news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1387/09/05

دیدار رئیس جمهور لبنان و هیأت همراه با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار آقای میشل سلیمان -رئیس‌جمهور لبنان- و هیأت همراه، اتحاد گروه‌ها و طوائف مختلف لبنانی را تنها راه نجات و پیشرفت این کشور دانستند و تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران معتقد است توان همه‌ی گروه‌های لبنانی باید در خدمت قدرت و وحدت ملی این کشور برای مقابله با خطر رژیم صهیونیستی باشد.
ایشان با قدردانی از مواضع آقای میشل سلیمان در حمایت و همراهی با مقاومت اسلامی و همچنین تلاش ایشان برای برقراری وحدت ملی و حفظ هویت ملی ارتش افزودند: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار لبنان خواهد بود و امید است گفت‌وگوهای انجام‌شده در این سفر موجب تقویت بیش از پیش روابط دو کشور شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که لبنان با وجود وسعت کم دارای معانی بزرگی است، خاطرنشان کردند: یکی از این معانی بزرگ، همزیستی بسیار نمونه‌ی فرقه‌های مختلف دینی و مذهبی در لبنان است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از معانی بزرگ لبنان را پیروزی تاریخی مردم لبنان بررژیم صهیونیستی برشمردند و افزودند: در طول ۶۰ سال گذشته، هیچ‌یک از کشورهای اسلامی و عربی نتوانسته بودند در مقابل رژیم صهیونیستی بایستند، اما مردم کشور لبنان توانستند این طلسم را بشکنند و ارتش رژیم اسرائیل را از خاک خود بیرون کنند و آن را شکست دهند.
ایشان با تأکید بر لزوم حفظ وحدت در لبنان به عنوان عامل اصلی پیروزی بر رژیم صهیونیستی خاطرنشان کردند: انجام گفت‌وگو میان گروه‌های مختلف لبنانی که اکنون به ریاست رئیس‌جمهور در جریان است، مثبت ارزیابی می‌شود، زیرا آینده‌ی روشن لبنان در گرو وحدت ملی است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: لبنان با مقاومت در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی به یک الگو و درس برای ملت‌های مسلمان تبدیل شد و در همان ایام جنگ ۳۳ روزه، بسیاری از مسلمانان در کشورهای اسلامی و عربی به نام حزب الله لبنان و به نام سیدحسن نصرالله شعار می‌دادند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حمایت از مقاومت در جهان اسلام و در کشورهای عربی را بسیار پرمعنا دانستند و افزودند: این روحیه‌ی مقاومت را باید ابتدا در دل‌های خود و سپس در عرصه‌ی عمل حفظ کنیم تا این مسیر را ادامه دهیم.
ایشان همچنین تروریسم را یک خطر بسیار بزرگ برای لبنان و همه‌ی کشورهای منطقه برشمردند و خاطرنشان کردند: این تروریسم که با پول برخی دولت‌ها به وجود آمد، دامن خودشان را نیز گرفت، اما این دولت‌ها درس عبرت نگرفته‌اند و همچنان از تروریست‌ها حمایت می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم اتخاذ روشی درست برای مقابله با تروریسم، به حضور آوارگان فلسطینی در لبنان نیز اشاره کردند و افزودند: سیاست صحیح، حضور فلسطینی‌های آواره در کشورهای عربی است، اما به هرحال، فلسطینی‌ها باید یک روزی به خانه خود بازگردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: برخی تصور می‌کنند بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمین خودمحال است، اما این مسأله اتفاق خواهد افتاد.
 
در این دیدار که آقای احمدی‌نژاد -رئیس‌جمهور- نیز حضور داشت، آقای میشل سلیمان -رئیس‌جمهور لبنان- ضمن تشکر و قدردانی از حمایت‌های دولت و ملت ایران از لبنان به‌ویژه در شرایط سخت جنگ ۳۳ روزه و همچنین بعد از جنگ و دوران بازسازی گفت: نقش جمهوری اسلامی ایران در حل مشکلات داخلی لبنان و شکل‌گیری توافقنامه‌ی دوحه نیز بسیار بارز و باارزش بود.
رئیس‌جمهور لبنان ضمن تشریح شرایط سیاسی، امنیتی و اقتصادی لبنان تأکید کرد: حضور تعداد زیادی از وزرا از گروه‌های مختلف لبنانی در ایران به منظور قدردانی همه‌ی گروه‌ها از نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران است.
آقای میشل سلیمان مستقربودن دولت قوی در لبنان را مایه‌ی تقویت مقاومت دانست و با تأکید بر این‌که ارتش لبنان نماد وحدت ملی است، خاطرنشان کرد: ارتش به دنبال کرامت و عزت لبنان است و مقاومت، نماد این کرامت و عزت است.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی