news/content
نسخه قابل چاپ
1394/04/07

دیدار رئیس و مسئولان قوه‌ی قضائیه با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در دیدار رئیس و مسئولان قوه‌ی قضائیه، با تجلیل از شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی و شهید قدوسی دو شهید والا مقام دستگاه قضا، «استقلال و تأثیرناپذیری» دستگاه قضا را بسیار مهم خواندند و تأکید کردند: باید در برابر عوامل مخدوش‌کننده‌ی استقلال قضا از جمله تهدید، تطمیع، رودربایستی و فشارِ جو عمومی ایستاد و بر رفتار و روش صحیح قضا تکیه کرد.
ایشان «اقتدار» را از عوامل استقلال دستگاه قضائی برشمردند و افزودند: اقتدارطلبی قوه‌ی قضائیه، قدرت‌طلبی متعارف سیاسی و جناحی نیست بلکه به معنای قاطعیت و ایستادگی بر سر حرف حق است.
«قانون‌گرایی و سلامت کامل» دستگاه قضائی دو عامل دیگری بودند که رهبر انقلاب آنها را در تحقق استقلال قوه‌ی قضائیه، مؤثر و مهم خواندند.
ایشان افزودند: در زمینه‌ی سلامت قوه، کارهای خوبی شده است و باید با جدیت به این راه ادامه داد، چرا که هرگونه فساد در دستگاه قضائی، زمینه‌ساز فسادهای بزرگتر در جامعه خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «پیشگیری از جرم» را از دیگر مسائل حساس و مهم قوه قضائیه برشمردند. ایشان افزودند: البته دستگاه‌های دیگر هم باید در این زمینه فعال باشند اما باید تلاشی سازمان‌یافته در این زمینه صورت پذیرد، چرا که در غیر این صورت، جرائم، مدام افزایش و گسترش می‌یابند و مدیریت کلان آنها ممکن نخواهد بود.
رهبر انقلاب، افزایش تعداد زندانیان را واقعاً تأسف‌بار خواندند و افزودند: این مسئله از زوایای مختلف مالی، خانوادگی، اخلاقی و اجتماعی هزینه‌ساز است و باید با تمرکز بر راه‌حل‌های مختلف، برای علاج آن فکری جدی کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه و آسیب‌شناسی و تقویت شوراهای حل اختلاف را در افزایش نیافتن تعداد زندانیان، مؤثر خواندند و افزودند: برای مقابله با تبعات منفی افزایش زندانیان مالی و زندانیان مواد مخدر نیز باید دنبال پیشنهادها و راه‌حل‌های تازه‌ای بود.
رهبر انقلاب با تأکید بر تلاش برای تسهیل ازدواج جوانان به برخی مشکلات دادگاه‌های خانواده از جمله «طلاق توافقی» اشاره کردند و افزودند: قضات محترم با کمک بزرگان خانواده‌ها، اینگونه مسائل را تقلیل دهند.
«برنامه‌محوری»، «تنقیح و اصلاح قوانین» و «کادرسازی» سه نکته و توصیه‌ی مهمی بود که رهبر انقلاب در ادامه‌ی سخنان خود به تبیین آنها پرداختند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر ضرورت «برنامه‌محوری» در دستگاه قضائی گفتند: تکیه کردن بر برنامه روشن و مدون، به حرکت دقیق در مسیر چشم‌انداز  آینده کمک می‌کند و مانع از گرفتار شدن در کشمکش‌های روزمره می‌شود.
رهبر انقلاب در تبیین نکته‌ی دوم، یعنی «تنقیح و اصلاح قوانین»، افزودند: قانون، راه پیشرفت کشور را هموار می‌کند و چنانچه برخی قوانین ایراد و یا با یکدیگر تعارض دارند، باید آنها را اصلاح کرد اما بنده به هیچ وجه قانون‌گریزی را قبول ندارم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان آخرین توصیه، «کادرسازی» را بسیار مهم دانستند و گفتند: نیروهای مستعد و سالمی در قوه‌ی قضائیه وجود دارند که باید آنها را برای کارهای بزرگ پرورش دهید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود با تبریک هفته‌ی قوه‌ی قضائیه یاد شهیدان بهشتی و قدوسی را گرامی داشتند.
ایشان با اشاره به نقش و شخصیت استثنایی شهید آیت‌الله بهشتی در دوران مبارزات انقلابی و همچنین در جریان اداره کشور در شرایط انقلاب گفتند: آیت‌الله بهشتی از نوادر زمان و شخصیتی جذاب، مدیر، مدبر و انقلابی محسوب می‌شد که زندگیش، برای انقلاب و کشور حقیقتاً مفید و مؤثر بود و شهادتش نیز مایه‌ی وحدت و انسجام جامعه و تقویت جریان انقلاب شد.
ایشان شهید قدوسی (اولین دادستان انقلاب) را نیز شخصیتی برخوردار از روحی لطیف و در عین حال شجاع و نفوذناپدیر خواندند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با تقدیر از تحرک، عزم و مدیریت جهادی رئیس قوه‌ی قضائیه در ایفای مسئولیت در تبیین اهمیت دستگاه قضائی افزودند: قوه‌ی قضائیه یکی از سه رکن اساسی کشور و مجری بخش مهمی از احکام اسلامی است لذا انتظار هرگونه تلاش، مجاهدت و تحمل سختی در این قوه انتظار به جایی است.

پیش از بیانات رهبر انقلاب اسلامی، آیت‌الله آملی لاریجانی رییس قوه‌ی قضائیه با گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی شهدای حادثه‌ی هفتم تیر به‌ویژه شهید آیت‌الله دکتر بهشتی، گزارشی از اقدامات و برنامه‌های دستگاه قضائی بیان کرد.
آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به مطالبات رهبر انقلاب از قوه‌ی قضائیه، شش اولویت دستگاه قضائی را ایجاد سازوکار ویژه و روشن برای تدوین سیاست‌ها و پیگیری اجرای آن، نظارت بر عملکرد دستگاه قضائی، جلوگیری از تأخیر در اقدامات قوه، کادرسازی و جانشین‌پروری، پیشگیری از جرم و تعامل با سایر قوا اعلام کرد و گفت: سیاست‌های قوه‌ی قضائیه بر اساس رهنمودهای رهبر انقلاب، سند چشم‌انداز و برنامه‌ی پنج‌ساله‌ی کشور، جمع‌بندی و به‌صورت برنامه‌ی پنج‌ساله‌ی قضائی تدوین شده است.
رئیس قوه‌ی قضائیه با اشاره به تشدید نظارت بر عملکرد قضات و کارکنان دستگاه قضائی گفت: همه‌ی دستگاه قضائی برای ارتقای سلامت اداری بسیج شده است.
کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها در محاکم قضائی، افزایش نرخ بهره‌وری در ساختار قضائی و همچنین تلاش در جهت پیشگیری از وقوع جرایم، از دیگر موضوعاتی بود که آیت‌الله آملی لاریجانی آن را بیان کرد.

در پایان این دیدار حاضران نماز جماعت مغرب و عشاء را به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه کردند.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 3 نظر ]
 • 1394-04-08 - 03:19

  رهبری فرموده اند که قانون گریزی را قبول ندارند.
  حرف خوبی است اما، یک سری به استان هایی مانند سیستان و بلوچستان بزنید یا اصلا به کلیه استانها و ببینید دستگاهی که از آن تعریف می کنید، در چه وضعیت و رانت و رانت بازی است!
  باید متاسف شد ...
  مصادیق بسیار است و دل بسیاری خون !
  اصلا تا کنون فکر کرده اید که چرا قانون گریزی هست؟!
 • montazeran20 ،
  1394-04-08 - 00:16

  سلام خدا امام خامنه ای رو برای ما نگهدارد
 • محمدامین ،
  1394-04-07 - 23:39

  ماباولایت زنده ایم تازنده ایم رزمنده ایم
پیامک‌های این دیدار
 • سه توصیه مهم رهبر انقلاب به قوه قضائیه: برنامه‌محوری - تنقیح و اصلاح قوانین - کادرسازی/ قانون، راه پیشرفت کشور را هموار میکند، چنانچه برخی قوانین ایراد دارند، باید آن را اصلاح کرد/ به هیچ وجه قانون‌گریزی را قبول ندارم.
 • رهبر انقلاب: افزایش تعداد زندانیان واقعا تأسف‌بار است/ این مسئله از زوایای مختلف مالی، خانوادگی، اخلاقی و اجتماعی هزینه‌ساز است/ برای مقابله با تبعات منفی افزایش زندانیان باید دنبال راه حلهای تازه‌ای بود.
 • رهبر انقلاب در دیدار قوه قضائیه: استقلال دستگاه قضا بسیار مهم است/ باید در برابر عوامل مخدوش‌کننده‌ی استقلال قضا از جمله تهدید، تطمیع، رودربایستی و جو عمومی ایستاد و بر روش صحیح قضا تکیه کرد/ اقتدارطلبی قوه‌ی قضاییه، قدرت‌طلبی متعارف سیاسی نیست بلکه ایستادگی بر سر حرف حق است.
 • رئیس و مسئولان قوه‌ی قضائیه ساعتی پیش با رهبر انقلاب دیدار کردند.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی