news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1387/03/01

دیدار اعضای ستاد برگزاری مراسم ارتحال حضرت امام خمینی (ره) با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران ستاد برگزاری مراسم نوزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینی رحمة‌الله‌علیه با اشاره به نقش و جایگاه حضرت امام رحمة‌الله‌علیه به عنوان مرکز و نقطه‌ی ثقل هویت انقلاب اسلامی و اهتمام مستمر ایشان برای حفظ و مراقبت از مرزهای سیاسی و اعتقادی نظام جمهوری اسلامی تأکید کردند: امام راحل در دوران نهضت اسلامی و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با نوشتار و گفتار خود خطوط اساسی و مرزهای نظام جمهوری اسلامی ایران را مشخص کردند و مهم‌ترین مسأله‌ی رعایت این مرزها و حفظ حریم هویت انقلاب اسلامی است.
ایشان شخصیت کامل و جامع‌الأطراف امام خمینی رحمة‌الله‌علیه را الگویی الهام‌بخش و جذّاب برای حرکت در مسیر صحیح دانستند و افزودند: امام بزرگوار در مراحل مختلف انقلاب اسلامی همواره تلاش کردند با حفظ حریم هویت انقلاب اسلامی مانع از کج روی و گمراهی و نفوذ عناصر بیگانه شوند که این روش درس بزرگی برای ماست.
رهبر انقلاب اسلامی با بیان برخی نکات و تأکیدات امام خمینی رحمة‌الله‌علیه در مسائل مختلف به منظور برجسته نگهداشتن مرزهای سیاسی و اعتقادی نظام جمهوری اسلامی خاطرنشان کردند: امام راحل برای حفظ حریم هویت انقلاب اسلامی حتی استفاده از واژه‌های عاریتی همچون جمهوری دموکراتیک را منع می‌کردند و بر نوآوری و واژه‌سازی در چهارچوب نگاه دینی و اعتقادی انقلاب تأکید داشتند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی رحمة‌الله‌علیه نوآوری بود، افزودند: این نوآوری همواره در حرکت امام بزرگوار و روش‌های ایشان نیز مشهود بود که استفاده از عبارت جمهوری اسلامی به جای جمهوری دموکراتیک و همچنین به کارگیری کلمه ولایت به جای حکومت و سلطنت از جمله این نوآوری‌ها برای مشخص کردن مرزهای نظام جمهوری اسلامی بود.
ایشان در بیان وجه تمایز ولایت با حکومت و سلطنت خاطرنشان کردند: ولایت، اقتدار همراه با برادری و رفاقت است و انتخاب این واژه در مقابل حکومت و سلطنت بدین معناست که نظام اسلامی معتقد به اقتدار سیاسی بر اساس اعتقادات دینی است که این نشان از حکمت و اهتمام امام رحمة‌الله‌علیه برای مشخص‌کردن مرزها با دیگر نظام‌های سیاسی است.
رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری توصیه‌ی مکرر ایشان به فعالان، جناح‌ها و گروه‌های سیاسی مبنی بر حفظ مرزهای خود با غیر خودی‌ها و بیگانگان خاطرنشان کردند: مرزهای سیاسی و اعتقادی همانند مرزهای جغرافیایی است که اگر کمرنگ شوند و یا حساسیت‌ها در قبال آن‌ها کم شود، ممکن است برخی خودی‌ها بدون آن‌که متوجه باشند وارد حریم بیگانگان و یا برخی بیگانگان و غیر خودی‌ها وارد حریم انقلاب اسلامی شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین خصوص افزودند: متأسفانه این اتفاق در کشور ما افتاد و بر اثر غفلت‌ها، ‌ در برخی مواقع، اهتمام جدی برای حفاظت از مرزهای فکری، عقیدتی و سیاسی نشد و در نتیجه‌ی کسانی که از خانواده‌ی انقلاب و عاشق امام بودند به‌تدریج و بدون آن‌که متوجه شوند، از مرزها عبور کردند و بر اثر تنفس در فضای خارج از این مرزها، دچار دگرگونی و تغییر شدند.
ایشان خاطرنشان کردند: البته از آن طرف هم کسانی ناروا و بدون هیچ مشکلی داخل مرزها شدند، بنابراین همه باید مراقب باشند و همواره برای حفظ و برجسته باقی‌ماندن مرزهای اعتقادی و محدوده‌ی جغرافیایی سیاسی نظام جمهوری اسلامی تلاش کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که خطوط اساسی و بیّناتی که امام خمینی رحمة‌الله‌علیه در طول ده سال از عمر پربرکت خود پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با گفتار و نوشتار مشخص کردند، همان مرزها و حریم نظام جمهوری اسلامی است، افزودند: نظام جمهوری اسلامی نظامی پیش رونده و زاینده در درون خود است و همانند خورشید از درون آن انرژی می‌جوشد و واضح‌ترین دلیل برای این امر، ناکامی توطئه‌ها و اقدامات دشمنان برای خاموش کردن انقلاب اسلامی در طول سال‌های گذشته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به امکانات برتر علمی، انسانی، مالی و تبلیغاتی دشمنان در مقایسه با امکانات انقلاب اسلامی ایران خاطرنشان کردند: با وجود این نابرابری، هرگاه میدان رقابت و یا چالشی میان نظام اسلامی و قدرت‌های بزرگ به وجود آمده، پیروزی و تأثیرگذاری با جمهوری اسلامی ایران بوده و این معادله در سی سال گذشته بارها تکرار شده است.
ایشان تأکید کردند: این امر نشان‌دهنده‌ی نیروی درونی و ظرفیت بسیار سرشار انقلاب اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اذعان بیگانگان به قدرت فزاینده‌ی نظام اسلامی در منطقه و تأثیرگذاری آن بر افکار عمومی جهان تأکید کردند: این در شرایطی است که ما از همه‌ی ظرفیت‌های انقلاب اسلامی استفاده نکرده‌ایم، اگر از همه‌ی ظرفیت‌ها استفاده شود، این دریا بسیار سرشارتر است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایستادگی نظام اسلامی در مقابل قدرت‌ها و قدرت فزاینده‌ی آن با وجود همه‌ی توطئه‌ها را اتفاقی معجزه‌آسا و بی‌نظیر در تاریخ کشور ارزیابی و خاطرنشان کردند: نمونه‌ی بسیار کامل‌تر این اتفاق فقط در تاریخ اسلام و در دوران ده‌ساله حکومت پیامبر صلّی‌الله‌علیه‌وآله رخ داده است که با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت بالای برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی رحمة‌الله‌علیه اظهار ارادت و علاقه‌ی مردم و حضور آنان در این مراسم را در دنیا مثال‌زدنی و بی‌سابقه دانستند و افزودند: نکته‌ی درخور توجه و مهم این مراسم، حضور اکثریت جوانانی است که دوران امام رحمة‌الله‌علیه را درک نکرده‌اند، اما به ایشان عشق می‌ورزند و این نشان‌دهنده‌ی جاذبه‌ی تمام‌نشدنی امام خمینی رحمة‌الله‌علیه است که همچنان دل‌ها را به سوی خود می‌کشاند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین در پایان از دست‌اندرکاران برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام رحمة‌الله‌علیه و دستگاه‌هایی که در این خصوص فعالیت می‌کنند، تشکر کردند.
در آغاز این دیدار، آقای محمدعلی انصاری -رئیس ستاد برگزاری نوزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینی رحمة‌الله‌علیه- با اشاره به نوآوری‌های امام راحل در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی گفت: دشمنان انقلاب اسلامی نوآوری‌های امام رحمة‌الله‌علیه و جذابیت آن‌ها برای مسلمانان و افکار عمومی جهان را برای ادامه‌ی سلطه‌ی خود خطرناک می‌دانستند. بنابراین با عناوین و به بهانه‌های مختلف به مقابله با آن پرداختند، ولی تاکنون نتوانسته‌اند مانع از گسترش اندیشه‌ها و افکار امام راحل شوند.
وی همچنین از تمهیدات انجام‌شده برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر نوزدهمین سالگرد ارتحال امام رحمة‌الله‌علیه گزارشی ارائه کرد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی