news/content
نسخه قابل چاپ
1392/10/19

دیدار مردم قم با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  صبح امروز (پنج‌شنبه) در دیدار هزاران نفر از علماء، فضلاء، روحانیون و قشرهای مختلف مردم قم، یکی از ابعاد مهم حادثه‌ی ۱۹ دی سال ۱۳۵۶ را اقدام و عمل «با تکیه بر ایمان راسخ و همراه با بصیرت» و در سخت‌ترین شرایط دانستند و تأکید کردند: مهم‌ترین درس حادثه‌ی ۱۹ دی قم این است که برای عبور از مشکلات باید با ایمان راسخ و بصیرت نسبت به دشمن و فراموش‌نکردن دشمنی او، بر توانایی‌ها و ابتکارهای داخلی ملت و استعدادهای جوان تکیه کرد و چشم به خارج ندوخت. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار که همزمان با سی‌وششمین سالگرد قیام تاریخی مردم قم در ۱۹ دی‌ماه سال ۱۳۵۶ برگزار شد، با اشاره به یک آیه از سوره‌ی روم در قرآن کریم که خداوند نصرت و یاری مؤمنین را حقی بر عهده‌ی خود می‌داند، گفتند: وعده‌ی حتمی خداوند متعال در این آیه، مربوط به شرایطی است که مؤمنین هیچ روزنه‌ی امیدی در مقابل جبهه‌ی عظیم دشمنان نداشتند و آن روزی هم که مردم و جوانان و طلاب قم برای دفاع از امامرحمة‌الله‌علیه و پرچم برافراشته‌ی مبارزه بر ضد طاغوت، به خیابان‌ها آمدند و خون آنها بر زمین جاری شد، هیچ‌کس تصور نمی‌کرد که این حادثه چنین تأثیر و برکتی خواهد داشت. ایشان تأکید کردند: اگر ایمان راسخ  با بصیرت، اقدام و عمل و استقامت و ایستادگی همراه شود، نصرت الهی قطعی خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر در مواردی نصرت الهی شامل حال مؤمنین نمی‌شود، به دلیل ضعف ایمان یا غلط بودن ایمان و یا ایمان بدون بصیرت است، زیرا نداشتن بصیرت همچون نداشتن چشم است و فردی که چشم ندارد، راه را تشخیص نمی‌دهد و به بیراهه می‌رود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: علت این که بنده بر موضوع بصیرت در حوادث ۹ دی تأکید فراوان داشتم، به همین علت است.
ایشان علت پیروز نشدن حرکت و قیام برخی ملت‌ها را نبود برخی شرایط تحقق نصرت الهی دانستند و تأکید کردند: ملت ایران توانست همه‌ی این شرایط، اعمّ از ایمان راسخ، بصیرت، اقدام و ایستادگی را فراهم کند، زیرا راهنمای صادق و ماهری همچون امام خمینیرضوان‌الله‌علیه داشت که فقیهی آگاه به مسائل جهان، بریده از مطامع و منافع مادی شخصی و آگاه به کتاب و سنّت بود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم تأمل در گذشته و درس‌گرفتن از نقاط قوت و ضعف آن، خاطرنشان کردند: کسی نباید دچار این توهم شود که دشمنان انقلاب اسلامی  امروز از دشمنی خود منصرف شده‌اند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته ممکن است هر دشمنی ناچار به عقب‌نشینی شود، ولی نباید از دشمن و جبهه‌ی دشمن غافل شد و نباید لبخند دشمن را جدی گرفت و فریفته‌ی آن شد.
ایشان با تأکید بر این‌که هیچ‌گاه نباید هدف را فراموش کرد، گفتند: هدف جمهوری اسلامی ایران  رسیدن به آرمان‌های اسلام یعنی پیشرفت مادی و معنوی بشر است و رسیدن به این هدف والا جز با ایمان راسخ و بصیرت در مسائل جاری و غافل نشدن از دشمن  امکان‌پذیر نیست.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: این‌که بنده بارها گفته‌ام افق نظام جمهوری اسلامی ایران روشن است، به این دلیل است که مردم ما دارای ایمان، بصیرت و دشمن‌شناسی و همچنین دارای روحیه‌ی کار و ابتکار هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: در کدام مسأله بوده است که جوانان ما وارد شده و نتوانسته باشند، موضوع را حل کنند؟ هر جا زیرساختِ آماده‌ای بوده است، جوانان ما به پیش رفته‌اند و همه‌ی این‌ها، به برکت استعداد و توانایی است که خداوند متعال در این ملت قرار داده است.
ایشان افزودند: توصیه‌ی همیشگی من به مسئولین این است که برای رفع مشکلات کشور باید به نیروی درونی توجه شود و چشم به بیرون دوخته نشود.
رهبر انقلاب اسلامی  با تأکید بر این که هیچ شکی در حضور فعالانه در عرصه‌ی خارجی و بین‌المللی نیست، خاطرنشان کردند: اما باید امید ما به پشتیبانی و کمک الهی و نیروی داخلی ملت و کشور باشد و همین نگاه است که کشور را بیمه خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، به اشتباه همیشگی دشمنان در شناخت نادرست از ملت ایران اشاره کردند و افزودند: دشمنان ما امروز به گونه‌ای صحبت می‌کنند که گویا ملت ایران بر اثر فشار تحریم‌ها، دست‌هایش را بالا برده و تسلیم شده است، در حالی که باز هم اشتباه می‌کنند، زیرا این ملت، ملتی نیست که دست‌هایش را به علامت تسلیم بالا ببرد.
ایشان با تأکید بر این که ملت ایران در شرایط سخت‌تر از امروز نیز تسلیم نشد، خاطرنشان کردند: نمونه‌ی واضح و غیر قابل انکار این حقیقت، در هشت سال دفاع مقدس است که همه‌ی قدرت‌های جهانی و شرق و غرب آن روز، به صدام مجرم کمک کردند تا بر ضد ملت و کشور ایران اقدام کند، اما به واسطه‌ی عزم و ایمان راسخ و تصمیم قاطع ملت برای به صحنه آوردن توانایی‌های داخلی، نصرت الهی محقق شد و گره‌ها یک‌به‌یک باز و رژیم بعث و حامیانش با بی‌آبرویی بین‌المللی مجبور به عقب‌نشینی شدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: امروز هم رفع مشکلات تنها از طریق مقابله با دشمنی‌های دشمنان به واسطه‌ی ایستادگی ملت و تکیه بر توانایی‌های داخلی، و اعتماد به خداوند متعال امکان‌پذیر است.
ایشان افزودند: وقتی دشمن با ملتی مصمّم و مقاوم مواجه می‌شود، چاره‌ای جز عقب‌نشینی نخواهد داشت و این تصور که ملت ایران به دلیل فشار تحریم‌ها به پای میز مذاکره آمده، یک اشتباه محض است و ملت ایران این اشتباه دشمنان را به هم خواهد زد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: ما قبلاً هم اعلام کرده بودیم که نظام جمهوری اسلامی ایران، در موضوعات خاصی که مصلحت بداند، با این شیطان -برای رفع شرّ او و حل مشکل- مذاکره خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این که یکی از برکات مذاکرات اخیر، روشن شدن، دشمنی مسئولان آمریکایی با ایران و ایرانی، و اسلام و مسلمین بود، گفتند این موضوع در لحن‌ها و حرف‌های مقامات آمریکایی، در هفته‌های اخیر، کاملاً مشهود بود و همه دیدند.
ایشان افزودند: اگر آمریکایی‌ها در موضوعی اقدام نمی‌کنند، علت آن  ناتوانی آنها است و نه عدم دشمنی. آنها گفتند «اگر می‌توانستیم، تار و پود صنعت هسته‌ای ایران را جدا می‌کردیم»، اما نمی‌توانیم. آری، آنها نمی‌توانند چون ملت ایران اراده کرد روی پای خود بایستد و ابتکار و توانایی خود را به میدان بیاورد.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: مذاکرات اخیر، هم دشمنی امریکا را نشان داد و هم ناتوانی آنها را.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ادامه‌ی اظهارات کینه‌جویانه‌ی شخصیت‌ها و محافل سیاسی و مطبوعاتی آمریکا بر ضد نظام اسلامی و ملت ایران، از جمله ادعاهای آنها در خصوص موضوع حقوق بشر، خاطرنشان کردند: هرکسی هم که درباره‌ی حقوق بشر حرف بزند، آمریکایی‌ها حق ندارند حرف بزنند، زیرا دولت آمریکا بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر در دنیا است.
ایشان با اشاره به پشتیبانی و حمایت مستمر آمریکا از رژیم غاصب صهیونیستی و ظلم و شرارت این رژیم بر ضد مردم فلسطین -از جمله مردم مظلوم غزه- و جلوگیری از رسیدن کمترین امکانات غذایی و پزشکی به این مردم گفتند: آیان این موارد، ظلم و تخلف از حقوق بشر نیست؟ آیا در چنین شرایطی این‌ها شرم نمی‌کنند که نام حقوق بشر را بر زبان می‌آورند!؟
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وعده‌ی انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر تعطیلی زندان گوانتانامو و عمل‌نکردن به این وعده بعد از گذشت پنج سال، خاطرنشان کردند: حمله‌ی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مردم پاکستان و افغانستان و هزاران جنایات دیگر و همچنین شیوه‌های ناشناخته‌ی جنایت‌های آنها در جهان، نشان‌دهنده‌ی ماهیت واقعی و ضد حقوق بشری امریکا است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: ما مدّعی آمریکا و بسیاری از دولت‌های غربی در خصوص نقض حقوق بشر هستیم و ما گریبان آنها را در پیشگاه دادگاه افکار عمومی دنیا می‌گیریم و آنها پاسخی ندارند.
ایشان خاطرنشان کردند: ملت ایران با تکیه بر خداوند متعال، از همه‌ی موانع عبور خواهد کرد و به اهداف والای خود خواهد رسید.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، جایگاه مردم قم را در دوران مختلف بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به‌ویژه در مقاطع حساس، برجسته و ممتاز دانستند و تأکید کردند: قم به عنوان مرکز روحانیت شیعه و اسلام، نماد عظمت جمهوری اسلامی ایران است.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
پیامک‌های این دیدار
  • رژیم صهیونیستی به پشتوانه آمریکا است که این همه شرارت میکند. فلسطین و غزه در چه حالیست؟ احوال مردم غزه را مردم دنیا نمیدانند؟ بیمار محتاج روی زمین مانده است و داروهای ابتدایی در اختیار او قرار نمیگیرد، چون آمریکا پشت سر این رژیم غاصب است. اینها ظلم نیست؟ اینها شرم نمیکنند درباره حقوق بشر حرف میزنند؟
  • رهبرانقلاب:هر کس دیگری که درباره حقوق بشر حرف بزند آمریکاییها حق ندارند حرف بزنند/دولت آمریکا بزرگترین نقض کننده حقوق بشر در دنیاست/یکی از وعده هایی که این آقا در انتخابات داد این بود که زندان گوانتانامو را تعطیل میکند؛آیا تعطیل شد؟
  • رهبر انقلاب،امروز:توصیه ام به مسئولان این است که برای رفع مشکلات کشور به نیروی درونی کشور توجه کنند ونباید چشم به بیرون دوخت. البته شکی نیست که مسائل بیرون را باید حل کرد/منتها امید ما به درون کشور باشد،این است که کشور را بیمه میکند.
  • رهبرانقلاب:دشمنان خیال میکنند که تحریم کردند و ایران مجبور به مذاکره شد. نه! ما قبلا هم اعلام کرده ایم در موضوعات خاص که مصلحت بدانیم با این شیطان برای رفع شرش مذاکره میکنیم. یکی از برکات مذاکرات این بود که دشمنی آمریکا با ایران و ایرانی و اسلام برای همه روشن شد.
  • رهبر انقلاب: عمل صالح بر اساس ایمان راسخ و درست و ایمان همراه با بصیرت و تداوم و استقامت اگر بود پیروزی حتمی است. اینهایی که پیروز نمیشوند یکی از اینها را ندارند
  • رهبر انقلاب در دیدار مردم قم: ما این همه در باب حوادث ۹ دی تکیه کردیم روی بصیرت -و بعضی خوششان نیامد- به خاطر این است که بصیرت اگر نبود ایمان ممکن است انسان را به بیراهه بکشاند.
  • دیدار هزاران نفر از مردم قم با رهبر انقلاب، در سالروز قیام 19 دی، از دقایقی پیش در حسینیه امام خمینی آغاز شد
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی