news/content
1392/06/20

دیدار کارگزاران حج با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله ‌خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار کارگزاران حج امسال، حج را مایه‌‌ی اقتدار سیاسی، فرهنگی و معنوی جامعه‌ی اسلامی دانستند و با اشاره به شرایط کنونی جهان اسلام و منطقه، و تلاش بدخواهان برای ایجاد درگیری میان مسلمانان به بهانه‌ی اختلاف‌های مذهبی، همچنین تهدیدها و آتش‌افروزی‌های سلطه‌گران گفتند: امیدواریم رویکرد جدید آمریکا در قبال سوریه، جدّی و به‌دور از فریب، و برگشت واقعی از رویکرد خودسرانه و غلط چند هفته‌ی اخیر باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که یکی از لوازم حج واقعی، رفتار برادرانه‌ی مسلمانان در عرصه‌ی این فریضه‌ی بزرگ است، افزودند: دوری از جدال در ایّام حج که در قرآن کریم بر آن تأکید شده، به معنای جدال‌نداشتن برادران دینی و مسلمان با یکدیگر است که هم شامل پرهیز از جدال زبانی و هم پرهیز از تنافر قلبی می‌شود.
حضرت آیت‌الله ‌خامنه‌ای خاطرنشان کردند: متأسفانه برخی کج‌فهم‌ها، با تفسیر غلط از جدال‌نداشتن در ایّام حج، تلاش دارند تا فلسفه‌ی برگزاری مراسم برائت از مشرکین را زیر سؤال ببرند، در حالی‌ که جدال با شرک و کفر، از اساسی‌ترین دستورات اسلام است.
ایشان مسلمانان را به هوشیاری در قبال نقشه‌ی بدخواهان برای ایجاد اختلاف‌ها و درگیری‌های مذهبی فراخواندند و تأکید کردند: دشمنان امت اسلامی به‌خوبی متوجه شده‌اند که درگیری مذاهب اسلامی به نفع رژیم غاصب صهیونیستی است و بر همین اساس، با راه‌اندازی گروه‌های تکفیری از یک طرف و با ایجاد رسانه‌های به‌ظاهر اسلامی و حتی شیعی برای دامن‌زدن به اختلافات از طرف دیگر، به دنبال درگیر کردن مسلمانان با یکدیگر هستند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: بزرگان تشیّع -اعم از امام [رضوان‌الله‌علیه] و دیگران- همواره بر حفظ اتحاد امت اسلامی تأکید کرده‌اند. بنابراین آن تشیعی که با هدف دامن‌زدن به اختلافات، از رسانه‌هایی که در لندن و امریکا هستند، تبلیغ می‌شود، در مسیر شیعه‌ی واقعی نیست.
حضرت آیت‌الله ‌خامنه‌ای یکی دیگر از نقاط قوت حج را که زمینه‌ساز اقتدار بیش‌از‌پیش آن می‌شود، تبادل فرهنگ اسلامی ناب میان مسلمانان و اطلاع از واقعیات و پیشرفت‌های جوامع اسلامی در ایام حج دانستند و گفتند: با توجه به حجم بسیار بالا و غیر قابل تصور رسانه‌های معاند نظام اسلامی، یکی از وظایف زائران ایرانی  معرفی و شناساندن چهره‌ی واقعی اسلام و شیعه و حقایق و پیشرفت‌های نظام اسلامی از طریق زبان و عمل خود است.
ایشان با تأکید بر این که «تقویت معنویت» یکی دیگر از محورهای اصلی حج واقعی است، خاطرنشان کردند: ایمان قوی، توکل بر خدا و حُسن ظنّ به وعده‌های الهی که لازمه‌ی عبور از گذرگاه‌های دشوار و نهراسیدن از هیمنه‌ی ظاهری قدرت‌ها هستند، در حج به دست می‌آید.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به آتش‌افروزی دشمنان امت اسلامی در پاکستان، افغانستان، عراق، سوریه و بحرین به بهانه‌ی شیعه و سنّی و کشته‌شدن صدها انسان بیگناه گفتند: سلطه‌گران و ابرقدرت‌ها به‌ویژه امریکا برای رسیدن به منافع نامشروع خود، از ویران‌کردن کشورها و کشتن انسان‌ها هیچ ابایی ندارند.
حضرت آیت‌الله ‌خامنه‌ای به تحولات سوریه و تهدیدهای چند هفته‌ی اخیر آمریکایی‌ها برای جنگ‌افروزی در منطقه اشاره کردند و افزودند: آنها برای منافع ملّیِ ادعایی خود که در واقع منافع صهیونیست‌ها و سرمایه‌داران بزرگ است، حتی حاضر به آتش‌افروزی و پایمال‌کردن منافع کشورها و ملت‌های دیگر هستند.
ایشان با تأکید بر این که امیدواریم رویکرد جدید آمریکا در قبال سوریه، جدی و به‌دور از بازی سیاسی باشد، خاطرنشان کردند: اگر چنین باشد، به معنای بازگشت امریکا از رویکرد خودسرانه و غلط چند هفته‌ی اخیر است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران بادقت و هوشیاری  حوادث منطقه را دنبال می‌کند.
حضرت آیت‌الله ‌خامنه‌ای افزودند: ما به عنوان یک ملت بزرگ در این منطقه‌ی حساس، باید با نگاه درست و با استفاده از اقتدار اسلامی، اهداف والا و انسانی خود را که مبتنی بر اسلام است، در معرض دید همگان قرار دهیم و بشریت را به دستاوردِ حرکت بر اساس اسلام دعوت کنیم.
ایشان خاطرنشان کردند: دستاوردِ حرکت بر اساس اسلام، ساخت اقتدار درونی ملت است که با ایمان راسخ، اتحاد آحاد مردم، عملکرد صحیح مسئولان، همدلی مردم و مسئولان و توکل بر خدا به دست می‌آید.
رهبر انقلاب اسلامی  عقل، معنویت، توکل، حرکت و عمل را پنج عنصر اساسی برای ساخت اقتدار درونی برشمردند و افزودند: حرکت نظام اسلامی در این مسیر و اقتدار روز‌افزون آن، قطعاً بر شرایط منطقه تأثیرگذار خواهد بود؛ همان‌گونه که تاکنون بوده است.

در ابتدای این دیدار، حجت‌الإسلام‌والمسلمین قاضی‌عسکر -نماینده‌ی ولیّ فقیه و سرپرست زایران ایرانی- ضمن تبریک هفته‌ی حج و دهه‌ی کرامت، تدوین سند راهبردی حج، اهتمام به تقویت هرچه بیشتر قرآن، تلاش برای ایجاد تحول روحی در زائران از طریق آموزش‌های قبل از تشرف، دفاع از حقوق زائران، تقویت امر تحقیق در رابطه با موضوعات مرتبط با حج، برگزاری همایش‌های تخصصی، ارتقاء سطح علمی روحانیون کاروان‌ها، برگزاری دوره‌های آموزش زبان عربی و تدوین تجارب و آسیب‌شناسی برنامه‌های گذشته را از مهم‌ترین فعالیت‌های بعثه‌ی مقام معظم رهبری بیان کرد.

آقای جنتی -وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- نیز در گزارشی، با بیان مجموعه‌تلاش‌های صورت‌گرفته به منظور هماهنگی میان اجزاء و دستگاه‌های مرتبط با حج برای انسجام بیشتر و خدمات‌رسانی هرچه بهتر به زائران گفت: حج فرصت مناسبی برای انتقال فرهنگ ایران اسلامی به سایر ملت‌هاست.
وی با تأکید بر اهمیت توجه به فلسفه، اَسرار و معارف حج افزود: برقراری ارتباط بین شخصیت‌های دینی و علمی جمهوری اسلامی با دیگر شخصیت‌های جهان اسلام  زمینه‌ی انسجام هرچه بیشتر امت اسلامی را فراهم خواهد کرد.

آقای اوحدی -رئیس سازمان حج- نیز با اشاره به این که در سال جاری ۶۴ هزار زائر ایرانی در قالب ۵۰۰ کاروان از ۱۷ ایستگاه پروازی در سراسر کشور به حج اعزام خواهند شد، گفت: سازمان حج همچنین پذیرای ۲۰۰۰ زائر ایرانی مقیم خارج از کشور نیز می‌باشد.
وی تمرکز در استقرار زائران و خدمات‌رسانی به آنان و همچنین برپایی مراکز درمانی در برخی کاروان‌ها  و دو بیمارستان به صورت شبانه‌روزی در مکّه‌ی مکرّمه و مدینه‌ی منوّره را از دیگر فعالیت‌های سازمان حج و زیارت عنوان کرد.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
پیامک‌های این دیدار
  • رهبر انقلاب: حج مظهر جدال با دشمن است، برائت جدال با شرک و کفر است و از خطوط حیاتی اسلام است/جدالی که در حج نباید باشد، جدال مومنین و برادران است.
  • رهبرانقلاب:دشمنان از یک طرف، گروههای تکفیری را به راه میاندازند و از طرف دیگر به عده ای مزدور در آمریکا و انگلیس، وسایل ارتباط جمعی میدهند تا آتش افروزی کنند/آن تشیعی که بخواهد از لندن و آمریکا تبلیغ شود به درد شیعه نمیخورد.
  • رهبرانقلاب: امیدواریم این رویکرد جدید آمریکا در قبال سوریه جدی باشد و بازی سیاسی نباشد/هفته هاست که مردم این منطقه را برای منافع صهیونیستها به جنگ تهدید میکنند.
  • رهبرانقلاب دردیدار کارگزاران حج:آن روز که ما مسلمانان در کشورها و مذاهب مختلف این بلوغ را پیدا کنیم که بمعنای کلمه،امت اسلامی را تشکیل دهیم آن روز میفهمیم که حج مایه اعتلا و آبرومندی این امت است.
  • دیدار کارگزاران اجرایی و فرهنگی حج تمتع با رهبر انقلاب اسلامی ساعتی پیش در حسینیه امام خمینی آغاز شد
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی