news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکسفيلمفيلم
1387/08/15

دیدار کارگزاران حج با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار کارگزاران اجرایی و فرهنگی حج، این فریضه را فرصتی مغتنم برای حجاج، امت بزرگ اسلامی و نظام جمهوری اسلامی دانستند و تأکید کردند: حج بهترین فرصت برای غلبه بر جدایی‌های طبیعی و تصنّعی در میان مسلمانان و یکسان‌سازی دل‌ها، نیت‌ها و عزم‌ها در دنیای اسلام است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین فرصت‌های سه‌گانه‌ی حج به فرصت فردی این فریضه اشاره کردند و افزودند: مسلمانان در ایام چندروزه‌ی اعمال حج، از بسیاری از امور رایج و معمولی زندگی که وسایل غفلت، انحطاط و تفاخر مادی و ظاهری است، دوری می‌گزینند و وارد یک فضای بیکران معنوی می‌شوند و این در واقع تمرینی عملی برای جدایی از دلبستگی‌های دنیایی و انقطاع الی‌الله است.
ایشان خاطرنشان کردند: در این سفر باید هر دغدغه‌ای که مانع استفاده‌ی زائر از این فرصت گرانبها می‌شود، برطرف شود. اما این به معنای ایجاد زمینه‌ی سفری تفریحی نیست، زیرا حج سفری معنوی است که باید همزمان با جسم و جان انجام گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی خطاب به مسئولان و دست‌اندرکاران حج تأکید کردند: وظیفه‌ی شما آگاه‌کردن زائران ایرانی و غیر ایرانی از این فرصت بی‌نظیر و ترغیب آنان به مغتنم شمردن آن است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حج را فرصتی برای امت اسلامی برشمردند و افزودند: امت اسلامی به دلیل تکثر قومیت‌ها، نژادها، فرهنگ‌ها و سلیقه‌ها همواره در معرض برخی جدایی‌های طبیعی، در کنار جدایی‌های تصنعی تحمیلی است. بنابراین حج فرصت بزرگی برای مسلمانان است تا این جدایی‌ها را التیام بخشند.
ایشان ثمرات حاکم‌شدن ندای اتحاد اسلامی بر دنیای اسلام را بسیار عظیم دانستند و تأکید کردند: همه باید هوشیار و مراقب باشند تا از این فرصت وحدت، زمینه‌ای برای اختلاف و تفرقه ایجاد نشود.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه، نظام جمهوری اسلامی را نظامی مقتدر، اما مظلوم خواندند و افزودند: حج فرصتی مناسب برای تبیین واقعیت‌ها و حقایق شیوا و زیبای جمهوری اسلامی برای مسلمانان است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان مظلومیت نظام جمهوری اسلامی خاطرنشان کردند: این مظلومیت به دلیل انواع اتهام‌ها و دروغ‌های فرقه‌ای، فکری، سیاسی و اجرایی به جمهوری اسلامی است که باید در ایام حج، معارف نظام اسلامی و واقعیت‌های آن برای مسلمانان تبیین شود.
ایشان با اشاره به حضور شیعه و اهل سنت در نظام جمهوری اسلامی در کنار یکدیگر و حاکمیت قرآن و شریعت اسلامی در ایران افزودند: در کشورهای اسلامی و حتی در مناطق مختلف دنیا که مسلمانان حضور دارند، دل بسیاری از مسلمانان لبریز از محبت به جمهوری اسلامی امام خمینی رحمة‌الله‌علیه و ملت بزرگ ایران است، اما دشمنان سعی می‌کنند این نظام را به دشمنی با مذاهب مختلف اسلامی متهم کنند که این تحریف‌ها باید برای مسلمانان تبیین شود.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ناخرسندی و تنفر مسلمانان جهان از دشمنی‌ها و دخالت‌های استکبار به‌ویژه آمریکا خاطرنشان کردند: بسیاری از مسلمانان به دلایل مختلف از اظهار صریح این نارضایی محرومند، اما جمهوری اسلامی ایران در واقع منبری بزرگ، آزاد و جهانی است که حرف دل مسلمانان را با صدای رسا اعلام می‌کند و علت دشمنی آمریکا با این نظام همین است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش برخی افراد برای سیاه‌نمایی در فضای جامعه و ایجاد اغتشاش ذهنی و تردید در مردم افزودند: ملت ایران ملتی مؤمن، صادق و با عزم راسخ است و همان ملتی است که این انقلاب عظیم را به پیروزی رساند و ۳۰ سال با قدرت از نظام اسلامی دفاع کرد.
ایشان خاطرنشان کردند: این دستاوردهای نظام اسلامی به‌راحتی محقق نشده است که عده‌ای بخواهند به دلیل اغراض شخصی و دشمنی با دولت، در اصل نظام خدشه وارد کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اظهار ناخرسندی شدید از فضای تبلیغاتی و مطبوعاتی کشور افزودند: این فضای بی‌بند و باری در حرف‌زدن و اظهار نظر علیه دولت، مسائلی نیست که خداوند به‌آسانی از آن‌ها بگذرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: تفضلات و رحمت الهی تا زمانی است که ما مراقب گفتار، رفتار و عملکرد خود باشیم، زیرا خداوند با ما خویشاوندی ندارد.
ایشان در پایان خاطرنشان کردند: برخی کارها و ظلم‌ها، فتنه‌ای به پا می‌کند که دامن همه، اعمّ از ظالم و غیر ظالم را می‌گیرد. بنابراین همه باید مراقب اظهار نظرها، تبلیغات و اقدامات خود باشند.
 
در آغاز این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی ری شهری -نماینده‌ی ولیّ ‌فقیه و سرپرست زائران ایرانی- با اشاره به طراحی بیش از صد برنامه در بعثه‌ی مقام معظم رهبری برای حج امسال گفت: تشکیل شوراهای تخصصی در حوزه‌های مختلف، تشکیل بانک پژوهشگران، استفاده از نخبگان حوزه، تهیه‌ی کتب آموزشی و کمک‌آموزشی برای مخاطبان مختلف حج و تهیه‌ی بسته‌های فرهنگی برای زائران، از جمله‌ی این برنامه‌هاست.
وی با اشاره به آغاز تدوین برنامه‌ی پنج‌ساله‌ی بعثه افزود: مقدمات تدوین دائرةالمعارف بزرگ حج و حرمین شریفین فراهم و رشته‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد تبلیغ در حج نیز طراحی شده است.
همچنین آقای خاکسار قهرودی -رئیس سازمان حج و زیارت- ضمن ارائه‌ی گزارشی از برنامه‌های اجرایی در نظر گرفته شده برای حج امسال گفت: علاوه بر تلاش برای برطرف کردن برخی مشکلات سال‌های گذشته، برنامه‌ریزی جامع و کامل اجرایی و فرهنگی برای ۱۰۴ هزار زائر در قالب ۵۰۰ کاروان انجام شده است.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی