news/content
1388/06/16

دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عصر امروز در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت، بر پیگیری رویکردهای اساسی همچون عدالت، فسادستیزی، حمایت از طبقات ضعیف، ساده‌زیستی، توجه به مناطق محروم و تلاش خستگی‌ناپذیر برای حل مشکلات مردم و به‌ویژه تورم و اشتغال تأکید کردند.
ایشان همچنین سند چشم‌انداز ۲۰ ساله را معیار و ملاک سنجش فعالیت‌های دولت برشمردند و دولت دهم را به اجرای کامل سیاست‌های اصل ۴۴، پرهیز از شتاب‌زدگی، توجه به دیدگاه‌های نخبگان، اهتمام به فرهنگ، رعایت دقیق قانون، استقبال از نقدهای خیرخواهانه، مغتنم‌شمردن توصیه‌های علما و مراجع و طراحی و تدوین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت توصیه کردند.
در این دیدار که اعضای دولت نهم نیز حضور داشتند، رهبر انقلاب اسلامی یاد شهیدان رجایی و باهنر را گرامی دانستند و با اشاره به تثبیت و استقرار دولت افزودند: حضور ۸۵ درصدی ملت در انتخابات پرشور و فراموش‌ناشدنی ۲۲ خرداد، نشان‌دهنده‌ی اراده، اختیار و احساس مسئولیت مردم در تعیین مسئولان کشور است که همه باید این لطف بزرگ خداوند را نسبت به نظام و انقلاب، شاکر باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ضرورت درک صحیح پیام‌های حضور ۴۰ میلیونی مردم در انتخابات و انتخاب یک رئیس‌جمهور با نصاب جدید حدود ۲۵ میلیونی خاطرنشان کردند: اگر مسئولان کشور و نخبگان و زبدگان سیاسی این پیام‌ها را درک کنند، بسیاری از گره‌ها و مشکلات حل می‌شود.
ایشان حضور ۸۵ درصدی ملت در انتخابات دهم ریاست‌جمهوری را پتک جمهوریت بر سر دشمنان انقلاب دانستند و افزودند: ملت و انقلاب اسلامی با این حرکت جمهوریت خود را با فریادی قوی اثبات کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تثبیت اسلامیت نظام را از دیگر پیام‌های انتخابات ۲۲ خرداد برشمردند و افزودند: سخنان نامزدهای ریاست‌جمهوری مبنی بر پایبندی به اسلام و انقلاب و خط امام نیز در واقع نشان می‌دهد که ملت به این سمت گرایش دارد و به همین علت نامزدهای محترم تلاش می‌کردند خود را دلبسته‌ی امام و انقلاب نشان دهند.
رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه افزودند: انتخابات ریاست‌جمهوری دهم صفحه‌ی تازه‌ای در حیات انقلاب و نظام گشود. البته واکنش برخی نسبت به این حرکت عظیم مردمی، نجیبانه، جوانمردانه و اخلاقی نبود، اما آن‌چه برای کشور و تاریخ مهم و ماندنی است، نعمت الهی حرکت عظیم مردم و جریان پربرکت انقلاب اسلامی است.
ایشان مسئولان و بیش از همه رئیس‌جمهور را به شکرگزاری و مغتنم‌شمردن این نعمت الهی و پرهیز کامل از غرور فراخواندند و تأکید کردند: باید به رأی مردم مفتخر و مستظهر بود، اما در اوج تواضع، از هرگونه غرور پرهیز کرد، چرا که غرور از دام‌های بزرگ شیطان است و انحرافات و انحطاطات گوناگونی را به همراه می‌آورد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشکر از زحمات یکایک اعضای دولت پرتلاش نهم، ورود به عرصه‌ی خدمت به مردم را به دولت دهم خوش آمد گفتند و افزودند: موقعیت کنونی، کار فراوان کمی همراه با ظرافت و کیفیت کامل می‌طلبد که به فضل الهی آقای رئیس‌جمهور خستگی‌نشناس و پرانرژی در همین مسیر حرکت می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با بیان توصیه‌های ده‌گانه به دولتمردان افزودند: توکل و توجه به خدا و مستحکم‌ساختن درون و باطن، مهم‌ترین عامل پیروزی بر همه‌ی مشکلات و دشواری‌هاست.
ایشان دولت دهم را به آمادگی برای مواجهه با انواع بدخواهی‌ها و توطئه‌ها توصیه کردند و افزودند: علیه این دولت و علیه نظام تلاش‌های فراوانی انجام خواهد شد، اما توانایی‌ها، امیدها و فرصت‌های دولت و ملت بیشتر از همه‌ی توطئه‌ها و مشکلات پیش روست.
رهبر انقلاب اسلامی، ادامه رویکردهای اساسی دولت نهم نظیر عدالت، مبارزه با فساد، حمایت از قشرهای ضعیف، ساده‌زیستی، توجه به مناطق محروم و تلاش بی‌پایان برای حل مشکلات مردم را ضروری خواندند و افزودند: ادامه‌ی تلاش در این مسیر، خدا را راضی و مردم را هم خشنود خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به لزوم تعریف دقیق عدالت خاطرنشان کردند: باید در همه‌ی کارها و رفتارها، حتی در قضاوت‌ها و موضع‌گیری‌ها، عدالت و تعادل را شاخص قرار داد.
رهبر انقلاب اسلامی توزیع‌نشدن عادلانه‌ی ثروت و درآمد عمومی کشور را نمونه‌ی مشخصی از بی‌عدالتی خواندند و خاطرنشان کردند: در بحث یارانه‌ها، قشرهای فقیر از کمک‌های دولت بهره‌ی کمتری می‌برند که هدفمندکردن یارانه‌ها که به دولت‌های قبلی نیز توصیه می‌شد، می‌تواند این مشکل را حل کند.
ایشان در بحث عدالت، توجه به عقلانیت و معنویت را نیز ضروری دانستند و افزودند: برخی برخوردهای افراطی بعضی گروه‌ها در گذشته، اکنون به تغییرات ۱۸۰ درجه‌ای مواضع آن‌ها تبدیل شده است، چرا که عدالت‌خواهی آنان با عقلانیت و تفکر همراه نبود.
توصیه‌ی سوم رهبر انقلاب به دولت دهم، توجه کامل به سند چشم‌انداز بیست ساله بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این زمینه افزودند: سند چشم‌انداز به تعبیری، بعد از قانون اساسی مهم‌ترین سند کشور است. بنابراین باید هم فعالیت‌ها و جهت‌گیری‌های کاری دولت با شاخص سند چشم‌انداز سنجیده شود.
ایشان گذشت ۴ سال از آغاز اجرای سند چشم‌انداز را یادآوری کردند و افزودند: باید به سمت آینده‌ی روشن پیش‌بینی شده در این سند مهم حرکت کنیم و دولت دهم باید ضمن تنظیم سرعت اجرای برنامه‌ها، سهم خود را در تحقق اهداف این سند، پیگیری و ادا کند.
اجرای کامل سیاست‌های اصل ۴۴، توصیه دیگر رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور و کابینه‌ی جدید بود.
ایشان کارهای انجام‌شده در این زمینه را ناکافی دانستند و افزودند: نباید منتظر تغییرات اساسی در زیرساخت‌ها و تصویب طرح تحول اقتصادی ماند و کار را به بن‌بست رسیده فرض کرد، بلکه باید به هر شکل ممکن، در مسیر اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ به جلو رفت.
رهبر انقلاب اسلامی حل مشکلات اقتصادی کشور و مردم به‌ویژه تورم و اشتغال را بسیار مهم خواندند و افزودند: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و تلاش کرد که فشار تورمی به مردم از ابعاد مختلف، از جمله از ناحیه‌ی هزینه‌ی خدمات دولتی کم شود.
سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با دولت دهم با تأکید بر پرهیز از شتاب‌زدگی در طرح‌های اقتصادی و بهره‌گیری مناسب از دیدگاه‌های کارشناسی ادامه یافت.
ایشان در این زمینه تأکید کردند: از دیدگاه‌های کارشناسی درست و دقیق، به‌ویژه در مسائل اقتصادی، مالی و پولی به طور کامل استفاده کنید، زیرا کم‌توجهی به مسائل کارشناسی در مباحث اقتصادی ممکن است به زیان‌های بزرگی منجر شود.
اهتمام به مسائل فرهنگی و توجه کامل به هدف‌گذاری صحیح فرهنگی، توصیه‌ی دیگر رهبری انقلاب به رئیس‌جمهور و دولت بود.
ایشان تأکید کردند: وظیفه‌ی مسئولان، اداره‌ی امور زندگی مردم همراه با هدایت جامعه است. بنابراین از ظرفیت‌ها و امکانات دستگاه‌های حکومتی نظیر صدا و سیما، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و آموزش عالی به گونه‌ای استفاده کنید که مردم به مبانی دینی بیشتر علاقه‌مند و پای‌بند شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با رد گرایش‌های بی‌مبنا و افراطی در باب فرهنگ افزودند: باید مسائلی را که مبنای صحیح دینی و شرعی دارد، باافتخار تبلیغ و ترویج کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دولت دهم را به پایبندی کامل و رعایت دقیق قانون توصیه و خاطرنشان کردند: اگر در مسأله‌ای قانون نادیده گرفته شد، موضوع به نقض یک قانون ختم نمی‌شود، بلکه راهی برای بی‌اعتنایی به قانون باز خواهد شد.
سینه‌ی گشاده، روی گشوده و گوش شنوا در مقابل نقد و انتقاد هشتمین توصیه‌ی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دولت جدید بود.
ایشان خاطرنشان کردند: هدف از برخی انتقادهای داخلی که به پشتوانه‌ی رسانه‌های بیگانه صورت می‌گیرد، تخریب است، اما نقدهای مصلحانه و خیرخواهانه‌ای هم وجود دارد که از سوی طرفداران دولت هم نیست که باید به آن‌ها توجه و عمل کرد.
رهبر انقلاب اسلامی اقدام دولت نهم را در تحمل اهانت‌ها و کینه‌توزی‌ها دارای اجر الهی دانستند و افزودند: نباید در این راه خسته شد یا انتقادهای کوچک را حمل بر دشمنی کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رئیس‌جمهور و همراهانش در کابینه را به مغتنم شمردن توصیه‌ها و نصیحت‌های مراجع، علما و بزرگان دینی توصیه مؤکد کردند و افزودند: بزرگان علما در مناطق مختلف کشور و مراکز حوزه‌های علمیه، طرفداران نظام اسلامی هستند و خدمات دولت را هم می‌بینند. بنابراین توصیه‌های آنان از روی محبت و علاقه‌مندی است و باید مغتنم شمرده شود.
ایشان همچنین استقبال از انتقادات نخبگان و فرزانگان دانشگاهی را موجب قوی‌تر شدن پشتوانه‌ی دولت برشمردند و افزودند: ممکن است نخبگان خیرخواه، اعتراضی هم داشته باشند که لازم است با استقبال از آن‌ها ذهن فعال و پویای نخبگان را برای خود ذخیره کرد.
طراحی و تدوین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت و استفاده از متفکرین برای تحقق این مهم، آخرین توصیه‌ی رهبر انقلاب به دولت بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به لزوم همراهی ذاتی عدالت با برنامه‌های پیشرفت تأکید کردند: به گونه‌ای حرکت کنید که اقدامات شما در فرصت ۴ ساله‌ی خدمت، پایه‌های محکمی برای مسئولان آینده کشور فراهم کند تا إن‌شاءالله در همه‌ی زمینه‌ها حرکتی قوی‌تر از دولت نهم انجام شود.

در این دیدار، آقای احمدی‌نژاد -رئیس‌جمهور- ضمن ارائه‌ی گزارش کوتاهی از عملکرد دولت نهم، اولویت‌های کاری دولت دهم را برشمرد.
رئیس‌جمهور با اشاره به میثاق اعضای دولت برای وقف خود به منظور خدمت به انقلاب و کشور گفت: دولت دهم بنا دارد با همدلی و همفکری درونی و با استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های فکری و کارشناسی مأموریت‌های خود را بااقتدار به انجام برساند.
آقای احمدی‌نژاد مهم‌ترین مأموریت دولت دهم را اهتمام به امور فرهنگی و حاکمیت فضای فرهنگی و اخلاقی در جامعه دانست و افزود: اهتمام به قانون، صیانت کامل از حقوق شهروندان، تقویت همبستگی و وحدت ملی، توسعه‌ی مشارکت و نظارت مردمی، پاسخگویی همگان در برابر قانون و ملت و تأمین فرصت‌های جدید برای جوانان از مهم‌ترین برنامه‌های دولت در بخش اجتماعی است.
رئیس‌جمهور پایداری بر عدالت و ارزش‌های الهی، مبارزه‌ی قاطع و مستمر با مفاسد اقتصادی و مبارزه با فقر و تبعیض را از دیگر برنامه‌های دولت دهم برشمرد و تأکید کرد: دولت با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، حضور خود را در سراسر ایران پررنگ‌تر و اثرگذارتر خواهد کرد.
حمایت از آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در چهارچوب قانون، قانون‌مداری در امور سیاسی، ایستادگی قاطع بر حقوق ملت و ارزش‌های انقلاب و مبارزه با مفاسد سیاسی، اولویت‌های کاری دولت دهم در بخش سیاسی است که رئیس‌جمهور به آن‌ها اشاره کرد و افزود: در بخش اقتصادی، قانون اجرای اصل ۴۴ راهنمای عمل دولت خواهد بود.
آقای احمدی‌نژاد ایجاد تحول در ساختارهای اقتصادی به‌ویژه طرح هدفمندکردن یارانه‌ها را از برنامه‌های اصلی دولت دانست و خاطرنشان کرد: تکمیل حلقه‌ی سهام عدالت، گسترش بخش تعاون، توسعه‌ی صادرات، گسترش سرمایه‌گذاری و مبارزه با تورم در دستور کار دولت است.
رئیس‌جمهور در بخش سیاست خارجی به استمرار حضور فعال و اثرگذار در عرصه‌ی جهانی اشاره کرد و افزود: دولت دهم با اقتدار کامل و از موضع مدعی و طلب‌کاری از مستکبران، راه انقلابی را در عرصه‌های جهانی ادامه خواهد داد.
در پایان این دیدار نماز مغرب و عشا به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه شد و سپس رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت روزه‌ی خود را به همراه رهبر انقلاب اسلامی افطار کردند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی