news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
نسخه قابل چاپ
1388/02/26

دیدار اعضای هیأت دولت و مسئولان استان کردستان با رهبر انقلاب

رهبر انقلاب اسلامی در جلسه‌ای که امشب با حضور معاون‌اول رئیس‌جمهور، اعضای هیأت دولت، استاندار کردستان، نماینده‌ی ولی فقیه در منطقه‌ی کردستان، نمایندگان مردم استان در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و مسئولان دستگاه‌های مختلف کشوری و استانی برگزار شد، پیگیری جدی و اجرای کامل طرح‌های مصوب برای بهبود وضع استان کردستان و شتاب‌بخشیدن به توسعه‌ی این استان را بسیار مهم و ضروری خواندند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این جلسه که در پی نشست‌های مختلف کارشناسی مسئولان اجرایی و استانی تشکیل شده بود، انتظار مردم را برای تحقق کامل طرح‌های مصوب یادآوری و تأکید کردند: به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که همه‌ی این طرح‌ها بدون استثنا، با سرعت لازم و صددرصد اجرا شود و مردم مؤمن و صمیمی استان کردستان در مدت‌زمان معقول، آثار عملی آن‌ها را مشاهده کنند.
ایشان استعدادها و امکانات طبیعی استان کردستان را زمینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال مولد دانستند و افزودند: برخی از ظرفیت‌های طبیعی منطقه می‌تواند بخش تجارت و صادرات استان را فعال‌تر کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پرورش استعدادهای برجسته‌ی جوانان منطقه‌ی کردستان را منبع و منشأ قابل تکیه‌ای برای پیشرفت استان خواندند و افزودند: این استان، منطقه‌ای استعدادخیز است و لازم است با حمایت از نخبگان و استعدادهای خوب آن، توجه نظام اسلامی به نخبه‌پروری در مناطق مختلف کشور از جمله منطقه‌ی کُردی را ملموس‌تر کرد.
ایشان با اشاره به امنیت خوب موجود در استان افزودند: ضمن هوشیاری در مقابل استمرار تحریکات و توطئه‌های دشمنان، امنیت استان را هرچه پایدارتر و عمیق‌تر کنید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مردم مؤمن، غیور و وفادار استان کردستان را همچون همیشه، آماده‌ی فداکاری و ایثار در دفاع از نظام اسلامی و ایران بزرگ دانستند و خاطرنشان کردند: در همه‌ی زمینه‌ها به این مردم بافرهنگ و دلبسته‌ی به نظام تکیه کنید.
رهبر انقلاب اسلامی فعالیت جدّی شورای توسعه‌ی غرب کشور را ضروری برشمردند و افزودند: لازم است این شورا با همه‌جانبه‌نگری، توجه کامل به واقعیات و استفاده از نمایندگان مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی، به طور مستمر درباره‌ی حل مشکلات و تسریع در پیشرفت استان تصمیم‌گیری و تصمیمات را باجدّیت پیگیری کند.
ایشان با تشکر از استاندار فعال کردستان، کارهای انجام‌شده‌ی دولت نهم را در این استان حقیقتاً درخور تحسین و تقدیر دانستند و افزودند: البته کارهای فراوانی وجود دارد و مردم استان نیز توقعات زیادی دارند که با توجه به محدودیت منابع مالی، باید با استمرارِ کار بی‌وقفه و تلاش خستگی‌ناپذیر و ادامه‌ی پیگیری‌های مجدّانه، فاصله‌ی واقعیت‌ها را با توقعات، هر روز کمتر کرد تا مردمِ خوب این منطقه شاهد توسعه و پیشرفت سریع‌تر استان باشند.
 
در این جلسه، آقای داوودی -معاون اول رئیس‌جمهور- در گزارشی از تصمیمات و طرح‌های تصویب‌شده برای جبران عقب‌ماندگی‌ها و شتاب‌بخشیدن به توسعه‌ی استان کردستان اعلام کرد: تلاش می‌شود با سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش صنعت و کشاورزی، نوعی توازن میان بخش‌های مختلف استان ایجاد شود.
گسترش امکانات دانشگاهی و خوابگاه‌های دانشجویی، توسعه‌ی دانشگاه پیام نور، تکمیل بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی، گازرسانی به ۴۰۰ روستا، تأمین آب آشامیدنی شمار بیشتری از روستاها، اعطای تسهیلات بانکی برای متقاضیان ماشین‌های کشاورزی، توسعه‌ی امکانات و برنامه‌های صداوسیما، احداث کارخانه‌ی تولید قطعات مسکن پیش‌ساخته، تصمیم‌گیری درباره‌ی تسریع در روند تخصیص ارز مورد نیاز پتروشیمی کردستان و اجرای طرح‌های اشتغال‌زا، از جمله مصوباتی بود که معاون اول رئیس‌جمهور در سخنان خود به آن‌ها اشاره کرد.
در این جلسه آقای نوذری -وزیر نفت- اعلام کرد: ۹۸ درصد جمعیت شهری و ۱۸۰ روستای استان از نعمت گاز برخوردارند که تا پایان امسال مردم ۱۰۰ روستای دیگر از گاز بهره‌مند می‌شوند.
آقای محرابیان -وزیر صنایع و معادن- هم با اشاره به رشد شاخص‌های مختلف استان گفت: با توجه به عقب‌ماندگی‌های استان، نیاز فراوانی به سرمایه‌گذاری وجود دارد.
وزیر صنایع افزود: مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ دو درصد برای توسعه‌ی صنعتی استان در نظر گرفته شده است.
آقای فتاح -وزیر نیرو- هم در گزارشی، متوسط بارندگی در استان کردستان را دوبرابر متوسط کشور اعلام کرد و گفت: ۱۱ سد در استان در حال احداث و ۲۰ سد هم در حال مطالعه است. ضمن آن‌که در دو سال آینده ظرفیت ۶۴۰ مگاواتی نیروگاه سنندج به هزار مگاوات افزایش می‌یابد و زیرساخت‌های توسعه‌ی استان آماده‌تر می‌شود.
آقای بهبهانی -وزیر راه و ترابری- هم در این جلسه از طرح‌های مهم ریلی و راه‌سازی در غرب کشور، از جمله روند اجرای راه‌آهن تهران-همدان-سنندج و جاده‌های سنندج-مریوان، همدان-بیجار و همدان-سنندج گزارش داد.
در ادامه‌ی جلسه، آقای واعظ‌زاده -معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور- با اشاره به راه‌اندازی دفتر بنیاد ملی نخبگان در آینده‌ای نزدیک در سنندج گفت: به‌زودی نمایشگاه دستاوردهای ابداعی و ابتکاری در استان برگزار خواهد شد تا تعداد بیشتری از نخبگان و استعدادهای جوان استان شناسایی و مورد حمایت قرار گیرند.
آقای زاهدی -وزیر علوم- هم در زمینه‌ی جذب نخبگان، از راه‌اندازی پارک علم و فناوری و افزایش رشته‌های دکتری و کارشناسی ارشد و نیز راه‌اندازی واحدهای دانشگاهی در چهار شهر خبر داد.
آقای مشایی -رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری- با اشاره به افزایش قابل توجه سفرهای نوروزی به کردستان گفت: افزایش نگاه مثبت و فرهنگی به کردستان، امکان استفاده‌ی بیشتر از ظرفیت‌های طبیعی و گردشگری را برای اشتغال‌آفرینی و توسعه‌ی استان فراهم می‌کند.
در این جلسه، آقای مخبر -رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام- از بررسی طرح‌هایی با اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومان و نماینده‌ی بنیاد مستضعفان نیز از مطالعه و تلاش برای اجرای ۴ طرح عمرانی، از جمله ساخت نیروگاه و احداث هتل ۳ستاره خبر دادند.
در ادامه‌ی جلسه، سردار سرلشکر جعفری -فرمانده کل سپاه پاسداران- با اشاره به امنیت خوب استان کردستان گفت: تلاش می‌کنیم امنیت موجود را با تکیه بر مردم مؤمن و وفادار استان کاملاً پایدار کنیم.
سرتیپ نجار -وزیر دفاع- هم در ادامه‌ی جلسه اعلام کرد تا پایان امسال، پاکسازی استان کردستان از مین‌های بر جای مانده پایان می‌یابد.
استاندار کردستان نیز گزارش کوتاهی از فعالیت‌های انجام‌شده برای توسعه‌ی استان را بیان کرد.
آقای شعبانی –نماینده‌ی سنندج، دیواندره و کامیاران- و آقای محمدی –نماینده‌ی مریوان و سروآباد- هم در سخنان کوتاهی، لزوم سرمایه‌گذاری بیشتر و توجه به صنایع تبدیلی استان را خاطرنشان کردند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی