news/content
1388/07/15

دیدار مردم چالوس با رهبر انقلاب در ورزشگاه شهدای هفتم تیر

مردم مؤمن و خونگرم چالوس و نوشهر، امروز در زیر باران شدید پاییزی، بهار زیبای پیوند عمیق ملت و رهبری را بار دیگر جلوه‌گر کردند.
مردم پرشور و پرمحبت این منطقه که در زیر بارش بی‌دریغ رحمت الهی در ورزشگاه شهدای هفتم تیر چالوس و خیابان‌های اطراف، چشم‌انتظار دیدار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بودند، به محض دیدن ایشان، با ابراز احساسات عمیق قلبی، صحنه‌هایی به‌راستی پرشکوه و به یاد ماندنی آفریدند.
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار، مردم مازندران و گیلان را مدافعان سرسخت جبهه‌ی حق خواندند و خاطرنشان کردند: با وجود تلاش و سرمایه‌گذاری فوق‌العاده رژیم طاغوت برای دین‌زدایی و اخلاق‌زدایی در این دو استان، مردم این مناطق زیبا و سرسبز، در دوران انقلاب، جنگ تحمیلی و همه‌ی حوادث ۳۰ سال اخیر با تقدیم بیش از ۲۱ هزار شهید پیشتاز دفاع از اسلام و انقلاب و نظام اسلامی بوده‌اند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبیین نکاتی درباره‌ی برخی مسائل کلی کشور و انقلاب، بصیرت را نیاز اصلی جامعه خواندند و خاطرنشان کردند: بصیرت اجازه نمی‌دهد «غبار آلودگی فتنه» کسی را گمراه کند.
ایشان توصیه‌ی پروردگار به پیامبر اعظم و پیروان محمدی را درباره‌ی حرکت توأم با بصیرت یادآوری کردند و افزودند: بصیرت، قطب‌نمای حرکت صحیح در اوضاع اجتماعی پیچیده‌ی امروز است، به گونه‌ای که اگر کسی این قطب‌نما را نداشت و نقشه‌خوانی را بلد نبود، ممکن است ناگهان خود را در محاصره‌ی دشمن ببیند.
رهبر انقلاب اسلامی بصیرت ملت و آگاهی جوانان را کُند‌کننده‌ی تیغ‌های دشمن دانستند و افزودند: اگر بصیرت نباشد، انسان حتی با نیت خوب، ممکن است گمراه شود و در راه بد قدم بگذارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بصیرت را برای شناخت هدف، تشخیص راه صحیح رسیدن به هدف، تشخیص دشمن و موانع راه و شناخت راه‌های برطرف کردن موانع، کاملاً ضروری برشمردند و آحاد مردم، جوانان، روحانیان، دانشگاهیان، حوزویان و اصحاب فرهنگ و ادب را به درک اهمیت حیاتی این مسأله و مجهز شدن هرچه بیشتر به سلاح بصیرت و آگاهی، توصیه مؤکد کردند.
علاقه و احترام ملت‌ها به نظام اسلامی و حساسیت آن‌ها به مسائل داخلی ایران، نکته‌ی دیگری بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای تبیین اهمیت حرکت بصیرانه در داخل کشور، به آن پرداختند.
ایشان با یادآوری نگرانی ملت‌های علاقه‌مند به اسلام و جمهوری اسلامی از برخی حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری افزودند: حضور ۸۵ درصدی ملت در این انتخابات، ملت‌های مسلمان را شادمان کرد، اما وقتی دشمن برای تخریب این حضور عظیم و پیروزی بزرگ سیاسی، به شایعه‌افکنی، تهمت‌زنی و ایجاد اغتشاش در گوشه‌ای از کشور دست زد، دوستداران جمهوری اسلامی، نگران شدند و این واقعیت، نشان‌دهنده‌ی استمرار علاقه‌مندی به تفکر جمهوری اسلامی در جهان اسلام، حتی پس از ۳۰ سال است.
رهبر انقلاب اسلامی آمیختن حق با باطل و دشوارکردن تشخیص حقیقت را حتی برای پیروان حق، شیوه‌ی دیرینه‌ی مخالفان اسلام دانستند و با یادآوری هشدار امیرمؤمنان در این باره افزودند: بصیرت مهم‌ترین راه مقابله با این فتنه‌آفرینی‌هاست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان یکی از معیارهای مهم تشخیص راه و اقدام صحیح از مسیر غلط افزودند: هر حرکتی که دشمنان خونی ملت و نظام اسلامی یعنی استکبار و صهیونیزم را خشمگین کند، حرکتی صحیح و در مسیر حق است و هر اقدام و مسیری که آن‌ها را خوشحال و ذوق‌زده کند و در تبلیغات و سیاست‌هایشان بر آن تأکید کنند، مسیری کج، غلط و زاویه‌دار است.
ایشان تأکید کردند: با این معیار، یعنی عکس‌العمل خشمگینانه یا شادمانه‌ی بیگانگان در مقابل حوادث و رویدادها، در بسیاری از موارد می‌توان اشتباهات را دریافت و جبران کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین جمهوری و اسلامی را دو رکن نظام برشمردند و در تبیین مفهوم حقیقی جمهوریت افزودند: مشارکت و احساس مسئولیت مردم در تشکیل نظام و روی کار آوردن مسئولان از جلوه‌های جمهوریت است.
ایشان افزودند: معنای دیگر جمهوریت این است که مسئولان نظام باید از مردم و با مردم باشند، رفتارشان شبیه مردم باشد و اثری از دیکتاتوری، خوی اشرافی‌گری و بی‌اعتنایی به مردم در آن‌ها دیده نشود.
احترام به عقاید و ارزش‌های مردم و اهتمام به حیثیت، شخصیت و هویت ملت، بُعد دیگری از جمهوریت نظام بود که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین اسلامیت نیز به استواری و اتکای پایه‌های نظام به دین و شریعت و معنویت، اشاره و خاطرنشان کردند: در جمهوری اسلامی، ابعاد مختلف جمهوریت نیز پشتوانه‌ی اسلامی و معنوی پیدا می‌کند و هر کاری برای آباد کردن دنیای مردم و استحکام و اعتلای نظام، پاداشی الهی دارد.
رهبر انقلاب اسلامی با توجه به مفهوم حقیقی جمهوریت و اسلامیت نظام، جمهوری اسلامی را نسخه‌ای بی‌نظیر پس از صدر اسلام دانستند و افزودند: دشمنی دیکتاتورها و سلطه‌گران جهانی با این نظام، مسأله‌ای طبیعی است، اما نتیجه‌ی ۳۰ سال چالش آن‌ها با جمهوری اسلامی، پیشرفت شگفت‌انگیز ملت بزرگ ایران است که به فضل الهی از این پس نیز ادامه خواهد یافت.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، دریا و جنگل را دو ثروت عظیم ملت و دو فرصت بزرگ برشمردند و افزودند: مسئولان دولتی باید ضمن جلوگیری از سوءاستفاده‌های طمع‌کاران و طالبان منافع شخصی، برای بهره‌برداری بهینه و اقتصادی از این دو نعمت خدادادی، برنامه‌ریزی و تلاش کنند، به گونه‌ای که در این مناطق فقر، معنا نداشته باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رعایت حریم‌های الهی و احترام به دین و اخلاق مردم را در هر گونه استفاده از جنگل و دریا و زیبایی‌های منطقه‌ی شمال، ضروری دانستند و افزودند: تحقق این مهم نیازمند همکاری مستحکم و متقابل دولت و مردم است.
در ابتدای این دیدار آیت‌الله طبرسی -نماینده‌ی ولی فقیه در استان مازندران- ضمن خیر مقدم به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفت: حضور پرشکوه مردم چالوس و نوشهر در این دیدار آن هم در زیر باران شدید، شوق ایمان و پیوند ناگسستنی ملت با رهبری انقلاب اسلامی را نشان می‌دهد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی