news/content
1395/08/26

دیدار مردم اصفهان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار هزاران نفر از مردم اصفهان، استان اصفهان را استان «شهادت و پیشگامی»، «استقامت و ایستادگی»، «علم و فرهنگ»، «دین و ولایت»، و «کار و ابتکار» خواندند و با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ قضاوتی در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ندارد و همواره از دو حزب مطرح این کشور، شاهد دشمنی بوده است، گفتند: امروز مهم‌ترین نیاز کشور به‌خصوص برای نخبگان و مسئولان کشور، «بصیرت سیاسی و غافل نشدن از توطئه‌ی دشمن»، «حفظ روحیه و جهت‌گیری انقلابی»، «اقدام و عمل در عرصه‌ی اقتصاد مقاومتی»، «ادامه‌ی پرشتاب مسیر رشد علمی»، «اتحاد و انسجام ملی» و «حفظ استحکام روحی و درونی» است.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که در ایام سالگرد حماسه‌ی مردم اصفهان در تشییع ۳۷۰ شهید عملیات محرم در روز ۲۵ آبان سال ۱۳۶۱ برگزار شد، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بارز مردم استان اصفهان را، روحیه‌ی «شهادت‌طلبی» و «ایستادگی» دانستند و با تأکید بر لزوم شناخت طراحی دشمن در هر مقطعی و پرهیز از وادادگی در مقابل او، افزودند: ایستادگی بر اصول انقلاب اسلامی یکی از نیازهای مهم امروز است و اصول انقلاب، همان مبانی و شاخص‌های مطرح‌شده در بیانات امام (رحمه‌الله) و وصیت‌نامه‌ی ایشان است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با توصیه‌ی مجدد به جوانان برای مطالعه‌ی گفتارها و وصیت‌نامه‌ی امام (رحمه‌الله) به‌عنوان نقشه‌ی راه حرکت نظام اسلامی خاطرنشان کردند: آن امام که دنیا را تکان داد، مجسَّم در همین گفتارها و وصیت‌نامه است و نمی‌توان امام (رحمه‌الله) را برخلاف آنچه که بود، معنا و تأویل کرد.

ایشان تنها راه‌حل مشکلات کشور و جبران عقب‌ماندگی‌ها و رسیدن به عزت و رفاه و پیشرفت مادی و معنوی و اخلاقی و فرهنگی را ایستادگی بر اصول انقلاب اسلامی دانستند و گفتند: از لحاظ عملی نیز باید بر روی استحکام درونی کشور به‌ویژه در بخش اقتصاد تمرکز و اقدام جدی شود.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: دشمن، اقتصاد را نشانه گرفته زیرا تصور می‌کند اقتصاد، نقطه‌ضعف کشور است و بر همین اساس بر «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» تأکید شده است و مسئولان باید «اقدام و عمل» و شاخصه‌های آن را جلوی چشم مردم قرار دهند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «بصیرت سیاسی» را یکی دیگر از نیازهای ضروری به‌ویژه در میان نخبگان خواندند و تأکید کردند: نبود بصیرت موجب می‌شود که انسان مجذوب مواردی شود که واقعاً جاذبه ندارند، همانند عده‌ای که مجذوب آمریکا هستند در حالی که این مجذوبیت دروغین است.

ایشان به مباحث مطرح‌شده درخصوص مشکلات و واقعیت‌های درون جامعه‌ی آمریکا، در رقابت‌های انتخابات اخیر اشاره کردند و افزودند: فردی که به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شده است، در رقابت‌های انتخاباتی گفت، اگر پولی را که در این چند سال خرج جنگ کردیم، برای داخل آمریکا استفاده می‌کردیم، می‌توانستیم این کشور را دو بار بسازیم؛ آیا آن کسانی که مجذوب آن نقطه‌ی خیالی هستند، معنی این سخنان را می‌فهمند؟

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مطالب مطرح‌شده در رقابت‌های انتخابات آمریکا مبنی بر وجود خرابی‌ها، فقر و مشکلات گسترده در این کشور، خاطرنشان کردند: آمریکا در سال‌های اخیر پول مردم این کشور را صرف جنگ‌های غیرشرافتمندانه‌ای کرد که نتیجه‌ی آن، کشتار ده‌ها هزار غیرنظامی و نابودی زیرساخت‌ها در افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و یمن است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه واقعیات مطرح‌شده در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا، سخنانی بوده که در این سال‌ها همواره مطرح می‌شده اما عده‌ای نمی‌خواستند آن را بپذیرند، گفتند: معنی بصیرت آن است که بدانید با چه کسی طرف هستید و او درباره‌ی شما چگونه فکر می‌کند و اینکه اگر چشمان خود را ببندید، قطعاً ضربه خواهید خورد.

ایشان با تأکید بر اینکه توقع از نخبگان سیاسی و غیرسیاسی، داشتن چنین بصیرتی است، افزودند: خوشبختانه مردم عادی دارای این بصیرت هستند اما تعجب از آن است که برخی نخبگان با تکیه بر توهمات، این بصیرت را ندارند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نتیجه‌ی انتخابات اخیر ریاست جمهوری در آمریکا خاطرنشان کردند: ما هیچ قضاوتی درباره‌ی این انتخابات نداریم زیرا آمریکا، همان آمریکا است و در ۳۷ سال گذشته هر یک از دو حزب که بر سر کار بودند، هیچ خیری که نرساندند، دائماً نیز شرّ آنها متوجه ملت ایران بوده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: برخلاف عده‌ای که در دنیا، برای نتیجه‌ی انتخابات آمریکا، عزا گرفته‌اند یا عده‌ی دیگری که شادی می‌کنند ما نه عزا می‌گیریم و نه شادی می‌کنیم زیرا برای ما فرقی نمی‌کند و هیچ نگرانی هم نداریم و به لطف الهی، برای مواجهه با هر حادثه‌ی محتملی نیز آماده‌ایم.

ایشان افزودند: موضوعی که ما باید الان بر آن متمرکز شویم، راه عبور از مشکلات فعلی و آینده‌ی کشور است که تنها راه نیز حفظ و ارتقای استحکام داخلی نظام است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه در صورت استحکام سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و استحکام روحی و روانی نخبگان و مسئولان ارشد، هیچ خطری کشور را تهدید نخواهد کرد، گفتند: ملت ایران به‌ویژه جوانان باید رویش مبارکِ روحیه‌ی انقلابی را ادامه دهند زیرا مسئله‌ی اصلی کشور برخی بحث‌ها و جنجال‌ها وحاشیه‌سازی‌ها نیست بلکه حفظ روحیه و جهت‌گیری انقلابی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از لحاظ عملی نیز، اقتصاد مقاومتی، پیشرفت علمی و اتحاد و انسجام داخلی را ضروری برشمردند و تأکید کردند: امتحان‌های مختلف درواقع عرصه‌ای برای شناخت نقاط ضعف و برطرف کردن آنها و تبدیل آنها به نقاط قوت است.

ایشان با یادآوری سابقه‌ی مردم استان اصفهان در سربلند بیرون آمدن از امتحان‌های مختلف، به ۲۵ آبان «سالروز تشییع شکوهمند و تاریخی حدود ۳۷۰ شهید عملیات در شهر اصفهان»، اشاره کردند و گفتند: آن تشییع فراموش‌نشدنی نشان‌دهنده‌ی ظرفیت روحی، استحکام و مقاومت ستودنی مردم اصفهان است زیرا در همان روزِ تشییع شهیدان، جوانان فراوانی در اصفهان برای اعزام به جبهه صف کشیدند.

رهبر انقلاب اسلامی، کم‌رنگ کردن و به فراموشی سپردن نقاط برجسته و غرورآفرین تاریخ انقلاب را از اهداف اصلی تهاجم دشمنان دانستند و خاطرنشان کردند: حرکت حماسی و پرشور مردم اصفهان هرگز نباید به فراموشی سپرده شود.

ایشان، اصفهان را شهر «علم، دین، ولایت، کار و ابتکار، هنر و فرهنگ، و شهادت» خواندند و افزودند: مردم استان اصفهان در فداکاری و ایثار برای کشور و دین خدا پیشگام و پیش‌قدم بوده‌اند، و شهیدان بزرگ و نام‌آوری همچون آیت‌الله بهشتی، همّت، خرّازی، کاظمی و ردّانی‌پور از این منطقه برخاسته‌اند که هریک همچون مشعلی فروزان، راه ملت را روشن می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «گشاده‌دستی در انفاق مال در راه خدا و خیرات عمومی»، و «صرفه‌جویی در زندگی معمولی و شخصی» را از دیگر خصوصیات خوب و ممتاز مردم اصفهان برشمردند.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین به راه‌پیمایی اربعین اشاره و آن را سرمایه‌ای ارزشمند خواندند و افزودند: این حرکت عظیم و میلیونی میان نجف و کربلا و این شور و شوق و حرکت، حتی اگر با خطر همراه باشد، همواره در دل مردم و جوانان ما موج می‌زند و این سرمایه را باید حفظ کرد زیرا ضامن بقای کشور است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنان خود تأکید کردند: آینده‌ی کشور به‌مراتب بهتر از امروز خواهد بود و به فضل الهی و به برکت اسلام و انقلاب، ملت ایران بر همه‌ی مشکلات فائق خواهد آمد و پیش خواهد رفت.

پیش از بیانات رهبر انقلاب اسلامی، نماینده‌ی ولیّ‌فقیه و امام‌ جمعه‌ی اصفهان با گرامیداشت ۲۵ آبان‌ماه سالروز تشییع ۳۷۰ شهید عملیات محرم، گفت: مردم مقاوم و مؤمن استان اصفهان، مطیع دین اسلام بوده و با همه‌ی توان، آماده‌ی خدمت در راه انقلاب اسلامی هستند.

وی با اشاره به قابلیت‌های استان اصفهان در حوزه‌های اقتصادی و صنعتی، خاطرنشان کرد: مردم استان اصفهان فعالیت‌های زیادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام داده‌اند و این استان قابلیت الگو شدن در این عرصه را دارد.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
پیامک‌های این دیدار
  • رهبر انقلاب: دشمن روی اقتصاد ما متمرکز شده و این را نقطه‌ضعفی می‌داند که می‌تواند اهدافش را به‌وسیله‌ی آن اعمال کند/ مردم باید اثر اقتصاد مقاومتی را ببینند، این خواست ما از مسئولین است که با آنها درمیان هم گذاشته‌ایم.
  • رهبر انقلاب: بنده هیچ قضاوتی درباره‌ی انتخابات آمریکا ندارم. آن حزب و این حزب، هرکسی آمد فقط شر رساند. یکی تحریم کرد، یکی به هواپیمای مسافربری و یکی به سکوی نفتی حمله کرد. ما نگرانی نداریم و برای مقابله با هر حادثه‌ی محتمل آماده‌ایم. در دنیا عده‌ای عزا گرفتند و عده‌ای شادی کردند. ما نه عزا می‌گیریم و نه شادی می‌کنیم؛ ما به این فکر می‌کنیم که چگونه باید کشور را از مشکلات احتمالی عبور داد.
  • رهبر انقلاب: وقتی بصیرت نباشد، انسان مجذوب چیزی می‌شود که جاذبه‌ای ندارد؛ مثل عده‌ای که مجذوب آمریکا هستند/ رئیس‌جمهور جدید آمریکا می‌گوید اگر پولی که خرج جنگ کردیم را در داخل کشور خرج می‌کردیم، می‌توانستیم دوبار آمریکا را بسازیم و این‌همه فقیر و شهر خراب نداشتیم/ آن‌ها که مجذوب آن نقطه‌ی خیالی هستند، این را می‌فهمند؟
  • رهبر انقلاب، صبح امروز: آن چیزی که امروز در درجه‌ی اول لازم است، ایستادگی بر اصول انقلاب است؛ اصولی که در وصیتنامه و بیانات امام است. آن امامی که توانست دنیا را تکان دهد، در همین بیانات مجسم است/ اگر می‌خواهیم عزت و رفاه داشته باشیم و این کشور الگو شود، باید راه انقلاب را ادامه دهیم.
  • رهبر انقلاب، صبح امروز در دیدار مردم اصفهان: این راه‌پیمایی اربعین را می‌بینید؟ این حرکت عظیم میلیونی بین نجف و کربلا را؛ این حرکت اگر روزی با خطر هم همراه باشد، باز هم این شور و شوق خواهد بود. این روحیه را باید نگه داشت؛ این ضامن بقای کشور است.
  • در سالگرد تشییع ۳۷۰ شهید عملیات محرم در شهر اصفهان، هزاران نفر از مردم این استان، صبح امروز در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار می‌کنند.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی