news/content
1393/10/03
مطابق با فتاوای آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای صورت می‌گیرد:

پاسخ به سؤالات شرعی مخاطبان درباره احکام ارتباط بین صاحبان مذاهب و ادیان

پاسخ به سؤالات شرعی مخاطبان درباره احکام ارتباط بین صاحبان مذاهب و ادیان

«مسلمان‌ها باید با هر عامل مخالفِ وحدت و ضد وحدت مقابله بکنند؛ این یک تکلیف بزرگ برای همه‌ی ما است؛ هم شیعه باید این را قبول کند، هم سنّی باید قبول کند، هم شعبه‌های گوناگونی که در میان شیعیان و در میان سنّی‌ها وجود دارد این را باید بپذیرند.» رهبر انقلاب اسلامی ۱۳۹۲/۱۰/۲۹

همزمان با ایام هفته‌ی وحدت، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به پرسش‌های شرعی مخاطبان درباره‌ی احکام ارتباط بین صاحبان مذاهب و ادیان مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پاسخ خواهد داد. کاربران گرامی می‌توانند سؤالات خود را تا ۱۰ دی ۱۳۹۳ در بخش نظرات این صفحه یا به شماره پیامک ۲۰۱۱۰ ارسال کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده -عضو دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای و رئیس مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی- به پرتکرارترین سؤالات مطابق با فتاوای معظم‌له پاسخ خواهد داد.

با توجه به کثرت پرسش‌ها، شما می‌توانید ابتدا نظرات منتشرشده در همین صفحه را مشاهده نمایید و یا به منابع فقهى موجود در این پایگاه اطلاع‌رسانی مراجعه کرده و اگر پرسش و پاسخ مدنظرتان را نیافتید، سؤال شرعی خود را نوشته و ارسال فرمایید.
https://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif پاسخ سوالات ارسال شده از سوی کاربران، منتشر شد. برای مشاهده‌ی پاسخ ارائه شده اینجا را مشاهده نمایید.
 

https://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif الإجابة عن الأسئلة الشرعیة حول أحکام العلاقة مع أهل المذاهب و الأدیان الأخرى
«على المسلمین أن یجابهوا أیّ عامل من العوامل الناقضة و المضادة للوحدة؛ هذا واجب کبیر علینا جمیعاً؛ الشیعة یجب أن یقبلوا هذا، و السنة أیضاً یجب أن یقبلوه، و کذلک الفرق و الشعب المتنوعة داخل الشیعة و أهل السنة یجب أن تتقبّل هذا الشیء» سماحة قائد الثورة الإسلامیة بتاریخ 19/01/2014 م .
تزامناً مع أیام أسبوع الوحدة سیجیب موقع KHAMENEI.IR عن الأسئلة الشرعیة للقرّاء و الزوّار حول أحکام التواصل مع أهل المذاهب و الأدیان الأخرى طبقاً لفتاوى سماحة آیة الله العظمى السید علی الخامنئی. بوسع الزوار المحترمین إرسال أسئلتهم لغایة یوم الحادی و الثلاثین من کانون الأول 2014 م على شکل کامنتات فی هذه الصفحة.
و سیجیب حجة الإسلام و المسلمین فلاح زاده - عضو مکتب استفتاءات سماحة آیة الله العظمى السید علی الخامنئی و رئیس مرکز علم مواضیع الأحکام الفقهیة - عن الأسئلة الأکثر تکرّراً حسب فتاوى الإمام الخامنئی.

 
‫‫Ayatollah Khamenei’s Response to Religious Questions: The Relationship Between All Religions and Denomainations‬‬
 “Muslims should confront any phenomenon which is against their unity. This is a great responsibility for all of us. Both Shia and Sunni Muslims, and different groups which exist among Shia and Sunni Muslims should accept this responsibility”. January 19, 2014
During Unity Week, KHAMENEI.IR will answer the religious questions of readers about the relationship between different denominations and religions on the basis of Hazrat Ayatollah Khamenei’s fatwas. The dear users can send their questions in the “viewpoints section” of this page. The deadline is: December 31, 2014.
 

نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 67 نظر ]
 • حسین ،
  1393-10-09 - 22:34

  با سلام و ادب
  درمورد برخورد با سایر انسانها سوالی داشتم؟ در دنیای امروز که عصر ارتباطات است و جستجو و تفکر به صورت عادت همه گیر در آمده است آیا نمی توان با سایر انسانها با فرض قریب به یقین بودن اهل کتاب بودن آنان، معاشرت و تبادل نظر داشت ؟ همچون خداوند و حضرت محمد مصطفوی (ص) از سر رحمت و انسانیت و برابری، با سایر افراد ارتباط داشت و حتی به آنان به خصوص در موارد بیماری، کمک رساند و از آنان دست گیری کرد؟ چرا که شاید قضاوت در مورد نجس بودن سایرین در دنیای امروز نوعی نژآد پرستی و خود برتر بینی محسوب شود، دیگرانی که شاید درعمل از ما مسلمان تر باشند! با تشکر فراوان
 • محمد حسین ،
  1393-10-09 - 21:46

  با سلام و خداقوت
  آیا فقط سب و توهین به مذاهب و ادیان دیگر حرام است یا لعن هم همین حکم را دارد 
 • زهرا م ،
  1393-10-09 - 19:10

  هم اتاقی شدن با کسی که بازبان خدا را نفی می کند چه حکمی دارد هم سفره شدن باچنین کسی؟
 • 1393-10-09 - 12:46

  سلام علیکم
  احنراما نظر شما پیرامون برگزاری عیدالزهرا و جشن نهم ربیع چیست؟
 • هادی ،
  1393-10-09 - 12:45

  با سلام
  آیا برگزاری مراسم به مناسب شهادت حضرت محسن به طورعادی همراه با سخنرانی و پند و اندرز و ذکرمصیبت جایز نیست در صورتی که هیچ گونه لعن و نفرین به فردی صورت نگیرد ؟
 • 1393-10-09 - 11:01

  اگر کسی ادعا کند که از روی حقیقت طلبی به این نتیجه رسیده که تغییر مذهب یا تغییر دین دهد حکمش چست؟
  آیا مرتد محسوب می شود؟
  آیا احکام مرتد مثل نجاست و ... بر او جاری است یا نه؟
  آیا مجازیم با او قطع ارتباط کنیم؟
 • سعید ،
  1393-10-08 - 23:08

  جلوگیری از ایجاد تفرقه میان شیعیان در چه شرایطی جائز نیست؟
  تکلیف ما در برخورد باشیعیانی که اصرار با تفرقه افکنی میان مسلمانان را دارند چیست؟
 • سید صادق ،
  1393-10-08 - 14:05

  با سلام ... در رساله آموزشی مقام معظم رهبری آمده است که لعن بدعتگذار جایز است حال آیا ما هر بدعتگذاری را در طول تاریخ لعن کنیم آن هم به طور علنی و با ذکر مصداق آیا اشکالی دارد ؟
 • سید صادق ،
  1393-10-08 - 14:02

  با سلام ... لطفا حتما به این سوال پاسخ دهید آیا تنها شیعه هست که وارد بهشت می شود و منظور از فرقه ناجیه چیست ؟
 • مجتبی ،
  1393-10-08 - 13:50

  سلام
  آیا به دلیل رعایت وحدت نباید حقانیت شیعه را با ادله تاریخی و روایی ثابت کرد؟
  برخی بر این باورند که به دلیل رعایت وحدت حرفی از مناظره بین شیعه و سنی نباشد.یا کسی چه از شیعه و چه اهل تسنن نباید مذهب خود را ثابت کند.
 • 1393-10-08 - 13:11

  سلام علیکم
  1- آیا درست است که که یک نفر بگوید ما باید با اهل سنت وحدت داشته باشیم ولی عقاید اهل سنت را در مجمع عمومی نقد کند، و اهانت نیز نکند؟
 • shabby Mmari ،
  1393-10-08 - 12:36

  Assalaam alaykum samahat.
  My question is about the relationship between Islam and Christianity i details and whetger we are allowed to great them and send them gift in their religion.
 • Batool ،
  1393-10-08 - 10:14

  من یک دختر شیعه هستم، می تواند پسر سنی ازدواج من است آن مجاز در اسلام؟ اگر بله پس لطفا به من بگویید که چگونه من می توانم رابطه با او در آینده مرض جرب و حل مسائل ناشی به دلیل تفاوت های مذهبی.
 • 1393-10-08 - 02:36

  Goodmorning mr. Khamenei, thank you for this opportunity to ask you some questions about an important theme: the relationships between religions. My question is: it will be never Peace between Muslims, Christians and Ebrews? Whath do you think about the message of Pope Francesco to all Muslims Religion Authorities because that stop the terrorism? Why Muslims kills Christians in Africa every days? Thank you for your answers. My best regards. Domenico from ItalySo 
 • محسن ،
  1393-10-07 - 16:43

  بنده که در خارج از کشور زندگی میکنم حکم پیراوان سایر دینها و مذهبها در مورد نجاست و پاکی چیست و خوراکیهای آنها چطور آیا پاک است یا باید رعایت کرد خوراکیهای گوشتی چطور؟
 • امیر احمدی ،
  1393-10-07 - 16:38

  با سلام 
  لطفا نظر حضرت آیت الله خامنه ای را در مورد ازدواج شیعیان چه دختر و چه پسر با دیگر ادیان و مذاهب را بطور خلاصه و صریح بیان کنید؟
 • ام محمد ،
  1393-10-07 - 02:06

  السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
  هل يجوز ان نهنئ المسيحي بعيد ميلاد المسيح النبي عيسى عليه السلام ؟؟
  وهل يجوز اعطاء المسحي هديه عيد المسيح ؟؟
 • علی یاسمی ،
  1393-10-07 - 00:30

  سلام و عرض خدا قوت؛
  وظیفه دینی و شرعی شیعیانی که با حرکات تفرقه آمیز مواجه میشوند، چیست؟
  با فرقه هایی از شیعه و ایضا برخی از هیئات مذهبی که غالبا این وضوع را رعایت نمی کنند، چه برخوردی باید کرد؟
 • علی ،
  1393-10-06 - 23:22

  سلام چگونه یک بی دین را به ادیان الهی دعوت کنم ؟
  سرانجام دیگر ادیان بهشت است یا جهنم؟!
 • 1393-10-06 - 16:07

  به نام خداو باسلام ، باتوجه به فعالیت فرق مختلف مثل کابالاواکنکاروشیطان پرستها وجذب بعضی جوانان ازسرناآگاهی به این فرق ، بحث مسائل شرعی زندگی بااینهازیریک سقف وکافرومشرک بودن یانبودنشان چه حکمی دارد وچگونه باید بااین مسائل برخورد کرد؟
 • 1393-10-06 - 08:46

  سلام علیکم
  کاری بسیار پسندیده انجام دادید. متشکرم
  خوب است برای هر سوال گزینه تایید هم قرار دهید تا افرادی که همان سوال را دارند با تایید آن از ارسال مجدد سوال معاف شوند.
 • 1393-10-06 - 07:21

  بسم الله الرحمن الرحیم خداقوت. اهل کتاب شامل کدام گروه های مذهبی فعلی 5قاره می شود؟ فِرَق عرفانی مثل بودا هندو هرمسی سرخ پوستی مکزیکی که ریشه های مذهبی در سلوک انبیاء علیهم السلام داشته و نشات، سپس انحراف گرفته، حکم شان چیست؟ تفاوت مشرکین با اهل کتاب چیست؟ مشرکین به فتوای امام ره نجس هستند.مگر اهل کتاب فعلی مشرک نیستند؟ موفق باشید..
 • 1393-10-06 - 00:21

  آیا تلاش برای شیعه کردن اهل سنت با دلیل و حجت ومنطق عقلانی صحیح است یاخیر
 • 1393-10-05 - 23:59

  <!--?xml version="1.0" encoding="utf-8"?-->
  <string xmlns="http://tempuri.org/">آیا دشمن اسلام خواندن بعضی که قائل به قمه زنی و تبری هستند 
  که بعضی از مراجع هم با آنان دیدار کردند
  جایز است
  حال که حضرت امام خامنه ای دستور وحدت بین مسلمانان دادند
  آیا دستور به وحدت بین شیعیان هم هست یانه
  </string>
 • 1393-10-05 - 23:04

  باسلام
  با توجه به اینکه ما شیعیان اعتقاد داریم که کتب آسمانی مسیحیان و یهودیان مسلما تحریف شده اند پس چه طور آنها را اهل کتاب میدانیم در حالی که کتابی امروز وجود ندارد یا اگر وجود داشته باشد قطعا تحریف شده است. لطفا پاسخ دهید... باتشکر
 • جابر ،
  1393-10-05 - 22:46

  با سلام 
  در پی مقابله با تفرقه افکنان بین صفوف مسلمین 
  مشاهده شده به برخی از مراجع که منادی تبری علنی بودند توهین شده و مقلدبن این مراجع هم برای مقابله به مثل به دیگران توهین هایی نموده اند 
  1-راه جلوگیری از تفرقه افکنان میان صفوف مسلمین چیست؟
  2-جکم توهین کردن به مراجعی که به دنبال ایجاد تفرقه میان برادران اهل سنت و شیعیان هستند چیست؟
 • محمدعلی محمدیان ،
  1393-10-05 - 22:09

  با سلام. در شهر سنندج آیا اگر شیعیان که در اقلیت هستند به دنبال این باشند که مسجدی برای مخصوص شیعیان بسازند در حالی که این همه مسجد در سنندج وجود دارد خدشه به وحدت اسلامی می باشد یا خیر؟
  در کنار مسجد سید قطب سنندج فاطمیه ای هست که برخی شیعیان در آنجا نماز جماعت میخوانند آیا میتوان در این صورت به مسجد سید قطب که اهل سنت هستند رفت؟
  آیا خود برگزاری نماز شیعیان در کنار مسجد خلاف روح وحدت اسلامی نیست؟ آیا خواندن نماز در مسجد ولو اهل سنت فضیلت بر حسینیه و فاطمیه ندارد؟
 • مصطفی ،
  1393-10-05 - 22:01

  با سلام
  خواهشمند است توضیح دهید مرتد چه کسی می باشد؟آیا هر کسی که از دین اسلام برگشت مرتد می باشد؟شرایط مرتد بودن چیست؟
 • بابلی ،
  1393-10-05 - 21:03

  برخی از بستگان من (مثلا دایی،پسر دایی و ...) اخیرا کافر شده اند و بعضی دیگر هم برخی ضروریات دین را انکار میکنند و به اعتقاد من اکثرشان از روی جهل به این روز افتاده اند و واقعا به کمک و دستگیری احتیاج دارند ایا همچنان صله ارحام بر من نسبت به انها واجب است؟و اگر به مشکلی بر خوردند حل مشکلاشان بر من واجب است؟.انها بعضی وقتها خانواده ی ما را ناهار یا شام دعوت میکنند اما من نمی دانم میتوانم به خانه شان بروم یا نه چون میترسم غذایشان نجس باشد و نمی شود شام به منزلشان بروم و شام نخورم یا میوه تعارف کنند و من نخورم. البته چون در ایران هستند گوشت ذبح اسلامی مصرف میکنند ولی چون خودشان نجس هستند دست پختشان هم نجس میشود.اما من دوست دارم در کنارشان باشم و انها را با اسلام حقیقی اشنا کنم اما نمیدانم این قضیه نجاست را چه کار کنم؟
  همین قضیه کفار الان در دانشگاه هم وجود دارد بعضی از همکلاسیانمان اوایل مسلمان بودند بعد از گذشت دو سه سال از دانشگاه حالا به خاطر برخی از مشکلات بعضی ها منکر خدا شده اند بعضی منکر پیامبر(ص) شده اند و من نمیدانم در برخورد با انها چه بکنم باز هم میگویم هیچکدامشان از روی عناد منکر نیستند بلکه از روی جهل است حال رابطه من با انها باید چگونه باشد؟ایا باید بطور کلی انها را کنار بگذارم یا نه؟اگر به انها بگوییم شما نجس هستید چگونه میتوانم با انها ارتباط داشته باشم؟
  میدانم برخی از سوالاتم حالت استفتا ندارند ولی به نصیحت پدرانه شما نیاز دارم.
  
 • 1393-10-05 - 20:33

  سلام علیکم
  در سفر به کشور های خارجی و برخورد اولیه با مردم آنجا تکلیف چیست؟آ
  آیا میتوان حکم به اهل کتاب بودن و در نتیجه طهارت آنان کرد یا خیر؟
  این در حالی است که نمیتوان از تک تک افراد ابتدا دینشان و مذهبشان را پرسید و سپس با آنان رابطه برقرار کرد.
 • پیام پزشکان ،
  1393-10-05 - 19:08

  با سلام 
  احتراما" در مورد "ضرورت امر به معروف و نهی از منکر "در برابر صاحبان ادیان من جمله مسیحی و کلیمی و... بدین معنا که اگر در ارتباط (اعم از شغلی و شخصی ) با صاحبان ادیان ، در مواجهه با رفتاری که به استناد کتب مقدس همان دین و یا عرف از موارد " منکر یا معروف " باشد حسب مورد نهی یا امر "واجب است یا جائز " ؟ 
 • محمد ،
  1393-10-05 - 18:29

  آیا بهاییان جزو مذاهب اسلامی به شمار میآیند یا خیر؟
  ....
 • وحید ،
  1393-10-05 - 18:12

  به طور یک قاعده کلی بفرمایید که معاشرت و ارتباط با چه گروههایی از ادیان یا مذاهب دیگر مطلقا ناپسند و حرام است و با کدام گروهها با شرایطی خاص حرام است؟ و آن شرایط چیست؟
 • 1393-10-05 - 14:15

  باسلام
  راه مقابله با تشیع انگلیسی که پرچمدار اختلاف افکنی در میان مسلمانان است را بیان کنید.
 • رضا ،
  1393-10-05 - 12:39

  پاسخ‌های امام خامنه‌ای را به سوالات مطرح شده در ذیل چرا نداده‌اید؟
  پاسخ KHAMENEI.IR :
  همانند چهار برنامه‌ی گذشته، پاسخ به سوالات چند هفته پس از اتمام مهلت ارسال سوالات منتشر خواهد شد.
 • حمید ،
  1393-10-05 - 11:50

  سلام
  سوال بنده کلی می باشد و اون اینکه نظر صریح حضرت آقا در مورد سب و لعن چی هست؟؟...
  آیا لعن کردن افرادی همچون اون ... که بین مسلمانان اختلاف افکنی بصورت علنی و آگاهانه انجام میدن جایز هست یا خیر؟؟
  باتشکر و سپاس و با آرزوی سلامتی برای حضرت آقا.
 • حکیم سواعدی ،
  1393-10-05 - 11:45

   سلام علیکم 
  باتشکر از کسانی که در راه اتحاد مسلمانان گام بر میدارند .نظر من که عقلی استنباط کردم به نظرم ارتباط با صاحبان مذاهب یا همان بزرگان یا مفتیان مذاهب دیگر در جهت کسب اطلاعات و وشناخت اهداف آنها مشکلی ندارد
 • رسول محمودی ،
  1393-10-05 - 08:37

  سلام . من در محل کار با دو نفر از همکارانم که یکی از اهل یارسانی یا اهل حق و دیگری اسما شیعه است ولی الزام عملی ندارد باهم یکجا هستیم در مورد خوردن از اموال انها و هم سفره بودن با آنها خواهشمند است من را اگاه کنید چه حکمی دارد ؟؟؟
 • مهدی ،
  1393-10-05 - 08:04

  باسلام؛
  چند سؤال 
  ۱-وظیفه ما در مقابل خدشه کنندگان به وحدت اسلامی چیست؟
  ۲-متاسفانه الان به خاطر وحدت اسلامی، وحدت شیعی خدشه دار گردیده،
  وحدت مسلمانان بر وحدت شیعیان مرجح است؟
  ۳-ایا کم پرداخته شدن به قضیه شهادت حضرت محسن در راستای وحدت است؟
  ۴-
 • 1393-10-05 - 07:52

  باسلام؛
  منظور حضرت اقا از وحدت شیعه و سنی وحدت در چه مواردی؟ و عقب نشینی در چه مواردی؟ چرا الان به اسم وحدت مصائب حضرت زهرا.س. و کشته حضرت محسن .ع. به وضوح بیان نمیشود؟
 • مجتبی ،
  1393-10-05 - 00:07

  اخیرا بسیار رایج شده که بسیاری از مومنین می فرمایند کسانی که در سینه زنی برهنه می شوند یا ایام عزاداری برای شهادت محسن بن علی (ع) برگزار می کنند ضد ولایت فقیه ، ضد انقلاب و شیعه نما و ...هستند و یا کسانی که به هر دلیل قید مطلقه ولایت فقیه را قبول ندارن شیعه نیستند تکلیف ما در قبال این دسته از شیعیان که نظری غیر از ما دارند چیست آیا می توان با اینها هم با وجود این اختلافات وحدت کرد 
 • مجتبی ،
  1393-10-04 - 23:34

  باسلام و احترام
  اگر مسلمانی در منزل غیر مسلمان چه اهل کتاب چه غیره غذایی بخورد حکمش چیست و دلیلش چیست ؟ اگر جواب حرام و دلیلش ندادن خمس باشد چنین افرادی که در ایران و اطراف ما زندگی می کنند و ما نمی دانیم که با قوانین ما هستند یا نه ( خمس میدهند یا نه یا ...) حکمش چیست چون مسلمان های اسمی اطراف ما هستند که معلوم نیست که رعایت قوانین میکنند یا نه . فرقشان چیست حکمشان چیست ؟ اگر اهل کتاب رعایت کنند حکمشان چیست ؟
 • محمد حسین عابدینی ،
  1393-10-04 - 23:31

  آیا یک شیعه و سنی میتوانند باهم ازدواج بکنند و اگر میتوانند شرایط خاصی ندارد؟؟؟
 • حسین ،
  1393-10-04 - 22:32

  سلام
  من در مورد ارتداد سوال داشتم
  می خواستم تعریف دقیقی بدانم از ارتداد و این که چگونه فردی مرتد شناخته می شود و این که آیا توبه کردن باعث رفعش می شود یا نه
  چون دیده ام که یک نوع از ارتداد حکم اعدام درجا دارد
 • 1393-10-04 - 22:29

  باسلام در منطقه ما جدیدا از سوی فرق اهل سنت و گاها وهابیت هزینه میشه تا با دختران شیعه ازدواج کنند.
  خیلی از این ازدواجها هم با هدف کم کردن نسل شیعه انجام میشه
  آیا فی نفسه ازدواج دختر شیعه با مرد سنی جایز است؟و آیا اگر مرد سنی دارای قصد و قرض خاص باشد مثلا برای کم کردن نسل شیعیان آیا این ازدواج جایز است؟
 • علی کرد ،
  1393-10-04 - 20:39

  آیا مطرح کردن مباحث اثباتی شیعه در جلسات عمومی همچون عزاداری محرم توسط وعاظ جایز است؟
  ایا جایز است واعظ به اثبات علمی و تکفیر یکی از خلفا بپردازد؟
  آیا میتوان با استفاده از روایات اثبات کرد که یکی از فرق اسلامی ملعون اند و یا کافر و غیر آن؟...
  
  لطفن سوالات را جداگانه پاسخ دهید.
  والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
 • محمد ،
  1393-10-04 - 20:37

  آیا سب و لعن دشمنان خدا و پیامبر و اهل بیت علیهم صلوات الله با اطمینان خاطر از سوء استفاده مخالفین و دشمنان و بصورت مخفیانه جایز است یا خیر؟
 • محمد ،
  1393-10-04 - 19:58

  لطفا بفرمایید که با توجه به ایه ولا تلبسوا الحق .... جواز بر لعن نمیکند 
 • 1393-10-04 - 18:47

  سلام
  حکم ذبیحۀ کشتارگاهی که کارکنان آن اهل حق هستند به چه صورت است؟
 • محمد صالحی ،
  1393-10-04 - 18:27

  سلام و عرض ادب خدمت رهبر گرامی انقلاب
  در شهرستان ما تعداد زیادی بهایی زندگی می کنند
  آیا معامله کردن با آنها یا رفت و آمد با آنها شرعاً جایز است؟
  آیا در کارهایی مثل برق کشی و لوله کشی می توان به سراغ آنها رفت؟
  آیا تدریس خصوصی درسهایی مثل ریاضی و کامپیوتر برای آنها جایز است؟
 • مسعود ،
  1393-10-04 - 18:17

  سلام علیکم.
  آیا خواندن زیارت عاشورا در مساجد شیعی که احتمال حضور برادران اهل سنت در آن کم میباشد جایز است؟آیا سر دادن شعار لعن علی عدوک ...ی در هئتهای عذاداری جایز است؟
 • 1393-10-04 - 16:25

  سلام،وهابی ها نجس اند؟
  وهابی ها همین آقایون موجود در حرمین هستند که که مسلمین رو اصطلاحا ارشاد میکنن.
 • احمدي ،
  1393-10-04 - 15:59

  بنام خدا
  ببخشيد مذهب " اهل حق " چگونه مذهبي است ؟
  آيا از نظر اسلام اين فرقه يا مذهب مردود است يا نه ؟
 • مهدی ،
  1393-10-04 - 15:43

  ارتباط ما با مروجان قمه زنی، طرفداران لعن علنی و ... مثل... و ... چطور باید باشه؟
  آیا تشریح اعتقادات و بیانات این آقایان در مجامع عمومی ایرادی نداره؟
 • مجید ،
  1393-10-04 - 12:53

  سوال:
  می خواستم ببینم نظر مقام معظم رهبری در مورد برگزاری ایام محسنیه چیست؟؟؟
  و به نظر آقا در اوایل ماه ربیع الاول دقیقا چه اتفاقاتی رخ داده است؟؟؟
  و این روایات متعددی که در این ایام مطرح میشود چقدر سندیت و قطعیت دارد؟؟؟
 • سعید عباسی ،
  1393-10-04 - 11:08

  مرز مقدسات اهل سنت که نباید به آن توهین شود تا کجاست؟ آیا عدم توهین به مقدسات اهل سنت مخالف عقاید شیعه نیست؟
 • محمد ،
  1393-10-04 - 11:05

  سلام
  آیا نماز خواندن پشت سر اهل سنت در مکان ها و شهرهایی که شیعیان در اکثریت هستند، جائز است؟
 • Amir ،
  1393-10-04 - 02:44

  باسلام.
  حکم شرعی مراوده و دوستی با انسان‌هایی که جزء یکی از ادیان ابراهیمی شناخته شده نیستند چگونه است؟ مثلا مردمان شرق آسیا اعم از بودایی و کنفوسیوسی و ...
  آیا اینها کافر حساب نمی‌شوند و از نظر فقه ما نجس نیستند؟
 • محمدرضا حقیقت ،
  1393-10-03 - 23:44

  باسلام 
  آیا نقدعقائد اهل سنت دراینترنت وبحث باآنان خلاف وحدت است؟
  برگذاری مراسم عیدالزهرا؟...
  آیا بهاییان حق شهروندی وتحصیل دارند؟
  وحدت بااهل کتاب چگونه است باتوجه به نهی قرآنی ازدوستی باآنان؟
  غیبت اهل سنت جائزاست؟
  آیا مومن اصطلاحی شامل اهل سنت هم هست؟
  همزیستی مسالمت آمیزباچه کفاری امکان پذیراست؟
  آیا متصوفه اهل ایمان ووحدت باآنان هم واجب است؟
  آیاوحدت بااختلاف افکنان شیعی هم واجب است یاباآنان باید مقابله کرد؟
  آیالعن کلی مثلا اللهم العن اوظالم.....مخالف وحدت است؟
  آیا وحدت بااهل سنت ظاهری است یامحبت وهمدلی هم واقعی هم باید باشد ؟اهل کتاب چطور؟
  وحدت شیعیان باهمه اختلافات مذهبی وسیاسی باید چگونه باشد؟
 • عماد ،
  1393-10-03 - 21:04

  سلام الله علیکم
  آیا میشود افرادی که در مذهب شیعه هستند و بعضا روحانی و حتی مرجع تقلید میباشند و باعث تفرقه بین شیعه و سنی هستند یا حداقل حمایت از جریان ها یا افرادی میکنند که چنین کاری را میکنند، لعن کرد؟ 
 • ابوذر ،
  1393-10-03 - 17:46

  با سلام
  
  وحدت بین شیعه و سنی یک امر ضروری است. وحدت بین خود شیعیانی که در برخی از امور اختلاف نظر دارند، چطور برقرار بشود؟ 
 • abolfazl ،
  1393-10-03 - 16:00

  با سلام بنده و تعدادی از دانشجویان جوان مدتهاست که در ذهن خود به دنبال پاسخ این سوال هستیم لطفاً راهنمایی بفرمایید!!! نام بردن و معرفی افرادی که عامل تفرقه بین مسلمانان هستند و مایه چرکین شدن رابطه بین مسلمانان و ادیان دیگر میشود آیا اشکال دارد؟ آیامیتوانیم به این افراد تفرقه انداز لعنت بفرستیم، یا اینکه باید با این افراد هم سازش کرد تا جایی که مصلحت هست؟
 • مهران ،
  1393-10-03 - 15:07

  باسلام.
  لطفا در مورد حدود فقهی ارتباط و مراوده با جماعت موسوم به "اهل حق" که اغلب در مناطق غربی کشور زندگی می‌کنند توضیح دهید؟
  آیا خوردن از غذاهای آنها و یا مراوده و تجارت با آنها به لحاظ شرعی جایز است؟
 • مهران ،
  1393-10-03 - 15:02

  باسلام.
  حکم شرعی مراوده و دوستی با انسان‌هایی که جزء یکی از ادیان ابراهیمی شناخته شده نیستند چگونه است؟ مثلا مردمان شرق آسیا اعم از بودایی و کنفوسیوسی و ...
  آیا اینها کافر حساب نمی‌شوند و از نظر فقه ما نجس نیستند؟
 • عبدالزهرا ،
  1393-10-03 - 15:00

  باسلام
  سوال بنده از حضرت آقا این هستش که اگر یک کافری که در جمهوری اسلامی زندگی میکند به بنده هدیه ای که حلال باشد بدهد استفاده از آن چه حکمی دارد؟
  حال اگر این کار باعث ایجاد محبت من نسبت به این فرد بکند چه؟
 • مهران ،
  1393-10-03 - 15:00

  باسلام.
  لطفا در مورد جنبه‌های شرعی زندگی و فعالیت اقلیت "سیک"‌ها در ایران (که دز تهران و زاهدان هستند) توضیح دهید. این افراد که ظاهرا از اهل کتاب نیستند حکم فعالیت و زندگی‌شان در جامعه‌ی اسلامی و مراوده‌‌ی مسلمانان با انها چگونه است؟
 • مهران ،
  1393-10-03 - 14:58

  باسلام.
  لطفا در مورد ابعاد و حدود شرعی مساله‌ی "لعن کردن" توضیح دهید.
  لعن چه فرد یا افرادی جایز نیست؟
  در مورد لعن‌های متعددی که در "زیارت عاشورا" توضیح دهید و اینکه حکم قرائت علنی آن در بین اهل سنت چگونه است؟
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی