news/content
1392/07/17

دیدار شرکت‌کنندگان در هفتمین همایش ملی نخبگان جوان با رهبر انقلاب

بیش از هزار نخبه‌ی جوان و برتر دانشگاهی صبح امروز (چهارشنبه) در گفت‌و‌شنودی دوساعته با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  رهبر انقلاب اسلامی  به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود پرداختند و از زبان ایشان با ضرورت‌ها و ظرافت‌های «استمرار پیشرفت پرشتاب و درونزای علمی» به عنوان عامل اصلی دستیابی ایران به قله‌های رفیع پیشرفت و اقتدار و آبادنی آشنا شدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار با جوانان عزیز نخبه را همچون همیشه، بسیار شیرین و الهام‌بخش و زمینه‌ساز اقدام و عمل در سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها دانستند و تأکید کردند: نخبگان جوان کشور، طراحان و مهندسان پیشرفت آینده‌ی کشور هستند.
ایشان با تأکید بر این‌که سیاست پیشرفت علمی پرشتاب، سیاست بنیادی نظام اسلامی است، گفتند: مجموعه‌ی مغز متفکر کشور و نظام به این نتیجه رسیده است که اگر گذر از دشواری‌ها و خطرگاه‌ها و لغزشگاه‌ها به چند رکن نیاز داشته باشد، قطعاً یکی از آنها پیشرفت علمی است.
رهبر انقلاب اسلامی  با اشاره به استعدادها و توانایی‌های بالای کشور، خاطرنشان کردند: نخبگان جوان ایرانی قادرند کشور و ملت را به قله‌های پیشرفت همه‌جانبه برسانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: استعداد نخبگان ایرانی در سطحی است که هر هدف علمی و فناوری را که زیرساخت آن در کشور وجود داشته باشد، محقق خواهند کرد.
ایشان گفتند: علت آن که «پیشرفت علمی» گفتمان اصلی کشور قرار گرفته، این است که پیشرفت واقعی، بدون پیشرفت علمی و فناوری امکان‌پذیر نیست.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته این پیشرفت علمی نیز باید درونزا و متکی به استعدادهای درونی باشد، زیرا حرکت، جهش و رشد علمی از درون، زمینه‌ساز وزانت، اعتبار، ارزش و ابّهت کشور و ملت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که درونزا بودن پیشرفت علمی، امکان تعامل محترمانه و برابر علمی و فناوری با کشورهای دیگر را فراهم می‌کند، گفتند: نخبگان جوان و همه‌ی مسئولان و ملت ایران بدانند که تمرکز اصلی جبهه‌ای که امروز در مقابل نظام اسلامی قرار گرفته، جلوگیری از قدرتمندشدن علمی و فناوری ایران است.
ایشان تأکید کردند: در تحلیل همه‌ی حوادث و قضایای سیاسی، اقتصادی، منطقه‌ای و بین‌المللی باید این نگاه واقع‌بینانه و کلان حاکم باشد که جبهه‌ی پرقدرتی در دنیا وجود دارد که نمی‌خواهد ایران اسلامی به یک کشور و ملت قدرتمند در زمینه‌های مختلف  به‌ویژه در علم و فناوری تبدیل شود.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مقالات برخی اندیشمندان و برجستگان آمریکا و غرب در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی افزودند: در این مقالات به دستگاه سیاسی غرب هشدار داده می‌شد که انقلاب اسلامی ایران به معنای تغییر یک هیأت حاکمه نیست، بلکه پیروزی انقلاب اسلامی به معنای ظهور قدرتی جدید در منطقه‌ی غرب آسیا است که ممکن است این منطقه‌ی حساس و ثروتمند را از سلطه‌ی غرب خارج و یا تسلط آنها را دچار تزلزل کند و دنیای غرب را از لحاظ تکنولوژی و علمی نیز به چالش بکشد.
ایشان تأکید کردند: بعد از گذشت بیش از سه دهه، اکنون کابوس غربی‌ها و امریکایی‌ها به واقعیت تبدیل شده و یک قدرت بزرگ ملی و منطقه‌ای سر برآورده است که فشارهای گوناگون سیاسی، اقتصادی، امنیتی و تبلیغاتی نتوانسته آن را از پا بیندازد، بلکه حتی این قدرت بزرگ  زمینه‌ساز اثرگذاری بر ملت‌های منطقه و هویت‌بخشی به مسلمانان شده است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به حوادث بسیار مهم منطقه و شمال آفریقا در دو سال گذشته و عکس‌العمل آمریکا و غربی‌ها به آن، تأکید کردند: بیدارشدن ملت‌ها و ایستادن با دست خالی در مقابل رفتار تحقیرآمیز غرب و امریکا، حادثه‌ی بزرگی بود که البته بر خلاف تصور غربی‌ها، هنوز تمام نشده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این حوادث، یک پیچ تاریخی بود که منطقه در حال عبور از آن است و سرنوشت آن هنوز نهایی نشده و غربی‌ها نیز نگران این حوادث هستند.
ایشان خاطرنشان کردند: این حوادث مهم به برکت انقلاب اسلامی است که از همان ابتدا بشارت‌دهنده‌ی ظهور یک قدرت ملی، عمیق، مؤمن، پابرجا، بااستعداد، و رو به‌ رشد و اعتلا بوده است.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین عوامل استمرار این قدرت ملی، حفظ شتاب علمی کشور را ضرورتی بسیار اساسی خواندند و خاطرنشان کردند: تحقق رسالت تاریخی انقلاب اسلامی نیازمند آن است که حرکت پرشتاب علمی کشور از دور نیفتد و سکته، وقفه یا تردید و تنبلی در آن به‌وجود نیاید.
ایشان جامعه‌ی پرطراوت نخبگان، وزارت «علوم، تحقیقات و فناوری»، وزارت «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» و معاونت علمی رئیس‌جمهور را ۴ رکن استمرار حرکت پرشتاب علمی کشور برشمردند و با اشاره به اهمیت فراوان معاونت علمی رئیس‌جمهور افزودند: این معاونت و بنیاد نخبگان که زیر نظر آن است، وظایف بسیار حساسی در روند پیشرفت علمی ایران بر عهده دارند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به خدمات آقای واعظ‌زاده و خانم سلطان‌خواه -مسئولان قبلی این بخش- و انتصاب آقای ستاری به معاونت علمی افزودند: مسئولان جدید معاونت علمی کارها را از صفر شروع نکنند، بلکه با تکیه بر کارهای برجسته‌ی انجام‌شده و نقاط قوت موجود، به رفع نقائص، خلأها و کمبودها اقدام کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بنیاد نخبگان را به ادامه‌ی جدی کار و فراهم‌آوردن نشاط بیشتر علمی توصیه کردند و افزودند: اگر این هدف محقق شود، نخبگان و متخصصان خارج و داخل کشور، شوق بیشتری برای حضور در ایران و فعالیت بیشتر در روند پیشرفت علمی به‌دست خواهند آورد.
رهبر انقلاب همچنین نوآوری علمی را در روند پرشتاب پیشرفت کشور، بسیار مؤثر خواندند و افزودند: مسئولان وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و درمان و معاونت علمی رئیس‌جمهور، همه‌ی همت خود را برای گسترش نوآوری علمی به‌کار گیرند.
ایشان رصد دائم حرکت علمی کشور، به منظور شناخت دقیق گره‌ها و مشکلات و برطرف‌کردن آنها را زمینه‌ساز افزایش نشاط و نوآوری علمی برشمردند و افزودند: دستگاه‌های ذی‌ربط در سطوح مختلف ستادی، علمی و اجرایی، ناهماهنگی‌ها را از بین ببرند و هماهنگ و منسجم به ایفای وظایف بپردازند.
رهبر انقلاب ایجاد مسابقه‌ای جدی، بزرگ و حقیقی در زمینه‌ی نوآوری علمی و فناوری را در دستور کار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار دادند و افزودند: در پایان‌نامه‌های مقطع دکتری، نوآوری را مورد توجه جدی و یکی از ملاک‌های ارزیابی و امتیازدهی قرار دهید.
قانع‌نشدن به رشد علمی موجود، از دیگر نکاتی بود که رهبر انقلاب در این دیدار بیان کردند و افزودند: رشد و شتاب علمی ایران در مقیاس منطقه و جهان خیلی خوب است، اما این به معنای رسیدن یا حتی نزدیک‌شدن به هدف نیست، زیرا هم در گذشته از قافله‌ی علمی جهان خیلی عقب مانده‌ایم و هم دیگر کشورها دائم به‌پیش می‌روند.
رهبر انقلاب با استناد به این واقعیات نتیجه گرفتند: باید با حفظ شتاب فعلی، خود را به خطوط مقدم علمی جهان برسانیم تا به یاری پروردگار و به همت جوانان و نخبگان خوش‌استعداد و فعال کشور، ظرف چهار یا پنج دهه به مرجع علمی جهان تبدیل شویم.
ایشان افزودند: به آینده‌ی درخشان و قابل دسترسی بیندیشیم که ایران به قله‌ی علم جهانی تبدیل شده و هر کسی بخواهد به یافته‌های جدید علمی دست یابد، باید زبان فارسی را فراگیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، با انتقاد از محقق‌نشدن کامل پیوند علم و صنعت افزودند: با وجود فراگیرشدن این خواسته‌ی بسیار مهم، و نیاز حقیقی دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی به یکدیگر، هنوز ارتباط کامل و منطقی میان مراکز تحقیقاتی و علمی با کارخانه‌ها و مراکز تولیدی به وجود نیامده است.
رهبر انقلاب مراجعه بیشتر و متقابل شرکت‌ها و کارخانه‌ها و مراکز علمی و دانشگاهی را ضروری دانستند و افزودند: اگر هر سال شاهد اجرای صدها پروژه‌ی تحقیقاتی داخلی و مورد نیاز مراکز صنعتی در دانشگاه‌ها باشیم، رشد حقیقی علمی و فناوری محقق خواهد شد.
رهبر انقلاب در همین زمینه به یک نقطه‌ضعف مهم، یعنی اجرای پروژه‌های مورد نیاز مراکز خارجی در برخی دانشگاه‌ها اشاره کردند و افزودند: کار علمی را که برطرف‌کننده‌ی نیاز خارجی‌ها باشد، منع نمی‌کنیم، اما هنر آن است که کار علمی و تحقیقاتی، معطوف به حل مشکلات و تأمین نیازهای داخلی باشد.

ایشان در پایان سخنانشان، جامعه‌ی نخبگانی را به تقوا و توجه بیشتر به معنویت توصیه کردند و افزودند: صفای دل و نورانیت نخبگان جوان، زمینه‌ساز جلب رحمت الهی و آسان‌شدن راه پیشرفت و ارتقای علمی خواهد بود.

در ابتدای این جلسه آقایان:
-    محمدحسین نورانیان – دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد، دانشجوی دکتری برق دانشگاه خواجه‌نصیر
-    محمدحسین دهقانی فیروزآبادی – نفر برتر کنکور ۸۱ ، استاد مدعو
-    حمیدرضا لورک‌آقا – برگزیده‌ی المپیاد دانش‌آموزی، دانشجوی مهندسی هواوفضا
-    حسین پیرحسین‌لو – نفر برتر کنکور ۸۸ ، دانشجوی مهندسی برق دانشگاه شریف
-    علی رجب‌لو – دکتری مکانیک دانشگاه تهران
-    حجت‌الاسلام حسین جمالزاده – رتبه‌ی اول المپیاد دانشجویی، دانشجوی علوم و حدیث دانشگاه علوم اسلامی رضوی
-    محمدمسعود عندلیب – نفر برتر آزمون سراسری ۸۶، دکتری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
و خانم‌ها:
-    مدینه کرمی – رتبه‌ی اول المپیاد دانشجویی، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز
-    فرحناز فهیمی‌پور – دانشجوی دکتری دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
به تبیین دیدگاه‌های خود در زمینه‌های علمی و دانشگاهی پرداختند.
مهم‌ترین نکاتی که نخبگان دانشگاهی فوق بر آنها تأکید می‌کردند، به این شرح است:
-    لزوم تجدید ساختار در سازمان‌های مرتبط با پژوهش
-    چابک‌سازی مراکز تحقیقاتی
-    اهمیت نگاه واقع‌گرا و صحیح به مقوله‌ی پژوهش و شرکت‌های دانش‌بنیان
-    ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از نخبگان و طرح‌های تحقیقاتی آنها
-    انتقاد از پذیرش بیش از نیاز دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی
-    ایجاد پژوهشکده‌های فرهنگی و هنری معتبر برای پژوهش بر اساس نیازهای جامعه
-    ضرورت تغییر رویکرد فعلی دانشگاهی نسبت به زبان و ادبیات فارسی
-    رفع موانع و مشکلات اداری و غیر اداری برای بازگشت بیشتر فارغ‌التحصیلان خارج از کشور
-    انتقاد از موازی‌کاری و نبود هماهنگی میان نخبگان به دلیل ضعف در کار گروهی
-    پیشنهاد تشکیل شوراهای تخصصی زیر نظر بنیاد ملی نخبگان به منظور برقراری ارتباط میان نخبگان
-    اهمیت بهبود فضای کسب‌وکار و ترویج فرهنگ تولید و ثروت از طریق علم
-    پیشنهاد تشکیل شبکه‌ی ارتباطاتی جوانان نخبه‌ی جهان اسلام
-    ابراز نگرانی از بالارفتن سن کار مولد
-    شروع کارآموزی از مقطع دبیرستان برای اصلاح فرهنگ کار
-    کاهش حجم دروس غیر سودمند و افزایش دروس کاربردی
-    لزوم اجرای کامل قانون شرکت‌های دانش‌بنیان
-    اولویت‌بندی حرکت علمی بر اساس نقشه‌ی جامع علمی کشور
-    گلایه از مدیریت مهندسان بر نهادهای علوم انسانی
-    پیامدهای منفی کوچ علمی از علوم پایه و مهندسی به علوم انسانی
-    نگرانی از شیوع پدیده‌ی نامبارک سیاسی‌کاری در علوم انسانی
-    انتقاد از انحصار و ناکارآمدی برخی از بخش‌های دولتی
 و لزوم شفاف‌سازی در نظام سلامت و پایش دائم عملکرد متصدیان و مجریان بخش‌های دولتی

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب:این حوادث 2سال اخیر منطقه بسیار مهم بود/غربیها خیال میکنند که آن را سرکوب کردند اما هنوز تمام نشده/یک پیچ تاریخی بود که منطقه در حال عبور از آن است و سرنوشت آن هنوز نهایی نشده است/این به برکت قیام ملت ایران بود.
  • رهبرانقلاب:حرکت پرشتاب علمی نباید از دور بیفتد/معاونت علمی رییس جمهور بسیار مهم است/توصیه من به معاونت علمی این است که کار را از صفر شروع نکنید، خلأها را پیدا کنید و قوتها را از دست ندهید.
  • رهبرانقلاب دردیدار نخبگان جوان: شما مهندسان پیشرفت آینده کشور هستید/ سیاست و گفتمان پیشرفت علمی با شتاب بالا یک سیاست بنیادی برای نظام است/پیشرفت واقعی یک کشور جز با علم امکان پذیر نیست.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی