news/content
1375/10/28

اقامه نماز جمعه به امامت رهبر انقلاب

در اولین جمعه ماه مبارک رمضان، خیل عظیمی از مردم روزه‌دار و خداجوی تهران نماز جمعه این هفته را در دانشگاه تهران، به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی اقامه کردند.

امام جمعه تهران در آغاز خطبه اول، نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی در ماه مبارک رمضان و بهره گرفتن از روزه به عنوان وسیله‌ای برای افزودن بر ذخیره ارزشمند تقوا سفارش کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی طی سخنان مبسوطی پیرامون اهمیت استغفار و طلب آمرزش گناهان از درگاه احدیت، فرمودند: اگر استغفار از گناهان به درستی انجام شود، باب برکات الهی به روی انسان باز می‌شود و تفضلات، رحمت، نور، امنیت و هدایت الهی و نیز توفیق در میدانهای گوناگون شامل حال انسان می‌شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از گناه به عنوان حجابی میان انسان و تفضلات الهی نام بردند و فرمودند: استغفار، حجاب گناه را از انسان بر می‌دارد و راه رحمت خدا را به سوی او باز می‌کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی استغفار را یکی از ارکان توبه خواندند و فرمودند: استغفار یکی از نعمتهای بزرگ الهی است و با آن راه توبه به روی بندگان باز شده‌است تا گناه نتواند انسان را زمین گیر کند و او بتواند در راه کمال و اعتلای انسانی پیش برود.

امام جمعه تهران گناهان را عاملی در جهت از بین بردن صفای معنوی و شفافیت روح انسان توصیف کردند و فرمودند: گناهان علاوه بر زیانهای معنوی و روحی، موجب ناکامی، شکست و زمین گیر شدن انسان در بسیاری از عرصه‌های زندگی می‌شود و این واقعیتی است که توجیه عملی، روانی و فلسفی دارد و صرفا جنبه تعبدی و بیان الفاظ بر آن مترتب نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به تأثیر روشن گناهان در جبهه نظامی و سیاسی و نیز سازندگی و تعلیم و تربیت اشاره کردند و فرمودند: در آنجا که استقامت و فهم و درک دقیق لازم است و انسان باید همانند فولاد برندگی داشته باشد، گناهانی که توبه نصوح و استغفار از آن حاصل نشده باشد، اثر خود را نشان می‌دهد، بنا بر این حادثه و مصیبت ناشی از گناهانی است که انسان برای خود فراهم آورده‌است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از استغفار به عنوان دری گشوده برای بازگشت به خدا و درمانی برای پاک کردن گناهان یاد کردند و با استناد به آیات قرآن کریم و روایات نقل شده از ائمه معصومین (ع)، فرمودند: انسان برای بهره‌مند شدن از نعمت الهی استغفار، باید غفلت و غرور را از خود دور کند، برای انسان هیچ خطر و دشمنی بزرگتر از غفلت نیست، زیرا غفلت موجب غرق شدن انسان در گناه و فاصله گرفتن از استغفار می‌شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تقوا را نقطه مقابل غفلت برشمردند و فرمودند: انسان با تقوا، درست نقطه مقابل انسان غافل است. تقوا به مفهوم بیداری و هوشیاری دایمی است که سبب شیطان زدایی و استغفار مستمر از گناهان می‌شود، بنا بر این همه آحاد بشر اعم از بزرگان، علما، دانشمندان، برجستگان، شخصیتها و افراد پولدار و فقیر باید مراقب باشند که غفلت گریبان آنان را نگیرد.

امام جمعه تهران از غرور به عنوان بالاترین شقاوتها نام بردند و فرمودند: غرور موجب کوچک شمردن گناهان می‌شود و انسانی که مغرور به خداست، دروغگویی، غیبت، بی‌اعتنایی به شرافت انسانها و ظلم را در زمره گناهان کوچک به حساب می‌آورد، گناهانی که می‌توانند همه وجود انسان را ضایع کنند و او را به یک حیوان درنده، پلید و بی‌ارزش مبدل سازند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای استغفار حقیقی و جدی را لازمه کارگشا بودن آن دانستند و در پایان خطبه اول نماز جمعه فرمودند: استغفار از گناهان، مخصوص دسته‌ای از انسانها نیست بلکه تمامی آحاد بشر حتی در حد پیامبر خدا نیز باید استغفار کند و آحاد مردم ایران و بویژه جوانان بی‌نظیر ما که در عرصه‌های گوناگون فداکاری کرده‌اند، باید با استغفار و طلب عفو از خدا رابطه خود را به پروردگار تحکیم کنند و استعداد فراوان خود را برای پیشرفتهای هر چه بیشتر در زمینه‌های مادی و معنوی و دنیوی و اخروی بکار گیرند.

امام جمعه تهران در آغاز خطبه دوم نماز، به مصادف بودن دهه سوم ماه مبارک رمضان با دهه فجر انقلاب اسلامی و روز جهانی قدس به عنوان یکی از یادگارهای ماندگار امام عظیم‌الشأن (رض) اشاره کردند و از ملت بزرگ ایران خواستند که با عظمت هر چه تمامتر خود را برای قرار دادن این شعار با عظمت ملی در مقابل چشم جهانیان آماده کنند.

آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه سخنانشان به مناسبت سالگرد شهادت نواب صفوی و دیگر شهدای فدائیان اسلام، یاد حماسه‌آفرینی آنان را در مبارزه علیه ظلم و فساد خاندان پهلوی گرامی داشتند و برآورده شدن آرزوی آنان یعنی نابودی رژیم ستمشاهی و استقرار حکومت اسلامی در ایران را خاطر نشان کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی رسانه‌های ارتباط جمعی و خبرگزاریهای تحت نفوذ صهیونیزم را مظهر ایجاد جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی ایران دانستند و فرمودند: کشور ایران در دوران حکومت پهلوی در واقع متعلق به آمریکا بوده است، اسلحه آمریکایی به هر قیمتی که آمریکا می‌خواست در این کشور به فروش می‌رفت و پادشاهی وجود داشت که به تعبیر سیاسی، متعهد به مصالح آمریکا بود و مجموعه دستگاه حکومتی به مطامع خود به مراتب از مصالح ملی اهمیت می‌داد اما امروز در ایران یک انقلابی ظهور کرده و حکومتی به دست مردم ایجاد شده است که در ارتباط با دنیا و در زمینه سیاست خارجی حرف اساسی و اول آن محترم شمردن مصالح ملت است.

امام جمعه تهران برخی از کشورهای عضو اوپک را تأمین‌کننده مصالح سرمایه داران بین‌المللی و کمپانیهای غربی دانستند و فرمودند: نفت یک ماده حیاتی است که تمدن امروز بشری متوقف به آن است و اگر نفت ما نباشد، تمام چرخهای بزرگ صنعت عالم از کار خواهد ایستاد و شهرها خاموش خواهند شد. قسمت عمده نفت جهان در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه است اما برخی از کشورهای عضو اوپک در واقع به دستور شرکتهای خارجی و کمپانیهای بزرگ عمل می‌کنند و ملاحظات خود را در نظر نمی‌گیرند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی به کشورهای تولیدکننده نفت در مورد تمام شدن این نعمت خدادادی هشدار دادند و فرمودند: آمریکا از جمله کشورهایی است که جلوی چشمشان ملتها از گرسنگی می‌میرند و آنها گندم خود را به دریا می‌ریزند تا قیمت آن کاهش نیابد و حاضر نیستند گندم را به ملتهای گرسنه بدهند، بنا بر این تردیدی نیست که با تمام شدن ذخایر نفتی کشورهای تولیدکننده، آمریکا در آن هنگام پول هر شیشه نفت را به ده برابر قیمت یک بشکه نفت از ما خواهد گرفت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به خیانت برخی از دولتها و همکاری آنان با دشمن جهت کاهش قیمت نفت اشاره کردند و فرمودند: برای استکبار و یک ابر قدرت، خیلی سخت و غیر قابل تحمل است که ایران اسلامی امر و نهی آمریکا را به حساب نیاورد و دشمنی آنها با جمهوری اسلامی ایران نیز ناشی از همین امر است و حرفهای دیگر بهانه‌ای بیش نیست.

امام جمعه تهران بر ضرورت ایستادگی در برابر آمریکا و مقابله با تحمیل بیگانگان به عنوان یک امر اسلامی تأکید کردند و فرمودند: ملت مسلمان ایران، همچنان پای این حرف خود ایستاده است که اگر قدرتهای جهانی بخواهند ملت ایران را وادار به عقب نشینی از مواضع صحیح، انسانی، اسلامی و برگزیده خود کنند، ترجیح می‌دهد آنقدر مبارزه کند که این جبهه متحد را به زانو دربیاورد و دنیا بداند که این ملت، تسلیم کسی نخواهد شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی به فشارهای سیاسی و روانی صهیونیزم برای تحمیل خواست خود بر فلسطینیان و نیز بهره گرفتن صهیونیستها از خبرگزاریها و مطبوعات دنیا برای فریب افکار عمومی اشاره کردند و فرمودند: صهیونیستها سر انجام کشورهای عربی را که آن همه جوان داده و مصیبت کشیده بودند به پای میز مذاکره کشاندند، ما از آغاز گفته‌ایم که مذاکرات صهیونیستها با دولتهای عربی مبتنی بر حیله است و صهیونیستها قصد حل کردن مشکل خود با اعراب را ندارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به اجرای طرح صهیونیزم برای دست‌اندازی به منابع حیاتی - مالی و اقتصادی کشورهای عربی هشدار دادند و فرمودند: متأسفانه سران کشورهای عربی به توطئه صهیونیزم بی‌توجهی کرده‌اند و به مصالح کشورها و ملت‌های خود نیندیشیده‌اند، اما با این وجود در دنیا نقطه‌ای وجود دارد که به برکت پرچم اسلام و بی‌اعتنایی آن به استکبار، مردم یک صدا فریاد می‌زنند که حکومت غاصب صهیونیستی باید از فلسطین اشغالی خارج شود و به برکت همین ایستادگی، خون تازه‌ای به رگهای خشکیده نهضت فلسطین جاری شده است و جوانان فلسطین نیز حقیقتا بیدار شده‌اند .

امام جمعه تهران همچنین فرمودند: اگر نهضت جوانان فلسطینی در داخل و اطراف مرزهای فلسطین اشغالی به شکل اسلامی خود ادامه پیدا کند، صلح اعراب و صهیونیزم پوچ و بی‌معنی خواهد بود و نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان از آمریکا و صهیونیزم به عنوان دشمنان اصلی و درجه اول اسلام و ملت ایران نام بردند و فرمودند: آنها که در صدد هستند تا به هر قیمت ممکن با جمهوری اسلامی ایران مبارزه کنند، بارها تجربه کرده‌اند که در برابر فشارهای سیاسی، اقتصادی بویژه نظامی بیگانگان، عزم اراده ملت ایران برای مبارزه با دشمن بیشتر خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان خطبه دوم، مطالبی را به زبان عربی بیان کردند.

بر پایه همین گزارش، پیش سخنان امام جمعه تهران، نمازگزاران یکپارچه فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سردادند و با شعارهای "خامنه‌ای امام است - رهبر شیعیان است "بر پیوند ناگسستنی شیعیان با ولی امر مسلمین تأکید کردند.
 
 

برچسب‌ها: نماز جمعه؛
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی