news/content
پیوندهای مرتبطگزيده بياناتگزيده بياناتاستفتائاتاستفتائات
نسخه قابل چاپ
1393/11/28
مطابق با فتاوای آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای صورت می‌گیرد:

فراخوان سؤالات شرعی مخاطبان درباره احکام محیط زیست

فراخوان سؤالات شرعی مخاطبان درباره احکام محیط زیست

* نگاه اسلام به طبیعت و محیط - اعم از جاندار و بی‌جان - عاطفی، اخلاقی، معنوی و هدایت‌گرانه است و برخورداری از مواهب طبیعی نیز بر پایه‌ی اصولی متین، عادلانه، حکیمانه، متوازن و سازنده استوار گردیده است. رهبر انقلاب ۱۳۸۲/۰۳/۲۰

در آستانه هفته‌ی منابع طبیعی و روز درختکاری، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به پرسش‌های شرعی مخاطبان درباره‌ی احکام محیط زیست مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پاسخ خواهد داد. کاربران گرامی می‌توانند سؤالات خود را تا ۳ اسفند ۱۳۹۳ در بخش نظرات این صفحه یا به شماره پیامک ۲۰۱۱۰ ارسال کنند. (مواردی از قبیل درختکاری، آلوده کردنِ طبیعت و معابر و آب و دریاها، استفاده از آبهای زیرزمینی، قطع و آسیب رساندن به درختان گیاهان ،آلودگی هوا، استفاده غیرضروری از خودروهای تک سرنشین، شکار تفریحی حیوانات، حقوق حیوانات، مصرف بی‌رویه آب، و منابع طبیعی...).

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده -عضو دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای و رئیس مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی- به پرتکرارترین سؤالات مطابق با فتاوای معظم‌له پاسخ خواهد داد.

با توجه به کثرت پرسش‌ها، شما می‌توانید ابتدا نظرات منتشرشده در همین صفحه را مشاهده نمایید و یا به منابع فقهى موجود مراجعه کرده و اگر پرسش و پاسخ مدنظرتان را نیافتید، سؤال شرعی خود را نوشته و ارسال فرمایید.

نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 54 نظر ]
 • رضا ،
  1393-12-03 - 22:51

  شکار حیوانات چه حکمی دارد.
 • 1393-12-03 - 19:37

  سوار وسایل عمومی نشدن و با وسیله خود رف و امد کردن وقتی هوا کثیفه اشکالی دارد؟
 • 1393-12-03 - 17:13

  آیا سیگار کشیدن از این منظر که هوای سالم دیگران را آلوده میکنیم اشکال شرعی دارد؟
 • 1393-12-03 - 17:10

  آیا در اسلام راجع به درختکاری توصیه شده است؟ حدیث و سند آن را میگویید.
 • 1393-12-03 - 16:22

  سلام
  -شکار حیواناتی مثل عقاب و خشک کردن آن و نگه داشتن آن مثلا به عنوان زینت در منزل چه حکمی دارد؟ 
  کشتن حیوانات موذی از جمله مورچه سوسک مارمولک چه حکمی دارند؟ آیا برای مارمولک سفارش جدایی هست؟
 • 1393-12-03 - 16:17

  سلام. استفاده غیرضروری از خودروهای تک سرنشین چه حکمی دارد؟
 • 1393-12-02 - 21:29

  با سلام و عرض خداقوت خدمت شما
  بنده چند سوال از محضرتان جهت دریافت حکم شرعی آنها را دارم:
  1- ما در شمال کشور صاحب باغی هستیم که در آن درختان و نهال‎های میوه وجود دارد، در قسمتهایی از آن، درختان جنگلی نظیر توسکا و راش در آمده و بمرور به درختان تنومندی تبدیل شده بود. فردی در آن محل زندگی می کند که هر از چند گاهی سرکشی به باغ و نظافت و مراقبت از آن را انجام می‌دهد. به علت سایه کردن این درختان جنگلی بر نهال‎ها، آنها را قطع کرده است (به گفته خود ایشان قطع این درختان جنگلی ممنوع است و شبانه این کار را کرده است)، در ضمن نهال‎های باغ نیز چندان رشدی ندارند که بخاطر اینها بخواهیم این چند درخت را قطع نمایم. بنده از قطع این درختان بسیار ناراحت شدم . برای اینکه دفعه بعد دیگر از این اتفاقات نیافتد باید چکار کنم و با ایشان چگونه رفتار نمایم تا نارحت هم نشوند؟ قطع این درختان جنگلی چه حکمی دارد؟
  2- در این باغ درختان تبریزی بخوبی رشد می کند و تنومند می شود و فرد مراقبت کننده از این باغ با کاشت قلمه‎های این درخت و بزرگ شدن و قطع آنها، چوبشان را می فروشد، آیا این کار جایز است که آنها را بکارد و بعد قطعشان کند (برای فروش چوب آنها)؟
  3- ما هر سال ایام نوروز را در این باغ به نظافت و هرس درختان آن می‌پردازیم، آیا هرس شاخه‎های درختان و گیاهانی که دارای جوانه و برگ هستند جایز است (بنده از این کار بسیار ناراحت می شوم و قبل از آن هم امکان مسافرت و هرس این درختان نمی باشد و تنها ایام عید این فرصت در اختیار ما قرار دارد.)؟ اصولا هرس درختان و گیاهان زنده جایز است؟ آیا کندن علفهای زنده ای که در بهار طراوت خاصی هم دارد و کنار درختان میوه روییده است جایز است؟
  4- بعد از هرس شاخ و برگ درختان و تمیز کردن سطح خاک از چوب و علفهای هرز، آنها را در گوشه‌ای می‌سوزانیم یا به کنار دریا می‌بریم و جهت اندک تفریحی برخی از هیزمها را می سوزانیم، هیزمهایی که شاید برای افرادی مثل بومی‌های و محلی‎های آنجا برای پخت و پز و ... مفید باشد، بنده کمی از این بابت ناراحت می‌شوم ولی مجبور هستیم چون کسی را نمی‌شناسیم که این هیزم‌ها زا به او بدهیم (البته هیزم های خیلی بزرگ و چوبهای تنومند را کنار میگذاریم و بیشتر با علفهای هرز و چوب های خرد و ریزه آتش درست میکنیم. ) حکم این کار چیست؟ اگر موجودات زنده ای (سوسک و حلزون و کرم و ...) در بین علفهای هرز سوزانده شده موجود باشند و ما ندانیم آیا گناه دارد؟ آیا دود این آتش جزء آلودگی محیط زیست منطقه (البته این منطقه مشکل آلودگی هوا ندارد) بحساب می آید؟ 
  5- امر به معروف و نهی از منکر برای کسانیکه طبیعت را آلوده می‌کنند (خویشان و آشنایان یا مردم دیگر) باید چگونه باشد؟
  6- ریختن نفت و مواد سمی در چاهک های خانگی برای برطرف کردن محیط از موجودات موذی مثل سوسک و ... که امکان آلودگی آبهای زیرزمینی را دارد چه حکمی دارد؟
  7-تمیز کردن برخی از گوشه و کنارهای خانه یا باغچه ا و ... که باعث از بین رفتن خانه و لانه موجوداتی از قبیل مورچگان و ... می‌شود، جایز است؟
  8- چیدن گلهای باغچه برای زینت خانه چه حکمی دارد؟
  9- گیاه یا درختی در یک سازمان دولتی، خیابان یا دانشگاه و ... روییده است، آیا استفاده از تخم گل‌های آن که به درخت وصل است یا بر زمین ریخته است جهت کاشت در منزل شخصی خود جایز است؟
  
  به امید تعجیل در فرج حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
  و
  با آرزوی سلامتی و نشاط قلب رهبر عزیزمان امام خامنه‌ای دامت ظله و تحقق خواسته های بحق ایشان برای پیشرفت تمام ابعاد و گسترش عدالت در سراسر جامعه اسلامی 
  و
  با آرزوی سلامتی برای شما خدمتگزاران اسلام و مسلمین
  و به امید همکاری در احیای محیط زیست زیبای ما که از نعمتهای بزرگ الهی است.
 • مبین عالیوند ،
  1393-12-02 - 18:24

  باسلام
  میخواستم بدونم کسی که درختی رو میکاره ، خداوند حکیم چه پاداشی رو برای اون در نظر میگیره و ثواب اون به چه چیزهایی بستگی دارد
 • 1393-12-02 - 18:15

  یا له کردن چمن ها در مکان ها ی عمومی یا فضای طبیعت(مال کسی نباشد)اشکال دارد؟
 • 1393-12-02 - 18:03

  آیا در اسلام قطع درختی که در منزل شخصی است حرام است؟
  کندن گل و گیاه از طبیعت چه حکمی دارد؟
 • 1393-12-02 - 18:01

  در 13 به در و برنامه های مشابه، آیا ریختن آشغال بر روی زمین و طبیعت اشکال شرعی دارد؟
 • ساسان ،
  1393-12-02 - 17:17

  سلام. کار من نقشه برداری است. برای نقشه برداری باید رو زمین های کشاورزی قدم زد. آیا رفتن روی زمین شخصی که آن را نمیشناسم مشکلی دارد. آیا آن مقداری از محصولی که زیر قدم ها له میشود مشکل شرعی دارد؟
 • آرش تیموری ،
  1393-12-02 - 15:57

  سلام علیکم 
  در روستاها معمولا فصل پاییز الاغ های پیر را رها میکنند یا دیده شده سرش را میبرند از نظر شرعی چه ایراد هایی دارد ؟
  شکستن شاخه ی درختان چه حکمی دارد ؟
  آب دادن به حیوانات خود با نوبت آبیاری دیگران چه حکمی دارد (در روستاها آب ها طبق زمانبندی و روز های هفته و ماه تقسیم شده است ) ؟
  باتشکر
  اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای بحق فاطمه الزهرا
   اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج 
 • محمدرضا ،
  1393-12-02 - 14:38

  آیا کنده کاری و ایجاد مانع توسط خود خاک محیط برای انجام تمرین و ورزش اشکالی دارد؟
 • 1393-12-02 - 11:31

  سلام 
  ریختن کاغذ در سطل آشغال، اسرافه؟/
  آخه میگن کاغذ زباله نیست.
  ممنون
   
 • 1393-12-02 - 10:30

  سلام ایا راه رفتن روی چمن اشکال شرعی دارد
 • سعیده جلالی ،
  1393-12-02 - 10:29

  سلام علیکم
  آیا سربریدن حیوان در مقابل دیدگان حیوان دیگر جایز است؟
 • مجید ،
  1393-12-02 - 10:16

  با سلام
  همانگونه که اطلاع دارید دولت بر اساس مصالح زیست محیطی و ...برای اراضی کاربری تعریف می نماید (مثلا کاربری بعضی را کشاورزی و کاربری بعضی را مسکونی تعیین می نماید) و استفاده از زمین را جهت کاربری دیگر ممنوع اعلام نموده و برای آن مجازات تعیین نموده است.حال چنانچه فردی از زمینی که دارای کاربری کشاورزی و یا باغداری است بر خلاف مقررات و ضوابط ، استفاده ی مسکونی نموده و و یا در آن ویلا سازی نماید لطفا اعلام نمایید:
  1- آیا عمل انجام شده حرام است؟
  2- این فرد از نظر آسیبی که تغییر کاربری وی به جامعه وارد نموده است دینی بر عهده دارد؟
  3- استفاده از ملک خارج از کاربری مجاز تعیین شده غصب محسوب می شود؟
  4- نمازی که فرد در این ملک می خواند چه حکمی دارد؟
  با تشکر
 • 1393-12-02 - 10:02

  کاشت درخت در معابر شهری چه حکمی دارد؟
  قطع درختی در داخل ملک در حال ساخت چه حکمی دارد؟
 • 1393-12-02 - 10:01

  آیا می توان به عنوان حمایت از حیوانات بی سرپناه سگ را در منزل نگهداری نمود؟
  اگر سگ نجس است چرا اصحاب کف در غار با سگ خوابیدند؟
 • سعیده جلالی ،
  1393-12-02 - 09:32

  سلام علیکم
  آیا حمل و نقل حیوانات اهلی نظیر گاو، گوسفند، اسب و .... با وانت بار ها و کامیون های بدون سرپوش و حفاظ در سرمای سخت زمستان و گرمای تابستان در جاده ها و اتوبان ها جایز است؟ (حیوانات زبان بسته واقعا در معرض باد ماشین و تکان های جاده آسیب دیده و در اثر برخورد به ماشین، ضربه های جدی به بدنشان وارد می شود.)
  
 • امیرحسین ،
  1393-12-02 - 08:54

  حکم شکستن شاخه درخت سبز چیست؟
 • 1393-12-02 - 00:42

  سلام علیکم... مردمی که برای تفریح به روستاها میروند، به علت عدم آشنایی با بعضی مسیرها گمان میکنند که هر جاده ای مربوط به دولت و فرمانداری است و درختان میوه ای هم که وارد جاده شده اند چون در حریم عمومی قرار دارند پس خوردن از میوه آنها و یا قطع شاخه هایشان مجاز است.
  در حالیکه ممکن است به علت همان عدم آشنایی با فضای روستا وارد جاده ای شخصی شده باشند که صاحب باغ برای دسترسی خودش به بخش های مختلف باغش احداث کرده و در واقع درختان و میوه های آنها هم جز اموال خصوصی اوست. مخصوصا در مراسم سیزده بدر نمود بیشتری دارد
  چه توصیه ای از طرف حضرت آقا به چنین افرادی وجود دارد؟
  و خود ما به عنوان مقلد ایشان چگونه باید با چنین افرادی برخورد کنیم؟
 • سیروس رنجبر ،
  1393-12-01 - 21:01

  با سلام
  امروزه مخصوصا در شهر های بزرگ شاهد یک معضل به نام تک سرنشین شدن خودروها داریم که تنها نتیجه آن مصرف بیشتر سوخت،هدر رفت سرمایه ملی و آلودگی بیشتر هوا و نتایج منتج از آن هستیم.
  افراد هم با این توجیه که پول خودشان هست و برای راحتی خود دوست دارند این گونه رفتار کنند؛عمل میکنند.
  سوال این حقیر این است که آیا این امر با حس مسئولیت پذیری در قبال دیگران در تضاد نیست و به نوعی آزار دانسته و آگاهانه نیست و آیا این افراد نبایند پاسخگو باشند؟
 • حسین ،
  1393-12-01 - 20:25

  استفاده از آب های جاری و بخصوص جوی های آب که برای باغبانی در کوچه باغ ها جریان دارد آیا برای وضو و یا برداشت جهت خوردن اشکال شرعی دارد ؟ عده ای با این آبها خودروی شخصی خود را میشویند آیا مجاز هستند ؟
 • حسین ،
  1393-12-01 - 20:22

  خوردن از میوه درختانی که قبلا در محدوده باغ فرد بوده ولی الان بعلت جاده کشی و عقب نشینی زمین آن درخت در کنار جاده ودر بیرون محوطه دیوار باغ قرار گرفته اشکال شرعی دارد ؟
 • حسین ،
  1393-12-01 - 20:19

  آیا کندن شاخه کوچک از درختی که در پارک و یا فضای عمومی وجود دارد برای کاشت در منزل و یا ... اشکال شرعی دارد ؟
 • وحید مهاجری ،
  1393-12-01 - 17:26

  آیا رد شدن از روی چمن های بلوار ها و پارک ها اشکال دارد؟
  آیا ریختن پوست میوه و زباله های تجزیه شدنی در کوه و دشت و طبیعت«غیر سطل زباله» اشکال دارد؟
  آیا در طبیعت کشتن حشراتی که ترس بی مورد از آنها داریم جایز است؟
 • 1393-12-01 - 16:18

  سلام با عرض پوزش از سوالم ولی مجبورم بپرسم،در سرویس بهداشتی ما همیشه مورچه یا گاهی سوسک هست،مورچه ها آزاری ندارند اما وقتی آب باز میشود اینها را با خود میبرد البته سعی میشود که روی موچه ها آب ریخته نشود ولی گاهی اتفاق میافتد چه باید کرد؟
  
  
 • 1393-12-01 - 13:13

  با سلام آيا انسان حق دارد كه مجوداتي زنده را براي اسباب بازي براي كودكان درست كند ( اين كار در غرب انجام مي شود)؟
 • زهرا علاقه بند حسینی ،
  1393-12-01 - 05:37

  سلام علیکم خسته نباشید.ضمن عرض ادب و احترام.سوزاندن جنگل ها و نابود کردن فضای سبز برای کشاورزی و یا ساخت و ساز چه حکمی دارد و ضرورت احیای آن چه حکمی دارد و حکم ولی فقیه با قانون جمهوری اسلامی چه تفاوتی دارد? با تشکر
 • مجید ،
  1393-12-01 - 00:33

   اگر کسی را از آشغال ریختن و لطمه زدن به محیط زیست نهی کنیم مصداق نهی از منکر پیدا میکند؟
 • مجید ،
  1393-12-01 - 00:32

  برخی گمان میکنند در قبال آشغال تولید شده خودشان مسئولیتی شامل آنها نمیشود و با رها کردن آن در معابر و جوی آب و باغچه ها موجب لطمه زدن به محیط زندگی خود و دیگران می شوند. بنده بارها دیدم حتی برخی نمازگزاران در نماز جمعه و عید فطر و ... که از روزنامه به عنوان زیرانداز استفاده می کنند بعد از نماز آن را بر روی زمین رها کرده و یا آن را مچاله کرده و در باغچه های اطراف می اندازد و بی تفاوت به مقصد خود مراجعت می کنند. لطفا با توجه به اینکه همه این پلشتی ها و بی نظمی ها جز ضربه زدن به خودمان ره اورد دیگری ندارد بفرمایید جه حکم فقهی در مورد این رفتار ها می تواند موضوعیت داشته باشد. همچنین اگر کسی را از آشغال ریختن و لطمه زدن به محیط زیست نهی کنیم مصداق نهی از منکر پیدا میکند. با تشکر
 • امیر مریدیان ،
  1393-12-01 - 00:11

  با سلام 
  با توجه به اینکه زباله های بازیافتی در کشور بازیافت نمیشود آیا نیازی به جدا سازی زباله های بازیافتی از غیره آن میباشد!
  آیا ریختن زباله های تجزیه ناپذیر مثل پلاستیک ها و یا حتی تجزیه پذیر مثل میوه ها در طبیعت جایز هست
  
 • سارا فرهی ،
  1393-11-30 - 23:06

  آیا رد شدن از روی چمن های بلوار ها و پارک ها اشکال دارد؟
  آیا ریختن پوست میوه و زباله های تجزیه شدنی در کوه و دشت و طبیعت«غیر سطل زباله» اشکال دارد؟
  آیا در طبیعت کشتن حشراتی که ترس بی مورد از آنها داریم جایز است؟
 • سجاد مخمسی ،
  1393-11-30 - 22:53

  بسم الله الرحمن الرحین
  با سلام.
  سوالی درمورد حیوانات وحشی داشتم.
  در چند سال اخیر سیرک هایی در ایران و شهر های بزرگ کشور پدیدار شده که در آنها از حیوانات به عنوان وسیله ایی برای سرگرم کردن مردم استفاده میشود که گاهی دیده میشود برای اینکه آن حیوان کار هایی که مد نظر صاحبان سیرک ست را انجام دهند به طور غیر انسانی و آزار دهنده با آن ها برخورد میشود.
  1_ حکم برخورد اینگونه با حیوانات چیست؟
  2_ حکم کسانی که برای تماشای اینگونه نمایشات با توجه به آگاهی که از نوع برخورد دارند، میروند چیست؟
  3_ حال اگر به حیوانات آزار فیزیکی وارد نکنند، اما حیوانایتی حیوان از او بگیرند، حکم چیست؟ و همینطور حکم کسانی که برای تماشا میروند؟
 • محمد دوستی ،
  1393-11-30 - 17:57

  برداشت شن و ماسه از زمین های کشاورزی که خاک مرغوب دارند به شکلی که باعث از بین بردن مرغوبیت خاک شود و همچنین تغییر کاربری این زمین ها به واحد های مسکونی تفریحی چه حکمی دارد
 • 1393-11-30 - 17:31

  با سلام.
  راه رفتن بر روی چمن های ادارات و خیابان‌ها و ... که برای آن‌ها هزینه می‌شود، با توجه به اینکه پس از مدتی که بر روی آن‌ها راه رفته می‌شود، از بین می روند و فضای سبز چهره‌ی زشتی پیدا می کند، چه حکمی دارد؟
 • سلام ،
  1393-11-30 - 13:53

  ایااشکالی ندارداب زلال رامصرف     دستشویی ها میسانیم/؟
 • 1393-11-30 - 12:55

  با عرض سلام. اگر براي كوتاهي راه از روي چمن كاشته شده در ميدان ها و پارك ها راه برويم اشكالي دارد؟ با تشكر.
 • مهدی ،
  1393-11-30 - 11:49

  سلام
  آیا زباله به زمین انداختن در خیابان اشکالی دارد؟ 
  آیا سیگار کشیدن در محیط عمومی که موجب آلودگی نسبی می شود اشکال دارد؟
  آیا به هنگام تفریح زباله انداختن و جمع نکردن زباله اشکال دارد
 • م ،
  1393-11-30 - 05:38

  عرض سلام.خدمت شما عرض شود که متاسفانه تو کشور ما در مورد شکار مسئله یک بام و چندین هوا هست.کلا هر شکارچی برای شکار هایی مثل کل و قوچ هر سه سال یک بار میتونه پروانه بگیره که البته به انضمام پارتیبازیهای فراوان تغریبا کمتر پیش میاد که شکارچیی بدون پارتی بازی پروانه ای رو تو قرعه کشی برنده شه.از اونور اقایون و خانمهای دست اندر کار که شکار رو حرام میدونند با دادن پروانه های ویژه دو سه هزار دلاری این پروانه رو تغریبا بدون محدود یت در تعداد به اشخاص خارجی میدهند.فیلمهای شکار اشخاص خارجی هم تو ارشیو محیط زیست و هم توی یوتویوب و اپارات موجود هست که حد اقل تو یک سفر به ایران ده گونه کل و قوچ و گراز میزنند..گاهی هم دیده میشود که پروانه برای حیوانات حمایت شده مثل هوبره و حتی پلنگ هم در ازای پولهای کلان صادر میشود.من جمله همین امسال که شکار هم ممنوع بود.سوال من اینجاست که ایا این پولها که به قول خود اینها از راه پروانه دادن شکار که اعلام کرده اند حرام است مشکل حرام بودن پول بدست امده از این راه رو ندارد و از سالهای گذشته نداشته است.دوما تکلیف ماهایی که به شکار تروفه علاقه مندیم ولی پولهای باد اورده انچنانی نداریم والبته مهمتر پارتی هم نداریم و البته که همیشه توی خوشیها و سختیهای نظام مقدس جمهوری اسلامی شریک بوده ایم چیست.ایا شکار برای ما حرام است؟؟؟؟
 • هادی ،
  1393-11-29 - 22:39

  ضمن سپاس از فراهم کردن این فرصت برای دوستداران محیط زیست:
  اصل پنجاهم(50) قانون اساسی مقرر می دارد: حفاظت از محیط زیست وظیفه عمومی بوده و هرگونه فعالیت اقتصادی که با تخریب محیط زیست همراه باشد ممنوع است.
  حال حکم عمل اقتصادی خلاف این اصل قانون اساسی از سوی دولت و یا اشخاص حقوقی غیر از دولت و یا اشخاص حقیقی چه حکمی دارد؟
  با تشکر فراوان
 • 1393-11-29 - 21:57

  با سلام
  در بعضی مناطق حیواناتی وحشی توسط محیط زیست رها می شوند و کشتن اونها از لحاظ قانونی ممنوع هست ولی این حیوانات مثلا گرگ ها به مردم آن منطقه ضررهای زیادی می زنند در این صورت تکلیف چیست می توان آن حیوانات را کشت یا نه؟
  با تشکر
 • میثم رهگذر ،
  1393-11-29 - 18:50

  سلام
  اگر فعل یا ترک فعل انسان باعث آلودگی هوا در حد وسیع شود، به عنوان مثال اگر قصور یک مسئول باعث انتشار گسترده ریزگردها در برخی شهرها شود، به طوری که موجب عسر و حرج و بعضا ضرر و اضرار مسلمین گردد حکمش چیست؟ اشغال سمت‌های حکومتی توسط چنین مسئولانی جایز است؟ 
  اگر کسی بتواند جلوی این پدیده‌ها را بگیرد چه وظیفه ای دارد؟
 • رضا محمدی ،
  1393-11-29 - 17:54

  سلام
  ریختن زباله و پسماند های مواد شیمیایی و مواد نفتی به دریا اشکال دارد؟(دریا اعم از دریاچه ها، خلیج فارس، اقیانوس ها)
  با تشکر
 • عدالتخواه شیراز ،
  1393-11-29 - 16:55

  سلام
  میخواستم بدونم قطع کردن درختان شهرهای بزرگ برای ساخت برج های عمود مشکل شرعی دارد یا نه
  در کل قطع کردن رسته درخت چه حکمی دارد
 • عابداحمدی ،
  1393-11-29 - 16:01

  با عرض سلام وخسته نباشید...
  سوال من پیرامون کارمندان محیط زیست سطح کشور است که در زمان مآموریت اگر با فرد متخلفی برخورد کنند چنان برخورد بدی باهاش دارند که انگار با یک قاتل زنجیری برخورد کردند ولی چه در بحث شکار حیوانات یا برش درختان و نگهداری پرندگان برای خودشان توجیح عقلی وشرعی میآورند که استفاده ما اشکال ندارد یا مثلآ چندی پیش در یک شهرستان ریس محیط زیست شهرستان برای جلب رضایت مسولین شهر مقدار زیادی گوشت شکار را بین مسولین توزیع کرد آیا این کار از لحاظ شرعی اشکال ندارد؟ که این تبعیض را با عامه مردم قایل میشوند واغلب مردم روستاها از عملکرد این محیط بانان ناراضی هستند؟ یا فرد مسول با میهمانان فامیلی اش به شکار میرود که این را خود از زبان افراد همراهش شنیدم آیا خوردن این گوشت شکار که مثل بقیه مردم پولی بابت جواز شکار پرداخت نکرده اند حلال است؟
  (باتشکر)
 • محمدسجاد فریدون جاه ،
  1393-11-29 - 15:47

  ۱-اگر گیاه بدون این که ما حواسمان نباشد و دستمان بخورد که کبریت زدیم و آتش گرفت باید چگونه جوابش را بدهیم ؟
 • احسان ،
  1393-11-29 - 13:59

  باسلام و احترام
  باتوجه به آنکه:
  1. هوا، زمین، جنگل، رودخانه و دریا، محیط زیست مشترک انسان‌ها، حیوان‌ها و گیاهان است و تعلق به فرد یا گروه خاصی ندارد.
  2. تصرف در منابع مشترک اینچنینی در صورتی که ملازم با آسیب رساندن به دیگر انسان‌ها و دیگر گونه‌های زنده باشد و زندگی آنها را دچار اختلال کند، از نظر شرعی چگونه است؟
  3. مضرات خطرناک رهاکردن آلاینده‌ها در منابع مشترک بر سلامتی انسان از نظر علمی اثبات شده است.
  4. رهاکردن آلاینده‌ها در منابع مشترک علاوه بر تهدید سلامتی موجودات زنده، آلودگی فیزیکی و بصری هم ایجاد کرده و موجبات زحمت در نظافت محیط می‌شود.
  5. با این اوصاف، حکم افرادی که آلودگی خودروی یا کارگاه یا کارخانه‌ی خود را در منبعی مشترک رها می‌کنند و این کار موجبات زحمت دیگر گونه‌های زنده شده و حتی زندگی آنها را تهدید می‌کند چیست؟
  6. حکم اقدام مسئولین شهری یا کشوری در رها کردن فاضلاب شهری یا صنعتی در رودخانه‌ها و سواحل دریا که موجبات برهم خوردن نظم زیست بوم شده و حتی زندگی گونه‌های زنده را به خطر می‌اندازد یا چشم‌اندازهای زیبا را نابود می‌کند چیست؟
  7. آیا اقدامات فوق با توجه به قاعده‌ی «لاضرار» نامشروع نمی‌باشند؟
  8. آیا اگر انجام این اقدامات موجب زحمت دیگران و به خطر افتادن جان آنان شود، یا مناظر زیبایی را از بین ببرد، حکم حق‌الناس نمی‌گیرد؟
  
 • رضائی ،
  1393-11-29 - 13:51

  با عرض سلام خدمت حجت الاسلام فلاح زاده 
  من دانشجوی رشته ی بهداشت محیط هستم. آیا تصفیه فاضلاب و استفاده مجدد از آن بعنوان آب آشامیدنی اشکال شرعی ندارد؟ یا چون الان کم آبی داریم از شرایط اضطرار است؟ خواهش مندم در این مورد مرا راهنمایی نمایید.
  
 • 1393-11-29 - 11:39

  آیا زباله به زمین انداختن در خیابان اشکالی دارد؟
  2- سلام----با توجه به انکه دود حاصل از وسایل نقلیه برای افراد شهر و محیط زیست مضر است آیا استفاده از این وسایل اشکالی دارد؟
 • یامهدی ادرکنی ،
  1393-11-29 - 11:32

  عرض سلام و خداقوت
  شکار پرندگانی همچون کبک از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در ماههایی از سال و روز هایی ازهفته، آن هم به تعداد خاصی مجاز است. حال سوال این است که شکار این پرندگان توسط شکارچیان در روزهای غیر مجاز یا شکار،بیش از تعداد مشخص شده چه حکمی دارد؟؟؟(اگر امکان دارد حکم آنرا هم در زمینه خود فعل شکار کردن و هم در زمینه خوردن این پرنده، بیان بفرمایید).
  باتشکر فراوان
 • ارشادی نیا ،
  1393-11-29 - 10:07

  با سلام
  سوال اول:
  گاهی اوقات مشاهده می شود فردی در یک پارک از روی چمن ها عبور می کند و یا این که از روی گل ها یا بوته های وسط یک بلوار عبور می کند، آیا این اقدام او تخریب اموال عمومی یا دست اندازی به بیت المال است؟ اگر افرادی قبل از او این کار را کرده باشند، به گونه ای که تبدیل به یک مسیر شده باشد حکمش چیست؟
  اگر تخریب اموال عمومی است، برای جبرانش از چه طریق باید اقدام کرد؟
  
  سوال دوم:
  گاهی اوقات نیزملاحظه می شود که ماموران شرکت برق برای هموارسازی مسیر سیمهای هوایی اقدام به بریدن بخش هایی ـ تنه بالایی و اصلی ـ درخت می کنند، درحالی که شاید نیازی به این اقدام نباشد و فقط بخش کوچکی نیاز به این کار داشته باشد و یا با بادقت بیشتر بتوان سیم کشی کرد. حکم این قطع کردن اشتباهی به صورت آگاهانه یا غیر آگاهانه چیست؟
  آیا حکم این عمل در مواقعی که درخت در خواب زمستانی است یا در فصل بهار و تابستان می باشد، متفاوت است؟
  
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی