news/content
1388/01/01

دیدار زائران حرم مطهر رضوی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اولین روز سال جدید و در اجتماع عظیم زائران حرم رضوی و مردم مشهد، ضمن بیاناتی بسیار مهم، با تشریح «زمینه‌ها و ضرورت‌های پیشرفت و عدالت» و بررسی ابعاد مختلف اصلاح الگوی مصرف، به تبیین موضوع انتخابات دهمین دوره‌ی ریاست‌جمهوری و همچنین مسأله‌ی ایران و آمریکا پرداختند و تأکید کردند: ملت بزرگ و عزیز ایران با توجه به آمادگی‌ها و زمینه‌های مثبت موجود، دهه‌ی چهارم انقلاب را به گامی بلند و جهشی قابل توجه در روند تحقق آرمان اصیل «پیشرفت و عدالت» تبدیل خواهد کرد.
در این دیدار پرشور که در صحن جامع رضوی برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامی با تبریک عید سعید نوروز و سال جدید به آحاد مردم، افزودند: حضور میلیون‌ها جوان دانا، پرنشاط و تحصیل‌کرده، تجربیات بسیار ذی‌قیمت نخبگان، مسئولان و مدیران در روبه‌رو شدن با مسائل سه دهه‌ی اخیر که منجر به تصمیمات مهمی همچون اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، تلاش برای هدفمندکردن یارانه‌ها و سفر مسئولان به استان‌ها و مناطق دور و نزدیک کشور شده است و نیز آماده شدن زیرساخت‌های اساسی در زمینه‌های گوناگون علمی، شبکه‌های ارتباطاتی و مواصلاتی، از جمله عواملی است که آمادگی‌های بسیار وسیعی، برای حرکت پرشتاب‌تر کشور به وجود آورده تا دهه‌ی چهارم که از امسال آغاز شده، در پرتو برنامه‌ریزی و کار و تلاش مُجدّانه، حقیقتاً به دهه‌ی پیشرفت و عدالت تبدیل شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم همراه‌بودن عدالت با پیشرفت، کاهش فاصله‌های طبقاتی، برابری در استفاده از امکانات و فرصت‌ها و کاهش فاصله‌ی برخورداری مناطق مختلف کشور را از جمله شاخص‌های حقیقی عدالت دانستند و افزودند: تحقق این آرزوهای بزرگ، سخت اما شدنی است و باید با همت و اراده و تلاش همگانی به آن‌ها برسیم.
ایشان در تشریح مصداق‌های عدالت، به مبارزه‌ی جدی، مستمر و پیگیر با فساد اقتصادی و اجتماعی اشاره کردند و تحقق پیشرفت و عدالت را نیازمند وجود مدیرانی مؤمن، شجاع، باتدبیر، مخلص و دارای عزم راسخ دانستند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأکیدی که در پیام نوروزی، بر لزوم اصلاح الگوی مصرف داشته‌اند، افزودند: این حرکت گامی اساسی در روند پیشرفت و عدالت است، چرا که بیماری اسراف از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، آسیب‌ها و مشکلات گوناگونی به وجود آورده و آینده‌ی کشور را تهدید می‌کند.
ایشان صرفه‌جویی را درست مصرف کردن و مصرف کارآمد و ثمر‌بخش خواندند و افزودند: باید اعتراف کنیم که عادت‌ها، سنّت‌ها و روش‌های غلط، زیاده‌روی در مصرف را به دنبال آورده و نسبت میان تولید و مصرف را به ضرر تولید بر هم زده است. به گونه‌ای که یک‌سوم نان تولیدی و حداقل یک‌پنجم آب مصرفی، که با آن همه‌ مشکلات و دشواری‌ها تهیه می‌شود، عملاً به هدر می‌رود. متوسط مجموع انرژی مصرفی در ایران بیش از دوبرابر متوسط جهانی شده و شاخص شدت انرژی در کشور ما -یعنی نسبت انرژی مصرف‌شده به کالای تولید‌شده- متأسفانه ۸برابر کشورهای پیشرفته است.
رهبر انقلاب اصلاح الگوی مصرف و پرهیز از اسراف را مسأله‌ای دینی و عقلی برشمردند و در بحث اسراف در سطح ملی و در سطوح مسئولیتی به شبکه‌های فرسوده‌ی انتقال آب و برق، مصارف بی‌رویه در سازمان‌ها، سفرهای بیهوده و نگاه تجملی مسئولان اشاره کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع‌بندی این بخش از سخنان تأکید کردند: مقابله با اسراف و صرفه‌جویی صحیح، با حرف امکان‌پذیر نیست و قوای مقننه و مجریه موظفند با قانون‌گذاری صحیح و اجرا و پیگیری قاطعانه، الگوی مصرف را از «تولید تا مصرف و بازیافت» اصلاح کنند.
بخش دیگری از سخنان مهم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اجتماع عظیم زائران حرم رضوی به موضوع دهمین انتخابات ریاست‌جمهوری اختصاص داشت.
ایشان انتخابات را یکی از پایه‌های نظام اسلامی برشمردند و افزودند مردم‌سالاری دینی با حرف ایجاد نمی‌شود، بلکه نیازمند شرکت و حضور و اراده‌ی ملت و ارتباط «فکری، عقلانی و عاطفی مردم» با تحولات کشور است و تحقق این مسأله جز با انتخابات صحیح، همگانی و مشارکت وسیع مردم ممکن نیست.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: انتخابات سرمایه‌گذاری عظیم و سپرده‌گذاری ملت برای اداره‌ی صحیح کشور و دست‌یابی به آینده‌ای روشن است و هر رأیی که به صندوق ریخته می‌شود، اهمیت دارد و به این سرمایه‌گذاری ملی می‌افزاید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بحث انتخابات نکاتی را نیز به نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کردند.
ایشان خطاب به نامزدهای فعلی و آتی انتخابات افزودند: توجه کنید که انتخابات فقط ابزاری برای در دست گرفتن قدرت نیست، بلکه وسیله‌ای است برای ارتقای توان کشور، افزایش اقتدار ملی و آبرومند کردن ملت، بنابراین در تبلیغات و رفتار خود به این مسائل اهمیت دهید و مبادا کسی در فعالیت انتخاباتی خود به گونه‌ای حرف بزند و رفتار کند که دشمن را به طمع بیندازد.
رقابت و نقد منصفانه از دیگر نکاتی بود که رهبر انقلاب به نامزدهای دهمین انتخابات ریاست‌جمهوری توصیه کردند و افزودند: هر یک از شما حتماً حرفی دارید و طبعاً حرف فرد مقابل را رد می‌کنید، اما در این روند از جاده‌ی انصاف خارج نشوید و به کتمان حقایق نپردازید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به بازبودن میدان حضور در عرصه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری برای همه، خاطرنشان کردند نامزدها خود را به مردم عرضه کنند تا مردم با هوشیاری هرگونه که تشخیص می‌دهند، عمل کنند.
ایشان با انتقاد از برخی که بیهوده تلاش می‌کنند از هم‌اکنون انتخابات ۲۲ خرداد ریاست‌جمهوری را در ذهن مردم خدشه‌دار کنند، افزودند: تاکنون حدود ۳۰ انتخابات در کشور برگزار شده و مسئولان وقت رسماً سلامت و صحّت انتخابات را تضمین کرده‌اند و به همین علت، مردم تحت تأثیر حرف‌هایی که تلاش می‌کنند انتخابات ریاست‌جمهوری را از هم‌اکنون متزلزل و خدشه‌دار جلوه دهند، قرار نمی‌گیرند.
آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: بنده نیز به مسئولان تأکید می‌کنم که حتماً انتخابات را سالم و با امانت‌داری کامل برگزار کنند و به گونه‌ای عمل شود که دست نامزدها باز باشد و مردم نیز با حضور پر‌شور خود، هر که را خواستند، آزادانه انتخاب کنند.
رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی موضع رهبری در انتخابات خاطرنشان کردند: همیشه گمانه‌زنی‌ها و شایعاتی در این زمینه بوده و خواهد بود، اما بنده یک رأی دارم که در صندوق می‌اندازم و به هیچ کس هم نمی‌گویم که به چه کسی رأی بدهد یا ندهد، چرا که تشخیص این مسأله بر عهده‌ی خود مردم است.
ایشان افزودند: گاهی که از دولت دفاع و حمایت می‌کنم برخی معنایی ناصحیح برای این مسأله جعل می‌کنند. در حالی که من بر اساس وظیفه همیشه از دولت‌ها و خدمت‌گزاران کشور حمایت کرده‌ام. به‌خصوص هنگامی که می‌بینم دولتی بیشتر به محرومان رسیدگی می‌کند و در مقابل ظلم و استکبار می‌ایستد و مورد تهاجم غیر منصفانه نیز قرار می‌گیرد، اما این سخنان و رفتار بنده ربطی به انتخابات ندارد و اعلام موضع انتخاباتی نیست.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان در اجتماع عظیم زائران حرم رضوی به موضوع ایران و آمریکا پرداختند.
ایشان مواجهه و نوع تعامل با دولت ایالات متحده‌ی آمریکا را از اول انقلاب، آزمونی بزرگ برای ملت ایران و جمهوری اسلامی خواندند و با اشاره به بدرفتاری و دشمنی مستمرّ دولتمردان آمریکایی، چه جمهوری‌خواه و چه دموکرات با انقلاب اسلامی و ملت ایران افزودند: تحریک مخالفین و کمک به حرکت‌های تجزیه‌طلبانه و تروریستی، نخستین کار آمریکایی‌ها در خصومت با جمهوری اسلامی بود که این سیاست هنوز هم بر اساس اطلاعات کاملاً موثق، با ارتباط عناصر آمریکایی با عناصر شرور مناطق مرزی ایران و پاکستان ادامه دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تصرف و مسدودکردن میلیاردها دلار دارایی و اجناس و اموال ملت ایران، چراغ سبز به صدام برای حمله به ایران و حمایت همه‌جانبه از رژیم بعثی در طول ۸ سال جنگ تحمیلی که منجر به شهادت حدود ۳۰۰ هزار نفر از جوانان این سرزمین شد و فاجعه‌آفرینی در حمله‌ی موشکی به هواپیمای مسافربری ایران در سال آخر جنگ تحمیلی و قتل عام حدود ۳۰۰ زن و مرد و کودک را از دیگر اقدامات خصمانه‌ی دولت آمریکا در قبال ملت ایران برشمردند و افزودند آیا ملت ایران می‌تواند این مسائل را فراموش کند؟
ایشان با اشاره به ۳۰ سال تحریم ملت ایران، حمایت واشنگتن از تروریست‌های جنایتکاری که تعداد زیادی را در ایران ترور کرده‌اند، تشنج‌آفرینی در منطقه، حمایت بی‌قید و شرط از جنایت‌کاران صهیونیست و تهدید مکرر ایران به حمله‌ی نظامی را از جمله نشانه‌های خصومت بی‌وقفه‌ی آمریکا با ملت ایران دانستند و افزودند: مسئولان آمریکایی در ۳۰ سال گذشته، بارها و بارها به ملت و مسئولان ایرانی اهانت کرده‌اند و حتی برخی از آن‌ها خواستار ریشه‌کن کردن این ملت بزرگ و باشرافت شده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به روی کار آمدن رئیس‌جمهور و دولت جدید در آمریکا افزودند: آن‌ها می‌گویند به سوی ایران دست دراز کرده‌ایم و ما می‌گوییم اگر آمریکا در زیر دستکش مخملی، دستی چدنی را پنهان کرده باشد، این اقدام هیچ معنا و ارزشی ندارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اقدام مسئولان آمریکا در تبریک عید نوروز به مردم ایران افزودند: حتی در همین پیام تبریک نیز ملت ایران طرفدار تروریست و دنبال سلاح هسته‌ای خوانده شده است. آیا این تبریک است یا دنباله‌ی همان اتهامات؟
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: نمی‌دانیم چه کسی واقعا در آمریکا تصمیم گیر است، رئیس‌جمهور یا کنگره و یا عناصر پشت پرده، اما در هر حال تأکید می‌کنیم که ملت ایران درباره‌ی مسائل مربوط به خود اهل محاسبه و منطق است و احساساتی نمی‌شود.
ایشان با اشاره به موضوع مذاکره و شعار رئیس‌جمهور جدید آمریکا، یعنی تغییر افزودند: اگر واقعا چیزی جز بخش اندکی از ادبیات شما تغییر کرده است، نشان دهید. آیا دشمنی شما با ملت ایران پایان یافته؟ دارایی‌های ایران را آزاد کرده‌اید؟ تحریم‌ها را برداشته‌اید؟ از لجن‌پراکنی و تبلیغات سوء دست برداشته‌اید؟ دفاع بی‌قید و شرط از رژیم صهیونیستی را پایان داده‌اید؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: تغییر نباید لفاظی و با نیّت ناسالم باشد و اگر می‌خواهید ضمن حفظ همان اهداف قبلی، فقط سیاست‌ها و تاکتیک‌ها را عوض کنید این یک خدعه است نه تغییر و اگر تغییر واقعی مورد نظر شماست، باید در عمل مشاهده شود و به هر حال همه‌ی مسئولان آمریکایی و دیگران بدانند که ملت ایران را نمی‌شود فریب داد یا ترساند.
ایشان با اشاره به ناچاری مقامات آمریکایی برای ایجاد تغییر در این کشور خاطرنشان کردند: اگر تغییر نکنید، مطمئن باشید سنت‌های الهی و ملت‌ها، شما را تغییر خواهند داد.
رهبر انقلاب اسلامی با توصیه به مقامات آمریکایی برای تحقیق و تأمل در چرایی منفوربودن این کشور در افکار عمومی جهان، ادامه‌ی سیاست‌های مستکبرانه، تلاش برای تحمیل اراده‌ی خود بر ملت‌ها و برخورد دوگانه با مسائل مختلف را از جمله علل این واقعیت دانستند و خطاب به مسئولان آمریکایی افزودند: از این واقعیات عبرت بگیرید، برای خیر و صلاح خودتان و کشورتان از این‌گونه سیاست‌ها و رفتار دست بردارید که در این صورت چهره‌ی شما در افکار عمومی به‌تدریج تغییر خواهد کرد.
ایشان افزودند: در حرف‌های من به‌دقت تأمل کنید. البته آن‌ها را به صهیونیست‌ها ندهید که برایتان ترجمه کنند، بلکه با انسان‌های صالح مشورت کنید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان افزودند: حرف ما این است که تا وقتی دولت آمریکا روش‌ها، سیاست‌ها، اقدامات و جهت‌گیری‌های خصمانه‌ی سی سال گذشته را دنبال می‌کند. ملت ما نیز همان ملت سی سال گذشته است که روزبه‌روز قوی‌تر، آبدیده‌تر و باتجربه‌تر شده است. رهبر انقلاب افزودند: ملت ما از این‌که با زبان تهدید و تطمیع با او صحبت کنند بدش می‌آید، البته ما سابقه‌ای از رئیس‌جمهور و دولت جدید آمریکا نداریم. بنابراین بر اساس عملکرد آن‌ها قضاوت می‌کنیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان با ابراز تأسف و تألم عمیق از درگذشت همسر گرامی امام خمینی رحمةالله‌علیه و تسلیت رحلت این بانوی مکرّمه به ملت ایران و بازماندگان بیت شریف امام افزودند: این شخصیت برجسته، در همه‌ی آزمایش‌های دشوار با صبر و استقامت در کنار امام قرار داشت و از خداوند متعال مسئلت می‌کنیم امام راحل، همسر معظمشان و فرزندانشان را با اولیاء الهی محشور فرماید و ملت ما را همیشه قدردان امام بزرگوار قرار دهد.
 
در این دیدار، پیش از سخنان رهبر انقلاب، آیت‌الله واعظ طبسی -نماینده‌ی ولی فقیه در خراسان و تولیت استان قدس رضوی- در سخنانی با تبریک عید نوروز، نامگذاری سال جدید را به نام سال اصلاح الگوی مصرف فرصت مناسبی برای شتاب‌بخشیدن به حرکت مدبّرانه در مسیر تحقق اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله برشمرد.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی