news/content
1396/03/14

حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در مراسم بیست‌ و هشتمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله)

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در اجتماع عظیم مردم در بیست و هشتمین سالگرد رحلت امام بزرگوار و همیشه زنده‌ی ملت، خمینی کبیر، تأکید کردند: برخورداری از «روحیه، ذهن و عمل انقلابی» درس بزرگ امام راحل عظیم‌الشأن است و ملت ایران در پرتو اهداف و آرمان‌های همچنان پرجاذبه‌ی امام و هوشیاری در مقابل شیطان بزرگ، راه تحقق اهداف انقلاب را در معنای حقیقی عقلانیت یعنی انقلابیگری ادامه می‌دهد.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت سالگرد رحلت دردناک امام بزرگوار، به مطالب و حقایقی که در طول سال‌های گذشته درخصوص امام و انقلاب بیان شده، اشاره کردند و گفتند: درباره‌ی امام ناگفته‌هایی وجود دارد که باید به‌تدریج به ذهنیت جامعه منتقل شود اما مطالبی هم که در طول سال‌های گذشته بیان شده‌اند، باید تکرار و مرور شوند تا راه و مبانی امام از گزند تحریف در امان بمانند و برخی افراد مجال تحریف امام را پیدا نکنند.

ایشان، مخاطب اصلی سخنان امروز خود را جوانان بیان و خاطرنشان کردند: از آنجا که جوانان، دوران حماسه‌های بزرگ، پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و دوران حرکت‌های بزرگ در مقابل تجزیه‌طلبان را ندیده‌اند، مخاطب اصلی توضیحات امروز من درخصوص امام، جوانان هستند، ضمن آنکه ذهن نسل جوان، بیش از دیگران در معرض حملات تحریف‌کنندگان قرار دارد.

رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان گفتند: پیروزی انقلاب اسلامی که تحقق اراده‌ی الهی به‌وسیله‌ی امام خمینی و با کمک مردم بود، یک جابه‌جایی سیاسی صرف و کنار رفتن یک گروه از قدرت و روی کار آمدن گروه دیگر نبود، بلکه انقلاب اسلامی یک تحول عمیق و عظیم در عرصه‌ی سیاست کشور و در متن جامعه‌ی ایرانی بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به تحول عمیقی که در عرصه‌ی سیاست کشور به‌وجود آمد، اشاره کردند و افزودند: انقلاب اسلامی، یک دیکتاتوریِ بسته و ارثی و وابسته به بیگانگان و دنباله‌رو آن‌ها را به یک حکومت مردم‌پایه و متکی به مردم و مستقل و سربلند و دارای هویت تبدیل کرد.

ایشان درخصوص تحول عمیقی که انقلاب اسلامی در متن جامعه ایجاد کرد، گفتند: جامعه‌ی ایران با آن سابقه‌ی فرهنگی و با آن عظمت و دانشمندان بزرگ و معارف عظیم بشری، به یک جامعه‌ی بی‌هویت و دنباله‌رو غرب تبدیل شده بود اما انقلاب اسلامی، جامعه‌ی ایرانی را به یک جامعه‌ی باهویت و دارای استقلال و اصالت و خلاقیت و صاحبِ حرف نو تبدیل کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه امام بزرگوار چنین تحول عظیمی را به‌واسطه‌ی پیروزی انقلاب ایجاد کردند، افزودند: امام خمینی در خلال سخنان خود، هدف‌های حداکثری انقلاب اسلامی را بیان می‌کردند که حتی برخی افراد سیاسی پخته و مبارز نیز تحقق آن‌ها را بعید می‌دانستند اما امام توانست همه‌ی این هدف‌های حداکثری را محقق کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اهداف نهضت مشروطیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت که در مقایسه با اهداف امام، هدف‌هایی حداقلی به‌شمار می‌آیند، خاطرنشان کردند: این نهضت‌ها نتوانستند به‌طور کامل به هدف‌های حداقلی خود برسند اما امام علاوه بر اینکه به اهداف حداکثری انقلاب اسلامی دست یافت، توانست این انقلاب را حفظ و ماندگار کند.

ایشان با طرح این سؤال که «امام چگونه توانست این حرکت عظیم را به پیروزی برساند و اهداف حداکثری آن را حفظ کند»، گفتند: راز موفقیت امام خمینی و هنر بزرگ آن امام، این بود که توانست آحاد مردم به‌ویژه جوانان را به صحنه بیاورد و آنان را در صحنه نگه دارد.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: در هر کشوری که آحاد مردم وارد صحنه شوند و بایستند و مقاومت کنند، اهداف آن‌ها محقق خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس این سؤال را مطرح کردند که «امام چگونه چنین توانایی را به‌دست آورد که مردم و به‌ویژه جوانان را وارد میدان نماید و آنان را در میدان حفظ کند؟»

ایشان در پاسخ به این سؤال، به جذابیت‌های شخصیتی و جذابیت‌های شعارها و مبانی و اصول امام اشاره کردند و گفتند: امام خمینی از نظر شخصیتی، «بسیار مستحکم»، «دارای قدرت ایستادگی در سختی‌ها»، «دارای صراحت و صداقت» و «دارای ایمان و توکل به خدا در رفتار و گفتار» بود و این جذابیت‌های شخصیتی موجب شد که جوان، «امام و راه او، و نهضت و انقلاب» را انتخاب کند.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به جذابیت‌های اصول امام اشاره کردند و افزودند: یکی از اصولی که امام بزرگوار ارائه کرد، «اسلام ناب محمدی (صلی‌الله‌علیه‌وآله)» بود؛ اسلامی که نه اسیر تحجر است و نه اسیر التقاط.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی» را از دیگر مبانی جذاب امام برشمردند و خاطرنشان کردند: یکی دیگر از مبانی امام، بیرون آمدن از چنبره‌ی سلطه‌ی آمریکا بود که برای جوانِ ایرانی، جذاب بود.

ایشان تأکید کردند: بیرون آمدن از چنبره‌ی سلطه‌ی آمریکا، اکنون نیز برای جوانان کشورهایی مانند عربستان سعودی که دولت‌های آن‌ها سال‌های طولانی در خدمت منافع آمریکا هستند، جذابیت دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به «مردم‌سالاری»، «حقِ انتخاب و حاکمیت مردم» و همچنین «ایجاد خودباوری در ملت» به‌عنوان دیگر مبانی امام اشاره کردند و گفتند: جذابیت‌های شخصیتی و مبانی امام خمینی، عامل اصلی پیوستن جوانان به نهضت و انقلاب اسلامی بود که در نهایت موجب پیروزی انقلاب و بروز یک زلزله‌ی سیاسی در دنیا شد.

ایشان به شکل‌گیری تقسیم‌بندی «طرفداران و دشمنان انقلاب اسلامی» در دنیا اشاره کردند و افزودند: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، قدرت‌های بزرگ به‌ویژه آمریکا و شوروی و جریان‌های قدرت همچون صهیونیست‌ها و کمپانی‌های بزرگ، به دشمنان انقلاب اسلامی تبدیل شدند، زیرا احساس خطر کردند اما در مقابل، بسیاری از ملت‌های مسلمان حتی برخی ملت‌های غیرمسلمان، علاقه‌مند و طرفدار انقلاب شدند که تا به امروز نیز این جریان ادامه دارد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سردرگمی قدرت‌ها در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کردند: آن‌ها بعد از مدتی که خود را باز یافتند، دشمنی‌ها را آغاز کردند و در طول ۳۸ سال گذشته طراحی‌های مختلفی انجام دادند اما در همه‌ی این دشمنی‌ها از ملت ایران شکست خوردند و بعد از این هم به همین‌گونه خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این بخش از سخنان خود به شرایط «دهه‌ی شصت» که دهه‌ی اول پیروزی انقلاب اسلامی و دهه‌ی حیات پربرکت امام بود، اشاره کردند و گفتند: دهه‌ی شصت یک دهه‌ی مظلوم و درعین‌حال بسیار مهم و سرنوشت‌ساز در تاریخ انقلاب اسلامی است که متأسفانه ناشناخته مانده و اخیراً هم به‌وسیله‌ی برخی بلندگوها و صاحبان آن‌ها مورد تهاجم قرار گرفته است.

ایشان دهه‌ی شصت را دهه‌ی آزمون‌های بزرگ و دهه‌ی خشن‌ترین اقدامات تروریستی در کشور خواندند و افزودند: تروریست‌های مورد حمایت قدرت‌ها در دهه‌ی شصت، هزاران نفر از آحاد مردم و مسئولین را به شهادت رساندند که در میان آن‌ها از کاسب معمولی تا جوان و فعال سیاسی و شخصیت‌های بزرگ دیده می‌شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دهه‌ی شصت را دهه‌ی هشت سال جنگ تحمیلی و دهه‌ی سخت‌ترین تحریم‌ها خواندند و تأکید کردند: البته دهه‌ی شصت، دهه‌ی افتخارات بزرگ و دهه‌ی مبارزه با تجزیه‌طلبی است که ملت ایران به‌ویژه جوانان با ایستادگی محکم خود در این دهه، توانستند بر همه‌ی توطئه‌ها و دشمنی‌ها پیروز شوند.

ایشان، اهل فکر را به تأمل در حقایق و واقعیت‌های دهه‌ی شصت فراخواندند و گفتند: مراقب باشیم تا در دهه‌ی شصت، جای شهید و جلاد عوض نشود، زیرا ملت ایران در دهه‌ی شصت مظلوم واقع شد و به‌دلیل اینکه تروریست‌ها و منافقین و پشتیبانان آن‌ها به امام و ملت ایران ظلم و خباثت کردند، ملت در موضع دفاع قرار گرفت و در نهایت هم پیروز شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به رحلت امام و دوران بعد از رحلت اشاره کردند و گفتند: بعد از امام، عده‌ای امیدوار شدند که شاید بتوانند راه امام را تغییر دهند اما به لطف خدا نتوانستند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه بعد از رحلت امام بزرگوار عده‌ای در خارج و عواملشان در داخل امیدوار شدند که راه امام را به عقب برگردانند و منتظر پیر شدن و از کار افتادن انقلاب بودند، افزودند: آن‌ها می‌خواستند بساط قبل از انقلاب را دوباره پهن کنند اما نتوانستند زیرا مبانی و اصول امام خمینی برای ملت ایران همچنان پرجاذبه، پرطراوت و شوق‌آفرین است.

ایشان تأکید کردند: با وجود اینکه جسم امام در میان ما نیست اما نام او همچنان گره‌گشا و «راه و روح و یاد او» زنده است و اصول کهنه‌نشدنی و شعارهای او همچنان پرجاذبه و هدایتگر ملت و کشور است که این واقعیت درخشان، نشانه‌ی «قدرت بسیج‌کنندگی انقلاب اسلامی» است.

رهبر انقلاب با اشاره به عقب‌ماندگی موجود در تحقق برخی شعارهای امام راحل عظیم‌الشأن ازجمله عدالت اجتماعی و برخی شعارهای مبنایی و اصولی امام، افزودند: با همت بیشتر، اهداف و آرمان‌های آن امام به عرش سفرکرده را دنبال خواهیم کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قدرت بسیج‌کنندگی انقلاب را نعمتی بسیار بزرگ خواندند و با اشاره به نیاز واقعی امروز و آینده‌ی کشور به این قدرت عظیم، افزودند: هیچ پیشرانی به عظمت و قدرت انقلاب و شعارهای پرجاذبه‌ی امام وجود ندارد و مسئولان و فعالان سیاسی به هیچ دلیلی نباید از این قدرت تعیین‌کننده غفلت کنند.

ایشان با اشاره به ادامه‌ی توطئه‌های پیچیده‌ی دشمنان خاطرنشان کردند: به فضل الهی، انقلاب و آرمان‌های پرجاذبه‌ی امام همچنان قادر است جوانان و انسان‌های با عزم و اراده را به میدان بیاورد، به حرکت وادارد و به پیش ببرد و این، مهم‌ترین عامل شکست توطئه‌های دشمنان است.

رهبر انقلاب با بیان مصداقی از اوج وقاحت دشمنان خاطرنشان کردند: رئیس‌جمهور آمریکا با رئیس یک نظام قبیله‌ای، عقب‌افتاده و منحطِ محض، رقص شمشیر می‌کند و بی‌ادبانه به انتخابات آزاد و چهل میلیون رأی ملت ایران، ایراد می‌گیرد.

ایشان با اشاره به مغازله‌ی رئیس‌جمهور آمریکا با قاتلین مردم بی‌گناه و بی‌پناه یمن افزودند: دشمنان ما با بی‌حیایی تمام در کنار عاملین کشتار مردم یمن دم از حقوق بشر می‌زنند و ملت نجیب ایران را به اسم حقوق بشر تحریم می‌کنند؛ آیا وقاحت از این بیشتر می‌شود؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: در مقابل این دشمنان گستاخ، ایران به قدرت بسیج‌کنندگی انقلاب نیاز جدی دارد و باید همه‌ی مسئولان و دلسوزان انقلاب، ارزش‌ها و آرمان‌ها را به معنای واقعی کلمه ارج بنهند و به‌خاطر اهداف کوتاه‌مدت و تحولات سیاسی زودگذر و روزمره، اصول و ارزش‌ها را به فراموشی نسپارند.

رهبر انقلاب، پیشرفت در عرصه‌های علم و اقتصاد و سیاست و فرهنگ را نیازمند اعتماد به نفس و جرئت برآمده از انقلاب دانستند و افزودند: امروز، اگر تجربه‌ای مانند حوادث دهه‌ی شصت رخ دهد، قطعاً و بدون تردید میلیون‌ها جوان مصمم و دلاور در کمال قدرت و عزت نفس وارد میدان می‌شوند و کشور را حفظ و نگهداری می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از برخی که «عقلانیت» را به‌عنوان نقطه‌ی مقابل شعارهای انقلاب مطرح می‌کنند، افزودند: عقلانیت واقعی در «انقلابیگری» است و نگاه انقلابی است که می‌تواند حقایق و واقعیت‌ها را نشان دهد.

ایشان در بیان مصداقی از این مسئله‌ی مهم یادآوری کردند: امام بزرگوار سی و چند سال پیش در پرتو نگاه انقلابی و در واقع عقلانی، آمریکا را «شیطان بزرگ» و «غیرقابل اعتماد» معرفی کرد و اکنون بعد از سه دهه، رؤسای برخی کشورهای اروپایی به این واقعیت اذعان می‌کنند و آمریکا را غیرقابل اعتماد می‌نامند که این مسئله، عقلانیتِ ناشی از انقلابیگری امام را نشان می‌دهد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: البته ملت ایران نیز در همه‌ی تجربه‌های خود درک کرده است که آمریکایی‌ها حقیقتاً غیرقابل اعتمادند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان دیگری از معنای حقیقی عقلانیت، خاطرنشان کردند: عقلانیت یعنی شناخت اصالت‌ها، تکیه به مردم و نیروهای داخلی و توکل به خدا، نه اینکه انسان بعد از رها شدن از چنبره‌ی سلطه‌ی آمریکا، مجدداً خود را به شیطان بزرگ نزدیک کند.

رهبر انقلاب اسلامی، «برخورداری از روحیه و ذهن و عمل انقلابی» را بزرگ‌ترین درس امام خواندند و افزودند: هرگز نباید این درس راه‌گشا و سعادت‌بخش را فراموش کرد.

ایشان با نقد کسانی که امام را به چشم یک «میراث فرهنگی» می‌نگرند، افزودند: امامِ ملت ایران، میراث فرهنگی نیست بلکه رهبر و امامِ زنده و حاضر است و با سخن و فکر و آرمان خود، همچنان این ملت را هدایت می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از کسانی که به اسم «عقلانیت» می‌گویند «چالش با قدرت‌ها» هزینه دارد، افزودند: بله، «چالش» هزینه دارد اما «سازش» هم هزینه‌های گزاف دارد.

رهبر انقلاب اسلامی، اقدام سعودی‌ها را در هزینه کردن صدها میلیارد دلار از پول ملتشان برای تحقق امیال و اهداف آمریکا، هزینه‌ی سازش با شیطان بزرگ خواندند و افزودند: اگر انسان با اعتماد به نفس و «منطق و عقلانیت انقلابی» در یک چالش وارد شود، هزینه‌اش به‌مراتب کمتر از هزینه‌ی سازش است.

ایشان خطاب به ملت افزودند: ان‌شاءالله بعدها در این زمینه صحبت‌های بیشتری خواهم کرد اما درهرحال حقیقت این است که قدرت‌های توطئه‌گر و تجاوزپیشه به هیچ چیز قانع نیستند و همان‌طور که در تعاملات چند سال اخیر دیدیم، هر عقب‌نشینی در مقابل دشمنان، آن‌ها را به مطالبات جدید وامی‌دارد و این سلسله‌ی «عقب‌نشینی و مطالبه‌ی تازه» هیچ پایانی ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی پس از تبیین رابطه‌ی دقیق و ذاتی عقلانیت و انقلابیگری، افزودند: انقلابیگری یعنی مسئولان کشور هدفشان راضی کردن قدرت‌ها نباشد و بدون انفعال و تسلیم در مقابل زورگویان، فریب آن‌ها را نخورند و با دوری از ضعف نفس در مقابل شیطان بزرگ، همت و هدف خود را در به‌کارگیری نیروها و عناصر داخلی، حل مشکلات و راضی کردن مردم متمرکز کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان، بار دیگر نیاز کشور را به «روحیه، ممشا، اصول و مبانی انقلاب و امام» مورد تأکید قرار دادند و افزودند: «انقلابیگری» را به‌عنوان «افراطی‌گری» نفی نکنید، زیرا انقلابیگری نیاز واقعی کشور و جامعه است.

رهبر انقلاب اسلامی بخش بعدی سخنان خود را به بیان چند نکته درباره‌ی مسائل داخلی اختصاص دادند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری و حضور گسترده‌ی مردم در انتخابات، گفتند: از یکایک کسانی که به صحنه آمدند و بیش از ۴۱ میلیون رأی به صندوق‌ها ریختند، از صمیم قلب تشکر می‌کنم.

ایشان، حضور گسترده‌ی مردم در انتخابات را نشانه‌ی «اعتماد عمومی به نظام» و موجب افزایش اعتبار کشور دانستند و افزودند: اکثریت هفتاد و چند درصدی مردم با حضور در انتخابات به نظام جمهوری اسلامی آری گفتند و آن را تأیید کردند و این رأی، در واقع رأی به نظام اسلامی بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: متأسفانه برخی افراد از روی کج‌فهمی یا با انگیزه‌های دیگر، این واقعیت را انکار می‌کنند و می‌گویند رأی مردم، ربطی به تأیید نظام اسلامی ندارد، درحالی‌که حتی افرادی که ممکن است در دل از نظام گله داشته باشند، با رأی دادن در چارچوب نظام، نشان می‌دهند که این چارچوب را قبول، و به آن اعتماد دارند و آن را کارآمد می‌دانند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: شورای نگهبان صحت انتخابات را خوشبختانه اعلام کرد، البته اعلام شد که تخلفاتی در انتخابات انجام گرفته و گزارش این موارد به ما نیز رسید.

ایشان با اشاره به اینکه تخلفات در نتیجه‌ی انتخابات هیچ تأثیری نداشته است، گفتند: تخلف در انتخابات مناسب نظام جمهوری اسلامی نیست و مسئولان باید این موارد را با جدیت دنبال کنند و متخلفین را مشخص کنند تا در انتخاباتی که ملت ایران در آینده در پیش دارد، چنین تخلفاتی برافتد، زیرا اگر چشم بر تخلف ببندیم و از آن صرف‌نظر و اغماض کنیم، تخلفات تکرار می‌شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشکر از مسئولان امر اجرا و نظارت در انتخابات، از برخی بداخلاقی‌های انجام‌شده در تبلیغات انتخاباتی انتقاد و خاطرنشان کردند: در تبلیغات و مناظرات حرف‌هایی زده شد و بداخلاقی‌هایی انجام گرفت و دستگاه‌های گوناگون کشور مورد اتهام قرار گرفتند که کارهای خوبی نبود.

ایشان افزودند: گذشته، گذشته است و باید به آنچه در انتخابات انجام شد، به چشم اغماض نگاه شود و آن کارها تکرار نشود و ادامه پیدا نکند.

رهبر انقلاب اسلامی، همه‌ی ملت را به حلم توصیه کردند و افزودند: چه آن گروهی که نامزد مورد نظرشان رأی آورده و چه آن گروهی که رأی نیاورده‌اند، باید از خود ظرفیت و حلم نشان دهند و از بی‌ظرفیتی و بی‌جنبگی پرهیز کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: خوشبختانه امسال آن کسانی که در انتخابات موفق نشدند، از خود ظرفیت نشان دادند، برخلاف سال ۸۸ که عده‌ای آن مشکلات را برای کشور به‌وجود آوردند.

«اهمیت ویژه دادن به تولید و اشتغال» مسئله‌ای بود که رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی سخنانشان به دولت توصیه کردند و افزودند: رئیس‌جمهور طبق قانون اساسی از امکانات گسترده‌ای در کشور برخوردار است که باید با استفاده از این امکانات، ظرفیت‌ها را بالفعل کنند و در عمل به وعده‌های داده‌شده به مردم، هیچ درنگی انجام نشود.

ایشان خاطرنشان کردند: در دولت دوازدهم باید مسئولانی کاری، فعال و توانا انتخاب شوند، زیرا ناکارآمدی در بخش‌های اقتصادی و غیراقتصادی به حساب ناکارآمدی نظام گذاشته خواهد شد، درحالی‌که این بی‌انصافی است و نظام کارآمد است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه باید کشور در مقابل تحریم‌های آمریکا، مقاوم‌سازی شود، افزودند: آمریکایی‌ها با وقاحت هر روز ساز جدیدی علیه ملت ایران کوک می‌کنند که مسئولان باید در مقابل آن‌ها کشور را از همه‌ی جهات سیاسی و اقتصادی مقاوم کنند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در مسائل جهانی باید از مسئولان کشور صدای واحد و قوی شنیده شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، به چند موضوع منطقه‌ای اشاره کردند و گفتند: متأسفانه در ماه مبارک رمضان، برادران روزه‌دار ما در برخی کشورها همچون یمن، سوریه، بحرین و لیبی دچار مشکلات عظیمی هستند.

ایشان با اشاره به بمباران و فشار شبانه‌روزی دولت سعودی علیه ملت یمن، گفتند: دولت سعودی بداند که اگر ده، بیست سال دیگر نیز همین روش جنایت‌آمیز را ادامه دهد، بر مردم بی‌پناه و بی‌گناه یمن پیروز نخواهد شد و تنها جرم و گناه خود را سنگین‌تر و انتقام الهی را نسبت به خود سخت‌تر خواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، حضور دولت سعودی در بحرین را حضوری غیرمنطقی خواندند و خاطرنشان کردند: مسائل بحرین مربوط به مردم بحرین است و مردم بحرین باید خودشان با حکومتشان صحبت کنند و به نتیجه برسند.

ایشان، حضور و دخالت دولت بیگانه و وارد کردن نیروی نظامی با هدف غلبه بر اراده‌ی ملت بحرین را از لحاظ منطقی غلط و در عمل، ناکارآمد دانستند و گفتند: این‌گونه کارها موجب روسیاهی دولت سعودی است و حتی در صورتی که با رشوه‌ی چند صد میلیاردی، آمریکا را با خود همراه کنند، باز هم به نتیجه نخواهند رسید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حضور کشورهای بیگانه در سوریه برخلاف اراده‌ی دولت و ملت آن کشور را اقدامی خلاف خواندند و تأکید کردند: مسائل سوریه باید با گفتگو حل شود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نقش دشمن در ایجاد جنگ‌های نیابتی در دنیای اسلام و درگیر کردن مردم با یکدیگر، گفتند: راه‌حل این قضایا گفتگو و مذاکره است و نباید از بیرون کشورها سلاح تزریق شود و دیگران در امور ملت‌ها دخالت کنند.

ایشان با اشاره به اینکه داعش از محل شکل‌گیری خود در عراق و سوریه در حال رانده‌شدن است، افزودند: تروریست‌ها اکنون قصد رفتن به سمت کشورهای دیگر همچون افغانستان، پاکستان و حتی فیلیپین و برخی کشورهای اروپایی را دارند و این آتش که غربی‌ها به دست خودشان برافروختند، اکنون دامن خودشان را گرفته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی سخنانشان تأکید کردند: ملت ایران به توفیق الهی توانسته است در همه‌ی این قضایا با منطق، عقلانیت و عزم و اراده‌ی راسخ به پیش برود و بعد از این نیز به اذن و هدایت الهی، همه‌ی تحولات سیاسی کشور به تحقق آرمان‌ها و پیروزی ملت منجر خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: به توفیق پروردگار و به تجربه‌ی ۳۸ سال گذشته، فردای این ملت از امروز آن، به‌مراتب بهتر خواهد بود.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
پیامک‌های این دیدار
 • رهبر انقلاب: متأسفانه برادران ما در برخی از کشورها به شدت دچار مشکلند؛ در یمن، در سوریه، در بحرین، در لیبی، مسلمان‌ها با دهان روزه دچار مشکلات عظیم هستند. معتقدیم که هم در سوریه، هم در بحرین، هم در یمن، هم در همه‌جای دنیای اسلام، دست‌های دشمن جنگ‌های نیابتی به راه می‌اندازند؛ مردم را با یکدیگر درگیر می‌کنند. راه‌حل این است که با هم بنشینند، صحبت کنند، گفتگو کنند، مذاکره کنند؛ دیگران دخالت نکنند. سلاح از بیرون به کشورها تزریق نشود.
 • رهبر انقلاب: خوشبختانه شورای محترم نگهبان صحت انتخابات را اعلام کردند؛ البته تخلفات را باید دنبال بکنند؛ اگرچه که این تخلفات به نتایج انتخابات اثری نگذاشته است. آن کسانی هم که موفق نشدند -برخلاف سال ۸۸ که آن مشکلات را برای کشور به وجود آوردند- ظرفیت نشان دادند.
 • رهبر انقلاب: یک مسئله‌ی بسیار مهم، انتخابات ریاست جمهوری بود که انجام گرفت. بنده باید از صمیم قلب از یکایک آن کسانی که آمدند و بیش از ۴۱ میلیون رأی را در صندوق‌ها ریختند تشکر کنم. این انتخابات برای نظام جمهوری اسلامی مایه‌ی اعتبار و نشانه‌ی اعتماد عمومی مردم شد. البته بعضی‌ها از روی کج‌فهمی انکار می‌کنند و می‌گویند رأی مردم ربطی به تأیید نظام ندارد؛ چرا آقاجان؛ وقتی در چارچوب نظام رأی می‌دهد یعنی آن را قبول می‌کند و آن را کارامد می‌داند و اعتماد می‌کند.
 • رهبرانقلاب: این‌جور نیست که قدرت‌های توطئه‌گر و متجاوز به یک حدی قانع باشند؛ یک حدی را مشخص می‌کنند، وقتی شما در آن حد عقب‌نشینی کردید، تازه یک حرف، ادعا و مطالبه جدید مطرح می‌کنند. شما را باز باهمان فشارها مجبور می‌کنند این مطالبه جدید را هم بهشان بدهید. ما این را در تعاملات چندسال اخیر مشاهده کردیم. انقلابیگری یعنی مسئولین کشور هدفشان را راضی کردن قدرت‌های مستکبر قرار ندهند. هدفشان را راضی کردن مردم، به‌کار گرفتن نیروهای داخلی، تقویت عناصر فعّال در داخل کشور قرار بدهند. این انقلابیگری است.
 • رهبرانقلاب: بعضی درمقابل شعارهای انقلاب، عنوان عقلانیت را مطرح میکنند؛کانه عقلانیت نقطه مقابل انقلابیگری است؛ این خطاست. عقلانیت واقعی در انقلابیگری است. عقلانیت در این نیست که انسان خود را بعد از رهاشدن از چنبره آمریکا مجددا نزدیک آنها کند؛ میگویند چالش با قدرتها هزینه دارد. بله اما سازش هم هزینه دارد. چالش اگر عقلایی باشد، هزینه اش بمراتب از هزینه سازش کمتر است.
 • رهبرانقلاب: ببینید وقاحت دشمن ما تا کجاست! رئیس‌جمهور آمریکا در یک نظام قبیله‌ای عقب‌مانده‌ی منحطِ محض در کنار رئیس قبیله می‌ایستد و رقص شمشیر می‌کند؛ آن‌وقت به ۴۰میلیون رأی ملت ایران در یک انتخابات آزاد ایراد می‌گیرد. دوسال و نیم است که شب و روز دارند یمن را بمباران می‌کنند؛ در مقابل ما دشمنانی با این وقاحت، از حقوق بشر اسم می‌آورند و جمهوری اسلامی را به‌خاطر حقوق بشر تحریم می‌کنند. وقاحت از این بالاتر!
 • رهبر انقلاب: اصول امام تمام‌نشدنی است؛ بنابراین امروز هم شعار عدالت اجتماعی و اقتصادی، استقلال، آزادی، مردمسالاری، جداشدن از چنبره آمریکا برای جوانهای ما جذاب است. ما البته در برخی از این شعارها عقب هستیم؛ این را انکار نمیکنیم، اما همت و هدف و آرمان ما همین است.
 • رهبرانقلاب:دهه‌۶۰ یعنی دهه اول پیروزی انقلاب و دهه حیات بابرکت امام یک دهه مظلوم است؛ دهه تعیین‌کننده سرنوشت ایران و ایرانی، دهه فوق‌العاده مهم و درعین‌حال ناشناخته که اخیراً مورد تهاجم قرارمیگیرد؛ دهه۶۰ دهه خشن‌ترین تروریسم درکشور است؛ درطول چندسال هزاران نفر بوسیله تروریست‌ها به‌شهادت رسیدند. اما ملت ایران محکم ایستادند و برهمه اینها پیروز شدند. من توصیه میکنم به کسانی که راجع‌به دهه۶۰ قضاوت می‌کنند، جای شهید و جلاد عوض نشود. دردهه۶۰ تروریست‌ها و منافقین وپشتیبان‌های آنان باملت ایران جفاکردند.
 • رهبر انقلاب: بخشی از جذابیت امام مربوط به اصولی بود که امام ارائه می‌کرد. ازجمله‌ی چیزهایی که امام به مردم ارائه می‌کرد اسلام بود؛ اسلام ناب محمدی. اسلام ناب یعنی اسلامی که نه اسیر و پابند تحجر است، نه اسیر و پابند التقاط؛ این برای جوان مسلمان جذاب بود. ازجمله‌ی مبانی امام، «استقلال»، «آزادی»، «عدالت اجتماعی»، «عدالت اقتصادی» و «بیرون آمدن از چنبره‌ی سلطه‌ی آمریکا» بود. این‌ها مبانی امام بود.
 • رهبر انقلاب: امام یک جذابیت‌های شخصی داشت؛ یک جذابیت‌هایی در شعارهای امام وجود داشت؛ این جذابیت‌ها آن‌قدر قوی بود که توانست قشرهای مختلف مردم را از جوان‌ها وارد میدان کند. امام دارای یک شخصیت بسیار قوی و بسیار مستحکم بود. امام دارای صراحت بود، دارای صداقت بود. همه‌ی مخاطبان امام در گفته‌ی او احساس صداقت می‌کردند. امام ایمان و توکلش به خدای متعال در رفتار و گفتار او به‌طور مساوی نمایان بود.
 • رهبر انقلاب، امروز در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی(ره): اگر یک حقیقتی بارها تکرار نشود و با جزئیات و خصوصیات ذکر نشود، گمان تحریف این حقیقت به‌مرور وجود دارد. اکثر شما می‌دانید که انگیزه‌هایی برای تحریف شخصیت امام و تحریف انقلاب که بزرگ‌ترین هنر امام بزرگوار بود وجود دارد. ما باید حقایقی را که در باب امام و در باب انقلاب گفتیم تکرار کنیم تا مجال تحریف را از تحریف‌کنندگان بگیریم.
 • سخنرانی رهبر انقلاب در مراسم بیست و هشتمین سالروز رحلت امام خمینی(ره) تا دقایقی دیگر در حرم مطهر امام آغاز میشود/ پخش زنده از شبکه خبر سیما
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی