news/content
پیوندهای مرتبطخبرخبربياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
1388/02/28

سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع پرشکوه مردم بیجار

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  در هفتمین روز از سفرشان به استان کردستان، صبح امروز در اجتماع پرشکوه مردم مؤمن، پرمحبت و نجیب بیجار، سه عنصر «اتحاد، حضور و آگاهی» را تضمین‌کننده‌ی ادامه‌ی «پیشرفت و اقتدار و ابّهت ملت ایران» خواندند و با تأکید بر حضور آگاهانه‌ی ملت در انتخابات ریاست‌جمهوری افزودند: کسانی را روی کار بیاورید که راه امام و ارزش‌ها و اصول آن بزرگوار را ادامه دهند و ایستادگی در مقابل زورگویان جهانی را‌ «ارزش» بدانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  ارتحال مرجع بزرگوار و فقیه عارف حضرت آیت‌الله بهجت را حقیقتاً داغدار‌کننده خواندند و از پروردگار متعال مسئلت کردند که آن عالم ربّانی را با پیامبر اسلام و اولیاء الهی محشور فرماید.
ایشان در تبیین عناصر شکل‌دهنده و پیروزی‌بخش انقلاب عظیم اسلامی، به «اتحاد ملی» اشاره کردند و افزودند: وحدت کلمه‌ی آحاد ملت با قومیت‌ها و مذاهب گوناگون و پیروی آنان از امام بزرگوار، تمدن و جریان جدیدی در اندیشه‌ی سیاسی جهان ایجاد کرد که آثار هدایت‌بخش آن در مسأله‌ی فلسطین، لبنان و دیگر مسائل آشکار است و تأثیر بیدار‌کننده‌ی آن از شمال آفریقا تا شرق آسیا رو به گسترش است.
رهبر انقلاب اسلامی  استمرار وحدت اقوام ایرانی و جریان‌های گوناگون سیاسی را در دفاع از پرچم برافراشته‌شده‌ی اسلام در این سرزمین، کاملاً ضروری و ضامن آینده‌ی درخشان ملت دانستند و بار دیگر خطاب به مردم کردستان تأکید کردند:‌ عزیزان شیعه و سنّی، وحدت پر‌برکت اسلامی را با همه‌ی وجود حفظ کنید.
ایشان ‌حضور مردم در صحنه‌های مختلف‌ را دومین عنصر تضمین‌کننده‌ی پیشرفت و عظمت ملت خواندند و به ملت توصیه کردند: در انتخابات حضور پرابّهت داشته باشید و در عرصه‌های اقتصادی سازندگی و دیگر عرصه‌ها نیز حضور مؤثر و تعیین‌کننده‌ی خود را حفظ کنید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای   «آگاهی» را عنصر ضروری امروز و فردای کشور برشمردند و در اشاره‌ای کوتاه به برخی از برکات آگاهی ملت‌ افزودند: اگر ایستادگی آگاهانه‌ی مردم در پشت سر امام خمینی نبود، عناصر متزلزل سال‌های اول انقلاب که عقیده‌ای به آرمان‌های ملت نداشتند و به علت هراس از امریکا‌ به فکر نرمش و تواضع درمقابل زورگویان جهانی بودند، همچنان در رأس کار می‌ماندند که در این صورت، از عزت و پیشرفت و ابّهت جهانی ملت خبری نبود.
رهبر انقلاب اسلامی  با اشاره به آگاهی نسل جوان، خاطرنشان کردند: این آگاهی عمومی، همچون تمامی صحنه‌های دیگر، در انتخابات نیز جلوه کند تا حضور آگاهانه‌ی ملت، مانع از سر کار آمدن کسانی شود که بخواهند در مقابل دشمنان تسلیم شوند و آبروی ملت را ببرند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  در تکمیل معیارهای انتخاب صالح‌ترین فرد به ریاست‌جمهوری افزودند: اگر در پی انتخابات، کسانی در مراکز گوناگون سیاسی و اقتصادی روی کار بیایند که به جای ادامه‌ی راه امام و ترویج اصول و ارزش‌های امام و انقلاب، بخواهند با تملق‌گویی دولت‌های مستکبر غربی، به خیال خود، موقعیتی برای ایران دست و پا کنند، این برای ملت یک مصیبت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  در این دیدار که در ورزشگاه ۱۷ شهریور بیجار برگزار شد، با یادآوری افتخارات تاریخی مردم بیجار و گروس، حضور مردم این منطقه در حوادث مختلف ۳۰ سال اخیر و از جمله دفاع مقدس را معیار قضاوت درخشان تاریخ درباره‌ی مردم دلاور و پرشور بیجار دانستند و افزودند: مردم شیعه و سنّی محبّ اهل بیت و به‌خصوص شیعیان که پیرو مکتب اهل بیت هستند، از آزمایش‌های بزرگ سربلند بیرون آمده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سیاست‌های رژیم طاغوت در نادیده‌گرفتن اقوام مختلف خاطرنشان کردند: امروز به برکت اسلام و انقلاب، هر فرد ایرانی در هر نقطه از این کشور عظیم و عزیز، دارای شخصیت و ارزش مستقلی است و مجموعه‌ی این ارزش‌ها و شخصیت‌های مصمّم و با‌اراده، ملت بزرگی را شکل داده است که با ایستادگی مثال‌زدنی، الگوی دیگر ملت‌ها شده است.
ایشان دستور امام خمینی رضوان‌الله‌علیه را برای اعزام اولین گروه عمران به کردستان، نشان‌دهنده‌ی توجه ویژه‌ی نظام به مناطق ‌دور‌افتاده و عقب‌مانده در دوران طاغوت‌ دانستند و افزودند: اگر‌چه مخالفان این ملت و دشمنان قوم کُرد، با ایجاد ناامنی، وقفه‌ای در خدمت‌رسانی نظام به وجود آوردند، اما دستگاه‌های مختلف توانسته‌اند در سه دهه‌ی گذشته کارهای فراوانی در این منطقه انجام دهند و دولت خدمتگزار نیز برای جبران بیشتر کمبودها، تصمیمات خوبی گرفته است که امیدواریم با کمک مردم شهرهای مختلف کردستان از جمله شهر بیجار، کاملاً محقق شود.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، برخی مهاجرت‌ها از بیجار به مناطق دیگر را‌ مانع از پیشرفت این منطقه خواندند و به مردم این شهر خاطرنشان کردند: مسئولان دولت و استان، مسائل بیجار را به‌خوبی می‌دانند و برای حلّ آن‌ها برنامه‌های گسترده و با‌ارزشی دارند. بنابراین قدر این شهر و دشت‌های خرم و پربرکت آن را بدانید و با کمک‌کردن به مسئولان، به حرکت رو به پیشرفت استان، شتاب دهید.
 
در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی، امام جمعه‌ی بیجار گفت: وحدت شیعه و سنّی، حضور بسیار فعال و آگاهانه در انتخابات و استعداد سرشار جوانان، از جمله ویژگی‌های مردم مؤمن و انقلابی این منطقه است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با اشاره به برخی مشکلات و از جمله کمبود آب کشاورزی گفت: حل این مسأله به پیشرفت بیجار کمک فراوانی خواهد کرد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی