news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکسصوتصوت
1388/04/07

دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار رئیس و مسئولان قوه‌ی قضائیه، اصلی‌ترین وظیفه‌ی این قوه را تأمین عدالت و تحقق آن را در گرو عمل به قانون دانستند و با اشاره به مسائل اخیر کشور تأکید کردند: حل و فصل قضایا از طریق معیارهای قانونی امکان‌پذیر است و همه‌ی نخبگان، فعالان و جناح‌های سیاسی از هر دو طرف نیز باید از هرگونه تحریک احساسات و ایجاد خلل در یکپارچگی ملت پرهیز کنند.
در این دیدار که جمعی از خانواده‌های شهدای حادثه‌ی هفتم تیر سال ۱۳۶۰ نیز حضور داشتند، رهبر انقلاب اسلامی با گرامیداشت یاد و خاطره‌ی این شهدای گرانقدر، به‌ویژه شهید آیت‌الله دکتر بهشتی افزودند: مهم‌ترین ویژگی این حادثه، قربانی‌شدن تعدادی از شخصیت‌های برجسته، مدیران ارشد، وزراء، نمایندگان مجلس و نخبگان سیاسی در راه هدف والای انقلاب و نظام اسلامی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که هدف از طراحی این ترورها، تهی‌کردن انقلاب اسلامی از شخصیت‌های برجسته و نخبه‌زدایی بود، خاطرنشان کردند: بر خلاف تصور دشمنان، انقلاب اسلامی با وجود این ترورها، آسیب ندید، بلکه پایه‌ی اصلی آن که ارتباط مردم با نظام است، مستحکم‌تر شد.
ایشان با اشاره به نقش بارز و برجسته‌ی شهید آیت‌الله بهشتی در انقلاب اسلامی و همچنین در پایه‌گذاری دستگاه قضایی اسلامی افزودند: در طول سی سال گذشته کارهای خوبی در قوه‌ی قضاییه انجام شده است، به‌خصوص در ده سال گذشته که شخصیت ممتاز و عالِمی همچون آقای شاهرودی در رأس این قوه بوده است که باید از زحمات ایشان و همچنین مدیران ارشد دستگاه قضایی تشکر و قدردانی شود.
رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری وظیفه‌ی اصلی قوه‌ی قضاییه برای تأمین عدالت تأکید کردند: معیار عدل، عمل به قانون است و اگر قانون ملاک عمل در جامعه قرار گیرد، عدالت تحقق می‌یابد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که تحقق عدالت بسیار سخت و نیازمند زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری متعددی است، افزودند: تأمین عدالت در جامعه علاوه بر همه‌ی این زیرساخت‌ها نیازمند توکل بر خدا و عزم راسخ است که این روحیه باید در قوه‌ی قضاییه گسترش یابد.
ایشان خاطرنشان کردند: مهم‌ترین مسأله، نتیجه و خروجی کار است که اگر این خروجی عدالت باشد، در پیشگاه خداوند متعال، مردم و نفس خود سرافراز خواهیم بود.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به موانع پیش روی تحقق عدالت افزودند: دشوارترین بخش اجرای عدالت، آن‌جایی است که طرف مقابل اقویا و زورگویان متوقع هستند که باید در برابر آن‌ها ایستادگی کرد و فقط خداوند متعال و مُرّ قانون را در نظر گرفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مسائل اخیر کشور، معیارهای قانونی را راه حل قضایا دانستند و خاطرنشان کردند: در این قضایا نباید احساسات مردم به‌ویژه جوانان را تحریک کرد و آنان را در مقابل یکدیگر قرار داد، زیرا ملت ایران با وجود اختلاف سلیقه‌ها، ملت یکپارچه‌ای است که با نظام خود روابط حسنه‌ای دارد.
ایشان افزودند: همین حضور گسترده‌ی مردم در پای صندوق‌های رأی نشان‌دهنده‌ی اعتماد آنان به نظام اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی نتیجه ی بی‌قانونی را بسیار تلخ‌تر از اجرای قانون و احساس تلخی در کام برخی افراد دانستند و تأکید کردند: به لطف خداوند، ملت ایران ملتی مؤمن، آگاه و آماده‌ی حضور در صحنه است و مشکلی با نظام خود ندارد و این نخبگان و خواص سیاسی هستند که باید مراقب رفتار و سخنان خود باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با توصیه‌ی مؤکّد به فعالان و جناح‌های سیاسی از هر دو طرف، برای تحریک نکردن احساسات طرف مقابل خاطرنشان کردند: اگر ملت و نخبگان سیاسی همدل و متحد باشند، در آن هنگام، وسوسه‌ی خنّاسان بین‌المللی و سیاستمداران ظالم و مداخله‌گر دیگر اثری نخواهد داشت.
ایشان با اشاره به اظهارات مداخله‌جویانه‌ی برخی مقامات آمریکایی و اروپایی در خصوص مسائل داخلی ایران تأکید کردند: این سردمداران با اظهار نظر سخیف درباره‌ی ایران به گونه‌ای صحبت می‌کنند که گویا همه‌ی مشکلاتشان تمام شده و فقط مشکل ایران باقی مانده است. در حالی که آن‌ها غافل از این هستند که هرجا از نظر مواضع سیاسی پا بگذارند، آن‌جا از نظر ملت ایران نجس خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که ملت ایران، ملتی هوشمند و صاحب تجربه است، افزودند: این‌گونه جانب‌داری‌ها نتیجه‌ی عکس خواهد داد، زیرا ملت ایران می‌دانند که در طول ۸ سال دفاع مقدس و در زمانی که در حق این مردم جنایت شد و خانه‌های آن‌ها را با بمب و موشک ویران و از بمب شیمیایی نیز استفاده کردند، این دولت‌ها هیچگونه اظهار ترحمی نکردند، بلکه به دشمن ملت ایران کمک کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به جنایات و بی‌رحمی‌های آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی در حق مردم افغانستان، عراق، پاکستان و فلسطین تأکید کردند: ترحم و مردم‌دوستی به‌دور از این دولت‌ها است و این‌که اکنون نسبت به ملت ایران یا برخی افراد در داخل کشور، اظهار طرفداری می‌کنند، هدف آن‌ها مشخص است و مردم هم این موضوع را متوجه می‌شوند.
ایشان در پایان خاطرنشان کردند: اگر اتحاد و روحیه‌ی استحکامی که انقلاب اسلامی به ملت داده است، حفظ شود، دشمنی، دشمنان اثری نخواهد داشت و هیچگاه نخواهند توانست به ملت ایران آسیبی وارد کنند.

در ابتدای این دیدار، آیت‌الله شاهرودی -رئیس قوه‌ی قضاییه- حضور گسترده‌ی مردم در انتخابات دهمین دوره‌ی ریاست‌جمهوری را برگ زرین دیگری در تجربه‌ی مردم‌سالاری دینی دانست و با تبریک انتخاب مجدد دکتر احمدی‌نژاد به عنوان رئیس‌جمهور اسلامی ایران با رأی بالای مردم و قدردانی از سخنان رهبر انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز جمعه، گزارشی از فعالیت‌های انجام‌شده در قوه‌ی قضاییه در ده سال گذشته را ارائه کرد.
رئیس قوه‌ی قضاییه با گرامیداشت یاد شهدای حادثه‌ی هفتم تیر و به‌ویژه شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی، در بیان سرفصل‌های برخی اقدامات انجام‌گرفته، به تدوین سیاست‌های کلان و توسعه‌ی قضایی، اصلاح فرآیند دادرسی و زیرساخت‌های دستگاه قضایی و ایجاد نظام برنامه‌محور در این قوه اشاره کرد و افزود: اصلاح سیاست‌های کیفری و حبس‌زدایی، قضازدایی و استفاده از نهادهای شبه قضایی و مدنی، کاهش اطاله‌ی دادرسی، تدوین سیاست‌های بهداشت حقوقی و قضایی، توسعه‌ی فرهنگ وکالت و مشاوره و بهره‌برداری از فناوری اطلاعات و نرم‌افزارهای جامع در فرآیند دادرسی، از جمله خدمات انجام‌گرفته است. ارتقای وضعیت حقوق شهروندی، ارتقای سطح آموزشی و علمی قضات و کارکنان، ارتقای سامانه‌های نظارت بر عملکرد قضات و کارکنان، اصلاح قوانین و مقررات و نهادینه‌کردن پاسخگویی و تکریم ارباب رجوع از طریق ایجاد سامانه‌ی ملاقات‌های مردمی، از دیگر مواردی بود که آیت‌الله شاهرودی در گزارش خود به آن‌ها اشاره کرد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی