news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1388/01/15

دیدار رئیس‌جمهور ونزوئلا با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  عصر امروز در دیدار آقای هوگو چاوز -رئیس‌جمهور ونزوئلا- و هیأت همراه او، با تجلیل از مواضع شجاعانه و عدالت‌خواهانه و همچنین مردم‌دوستی آقای چاوز، خطاب به وی تأکید کردند: روی کار آمدن دولت شما در ونزوئلا فصل تازه‌ای در تاریخ منطقه‌ی آمریکای لاتین بود و شهامت دولت و مردم ونزوئلا، اعتمادبه‌نفس را در مردم این منطقه به وجود آورده است.
ایشان با قدردانی از موضع‌گیری شجاعانه‌ی رئیس‌جمهور و دولت ونزوئلا در قضیه‌ی غزّه و قطع ارتباط با رژیم صهیونیستی خاطرنشان کردند: کاری که دولت ونزوئلا انجام داد، در واقع وظیفه‌ی دولت‌های اروپایی بود که مدعی طرفداری از حقوق بشر و حمایت از انسان‌ها هستند، ولی متأسفانه دولت‌های مدّعی اروپایی در جریان کشتار مردم غزّه، در نقطه‌ی مقابل حرکت کردند.
رهبر انقلاب اسلامی آمریکا را شریک جرم رژیم صهیونیستی در فجایع غزه دانستند و با اشاره به خشم دولت‌های مستکبر از مواضع دولت ونزوئلا در جنگ غزه، افزودند: خشم دولت‌های استکباری و موضع‌گیری آن‌ها بر ضد ما نشان‌دهنده‌ی تأثیرگذاری وجود ما است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به جنجال تبلیغاتی که از چند سال پیش در خصوص انرژی هسته‌ای ایران به راه افتاده و همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کردند: در این قضیه نیز عصبانیت جبهه‌ی استکبار نشان می‌دهد دست‌یابی ایران به فناوری انرژی هسته‌ای یک اقدام مؤثر در تقویت جبهه‌ی حق در جبهه‌گیری‌های جهانی است.
ایشان تأکید کردند: غربی‌ها به‌خوبی می‌دانند که ما به دنبال بمب اتم نیستیم، اما عصبانیت آن‌ها به این دلیل است که یک کشور بدون اجازه‌ی آن‌ها به این فناوری دست پیدا کرده است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که همه‌ی کشورهایی که توانایی دست‌یابی به انرژی هسته‌ای را دارند باید به این سمت بروند، خاطرنشان کردند: با توجه به محدودبودن منابع نفت و لزوم بهره‌برداری صحیح از منافع فراوان آن، چاره‌ای جز حرکت به سمت انرژی‌های نو از جمله انرژی هسته‌ای به عنوان سالم‌ترین راه تولید انرژی وجود ندارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود روابط ایران و ونزوئلا را در زمینه‌های مختلف خوب ارزیابی کردند و افزودند: با وجود این روابط خوب، ظرفیت‌های دو کشور برای گسترش همکاری‌ها زیاد است و زمینه‌ی تبدیل روابط دو جانبه به روابط چندجانبه در عرصه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای وجود دارد.
رهبر انقلاب اسلامی اعتماد و حمایت مردمی رئیس‌جمهور ونزوئلا را نعمت و فرصت بزرگی برای دولت ونزوئلا خواندند و تأکید کردند: هنگامی که دولتی پشتوانه‌ی مردمی داشته باشد، می‌تواند قاطعانه در مقابل قدرت‌ها بایستد که این شرایط و نعمت الهی در ونزوئلا و همچنین در ایران وجود دارد.
 
در این دیدار که آقای احمدی‌نژاد -رئیس‌جمهور- نیز حضور داشت، آقای هوگو چاوز رئیس‌جمهور ونزوئلا با ابراز خرسندی فراوان از دیدار مجدد با رهبر انقلاب اسلامی، خود را پیرو و شاگرد انقلاب اسلامی و رهبران آن دانست و گفت: ما از تجربیات سیاسی دولت و مردم ایران برای ایستادگی در مقابل دشمنان خارجی و امپریالیسم بسیار درس گرفته‌ایم و همچنان باقوت به مبارزه برای حفظ استقلال خود ادامه خواهیم داد.
وی گفت‌وگوهای کاری خود با رئیس‌جمهور کشورمان را بسیار مفید و سازنده خواند و افزود: در این گفت‌وگوها، در خصوص نقشه‌ی راه همکاری‌های ده ساله‌ی جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا توافق شد و امیدواریم همکاری‌های دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.

در این رابطه بخوانید :
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی