news/content
1388/02/23

دیدار علما و روحانیون و طلاب کردستان با رهبر انقلاب

رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار علما، روحانیون و طلاب منطقه‌ی کردستان، پیشرفت و پیچیدگی در شیوه‌های انتقال فکر و وجود حکومت اسلامی در ایران را دو ویژگی دوران حاضر خواندند و افزودند: علما و روحانیون با شناخت زمان و توجه و استفاده‌ی کامل از این دو ویژگی، به مسئولیت بسیار سنگین خود در اقامه‌ی حق و عدل و مبارزه با ظلم و فساد و فتنه عمل کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار که در مسجد جامع سنندج برگزار شد، علمای دین را پیشروان اصلاح و ترقی و پیشرفت ملت دانستند و خاطرنشان کردند: تکلیف علما و روحانیان فقط با بیان حلال و حرام خدا، ادا نمی‌شود، بلکه آنان باید به عنوان وارثان انبیاء، در مقابل همه‌ی مظاهر طاغوت و کسانی که بت وجود خود را بر ملت‌ها تحمیل می‌کنند، قیام و مبارزه کنند.
ایشان در تبیین خصوصیات دوران حاضر، به تغییرات عمیقی که در شیوه‌ها و وسائل انتقال فکر و اندیشه به وجود آمده، اشاره کردند و افزودند: امروز استکبار علاوه بر نشان‌دادن شمشیر تهدید، از همه‌ی رسانه‌های نوین ارتباطاتی و شیوه‌های پیشرفته‌ی هنری و فرهنگی برای تحمیل فکر غلط و روش ستمگرانه‌ی خود بر ملت‌ها استفاده می‌کند که در مقابل این هجوم پیچیده، علما نیز برای هدایت مردم در صراط مستقیم، باید خود را با زمان انطباق دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تلاش بیگانگان برای نفوذ در دل جوانان و القای شبهه‌های جدید در ذهن دانش‌آموز و دانشجو را یادآور شدند و به علما توصیه کردند: در جایگاه مرزداران عقیده، با اهمیت‌دادن به فکر و احساس نسل جوان، مقابله‌ای از جنس روز را با هجوم دشمنان سامان دهید.
رهبر انقلاب اسلامی وجود حکومتی متکی بر قرآن و شریعت در ایران را دومین خصوصیت دوران حاضر خواندند و افزودند: البته ابداً ادعا نمی‌کنیم که این حکومت کاملاً قرآنی است، اما معتقدیم جهتِ حرکت و تلاش درست است و همه به‌ویژه علما برای ترویج معارف و حقایق اسلام و هدایت و پیشرفت ملت، باید از این پدیده‌ی استثنائی بعد از صدر اسلام و این فرصت بی‌نظیر، حداکثر بهره را ببرند.
ایشان انتظار برای از بین رفتن جمهوری اسلامی یا پیشرفت نکردن ایران را دو آرزوی بربادرفته‌ی بیگانگان برشمردند و خاطرنشان کردند: انقلاب اسلامی با وجود همه‌ی توطئه‌ها و مشکل‌تراشی‌ها، ماندگار شد و در پرتو پیشرفت‌های فراوان و اعجاب‌برانگیز علمی از جمله سلول‌های بنیادی و فرستادن ماهواره به فضا، توانایی حکومت دینی را در پیشرفت ملت‌ها اثبات کرد و باعث افتخار و عزت مسلمانان شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علاقه‌ی قلبی ملت‌ها و گرایش دانشجویان و نخبگان جهان اسلام به نظام اسلامی را از جمله علل مقابله‌ی خصمانه‌ی مستکبران و برخی دولت‌های مرتجع منطقه با جمهوری اسلامی دانستند و افزودند: تلاش برای تشدید دعوای شیعه و سنّی و زدن اتهام دروغ ترویج شیعه به برخی افراد، آن هم در کشوری که مردمش، اهل سنّتِ محبِّ اهل بیت هستند، از دیگر نشانه‌های وحشت زورگویان جهانی و وابستگان منطقه‌ای آن‌ها از انقلاب و نظام اسلامی است.
ایشان استمرار خصومت و توطئه‌های استکبار با جمهوری اسلامی را نشان‌دهنده‌ی عمق ضربه‌ی ملت مؤمن ایران به دستگاه عظیم سلطه دانستند و با تشبیه نظام اسلامی و ملت ایران به کوه‌های استوار و مستحکم افزودند: رحمت الهی را در عمق ایستادگی و هوشیاری ملت و مسئولان احساس می‌کنیم و این پشتوانه‌ی عظیم الهی، مسئولیت همگان به‌خصوص علما را مضاعف کرده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر ضرورت هوشمندی در شناخت دوست و دشمن، در تشریح برخی شیوه‌های پیچیده‌ی مستکبران افزودند: در اوج حمایت همه‌جانبه‌ی نظام و ملت از مظلومان فلسطین در جنگ بیست و دو روزه‌ی غزه، ناگهان یک ویروس مخرّب و شیطانی در جامعه شروع به تکثیر کرد که فلسطینی‌ها را ناصبی و دشمن اهل بیت می‌خواند تا با ایجاد بدبینی نسبت به اهل تسنن و تحریک مردم، جمهوری اسلامی را به عقب‌نشینی از مواضع خود و حمایت نکردن از ملت فلسطین وادار کند.
ایشان در همین زمینه افزودند: در نقطه‌ی مقابل نیز عده‌ای در لابه‌لای بعضی سخنرانی‌ها و برخی کتاب‌های شیعی، به دنبال پیدا کردن احتمالی اهانت به مقدسات اهل سنّت هستند تا آن‌ها را به شیعیان بدبین کنند، اما آحاد ملت به‌ویژه علمای شیعه و سنّی باید با درک عمیق توطئه‌های پیچیده‌ی مخالفان اسلام، در مقابل تحریکات پنهان و آشکار دشمن بایستند و اجازه ندهند تفرقه و اختلاف و سوءظن، وحدت و همدلی و همکاری صمیمانه‌ی موجود را خدشه‌دار کند.
 
در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی -نماینده‌ی ولی فقیه در منطقه‌ی کردستان- با اشاره به ۷۰ شهید عالِم و روحانی کردستان گفت: اکنون نیز علما و روحانیان شیعه و سنّی در صف واحد، آماده‌ی انجام وظیفه در راه پیشبرد اهداف نظام اسلامی هستند.
ماموستا شیخ‌الاسلام –نماینده‌ی مردم کردستان در مجلس خبرگان- هم با اشاره به ایمان و اخلاص مردم این استان گفت: اهل سنت و شیعه‌ی کردستان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تابع فرامین امام خمینی رحمةالله‌علیه بوده و اکنون نیز از روی اعتقادات مذهبی خود، از رهبر معظم انقلاب اسلامی تبعیت می‌کنند.
همچنین ماموستا خالدی به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خیر مقدم گفت.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی