرب به زن، نگاه غلط، ابزاری و اهانت‌آمیز است، افزودند: اسلام، برای زن احترام و شخصیت قائل است و زمینه‌ی بروز استعدادهای فراوان بانوان در سطوح مختلف خانواده، جامعه و بین‌المللی را به منظور کسب علم و دانش، تحقیق و پژوهش و تربیت و سازندگی فراهم می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای کمیّت بسیار زیاد بانوان ایرانی در عرصه‌ی قرآن‌پژوهی را بسیار ارزشمند و در جهان اسلام کم‌نظیر خواندند و در خصوص بروز عملی مفاهیم قرآن در جامعه خاطرنشان کردند: جامعه‌ی ایران به دلیل فاصله‌ی بسیار زیاد با قرآن در دوران طاغوت، عقب‌ماندگی‌هایی از لحاظ تدبّر در قرآن و ظهور عملی دستورات قرآن در زندگی فردی و جمعی دارد که باید تلاش شود این عقب‌ماندگی‌ها برطرف شوند.
ایشان اساسی‌ترین کار برای قرآنی‌شدن یک جامعه را شکل‌گیری نظام مبتنی بر دستورهای قرآن و اسلام دانستند و افزودند: تشکیل نظام جمهوری اسلامی در ایران یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین موارد عمل به قرآن بود که انجام شد و این حقیقت واضح و بدیهی غالباً مورد غفلت قرار می‌گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: تشکیل نظام جمهوری اسلامی، بهترین زمینه‌ی عملی را برای سازندگی قرآنی به وجود آورده است و باید تلاش شود در این چهارچوب، رفتارهای فردی، خانواده، مدیریتی، سازمانی، سیاسی، بین‌المللی و رفتارها در مراکز آموزشی، عملی و تحقیقاتی بر اساس اسلام و قرآن شکل گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای لازمه‌ی رسیدن به چنین هدف والایی را آشنایی صحیح آحاد مردم با مفاهیم و معانی قرآنی دانستند و خاطرنشان کردند: جهت‌گیری پژوهش‌های قرآنی باید به سمت عینیت‌بخشی دستورات قرآن در جامعه و زندگی مردم باشد.
مقدمات و شرایط مورد نیاز برای پژوهش در قرآن، محور دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و افزودند: پژوهنده‌ی قرآن باید از نظر روحی و درونی زمینه‌ی پذیرش حقیقت ناب قرآن را داشته باشد، زیرا در غیر این صورت ممکن است پژوهش در قرآن، در جهت مخالف آن استفاده شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین این موضوع خاطرنشان کردند: اگر دل پاکیزه نباشد، نتیجه آن می‌شود که از قرآن برای کوبیدن اسلام و جمهوری اسلامی و فضائلی که نظام اسلامی در اختیار ما قرار داده است، استفاده می‌شود.
ایشان یکی دیگر از مقدمات پژوهش در قرآن را انس با قرآن و همچنین آشنایی با زبان عربی و مبانی اصول فقه دانستند و تأکید کردند: شیوه و متد علمی استفاده از قرآن در قرآن‌پژوهی بسیار مهم است و در این زمینه، شیوه‌ی علمای دین و فقها در استفاده از آیات و روایات، شیوه‌ای کاملاً علمی و آزموده شده است.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود بار دیگر به موضوع علوم انسانی در دانشگاه‌ها و گلایه‌ی خود در این خصوص اشاره کردند و افزودند: مبنای علوم انسانی غرب که در دانشگاه‌های کشور به صورت ترجمه‌ای تدریس می‌شود، جهان‌بینی مادّی و متعارض با مبانی قرآنی و دینی است، در حالی که پایه‌ و اساس علوم انسانی را باید در قرآن جست‌وجو کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از مسائل مهم و اصلی در قرآن‌پژوهی را استخراج مبانی علوم انسانی دانستند و تأکید کردند: اگر این کار انجام شود، پژوهشگران با استفاده از مبانی قرآنی و همچنین استفاده از برخی پیشرفت‌های علوم انسانی می‌توانند بنای رفیع و مستحکمی را از علوم انسانی پایه‌گذاری کنند.

در این دیدار، جمعی از خواهران فعال قرآنی از: دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی، دارالقرآن بسیج مستضعفین، دارالقرآن سازمان اوقاف و امور خیریه، جمعی از خواهران قرآن‌پژوه، اساتید دانشگاه و طلاب خواهر حوزه‌ی علمیه و مربّیان قرآنی آموزش و پرورش حضور داشتند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی