news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکس
1387/06/02

دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت، پرکاری و نشاط خدمت به مردم، برجسته‌کردن شعارها و گفتمان امام و انقلاب و اُنس با مردم و روحیه‌ی مردمی را سه خصوصیت بسیار باارزش دولت نهم خواندند و تأکید کردند: دهه‌ی چهارم انقلاب، دهه‌ی پیشرفت و عدالت است و همه‌ی برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌ها باید با این جهت‌گیری انجام شود.
ایشان شهیدان رجایی و باهنر را مظهر علم و عمل بر شمردند و با گرامیداشت یاد رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر شهید افزودند: ارزش‌های این دو شهید بزرگوار باید در نگاه مسئولان و رفتار عمومی آنان تجلی یابد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تبیین خصوصیات ممتاز دولت نهم تصریح کردند: قدردانی از دولت به علت برخورداری از خصوصیات ممتازی است که در منطق اسلامی، معیار واقعی تشخّص و شرافت محسوب می‌شود.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین اولین خصوصیت برجسته‌ی دولت نهم، کابینه‌ی آقای احمدی‌نژاد را دولت کار و اقدام خواندند و افزودند: انرژی، تحرک، نشاط کار و جدیت در خدمت به مردم، ویژگی بسیار باارزش و مستمر دولت است که پس از سه سال همچنان برجسته است و سفرهای استانی یکی از نمودهای آن به شمار می‌رود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای انطباق شعارها و گفتمان دولت را با شعارها و گفتمان امام و انقلاب دومین خصوصیت بسیار باارزش دولت دانستند و افزودند: زنده‌کردن و بازسازی برخی خصوصیات جوهری انقلاب و منطق امام و مقابله با کسانی که می‌خواستند این ارزش‌ها و مفاهیم اساسی را منسوخ کنند، از خصوصیات بسیار برجسته‌ی این دولت است.
ایشان در همین زمینه خاطرنشان کردند: عدالت‌خواهی حقیقی و استکبارستیزی از جمله شعارهای انقلابی دولت است و هر کس که پیشرفت کشور را با هدایت انقلاب متصور می‌داند، قدردان این ویژگی است.
رهبر انقلاب اسلامی اعاده‌ی عزت ملی و استقلال حقیقی را از اقدامات تحسین‌برانگیز دولت برشمردند و افزودند: اعتقاد و افتخار به عزت و هویت ملی مبنای استقلال حقیقی هر ملت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از برخی که در گذشته در مقابل بیگانگان زیاده‌خواه، احساس انفعال و شرمندگی می‌کردند، افزودند: این دولت در تعاملات جهانی، وفاداری به گفتمان انقلاب را افتخار خود می‌داند و روند بسیار خطرناک غرب‌زدگی و گرایش‌های سکولاریستی را که متأسفانه در حال نفوذ در بدنه‌ی مدیریتی کشور بود، سد کرده است.
ایشان پایداری در موضوع انرژی هسته‌ای را یکی از مظاهر دفاع از هویت ملی خواندند و افزودند: برخی کشورهای زورگو و پر‌رو و دنباله‌های بی‌ارزش آنان می‌خواستند حرف خود را در مقابل ملت ایران به کرسی بنشانند، اما ملت، شخص رئیس‌جمهور و دولت در مقابل افزون‌طلبی‌ها ایستادند و جلو رفتند.
رهبر انقلاب اسلامی جرأت در ایجاد تحول، شجاعت تصمیم‌گیری برای حل مشکلات بزرگ و جرأت مقابله با فساد را از جمله نمودهای مهم گفتمان انقلابی دولت خواندند و افزودند: قلع و قمع اژدهای هفت‌سر فساد بسیار سخت است. البته اکنون نیز این هدف محقق نشده، اما جرأت مقابله با آن در این دولت، کاملاً مشهود و محسوس است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خارج‌شدن از حالت انفعال و گرفتن روحیه‌ی تهاجمی در مقابل زورگویان جهانی را از جلوه‌های وفاداری دولت به شعار و گفتمان انقلاب اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: استکبار دارای نقاط ضعف فراوانی است که باید با برجسته‌کردن آن‌ها، زورگویان جهانی را به انفعال و پاسخ گویی انداخت و این دولت دارای چنین روحیه‌ای است.
رهبر انقلاب اسلامی مردمی بودن را سومین خصوصیت ممتاز دولت دانستند و افزودند: شرافت شما در هم‌سطح بودن با ملت، ساده‌زیستی و تماس و اُنس مستمر با مردم است و تجلّی عملی این خصوصیات در رفتار رئیس‌جمهور و هیأت دولت باعث جلب اعتماد بیشتر مردم و ریشه‌کن‌شدن بلای اسراف و اشرافی‌گری می‌شود.
ایشان حمایت از دولت‌ها را مشی حضرت امام و رهبری انقلاب خواندند و خاطرنشان کردند: قوه‌ی مجریه بار عمده‌ی مدیریت کشور را بر عهده دارد و به همین علت دولت‌های قبلی نیز مورد حمایت بوده‌اند، اما خصوصیات دولت فعلی، باعث می‌شود که حمایت گرم‌تری از آن بشود و دلگرمی بیشتری درباره‌ی اقدامات آن وجود داشته باشد.
رهبر انقلاب اسلامی حمایت از دولت را به معنی چشم‌بستن بر ضعف‌های آن ندانستند و افزودند: البته کارهایی وجود دارد که دولت باید تدبیر کند یا انجام دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، در تشریح مطالبات و توقعات خود از دولت، رعایت قانون را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: وقتی قانونی با سازوکار قانون اساسی در مجلس و شورای نگهبان تصویب شد، باید تا مادامی که تغییر نکرده، حتماً به آن عمل شود.
ایشان خاطرنشان کردند: ممکن است دولت روال تصویب یک قانون ابلاغ‌شده را صحیح نداند، اما متصدی این مسأله، قوه‌ی مجریه نیست و دولت حتی اگر معتقد به ضعف یک قانون بود، باید به آن عمل کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نظارت مستمر بر زیرمجموعه‌ها را بسیار مهم و موجب رفع موانع احتمالی و پیشرفت کارها دانستند و افزودند: رئیس‌جمهور نیز بر عملکرد وزرا نظارت کند. البته این مسأله نباید با استقلال کار وزیران منافات پیدا کند، چرا که اعضای دولت از مجلس رأی گرفته‌اند و در حوزه‌ی کار خود استقلال دارند.
رهبر انقلاب پیگیری جدّی مصوّبات و وعده‌های داده‌شده به مردم را از دیگر توقعات مورد انتظار از دولت برشمردند و افزودند: مردم معتقدند دولت نهم مردمی است و از جنس خودشان است. این امتیاز توقع مردم را بالا می‌برد. بنابراین اگر در جایی، عمل به وعده‌ای با مشکل روبه‌روست، به‌صراحت با مردم در میان بگذارید.
ایشان تعامل با قوای مقننه و قضاییه و تعامل نظام‌مند با نخبگان را از دیگران ضروریات کار دولت دانستند و افزودند: باید از دیدگاه‌های اصلاحی نخبگان و ظرفیت همه‌ی نیروها استفاده کرد.
رهبر انقلاب اسلامی اطلاع‌رسانی هنرمندانه و صحیح از فعالیت‌های هیأت دولت را ضروری خواندند و افزودند: باید با برنامه‌سازی هنرمندانه، گزارش کار دولت را به اطلاع مردم رساند.
ایشان دولت را به توجه مستمر به مستحکم‌کردن پایه‌های علم و فناوری توصیه کردند و افزودند: مقوله‌ی فرهنگ نیز بسیار مهم است و باید همواره در بالاترین سطح به آن توجه داشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مرزبندی انتقاد و تخریب خاطرنشان کردند: انتقاد، ارزش‌یابی منصفانه و کارشناسانه است که با نظر خیرخواهی انجام می‌شود و در آن نقاط مثبت و منفی در کنار هم مورد توجه قرار می‌گیرد و دولت باید با سِعه‌ی صدر از این انتقادها استقبال کند، آن‌ها را با گوش جان بشنود و با بررسی و توجه کافی و کامل، به انتقادهای صحیح عمل نماید.
ایشان انتقاد را خدمت و تخریب را خیانت به نظام و کشور دانستند و با ابراز تأسف شدید از تخریب دولت نهم تحت عنوان انتقاد افزودند: انکار امتیازات و نقاط مثبت، برجسته‌کردن ضعف‌ها و بدگویی مستمر، تخریب است نه انتقاد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دولت را به پذیرش انتقادهای دلسوزانه و صحیح توصیه‌ی مؤکد کردند و با اشاره به اقدامات تخریبی برخی افراد در تبدیل نقاط قوت دولت به نقاط ضعف خاطرنشان کردند: زبان دولت در موضوع هسته‌ای، زبان عزت و اقتدار ملی است، اما برخی چون فلان دولت زیاده‌خواه از موضع هسته‌ایِ عزتمند دولت ایران خوشش نمی‌آید، این مواضع صحیح را هدف تخریب قرار می‌دهند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به افزایش انتقاد تخریب دولت‌ها در سال آخر دوره‌ی اول فعالیت آن‌ها افزودند: البته این دولت، بیشتر مورد هجوم تخریبی قرار دارد و دو جریان داخلی و خارجی آن را می‌کوبند.
ایشان هجوم رسانه‌های بیگانه به دولت نهم را به جنگ احزاب تشبیه کردند و افزودند: دولت نهم به این علت، هدف حملات بی‌وقفه‌ قرار دارد که گفتمان آن، گفتمان امام و انقلاب است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به انگیزه‌های متفاوت طیف وسیعی که به تخریب دولت مشغول است، افزودند: برخی از این افراد مغرض نیستند، بلکه کم‌اطلاع یا بی‌اطلاع هستند. ‌ برخی هم غرض‌های شخصی و سطحی دارند، اما بعضی یا از اول امام را قبول نداشته‌اند و یا در وسط راه با انقلاب دچار مشکل شده‌اند، به همین علت با غرض‌های عمقی و کینه‌ی امام، به تخریب دولت نهم مشغول‌اند.
ایشان بار دیگر لزوم توجه دولت به انتقادهای کارشناسانه را خاطرنشان کردند و افزودند: البته دولت هم باید با دوری از مواضع تهمت‌آفرین، به تخریب‌کنندگان بهانه ندهد و مانع برخی جنجال‌آفرینی‌ها شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حفظ و تقویت روحیه‌ی کار و تلاش، ‌ اولویت‌دادن به طرح‌ها و کارهای نیمه‌تمام و شکوفا‌شدن نتایج این طرح‌ها در زندگی مردم را مهم دانستند و تأکید کردند: دهه‌ی چهارم انقلاب، دهه‌ی پیشرفت و عدالت است و برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های همه‌ی مسئولان باید در جهت ایجاد جهشی بزرگ در روند پیشرفت کشور و عدالت‌گستری وسیع، ‌ صورت گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای معنویت و عقلانیت را لازمه‌ی تحقق عدالت خواندند و افزودند: اگر بخواهیم ایران عزیز ما الگوی دیگران شود، باید پیشرفت و عدالت را به‌موازات هم مورد توجه کامل قرار دهیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سند چشم‌انداز ۲۰ ساله را «نقشه‌ی راه حقیقی پیشرفت» کشور دانستند و نظارت بر برنامه‌ها و جهت‌گیری‌های سازمان‌ها و دستگاه‌ها را برای تشخیص انطباق آن‌ها با سند چشم‌انداز و رصد میزان تحقق اهداف این سند، کاملاً ضروری خواندند.
رهبر انقلاب اسلامی اجرای صحیح و کامل سیاست‌های اصل ۴۴ را زمینه‌ساز تحولی همه‌جانبه برشمردند و پیگیری جدی این سیاست‌ها را خواستار شدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طرح تحول اقتصادی را از کارهای بزرگ دولت نهم خواندند و با قابل قبول خواندن سرفصل‌های این طرح عظیم افزودند: این کار بسیار مهم حتماً انجام شود، اما در این روند باید از هرگونه شتاب‌زدگی مطلقاً پرهیز کرد.
ایشان خاطرنشان کردند: اجرای خوب این طرح، قدم بزرگی در پیشرفت کشور است، اما اجرای شتاب‌زده‌ی آن، خطرها و ضررهایی به دنبال می‌آورد؛ بنابراین باید با بررسی چشم‌اندازها و پیامدها و تدبیرکردن راه‌های جلوگیری یا کنترل تبعات منفی، این جراحی بزرگ را به سلامت انجام داد.
ایشان در زمینه‌ی طرح تحول اقتصادی افزودند: اگر اجرای بخشی از این طرح تورم‌زاست، باید برای جلوگیری از بروز این مسأله و یا کنترل تبعات منفی آن چاره‌اندیشی کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین تلاش بیشتر برای کنترل تورم را به عنوان یکی از مشکلات مردم خواستار شدند و افزودند: البته تورم جهانی، خشکسالی و برخی عوامل دیگر در تورم موجود دخیل‌اند، اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که دولت می‌تواند با کنترل آن‌ها، تورم را کاهش دهد.
رهبر انقلاب اسلامی توجه دولت به عوامل اجتناب‌پذیر در تورم را ضروری خواندند و افزودند: کاهش تورم باعث خواهد شد آثار خدمات بزرگ دولت نهم در زندگی مردم، ‌ ملموس‌تر شود.
رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی صمیمانه از رئیس‌جمهور، هیأت وزیران و کارکنان دستگاه‌های مختلف اجرایی خاطرنشان کردند: خدمت به مردم توفیقی الهی است که باید با تلاش و خدمت بیشتر، آن را قدرشناسی کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به ماه شریف شعبان و ضیافت الهی رمضان، استفاده از ظرفیت‌های بی‌پایان معنوی این دو ماه عظیم را توصیه کردند.
رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی از گزارشی که رئیس‌جمهور در این دیدار بیان کرد، خاطرنشان کردند: هدف همه‌ی کارها، جلب رضایت الهی است، اما اطلاع‌رسانی دقیق، صحیح و هنرمندانه به مردم درباره‌ی کارهای انجام‌شده کاملاً ضروری است و باید در این زمینه فعالیت بیشتری صورت گیرد.
 
آقای احمدی‌نژاد -رئیس‌جمهور- در این دیدار ضمن گرامیداشت یاد و خاطره‌ی شهیدان رجایی و باهنر و سایر شهدای دولت، گزارش مبسوطی از عملکرد دولت در بخش‌های مختلف بیان کرد.
رئیس‌جمهور با اشاره به روند صعودی رشد اقتصادی کشور بدون احتساب نفت و رسیدن آن به عدد ۷/۷ درصد در سال ۸۶ گفت: با اصلاحاتی که در ساختار بودجه انجام شده، سهم درآمدهای نفتی به بودجه عمومی از ۶۳ درصد در سال ۸۳ به ۴/۵۳ درصد در سال ۸۶ رسیده است.
آقای احمدی‌نژاد انجام اصلاحات ساختاری و همچنین اصلاحات رفتاری را از اولویت‌های اساسی و جدی دولت نهم برشمرد و با اشاره به پیگیری اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ افزود: واگذاری‌های انجام‌شده در چهارچوب سیاست‌های اصل ۴۴ در سه سال گذشته ده‌برابر کل سال‌های قبل است.
رئیس‌جمهور با اشاره به رشد بازار سرمایه از لحاظ حجمی و از نظر بازدهی و انجام روزانه ۶۹ میلیارد تومان معامله در بورس، خاطرنشان کرد: شاخص بورس نیز در سه سال اخیر ۸۰ درصد رشد داشته است.
آقای احمدی‌نژاد در خصوص سفرهای استانی دولت نهم گفت: اجرای بیش از ۹۰ درصد از ۶۱۱۱ مصوبه و توافق‌نامه‌ی دور اول سفرهای استانی به اتمام رسیده و یا در حال اجرا است. ضمن آن‌که ۳۶ درصد از ۱۸۱۳ مصوبه و توافق‌نامه‌ی یازده سفر در دور دوم سفرهای استانی نیز عملیاتی شده است.
رئیس‌جمهور افزود: از ۱۴۳ هزار طرح عمرانی که از سال ۷۹ تاکنون در کشور آغاز شده، صد هزار طرح عمرانی مربوط به دولت نهم است که ۵۲ هزار طرح عمرانی به پایان رسیده است.
آقای احمدی‌نژاد در بیان عملکرد دولت در بخش بهداشت و درمان، به افزایش پایگاه‌های اورژانس شهری و جاده‌ای، افزایش تخت‌های بیمارستانی و مراکز تحقیقاتی پزشکی و همچنین اجرای طرح پزشک خانواده اشاره و تأکید کرد: دولت نهم به روستاها از جمله روستاهای محروم، توجه ویژه‌ای داشته است. به گونه‌ای که اعتبار تخصیص‌یافته به روستاهای محروم از ۸۵ صدم درصد کل اعتبارات عمرانی به ۱۷/۱ صدم درصد اعتبارات عمرانی رسیده است.
رئیس‌جمهور در تشریح عملکرد دولت نهم در بخش نفت، گاز و پتروشیمی به رشد اکتشاف و تولید در این بخش‌ها، افزایش تعداد صنایعی که گاز‌رسانی شده و افزایش روستاهایی که از گاز بهره‌مند شده‌اند، اشاره کرد و افزود: سهمیه‌بندی بنزین و استفاده از کارت هوشمند و برنامه‌ریزی احداث ۷ پالایشگاه بنزین، کارهای بزرگی است که در این دولت انجام شده است.
آقای احمدی‌نژاد با اشاره به رشد ۱۷۲ درصدی سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و صادرات صنعتی ۳۰ میلیارد دلاری در سه سال گذشته خاطرنشان کرد: در بخش نیرو نیز در طول سه سال گذشته ۱۲۶۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق افزوده شده، در حالی که در فاصله‌ی سال‌های ۶۸ تا ۷۵ این عدد ۸۰۶۰ مگاوات و در فاصله‌ی سال‌های ۷۶ تا ۸۳، ۱۲۳۰۰ مگاوات بوده است.
رئیس‌جمهور عملکرد دولت نهم در بخش مسکن را یادآور شد و تأکید کرد: تا سال ۸۳، دولت‌های قبلی برای یک میلیون و پنجاه هزار واحد مسکونی زمین کرده بودند. در حالی که در سه سال گذشته برای یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد مسکونی زمین تهیه شده است.
آقای احمدی‌نژاد افزود: در طول سه سال گذشته، ساخت ۵۶۰ هزار مسکن روستایی آغاز شده که ۴۰۰ هزار واحد آن به اتمام رسیده است.
رئیس‌جمهور با اشاره به واگذاری پنج‌ونیم میلیون خط تلفن ثابت و همراه تا سال ۷۶ و واگذاری ۱۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تا سال ۸۳ گفت: در سه سال فعالیت دولت نهم خطوط تلفن ثابت و همراه ۴۰ میلیون خط افزایش و قیمت آن‌ها نیز کاهش یافته است.
آقای احمدی‌نژاد در خصوص خدمت‌رسانی به قشرهای مختلف به‌ویژه محرومان و گسترش پوشش بیمه‌ای افراد گفت: در سه سال گذشته ضمن افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی و ساخت ۱۲ هزار واحد مسکونی برای معلولان، ۹۰ درصد جمعیت کشور از خدمات بیمه‌ی درمانی برخوردار شده‌اند.
آقای احمدی‌نژاد به رشد ۲۰ تا ۳۰ درصد محصولات زراعی، باغی و دامی و رشد آبزی‌پروری اشاره و خاطرنشان کرد: در خصوص اشتغال، رقم بیکاری از ۹/۱۱ درصد در سال ۸۴ به ۶/۹ درصد در ابتدای سال جاری رسیده است.
راه‌اندازی ۳۰ سامانه‌ی ملی در حوزه‌ی بازرگانی، خرید نقدی ۲۶ میلیون تن محصول از کشاورزان، رشد ۲۰۰ درصدی صادرات نسبت به هدف تعیین‌شده در برنامه‌ی چهارم، از جمله اقدامات دولت در بخش بازرگانی و تجارت بود که رئیس‌جمهور به آن‌ها اشاره کرد.
آقای احمدی‌نژاد در تبیین عملکرد دولت در بخش فرهنگی، سه‌برابر شدن بودجه‌ی فرهنگی در سه سال گذشته را یادآور شد و گفت: افزایش ۲۵ برابری کتابخانه‌ها نسبت به سال ۸۳، تکمیل بیش از ۲۰۰ ساختمان کتابخانه و مجتمع فرهنگی، هدفمندشدن یارانه‌ها در حوزه‌ی نشر، توجه ویژه به مساجد به عنوان پایگاه اصلی فرهنگی و تلاش برای مقابله با ناتوی فرهنگی، از جمله اقدامات دولت نهم در حوزه‌ی فرهنگ است.
رئیس‌جمهور ضمن بیان عملکرد دولت در بخش‌های گردشگری و میراث فرهنگی، تربیت‌بدنی و محیط زیست، در خصوص فعالیت‌های انجام‌شده در بخش علمی و پژوهشی تأکید کرد: در سال ۸۶، هفت هزار اختراع ثبت شده است و تاکنون نیز سه‌هزار نخبه در کشور شناسایی شده‌اند.
آقای احمدی‌نژاد افزود: امسال مقالات علمی به بیش از ۱۳ هزار مقاله می‌رسد و پارک‌های فناوری نیز به سه‌برابر رسیده است. ضمن آن‌که قرارداد بخش صنعت با دانشگاه از دو میلیارد تومان در سال ۸۳ به ۵۰۰ میلیارد تومان در سال جاری رسیده است.
رئیس‌جمهور با اشاره به فعالیت دولت در بخش آموزش و پرورش گفت: توجه به مراکز تربیت معلم، کوچک‌سازی سازمان و تشکیلات، ‌ توسعه‌ی مدارس استعدادهای درخشان و فنی و حرفه‌ای از جمله سیاست‌های دولت در این بخش بوده است.
آقای احمدی‌نژاد در خصوص تورم نیز خاطرنشان کرد: تورم وارداتی، خلق پول و عملکرد بانک‌ها، دو علت اصلی تورم در کشور است و دولت تلاش می‌کند ضمن کنترل این دو علت، سهم دولت را در تورم نیز کنترل کند.
رئیس‌جمهور در خصوص عملکرد دولت در سیاست خارجی نیز تأکید کرد: امروز کشور در یک وضعیت بسیار خوب و رو به جلو قرار دارد و در سطح جهان تأثیرگذار است.
در پایان این دیدار، نماز ظهر و عصر به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی