news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکس
1387/03/21

دیدار نمایندگان مجلس هشتم با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در دیدار نمایندگان دوره‌ی هشتم مجلس شورای اسلامی، مردم‌سالاری دینی را متکی و مبتنی بر ولایت پروردگار خواندند و با تأکید بر اهمیتِ دو وظیفه‌ی اساسی مجلس -یعنی قانون‌گذاری و نظارت- و نیز حفظ و تقویت همگرایی قوای سه‌گانه افزودند: نمایندگان مجلس باید حقیقتاً مردمی باشند و مردمی بمانند.
ایشان عبودیت و احساس مسئولیت در مقابل پروردگار را مهم‌تر از همه‌ی عوامل و مسائل دانستند و خاطرنشان کردند: اگر مسئولان و مدیران نظام، از چنین احساس و تعهدی برخوردار باشند، همه‌ی اختلاف نظرها و سلایق و همه‌ی انگیزه‌های معقول در محیطی امن و آرام، همگرا می‌شود و کارها و مشکلات تدبیر خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی تکامل معنوی انسان را هدف نهایی جمهوری اسلامی ایران برشمردند و خاطرنشان کردند: تشکیل جامعه‌ی اسلامی با نظامی عادلانه، هدف میانه‌ای است که زمینه را برای تحقق هدف غایی پیامبران، یعنی تکامل معنوی بشر، فراهم می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شناخت و درک تکالیف الهی و انجام‌دادن شجاعانه، قاطعانه و توأم با آرامش قلبیِ این تکالیف را زمینه‌ساز جلب رضایت پروردگار و رسیدن هر فرد به نقطه‌ی امن و امان الهی دانستند و افزودند: این تکالیف، هنگامی که شخص در موضع بسیار حساس قانون‌گذاری برای کشور قرار می‌گیرد، بسیار سنگین و پراهمیت می‌شود.
ایشان قانون را نرم‌افزار حرکت عظیم هر کشور خواندند و افزودند: قانون‌گذاری برای هر کشور و ملتی فی‌نفسه مهم است، اما برای کشوری همچون جمهوری اسلامی ایران و ملت بزرگی نظیر ملت ایران که راه نوینی را درمقابل بشر گشوده است، از اهمیتی بسیار فراوان‌تر برخوردار می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای جمهوری اسلامی را فریادی رسا و بلند در مقابل حرکت کور نظام‌های سلطه برای پایمال کردن انسانیت و عدالت برشمردند و خاطرنشان کردند: تنها راه گسترش نفوذ معنوی این فریاد رسا و این پیام نو و نجات‌بخش، تبلیغ صحیح، یعنی تشکیل نظامی عادلانه و مبتنی بر تفکرات اسلامی و ارائه‌ی آن به ملت‌هاست، چرا که حرف و پیام امام خمینی رحمة‌الله‌علیه و جمهوری اسلامی ذاتاً جذاب و اثربخش است.
ایشان مردم‌سالاری دینی و مظاهر آن، از جمله نمایندگی ملت در نظام جمهوری اسلامی را دارای ریشه‌هایی بسیار عمیق دانستند و افزودند: ولایت ‌الله، مبنا و پایه‌ی اساسی تفکر اسلامی است و خداوند به انسان‌ها حق داده است که این ولایت را به کس یا کسانی بسپارند که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مجاری این اعمال ولایت و واگذاری حق، یعنی انتخابات، مشخص شده است و این، پایه‌ی اصیل، عمیق و حقیقتاً مورد اعتقاد مردم‌سالاری دینی است.
ایشان با تبیین تفاوت نگاه‌های موجود در نظام‌ها و دموکراسی‌های رایج در جهان با بینش اسلامی افزودند: در نگاه اسلامی، ولایت مختص پروردگار است و این ولایت تنها از مجاری الهی که در اسلام تعیین و بر اساس کتاب و سنت در قانون اساسی بر آن تأکید شده، قابل اعمال و مورد قبول است که با این نگاه و بینش، نمایندگی ملت به ولایتی که برخاسته از ولایت الهی است، تبدیل می‌شود و به همین علت، قوانینی که تصویب می‌شود، برای همه لازم‌الاجرا است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نکات مورد تأکید در پیام ایشان به مناسبت آغاز فعالیت مجلس هشتم افزودند: قانون باید جامع، کامل، ماندگار، صریح، تأویل‌ناپذیر، کارشناسی‌شده، گره‌گشا و ناظر بر مشکلات زندگی مردم باشد و جز مواردی که برای بازکردن گره‌ها در کوتاه‌مدت لازم است، بتواند در شرایط و موقعیت‌های مختلف اجرا شود و مردم را درباره‌ی تصمیماتشان برای آینده، خاطرجمع کند.
ایشان تدابیر میان قوه‌ای را برای حل تفاوت دیدگاه‌ها و سلایق ضروری دانستند و افزودند: اگر درباره‌ی حدود اختیارات، تفاوت دیدگاهی وجود داشته باشد، می‌توان با تعامل مسئولان قوا و استناد به قانون اساسی، بهره‌مندی از دیدگاه کسانی که در قانون اساسی، به عنوان مفسران این قانون تعیین شده‌اند و نیز استفاده از نظر نخبگان و صاحب‌نظران، آن‌ها را حل کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر پرهیز کامل نمایندگان مردم از تأثیرپذیری از افراد متنفذ تأکید و خاطرنشان کردند: نمایندگان مجلس باید استقلال در تصمیم‌گیری را که قانون اساسی به آن‌ها داده است، کاملاً حفظ کنند.
رهبر انقلاب اسلامی نظارت مجلس را به‌موازات قانون‌گذاری، بسیار مهم و لازم دانستند و افزودند: در اوج إعمال وظایف نظارتی مجلس، باید کاملاً مراقب و هوشیار بود که این امر، به وسیله‌ای برای معارضه‌ی قوا تبدیل نشود.
ایشان خاطرنشان کردند: ایجاد اختلاف میان قوا و رخنه در بافت یکپارچه‌ی مجموعه‌ی قوای سه‌گانه که فرماندهی کل کشور را بر عهده دارند، از آرزوهای بزرگ و دیرینه‌ی دشمنان اسلام و ملت ایران است که گاه علناً و هم‌اکنون به طور غیر علنی، اما کاملاً جدی پیگیری می‌شود و باید مراقب آن بود.
ایشان با تشکر صمیمانه و عمیق از تلاش‌های آقای حداد عادل رئیس، هیأت‌رئیسه و نمایندگان مجلس هفتم برای جلوگیری از بروز اختلاف میان مجلس با قوای دیگر افزودند: مجلس هشتم نیز باید بر این مسأله و همکاری با دولت به عنوان یک اصل تکیه کند، چرا که دولت انصافاً پرکار و خستگی‌ناپذیر است و همان کارها و اهدافی را پیگیری می‌کند که مجلس در پی آن است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مردمی‌ماندن نمایندگان مجلس و استمرار ارتباط با مردم را مهم خواندند و افزودند: در جمهوری اسلامی هیچ‌کسی و هیچ مسئولی نباید به شکل‌گیری یک طبقه‌ی جدید اشرافی کمک کند، به همین علت، همه‌ی مسئولان از جمله نمایندگان مجلس باید پاک وارد میدان شوند و پاک بمانند و در مقابل فتنه‌های پیچیده‌ی دل، کاملاً مقاومت و مراقبت کنند.
رهبر انقلاب اسلامی خودسازی را اساس همه‌ی موفقیت‌های حقیقی دانستند و نمایندگان منتخب ملت را به یاری گرفتن از پروردگار، پناه‌آوردن به قرآن و ادعیه و قدرشناسی دوران کوتاه ۴ سال نمایندگی، توصیه کردند.
 
در آغاز این دیدار آقای لاریجانی -رئیس مجلس هشتم- با اشاره به توان علمی و تجربی نمایندگان این دوره گفت: ظرفیت تخصصی همراه با تجربیات مفید نمایندگان، زمینه‌ی لازم را برای حرکت نرم‌افزاری کشور فراهم می‌کند، ضمن آن‌که قصد داریم با اتصال این ظرفیت به قلمرو وسیع نخبگان، جوهره‌ی عقلانیت نظام را توسعه دهیم.
آقای لاریجانی به هم‌زمانی آغاز به کار مجلس هشتم با موقعیت ممتاز بین‌المللی نظام جمهوری اسلامی و نیز شرایط داخلی کشور اشاره کرد و افزود: با وجود این موفقیت‌ها، پیچیدگی شرایط بیرونی، دقت در تصمیم‌گیری و اجرا را می‌طلبد و مجلس، آماده است با کمک به سایر قوا، حرکت توسعه‌ی عدالت‌خواهانه و روند تحقق اهداف سند چشم‌انداز را شتاب بخشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تدوین مدل توسعه‌ی بومی کشور را ضروری دانست و افزود: این مدل توسعه باید بر پایه‌ی تأملات اصیل اسلامی و فقهی، دستاوردهای مدیریت ۳۰ ساله کشور و تجربیات دنیای امروز تدوین شود.
آقای لاریجانی از تدوین روش‌های نوین نظارت فعالانه‌ی مجلس خبر داد و با اشاره به تشکیل کمیته‌های هماهنگی با سایر قوا گفت: در رایزنی با رئیس‌جمهور و رئیس قوه‌ی قضاییه به ترکیب مناسبی برای این کمیته‌های کارشناسی رسیده‌ایم و روند اجرای وظایف سنگین مجلس را به یاری خداوند و با تدبیر، دوراندیشی شجاعت و صراحت ادامه می‌دهیم.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی