news/content
1388/06/04

دیدار جمعی از دانشجویان و نخبگان علمی و فرهنگی دانشگاه‌ها با رهبر انقلاب

دانشجویان دانشگاه‌های مختلف، نخبگان علمی-فرهنگی دانشگاه‌ها و اعضا و نمایندگان تشکل‌های مختلف دانشجویی، عصر امروز در فضایی صمیمانه و پرنشاط با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کردند.
در این دیدار، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و نخبگان علمی و فرهنگی دانشگاه‌ها به بیان دیدگاه‌های خود درباره‌ی مسائل مختلف دانشگاهی، علمی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی پرداختند؛ آقایان و خانم‌ها:
- علیرضا آرامی‌نژاد؛ نماینده‌ی اتحادیه‌ی جامعه‌ی اسلامی دانشجویان از دانشگاه بوعلی سینا همدان
- علی پیران‌نژاد؛ رتبه‌ی اول کارشناسی ارشد و برنده‌ی جایزه‌ی علمی بنیاد ملی نخبگان از دانشگاه تهران
- زهرا احمدی؛ عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت از دانشگاه الزهرا
- شعبان علیزاده؛ دانشجوی نمونه‌ی کشوری سال ۱۳۸۴ و رتبه‌ی اول کارشناسی ارشد و دانشجوی دکتری دانشگاه تربیت مدرس
- سعید سلیمانی؛ نماینده‌ی بسیج دانشجویی از دانشگاه علم و صنعت
- محمدعلی صمیمی؛ نخبه‌ی فعال فرهنگی از دانشگاه شهید رجایی
- مهدی اجرایی طوسی؛ نماینده‌ی اتحادیه‌ی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل
- سیدمجتبی منتظری؛ از دانشگاه آزاد اسلامی، نماینده‌ی سازمان اسلامی دانشجویان ایران
- سارا مشحون؛ نخبه‌ی علمی، دارنده‌ی مدال از المپیاد بین‌المللی نجوم از دانشگاه صنعتی شریف
- سیدحسن فغان موملی؛ نماینده‌ی جنبش عدالت‌خواه دانشجویی از دانشگاه صنعتی شاهرود
- و علی عسگری؛ فعال دانشجویی از دانشگاه صنعتی شریف
این عده در سخنان خود بر این موارد تأکید کردند:
- تقویت اعتماد به نفس ملی به‌ویژه در مجامع دانشگاهی به عنوان زمینه‌ی افزایش شتاب نهضت نرم‌افزاری
- معرفی جذاب مفاخر و تاریخ پرافتخار علمی ایران به نسل جوان
- ضرورت تدوین مدل ایرانی-اسلامی برای پیشرفت علمی کشور
- پرهیز از وادادگی و احساس ضعف در مقابل پارادایم‌ها و گفتمان‌های غالب غربی
- ضرورت رسیدگی قضایی سریع، قاطع و قانع‌کننده به حادثه‌ی کوی دانشگاه و دلجویی از دانشجویان آسیب‌دیده
- لزوم پاسخ‌گویی مسبّبان و محرّکان فتنه‌ی اخیر در مقابل افکار عمومی
- ضرورت بصیرت و هوشیاری نخبگان در قبال توطئه‌ها و فتنه‌ها
- توجه حقیقی به علوم انسانی به عنوان زیربنای رشد و پیشرفت جامعه و کشور
- برخورد بدون اغماض قوه‌ی قضاییه با فساد مالی و قانون‌شکنی در هر رده و سطحی
- ایستادگی قاطع و مدبّرانه در مقابل هرگونه دخالت بیگانگان از جمله آمریکا و انگلیس در امور داخلی ایران
- ضرورت بازخوانی عمیق اندیشه‌های راهبردی حضرت امام خمینی رحمةالله‌علیه درباره‌ی ولایت فقیه
- راه‌اندازی سریع‌تر کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها
- تعامل بیشتر رئیس‌جمهور و دولت با نخبگان و گسترش حلقه‌ی مشاورت دولت
- لزوم شایسته‌سالاری و نفی دیدگاه‌های جنسیتی
- اطلاع‌رسانی دقیق و جامع درباره‌ی مسائل و رویدادها به افکار عمومی
- ضرورت ایجاد نظامی جامع برای تحقیقات دانشگاهی و جلوگیری از موازی‌کاری در پژوهش‌های دانشجویی و دانشگاهی
- توجه کامل به الزامات چهارگانه‌ی دهه‌ی پیشرفت و عدالت، یعنی تقویت بنیه‌ی علمی، توجه به مطالبات روزافزون و بحق نسل دانشجو، تقویت روند عدالت‌خواهی نسل سوم و ترویج گفتمان انقلاب، امام و رهبری
- برنامه‌ریزی صحیح و کارآمد برای مقابله‌ی علمی و جامع با جنگ نرم و جنگ روانی بیگانگان
- برخورد هوشیارانه با ظهور جریان پیچیده‌ی نفاق جدید به عنوان نمادی از مسجد ضِرار
- تقویت حرکت‌های جهادیِ دانشجویی در عرصه‌ی سازندگی و محرومیت‌زدایی و پرهیز از دولتی‌شدن این‌گونه فعالیت‌ها
- درک پیام حقیقی حضور ۸۵ درصدی مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری به عنوان رأی اعتماد ملت به نظام مردم‌سالاری دینی
- تلاش بی‌وقفه‌ی همه‌ی مسئولان برای پاسخ به عدالت‌خواهی ملت
- تدبیر بیشتر مسئولان دستگاه‌ها در مقابل حوادث مختلف اجتماعی-سیاسی
- نقد منصفانه و ارزیابی واقع‌بینانه‌ی عملکرد مسئولان
- اجرای همه‌ی اصول قانون اساسی از جمله اصول مربوط به تأمین معیشتی و اجتماعی قشرهای مختلف مردم
پس از سخنان نمایندگان دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برخی سخنان متین، دقیق و تحلیل‌های صحیح دانشجویان در این دیدار، روحیه‌ی پرجوش، پژوهنده، مطالبه‌گر، پراحساس و پرعاطفه‌ی نسل جوان دانشجویی را تضمین‌کننده‌ی آینده‌ی کشور و آینده‌ی اسلام و امت اسلامی دانستند و تأکید کردند: مجموعه‌های دانشجویی مسلمان و مؤمن با همه‌ی اختلاف نام‌ها، نوید آینده‌ی درخشان ایران و جمهوری اسلامی به شمار می‌آیند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان چند نفر از دانشجویان درباره‌ی لزوم برخورد و محاکمه‌ی مجرمان پشت پرده‌ی حوادث اخیر خاطرنشان کردند: در مسائلی با این درجه از اهمیت، نباید با حدس و گمان و بر اساس شایعه حرکت کرد.
ایشان نظام اسلامی را محصول مجاهدت‌های عظیم ملت ایران در سی سال اخیر خواندند و افزودند: همه مطمئن باشند که در مقابل جرم و جنایت هیچ‌گونه اغماضی نخواهد شد، اما در مسائلی به این اهمیت، دستگاه قضا باید بر اساس دلایل محکم قضاوت کند و حتی اگر برای بسیاری از شایعات، شواهد و قرینه‌هایی وجود داشته باشد، این شواهد نمی‌تواند مبنای قضاوت قرار گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه تأکید کردند: کارهایی که نظام در سطح کلان انجام می‌دهد، باید با ملاحظه‌ی همه‌ی مسائل و پرهیز از نگاه یک‌بُعدی صورت گیرد و اگر از این زاویه به فعالیت‌های صورت‌گرفته در این زمینه و فعالیت‌های آینده نگاه شود، هر ذهن باانصافی قانع خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان دانشجویان درباره‌ی لزوم پیگیری دستور رهبری در برخورد با حادثه‌ی کوی دانشگاه و مسأله‌ی کهریزک افزودند: در حوادث پس از انتخابات، تخلفات و جنایاتی صورت گرفته است که به طور قطع با آن‌ها برخورد خواهد شد.
ایشان با تأکید بر لزوم پرهیز از کارهای صرفاً تبلیغاتی در موضوع برخورد با عاملان کوی دانشگاه و حوادث مشابه افزودند: کار تبلیغاتی لازم نیست، اما از اولین روزها دستور اکید داده شد که ضمن مراقبت و دقت لازم، با این‌گونه مسائل برخورد قاطع شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: در حادثه‌ی کوی دانشگاه تخلفات بزرگی انجام شده که پرونده‌ی ویژه‌ای برای آن تشکیل شده تا مجرمان بدون توجه به وابستگی سازمانی، به مجازات برسند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشکر و تقدیر از خدمات پلیس امنیت، پلیس انتظامی و بسیج خاطرنشان کردند: این خدمات بزرگ نباید موجب رسیدگی‌ نکردن به برخی جرائم شود و اگر کسی با وابستگی به هر کدام از این سازمان‌ها، تخلف و جرمی مرتکب شده، باید کاملاً رسیدگی شود.
ایشان با تأکید بر رسیدگی به آسیب‌دیدگان در مسأله‌ی کهریزک و همین‌طور بررسی موضوع معدود کسانی که در این مسأله‌ی جان باخته‌اند افزودند: البته این‌گونه مسائل نباید با مسأله‌ی اصلی بعد از انتخابات خلط مبحث شود.
رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه افزودند: عده‌ای ظلم بزرگی را که پس از انتخابات به مردم و نظام اسلامی شد و هتک آبروی نظام در مقابل ملت‌ها را نادیده می‌گیرند و مسأله‌ی کهریزک یا کوی دانشگاه را قضیه‌ی اصلی قلمداد می‌کنند، اما این نگاه، خود یک ظلم آشکار است.
ایشان در تشریح مسأله‌ی اصلی پس از انتخابات افزودند: نظام اسلامی با پیشرفت‌های متعدد سال‌های اخیر، در مرحله‌ای عالی از امتیاز و آبروی منطقه‌ای و جهانی قرار داشت و مشارکت ۸۵ درصدی و پرشکوه ملت بر این موقعیت می‌افزود، اما ناگهان حرکتی برای نابودکردن این حادثه‌ی افتخارآمیز صورت گرفت که به اعتقاد من از قبل طراحی شده بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: من، پیش‌قراولان حوادث اخیر را به دست‌نشاندگی بیگانگان از جمله امریکا و انگلیس متهم نمی‌کنم، چرا که این موضوع برای من ثابت نشده است، اما تردیدی وجود ندارد که این جریان -چه مسئولان و پیش قراولان آن بدانند و چه ندانند- جریانی حساب شده بود. البته طراحان این جریان یقین نداشتند که طرح آن‌ها اجرایی می‌شود، اما تحرکات بعضی افراد پس از انتخابات، آن‌ها را امیدوار کرد؛ به گونه‌ای که طراحان اصلی با گسیل همه‌ی وسائل و امکانات رسانه‌ای و الکترونیکی خود به میدان، حضور خود و عواملشان را در صحنه تشدید کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شکست این توطئه تأکید کردند: خوشبختانه دشمنان همچنان مسائل ایران را بد می‌فهمند و ملت ایران را نمی‌شناسند. به همین علت در حوادث اخیر نیز از ملت تودهنی و سیلی خوردند، اما هنوز ناامید نیستند و ماجرا را رها نمی‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم هوشیاری مردم و به‌ویژه همه‌ی دانشجویانی که به اسلام، ایران و آینده‌ی خود علاقه‌مندند، افزودند: طراحان حوادث اخیر، صحنه‌گردانانی دارند و صحنه‌گردانان دیگری نیز پیدا می‌کنند. البته همه‌ی تحرکات و تحریکات آنان به فضل الهی، شکست خواهد خورد، اما هوشیاری و بیداری آحاد مردم، به‌ویژه جوانان ضرر و زیان این‌گونه تحرکات و جریان‌ها را کاهش می‌دهد.
ایشان درباره‌ی حوادث پس از انتخابات همچنین خاطرنشان کردند: اصل حوادث خیلی خلاف انتظار نبود، اما اشخاصی که وارد صحنه شدند، خلاف انتظار ما بود.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان درباره‌ی حمایت‌های رهبری از دولت و رئیس‌جمهور خاطرنشان کردند: دولت کنونی و رئیس‌جمهور محترم، مثل همه‌ی انسان‌ها، دارای نقاط ضعف و قوت هستند و بنده فقط از نقاط قوت حمایت می‌کنم و هرکس دیگری نیز این گرایش، تحرک و جدیت را از خود نشان دهد، مورد حمایت من خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه خاطرنشان کردند: تأکید بر نقاط ضعف، به سیاه‌نمایی و ناامیدی می‌انجامد. ضمن این‌که موضع‌گیری علنی در مقابل نقاط ضعف، بسیاری از مواقع به حل مشکل کمکی نمی‌کند. بنابراین و بر اساس منطق، فقط هنگامی که چاره‌ی دیگری نباشد، باید در مقابل نقاط ضعف، موضع علنی گرفت.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جنگ نرم عظیمی که دشمنان در مقابل ملت ایران و نظام اسلامی به راه انداخته‌اند، نخبگان فکری و از جمله دانشجویان را به هوشیاری و فعالیت مبتنی بر فکر و تدبّر در این عرصه فراخواندند و افزودند: دانشجویان عزیز، افسران جوان ایران و جمهوری اسلامی در جبهه‌ی مقابله با جنگ نرم دشمنان و جریان شیطانی متکی بر زور و تزویر و پول هستند.
ایشان در تبیین علت دشمنی سلطه‌گران با جمهوری اسلامی، به موقعیت استراتژیک امت اسلامی در مناطق حساس جهان اشاره کردند و افزودند: در این منطقه‌ی بسیار حساس، جمهوری اسلامی با قدرت روزافزون خود در مقابل سلطه‌گران جهانی ایستاده است و طبعاً شبکه‌ی بزرگ صهیونیستی، کمپانی‌های جهانی و مراکز پولی که عرصه‌ی سیاسی امریکا و اروپا را نیز هدایت و اداره می‌کنند، قدرت عظیم ملت ایران و جمهوری اسلامی را دشمن می‌پندارند و با آن مقابله می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تداوم خصومت زورگویان جهانی با نظام اسلامی خاطرنشان کردند: این توطئه‌ها تنها هنگامی پایان خواهد یافت که ایران به همت جوانانش از لحاظ علمی-اقتصادی و امنیتی به نقطه‌ای برسد که امکان آسیب‌رساندن به آن، نزدیک به صفر شود و به همین علت است که بنده همیشه دانشگاه‌ها را به تولید علم و نهضت نرم‌افزاری فرامی‌خوانم، چرا که برتری علمی را یک رکن امنیت بلندمدت کشور می‌دانم.
رهبر انقلاب اسلامی با هشدار به دانشجویان و دانشگاهیان درباره‌ی طرح دشمنان برای ایجاد اختلال در کار علمی دانشگاه‌ها افزودند: همه مراقبت کنند در این مسائل سیاسی کوچک و حقیر، کار علمی دانشگاه‌ها و کلاس‌ها و مراکز تحقیقاتی دچار آسیب نشود و هدف آشکار و مشخص دشمن برای این‌که حداقل مدتی دانشگاه‌ها را به تعطیلی و تشنج و اختلال بکشاند، محقق نگردد.
رهبر انقلاب اسلامی نگاه امیدوارانه و خوشبینانه به آینده را باعث تقویت جبهه‌ی ملت ایران در مقابل جنگ نرم دشمنان دانستند و افزودند: این خوش‌بینی، متکی بر تحلیلِ واقع‌بینانه است و جوانان عزیز دانشجو باید ضمن پرهیز از افراط و تفریط در برخورد با مسائل مختلف و با تکیه بر فکر و تدبر و تأمل، به وظایف سنگین خود در پیشرفت علمی کشور و دفاع از ایران عزیز در مقابل جنگ نرم بیگانگان طمع‌ورز ادامه دهند.

در پایان این دیدار، نماز مغرب و عشا به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه شد و دانشجویان روزه‌ی خود را همراه با رهبر انقلاب اسلامی افطار کردند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی