news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکسعکسعکس
1387/05/09

دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در دیدار مسئولان نظام، قشرهای مختلف مردم و سفیران کشورهای اسلامی، استقامت در همه‌ی شرایط را درس بزرگ بعثت پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله خواندند و تأکید کردند:‌ ملت بزرگ ایران با تکیه بر این درسِ سرنوشت‌ساز و با حضور مستحکم در میدان‌ها و عرصه‌های مقابله و یا تعامل و گفت‌وگو، به راه روشن خود ادامه می‌دهد.
ایشان با تبریک عید بزرگ و همگانی مبعث به ملت عزیز ایران، امت بزرگ اسلامی و همه‌ی حق‌طلبان و آزادیخواهان، درس‌آموزی امت اسلامی از حادثه‌ی بعثت را به عنوان خاطره‌ی پرشکوه تاریخ بشر، ضروری خواندند و افزودند: پیامبر عظیم‌الشأن اسلام در فضای متحجّر و سنگستانِ جاهلیت، جامعه‌ای تهی از علم، عدل و اخلاق را به جامعه و حکومتی نمونه و مبتنی بر توحید، علم، عدل، عقل و اخلاق تبدیل کرد.
رهبر انقلاب اسلامی مهم‌ترین عامل این تغییر شگفت‌انگیز و تاریخ‌ساز را استقامت و استحکام، معرفت عمیق و پایبندیِ نبیّ مکرم به راه و هدف اسلام برشمردند و خاطرنشان کردند: ایستادگی پیامبر، نترسیدن، طمع‌نورزیدن و دل‌نبستن او به امتیازات دشمن، باعث شد ریشه‌های استقامت و آرامش و اعتماد در دل جمع محدود مسلمانان مستحکم شود و آن عده‌ی قلیل با پایداری در مقابل سخت‌ترین شرایط -از جمله دوران بسیار دشوارِ محاصره در شِعب أبی‌طالب- بر دشمنان پیروز شوند و جامعه‌ای نمونه تشکیل دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برخورداری از موضع حق را شرط لازم، اما ناکافی برای پیشرفت دانستند و افزودند: بر اساس سنّت الهی، حق هنگامی به پیروزی می‌رسد که پیروان آن در همه‌ی اوضاع و احوال، استحکام و استقامت نشان دهند.
رهبر انقلاب اسلامی معنای حقیقی آیه‌ی «أشداءُ عَلَی‌ الکُفّار» را استواری و صلابت در همه‌ی میدان‌ها برشمردند و با اشاره به حوادث حیات مبارک پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله، خاطرنشان کردند: پیامبر اسلام در میدان جنگ، مظهر صلابت بود و در هنگام گفت‌وگو با دشمنان نیز سرشار استحکام و ایستادگی.
ایشان با توصیه‌ی مؤکد به آحاد مردم، به‌ویژه جوانان برای مطالعه‌ی دقیق و تأمل در زندگی سراسر درس پیامبر عظیم‌الشأن اسلام افزودند: امام خمینی رحمة‌الله‌علیه با بهره‌گیری از این چشمه‌ی فیاض و پیروی از ایمان و استقامت پیامبر، نهضت و انقلاب عظیم اسلامی را آغاز کرد و ملت بزرگ ایران نیز در پرتو پایداری آن بزرگوار به میدان آمد و به یاری پروردگار، با سرنگون‌کردن یکی از وابسته‌ترین حکومت‌های جهان، پرچم بیداری اسلام را در منطقه بسیار حساس خاورمیانه برافراشت و با استقامت خود، امواج بیداری و آگاهی اسلامی را در میان ملت‌ها گسترش داد.
رهبر انقلاب اسلامی تلاش فراوان، اما ناکام استکبار را برای تضعیف استقامت ملت ایران و نظام اسلامی یادآور شدند و افزودند: ملت بزرگ ایران، بر خلاف خواست همه‌ی زورگویان عالم، همچنان از ملت مظلوم فلسطین حمایت می‌کند و سکوت ننگین و فضاحت‌بار مدعیان آزادی و حقوق بشر در مقابل ظلم و جنایات هرروزه صهیونیست‌ها را به‌شدّت محکوم می‌کند.
ایشان در همین زمینه، حمایت رئیس‌جمهور آمریکا از صهیونیست‌های قاتل و تروریست و همزمان ادعای طرفداریش از آزادی را تناقضی شرم‌آور و ننگین دانستند و افزودند: ملت ایران بیدار است و این حقایق را کاملاً می‌فهمد.
رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری طبیعت زورگو و زیاده‌خواه استکبار خاطرنشان کردند: یک قدم عقب‌نشینی در برابر مستکبران، منجر به یک قدم پیشروی آنان خواهد شد و این تصور که عقب‌نشینی و «عدول از مواضع و حرف‌های صحیح»، باعث تغییر سیاست استکبار خواهد شد، تصوری کاملاً غلط و بی‌اساس است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای کلمه‌ی توحید و توحید کلمه را پیام اصلی ایستادگی ملت ایران برشمردند و افزودند: ملت ایران فقط بنده‌ی خداست، نه بنده‌ی آمریکا، مستکبران و ابوجهل‌های زمان.
ایشان سازندگان بمب اتم و تهدیدکنندگان امنیت و آرامش بشر را ابوجهل‌های امروز جهان خواندند و افزودند: ابوجهل‌های زمان که همچون لات‌های بی‌مغز، فقط به بازوی خود نگاه می‌کنند و عربده می‌کشند، می‌دانند که ملت ایران به دنبال استفاده از انرژی هسته‌ای برای تأمین برق است، اما می‌گویند چون این کار به شما توانایی می‌دهد ما نخواهیم گذاشت. البته ملت ایران با اتکا به تجارب مفید و فواید قابل اتکای ۳۰ سال استقامت، به این حرف‌ها اعتنایی نمی‌کند و به راه خود ادامه می‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توانایی‌های کنونی و نفوذ و اقتدار منطقه‌ای ملت ایران را غیر قابل مقایسه با گذشته دانستند و افزودند: افق ایران عزیز، روشن است، ما می‌دانیم چه کار می‌کنیم و به کجا خواهیم رسید و راه رفتن به آن نقطه را حرکت و پایداری می‌دانیم، نه ایستادن یا عقب‌گرد کردن.
رهبر انقلاب در پایان سخنانشان تأکید کردند: امروز، زمان بعثتِ امت اسلامی است و مسلمانان باید بابصیرت و حرکت آگاهانه، انسجام، علم و توانایی‌های خود را افزایش دهند و تلاش برای تحقق کامل پیام بعثت را شتاب بخشند.
 
در ابتدای این دیدار، رئیس‌جمهور با تبریک سالروز بعثت نبیّ مکرّم اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله گفت: بعثت حضرت محمد صلّی‌الله‌علیه‌وآله، بعثت انسانیت، پاکی و عدالت است و بشریت امروز برای نجات از مشکلات و رنج‌ها و رسیدن به صلح و آرامش، یک راه بیشتر ندارد و آن، عمل به نسخه‌ی پیامبران الهی و در نقطه‌ی کمال آن پیامبر اسلام است.
آقای احمدی‌نژاد با اشاره به موج بیداری و حق‌خواهی ملت‌ها و تنگ‌شدن عرصه بر قدرتمندانِ زورگو افزود: ملت ایران با برپایی نظام اسلامی، به پرچم‌دار دعوت ملت‌ها به خداپرستی، عدالت، رستگاری و پاکی تبدیل شده است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی