news/content
نسخه قابل چاپ
1388/05/03

دیدار شرکت‌کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار شرکت‌کنندگان در بیست‌و‌ششمین دوره‌ی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، عمل به قرآن را موجب عزّت، پیشرفت، عظمت و اتحاد امت اسلامی دانستند و با اشاره به ضرورت حفظ وحدت در داخل کشور خاطرنشان کردند: قضایای چند روز اخیر نباید وسیله‌ای برای ایجاد اختلاف و شکاف شود و همه باید برادرانه با هم همکاری و برای پیشرفت کشور تلاش کنند.
در ابتدای این دیدار، آقایان ابوالقاسمی -استاد و داور بین‌المللی-، حسینی -نفر اول بخش قرائت-، زویدات -نفر اول حفظ کل قرآن- و استاد عبدالفتاح طاروتی -داور بین‌المللی بیست‌و‌ششمین دوره‌ی مسابقات بین‌المللی قران کریم- به قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید پرداختند.
سپس رهبر انقلاب اسلامی هدف از برگزاری این‌گونه نشست‌ها و مسابقات قرآنی را نزدیک‌شدن به قرآن بیان کردند و با اشاره به این‌که بهره‌ی ما از تلاوت قرآن نباید فقط بهره در مجلس و گوش و چشم باشد، بلکه دل ما نیز باید از تلاوت قرآن بهره ببرد، تصریح کردند: قرآن برای عمل کردن، فهمیدن و اندیشیدن است و هر مقداری که به قرآن عمل کنیم، همان‌قدر اثر آن را خواهیم دید.
ایشان وعده‌ی نصرت خدای متعال را به مؤمنین حتمی برشمردند و با اشاره به این‌که اگر به شرایط تحقق وعده‌ی الهی و دستورات قرآن عمل کنیم، در عرصه‌ی زندگی وعده‌ی الهی را خواهیم دید، خاطرنشان کردند: امروز دنیای اسلامی تشنه‌ی عمل به قرآن است و قرآن باید معیار و محور معرفت و عمل ما باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به تلاش دشمنان اسلام و قرآن برای ضربه‌زدن به اتحاد اسلامی و بدبین کردن دل‌های امت اسلامی نسبت به یکدیگر اشاره کردند و افزودند: دشمنان اسلام با خدعه و نیرنگ می‌گویند که با قرآن مخالفتی ندارند، اما با آن‌چه که محور تربیت و تعلیم قرآنی است، مخالف هستند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وحدت و یکپارچگی ملت ایران خاطرنشان کردند: معنای اتحاد و اعتصام به حبل‌الله این است که در اصول همدل باشیم؛ هرچند ممکن است در برخی از فروع با هم اختلاف داشته باشیم و این مطلقاً مانع وحدت و اتحاد نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با توصیه به مراقبت در گفتار و پرهیز از ایجاد اختلاف افزودند: ردّ و طرد دیگران به طور مطلق بر سر مسائل درجه‌دوم مصلحت نیست و همه باید برای ساختن کشور برادرانه کمک و همکاری کنند.
ایشان با اشاره به قضایای دو سه روز اخیر خاطرنشان کردند: این موضوع نباید موجب دامن‌زدن به اختلاف شود. ضمن آن‌که نباید به کسی بیهوده تهمت زد و او را به خاطر یک امر، از همه‌ی آن چیزهایی که صلاحیت محسوب می‌شود، نفی کرد.
رهبر انقلاب اسلامی همگان را به رعایت انصاف در عمل و گفتار دعوت کردند و با اشاره به سفارش خداوند متعال در قرآن به رعایت انصاف و عدالت حتی در برخورد با دشمنان، خاطرنشان کردند: در نظام جمهوری اسلامی همه ضمن اعلام پایبندی خود به اصول و با سلایق مختلف در کنار هم باشند.
ایشان اختلاف سلیقه را امری طبیعی دانستند و با اشاره به این‌که اختلاف سلیقه در همه‌ی دوران‌های مختلف وجود داشته است، افزودند: اگر این اختلاف سلیقه‌ها و برداشت‌ها با هوای نفس مخلوط شد، کار خراب می‌شود. بنابراین باید ملاحظه کرد کجا اختلاف سلیقه بر اساس هوای نفس و کجا بر اساس احساس تکلیف است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دقت در عمل به تکلیف و رعایت تقوا -یعنی تلاش و مراقبت برای انجام وظیفه- را موجب لطف و فضل الهی دانستند و خاطرنشان کردند: در احساس تکلیف هم دقت لازم است تا قدم از دایره‌ی تکلیف آن‌طرف‌تر نگذاشت و زیاده‌روی نکرد.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان با اشاره به ضرورت تلاش برای عمل به وظایف و رعایت تقوا افزودند: بحمدالله تا امروز لطف و مدد الهی شامل حال ملت ایران بوده است.

در این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصلحی -نماینده‌ی ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه- در گزارش کوتاهی از فعالیت‌های قرآنی گفت: سازمان اوقاف در بخش آموزش دانشکده‌های علوم قرآنی را به دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تبدیل کرد.
وی با اشاره به برگزاری ۸۵۰ کلاس تفسیر با محوریت بقاع متبرکه و مساجد و توسعه‌ی این کلاس‌ها در ماه مبارک رمضان افزود: مرکز ترجمه‌ی زبان‌های خارجی نیز قرآن را به ۷ زبان ترجمه کرده که بارها در کشورهای مختلف به چاپ رسیده است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصلحی از دریافت ۸۲۰ مقاله‌ی پژوهشی درباره‌ی موضوعات قرآنی در بیست‌و‌ششمین دوره‌ی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم خبر داد و افزود: در این دوره از مسابقات، ۹۸ شرکت‌کننده از ۵۵ کشور حضور داشتند و نسل جدید قاریان ممتاز داخلی در جمع داوران بین‌المللی حضور داشتند. ضمن آن‌که برای نخستین بار در جهان اسلام، از قرائت تحقیق مجلسی رونمایی شد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی