news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1388/05/28

دیدار رئیس جمهور سوریه با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عصر امروز در دیدار آقای بشار اسد -رئیس‌جمهور سوریه- و هیأت همراه، شرایط کنونی منطقه خاورمیانه را به نفع جبهه‌ی مقاومت و ایستادگی و به ضرر آمریکا و همراهان سیاست‌های امریکا دانستند و تأکید کردند: جبهه‌ی ایستادگی باید با استفاده از این فرصت بزرگ، روابط و همکاری‌های خود را هرچه بیشتر تقویت کنند.
ایشان مظهر مقاومت در منطقه را اتحاد ایران و سوریه دانستند و خاطرنشان کردند: نتیجه‌ی این اتحاد و تأثیر آن در قضایای فلسطین، لبنان و عراق و همچنین در کل منطقه کاملاً مشخص است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تمرکز دولت‌های استکباری برای شکستن خط مقاومت در منطقه و تضعیف ارتباط جبهه‌ی ایستادگی افزودند: این تلاش‌ها تاکنون به نتیجه نرسیده و تیغ امریکا در منطقه روز‌به‌روز کندتر شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری مشکلات کنونی آمریکا در عراق و محقق‌نشدن اهداف آمریکا خاطرنشان کردند: رژیم صهیونیستی نیز با وجود هیاهوهای تبلیغاتی، با مشکلات داخلی زیادی مواجه شده و واقعاً رو به ضعف است.
ایشان رویکرد جدید آمریکا در منطقه را ناشی از همین وضعیت ضعیف کنونی ارزیابی کردند و افزودند: این رویکرد به دلیل تفاوت جوهری رئیس‌جمهور کنونی امریکا با رؤسای جمهور قبلی نیست زیرا هر فرد دیگری هم که جای او بود، نمی‌توانست سیاست دیگری را در منطقه پیش بگیرد.
رهبر انقلاب اسلامی زمینه‌های همکاری میان سوریه و ایران را گسترده خواندند و با تأکید بر لزوم استفاده بیش از پیش از ظرفیت‌های فراوان، خاطرنشان کردند: مهم‌ترین ویژگی سوریه در میان کشورهای عربی، ایستادگی و مقاومت سوریه است و دشمنی‌های امریکا و دیگر قدرت‌های مستکبر با سوریه نیز به همین علت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با گرامیداشت یاد و خاطره‌ی مرحوم حافظ اسد تأکید کردند: جایگاه ممتاز سوریه در منطقه‌ نتیجه‌ی تلاش‌ها و مواضع مستقل آن مرحوم است که آقای بشار اسد نیز به‌خوبی همان راه را ادامه می‌دهد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأیید پیشنهاد رئیس‌جمهور سوریه برای تشکیل یک اتحاد میان چهار کشور ایران، سوریه، ترکیه و عراق افزودند: ارتباط‌های کنونی سوریه با عراق اقدام بسیار مثبتی است و باید به دولت این کشور برای حل مشکلات کمک کرد.
در این دیدار که آقای احمدی‌نژاد -رئیس‌جمهور- نیز حضور داشت، آقای بشار اسد -رئیس‌جمهور سوریه- ضمن تأکید بر روابط راهبردی تهران-دمشق، شرایط عمومی منطقه را به نفع جبهه‌ی مقاومت و ایستادگی ارزیابی کرد و گفت: دولت‌های غربی به‌ویژه امریکا دارای مشکلات فراوانی در داخل خود و همچنین در منطقه هستند و تاکنون نتوانسته‌اند به هیچ دستاوردی در منطقه و حتی در لبنان برسند.
وی افزود: در چنین شرایطی همکاری و اتحاد چهار کشور ایران، سوریه، عراق و ترکیه به نفع منطقه خواهد بود.
رئیس‌جمهور سوریه با اشاره به سفر نخست‌وزیر عراق به دمشق، بر آمادگی سوریه برای همکاری با عراق تأکید و خاطرنشان کرد: بیگانگان و برخی کشورهای منطقه به دنبال ایجاد اختلاف میان شیعه و سنّی در عراق هستند که باید با کمک به دولت این کشور مانع از این اقدام شد.
آقای بشار اسد همچنین رأی بالای مردم ایران به آقای احمدی‌نژاد و انتخاب مجدّد وی را موجب تقویت بیش از پیش جبهه‌ی مقاومت در منطقه دانست و تأکید کرد: شکست تلاش‌های برخی دولت‌های غربی در قضایای اخیر پس از انتخابات ایران، درس بزرگی برای آن‌ها بود و با رأی مردم به آقای احمدی‌نژاد، متوجه شدند، مردم ایران به دنبال خط امام خمینی رحمةالله‌علیه و مقاومت و ایستادگی هستند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی