news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
نسخه قابل چاپ
1387/03/27

دیدار رئیس‌جمهور مجمع جزایر قمر با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار احمد عبدالله محمد سامبی -رئیس‌جمهور مجمع جزایر قمر- اتحاد را نیاز اصلی دنیای اسلام دانستند و با اشاره به امکانات بسیار ارزشمند کشورهای اسلامی خاطرنشان کردند: دنیای اسلام با داشتن منابع غنی طبیعی، موقعیت حساس جغرافیایی، گسترش سرزمینی، جمعیت و نیروی انسانی فعال و کارشناس می‌تواند به یک قدرت تبدیل شود، اما قدرتمندان سنتی جهان با این موضوع مخالفند.
ایشان به پیشرفت‌های اخیر کشورهای اسلامی در زمینه‌های علمی و فناوری، از جمله پیشرفت ملت ایران در دست‌یابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای اشاره کردند و افزودند: دشمنان جهان اسلام با این‌که می‌دانند فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است، با آن مخالفت می‌کنند، زیرا این حرکتِ ملت ایران، برجسته و رو ‌به‌ جلوست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اختصاص یک کرسی دائم در شورای امنیت سازمان ملل متحد، به کشورهای اسلامی را ضروری و لازم دانستند و خاطرنشان کردند: جهان اسلام با وجود امکانات فراوان، از داشتن قدرت کافی برای دفاع از خود محروم است و باید برای تحقق این موضوع، کشورهای اسلامی، گام‌های عملی بردارند و موانع خیالی و اختلافات جغرافیایی، نژادی و مذهبی را فراموش کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سرمایه‌گذاری دشمنان برای اختلاف‌افکنی میان مسلمانان، به‌ویژه دامن‌زدن به بحث شیعه و سنی افزودند: متأسفانه در دنیای اسلام، برخی سیاستمداران، روشن‌فکران و علما در این دام گرفتار شده‌اند، اما همه باید بدانند راه قدرتمند شدن دنیای اسلام اتحاد و همکاری قلبی و عملی کشورهای اسلامی است.
 
در این دیدار که آقای احمدی‌نژاد -رئیس‌جمهور کشورمان- نیز حضور داشت، آقای احمد عبدالله محمد سامبی -رئیس‌جمهور مجمع جزایر قمر- با ابراز خرسندی از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی، گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران را خواستار شد.
وی با تأکید بر ضرورت استفاده از تجارب کارشناسان ایرانی در توسعه‌ی کشورش گفت: جزایر قمر برای رشد خود به برنامه‌ریزی مدوّن و دیدگاه‌های کارشناسان جمهوری اسلامی ایران نیازمند است.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی