news/content
نسخه قابل چاپ
1388/07/02

دیدار اعضای مجلس خبرگان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، طی سخنان مهمی ضمن برشمردن نقاط قوت و امیدآفرین نظام اسلامی و جایگاه مستحکم آن، به برنامه‌ریزی پیچیده و گسترده‌ی دشمن در شرایط کنونی اشاره کردند و با تبیین ابعاد گوناگون و خطوط اصلی طراحی مخالفان نظام جمهوری اسلامی در جنگ نرم، لزوم هوشیاری، بصیرت و شجاعتِ خواص و نخبگان و حفظ وحدت را مورد تأکید قرار دادند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تغییر طراحی‌های مخالفان نظام به‌موازات استحکام و عمق بیشتر ریشه‌های نظام اسلامی افزودند: نظام اسلامی تجربه‌ی سی ساله‌ی مقابله با چالش‌های مختلف را دارد، اما با توجه به پیشرفت‌های نظام و پیچیده‌تر شدن دستاوردهای آن، توطئه‌ها و طراحی‌های مخالفان نیز پیچیده‌تر شده است که باید ابعاد و جوانب مختلف آن شناخته شود تا بتوان بر آن‌ها غلبه کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای احتمال جنگ نظامی را در شرایط کنونی بسیار ضعیف ارزیابی و خاطرنشان کردند: در مقطع فعلی، دشمن با یک جنگ روانی که جنگ نرم نامیده می‌شود، به مقابله با نظام اسلامی آمده و در این جنگ، هدف اصلی دشمن تبدیل نقاط قوت و فرصت‌های نظام به نقاط ضعف و تهدیدها است.
ایشان تأکید کردند: مخالفان نظام در جنگ نرم با استفاده از ابزارهای فراوان تبلیغاتی و ارتباطاتی، ایمان‌ها، معرفت‌ها، عزم‌ها و پایه‌ها و ارکان یک نظام و کشور را مورد تهاجم قرار می‌دهد که مقابله با آن نیازمند حضور هوشیارانه، آگاهانه و همراه با تدبیر در وسط میدان است که البته چنین حضوری، کمک الهی را نیز درپی خواهد داشت.
رهبر انقلاب اسلامی سپس به تبیین خطوط اصلی طراحی دشمن در جنگ نرم با نظام اسلامی پرداختند و افزودند: مخدوش‌کردن نشانه‌های امید و تبدیل آن‌ها به نشانه‌های یأس و تردید و القای بن‌بست و سیاه‌نمایی و در‌نهایت، گرفتن پویایی جامعه، یکی از خطوط مخالفان است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح این موضوع خاطرنشان کردند: حضور ۸۵ درصدی مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری و اعلام چنین پایبندی و دلبستگی به نظام اسلامی بعد از گذشت سی سال و همچنین انتخاب رئیس‌جمهور با رأی بالا و بی‌سابقه، یک نقطه‌ی قوت بسیار مهم به شمار می‌آید که مخالفان نظام تلاش دارند این امتیاز را به نقطه‌ی تردید و یأس تبدیل کنند.
ایشان زمینه‌های امید در کشور را فراوان دانستند و افزودند: زیرساخت‌های مستحکم و آمادگی کشور برای یک حرکت جهش‌وار، پیشرفت‌های چشمگیر علمی، تجربه‌ی سی ساله‌ی نظام، نسل جوان پرانرژی، تحصیل‌کرده و دارای اعتماد به نفس و سند چشم‌اندازی که حرکت پیشرفت کشور را تا سال ۱۴۰۴ مشخص کرده، همه‌ قله‌های برجسته‌ای هستند که معارضان جمهوری اسلامی می‌خواهند با القای سیاه‌نمایی و بن‌بست، آن‌ها را به نقاط ضعف و یأس تبدیل کنند.
رهبر انقلاب اسلامی تلاش برای ایجاد تفرقه در سطوح مختلف را یکی دیگر از خطوط اصلی دشمن در جنگ نرم برشمردند و تأکید کردند: امروز نشانه‌های وحدت عمومی و همدلی مردم قابل مشاهده است که مناظر بی‌نظیر آن، حضور مردم در نمازهای جمعه‌ی ماه مبارک رمضان، حضور گسترده در راهپیمایی روز قدس و حضور باعظمت در نماز عید فطر در سراسر کشور است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: همه باید در مقابل این وحدت سرِ تعظیم فرود آورند و در جهت تحکیم آن تلاش کنند.
ایشان اظهارات و اقدامات تفرقه‌افکنانه‌ی برخی افراد را ناشی از غفلت و جهالت دانستند و افزودند: باید هر آن‌چه که امکان‌پذیر است، در جهت حفظ و تقویت وحدت مذهبی و وحدت قومی تلاش شود.
رهبر انقلاب اسلامی از سرمایه‌گذاری مخالفان نظام به منظور منصرف‌کردن ذهن مردم و خواص از دشمنی خود، به عنوان یکی دیگر از خطوط اصلی مقابله با نظام اسلامی یاد کردند و افزودند: این موضوع به معنای نادیده‌گرفتن تقصیرهای شخصی و اجتماعی در نارسایی‌ها و مشکلات جامعه نیست، اما نمی‌توان از طراحی‌ها و اقدامات واضح دشمن نیز غافل شد و آن را نادیده گرفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: آیا می‌توان خوشحالی دشمن را از برخی مسائل و حوادث بعد از انتخابات ندید و خود را به غفلت زد؟ دولت انگلیس با کارنامه‌ی دویست‌ساله‌ی سر تا پا سیاه خود در قبال ایران و همچنین دولت امریکا و برخی دولت‌های دیگر از اقدامات برخی افراد تمجید می‌کنند و می‌گویند ما طرفدار ملت ایران هستیم. در حالی که مردم جزو نظام اسلامی هستند. بنابراین نباید از دشمنی مخالفان برای توطئه و ایجاد تفرقه غافل شد.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: همه و به‌خصوص خواص باید مراقب باشند تا با اقدامات و یا اظهارات خود تکمیل‌کننده‌ی طراحی و اهداف معارضان نظام نباشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نخبگان، خواص و جریانات سیاسی را به تقویت بصیرت توصیه کردند و افزودند: وقتی دشمن آشکارا و بدون پرده‌پوشی در بلواهای بعد از انتخابات حضور داشت، چگونه می‌توان این حضور واضح را انکار کرد؟ بنابراین بصیرت بسیار مهم است، زیرا وجود آن در افراد باعث تغییر خیلی از رفتارها خواهد شد.
ایشان فهم و درک درست از جمهوری اسلامی را یکی از ضروریات برای حفظ نظام برشمردند و تأکید کردند: جمهوری اسلامی یک واحد دارای ابعاد است که این ابعاد و این درهم‌تنیدگی باید با یکدیگر مورد ملاحظه قرار گیرند.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین این موضوع افزودند: جمهوری اسلامی دارای دو بُعد مردمی و اسلامی است که مردمی و جمهوری بودن آن نیز ناشی از اسلامی بودن نظام است. بنابراین تضعیف هر یک از این دو بُعد موجب تضعیف کل می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وظیفه‌ی ولایت در جامعه‌ی اسلامی را حفظ کل این مجموعه دانستند و خاطرنشان کردند: با این دیدگاه، فرد و جامعه، شریعت و عقلانیت، معنویت و عدالت و عاطفه و قاطعیت، همه در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند و انحراف از این منظومه‌ی مستحکم، موجب انحراف از نظام اسلامی خواهد شد.
ایشان اسلام دارای این عناصر در هم تنیده را همان اسلام ناب مورد نظر امام خمینی رحمةالله‌علیه دانستند و افزودند: اسلام‌هایی که با عناوین اسلام سلطنتی، اسلام التقاطی و اسلام سوسیالیستی و با شکل‌ها و رنگ‌های مختلف و بدون این عناصر اصلی عرضه می‌شوند، اسلام امریکایی هستند.
رهبر انقلاب اسلامی شجاعت در فهم در کنار شجاعت در عمل را یکی دیگر از نیازهای کنونی جامعه و به‌ویژه خواص برشمردند و تأکید کردند: ترس از مال و جان و آبرو، ترس از جوّ و فضا، و انفعال در مقابل مخالفان نظام موجب اختلال در فهم صحیح انسان از موضوعات می‌شود. بنابراین در بیان موضع حق و صحیح نباید ملاحظه‌ی تهمت‌ها و مسائل دیگر را کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: علت اصلی فتوحات بزرگ علمی، سیاسی و اجتماعی امام بزرگوار رحمةالله‌علیه و جذب دل‌های مردم به سوی امام، شجاعت کم‌نظیر ایشان بود.
ایشان با اشاره به تلاش اهل فتنه در دوران‌های مختلف برای القای ترس و انفعال از آن‌ها در میان مردم و به‌ویژه خواص افزودند: نخبگان و خواص باید در فتنه، با‌بصیرت به روشنگری جامعه بپردازند و بسیار مراقب باشند، زیرا برخی اوقات سکوت و کنار‌کشیدن آنان، کمک به فتنه است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که بلواهای بعد از انتخابات، کاملاً برنامه‌ریزی شده بود، افزودند: این توطئه به فضل الهی شکست خورد و تیر دشمن به سمت خودش کمانه کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: انقلاب اسلامی ایران بعد از گذشت سی سال، اکنون بسیار قوی و مستحکم است و انسان دست قدرت الهی را نیز مشاهده می‌کند، اما تفضّل الهی تا زمانی است که همه خالصانه در خدمت انقلاب و اهداف آن باشیم و از هیچ تلاشی در این مسیر دریغ نکنیم.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از ویژگی‌های بی‌بدیل مجلس خبرگان، حضور چهره‌های برجسته‌ی روحانی و آشنا با علم دین برشمردند و تأکید کردند: دغدغه‌های نمایندگان این مجلس همواره دغدغه‌های عمومی و ملی در چهارچوب انقلاب و اسلام و صحنه‌ی دفاع از اصول و ارزش‌ها بوده و مسائل شخصی و جناح‌بندی‌ها و خط‌بازی‌های سیاسی هیچ‌گاه در مجلس خبرگان جایگاهی نداشته و نخواهد داشت.
ایشان همچنین با تبریک و تسلیت شهادت ماموستا ملامحمد شیخ‌الاسلام –نماینده‌ی مجلس خبرگان در استان کردستان- تأکید کردند: فقدان این عالم مُنادی وحدت و معتقد به مبانی نظام یک خسارت بود، اما کسانی که مرتکب این جنایت شدند، باید بدانند این اقدام تروریستی و خشونت‌آمیز راه به جایی نخواهد برد و اهداف مخالفان نظام را تأمین نخواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: سرنخ این جنایت قطعاً در بیرون مرزها و در سرویس‌های جاسوسی دشمنان است، اما بدون شک طلاب سنّی و مردم کُرد راه این شهید بزرگوار را مشتاقانه‌تر ادامه خواهند داد.

در ابتدای این دیدار، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی -رئیس مجلس خبرگان رهبری- ضمن تشکر صمیمانه از ایجاد فرصت دیدار نمایندگان مجلس خبرگان با مقام معظم رهبری، بیانات ایشان را همواره راهگشا دانست و گفت: اجلاس اخیر مجلس خبرگان، با وجود برخی مسائل اخیر، بسیار رضایت‌بخش بود و بحث‌های خوبی انجام شد.
پس از سخنان رئیس مجلس خبرگان، با توجه به کسالت آیت‌الله یزدی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی گزارشی از ششمین اجلاس دوره‌ی چهارم خبرگان بیان کرد.
آیت‌الله هاشمی شاهرودی با اشاره به برگزاری چهار جلسه در دو روز، به تشریح دستور کار نشست اخیر خبرگان پرداخت و گفت: اصلاح دو ماده از آیین‌نامه‌ی مجلس خبرگان به منظور فعالیت بیشتر کمیسیون‌ها، تهیه و تصویب بیانیه‌ی پایانی در ده محور و دعوت از دبیر شورای عالی امنیت ملی و دادستان کل کشور برای تشریح مسائل مرتبط با امنیت داخلی و بین‌المللی، سه دستور کار مجلس خبرگان بود.
وی همچنین با اشاره به نطق‌های قبل از دستور ۱۶ نفر از نمایندگان مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: این نطق‌ها دارای محورهای مشترک فراوانی بود که قدردانی از حضور مردم در انتخابات اخیر و راهپیمایی روز قدس و نماز عید فطر، تأکید بر جایگاه مهم ولایت فقیه در حفظ وحدت نظام و مردم، تأکید بر حفظ وحدت و همبستگی ملی و طرح برخی مشکلات استانی، از جمله آن‌ها بود.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی