news/content
1388/04/29

دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار مسئولان نظام اسلامی و جمعی از قشرهای مختلف مردم، بعثت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم را مقطعی مهم در تاریخ بشریت دانستند و تأکید کردند: امروز اصلی‌ترین نیاز جامعه‌ی اسلامی، عمل به پیام بعثت و ملاک قرار گرفتن عقل و خرد، حاکم شدن فضیلت‌های اخلاقی و مبنا قرار گرفتن انضباط قانونی در جامعه است که در این زمینه وظیفه‌ی نخبگان و بزرگان بسیار بااهمیت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبریک عید بزرگ مبعث پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم به امت اسلامی و ملت ایران، تربیت عقلانی و تأکید بر خردگرایی و تدبّر را مهم‌ترین بخش از پیام بعثت برشمردند و افزودند: اولین کار پیامبر مکرم اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم حاکم‌کردن عقلانیت در جامعه‌ی اسلامی بود، زیرا تربیت قدرت تفکر و نیروی خرد در جامعه، حَلاّل همه‌ی مشکلات، مهار‌کننده‌ی نفس و زمینه‌ساز عبودیت انسان است.
ایشان با اشاره به تربیت اخلاقی به عنوان دومین بخش از پیام بعثت خاطرنشان کردند: رواج فضیلت‌های اخلاقی در جامعه، همچون هوای لطیفی است که زمینه‌ی زندگی سالم را فراهم می‌آورد و انسان را از حرص‌ها، جهالت‌ها، دنیاطلبی‌ها، بغض‌های شخصی و سوء ظن به یکدیگر بازمی‌دارد و به همین دلیل است که در اسلام تزکیه و رشد اخلاقی بر تعلیم مقدّم است.
رهبر انقلاب اسلامی تربیت و انضباط قانونی را سومین بخش از پیام بعثت خواندند و با اشاره به پیش‌قدم بودن پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم در عمل به احکام و دستورهای اسلام افزودند: همه‌ی این موارد برای جامعه‌ی اسلامی شاخص و معیار است و میدان زندگی نیز صحنه‌ی آزمایش انسان‌ها است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عزّت کنونی ملت ایران را نتیجه‌ی موفقیت و سربلندی در آزمایش‌های دشوار ۳۰ سال گذشته دانستند و تأکید کردند: خداوند متعال پاداش این موفقیت‌ها را دستاوردهای بسیار بزرگی برای ملت ایران قرار داده است و امروز نیز آحاد مردم در جهت اهداف بلند اسلام در حال حرکت و مجاهدت هستند که نتیجه‌ی آن هم احساس عزّت و هویت ملت ایران است.
ایشان افزودند: این‌که قدرت‌های استکباری دنیا شعار خود را مقابله با جمهوری اسلامی ایران قرار داده‌اند و نظام اسلامی را مانع تحقق اهداف شوم خود به‌ویژه در منطقه‌ی خاورمیانه می‌دانند، نشان‌دهنده‌ی عظمت ملت، نظام و دولت ایران است.
رهبر انقلاب اسلامی این دستاوردها را نتیجه‌ی حرکت ملت ایران در عرصه‌ی دستورهای دین دانستند و با یادآوری نقش عامل‌بودن نخبگان، بزرگان جامعه و مسئولان به عنوان الگوی مردم، خاطرنشان کردند: ملت ایران در ۳۰ سال گذشته نشان داده است که ملت وفادار و باگذشتی است و در قضایا و حوادث اخیر، بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری نیز این ویژگی ملت ایران بار دیگر آشکار شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در میان ملت ایران سلایق مختلفی در عرصه‌ی زندگی اجتماعی وجود دارند که هرکدام نظر خود را بیان می‌کنند، اما آن‌جایی که ملت احساس می‌کنند، مسأله‌ی دشمنی با نظام در میان است و دستی، حرکتی را برای ضربه‌زدن به نظام مدیریت می‌کند، از او فاصله می‌گیرند، حتی اگر همان شعاری را بدهد که ملت به آن معتقد است.
ایشان حوادث اخیر را تجربه و درس مهم دیگری برای ملت ایران در کنار تجربه‌های سال‌های گذشته ارزیابی و تأکید کردند: این حوادث، این تجربه و درس را به همراه خود داشت که حتی در زمانی که حرکتی بزرگ در کمال آرامش و ثبات انجام می‌گیرد، نباید از نقشه و کید دشمن غافل ماند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در حالی که همه اذعان داشتند انتخابات اخیر با حضور ۴۰ میلیونی مردم یک عظمت بی‌نظیر از ابتدای انقلاب و نشان‌دهنده‌ی قدرت نظام برای به صحنه آوردن مردم بعد از گذشت ۳۰ سال است، در عین حال، همه متوجه شدند در چنین شرایطی نیز نباید از کمین و برنامه‌ریزی دشمن به منظور ضربه‌زدن به ملت غفلت کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ادعای دشمنان ملت ایران مبنی بر دخالت نکردن در مسائل داخلی کشور افزودند: در حالی که دخالت دشمنان به‌ویژه نقش رسانه‌های آن‌ها کاملاً آشکار است، این ادعا نشان‌دهنده‌ی بی‌حیایی است.
ایشان با یادآوری هشدار چند سال قبل در خصوص نقش برجسته‌ی دستگاه‌های تبلیغاتی و اطلاعاتی استکباری برای مقابله با استقلال ملت‌ها و منصرف کردن آنان از حرکت در مسیر عزت و استقلال، خاطرنشان کردند: دشمنان ملت ایران از رسانه‌های خود، علناً برای گروه‌های غافل و نادان اغتشاشگر، دستورالعمل چگونگی ایجاد ناامنی، تخریب و درگیری پخش می‌کنند و از طرف دیگر، مدعی می‌شوند که در امور داخلی ایران دخالت نمی‌کنند. در حالی که آشکارترین دخالت‌ها را انجام می‌دهند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم تفاوت قائل شدن میان اغتشاش‌گران و مردم افزودند: البته رسانه‌های استکباری به منظور حمایت از اغتشاش‌گران، آن‌ها را مردم می‌نامند. در حالی که مردم، آن جمعیت میلیونی است که به محض دیدن این اغتشاش‌گران و مفسدان، خود را کنار می‌کشد و آن‌ها را با دیده‌ی نفرت و انزجار نظاره می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: هر فردی با هر عنوان و موقعیتی، اگر بخواهد جامعه را به سمت ناامنی سوق دهد، از نظر عموم ملت ایران انسان منفوری است.
ایشان با تأکید بر این‌که اهداف بلند ملت ایران و سعادت دنیا و آخرت جامعه در سایه‌ی آرامش و امنیت محقق خواهد شد، بر هم زدن امنیت را بزرگ‌ترین گناه دانستند و خطاب به نخبگان خاطرنشان کردند: نخبگان هوشیار باشند، زیرا هرگونه حرف، تحلیل و اقدام آنان که موجب بر هم خوردن امنیت جامعه شود، حرکت در خلاف مسیر ملت ایران است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: همه باید مراقب گفتار و مواضع و حتی نگفتن‌های خود باشند، زیرا نگفتن مسائلی که باید گفت، عمل‌نکردن به وظیفه است و گفتن مسائلی که نباید گفت، عمل‌کردن بر خلاف وظیفه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: نخبگان مراقب باشند، زیرا در امتحان عظیمی قرار گرفته‌اند و موفق‌نشدن در این امتحان، تنها مردود شدن نیست، بلکه موجب سقوط آنان خواهد شد.
ایشان تنها راه رهایی از چنین سرنوشتی را ملاک قرار دادن خرد و عقلانیت دانستند و خاطرنشان کردند: البته عقلانیت، این سیاسی‌کاری‌های متعارف نیست، زیرا سیاسی‌بازی‌ها خلاف عقل است و کسانی که سیاسی‌کاری را اقدام عقلایی می‌دانند، اشتباه می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: راه صحیح عقلانیت، همان راهی است که عبادت خدا را هموار کند و شاخص آن نیز این است که خود قضاوت کنیم آیا سخنان و موضع‌گیری‌های ما برای رضای خدا و با نیّت اخلاص است یا این‌که برای جلب توجه برخی افراد. بنابراین نباید خود را فریب دهیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای لزوم تعمق در پیام‌های مهم مبعث و نگاه فراتر از یک جشن به این واقعه را یادآور شدند و خاطرنشان کردند: مبعث یک مقطع بسیار مهم برای بشریت است، زیرا حرکتی که پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم در مدت ۱۰ سال حکومت خود انجام دادند و تحولّی که در تاریخ بشریت ایجاد کردند، با هیچ حرکت و اقدامی قابل مقایسه نیست.

در ابتدای این دیدار آقای دکتر احمدی‌نژاد -رئیس‌جمهور- در سخنانی ضمن تبریک بعثت پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم، با اشاره به نقش این واقعه‌ی بزرگ تاریخی در نجات انسان‌ها از تاریکی جهل و ظلم و رهنمون کردن آنان به سوی نور هدایت گفت: پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم در عمل به دستورات اسلام همواره پیش‌قدم بودند و مشکلات کنونی بشریّت ناشی از دوری از مسیر نبوی است.
رئیس‌جمهور با اشاره به صبر و استقامت و مجاهدت ملت ایران در ۳۰ سال گذشته افزود: جامعه‌ی اسلامی ایران مفتخر به پیروی از راه نورانی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم است و این ملت با تأسی بر سیره‌ی نبوی اجازه نخواهد داد دشمنان بشریت، حقوق انسان‌ها را پایمال کنند
آقای احمدی‌نژاد همچنین با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: برگزاری آزادترین، پرشورترین و بی‌نظیرترین انتخابات و برگزیدن راه پر‌افتخار انقلاب اسلامی نوید بخش آینده‌ای روشن برای ملت ایران و بشریت است.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی