news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکس
1387/03/14

برگزاری مراسم نوزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) با حضور رهبر انقلاب

ملت قدرشناس ایران امروز مراسم نوزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی رحمة‌الله‌علیه را به عرصه‌ی تجلی وفاداری ملی به آرمان‌های امام و انقلاب تبدیل کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اجتماع عظیم و پرشور مردم در حرم مطهر امام خمینی تأکید کردند: انقلاب اسلامی، به فرموده‌ی امام راحل عظیم‌الشأن، متعلق به همه‌ی قشرها و نسل‌های حال و آینده ایران است و این ملت بزرگ، این امانت سنگین الهی را در پرتو عمل به وصیت‌نامه‌ی راه‌گشای امام خمینی، حفظ شعارها، جهت‌گیری‌ها، ارزش‌ها و مبانی انقلاب و در سایه‌ی پیشرفت و نوآوری و تعالی، حفاظت خواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گذشت نوزده سال از ارتحال امام رحمة‌الله‌علیه و عشق و ارادت مستمر ملت ایران به امام خمینی رحمة‌الله‌علیه به‌ویژه جوانانی که دوران آن امام بزرگوار را درک نکرده‌اند، افزودند: این عشق و ارادت مخصوص ملت ایران نیست؛ بلکه مردم مناطق مختلف جهان به‌ویژه کشورهای اسلامی دارای همین احساس و ارادتند و این حقیقت، ناشی از دو عامل اساسی یعنی عظمت امام خمینی رحمة‌الله‌علیه و عظمت انقلاب اسلامی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تأثیر بی‌نظیر شخصیت استثنایی امام خمینی رحمة‌الله‌علیه در پیروزی و استمرار انقلاب افزودند: انقلاب اسلامی ایران همانند اسلام دارای ابعاد گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، معنوی و دیگر ابعاد است و با نیازهای بشر متوازن و همراه است و این، راز ماندگاری انقلاب اسلامی ایران و گسترش روزافزون آن در منطقه و جهان است.
رهبر انقلاب اسلامی وصیت‌نامه‌ی امام خمینی رحمة‌الله‌علیه را از قوی‌ترین و بهترین مواریث معنوی آن امام و راهنمای ملت در همه‌ی مسائل و رویدادها دانستند و تأکید کردند: قشرهای مختلف مردم به‌ویژه جوانان، مسئولان قوای سه‌گانه و مسئولان همه‌ی دستگاه‌ها این وصیت‌نامه را بازخوانی و در بخش‌ها و نکات فراوان آن تأمل و تدبر کنند، چرا که این وصیت‌نامه در واقع دستورالعملی ملی برای پیشرفت و توسعه و سرافرازی ایران است.
ایشان تعلق انقلاب به ملت را از جمله نکات بارز وصیت‌نامه‌ی امام دانستند و افزودند: هیچ فرد و جریان و طبقه‌ای جز ملت، مالک و صاحب انقلاب نیست و مردم نیز این دارایی عظیم و این، امانت الهی را با حفظ هویت و جهت‌گیری‌های انقلاب حفظ خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برخی تلاش‌ها برای تغییر شعارهای انقلاب افزودند: برخی با انگیزه‌های متفاوت و به بهانه‌ی عوض‌شدن اوضاع جهان درصددند ابعاد دینی، عدالت‌خواهانه، ضد سلطه و یا ضد استبدادی انقلاب را حذف کنند، اما ملت به عنوان صاحب انقلاب اجازه‌ی این کار را نخواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی جوانان امروز کشور را نیز همچون جوانان صدر انقلاب و دفاع مقدس، صاحبان پرشور کشور و انقلاب خواندند و افزودند: نسل جوان امروز نیز با شور و شعور فوق‌العاده خود و با تلاش علمی، اجتماعی و سیاسی، بقا و نشاط انقلاب را تضمین می‌کند، چرا که همه‌ی قشرها و نسل‌های پی‌در‌پی این سرزمین با انقلاب بزرگ اسلامی، نسبت واحدی دارند و در حفظ و استمرار آن سهیم و شریکند.
ایشان ثبات قدم را از عوامل ضروری استمرار انقلاب دانستند و خاطرنشان کردند: تزلزل در حرکت و سستی در حفظ ارتباط با انقلاب، نوعی بی‌وفایی است که ممکن است برخی به آن مبتلا شوند و به همین علت امام بزرگوار به جوانان توصیه می‌کنند با چشم واقع‌بین به «اصل انقلاب» نگاه کنند؛ نه به مواضع اشخاص و جریان‌ها.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیش‌بینی صحیح امام خمینی مبنی بر گسترش انقلاب را از دیگر نکات مهم وصیت‌نامه‌ی ایشان خواندند و تأکید کردند: گسترش انقلاب به معنای ایجاد فتنه در کشورها، لشکرکشی و گسترش تروریسم نیست، بلکه از راه الگوسازی جمهوری اسلامی، ترویج معارف اسلامی و ایستادگی در راه آرمان‌های انقلاب به‌ویژه دفاع از مظلومان صورت می‌گیرد که امروز به فضل الهی این هدف امام محقق شده است.
ایشان شعارهای ضد استکباری و دفاع مسلمانان از مظلومان جهان به‌ویژه ملت فلسطین و مقابله‌ی امت اسلامی با شبکه‌ی اختاپوسی صهیونیزم را از جمله نشانه‌های گسترش آرمان‌های امام و انقلاب دانستند و خاطرنشان کردند: امروز حتی شعار انرژی هسته‌ای ملت ایران در کشورهای اسلامی و عربی به خواستی عمومی تبدیل شده و این واقعیت نشان می‌دهد که ملت‌های مسلمان به ایده‌ها و اهداف ملت ایران به چشم عزت و احترام می‌نگرند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اعتراف دوست و دشمن به فراگیرشدن آرمان دفاع از ملت فلسطین افزودند: امروز ملت‌های مسلمان نیز مانند ملت بزرگ ایران، اسرائیل را رژیمی جعلی و تحمیلی می‌دانند، اما متأسفانه دولت‌ها با این خواست ملت‌ها همراهی ندارند.
ایشان در همین زمینه خاطرنشان کردند: اسرائیل قدرت و توانایی ایستادگی روی پای خود را ندارد، اما حمایت وقیحانه و بی‌قید و شرط آمریکا از این رژیم و حمایت‌نکردن دولت‌های عربی و اسلامی از ملت فلسطین مانع ایجاد تغییرات در منطقه شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأثیر اساسی انقلاب اسلامی در پیشرفت و خلاقیت و نوآوری ملت ایران را سومین نکته‌ی مورد تأکید وصیت‌نامه‌ی امام خمینی رحمة‌الله‌علیه دانستند و افزودند: دشمنان اسلام و ایران در طول ده‌ها سال، دینداری را مانع پیشرفت و غربزدگی را عامل رشد و توسعه‌ی تبلیغ می‌کردند، اما امام بزرگوار و مقتدر، تأکید می‌کرد و در عمل نیز نشان داد که روح انقلابی، روح پیشرفت و ابتکار و نوآوری است و ملت ایران، امروز این حقیقت روشن را در میدان‌های مختلف از جمله عرصه‌های علم و سیاست به اثبات رسانده و جوانان ملت با همین اعتقاد همچنان به پیش خواهند رفت.
ایشان اتکاء ملت ایران به توانایی‌های درونی و حرکت در مسیر خلاقیت، قطع وابستگی و کسب استقلال را از علل دشمنی سلطه‌گران جهانی با جمهوری اسلامی ایران دانستند و خاطرنشان کردند: علت مخالفت استکبار با بهره‌مندی ملت ایران از انرژی هسته‌ای نیز این است که جوانان ایرانی با اتکاء به دانش، نوآوری و نیروی درونی خود و بدون وابستگی به قدرت‌های زورگو توانسته‌اند به دانش هسته‌ای دست یابند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته اگر بهره‌مندی از انرژی هسته‌ای موجب وابستگی یک ملت به قدرت‌های زورگو شود، آن‌ها هیچ مخالفتی نخواهند کرد؛ همان‌گونه که امروز همین قدرت‌ها با برخی کشورها که از لحاظ پیشرفت علمی و توانایی از ملت ایران بسیار عقب هستند، قرارداد ساخت نیروگاه هسته‌ای منعقد می‌کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تهمت‌زنی مکرّر آمریکا و برخی کشورها به ملت ایران در خصوص تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای تأکید کردند: ملت ایران همان‌گونه که بارها اعلام کرده، به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و آمریکایی‌ها نیز این مسأله را می‌دانند، ولی چون نمی‌توانند صریحاً حقوق بدیهی ملت ایران را انکار کنند، برای توجیه افکار عمومی دنیا، اتهام‌زنی می‌کنند.
ایشان بار دیگر تأکید کردند: ملت و مسئولان ایران، هم از لحاظ مبنای فکری و اسلامی و هم از لحاظ تدبیر و عقلانیت با تسلیحات هسته‌ای مخالفند، اما استفاده‌ی صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را دنبال خواهند کرد و به کوری چشم دشمنان به این هدف خواهند رسید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از نکات مهم وصیت‌نامه‌ی امام خمینی رحمة‌الله‌علیه را توجه ایشان به عملیات روانی استکبار برای ناامیدکردن ملت‌ها دانستند و افزودند: هنگامی که زورگویان جهانی در میدان عمل از مقابله با یک ملت عاجز می‌مانند به جنگ روانی متوسل می‌شوند و به همین علت است که دشمن در طول سی سال گذشته از شیوه‌های مختلف عملیات روانی برضد ملت ایران استفاده کرده که البته ناکام مانده است.
ایشان با اشاره به تلاش دشمن برای ناامید کردن جوانان و انکار پیشرفت‌های عظیم ملت ایران تأکید کردند دشمن می‌خواهد به جوان ایرانی القاء کند که بدون وابستگی به قدرت‌ها به جایی نخواهد رسید و از این طریق انگیزه‌ی حرکت و پیشرفت را از ملت و جوانان ایران بگیرد، اما موفق نخواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان دانشگاهی و حوزوی و جوانان فعال در عرصه‌های صنعت، علم، هنر و کشاورزی تأکید کردند: جوانان عزیز، شما که نیمه‌ی راه را با همه‌ی مشکلات و موانع پشت سر گذاشته‌اید، باید نیمه‌ی اصلی و باقیمانده‌ی راه را نیز با عزم راسخ طی کنید و بدون تردید همان‌گونه که قبلاً هم ثابت کرده‌اید از این توانایی برخوردارید.
ایشان با یادآوری توصیه امام خمینی رحمة‌الله‌علیه در وصیت‌نامه‌ی خود در خصوص توطئه‌های سازمان‌یافته برای دور کردن جوانان از ایمان و انگیزه‌ی دینی و گرفتن روحیه‌ی نشاط و کار و تلاش افزودند: دشمن سعی می‌کند با اقدامات سازمان‌یافته و در توطئه‌ای بسیار خطرناک جوانان را به مواد مخدر، سرگرمی‌های جنسی و مسائل شهوانی مشغول کند و ملت ایران را از حرکت در مسیر پیشرفت بازدارد که لازم است آحاد ملت به‌ویژه جوانان در مقابل این توطئه هوشیار باشند و مسئولان نیز تلاش جدی و قاطعانه‌ای را برای مقابله با این توطئه‌های سازمان‌یافته انجام دهند.
رهبر انقلاب اسلامی ایستادگی در مقابل زورگویان و قدرت‌های سلطه‌گر را از نکات اساسی وصیت‌نامه‌ی امام خمینی رحمة‌الله‌علیه برشمردند و افزودند: تسلیم در برابر زورگویان موجب گستاخی بیشتر آنان می‌شود و اگر ملتی می‌خواهد از شرّ زورگویی زورگویان و آمریکا نجات پیدا کند، باید با تمام قدرت در مقابل آنان بایستد.
ایشان رفتار و سخنان نامتعادل و خارج از چهارچوب عقل و تدبیر زمامداران آمریکا را به رفتار و گفتار افراد روانی تشبیه کردند و افزودند: رئیس‌جمهور آمریکا و گروه همراه وی برخی مواقع تهدید می‌کنند، گاهی دستور ترور می‌دهند، گاه تهمت می‌زنند، گاهی از سر ناچاری و استیصال درخواست کمک می‌کنند و گاه ثبات و امنیت یک ملت را هدف قرار می‌دهند که بخش مهمی از این رفتارها و سخنان نامتعادل، در واقع نتیجه‌ی ناکامی‌های گروه حاکم بر آمریکا در مناطق مختلف جهان از جمله افغانستان و عراق است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به تأکید مجموعه‌های گوناگون سیاسی کشور به پیروی از خط و راه امام خاطرنشان کردند: تأکید مجموعه‌های سیاسی کشور بر خط امام پدیده‌ی مبارکی است، اما یکی از برجسته‌ترین نقاط خط، امام، لزوم ایستادگی قاطع در مقابل طمع‌ورزان و مستکبران است، بنابراین همه‌ی مجموعه‌های سیاسی، نخبگان کشور و آحاد ملت که به افکار و اندیشه‌ی امام خمینی رحمة‌الله‌علیه وفادار هستند، باید ایستادگی در مقابل زورگویان جهان را حفظ و تقویت کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به این‌که امام رحمة‌الله‌علیه هیچ‌گاه به دلیل ملاحظه‌ی زورگویان، از دفاع از مظلومان دست نکشید، افزودند: دفاع صریح از حقوق ملت‌های مظلوم به‌ویژه مردم فلسطین در سرلوحه‌ی روش و خط امام خمینی رحمة‌الله‌علیه قرار دارد که خوشبختانه ملت ایران و مسئولان در طول سی سال گذشته این روش را دنبال کرده‌اند و در هر میدانی که با استکبار جهانی مواجه شده‌اند، پیروز میدان بوده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که دشمن با وجود ناکامی‌ها، همچنان به عملیات روانی و سیاسی خود از جمله تهمت‌زنی ادامه می‌دهد، خاطرنشان کردند: امروز آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها که سیاه‌ترین پرونده را در خصوص نقض حقوق بشر دارند، به جمهوری اسلامی ایران تهمت نقض حقوق بشر می‌زنند، در حالی که این تهمت‌ها دیگر خریداری ندارند و هیچ‌کس در دنیا آن‌ها را باور نخواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان با اشاره به این‌که امام خمینی رحمة‌الله‌علیه، یادآور عزت و بیداری ملت ایران و امیدبخش امت اسلامی و ملت‌های مستضعف است، تأکید کردند: عزت و امنیت پایدار، رشد و توسعه و اعتلای معنوی و اخلاقی ملت ایران در گرو عمل مسئولان و مردم به توصیه‌ها و وصیت‌نامه‌ی امام خمینی رحمة‌الله‌علیه است و این واقعیت نباید هیچ‌گاه فراموش شود.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی