news/content
پیوندهای مرتبطخبرخبربياناتبياناتفيلمفيلمصوتصوت
1399/11/20

دیدارنگار ۷۲ | بیانات در دیدار مداحان

شماره‌ی ۷۲ جزوه‌ی بیاناتی «دیدارنگار» منتشر شد. این جزوه، گزارشی جامع از محتوایِ سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است که به پیوستِ متن کامل بیانات ایشان منتشر می‌شود و مطالب گوناگون مطرح شده در هر یک از سخنرانی‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی را به صورتی ساده منعکس می‌کند.

«دیدارنگار» تلاش می‌کند با نگاهی دقیق و روش‌مند، بیانات رهبر انقلاب را دسته‌بندی و ارائه نموده و ضمن توجه به موضوعات اصلی هر سخنرانی ایشان، سایر نکات مطرح شده را نیز به عنوان «ضمیمه متن کامل بیانات» در اختیار کاربران قرار دهد.

بخشهای مختلف این جزوه‌ی تبیینی شامل این موارد است:
«سرخط»، «مطالبه رهبری»، «بحث روز»، «کلیدواژه‌های مهم»، «موضوعات اصلی بیانات»، «جملات طلایی»، «یادآوری»، «برشمردنی‌ها»، «نظام فکری»، «روایت تاریخی»، «شخصیت»، «آیات و روایات» و «دعا». همچنین در هر شماره مواضع کلیدی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به نظام فکری و سایر بیانات معظم له در قالب «یادداشت بیاناتی» بررسی می‌شود.

شماره‌های پیشین این محصول با عنوان «روزنگار» در سال‌های گذشته منتشر می‌شد که در دوره‌ی جدید با «بازطراحیِ محتوایی و شکلی» و عنوان جدیدِ «دیدارنگار» انتشار می‌یابد. شما مخاطبین ارجمند علاوه بر دریافت نسخه‌ی مطالعه‌ی این جزوه در پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR، می‌توانید این محصول را در شبکه‌های اجتماعی هم دنبال کنید.
این شماره‌ی «دیدارنگار» با فرمت PDF که اختصاص به بیانات رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با جمعی از مداحان دارد را از اینجا دریافت کنید.


مروری اجمالی بر تذکرات رهبر انقلاب در زمینه‌ی اخلاق و ادب؛
از اخلاق آمریکایی پرهیز کنید!

«ادب اسلامی را در جامعه بگسترانید... بدزبانی، بد‌گویی و مانند اینها بایستی در جامعه جمع بشود.» این توصیه‌ی مهم رهبر انقلاب اسلامی خطاب به مداحان بود که از یک دغدغه‌ی مهم ایشان درباره‌ی فرهنگ و اخلاق عمومی جامعه حکایت می‌کند. نکته‌ای که متکی به یک گزاره‌ی مهم در نظام فکری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است: «اخلاق اهمیتش از عمل هم بیشتر است.» ۱۳۸۸/۰۶/۲۹ اما این دغدغه‌ی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در زمینه‌ی ارتقای اخلاق عمومی و گسترش ادب اسلامی از چه سوابقی برخوردار است؟

* یکم: بدگویی ممنوع!
رهبر انقلاب پیش از این و ناظر به فضای رقابت‌های انتخاباتی صریحا بدگویی و لجن‌پراکنی را ممنوع دانسته بودند: «کارشکنی نسبت به دیگران، لجن‌پراکنی علیه این نامزد یا آن نامزد، بدگویی کردن و افشاگریهای بی‌پایه و اساس نسبت به اشخاص، همه اینها کارهای ممنوع و ضدّ ارزش و خلاف مشی جمهوری اسلامی و خلاف حق است.» ۱۳۸۰/۰۲/۱۱ و البته از سالها پیش مستندات دینی این ممنوعیت را نیز با ارجاع به سیره‌ی پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) تبیین کرده بودند: «رفتار پیامبر(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) با مردم، رفتار خوش بود... در حضور او به کسی دشنام دهند و از کسی بدگویی کنند. خود او هم به هیچ کس دشنام نمی‌داد و از کسی بدگویی نمی‌کرد.» ۱۳۷۹/۰۲/۲۳ «پیغمبر اکرم به مردم فرمودند که هیچ کس درباره‌ی اصحاب من به من چیزی نگوید؛ مدام پیش من نیایید از همدیگر بدگویی کنید؛ من مایلم وقتی‌که میان مردم ظاهر میشوم و به میان اصحاب خود میروم، «سلیم الصّدر» باشم، یعنی با سینه‌ی صاف و پاک و بدون هیچگونه سابقه و بدبینی به میان مسلمانها بروم؛ از همدیگر پیش من بدگویی نکنید.» ۱۳۶۸/۰۷/۲۸

* دوم: تُهمت و غیبت ممنوع!
یکی دیگر از نکات مورد نهی توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تُهمت‌پراکنی و هتک آبروی مومنین بوده است: «بداخلاقیهای انتخاباتی، شایسته‌ی ملت ما نیست؛ تهمت زدن آدمهای مؤمن را، مصونیت‌دار از لحاظ اسلامی و شرعی را؛ در معرض هتک آبرو قرار دادن در شبنامه‌ها، در مطبوعات، در پایگاههای اینترنتی و غیره، این‌ها اصلاً مصلحت نیست.» ۱۳۸۶/۱۰/۱۲ «از رقیبتان غیبت هم نکنید؛ تهمت و افترا یعنی نسبتی بدهید که واقعیّت ندارد، [امّا] غیبت یعنی نسبتی بدهید که واقعیّت دارد؛ غیبت هم نباید بکنید.» ۱۳۹۴/۱۰/۳۰

* سوم: تحقیر و هتک حرمت ممنوع!
یکی دیگر از نکات مورد تأکید رهبر انقلاب تفکیک «انتقاد» از «توهین و تخریب» بوده است: «انتقاد غیر از هتک حرمت است؛ هتک حرمت جایز نیست، نسبت به هر مسئولی. حالا بین آحاد مردم هم هتک حرمت حرام است و جایز نیست... انتقاد کردن یک حرف است، اهانت کردن یک حرف است، هتک حرمت کردن یک حرف است؛ این نکته‌ی بسیار مهمّی است، همه باید توجّه کنند. این‌ جور کارها، این‌ جور هتک حرمت‌ها کار امثال آمریکایی‌ها است.» ۱۳۹۹/۰۸/۰۳

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی