news/content
1388/03/26

دیدار نمایندگان ستادهای چهار نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با رهبر انقلاب

نمایندگان ستادهای چهار نامزد دهمین دوره‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری، عصر امروز در نشستی دوستانه در حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دیدگاه‌های خود را درباره‌ی انتخابات و مسائل مربوط به آن به طور صریح و شفاف بیان و مسئولان ذی‌ربط نیز توضیحاتی را ارائه کردند.
در این نشست که نمایندگان شورای نگهبان قانون اساسی، وزارت کشور، سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون تبلیغات انتخابات حضور داشتند، رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که همواره انتخابات در کشور مظهر وحدت و عزت ملی بوده است، خاطرنشان کردند: حضور نزدیک به ۴۰ میلیونی مردم در پای صندوق‌های رأی یک افتخار برای نظام اسلامی است که همه‌ی رأی‌دهندگان با سلایق مختلف در این حماسه‌ی بزرگ سهیم هستند و وظیفه‌ی همه، پاسداری از این اتحاد ملی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور مردم در پای صندوق‌های رأی را در واقع رأی به نظام جمهوری اسلامی دانستند و افزودند: در همه‌ی انتخابات‌ها همواره تأکید بر حضور بیشتر و گسترده‌ی مردم در انتخابات بوده است، زیرا این حضور به معنای آگاهی مردم و رأی آن‌ها به نظام اسلامی و تجلی وحدت و عزت ملی است.
ایشان با تأکید بر این‌که انتخابات نباید وسیله‌ی انشقاق و اختلاف در میان مردم شود، خاطرنشان کردند: این‌که تصور شود در یک طرف ۲۴ میلیون نفر و در طرف دیگر ۱۴ میلیون نفر قرار دارند، خطای بزرگی است، زیرا آن کسانی که به رئیس‌جمهور منتخب و همچنین کاندیداهای دیگر رأی دادند، همه به یک اندازه دلبسته و معتقد به نظام اسلامی هستند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: در انتخابات، رأی‌دهندگان در گزینش افراد دارای اختلاف سلیقه هستند، اما در اعتقاد به نظام و پشتیبانی از جمهوری اسلامی همه دارای یک نظر و دیدگاه هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مهم‌ترین مسأله در انتخابات اخیر را تجلی اتحاد ملی با رأی نزدیک به ۴۰ میلیونی مردم دانستند و تأکید کردند: در ایام تبلیغات انتخابات، مردم در فضایی بانشاط و فعالانه در خیابان‌ها حضور داشتند و از نامزدهای مورد علاقه‌ی خود بدون هیچ‌گونه درگیری و نزاعی حمایت می‌کردند که این مسأله نشان‌دهنده‌ی وجود مردم‌سالاری واقعی در نظام اسلامی است.
ایشان خاطرنشان کردند: این فضای دوستانه نباید بعد از انتخابات به فضای تقابل و خصومت تبدیل شود، زیرا هر دو گروه از رأی‌دهندگان از ملت ایران و معتقد به نظام اسلامی هستند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته قاعده‌ی مردم‌سالاری این است که اکثریت بر اقلیت تقدم پیدا می‌کند، ولی این به معنای ایجاد تعارض و دشمنی نیست و همه وظیفه دارند مانع از شکل‌گیری فضای کدورت و تعارض شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که اشکالات به انتخابات باید از مَجاری قانونی پیگیری شود، خاطرنشان کردند: این اشکالات حتماً باید رسیدگی شود و من از شورای محترم نگهبان و وزارت کشور می‌خواهم اشکالات مطرح‌شده دقیقاً بررسی شود تا شبهه‌ای باقی نماند.
ایشان افزودند: اگر بررسی اشکالات مستلزم شمارش مجدد برخی صندوق‌ها بود، این کار نیز حتماً با حضور نمایندگان ستادها انجام شود تا برای همه اطمینان به وجود آید.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که همواره در انتخابات گذشته به مسئولان کشور اعتماد شده است، خاطرنشان کردند: با وجود آن‌که مسئولان برگزاری انتخابات در دوره‌های متعدد گذشته از سلایق مختلف بوده‌اند، من به آن‌ها اعتماد کرده‌ام، ولی این اعتماد نباید مانع از بررسی شبهه‌ها و اشکالات و روشن شدن حقایق شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور نزدیک به ۴۰ میلیونی مردم را در پای صندوق‌های رأی، بالاترین نصاب حضور در انتخابات بعد از گذشت ۳۰ سال دانستند و افزودند: این افتخار بزرگ را که حتی رسانه‌های بیگانه آن را فوق‌العاده خواندند، باید حفظ شود، زیرا این افتخار متعلق به مردم و همه‌ی رأی‌دهندگان است.
ایشان دو طرف پیروز و غیر پیروز انتخابات را به رعایت ملاحظاتی توصیه و تأکید کردند: هم آن کسانی که اکثریت را به دست آورده‌اند و هم آن کسانی که موفق به کسب اکثریت نشده‌اند، باید با صبر و بردباری و حفظ ظرفیت لازم، در رفتار و حرکات خود مراقبت کنند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: ظرفیت و تحمّل پیروزی و عدم پیروزی کارِ آسانی نیست، زیرا این موضوع یکی از فضایل انسانی است که باید فرهنگ آن در میان نخبگان و آحاد مردم ترویج شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که عده‌ای با وحدت ملت ایران و تحکیم نظام اسلامی موافق نیستند، خاطرنشان کردند: این عده همان کسانی هستند که حرف‌های خلاف واقع را به افراد مختلف منتقل می‌کنند و حتی خرابکاری نیز انجام می‌دهند.
ایشان افزودند: این تخریب‌ها و کارهای زشت و بعضی جنایاتی که اتفاق افتاد، مربوط به مردم و حامیان نامزدها نیست، بلکه مربوط به اخلال‌گران است و همه باید در مقابل آن بایستند و صریحاً اعلام موضع کنند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: مبادا کسی توهّم کند این افراد طرفداران فلان نامزد هستند. این افراد با اصل نظام و آرامش کشور مخالف هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این افراد طرفدار اغتشاش و تشنج هستند و اگر نتایج انتخابات غیر از این هم می‌شد، قطعاً چنین حوادثی پیش می‌آمد.
ایشان با تأکید بر این‌که عده‌ای امنیت و آرامش کشور را هدف گرفته‌اند، تصریح کردند: هیچ‌کس نباید کاری را انجام دهد که تشنج‌آفرین باشد و همه باید صراحتاً بگویند که تشنّج و اغتشاش، خواسته‌ی آنان نیست.
رهبر انقلاب اسلامی همه‌ی مردم و به‌ویژه دو طرف انتخابات را به پرهیز از اقدامات تحریک‌کننده توصیه و تأکید کردند: دو جناح و دو گروه یکدیگر را عصبانی نکنند. چه آن کسانی که نامزد مورد علاقه‌ی آن‌ها پیروز شده و چه آن کسانی که نامزد آن‌ها پیروز نشده است، همه باید بر محور اصلی که حضور در صحنه‌ی انتخابات و دفاع از نظام است متمرکز شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: امروز همه تکلیف داریم تا از هویت جمعی کشور و نظام دفاع کنیم و نگذاریم مردم در مقابل یکدیگر قرار گیرند و این اقدام موجب خشنودی حضرت ولیّ عصر عج‌الله‌تعالی‌فرجه و جریان رحمت الهی در کشور خواهد شد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی