news/content
1388/02/09

دیدار جمعی از پرستاران و معلمان و کارگران با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در دیدار پرشور هزاران نفر از پرستاران، معلمان و کارگران سراسر کشور، این سه قشر را مهم‌ترین و تأثیرگذارترین قشرهای جامعه خواندند و با تبیین نقش بی‌نظیر و تعیین‌کننده‌ی ملت در «انتخاب مسئولان مختلف و عرصه‌ی مدیریتی کشور» افزودند: به ‌رغم تلاش دشمن برای خدشه‌دار جلوه دادن انتخابات در جمهوری اسلامی ایران، ملت بزرگ ایران با حضور پرشور و صمیمانه‌ی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری، انتخاباتی می‌آفریند که دشمن را خشمگین کند.
ایشان با یادآوری انتخابات نمایشی و فرمایشی حکومت‌های وابسته‌ی قبل از انقلاب افزودند: پادشاهان مستبد قاجار و پهلوی، کشور را مِلک خود و ملت را رعیت خود می‌دانستند و در غیاب حضور مردم، هر آن‌چه دستگاه قدرت اراده می‌کرد، از صندوق‌های رأی درمی‌آمد، اما انقلاب اسلامی، ورق را به‌کلی برگرداند و «مردم» را روی کار آورد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نقش تعیین‌کننده‌ی رأی و اراده‌ی مردم در قانون اساسی برای انتخاب مستقیم یا غیر مستقیم همه‌ی مسئولان کشور خاطرنشان کردند: این روند در تمامی سی سال اخیر با قوت و قدرت ادامه یافته، اما دشمنانی که منافع نامشروع آنان در ایران قطع شده است با نادیده گرفتن یا انکار پدیده‌ی مبارک و باارزش حضور مردم در مدیریت کشور، همواره تلاش کرده‌اند به انتخابات ایران خدشه وارد کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای انتخابات در ایران را در مقایسه با کشورهای مدعی دموکراسی، آزادتر و پرشورتر دانستند و افزودند: با حضور پرانگیزه‌ی مردم، همواره انتخاباتی سالم، متقن و خوبی در ایران برگزار شده، اما متأسفانه برخی دوستان بی‌انصاف و کسانی که جزو ملت هستند و توقع دارند مردم به آن‌ها توجه کنند، با ناسپاسی علیه ملت حرف می‌زنند و با تکرار حرف دروغ دشمن، سلامت انتخابات را زیر سؤال می‌برند.
رهبر انقلاب اسلامی سلامت همه‌ی انتخابات گذشته را نتیجه‌ی زحمات مسئولان و ملت برشمردند و افزودند: در یکی دو انتخابات، شبهاتی برای عده‌ای پیش آمده بود، اما تحقیق و بررسیِ دقیق نشان داد که خدشه‌ای به آن انتخابات هم وارد نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری نتایج برخی انتخابات گذشته یادآوری کردند: مکرّر اتفاق افتاده است که نتیجه‌ی انتخابات به ضرر جناحی که روی کار بوده تمام شده است. پس چگونه ممکن است کسی انتخابات در ایران را زیر سؤال ببرد.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: إن‌شاءالله همه‌ی ملت ایران، به کوری چشم دشمنان و با شور و علاقه و صمیمیت در انتخابات ریاست‌جمهوری به پای صندوق‌های رأی می‌آیند و انتخاباتی می‌آفرینند که دشمن را خشمگین کند.
ایشان در بخش دیگری از این دیدار معلمان، پرستاران و کارگران را مهم‌ترین قشرهای جامعه دانستند و خاطرنشان کردند: معلمان آموزش و پرورش، امانت‌دار فرزندان ملت و سازنده‌ی اصلی شخصیت و شاکله‌ی فرزندان همه‌ی مردم هستند و این نقش استثنایی، نشان‌دهنده‌ی ارزش بسیار والای معلم است.
رهبر انقلاب اسلامی جامعه، دولت و همه‌ی مسئولان را به قدرشناسی نقش معلم توصیه کردند و افزودند: معلمان نیز باید قدر و منزلت خود را بشناسند و کار خود را موهبتی الهی بدانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایجاد تحول عمیق در نظام آموزش و پرورش را مهم‌ترین اولویت و مسأله خواندند و با انتقاد از ماهیت تقلیدی و کهنه‌بودن نظام کنونی افزودند: برای تحول در نظام آموزش و پرورش باید سنت‌ها و نیازهای کشور را اصل قرار دهیم و از تجربیات دیگران حداکثر استفاده را ببریم، اما از الگوبرداری و تقلید از کشورهای غربی کاملاً بپرهیزیم.
ایشان با اشاره به جایگاه مهم ایران در دنیای پرآشوب کنونی، موقعیت کاملاً باثبات و مطمئن داخلی را فرصت مناسبی برای انجام دادن کارهای مهم از جمله ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش دانستند و افزودند: بررسی‌های خوبی که دولت در این زمینه انجام داده، باید اجرایی شود و این کار به شجاعت، ابتکار و خوش‌فکری نیاز دارد.
رهبر انقلاب اسلامی اهمیت دادن به «موضوع پرورش» را بسیار ضروری برشمردند و خاطرنشان کردند: لوح آماده‌ی ذهن کودک فقط با آموزش ساخته نمی‌شود، بلکه پرورش لازم دارد و این روند باید در «کتاب‌های درسی، انتخاب معلم و نظام آموزش و پرورش» کاملاً مورد توجه قرار گیرد.
پرهیز از گسترش کمّی و اولویت دادن به گسترش کیفی از دیگر مواردی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بحث آموزش و پرورش بر آن تأکید کردند.
رهبر انقلاب اسلامی پرستاران را نیز قشری احیاگر و بسیار اثرگذار دانستند و افزودند: مردم و مسئولان به چشم تکریم به این انسان‌های فرشته‌گون بنگرند.
ایشان نقش پرستار و همچنین قابله را در نظام سلامت کشور، بسیار مهم خواندند و افزودند: این دو قشر دلسوز و مهربان، کار خود را نعمتی بزرگ بدانند و خدمت به مردم را قدر بشناسند که این مسأله در ارتقای کیفیت کار هرکس تأثیر بسیاری دارد.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، کارگران را عنصر محوری جامعه دانستند و با اشاره به نقش کارگران، کارفرمایان و مدیران واحدهای کارگری در تأمین نیازهای کشور افزودند: باید فرهنگ جامعه به سمت ترویج و استقبال از تولید داخلی هدایت شود.
رهبر انقلاب اسلامی قیمت حقیقی استفاده از کالاها و تولیدات خارجی را ادامه‌ی کار کارگران در کشورهای دیگر و بیکار شدن کارگران ایرانی دانستند و خاطرنشان کردند: جوانان و کارگران ایرانی از توانایی اجرای پیچیده‌ترین طرح‌ها و تولید محصولات برتر و پرکیفیت برخوردارند و این واقعیت باید مورد توجه قرار گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ضرورت و تأثیر امنیت شغلی کارگران در ارتقای کیفیت کالاهای تولیدی افزودند: استفاده از تولیدات داخلی، باید در فرهنگ جامعه، ارزش تلقی شود که تحقق این مسأله نیازمند افزایش کیفیت تولیدات داخلی، تبلیغ نکردن بی‌رویّه‌ی محصولات خارجی، تشویق کارآفرینان، افزایش وجدان کاری و همکاری و همدلی دولت و همه‌ی عناصر دخیل در تولید و واردات است.
 
در ابتدای این دیدار وزیران بهداشت درمان و آموزش پزشکی، کار و امور اجتماعی و آموزش و پرورش گزارشی از حوزه‌ی مسئولیت خود بیان کردند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برنامه‌های ارتقا و استمرار آموزش پرستاران گفت: رشته‌های جدید پرستاری با رویکرد تخصصی و وظیفه‌ی محوری راه‌اندازی و گام‌های خوبی برای بهبود وضع معیشتی پرستاران برداشته شده است.
دکتر باقری لنکرانی همچنین به تلاش پزشکان ماما و کاهش ده‌برابری مرگ و میر مادران باردار در سی سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سه سال اخیر نیز مرگ و میر مادران باردار در روستاها ۲۰ درصد کاهش یافته است.
آقای جهرمی -وزیر کار و امور اجتماعی- هم کاهش بیکاری، توسعه‌ی فرهنگ کارآفرینی، آموزش فنی و حرفه‌ای و افزایش بهره‌وری را از راهبردهای این وزارتخانه دانست و گفت: با ایجاد فضای صمیمیت بین کارگران و کارفرمایان تعداد شکایت واصله به وزارت کار، کاهش خوبی را در سه سال اخیر نشان می‌دهد.
وزیر آموزش و پرورش هم از بررسی طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش خبر داد و گفت: برنامه‌ی راهبردی آموزش و پرورش بر اساس سند چشم‌انداز بیست ساله در دست مطالعه و تدوین است.
آقای علی احمدی ارتقای سطح تربیت معلم به کارشناسی، اخذ مجوز برای راه‌اندازی دانشگاه بزرگ فرهنگیان و پرداخت معوقات فرهنگیان را ازدیگر اقدامات وزارت اموزش و پرورش برشمرد.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی